3i sfuTja VABIA, HET ONDERZOEK naar het kanker- nieewe schatgravers in engeland ONGEWENSCHTE HERDENKING VAN ROBESPIERRE. Te Atrecht is een buste onthuld van Robe- spiere, die daar 175 jaar geleden werd geboren. Groot was de verbazing der bevolking, toen zij in de vroege ochtanduren bemerkte dat er zoowel op de Place du Theatre als op de Place Victor Hugo een schavot was opgericht. Rond- om deze weinig opwekkende installaties waren „bloedisporen" aangebracbt. Op een er van was een opschrift aangebracht met de woorden: „Omtwerp voor een monument voor Robe spierre". Verder: „Wij waarschuwen hen, die deze guillotine zouden willen verwijderen, dat zij de kans loopen een ontploffing te veroor- zaken -gelijk een helsche machine". En om deze woorden kracht bij te zetten, was er een wekkerklok neergezet. Het geheel bleek een grap te zijn van een inwoner, die kon worden gearresteerd. EEN AVONTUURLIJKE VLUCHT. Te Liverpool is dezer dagen een man van 29 jaar tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld omdat hij zich als verstekeling verborgen had >aan boord van de Cunardboot Lancastria, van Algiers naar Liverpool. Hij was sedert 1931 in dienst van het Fransche vreemdelingenlegioen, ontsnapte, werd gepakt en tot 8 maanden ge vangenisstraf veroordeeld in Casablanca. Na uitzit'ten van zijn -straftijd was hij naar het legioen teruggezonden, maar ontsnapte op- nieuw. Fransche matrozen smokkelden hem aan boord van een Franschen torpedojager, vanwaar hij in de haven van Algiers dook, waama hij naar de Lancastria zwom. Langs het ankertouw klom hij aan boord. EEN BANKOVERVAL TE PARIJS. Men zal zich den overval herinneren in een bank van de Parijsohe voorstad Saint-Denis, waarbij den kassier, op het drukste uur van den dag, onder de bedreiging met een revol ver door een onbekende gedwongen werd een bedrag van 35.000 fr. aan geld en geldswaar- dige papieren af te staan, waarmede de roo- ver wist te ontkomen, ondanks een hardnekki- se acktervolginig. Dank zij de persoonsbeschrrjving, die de kassier van zijn aanrander kon geven, is de politie er in geslaagd de identiteit van den dader vast te stellen. 'Het is de 25jange Adolf Steffen, uit Hagenau in den Elzas. Ondanks zijn jeugdigen leeftijd heeft de man reeds een zwaar verleden. In 1929 werd hij veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid wegens moord met roof op een treinwachter te Epemay. Hij ontsnapte een Daar iaar geleden uit de gevangems. Hij stamde uit een eerbare familie, maar hij was uit de Kunst en Nijverheidsschool te Er- auelines weggevlucht na zijn medeleerlingen voor een niefonaanzienlijk bedrag door een geldinzamelinig met een zootgenaamd liefdadig doel te hebben opgelicht. Daama zocht hij zijn uitspanning m meer dan verdachte liefdesavonturen, Na den bank- overval op Saint-Denis is hij ovengens nog een paar keer te Parijs gezien m gezelschap van een ionge onbekende Duitsche vrouw. ^edertdien is hij echter weer spoorloos ver- dwenen. VRAAGSTUK. Dr T Isod Bennett, direoteur van het Midd- lesex-instituut voor geneeskunde, heeft in een overzicht der jongste onderzoekingen ve klaard, dat de vooruitzichten voor den kerHeie\sV m^geli]™''zegt hij, ..hoewel w^ de oorzaak van den kanker nog met kennen mede te deelen, dat wij haar al aar-dig op heDrSP^mett memoreert, dat het Middlesex- hospitaal sedert 1791 een centrum voor kan- keronderzoek is geweest en hennnert eraan, dat vele jaren geleden de algemeene opime m de geneeskundige wereld kanker beschouwde 1 hTt gevolg van een geheimzinnige veran- dering'welke m de cellen van het menschelijk lichaam plaats greep. Eenige iaren geleden heeft dr. "y orowen gepubliceerd, welke aantoonden, dat kanker het gevolg was van een van de oorzaak waarschijnlijk moest worden g^ocht m een onzichtbaar of ultra-micro - Sapisch vergif. Deze theone werd vaak de parasitische genoemd. patho- Prof. Mc.Intosh, directeur van het Patho logisch Instituut, begon toen