Feuilleton - vertellingen eEMSIOSE BERICHTEN V A B I A. BRABANTSCHE BRIEVEN. UITSLAG VERKOOPINGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. SCHEEPVAARTBEWEGING. WISSELKOERSEN. dock vindt Zondag op haar -weg RBC uit Roo- sendaal, een club, die zeker tot de goede mid- denmoot behoort en dus geacht kan worden, het te kunnen opnemen tegen iederen mede- dinger. Zoo belooft het voor beide vereenigin- gen een belangrijke wedstrijd te worden, en al heeft Hero de beste papieren, toch is de be- slissing absoluut niet veilig voor haar. De BaronieAxel. In Breda gaat de strijd tusschen de twee clubs, die met Alliance de drie onderste plaat- sen bezetten en is deze ontmoeting dus voor beide vereenigingen van groot belang, want een overwinning beteekent twee kostbare pun- ten en het verlaten van de onderste en dus gevaarlijke plaats. Dat men dit ook in Axel inziet bewijst wel, dat de supporters in groo- ten getale de reis naar Breda zullen mede- maken om hun stadgenooten tijdens het spel aan te moedigen. Het meest voor de hand lig- gend is een gelijk spel. TemeuzenDOSKO. De uitwedstrijden zijn tot op heden voor Temeuzen evenals het vorig seizoen niet gun- stig verloopen en al had men in Oosterhout bepaald met pech te kampen, dat neemt toch niet weg, dat tenslotte de overwinning aan de thuisclub is gelaten en daardoor een stevige val naar beneden in de ranglijst het gevolg was. Als men dan een goed supporter van Temeuzen spreekt, dan klinkt het immer, ja maar op eigen veld is het onze beurt. Nu krijgt Temeuzen Zondag een club op bezoek, die er wezen mag en thans stevig de eerste plaats foezet houdt, een club die zeer zeker tot de sterkste gerekend mag worden. Hiervan te overwinnen zou dubbele vreugd schenken en Temeuzen staat niet voor een hopelooze taak, want zij heeft spelers tot haar beschikking, f die in elk elftal een goed figuur zouden slaan. Wanneer er dus een dag komt waarin de ta- lenten worden ontplooid, dan is de tegenstan- der nog niet gelukkig. Wij mogen wel zeggen dat zoo'n dag nog niet is geschonken gewor- den en het is dus best mogelijk dat dit in den strijd tegen DOSKO het geval zal zijn. Snel- heid van handelen en goed samenspel zal ech- ter tegen zoo'n krachtigen tegenstander als DOSKO is, een eerste vereischte zijn. AllianceTSC. Alliance zal het niet treffen tegen TSC, want deze club weet wat volhouden is en zich niet laten ontmoedigen door het voordeel van eigen terrein by Alliance, iets wat steeds ge- bleken is voor haar van groot gewicht te zijn. De gasten zijn sterker dan de gastheeren en een overwinning voor TSC is dus het meest voor de hand liggend. Derde Klasse. Vlisslngen IIIJzendijke. Het gelijke spel van de reserves van Vlis- singen vorige week behaald was een verrassing voor velen, maar een nog grootere verrassing bezorgde IJzendijke dat er zoowaar in slaagde het sterke en nog ongeslagen Hulst de eerste en nog wel groote nederlaag te bezorgen. Zoo is de komende wedstrijd in belangrijkheid toe- genomen, en zou het geen bevreemding wek- ken wanneer IJzendijke ook thans er in slaagde de overwinning te behalen. De ZeeuwenZeelandia II. De Zeeuwen krijgen op bezoek het zwakke reserve-elftal van Zeelandia en zal'dit wel be- teekenen een verhooging van de 4 behaalde punten tot 6. HulstTemeuzen II. Waar de resultaten van het tweede elftal van Temeuzen de laatste wedstrijden beneden de verwachtingen bleven, zoo vermogen wij niet haar thans veel succes te voorspellen in den komenden strijd tegen Hulst, dat door de nederlaag tegen IJzendijke een goede waar- schuwing heeft gekregen om maar direct ste vig van wal te steken. En