Ter Neuzensche Courant Tweede Blad miiiiiAJD OEMUGDE BERICHTEN Maandag 23 Oct. 1933. No. 9058 AVONTUURLIJKE ONDERNEMING VAN EEN ENGELSCHEN JONGEMAN. DE COMPAGNON VAN DEN ADVOCAAT. YAM TWEEDE KAMEK. Vergadering van Vrijdag. Z.h.s. wordt besloten bet wetsontwerp tot wijziging van de crisis-invoerwet aan de agenda toe te voegen. Aan de orde is het initiatiefvoorstel-Vos (lib.) inzake winkelsluitiog. De heer Boon (lib.) vraagt of het bericiht juist is, diat de Minister met een wijzigings- ontwerp zal komen Minister Verschuur zegt binnenkort een wijzigingsontwerp met teohnische wijzigingen in te zullen dienen. Deze zijn blijkens de er- varing wenscheiijk gebleken. Enkele wijzi gingen zullen worden aangebracht ten op- zichte van de Zondagsluiting in verband met de crisis, waarbij van principieele verandering ten opzichte van de Zondagsluiting geen sprake is. De beraadslagingen over het initiatief voorstel-Vos worden geschorst. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijizi- ging van de Ambtenarenwet 1929. D'--or Drees (s.-d.) vreest voor te groote mach -regeering bij dezen aanval op ge- meentei xutonomie ten aanzien van salaris- en ande regelingen. Sprekers fractie is tegen dit ontwerp. De heer Kooiman (v.-d.) vreest doodende centralisatie van het wetsontwerp. Spr. zai nadere verklaringen van den Minister afwach- ten alvorens zijn houding te bepalen. De heer IJsselmuiden (r.k.) constateert een nieuiwen aanval op de gemeentelijke auto, nomie. Minister De Wilde verdedigde het ontwerp en voerde tegen den heer Drees o.m. aan dat hij de autonomie der verantwoordelijke ge- meentabesturen meer bedreigd acht, wanneer zooals in Amsterdam, Zaandam en Groningen niet-verantwoordelijke organisaties daarop trachten invloed uit te oefenen door de ver- tegenwoordigers die aan beslissingen mee- werken die de organisaties tegen hun belang achten, tot aftreden te nopen. De Kamer keurt het wetsontwerp goed met 45 tegen 18 stemmen. Tegen: s.-d., c. p. en de heer Sneevliet (r. s.). WIJZIGING CRISIS-IN VOEBWET Hoe de Minister de nieuwe bevoegd- heden denkt te gebruiken. die tot nu toe door Nederland bij het afslui- ten van Internationale overeenkomsten werd toegepast. Dat zulks thams noodzakelijk ge- worden is, mag echter niet beschouwd worden als de erkennang, dat de in het verleden toe- gepaste methode voor Nederland niet juist zou zijn geiweest. Retorsie maatregelen alleen bij uiterste noodzaak. Voorts merkte de Minister op, dat hij niet kan instemimen met die leden der commissie, die opmerkem, dat het noodig is, naast de toe- passing der Crisis-invoerwet de Retorsiewet toe te passen, wil de regeering op handels- politiek terrein resultaten behalen. Ook de landen, welke van oudsher een actieve han- delspolitiek voeren, beddenen zich slechts bij uitzandering van het middel der retorsie. De bevoegdhedd, welke de regeering op dit gebied bezit, geldt uitsluitend tegenover lan den, waarmede Nederland geen verdrag op den voet van de meest begunstigde natie be zit. Retorsie tegenover landen, waarmede wel een zoodanig verdrag gesloten werd, kan dan ook alleen worden toegepast na opzegging van het bestaande handelsverdrag. iHiertoe zou de regeering alleen onder zeer bijizondere omstandiigheden kunnen overgaan. De minister sluit zich aan bij het oordeel van die leden, die van meening zijn, dait in de Crisis-imvoer een regeling betreffende retorsie- maatregelen niet thuis hoort. De vaste commissie voor overleg der Tweede Kamer met de Regeering omtrent vraagstuk- ken en maatregelen, betrekkinig hebhende op aangelegenheden van handelspolitieken aard, in wier handen het wetsontwerp tot wijziging van de crisis-invoerwet is gesteld, heeft haar veralag daaromtrent uitgebracht, waarin tevens het antwoord van de Regeering is op- genomen. Eenige ieden der