ALGEMEEN NIEUWS- F.N ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Tweede Blad No. 9063 VRIJDAG 3 NOVEMBER 1933 73e JAARGANG BINNENLAND BUITEVLA1D TER NEUZEN, 3 November 1933. mn nrnmmrMKUmBtmi&f&XK? Sit HINDERWET. Burgemeester en Wetliouders van TER NEUZEN, brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-secretarie ter inzage ligt een verzoek met brjlagen van de N.V. AMERICAN PETROLEUM COMPANY te 's Gravenhage, om verg-.jlining tot het oprichten van een on- dergrondsche benzine-bewaarplaats met af- tapinrichting in het peroeel kadastiraal be- kend in sectie C no. 4599 en gelegen aan de Axelschestraat no. 16. Op Dinsdag den 14 Nov. a.s., des nam. te drie uur, zal in het Gemeentehuis gelegenheld beetaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren helbben, kunnen gednrende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, ter Secretaire der gemeente kennis nemen van de ter zake inge- komen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande juris- prudentie niet tot beroep gerechtigd zijn, zij die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinder- wet op den boven oepaaiden dag voor het Ge- meentebestuur zijn verschenen, tenednde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Ter Neuzen, 31 October 1933. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVTJLLE, Secretaris. RADIOREDE VAN MINISTER VERSCHUUR. Minister Verschuur zal a.s. Dinsdag van 80.00 tot 20.45 een radiorede houden, welke over beidie zenders zal worden uitgezonden. De minister zal spreken over de economische zor- gen van regeering en volk in den huidigen orlsistijd. VOOR VERKORTING VAN DEN ARBEIDSTIJD. Adres van het N.V.V. aan de Regeering. Het bestuur van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen heeft zich met een uit- voerig adres tot de Regeering gewend, inzake het vraagstuk van verkorting van den arbeids- tjjd. In dit adres worden cijfers vermeld om- trent werktijden van de arbeiders in een aan- tal bedrijven in ons land, waaruit blijkt, dat in zeer vele gevallen van een aclt-urigen ar- beidsdag geen sprake is en integendeel deze arbeidstijd in belangrijke mate wordt over- schreden. Werktijden van 60, 70, 80 uur en langer per week komen in dezen tijd van groote werkloosheid veelvuldig voor. Ofschoon de laatste jaren voor enkele groe- pem maatregelen zijn genomen, welke ten daele aan de kenbaar gemaakte verlangens tegemoet kwamen, moet het bestuur van het N.V.V. constateeren, dat honderdduizenden ar beiders in ons land op dit gebied nog steeds de wettelijke bescherming ontberen, welke noodig is om tot normale werktijden te komen. Acht het Verbond uit dien hoofde een drin- gend beroep op de Regeering geboden, om atenog binnen den kortst mogelijken tijd wet- teljjke maatregelen te treffen, welke aan de bestaande wantoestanden een einde maken, dit geldt volgens hem nog in veel sterker mate, nu de groote en langdurige werkloosheid dit gelheele vraagstuk een bijzondere beteekenis geeft. Ook ten aanzien van het vraagstuk van de 40-nrige werkweek wordt in het adres een krachtig beroep op de medewerking der Regee ring gedaan. Immers ook daardoor zou, vol gens het verbond, de vermindering der werk loosheid in belangrijke mate kunnen worden bevorderd. In dit verband wordt verwezen naar 't rapport, dat door den Hoogen Raad van Arbeid over deze materie is uitgebracht. Ofschoon het onderzoek van de commissie uit den Hooge Raad van Arbeid zich slechts uit- rtrekte over een deel van het bedrijfsleven, a.l. industrie-bedrijven, omvattenQe circa 660.000 arbeiders, kwajn de Hooge Raad van Arbeid tot de conclusie, dat bij inWering van de 40-urige werkweek maximum niet minder dan 37.000 arbeiders mddr te werk gesteld zouden kunnen worden. 