overwinning van de reserves van Temeuzen zou dit elftal zeer te stade komen en zoo blij-ft voor haar het parool open spel met een tegelijk opdringende mid- denlinie. Ulvenhout, 24 October 1933. Menier, Wa schieten we weer kollesaal iliard deur da jaar lenen! Nog twee maan- den en we zitter weer in 't ou.we jaar. En we schrij- ven weer '34, ter- wijl ik er m'n eigen nouw en dan op betrap da'k aan 't schrijven van '33 nog aie heelegaar gewoon ben... en ijstkoud 1932 achter m'nen datum zet. Ollee, 't gaat ok allegaar zoow rap. De tijen meugen wa mager zijn, wa stroef, dor, eremoeiig, treite- ri-g soms (veural op dagen dat 'r wedr 'n nuuw uitgevonden belasting in oew huis wordt gekieperd), maar ze iblijven net zoow hard vliegen as altij. Ja, 't gaat rap. En wa'k hieirboven nouw allegaar opge- schreven heb, da zijn zoow in 't kort m'n ge- dadhten, die me vanmergen deur m'n hoofd kronkelden, toen 'k ons achterdeur opengooide en d'n erft bedekt leek mee 'n ibronskleurig kleed. 'k Sting te kijken as 'n kat in 'n vrimd pakhuis en da-d-op m'n eigen gedoeike! 't Was schoon. Schoon en gtil. Ge kost d'n Herfst heuren. Heuren uit d'n smak van 't zware blad, da telkens uit d'n notenleer viel. Heuren uit d'n drup, die telkens neer- kwakte van de nat-zware takken, die ver- dronken in d'n mist. En as ik dan naar boven tuur.de, en deur d'n notenkmin d'n vrijen hemel zien kost, dan pakte-n-'t nuuwe jaargetij mijn bij m'n ziel, da'k stil wier van gepeinzen. Daar was veul gebeurd vannacht. Stillekens was den notenleer, was 't ge- bomte leeggevalleo van z'n blaren. Ons torentje kon ik nie zien, verscholen as 't was, achter de mistflarden, die deur d'n buiten dreven. Op d'n steenweg roosch 't stil lawijd van druppengetik teugen de af gevallen blaren. Eta as ik daar zoow sting te kijken, ver- strooid van de eerste echte najaarsgebeurte- missen, maar ok wa meemoedig am d'n ver- ganen tij'd, die weer zoow rap was wegge- varen over ons hoofd, dan kroop d'n scherper. turfgeuir in m'n neus, die ruukt naar dorre blaren en dan begreep ik, da Trui de platte- buis al aangemokt had. Deur de natte, dikke mistlochten, die aan de eerde vastkleefden, trok d'n rook nie op, maar dreef laag over d'n erft. Trui had 't spul buiten gaauw in de gaten g'ad, begreep ik, en rap de plattebuis aan- geleedTrui pakt aan, dalijk! Onwillekeurig moest ik laehen en hoesten tegelijk en as ik naar ibinnen gong, dan zag ik heur sjuust d'n kacheld-eksel oplichten, en sloegen de vlam- men zachtloeiend op, lekkend aan Trui d'r ermen, ros as winterneeen. ,,!Ziezoo," zee ze: „gin vocht in m'n kot. Goei weer veur de rimmeltiek. Aan mijn gin kaans!" Toen ibegost ze aan d'r twalet. En as me enkelde minuten lateir aan ons ontlbijt zatten, dan zee ze: en doe me nouw 'n lol, gij, en bleft gin uren aan de deuren staan bakeren mee da vrouwvolk; as gij weer last krijgt van rimmeltiek, dan zit ik mee de last!" ,,Oem" zee ik mee 'nen vollen mond. Amico, 'k weet nie, of gij voelt wat er in zo'n een zinneke allegaar opgesloten zit. Een zo'n zinneke van Trui is 'n volmokt recept om huwelijksgezond te blijven. 