commissie spraken als hun oordeel uit, dat de orisds-invoerwet al heeft zjj hier.en daar nuttig gewerkt toch aller- minst aan de verwachtangen heeft beant- woord. Deze leden waren van meening, dat het technisch mogelijk moat worden geacht al is continigentteering naar de waarde ge- makkelijker naar gewicht of getal den in- voer te beperken. Enkele leden vroegen of het niet mogelijk zou zijn, dat een zeker ge- deelte van de invoercontingenten worde be- stemd voor toewijzing aan alien, die zich met den invoer van het betrokken artikel willen bezighouden eventueel baven de hoeveelheden, waarop zij naar verhouding tot hun invoer recht hebben. Werkgelegenheid door contin- genteering toegenomen. Bevordering van normale markt- verhoudingen binnenslands. Na lid 1 van art. 2 der bestaande wet zal worden ingevoegd een nieuw tweede lid, waar- van de laatste zin luidt: ,,Voor den invoer op grond van deze bijzondere contingenten kun nen onzen minister voorwaarden worden ge steld, welke dienen tot bevordering van nor male marktverhoudinigen binnenslands". Naar aanleiddng van de opmerkingen en vra- gen hieromtrent deelde de minister o.m. het volgende mede: Bij de beoordeeling van de betreffende pas sage dient onderscheid te worden gemaakt tusschen de voorwaarden, welke verbonden kunnen worden aan het verstrekken van ver gunningen op grond van deze bijzondere con tingenten eenerzijds, en de voorwaarden, welke gesteld kunnen worden tegenover vreemde landen bij het verleenen van deze bijzondere contingenten. In dit verband is uiteraard ge- dacht aan de eerste categorie der voorwaar den. De tweede categorie speeit uiteraard een rol bij de besprekingen, welke met het buiten- land gevoerd zullen worden, voordat een bij zonder contingent wordt toegekend. In den regel zullen deze voorwaarden samengaan, d.w.z. indien aan een bepaald land een bijzon- der contingent wordt toegekend onder de voor- waarde, dat niet tegen dumpingprijzen zal worden geleverd, dan zal het tevens noodzake lijk zijn, dat bij de afgifte van vergunningen op grond van dit bijzondere contingent aan de Nederlandsche importeurs een zelfde voor- waarde gesteld wordt, wat betreft hun aan- koopen in dat land. Het is echter ook zeer wel mogelijk, dat voor den import uit een be paald land vergunndngen verleend zullen wor den boven het proportioneele contingent, zon- der voorwaarden tegenover het buitenland te stellen, doch dat aan den Nederlandschen im- porteur de voorwaarde gesteld wordt, dat hij b.v. een bepaald percentage van zijn behoefte bij de binnenlandsehe Industrie dekt. Ook een dergelijke voorwaarde dient ter bevordering van normale marktverhoudingen binnenlands. Een middel tegen dumping door Sperrmarken en scrips. trekken alvorens met een scherp voorwerp zijn naam in het plafond te hebben gekrast. Do politie heeU, dank zij dit visitekaartje, reeds spoedig de hand op den dader weten te leggen, die heeft bekend en ter zake veraie- ling zai moeten terechtstaan. Ook de ramea van het gedenkteeken hebben zich reeds in de belangstelling mogen verheugen van be zoekers, die het uitzicht aantrekkehjker meenden te maken door tabaksvuii en andere ongeredhtigiheden daarop te deponeeren. De politie zal streng op deze praktijken toezien, doch moohten desondanks de vemielingen zich herhalen dan zal noodgedwongen moeten worden overgegaan tot sluiting van het in- terieur, hetgeen te betreuren zou zijn, daar het onvergetelijk uitzicht over Wadden en IJsselmeer van het hoogste punt van het mo nument uit juist de climax vormt van de beziohtiging van het fraaie bouwwerk. CONGRES VAN RIJKSPERSONEEL. De centrale van vereenigingan van perso- neel heeft tegen Zaterdag 28 October a.s. eeu congres georganiseerd, dat naar zij meldt, ten minste 2500 rijiksambtenaren (ook het Jub'oele getal wordt