'Bij deze berekening zijn de landbouw en de handels- en verkeersbedrijven buiten beschou- wing gelaten. Hiermede rekening houdende, mag volgens adressant het aantal te werk te steillen arbeiders zeker op meer dan 50.000 worden geschat. BE VERLAGING VAN DE SALARISSEN VAN HET PERSONEEL DER LAGERE OPENBARE LICHAMEN. Men meldt van bevoegde zijde aan de N. R. Crt. Nog steeds komt het voor, dat gemeente- besturen .en besturen van andare publiekrech- telijke corporaties beslissingen omtrent nood- zakelijk geoordeelde verlaging van de loonen van hun personeel aanhouden in afwachting van het rapport der commissie-Schouten. Eoodanig uitstellen van maatregelen die de plaatselijke overheid, op grond van de feiten zelve noodzakelijk oordeelt, valt te laken en is in strijd met hetgeen de regeering in deze aware tijden als eersten eisch aan de bestu ren der lagere publieke organen stelt, n.l. het geven van een doelbewuste, van verantwoor- delijkheidsbesef getuigende, krachtige leiding. Een beroep op de commissie-Schouten voor zoodanig uitstsl is voorts geheel onjuist en on- aanvaardbaar, omdat deze commissie de regee ring zal adviseeren omtrent de haar wachten- de taak bij aanvaarding van de aanhangige wjjziging van de ambtenarenwet, en niet zal adviseeren over de op de besturen der lagere organen rustende taak en verantwoordelijkheid hun salarisregelingen te doen aansluiten aan gewijzigde toestanden en omstandigheden, waarvan de redelrjke vervulling o.m. zal voor- komen, dat de regeering t.z.t. van de haar te verleenen bevoegdheid zou behoeven gebruik te maken. HERMAN VOS VERLAAT DE FRONTPARTIJ. Herman Vos, oud-lid van de Belgische Kamer en jarenlang leider van de Vlaamsche frontpartij, heeft definitief de frontpartij ver- laten en zich officieel aangesloten bij de socia- listische partij. Herman Vos was o.a. hoofd- redactcur van het Vlaamsch-nationalistische hlad De Schelde. In de afgeloopen maanden, en vooral na de oprichting der partij der Dietsch nationaal- solidaristen, is de verdeeldheid onder de fron- ters aanzienlijk toegenomen. De partij viel in allerlei groepen uiteen, die elkaar fel bestreden en op hun beurt weer verdeeld werden door den onderlingen narjver tusschen de leiders. Het uittreden van Herman Vos en zijn overgang naar de socialistische partij is echter wel de gevoeligste slag, die de frontpartij had kunnen treffen. PRIESTERGEBREK IN FRANItRIJK. De R.-Kath. kerk in Frankrijk worstelt reeds sedert vele jaren met een gebrek aan priesters. Hoe groot dit is toonen cijfers aan. welke „Le Croix" publiceert uit de diocesen van Bayeux en Lisieux. In 1910 waren daar nog 900 priesters; in 1933 nog 610. In het eerste jaar waren er 100 kleine parochies vacant; in 1933 is dit getal gestegen tot 333. Ieder jaar vermindert het aantal priesters met 20, terwijl het seminarie maar 12 jonge priesters aflevert. Van de 600 priesters, die in het genoemde gebied tegenwoordig werken zijn 300 ouder dan 60 jaar. ,,Le Crodx", een groot R.