't Is samengesteld uit 'n teug jaloezie, 'n snufke verwijt, 'n scheut bangmakerij, en 'n straai vrouwen- diplomatie. Ge begrept, as ge da goedje mee-r dan vijf- en-dartig" jaren ingenomen hedt, da ge 't dan 'n bietje teugen krijgt gedronken! Zooda-d-et mee „oem" meer dan voldoen- de betaald- is. „Hedde me verstaan?" „Oem." ,,'t Is sjuust as die dame geschreven Toen verslikte-n-ik m'n eigen in m'nen koffie, amico! Waant ge mot weten, 'k heb 'n briefkortje ontvangen van 'n wefke, dat de partij veur Trui opnimt, omda-d-ikrim meltiek heb. (Zijn ze nie allemaal mee een sop overgoten?) En nouw't schonste: 'k had Trui die kaart nie laten lezen! Maar ze kwam er ijskoud, zonder £6n omweggeske veur uit, da ze da kortje rustig uit m'nen zak had gesnuffeld! Nouwja, gij meugt wel weten wat er in staat. „WelE!dele Heer D'n Drd" schreef da mensch. ."Hierbij," schreef ze: „een best middel tegen rheumatiek. Slaolie en daar druppelsgewijze amoniak door roeren. Net als u zegt: er helpt niets tegen maar 't is te probeeren. Mij helpt het. Ik zeg 't niet uit medelijden met u, maar ik heb te doen met die arme Trui." (Nouw gij, amico!) „Die doet haar best 't u nog prettig te maken (net as van d'n mergen, zeker!) „en dan krijgt ze nog 'n snauw toe. Nu, u heeft beslist 'n gjoedige vrouw (ochfifene) want 'n ander had heelemaal niet meer naar u geluisterd. Gelukkig van dien sterrenregen, anders waart u misschien den heelen winter niet meer in een goed humeur gekomen en ik hoop, dat u nu den heelen muur moet witten," (veur die paar koffle- spatters? Ga nouw!) „Ik vond 't echt ge- meen van u! Gezondheid is de grootste schat, maar als u nog niet anders hoeft te missen als 't hoofd van jut op de kermis, zal 't nog wel gaan." (Net of ge nie even goed rimmel tiek krijgen kan na de kermis!) ,,Dan heeft alles op aarde een zonnekant. U hield uw geld lekker in uw zak. 't Was 't ergste voor Trui, die met u opgeschept zit! P.S. Laat eens weten of 't middel geholpen heeft?" ('t Hee nie geholpen, d£er!) Wa zegde daarvan, amico. Denkt oew eigen in: Ge zij kemgezond van harte. Ge krimt van pijn en in de verte heurde de kermis gaande! Die ge nog nooit overgeslagen hedt Oew kameraads zijn daar volop in actie, slaan d'n kop van Jut tot splinters, happen in d'n schuim van 't pils, die d'n Jan zoow lekker tappen kan, da ge 'r 'nen reksdaalder op kunt leggen, ge heurt de leut in de verte zoemen en dan zitte daar thuis, lijk 'nen inrvalide en dan gaat Trui 't heel erg gezellig maken mee 'n bakske koffie, mee d r werm plattebuske, mee d'r onschuldig vriendelijk gezicht, waarin 'n paar ogskes glaanzen van stiekume leut, da gij nouw 's lekker thuis mot zitten koekeloeren. Jazeker, 'k ben nie blind. En as ge dan op 't lest oew pijp 's teugen de tafel kwakt en oewen koffie over de plavuizen kleddert, 'nen mensch mot tocht 's wi doen, om uit te kunnen barsten, dan pakken die aandere Truikes de pen op om jouw d'n maantel 's uit te boenderen. En dan komen z'oerw vertellen, da ze toch zo'n meelrjjen hebben mee oew Trui, omda g ij rimmeltiek hedt En dan zouw't middel da ze 'r bijdoen, nog motten helpen ok! Trui hee da recept natuurlijjk dalijk gemokt. ,,Ze zeggen," zee ze van de week, jaja ze zeggen „,Ze zeggen," zee ze: „dat ditte zo'n goei middel is om te (vrijven. Trekt oew flanel 's uit." EJn ik ik ladt m'n eigen vrijven, ik ver- klaar na 'n paar dagen da-d-et goed werkt en dandan komt 'n paar dagen later weer uit, da z'oew zakken nagesnuffeld heb ben en dan slaan z'oew mee de verwijten om oew ooren Ze hee nog 'n voile flesch van da gele goedje staan, maar op mijn hoofd gin gloeiende kolen vuurs", amico. Die wefkes En toch ze meenen 't goed, horre. Heel goed, maar ze verklaren d'r liefde altij op 'n toontje van: „in naam der wet, ge zijt ge- arresteerd." Afijn, ieder veugeltje zingt zoow as 't ge- bekt is, hAk wel 's gezeed en Trui zingt nouw eenmaal as 'nen commandant van de masjesees! Amico, onder al die bedrijven van slaaiolie en amoniak is m'n velleke vol gekomen, dus ik schei er maar af. Veul groeten van d'n masjesee en as altij gin horke minder van oewen toet a voe DRA p.S. Aan nog 'n paar aandere wefkes: Brief ontvaangen. Vorige brieven nie! Adres- seer altij-: „Drd Ulvenhout". Da's genogt en dan komt de boel zekers terecht. Ons Ulven- houtsch postkantorke werkt prima! D. KRAMG OPTREDEN. In de Rosestraat te Rotterdam fietsen twee meisj-es achter -een groot-en vracht-auto. Gelijk met de meisjes reed ook een stoomtram in dezelfde richtdng. Toen de vracht-auto plot- seling stopte viel een der meisjes, de 17-jarige M:. F. bij het remmen van haar fiets. Zij kwam op de rails van de stoomtram terecht tusschen twee wagons en zou zeker zijn overreden ais niet een onbekend gebleven burger haar snel bij de beenen had gegrepen en van de rails had we-ggetrokkenWonder boven wonder had het meisje niet het minste letsel ge kregen. LIMBURGSCHE DEVIEZEN-SMC'KKELAARS GEVAT. De Duitschen beambten was bekend gewor- den, dat -een chauffeur uit Brunssum iederei dag naar Duitschland reed en dat hiji in den auto personen meebracht, die in het bezit van reischeques waren. De chauffeur ze-tte dan die cheques in reismarken om in Keulen, en Ooblenz. Daar -echter volgens een nieuwe regeling slechts dagelijks 100 mark worden uitbetaald, li-et de chauffeur de som oploopen en door anderen weer over de grens naar Limburg brengen. Dinsdag is de chauffeur aan -de grens bij Kerkrade gearresteer-d. In den auto bevonden zich nog 4 Nederlanders, m-edeplichtig aan het geld smokkelen. In den auto werd niets verdachts gevon-den. De chauffeur heeft reeds een bekentenis afgelegd en verklaa-rd, dat hij gedurende 14 dagen den smokkelhandel in geld had bedreven. De groo-tte van h-et bedrag moet nog worden vastgesteld. ZWARE MISHANDELING VAN EEN OPZICHTER BIJ WERKVERSCHAFFING. Twee arbeiders uit de gemeente Heesch, werkizaam bij de ontginningswerken, welke op de grens der gemeente HeeschNistelrode in werkverschaffing worden uitg-evoerd, geraak- ten tijdens den arbeid in een heftige woorden- wisseling met den opzichter W. Snijders uit Uden. De heer Snijders, die nam-ens de Ned. Heide Maatschappij met het toezicht op de werkzaamheden is belast, had hun een aan- merking over het werk gemaakt, hetgeen niet naar den zin was van de beide werklieden, meldt de „Tel." De oneenigheid liep zoo hoog, dat de arbei ders tot handt-astelijkheden overgingen en met hun spaden den opzichter zeer zware slagen toebrachten. De man werd enrstig over het geheele lichaam verwond en moest, nadat een ontboden geneesheer eerste hulp had verleend, per auto n-aar zijn woning in Uden worden overgebracht. Zijn toestand is vrij emstig. iSpoedig verscheen een wachtmeester der marechaussee uit Geffen, alsmede de rijks- veldwachter uit Heesch ter plaatse. De daders -werden gearresteerd en achter slot en grendel -gezet. Zy zullen ter beschikking van den officier van justitie te 's Hertogenibosch wor den worden gesteld. DE KAS NOG GERED. De woning toebehoorende aan en -bewoond door den fabrieksarbeider G. Ekke, staande in het Westeinde te Vriezenveen, is afge- brand. De bewoners konden zich tijdiig uit 't -brandende perceel redden. Eenig groot huisraad als kasten enz., zoomede een paar geiten, konden met moeite worden gered, overigens ging alles verloren. In een lade van een dezer kasten had Ekkel, als penningmees- ter van de plaatselijke afdeeling van den Chr. Textielarbeidersbcnd „Unitas", de voorradige contributie opgeborgen, doch deze lade schoot bij het wegdragen uit de kast, waardoor het geld in de modder verdween, aldus de „Tel." Gelukkig is dit bedrag, een kleine honderd gulden aan contanten, later in den avond toch teruggevonden. De oorzaak van den brand is vermoedelijk een lek in de schoorsteen. De schade wordt door