aject de hyp thesen, door dr. Gye aan de hand ge een onderzoek te onderwerpen en getoende het afgeloopen jaar waren ^npe^soonhlke onderzoekingen zoo ver gevorderd dat h m staat was mededeelingen te doen van het hoi g ste belang, zoowel aan het Kon. genootschap als aan het Engelsch Pathologisch genoot- chemisch onderzoek aangetoond. labfit zonder is door het werk van Warburg Duitschland de theone cellen ^n sche bestanddeelen der levende cellen een SLaSige zouden t.w.eg maar de laatste onderzoekingen in de groote chemische laboratoria hebben meer belovende resultaten voorspeld. t lr! In_ Prof E C. Dodds, van het Oourtauld stituut voor bio-chemie, heeft in nauw con- Sct gewerkt met prof. E. L. Kennaway en dr J- W. Cook van het Kankerhospitaal g dr Bennett ,en zij zijn er in geslaagd, kunst- matig chemische preparaten te berei^n weike zware ziekteversohijnselen veroorzaakten in de gezondste organen van het menschelijke lichaam. Nooit tevoren was een d-ergelijk reDe^agezamenlijke arheid van prof Dodds en dr Cook is met belangstelling gevolgd en he sproken door de groote Engelsche insLtuten, ze wekt groote verwachtingen voor de toe- komst. °Geliiktiidig met dit werk is nog een onder- zoS op Sebreide schaal in wording naar de natuur en gesteldheid van gezwellen, de vra^ of deze gezwellen zullen kunnen wor- riirt'ehandeld met X-stralen en radium, de mogelijkheid van een bloedproef op kanker en nog vele andere zijden van het probleem. Drie iaar geleden is een speciale afdeelmg verrezen voor radium-geneeskunde, op aan- luchTen van mr. B. W. Windeyer. Deze af- deeling welke voortdurend samenwerkt met die voor X-stralen, onder leiding van dr Dou glas Webster, behandelt per jaar honderden gevallen van kanker en mernge genezmg is er bewerkstelligd. direct ■Het is natuurlijk onjuist, om nu maar dmect de o-evolgtrekkinig te maken, dat deze resu taten afdoende z|n voor alle gevallen, maar wel kan men zeggen, dat ze ieder jaar groo- ter succes hebben. Men wil gaan graven naar een schat op een land bij Wisbech. Het land was vroeger een schor en men neemt aan, dat konmg Ja die tal van kerken in den omtrek geplunderd had, op zijn haastigen tocht van Spalding naar King's Lynn zijn weg heeft willen afsnijden, hier in den modder is vastgeraakt en door den vloed is overvallen. Men heeft onderzoekingen gedaan met vlieg- tuigen en daarna met gevoelige instrumenten en is tot de conclusie gekomen, dat inderdaad een heele trein van 's konings bagage daar geborgen ligt. Deze zou bestaan uit een be- reden officier, 50 M. voor de rest, verschei- dene soldaten, 20 wagens met zilver en an dere buit, een groote wagen met het goud, de kroon en de juweelen, tweehonderd lastpaar- den met zakken geld en een gewapend ge- leide. Intusschen zijn er vele bewoners van de streek, die niet in den schat gelooven. Er is echter een vennootschap opgericht, die op- gravingen doen. DE KAPLAARZEN VAN DEN INGENIEUR Op een gemeentelijk bouwwerk te Stock holm was een jong ingenieur te werk gesteld, die daarbij bruine kaplaarzen droeg. Na een paar dagen merkte hij, dat de anbeiders hem met den nek aankeken. Toen hij naar de red'en hiervan vroeg, deelde een arbeider hem mede, dat men het niet goed vond dat hij hooge bruine laarzen droeg, daar dit een tee- ken was van natinnaal-socialistische gezind- heid! De ingenieur antwoordde, dat derge- lijke laarzen overal in Zweden door arbeiders werden gedragen en dat hij in het geheel geen nazi was. Een paar dagen later kreeg hij bezoek van een arbeidersdeputatie. De vakvereeniging had over de zaak vergaderd en ibesloten het bouwwerk te boycotten als hij niet onmiddel- lijk de bruine laarzen uittrok. De ingenieur vroeg of het voldoende was als hij de laarzen zwart liet maken en kreeg een bevestigend antwoord. Een uur later waren de laarzen zwart en was alles weer in onde. Het merkwaardigste van de geschiedenis verhaald door den correspondent van ,,Ber- lingske