-Kath. dagbad rekent uit, dat over 15 jaar geen 200 priesters meer in deze diocesen zullen wezen en dat dan het getal der vacante parochies tot 450 zal zijn gestegen. DE OPENING VAN DE HAVEN VAN HAIFA. Een belangrijke gebeurtenis voor Palestina en voor het Britsche wereldverkeer was de opening van de haven van Haifa, die Woens dag door den Britschen hoogen commissaris sir Arthur Wauohope, geschiedde. Feestelijk- heden waren aan de plechtigheid niet ver- bonden met het oog op den gespannen toe- stand. De haven was al sedert eenigen tijd vol- tooid en het eerste setup was er reeds in Augustus binnengeloopen. Tien jaar geleden werd met den aanleg van den haven begon- nen. De haven ziet er zeer eenvoudig uit. Een pier loopt over den afstand van een mijl van het zuiden naar het noorden en beg:nt bij. den voet van den Karmel. Een tweede, doch .kortere pier, die rechthoekig op de andere staat, loopt van het noordelijk einde der stad Een hoeveelheid water tot een oppervlakte van 1.212.000 vierk. M. wordt door de pderen omsloten. De onidiepe kust is drooggelegd door het storten van zand, opgebaggerd bij het uidiepen van de haven, terwijl een lig- plaats is gemaakt voor zeven groote schepen. Thans kunnen de schepen van den Lloyd Triestino en de Messageries Maritimes langs de kaden meren tot het innemen van passa- giers en goederen. Het gewonnen terrein zal worden ingenomen gedeeltelijk door een nieuwen spoorweg, een douanekantoor en pakhuizen van de regeering en van partiou- lieren. De steen voor het bouwen van de pienen en voor het maken van de kaden is naar Haifa gebraeht van de historische groeven te Athlit, op 20 mijl ten zuiden van Haifa. De groerven leverdien den steen voor het bouwen van de vesting der kruisvaarders te Athlit, waarvan de ruines nog steeds overeind sitaan. De haven zal het voormaamste eindpunt zijn van de pijpleiding, die thans van Kir- koeh, in Irak naar de kust wordt gelegd ten behoeve van het vervoer der petroleum. Over- wogen wordt een afzonderlijke oliehaven aan te leggen ten noorden van de tegenwoordige haven. Zoodra de pijpleiding voltooid is, zal een groote olieraffinaderij worden geibouwd. Haifa is reeds een belangr jk spoorweg- centrum. Hier ontmoet de voomaamste Palestijnsche spoorweg, door het Britsche leger van het Suezkanaal £if gelegd, en Hedlzjas-spoarweg, die door de Turken van Damasaus naar de heilige steden van Arabie is gebouwd. Haifa is voorbestemd, een der groote handelscentra der wereld te worden en daardoor een der voormaamste steden van het Naburige Oosten, die voor de haven van Beiroet een geduchte concurrent dreigt te worden. DE NATUUR DIE HAAR RECHTEN HERNEEMT. Het is duizelingwekksnd schrijft de N. R. Crt. zooveel combinaties er zijn uit- gedacht voor Middel-Europa en den Balkan. Er is het politiek plan der kleine Entente, dat bebalve Hongarljs feitelijk die heele wereld omvat en haar dan in een vender ver band wil brengen met Rusland en Turkije. Dit is het plan waarvoor Titulesco, de Roe- meensdhe minister van buitenlandsche zaken, zoo ijlverig in de iweer is. Zijn streven moge dan te verstrekkend zijn om succes te kunnen ibeloven, een toenadering tusschen Bulgarije en Roemenie heeft het reeds teweeggebracht wat al een niet gering resrultaat is. De ont- moeting tusschen koning Boris van Bulgarije en koning Karol van Roemenie zal zeker in allerlei hoofdsteden meer belangstellmg hab- toen gewekt dan men naar buiten heeft later. 