genoemd) ziuilen bezoeken. Deze bijeenkomst wordt gehouden in de zalen van den Dierentuin te 's-Gravenhage en vangt 3 uur namiddag aan. De heer F. Perdok Hzn. zal spreken over het onderwerp: Tegen de salarisverlaging' RECLAMEBESCHERMIN G. Onder leiding van Mr. Reering te Nijmegen is te Amsterdam opgericht de Bond van Reclamebescherming, waarin zich belangrijke industrieen organiseerden, met de bedoeling de bonafide reclame door middel van cadeaux te beschermen en het goed recht en de voor- deelen van deze reclamewijze aan te toonen. Besloten werd zich te wenden tot den Minis ter van Economische Zaken met het verzoek in de gelegenheid te worden gesteld de enorme belangen in hand'el en industrie bij1 het cadeaustelsel aan te toonen. TOEZICHT Or DE FINANCIEN DER GEMEENTEN. In zijn antwoord wijst de Minister van Eco nomische Zaken crop, dat alleen door de voort- gaande verslechtering in de intematdonale ver- houdingen de bestaande wet niet geheel heeft voldaan en dat daarom de Regeering de aan- hangige wijzdiging urgent acht. Het staat vast, dat de werkgelegenheid tengevalge van de contingenteering in menigen bedrijfstak is toegenomen, terwijl vrijwel steeds een stuiting van verdere werkloosheid werd bereikt. Door de keuze van de basisjaren werd bereikt, dat de concurrentie juist van die landen, welke door hun export de Nederlandsche industrie met groote schade bedreigden, geheel of voor 'n belangrijk gedeelte werd uitgeschakeld. Dit geldt zoowel voor de in hoeveelheden als voor de in geldswaarde uitgedrukte conitingenten. Nieuwe cantingenteeringen. Het ligt in de bedoeling om, wanneer de ge- vraagde bevoegdheden verkregen zijn, te pogen om in deize riohting meer ten bate van de werkgelegenheid te ondemsmen. Er zijn vele bedrijven, waarvoor contingen teering van den invoer een uiterste noodzaak is geworden. De Minister kan dan ook mede- deelen, dat een aantal nieuwe contingentee- ringsmaatregelen zich in een vergevorderd stadium van voorbereiding bevindt. Of contingenlteering van den invoer van steenkolen waarop werd aangedromgen noodzakelijk is, zou de Minister liever in dit stadium onbesproken laten. Dit vraagstuk leent zich meer voor een vertrouwelijke ge- dachtenwisseliing in den boezem der com missie. De Minister is voornemens, om, zoodra het De vraag of de Regeering door deze bepa- linig dus een middel in handen krijgt om dum ping tegen te gaan, waarbij in het bijzonder ook gedacht wordt aan dumping door middel van Sperrmarken of scrips, kan bevestigend beantwoord worden. Evenzoo is het mogelijk, dat aan den invoer de voorwaarde verbonden J wordt, dat buitenlandsche leveranciers zich bij een hier te lande bestaand kartel aanslui- ten. Het spreekt vanzelf, dat de minister hier- toe niet zal overgaan, zonder zich grondig op de hoogte gesteld te hebben van de kartelver- houdingen en de daarbij betrokken, maar al- gemeene Nederlandsche belangen. Het ligt aanvankelijk niet in de bedoeling speciale voorwaarden op financieel gebied te stellen bij de afgifte van vergunningen op grond van de bijzondere contingenten. De mi nister is von meening dat deze memorle niet de plaats is in te gaan op de politiek der Re geering tegenover het door Duitschland afge- kondigde transfermoratorium en den daar- mede verband houdenden handed in scrips, zullks omdat terzake nog onderhandeldngen met de Dudtsche regeering worden gevoerd en alreeds in den boezem der vaste commissie daaromtrent uitvoerige mededeelingen van vertrouwelijken aard zijn gedaan. Dezelfde overwegingen ledden er toe, de vraag, of de Olearingwet zal worden toegepast, onbeant- I woord te laten. De minister is niet van meening, dat het nieuwe tweede lid van art. 2 der Crisis-invoer- wet hem de uitdrukkelijke bevoegdheid ver- i schaft om door Nederlandsche ondernemingen f bedrijfsgewijze