Tidende" is, dat de nazi's geen bruine, maar zwarte laarzen dragen. AMOKPARTIJ IN EEN MOSKEE. Een met een mes gewapende inlander maakte in de moskee te Bindjei amok. Een Malaier werd gedood, een levensgevaarlrilk gewond en twee Maleiers werden licht ge- wond. De commandant van het detachement veldpolitie, Hass, die de deur van de moskee forceerde, kreeg een messteek in de linker- zijde, ter hoogte van het hart, welke afstuitte op een rib. De beer Hass bracht den amok- maker een klewanghouw toe, waama de amokmaker met revolverschoten werd neer- geschoten. De toestand van den beer Hass is niet emstig. DE PASSIESPELEN TE OBERAMMERGAU Met groote spanning werd te Obergammer- gau het resultaat afgewacht van de keuze der spelers voor de jubileum-Passiespelen, die het volgend jaar in het beroemde dorp Obergammergau zullen worden vertoond. Reeds vroeg in den ochtend had zich op de markt een groote menschenmenigte verza- meld, die druk de kansen der verschillende candidaten voor de hoofdrollen besprak. De gebruikelijke godsdienstplechtigheid, die aan de keuze vooraf gaat, werd gehouden in tegenwoordigheid van ongeveer de geheele bevolking. Na afloop kwam de gemeente- raad in een geheime zitting op het raadhuis toijeen. Nadat geruimen tijd vergaderd was, werden de voomaamste resultaten der be- spreking voor het stadhuis aangeslagen. De hoofdrollen zijn als volgt verdeeld: Christus wordt uitgebeeld door Alois Lang, de proloog wordt geleid door Anton Lang en het koor door Guido Diemer. Verder is Petrus: Peter Rendl; Judas: Hans Zwink; Johaxmes: Willy Bierling; Maria: Anny Rutz; Magdalena: klara Mayer; Caiphas: Mugo Rutz; Annas: Anton Lechner; Pilatus: Melchior Breitsam- ter en Herodes: Hans Mayr. Behalve voor Judas-, Johannes- en Mag- dalena-rol zijn voor alle overige hoofdrollen dezelfde spelers gekozen als in 1930. PANTER TE ZURICH ONTSNAPT. Oppassers van den dierentuin te Zurich, politie, jagers en houtvesters, zij alien zoeken al eenige dagen lang naar een Indischen pan- ter, die uit zijn kooi is ontsnapt en sedertdien spoorloos verdwenen is. Het beest is door het rasterwerk, dat boven de kooi was gespannen voor ventilatie, gebroken en is vervolgens door een luchtkoker gekropen. Men neemt aan, dat het dier zich nog steeds in deze groote en uitgebreide kokers, die echter te nauw zijn om een mensch door te laten, bevindt. Men heeft reeds geprobeerd den panter „uit te zwavelen", doch tevergeefs, en men is nu van plan een begin te maken met het uit elkaar halen van de kokers, het- geen echter geruimen tijd zal vorderen. Het is echter ook niet uitgesloten, dat het dier thans gemoedelijk in het aangrenzende bosch rondkuiert en daarom heeft men al enkele idagen lang klopjaehten georganiseerd, die tot nu toe zonder resultaat zijn gebleven. DOODGESCHOTEN BIJ EEN POGING NAAR NEDEKLAND TE VLUCHTEN. Reuter meldt uit Berlijn aan de Engelsche bladen, dat de vooimaiige Duitsche politie- ohef Eggerstedt bij Papenburg in de provin- cie Hannover, bij de Naderlandsche grens, doodgeschoten werd toen hij' poogde Nader- land binnen te komen. Hij was in Mei ge arresteerd doch vrijgelaten. „Central News" geef.t een eenigszins andere lezing. Volgens dit telegraafagentschap zou hij den avond te voren uit een concentmtie- kamp bij Papenburg zijn ontsnapt en zich den heelen nacht in de bosschen hebben schuilgehoudenEr werd naar hem gezocht en toen hij ontdekt werd en een bevel om halt te houiden in den wind sloeg, werd er op hem geschoten. VREESELIJK DRAMA BIJ PARIJS. Te Drancy heeft een 31-jarige Spaansche meuibelmaker, Manuel Calvo geheeten, zijn minnares, de eveneens 31-jarige mevr. Mot- tais, met niet minder dan zeven revolver- kogels gedood. Toen de door de buren gewaarschuwde po litie in de woning van den Spanjaard bin- nendrong, vond men hem op een stoel in de keuken zitten, met het hoofd van zijn reeds overleden minnares op de knieen. Calvo heeft verklaard, dat er voortdurend ruzie