1 blijken. Minder verstrekkend dan het streven van Titulesco, maar evemzeer een groote aaneen- sluiting in die wereld bepleitende zijn Fran- sche plannen, die eigenlijk, als rest van zijn Pan-Europeesche politiek, nog een erfenis wormen van Briand. En tenslotte kunnen wiji de oeconomische sameniwerking in het Donau- bekken noemen, waarvan Mussolini de voor- vec'nter is. Mussolini wil echter sledhts een los verband, 'dat uit een reeks van bilaterale overeenkcnrsten is samengesteld. Want vein al te groote politieke formaties in die wereld is hij geen vriend. Daarin ziet hij een gevaar voor de suprematie, waarop Italie altijd nog voor den Balkan hoopt. Verwonderlijk is die vrees niet Alleen de leden van de Kleine Entente, Tsjechoslowakije (13,% mil1!oen), Zuidslavie (13.3 millioen), en Roemenie (18.3 millioen) hebben met elkaar reeds over 45 millioen inwoners, meer dus dam Italie zelf bezit. Nu mogem drie staten met de gezame- lijke bevolking van een groote mogendheid daarom zoomin politiek als militair nog met een groote mogendheid te vmgelijken zijn, als kern van een verdere aaneensluiting kunnen zij met elkaar reeds een macht van groote beteekenis vormen. Over samenwerkimg in die wereld heeft nu Benesj weer gesproken en wel in de commis- sies voor buitenlandsche aamgelagenheden uit Kamer en Senaat van zijn land. Benesj is reeds lamg over zjin perdode van eerzuchtige fantasien heen, en hij is dan ook aanzienlijk lager bij den grond gebleven dan b.v. zijn vriend Titulesco. Het zijn politieke en oeconomische realitei- ten, die hem naar andere politieke en oecono mische realiteiten als tegenmiddelen deden uitzien. Het streven naar sterkere aansluiting van de landen der Kleine Entente noemt hij een recatie op de gebeurtenissen in Duitsch- land: dat is de eenvoudige waarheid. Hij spreekt wel hoofdzakelijk van oeconomische aaneensluiting, doch die reactie is waarlrjk niet alleen van oeconomisdhen aard! Maar Benesj noemt terecht ook nog andere redenen voor het streven naar verhoogde samenwer kimg met zijn buren. Ook hi'gi heeft zooals ons land zijn comsequenties getrokken uit de ervaringen van Londen. Hoe begeerlijk zij ■dan zijn mag, eem algemeene overeenkomst. die de noodlottlge gevolgen van de tegen woordig de wereld teisterende oeconomische politiek zou kunnen temperen, schijnt na de Londensche conference binnen afzienbaren tijid niet meer mogelijk. Dan moet men het in kleineren kring zoeken! Benesj heeft nu verschillende gebieden opgesomd waarop de drie landeci met hun 45 millioen menschen, door unificatie, samen een eenjieid kunnen vormen. Hij heeft daarbij alle denkbare vor- mer. van verkeer, verder het handels- er. bamk- recht, en dan douanestelsel en douanetcchniek genoemd. Slechts van een allerbelangrijikS't punt voor unificatie heeft hij niet gesproken; daarover echter zal niemamd zich verbazen: aan een muntunie in die buurt is vooralsnog niet te denken! Met merkbaren tegenzin want hij is nu eenmaal een nuchter man geworden kom digde Benesj dan in dit verband bdamigrrjke besnoeiimgen in de vrijhei'd van het oeconomi sche leven aan, tot bevordering van bedoelde samenwerking. De landbouwproductie in Tsjechoslowakije zal in hoofdzaak tot bepaal- de producten moeten worden beperkt, opdat het land de productie in het groot van zijn vriendem, waarmede deze anders geen weg meer weten, kan opnemen. Daarvoor zal het dan zijn nijverheidspracLucten kunnen verkoo- pen aan die vrienden. Ook de Tsjechische in- dustrie echter zal zich, zoover dat mogelijk is, voor zijn girondstoffen tot die vrienden moeten wenden. Daartoe