verzekering gedekt. De brandweer was spoedig met twee auto-motorbrandspuiten ter plaatse, waardoor de brand tot deze woning die midden tusschen andere woningen in stond, kon worden beperkt. NIET-AIXEDAAGSCHE VONDST. Dezer dagen deponeerde men in den politiepost aan het Mgrconiplein te Rotterdam een ruim 1 Meter lange slang, welke op straat in de De Genestetstraat aldaar was gevonden. Een ontboden deskundige van de Diergaarde verklaarde, dat men hier te doen had met een ongevaarlijke ringslang. Het dier was in het bureau aan de Aelbrechtskolk opgebor gen. AANGEREDEN. Woensdagmiddag werd op den Rijksweg te Rilland-Bath, doordat hij plotseling den weg overstak, de 80-jarige J. v. d. L. door een auto, -bestuurd door fden chauffeur van Dr. De K. te Rruinisse, aangere-den. De oude man, welke zeer doof is, werd met een hoofd- wonde opgenomen. Zijn toestand is redelijk goed. De autobestuurder had, -blijkens een ingesteld onderzoek, geen schuld. GEVECHT MET EEN STROOPER. De jachtopziener J. te IJmuiden, in dienst bij Jhr. Mr. Boreel van Hogelanden, heeft Donderdagnacht een gevecht gehad met een strooper. De jachtopziener werd bewusteloos geslagen en des morgens door arbeiders ge vonden. Hij werd door hen bijgebracht en naar zijn woning vervoerd. De verwondin- gen bleken niet van emstigen aard te zijn. De strooper is niet bekend. VAT CARBID UIT ELKAAR GESPRONGEN Dinsdagmiddag sprong op den Kloveniers- burgwal te Amsterdam zonder dat de oorzaak hiervan bekend is, een vat met 100 K.G. car- bid, geladen op een vrachtauto, uiteen. Hierbij werd een 53-jarige man emstig gewond aan de beide beenen. ZWAVELZUUR OVER HET LICHAAM. De 24-jarige S. te Haarlem reed met een bakfiets, waarop zich een flesch zwavelzuur en -daamaast zijn 8-jarig broertje K. bevond. Bij het bmnenrijden vah een pakhuis aan de Houtmarkt dompte de fiets, waardoor de flesch brak en de zwavelzuur zich over de beenen van het jongetje verspreidde. EEN PARTIJTJE LEGERPATRONEN TE BREDA OPGEVISCHT. Te Breda werden in het Verlaat, onder den Boeimeerpolder, een partijtje scherpe leger- patronen uit het water opgevischt. Zij werden terstond door de politie in beslag genomen, die oogenblikkelijk de militaire politie waar- schuwde, welke een nader onderzoek instelde, aldus de ,,Ted.". Men vermoedt, dat deze legerpatronen af- komstig zijn van den frauduleuzen handel, dien de zich nog steeds in arrest bevindenden sergeant Van D., beheerder van het munitie- magazijn, dreef met verschillende particulie- ren daar ter stede. Daar thans reeds door de militaire politie bij verschillende peraonen huiszoeking werd verrieht, is het niet onmogelijk, dat een der koopers dezer patrongn het veiliger vond zich op deze wijze er van te ontdoen. Naar aanleiding van bovenstaande verneemt de Bred. Crt., dat genoemde sergeant weer op vrije voeten is gesteld, terwijl thans een zeer ernstig onderzoek gaande is tegen een burger- vorveeer van de Brsdasche Burgerwacht. De beschuldiging tegen den eerst gegrres- teerden sergeant zou, naar wordt medege- deeld, geheel valschelijk zijn geuit door een lid der Bredasche Burgerwacht, die zelf bij den patronenhandel was betrokken. De sergeant, die een zeer eervollen staat van dienst heeft, is door het gebeurde zoo ze- nuwoverspannen, dat hij buiten dienst ge steld is. Naar het blad van welingelichte zijde wordt verzekerd, zouden verschillende Bredasche Burgerwachtsleden in deze zaak niet vrijuit gaan, zoodat het bestuur van de Burgerwacht aan het college van gedelegeerden een emstig onderzoek naar de gesties van de leden heeft opgedragen. EEN CHINEEZEN-HISTORIE IN DE HAAKLEMMERMEER. Een