was tusschen hem en ide vrouw en dat hij dit niet langer kon verdragen. Hij had dan ook een revolver gekocht. Toen zijn min nares hem bij zijn thuiskomst nieuwe verwij- ten maakte, loste hij drie revolverschoten op haar waardoor hij hiaar zwaar verwondde. Den volgenden morgen voltooide hij zijn mis- daad door nog zeven schoten op zijn minnares te lossen. Omtrent de aanleiding tot deze herhaalde- lijke twisten wil de Spanjaard niets loslaten. Het lijk van de vrouw is in beslag genomen voor onderzoek. EPIDEMIE DOOR SLECHT DRINKWATER. Te Kidderminster, een stad van 30.000 in- woners in Worcestershire, heerscht momen- teel een geheimzinnige epidemie. De ziekte, welke een soort maagcatarh is, heeft zich in enkele dagen over de geiheeie stad verspreid. Een school is reeds gesloten, terwijl verschei- dene bed'rijven slechts met 50 procent van him personeel aan den gang gehouden wor den. Volgens de rapporten zijn meer dan 10.000 personen aangetast. De ziekte wordt toegeschrerven aan vergif- tiging van het drinkwater. Kidderminster krijgt zijn water uit een ondergrondsch meer. Deskundigen nu zijn de meening toegedaan, dat tijdens de overvloedige regens na de lange droogte in de afgeloopen maanden, het water zich andere toagangswegen tot het meer heeft gebaand en dat daardoor op een of andere manier het water vergiftigd is ge- worden. EEN DOODVONNIS. Het Britsche Opperste Gerechtshof te Sjanghai heeft een Engelsche vrouw Kathe- rine Hadley die echter afkomstig was uit Littauen, ter dood veroordeeld, wegens moord, gepleegd op een Britsch onderdaan, zekeren kapitein Walter C. Young. De jury die het sohuldig uitsprak, had tevens op kraehtige wijze clementie bepleit voor de moordenares. Het doodvonnis moet nu voor het kan worden tenuitvoergebracht worden be- krachtigd door den Britschen gezant in China, Sir Miles Lampson. Er is echter nog nooit in China een vrouw terechtgesteld op een vonnis, gewezen door een Britsch Hof. EEN LYNCH-SCHANDAAL. Uit Princess Anne, een plaats in den staat Maryland, wordt gemeld, dat een groote menigte zich met geweld toegang had ver- schaft tot de gevangenis dier plaats. waar een neger was opgesloten die uit zijn eel was gehaald en opgehangen. Daama werd het lijk door de straten van de plaats gesleurd. De politie ranselde met den stok in op de menigte en er waren verscheiden gewonden. De neger werd beticht van geweldpleging tegenover een hlanke vrouw op leeftijd. HEVIGE GASONTPLOFFING. Dinsdag heeft in den kelder van een woon- huis in het Centrum van Parijs een hevige gasontploffing plaats gahad, waarbij 25 per sonen gewond werden. Rechts en links van de toegangsdeur tot de bovenverdiepingen be- vonden zich twee winkels in levensmiddelen, die op het oogenblik van de ontploffing vol met klanten stonden en door de explosie ge heel vermield werden.. De vloer sloeg uit el kaar en de meeste klanten vielen in den onder die winkels liggenden kelder. In de omgeving hleef geen ruit heel. Brandweer en politie waren spoedig ter plaatse en begonnen onmiddellijk met het reddingswerk. Ongeveer 25 personen, waar- van eenigen in levensgevaar verkeerden, moesten naar het ziekenhuis worden overge- hracht. De ontploffing is veroorzaakt door bet springen van een gaspijp. In den kelder waren arbeiders bezig de waterleiding te re- pareeren en waarschijniijik hebben zij bij het graven naar de ondergrondsche leiding de gs- pijp geraakt. PANTSERSMOKKELAUTO „DE BLAUWE VOGEL". Alex Ohlings uit Munchen-Gladbach, die in heel de Limburg-Duitsche grensstreek taekend staande chauffeur van den pantsersmiokkel- auto, genoemd „De blauwe vogel", heeft, zoo meldt het „Handelsblad", voor de rechtbank te Munchen-Gladbach terechtgestaan. Hij ver- klaarde echter met de smokkelarij niets uit te staan te hebben. De rechtbank beschikte ech ter over zooveel bewijsimateriaal, dat zij den smokkelaar veroordeelde tot een gevangenis straf van een jaar en een geldboete van 350 