zal de staat hen des- noods dwingen. Als dit plan wordt uitgevoerd zullen wij; een voorbeeld zien van regioneele samenwer king op tamelijk groote sohaal. Benesj ziet zeer wel in dat dit geen ideale oplossing is, doch niet meer dan een noodmdddel, onder den druk der omstandigheden. Het eigenaardige is nu, dat -dit plan, op beperking van oecono mische actie berustend, als rechtvaardiging van den vrijen handel ingaat tegen de be- ginselen waarop in den beginne het oecono mische leven van den Tsjechischen staat is opgebouwd. Toen was, tegen alle gezonde oeconomische begrippen in, autarkie de leuze; toen wil.de men alle bronnen van productie bij zich thni.s hebben. En vooral oak industrieel. schiep men die kunstmatig waar zij ont- braken. Men had deel uitgemaakt van de groote Donaumonarchie en door het uiteen- vallen van die eenlheid had men zich geschei- den gezien van bronnen die zich vrceger binnen hetzelfde douanegebied beivonden. Men heeft toen, zenuiwachtig, het dwaze geloof ge- koesterd dat men niet zonder kon, daarmede zijn buren ontzaglijk geschaad en het eiger. oeconomisdh leven tot een zeer kunstmatige constructie gemaakt. Nn waarscihuwt Benesj voor overdreven autarkie, nu wil hij die op het belangrijikste punt, n.J. "ten opzichte van den landbouw, met dwiang van bovenaf be- perken. Het merkiwaardige is dat dit juist in dezen tijd geschiedt, als een gebod der noodzakeljj'kheid. Het is een van die op dit oogenblik zeer zeldzame gevallen waarin het gezonde baginsel van den vn'jhn handel dat ieder meet produceeren waa' voor de na- tuur van zijn land of van. zijn volk hem spe- ciaal heeft aangewezen, door uiterste nood- zakelijkheid weer tot zijn recht wordt ge- j (holpen. Men nadert weer het natuurlijke langs een cnnatuurlijken omweg. Het tafereel is waarlijk bizar: De natuur kunstmatig in eere hersteld! Dit is wat ons het meest in het betoog van Benesj heft ge- troffen. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR ZEEUWSCH- VLAANDEREN TE TER NEUZEN. Bij de Donderdag gehouden verkiezing van 6 leden, wegens periodieke aftreding zijn can- didaat gesteld: voor de afdeeling Grootbedrijf de heeren: J. F. de Klerk te Ter Neuzen, I. A. van Melle (aftr.) te Breskens, H. R. A. de Meijer .te Ter Neuzen, P. A. Neeteson (aftr.) te Sas van Gent, P A. de Riuijter ,te Axel en W. L. J. M. van Wagsberghs (afbr.) te Hulst; voor de afdeeling Kleinbedrijf de heeren A. A. Adriaanssens te Walsoorden, A. I. Cats- man (aftr.) te Aardenburg, E. P. Fassaart te Hulst, M. C. F. van Goethem (aftr.) te Sas van Gent, A. van 't Hoff (aftr.) te Axel, J. P. Scheele P.Jzn. te Ter Neuzen, R. F. M. Sturm te IJzendijke en Th. H. Wieleman te Hoofd- plaat. Door het hoofdstembureau is de stemming bepaald op Woensdag 22 Nov. a.s. D. J. DEES. Heden herdenkt de heer D. J. Dees alhier zijn 70sten verjaardag. Hij neemt reeds sinus vele jaren in landbouwkringen een vooraan- staande plaats in, doch was ook daar buiten bij zeer velen gezien. Hjj was een aantal jaren lid van den gemeenteraad en ook wet- houder dezer gemeecite. Uit de gemeente- politiek trok hij zich terug, toen hij daar naar zijn meening niet meer tot zijn voldoe- ning werkzaam kon zijn. In het jaar 1906 werd hij benoemd tot be- stuurslid der afdeeling Axel van de Zeeuw- sche Landbouwmaatschappij, welke functie hij tot in het jaar 1930 bekleedde. Na het over- lrjden van den heer Ph. J. van Dixhoom werd hij benoemd tot voorzitter. De