vermak-elijke Ohineezenhistorie heeft op den Nieuwen Meerdijik in de Haarlemmer- meer plaats gehad. Een pull-overs-verkoopend Pinda-Qhinees vervoegde zich bij mej. O. om een dergelijke kleedingstuk aan den man of beter aan de voruw te brengen. Mej. O. -bekeek den „over- gooier", met een critisch oog enontdekte er een gaatje in. Vanzelfsprekend werd het kleedingstuk gaweigerd en aan d-en Chinees teruggegeven. M-aar de man verweet nu mej. O., dat deze het gaatje er in had gemaakt! Hij wil.de noch het kleedingstuk terugnemen, noch van het erf van de woning afgaan. Buren schoten te hulp en de Chinees nam de wijk, met a-ch- terlating van zijn koffer. - Toen begon de historie pas! De Chinees zon op wraak en de wraak kwam in den per- soon van een kameraad ook een Chinees waarmede de verdreven Chinees des mid- dags in het dorp arriveer.de. Helaas vergisten zij zich echter in -de woning, waar de een zijn koffertje had achter gelaten, en wilden bij mej. S. binnenkomen, die met het hee-le ge val niets te maken had. Deze verweerde zich metde waterslang tegen beide indringers, die blijkbaar tegen water wel -bestand waren, want zij sprongen op mej. S. toe, grepen haar hiji haar haren en eischten -geld van haar, wat mej. S., om van de Chineezen maar af te zijn, hun tenslotte gaf. En toen kwamde zoon van mej. S. en gaf den beiden Chineezenzoo'n gevoelig pak slaag, dat zij zich voorloopig wel niet meer in he-t dorp zullen vertoonen. IN IKOKEND VET. In een onbewaakt oogenblik is het twee- jari-g kindje van den heer D. te Uden in een pan kokend vet gevallen. Met emstige brand- wonden moest de kleine in het ziekenhuis worden opgenomen. KOEIENTROUW. Te Berlicum heeft zich een treffend geval van dierentrouw voorgedaan meldt Het Volks- bla-d. De veehouder v. V. verkocht 6dn zijiner koeien. Het dier werd naar Den Bosch ver- jtVjerd. Wie schetst echter de verbazing van dpi voormaligen ei-genaar toen hij eenige dagen later de koe voor de stalpoort vond staan. Het beest was van de verandering blijkbaar niet gediend geweest en was naar zijn ouden baas teruggeloopem. STORM. Een hevige Noord-Wester-storm heeft Don- dag ook de Engelsche kust geteisterd; vooral in het Noorden van Yorkshire is groote scha de aangericht. De stadjes Redcay en Brid lington zijn ondergeloopen en aan de kust bij Lowestoft is een groot stuk rots in zee ge vallen. De temperatuur, die den vorigen nacht te Londen nog 51 graden was geweest, zakte te Kent tot 35 en South Famborough meldde zelfs 3 graden vorst. STORMEN EN OVERSTROOMINGEN IN FRANKRIJK. Stormen en overstroomingen hebben in verscheidene deelen van Frankrijk emstig schade aangericht. De spoorlijn tusschen Parijs -en Nimes is wegens verzakking ge- strernd en de reizigers worden per autobus vervoerd. In het district Beziers heeft gedu rende zes uur een met onweer gepaard gaan de storm gewoed, waardoor de rivderen buiten haar oevers zijn getreden en het verkeer zoo- wel per trein als per auto is gestrem-d. In de Vendee hebben eveneens hevige stormen ge woed. Op enkele plaatsen is de bliksem in- geslagen, waarbij eenige personen om het leven zijn gekomen. ZWARE SNEEUWSTORM IN CANADA. Boven Mootreal heeft een hevige sneeuw- storm gewoed, 'zoo hevig, als de laatste 20 jaar zoo vroeg in het najaar niet is voorge- komen. Het geheele zakenleven werd door den storm stilgelegd. Het verkeer, in de eer-ste plaats het spoor- en tramverkeer werd emstig gestremd, zoodat de levering van land- bouwproducten aan de stad groote moeilijk- heden ondervond. Zelfs telefoon- en telegraaf- lijnen werden vemield. Uit de Canadeesche hoofdstad Ottawa gelij-kluidende