duizend mark, bij niet-betaling te vervangen door drde maanden hechtenis. Vooral in de laatste maanden heeft Alex Oh lings in de Limburgsch-Duitsche grensstreek veel van zich doen spreken en het den douane- beambten zeer moeilijk gemaakt. Toen de chauffeur van den pantserauto „De blauwe vogel" de smokkelarij in de Nederweertsche grensstreek moest laten varen, omdat de grond onder zijn voeten te heet werd, veriegde hij zijn arbaidsveld wat Zuidelijker, ni. in de grensstreek nabij Sittard. Voor de douane- beamhten daar was hij wel geen onbekende, maar zij bleken toch in bet eerst niet opge- wassen te zijn tegen zijn geraffineerdheid en overmoed. Zoo heeft hij eens een smokkeltocht geor ganiseerd in de omgeving van het Duitsche piaatsje Eifelt nabij Vlodrop. Hierbij werd zijn panserauto door de douanebeambten onder vuur genomen, maar Ohlings en komuiten wisten te ontkomen. De wagen is toen be- schoten, zooals er nog zelden in de grensstreek is voorgevallen. De man naast Ohlings werd bij die gelegenheid doodelijk gewond. Toen eerst sprong Ohlings uit den wagen om de vluoht te nemen. De smokkelbeambte zette er toen alles op om den vluchtenden smokkelaar op het spoor te komen en inderdaad werd hij eenigen tijd later opgemerkt in het Duitsche grensplaatsje Heinsberg, waar hij gearres teerd is. Men wilde hem naar de gevangenis te Aken overbrengen, maar bij het transport wist hij te vluchten uit den rijdenden trein. Onvervaard zette hij toen zijn smokkeltoch- ten voort. Eenige dagen later reeds werd hij in een nieuwen auto bij een smokkelexpeditie opgemerkt, toen hij in razende vaart door het piaatsje Karken bij Posterholt reed. Het voer- tuig werd weer onder vuur genomen, maar ofschoon de auto ter hoogte van den chauffeur beschoten werd, werd de tocht onverhinderd voortgezet. Eenige dagen later waren grensbeambten van Karken er van op de hoogte gesteld, dat Ohlings daar met zijn smokkelauto de grens zou pogen te overschrijden. Tientallen be- ambten hadden zich opgesteld. In razende vaart kwam de auto aanrijden en alleen door tijdi'g opzij te springen, wisten de beambten zich van een wissen dood te redden. Reeds meenden de douanebeambtefi, dat de lang ge- aochite wear ontkomen was, toen zij bemerk- ten, dat de auto langzamer begon te rijden en na eenigen tijd stil stond. Een der kogels had den motor beschadigd, maar Alex Ohlings was intusschen reeds gevlucht en had de Hol- landsche grens overschreden. Dat de gladde vogel tenslotte tooh nog in handen der Duitsche grensautoriteiten is ge vallen, is slechts aan een toeval te danken. Toen hij zich namelijk op een kwaden dag in de straten van Karken gewaagd had, werd hij door de grensbeambten aangehouden, en gearresteerd. Door een valschen pas poogde hij nog den beambten te doen gelooven, dat hij niet de gezochte Ohlings was. 'Het lukte echiter niet en hij werd geboeid naar de ge vangenis overgebracht. NA DE OPHEFFING VAN HET DRANKVERBOD IN DE VER. STATEN. De Amerikaansche regeering, die zeker wel genoeg financieele zorgen aan het hoofd heeft, houdt zich momenteel ook bezig met de moeilijke vraag, hoe men den handel in bier en wijn, die na de opheffing van het drahk- verbod ongetwijfeld weer zal opbloeien, ook op den duur rendabel kan houden en bescher- men kan tegen de actie van de beruchte orga- nisatie der dranksmokkelaars. Als budten- staander zou men misschien meenen, dat er hier in het geheel geen moeilijkheid taestaat, dat op het oogenblik, waarop de invoer van alcohol naar de Vereenigde Staten weer wordt toegelaten, het bedrijf der gevreesde .bootleg gers" vanzelf zijn einde vindt. Deze opvat- ting is echter onjuist, de organisatie der drank smokkelaars is gedurende de vele jaren der drooglagging financieel zoo krachtig gewor- den, en er zijn zooveel menschen hij geinteres- seerd, dat haar leiders eir niet aan denken, zonder strijd, het veld te ruimen. En waar de onwettige invoer van sterken drank nu geen