Landibouw- maatscihappij erkende zijto verdiensten door hem te benoemen tot eere-lid. Hij behoort ook tot de oprichters der Boerenleenbank en der Onderlinge Brarrdverzekering, en is daar- van resp. directeur en voorzitter. Ook op kerkelijk gebied maakte de heer Dees zich verdienstelijk. Hij is lid van het Provinciaal College van Toezieht op de goede ren der Ned. Herv. kerk in de provincie Zeeland. Zoowel door het provincdaal als het rijks- bestuur werd meermalen van zijne kennis en ervaring geprofiteerd door hem te benoemen als lid eener scbattingscommissie voor te ont- eigenen gronden, nu laatst is hij als schatter benoemd voor de onteigening van gronden ten behoove de uitbreiding der havenwerken alhier. Door dien langdurigen arbeid in verschillen de functies heeft de heer Dees zich zoowel in de naaste omgeving als in het geheele land vele kennissen, tevens vrienden, weten te ver- werven. De Regeering erkende zijne verdiensten voor de algemeene belangen door hem te benoemen tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Wiij hopen dat deze vooraanstaande burger onzer gemeente zicb nog menig jaar zal kun nen wijden aan de bevordering der belangen die hem lief zijn. ZIJ WERD EEN ANDER MENSCH en gaf het ook aan haar kleine meid. ,,Alles heb ik geprobeerd, omdat ik zoo be- nauwd werd door hoestbuien, dat ik zelfs mijn bezigheden niet meer kon verrichten. Ik was kortademig en leed daarbij aan zware hoofd- pijnen. Mijn man raadde mij aan Abdijsiroop te koopen. Taaie slijm kwam bij het gebruik los, waardoor de ademhaling gemakkelijker werd. Ik heb de behandeling een tijdje voort- gezet en kan verklaren met de Abdijsiroop een geheel ander mensch te zijn gerworden. Ook voor mijn kleine meid gebruik ik het steeds met goed resultaat." Zoo schrijft ons Mevr. J. v. K. te M., wier origineele brief voor ieder ter inzage ligt. Iedereen die van borstbenauwd- heden te lijden heeft, zal verstandig doen red ding te zoeken bij de vanouds beroemde Akker's Abdijsiroop. Moeders vooral zullen goed doen Abdijsiroop aan hun kinderen te geven als zij hebben kou gevat en overdag of 's nachts beginnen te hoesten. Abdijsiroop heeft een zuiverende, verzachtende werking op de ademhalingsorganen, dank zij haar bij zondere samenstelling uit kruiden-extracten. Thans per flesch 1,f 1,50 en f 2,75. Alom verkrijgbaar. Abdijsiroop-Bonbons („gestolde" Abdijsiroop) voor buitenshuis 0,35 en f 0,60 per doos. (Reel.) DE A. R. J. A. Gisteravond had in „Ons Huis" een vergade- ring plaats vsm anti-revolutionaire ouders en jongeren, daartoe uitgenoodigd door het A.R..J.A.-Comite alhier. Spreker voor dezen avond was den heer W. Bogaards, districts-commissaris der A.R.J.A. De voorzitter, den heer Geschiere, opende deze vergadering en sprak in zijn openings- woord de hoop uit dat het ook in Ter Neuzen zou komen tot oprichting van een A.R.J.A.- club. Hierna sprak de heer Oggel, voorzitter van de Axelsche club, een opwekkend woord, waaroa de heer Bogaards een zeer zakelijk betoog hield over de A.R.J.A.-beweging in ons land, bizondeir hierop den nadruk leggende dat de A.-R. Jongeren-Actie is een dringende noodzake 1 (jkheidZij wil niets anders dan te streven naar rijken bloei der A.-R. partij en daartoe wenscht zij de studie der A.