berichten. WILDE TOONEELEN BIJ EEN STIERENGEVECHT. Tijidens het laatste stierengevecht, dat de Portugeesche regeering dit seizoen te Lissa- bon had toegestaan, hebben zich wild-e toonee- len afgespeeld. Een der bekendste Spaan- sche matadors, Manuelo Bienveni-da, onder- ging een storm van afkeuringen en gefluit, toen hij er niet in slaagde zijn tweeden stier te dooden. De toeschouwers wierpen alien de kussens van -de zitplaatsen in de arena en onder het publiek ontstonden vechtpartijen, zoodat de politie tusschenbeide moest komen en eenige personen arresteeren. De autori- teiten lieten Bienveniida tenslotte de arena verlaten en de stier mocM levend naar den stal temgkeer-en. GEESTELIJjKEN ALS VLIEGERS. Voor de eerste maal hebben in Frankrijk twee katholieke geestelijken hun vliegbrevet gehaald. De beide geestelijken -bleken bij het examen, waaraan verscheidene andere leer- lingen hadden deelgenomen, zelfs de besten. HOE EEN JAPANSCHE KRANT ONTSTAAT. Den vreemdeling, die op een groot stoom- schip de Japansche kust nadert, zal het schrijft „De Telegraaf", opvallen, dat zich nog vddr het schip de haven binmenkomt, eenige personen aanboord begeven, die van voren een camera en op den rug een kooi met duiven dragen. Zij worden vriendelijk ont vangen en beginnen vooraanstaande personen te fotografeeren om daarna enkele notities te maken op hun blocnote. De toeschouwer ziet, hoe vervolgens een duif uit de kooi wordt bepakt met film en beschreven blaadjes en hoe ten slotte de duif wegvliegt. Daar het meestal nog wel even duurt eer het schip goed en wel de haven binnen is en aan de kade is gemeerd kan het gebeuren, dat een passagier als hij aan wal stapt reeds een Ja pansche krant kan koopea, waarin vermeld staat dat „de beroemde mijnheer Z heden met de Maroe is aangekomen". Dat behoort tot de Japansche joumalistiek; het lijikt ouderwetsch, bij den berichtendienst gebmik te maken van postduiven, doch de Japansche bladen zijn in werkelijkheid zeer modern. Zij hebben in elk geval zin voor snelheid; er zijn in Japan nog gebieden met betrekkelijk weinig verkeersmiddelen en dan v-orm-t de postduivenidienst een uitkomst. Groote Japansche bladen beschikken dan ook over groote aantallen postduiven, soms wel 500. De twee grootste krantenconcems in Japan hebben beide de eigenaardigheid, dat hun bladen gelijktijdig in Tokio en Osaka ver- schijnen. Dat wordt naar we in de „Voss. Zedtung" lezen mogelijk gemaakt door een r-eusachtig net van eigen telefoon- en tele- graafvarbindingen, die zorgen voor een voort- durende berichtenoverbrenging tusschen de beide centrales, voorts door korte-golf-stations en televisie-apparaten, waardoor een foto in twaalf minuten den af stand van 430 K.M. aflegt. De beide on-dememingen hebben voorts wij-dvertakte buizenpost-installaties, die met het hoofdpostkantoor zijn verbonden. en ten slotte hebben zij beiden een vl-oot van vliegtuigen beschikbaar, in tot-aal 28 machines tellend. Een der concerns heeft zelfs een autogiro-machine, waarmee men hoopt bin- nenkort op het-dak van het krantenbweau te kunnen landen. Naast de levende vogels is er dus ook een keur van meehanische. De zorgen van den Japanschen krantenman beginnen echter, waar die vein zijn Wester- schen collega meestal ophouden, ni. bij het schrift. Als een Westersch journalist zijn nieuws eenmaal hddft, is het opschrijrven er van een kwestie van betrekkelijk weinig tijd. Hij schrijft snel, of gebruikt een schrijf- machine. Voor den Japanner is dat niet zoo gemakkelijik. De geleerden zijn het er niet over eens, of men de Japansche taal be- heerscht, als men 80009000 lettergreep- en