zin meer heeft, hebben de .bootleggers" be- sloten om de wettige handelaars dood te con- curreeren door prijzen, welke lager zijn dan de wettelijk vastgestelde minima. Er zijn twee factoren, in het voordeel van de boot leggers. Ten eerste het feit, dat de uit Europa gelmporteende spiritualien door de hooge in- voerrechten zeer duur en daardoor voor de massa van het volk onbereikbaar zouden wordien. Men zou 'n flesch geimporteerde champagne b.v. in geen geval voor minder dan 7% dollar kunnen krijgen. De bootleggers kunnen hun eigen fabrikaat dus al zeer gemakkelijk hier- mee laten concurreeren. In de tweede plaats dient de regeering ech ter rekening te houden met de mogeiijik- heid, dat de Amerikaansche fiiialen voor Europeesche wijnfirma's te lijden hebben onder de concurrentie van eveneens uit Europa afkomsitdge spdrutalien, die via Canada worden binnengesmokkeld. Door- dat Canada niet zulke buitensporig hooge in- voerrechten heft, zijn dezelfde artikelen daar aanmerkelijk goedkooper dan in de Vereenigde Staten en de bootleggers komen er dan natuur lijk toe, ze over de Canadeesche grens te smok- kelen en zoo de wettige handelaars in de Ver eenigde Staten concurrentie aan te doen. Men heeft dus den eenigszins grotesken toe- stand, dat ook ten aanzien van dit bedrijf de regeering meer zorgen aan het hoofd heeft dan een organisatie van misdadigers, die met alle middelen strijdt tegen de voor haar nadee- lige opheffing van het drankverbod. De boot leggers strijden onderhands aan de zijde van de ,,drogen". En de regeering is wel gene- gen, om aan de noodlottige gevolgen van het drankverbod een einde te maken door het op te heffen, doch als de Amerikanen weer gaan drinken, wil hij daarvan groote voordeelen plukken voor de staatskas. Op dezelfde voor deelen zijn echter ook de dranksmokkelaars belust en de oude strijd tusschen overheid en onderwereld dreigt ook na de opheffing van het drankverbod te zullen voortduren. DE MOOISTE NEUS TER WERELD. De Engelsche schrijfster Miss Edith Sitwell mag zich, schrijft de Tel., verheugen in het bezit van den mooisten neus ter wereld. Deze hulde aan Miss Sitwell's neus is afkomstig van Miss Gertrude Stein, een Amerikaansche, die in Parijs woont en daar boeken schrijft, waar mede men gewoonlijk den spot drijft, wijl zij de lieflijke gewoonte heeft een schrijftrant te volgen, waarin zij kleine leesteekens als bijv. aanhalingsteekens geheel verwaarloost en soms aan het begin van een zin een kleinen letter in plaats van een hoofdletter gebruikt. Gertrude schreef haar boeken, terwijl zij in een ouden auto door de straten trok, omgalmd door het Parijsche lawijt. Op een -keer dat haar wagentje den geest dreigde te geven, sehoof zij een derde-klas garage binnen en terwijl de monteurs daar haar karretje repareerden, ging zij op de tree- plank van een ander aftandsch vehikel zitten. Onder het wachten schreef ze een verhande- ling voor het letterkundig genootschap van de Camibridge-Universiteit, waarin niet een lees- teeken paraisseerde. Het geschiedde, dat zij, in Parijs rondtoe- rend, opgemerkt werd door Miss Edith Sit- well, en het duurde niet lang of zij ontving van Cambridge een invitatie om daar een lezing te komen houden. Dit alles vertelt Miss Stein in haar laatste boek, getiteld „De autobiografie van Alice B. Toklas", waarvan uit den laatsten zin blijkt, dat niet Alice B. Toklas, doch zijzelf dit boek schreef. Behalve over Alice Toklas schrijft zij het meest over zichzelf en voorts over ver schillende vrienden van haar als de beroemde schilders Cezanne, Matisse, Picasso enz. Over Edith Sitwell gewaagt zij met enthousiasme, waarbij zij vooral over den fraaigevormden neus van deze dame een lofzang aanheft dit alles dan zonder eenig leesteeken! HEBBEN DIEREN VERSTAND? Vele gevallen zijn er in de dierenwereld, die een mensch hieraan doen twijfelen. Doch tel- kens weer kornt een dierenvriend met bewijzen voor het intellect