-R. begin- selen te bevorderen. Zij is overtuigd dat die beginselen zijn naar den eisch van Gods Woord en dat daarom bestudeering dier beginselen den rechten weg wijst ook in het politieke leven. Na dit referaat werd gelegenheid gegeven tot het zich opgeven als lid. 13 personen gaven zich op, n.l. 11 heeren en 2 dames. De heer Van der Veen sprak namens de A.-R. kiesvereeniging een kort slotwoord, waarin hij zijn blijdschap uitte, dat ook hier een A.R.J.A.-club werd opgeiricht, waama hij voorging in dankgebed. SLEEPSOHIP AVERIJ TOEGEBRACHT. Woensdag is het Nederlandsche sleepschip ,,Truud" bij het binnenkomsn der nieuwe haven in aanraking gekomen met het in de haven liggende Zweedsche stoomschip ..Fredhorg" waarvan een staaldraad sprong, waarmede het aan een remstoel gemeerd was. De „Fredborg" wendide zich toen, gedreven door den krach- tigen Noordwestenwind met den achtersteven in de richting van de „Truud". De kapitein van ds sleepboot ,,Willem" die de „Truud" sleepte, trachtte nog door sneller te varen een bo.tsing tusschen de schepen te voorkomen, doch dit bleek niet mogelijk, het sleepschip werd van achteren geraakt en beliep daar door eenige averij aan de stuurinrichting. De ,,Truud" die geladen was met macadam maakte ook eenigszins water en is voorloopig in de haven blijven liggen, doch heeft gistermorgen de bestemming vervolgd, hetgeen de „Fred- horg" reeds te voren had gedaan. SCHIP IN VEILIGE HAVEN GESLEEPT. In den laten avond van gisteren werd bij de Ter Neuzen Tugboat Company assistentie ge- vraagd door schipper K. Pikkaart, van het schip ..Junior", die te Ossenisse (Zeedorp) bieten lag te laden voor de fabriek te Lillo. Hij had het aan het steiger aan den oever der Schelde te Zeedorp gisternamiddag reeds te kwaad gekregen en vreesde dat zijn schip, bij: den weer heviger opstekenden Noordwesten wind, door de opgezweepte golven der Schelde zou vervuld worden. Een sleepboot van ge- noemden sleepdienst is daarop uitgevaren en heeft het schip vannacht ongeveer 2 uur be- houden de haven van Hansweert binnenge- sleept. RENTELOOS VOORSCHOT VOOR DE WATERLEIDING-MAATSCHAPPIJ ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Verschenen is het Voorloopig verslag no- pens het wetsdntwerp tot beschikbaarstel- ling van een renteloos voorschot uit 's rijks kas ten behoeve van de N.V. Waterleiding- maatschappij Zeeuwsch-Vlaanderen, geves tigd te Ter Neuzen. Blij'kens dit verslag ontmoette het wetsont- werp, dat den aanleg van een drinikwater- leiding in Zeeuwsdh-Vlaanderen mogelijk moet maken, bij verscheidene leden, emstige bezwaren. Zij konden niet begrijpen, dat de regeering in deze finantieel zoo moeilijke tlijlden wil medewerken tot het leggen van nieuwe zware lasten op de voor een groot deel zeer weinig draagkrachtige bevolking van Z. Vlaanderen. De waterleiding te Tholen heeft wel aangetoond, hoe groot de druk op de bevolking wordt, wanneer de plannen worden verwezenlijkt. Men kan ook niet zeggen, dat 'de aangelegehheid zeer urgent is: het wetsontwerp is een voortzetting van de wet van 21 April 1927, waaraan geen uit- voering is gegeven, omdat het meerendeel der aangesloten gemaenten destrjds niet bereid bleek, de noodige geldleeningen aan te gaan. Nu inmiddels de toestand zooveel somberder is geworaen, achtten deze leden het een wijs beleid, de gemeenten niet tot het doen van groote uitgaven te prikkelen. Men ver- trouwde, dat de regeering zich niet alleen door haar ambtenaren zal laten voorlichten, doch ook en vooral aandacht zal schenken Eian het inzicht der belanghebbenden. Deze leden drongen er bij de regeering op aan, het