woordteekens kent, dan wel of daar nog zddveel Chineesche bij komen, dat het totaal een 50.000 beloopt. Volgens sommigen zou men een krant kunnen samenstellen met slechts 2000, ja 1700 teekens, maar in alle gevallen is geen enkele machine daarop be- rekend. Alles moet op de Japansche redac- ties dus met de hand gebeuren. Dit begint al bij de telefonische overbren- ging van berichten. Van een stenografische snelheid van 250 lettergrepen per minuut is geen sprake; een Japansch stenograaf brengt het hoogstens tot 90 en dan moet hij zijn stenogram met de hand weer in gewone Ja pansche karakters overbrengen. Er zijn wel niet alle vereischte teekens. Nog erger wordt het als het manuscript op de zetterij komt. Dat is in Japan geen machinebedrijf, maar men heeft er nog de manshooge zetkasten. Alles moet met de hand gezet worden. Een middelmatige krant moet Japansche schrijifmachines, maar die bevatten over 4 millioen teekens beschikken en een groote zelfs over 7 millioen. Voor 6dn enkele editie worden circa 400.000 teekens gebruikt. Wie zetter wil worden aan een Japansche krant, moet als kind beginnen en is dan zoo- wat uitgeleerd tegen dat hij gaat trouwen. Technici zijn al jaren- bezig met pogingen een zetmachine samen te stellen voor Japan sche en Chineesche kranten. Het beste wat men tot dusver heeft kunnen bereiken is een zetmachine, die 1400 teekens bevat. Maar het alleruiterste minimum is 1700. Men gelooft, dat de uitvinder van een zetmachine, die 1700 teekens kan leveren, schatrijk wordt. Maar hij zou ook op zijn geweten hebben, dat duizenden Japansche en Chineesche zetters, die een geheele jeugd hebben moeten leeren eer zij hun handwerk beheerschten, werkloos werden. PHILIPPINE. Gisteren werd alhier door den architect L. de Bruijne te Ter Neuzen, aanbesteed het ver- bouwen van een woonhuis met schuurtje in den Mosselpoler alhier. Ingeschreven werd als volgt: Metselwerk J. P. van Hermon te Hoek V. Verstraeten te Hoofdpaat H. van Steenbergen te Philippine Timmer- en rjzerwerk: F. Haers te Philippine L. L. Martens te 'Hoofdplaat A. Roegiers te Philippine P. van Hermon te Hoek ^Loodgieterswerk A. Pieters te Philippine L. Slock te Sas van Gent Glas- en verfwerk: J. Uitenhoeven te Philippine F. de Krijger te Philippine f 745 660 625 gegund. f 560 538 525 490 gegund. f 52 51 gegund. 90 87 gegund. Van Ter Neuzen: 25 Oct. Nederl. m.s. GAZELLE, 163, ledig, R'dam. Van Sluiskil: 25 Oct. Zweedsch s.s. BI- FROST, 991, cokes, Odense; Duitsch so. AT LAS, 1311, kunstmest, Antwerpen. Van Riemen: 26 Oct. Noorsch s.s. AVANCE I, 767, ledig, Tyne. Van GentTer Neuzen: 26 Oct. Eng. s.s. ORTOLAN, 202, stukg., Louden. Voor Gent: 25 Oct. Eng. s.s. ORTOLAN, 202, stukg., Antwerpen; Duitsch s.s. DALAL- VEN, 879, hout, Danzig; Duitsch s.s. NORD- MARK, 626, hout, Danzig; Duitsch m.s. ADELAAR, 163, ledig, Londen; Duitsch s.s. ERNST, 338, ledig, Bremen; Eng. s.s. BRINK- BURN, 889, pyriet, Huelva; Eng. s.s. RAL- LUS, 920, stukg., Antwerpen. 26 Oct. Noorsch s.s. FOYNA, 999, pyriet, Thamshavn; Eng. s.s. ORICHTOUN, 506. stukg., Le-ith; Deensch s.s. FLYNDERBORG, 1197, kunstmest, Masaron-; Eng. s.s. HERO, 326, stukg., Londen; Eng. s.s. BARON DUN- MOORE, 2363, pyriet, Huelva. Van Gent: 25 Oct. Duitsch s.s. HERMA, 311, fosfaat, Stolpmunde; Eng. s.s. DEARNE, 427, stukg., Goole; Spaansch s.s. FITO, 1045, ijzer, Bilbao. 26 Oct. Zweedsch s.s. NOREG, 793, cokes, Goteborg; Eng. s.s. CRICHTOUN, 506, stukg.. Antwerpen. Amsterdam, 27 Oct. 1933. Bieden. Laten. Engelsch Duitsch Fransch Belgisch 7,80 58,50 9,69 6,90 7,90 58,90 9,75 6,95

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 2