van zijn kleine (en soms groote) vrienden en deze zijn dan niet al- tijd soms van dien aard, dat men in zich voelt groeien een liefde voor die schepselen, welke rrjen zonder verstand noemt, doordat wij ze niet verstaan of begrijpen. Een treffend voorbeeld zoo lezen wij in het Maandiblad van den Bond voor Daadwer- kelijke Dierenbescherming te Amsterdam speelde zich eenigen tijd geleden af in de rnijn- stad Heerlen, waar in een der buitenwijken het fraaie Oranje Nassau-pension gelegen is. De zon scheen brandend op het water van den vijver, die zich in den tuin bevindt. Van tijd tot tijd wordt het gladde oppervlak stuk- ge3lagen door een vischje, dat dartel boven z'n element een kijkje kwam nemen, maar on middellijk daarin teruggleed als was het ge- schrokken van onze droge wereld. Zooals voor de menschen het spreekwoord geldt ,,een ongeluk ligt in een klein hoekje", zoo geldt dit ook voor vissohen. Want wat ge- beurde Een springend vischje werd opgevan- gen door het blad van een sierlijke waterlelie. Zilverblinkend lag het te spartelen zonder van het blad te komen. En de zon scheen warm dien dag. Een logge kikker, die rustig met zijn kop boven water lag te dutten, zag met z'n slape- rige oogen het geval aan en z'n nieuwsgierig- heid was gewekt. Een forsche sprong en daar zat hij op een blad, eenige meters van de tragedie verwijderd. Daarna bedacht hij zich niet lang, sprong van blad tot blad op den gevangen visch toe en schoof dezen met zijn kopje en >borst weer in het water. /Dankbaarheid scheen hij in tegenstelling met de menschen niet te verwachten, want met een mooien kikkersprong verdween hij tusschen de lelies. DE NIEUWSBLADEN VAN NOORD-AMERIKA. In Noord-Amerika wordt per jaar ongeveer 1.349.729.000 kilogram nieuwsbladenpapier ge maakt, hetgeen dus per inwoner van dit land meer dan 12 kilo bedraagt. Rekent men het gewicht van een gemiddeld nieuwsiblad per vel op 40 kilogram, dan komt dit dus op meer dan 300 vellen druks per inwoner, zoodat, gere- kend naar de gewone oppervlakte, per inwo ner meer dan 150 vierkante meter papier beschikbaar is. Waren al die ndeuwsbladen aan elkaar geplakt, dan zou een lengte ver- kregen worden van meer dan 55.000.000.000 meter, zooda deze reep bijma 1400 maai langs de aarde gerold zou kunnen worden, een gordel om de aarde zou kunnen vormen van een breedte van ruim 800 meter. HET SCHOONMAKEN VAN VISCH. Verschillende vissohen, als bijvoorbeeld forellen en zaimen worden op een bijzondere wijze schoongemaakt. Bij de uitgangspoort wordt de einddarm door een kleine messnede iosgemaakt en bij den kop de kieuwen. Met de kieuwen wordt het geheele ingewanden- stelsel uit de visch getrokken. Even wordt de lichaamsholte gespoeld. Het verdient ann- beveling de doode visch zoo min mogelijk te wasschen, opdat de huidslijm intact blijft en na koken of bakken de visch in goaden staat geserveerd kan worden. Met kop en al komt dus de visch op tafel, terwijl het lichaam alleen bij de uitgangspoort een kleine opening heeft. Vaak worden de visschen krom ge- bonden, kop aan staart, zooals een rolmops en dan zoo gekookt. Andere visschen maakt men schoon door de geheele buikzijide van uitgangspoort tot kop open te snijden. Men doodt de visschen eerst door een stevigen tip op him kop. Een andere manier van dooden bestaat daarin, dat men vlak achter den kop het ruggemerg tusschen twee haiswervels doorsnijdt. Dit wordt vooral bij groote en stenke visschen toegepast om ze flink te laten uitbloeden. Bij het opensnijden van de visch aan de buikzijide, moet men zorg dragen de galblaas niet te raken. De zich hierin bevindende groene verteringsstof tast direct het vleesch aan en het gevolg is een bittere smaak. De galblaas ligt op de lever, vlak achter de kieuwen. De donkere bloederige massa achter den kop tegen de rugwervels aan, is geen bloed, maar zijn de nieren, die buiten het vlies van de lichaamsholte liggen. Men kan deze nie ren met het