wetsontwerp in emstige nadere over- weginig te nemen. Mocht de regeering het ontwerp handhaven, dan zouden deze leden gaame een rentabiliteitsberekening willen zien overgelegd. Enkele leden verklaarden, indien het wets- ontwerp niet wordt teruggenomen, hun stem daaraan in geen geval te kunnen geven, in dien de gemeenten in haar verordeningen een plicht tot aansluiting zullen moeten opnemen. Zij achtten een dergelijken dwang tot aan- sluiting in strijd met het burgerlijk recht. j Andere leden wezen er op, dat een ver- j pQiichting tot aansluiting aan een waterleiding niet in alle omstaadiigiheden is af te keuren; i het gaat hier om groote hygiendsche belangen. „TER NEUZEN KLIMOP". Donderdagavond werd door de Winkeliers- vereeniging ,,Ter Neuzen Klimop" een alge meene vergadering gehouden, teneinde de plan nen te bespreken voor het aanstaande St. Nicolaasfeest. Nadat eerst eenige punten van huishoudelijken aard waren afgehandeld en wegens het bedanken van den heer G. Ver- poorten tot bestuurslid- gekozen was de heer J. Hamelink, kwam in bespreking de St. Nico- laas-reclame. Gezien het succes dat de bekende karavaan met trompetters allerwege mocht oogsten zal het Neuzen-Manifest, waarin een krachtige propaganda en (reclame zal worden gevoerd, weder opdezelfde wrjze door geheel Zeeuwsch- Vlaanderen worden verspreid en zullen de winkeliers door hun reclame de aandacht ves- tigen op de keur van artikelen die de bezoe- kers kan worden aangeboden en door de groote verscheidenheid een iedeir hier vol- komen naar wensch zal slagen bij het doen van hun mkoopen voor het groote kinderfeest dat aan groot en klein telken jare groote vreugd en voldoening schenkt. Evenals vorige jaren zal door de Winkeliers- vereeniging een horlogewedstrijd worden ge houden, waarvoor weder geldprijzen zullen worden beschikbaar gesteld. Op Zaterdag 2 December zal des middags St. Nicolaas met zijn knecht aan Ter Neuzen een bezoek brengen en na een rjjtoer door de stad, zullen alle schoolkinderen tot den leef- tijd van 10 jaar een geschenkje uit zijn hand ontvangen. Hoogstwaarschijnlijk zal daarbij voor de kleinen nog een verrassing komen daai het bestuur overweegt om des middags de be kende Poppenkast van Jan Klaassen met z'n Gnet alhier een voorstelling te doen geven Bij de rondvraag werd de aandacht geves tigd, dat nog enkelen de destijds aan de Elec- trische Centrale alhier gestelde waarborgsom nog niet door de P.Z.E.M. was terugbetaald geworden en zal het bestuur dienaangaande bij genoemde directie de aandacht vestigen met verzoek dit bedrag alsnog terug te zenden. ifet Vastrecht-tarief, waarbij de P.Z.E.M. zich had verzekerd van het normale verbruik van vorige jaren, en voor het meerd'er ver bruik een lager tarief had ingevoerd, bleeik geen onverdeelde instemming te hebben bij de- winkeliers, die thans zoodra de klolc voor de winkelsluiting had geslagen, zich haastten om alle lichten te dooven. Waar allerwege ieder bedrijf zich. moet aanpassen aan de gewijzigder omstandigheden achtte men het noodzakelijk dat ook dit Provinciaal bedrijf haar tarieven zou herzien en het Vastrecht-tarief op een lager niveau zou stellen, waardoor het moge lijk zou worden dat ook na het sluitingsuur de zakenmenschen hun winkel- en etalage-ruimten zouden kunnen blijven verlichten. (Nog enkele andere opmerkingen werden dienaangaande gemaakt, waama het 'bestuur

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 5