schoonmaken wegkrabben, hier- door wordt de visch bij het ontleden smake- lijker van uiteriijk, dan wanneer ze blijven zitten. DE VRAATZUCHTIGSTE VISCH. Kent gij de piranhas? Het schijnt dat dit de vraatzuchtigste aller visschen is. Hij leeft in Zuid-Amerika, Geen enkel Europeesch aquarium bezit er een exemplaar van. Voor de inlanders is hij een echte plaag. verzekert men. Niemand durft een bad te nemen in water, waar de piranhas voorkomt. Ook de dieren houden zich op een veiligen afstand. De piranhas, die in groepen leeft, heeft driehoekige taniden, zoo scherp, dat de men schen uit gindsche streken er zich van be- dienen als scheergerief. Er zijn seizoenen, waarin honderden piranhassen voorkomen in de rivieren, en in vrij korten tijd zyn er dan alle andere visschen uitgeroeid. Niet lang geleden viel een Braziliaansch soldaat in een rivier, waarin piranhassen voorkwamen. Zijn makkers sprongen onmid- delijk hij. Zij gooiden hem touwen toe en slaagden er in hem aan wal te krijgen. De redding had ternauwemood een paar minuten geeischt. Toch was de ongelukkige al heelemaal overdekt met beetwonden, zoodat hij een paar uren nadien den geest gaf. Dit zegt duidelijk genoeg, wat een verwoede vraatzucht in de piranhas schuilt. Een eigenaardige bijzonderheid is de vol- gende het gebeurt dat zoo'n visch wat in- slikt, dat niet te verteren is; dan weet hij zijn maag door den mond naar buiten te werken om ze in het water te ledigen; daarna brent hij dit orgaan weer op zijm normale plaats en gaat hij opnieuw aan het opvreten van al wat binnen zijn bereik valt. LEERT OP DE JUISTE WIJZE SLA PEN. Een Oostersch spreekwoord zegt: Slaap is de ibron des levens. Wil men zich aan deze bron laven, dan zal men dat op de juiste wijze moeten doen. De slaapkamer moet luchtig zijn en een goede ventilatie hebben, terwijl zoo mogelijk des nachts het raam meer of minder geopend moet blijven, hetgeen van het jaargetijde af- hangt. Van groot belang is het bed, waarin men slaapt. Zachte bedden zijn tegenwoordig vrij wel niet meer in gebruik. Ze hebben plaats gemaakt voor de veel practischer staaldraad- bedden met kapokmatras, ook springbakken worden nog veel gebruikt. Het onderhoud van de staaldraadmatras is echter veel een- voudiger. Zwaar dek is niet bevorderlijik voor een goeden slaap. Wollen dekens zijn warm en tevens licht. Wil men een bedekking, die men 's winters wat meer voelt, dan neme men overtrokken dekens met een vulling van ge- plozen wol (geen wat ten). Donzen dekens zijn eveneens licht en verwarmen heerlijk, doch de aanschaffing ervan is vrij kostbaar. In den winter zijn flanellen lakens, die tegenwoordig veelvuldig worden gebruikt. voor reumabische en gevoelige menschen in- deredaad een ware uitkomst. Men krijgt -daardoor niet het kille gevoel, dat men heeft bij linnen en katoenen lakens. De kilhei-d dezer laatste kan men echter igrootendeels verdrijrven door vddr het naar bed gaan een warme waterkruik tusschen de lakens te leggen, die men echter bij het slapen gaan, verwijidert. -Het gebruiken van koffie, chocolade en al- coholische dranken is zeer te -ontraden, daar het hart en de zenuwen, zooal niet onmid dellijk, -dam toch zeer zeker op den duur den schadelij-ken invloed ervan ondervinden. Elen rustig en kalm leven, niet te laat en lang werken 's avonds, geen verblijf in roo- kerige lokalen, dit alles bevorde-rt een goede nachtrust, evenals een kleine wandeling vdor het naar bed gaan. Slaapmiddelen neme men slechts in uiter- ste gevallen eci niet anders, dan op advie-s van den dokter. Liever neme men, indien men moeilijk ins-laapt, een heet voetbad. De duur van den slaap is verschil'lend; de een volstaat met weinig, terwijl een andei zeer veel slaap noodig heeft. Na het ontwaken niet in bed -blijven liggen, doch cnmiddeilijk opstaan, daama het lichaam met lauw water afsponzfen en eenige lichte oefeningen maken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 6