ontworpen of getroffen rege- j lingen bindend te verklaren. DE „BEHENDIGHEIDSSPELEN". De Minister van Justitie heeft het volgende schrijven gericht tot de procureur-generaai bij de Gerechtshoven: „Het zal u bekend zijn, dat de z.g. behen- digheidsspeleci ,,Straperlo", „Spralo", „Ro- matjo" en dergelpke over het geheele land hand over hand toenemen. Deels worden deze spelen georganiseerd in z.g. gesloten societeiten, welke in werkeli-'ikheid door de gemakkelijke voorwaarden, waarop men als „lid" kan toetreden, voor het publiek toe- gankelijk zijn. J Van de zijde van het betrokken parket be- i reikt mij zooeven de mededeeiing, dat in het Haagsche proefproces emstige aanwijzingen ontwerp tot wijziging der crisis-invoerwet van zyn verkregen in de richting van hazardspel. kraciht zal zijn geworden, verandering in het systeem van toewijizing bij invoercomsenten te brcngen. Teneinde den invoerhandei echter de noodige zekerhedd te geven, zal het ge- wenschit zijn, vast te houden aan het systeem van aans.praken op grond van den import der importeurs in een zekere basisperiode. Daar- naast zal dan ook de mogelijkheid worden ge- opend, dat met andere belangen rakening wordt gehouden. De Minister denkt hierbij in het bijzonder aan jonge zaken en aan onder nemingen, welke een gezonde uiitbreiding on- dergaan. Er zal naar meer soepe!lihedd op dit gebied worden gestreefd. Bij het mondeliing overleg werd der Regee ring nog gevraagd, of inzake de contingen teering van den invoer van steenkolen reeds nadere mededeelingen konden worden gedaan. De Regeering antwoordde, dat het oogenbiik daarvoor nog niet gekomen was, docih dat zij spoeddig met de commissie over deze aange- legeriheid cverleg hoopte te kunnen plegen. Internationale overeenkomsten, strekte den Minieter tot voldoening, dat enkele leden d^y commissie aich konden vereenigen met de wijziging in de methode, Ik moge u in verband daarmede bij deze opdracht verleenen, den ondememers van de bovenbedoelde „behenidigheidsspeleti" in uw ressort daaronder begrepen die georgani seerd in z.g. gesloten societeiten, zoo spoedig mogelijk te doen aanzeggen, dat, indien die spelen niet met ingang van den dag na dien van aanzegging worden gestaakt, ten minste tot in het Haagsche proces een ultspraak in hoogste instantie zal zijn verkregen, ook tegen hen en wel onmiddellijk een strafver- volging zal worden ingesteld met inbeslag- neming uiteraard van de tafels en het overige betrokken materiaal. Tot de betrokken vervolgingen in geval van eventueel niet-staken verleen ik gelijktijdig opKiracht". ERGERLIJK VANDALISME. Het monument op den adsluitdijk, dat na de officieele opensteiling van den afsluitdijk voor het publiek is opengesteld, heeft onder zijn bezoekers reeds personen gehad, die hun vandalisme op het kunstwerk begeerden hot te vieren, schrijft ,,De Telegraaf". Een inwo- ner van Delft meende niet te moeten ver- De Minister van Binnenlandsehe Zaken heeft betreffende toezicht op de financien der gemeenten d.d. 18 October een schrijven tot Ged. Staten in de onderscheidene provincien gericht. De Minister merkt daarin o.a. op dat de emstige tijdsomstandigheden bijzondere waakzaamheid ten aanzien van de financien van alle publieke lichamen tot onafwijsbare noodzakelijkheid maken. In het bijzonder geldt dit wel voor de financien der gemeenten die te samen een zeer belangrijk gedeelte der publieke financien vormen. De beginselen ten aanzien van bet rijksbudget in deize zorgvolle tijden met zware opoffering volgehouden, be- hooren voor elk gemeentebestuur richtsnoer voor het financieele beleid te zijn. Derhalve behoort gezorgd te worden voor het met ge- wone middelen sluitende budget het beleid van het gemeentebestuur op elk gebied van zijn werkzaamheden te beheerschen. Dat deze ver antwoordelijke taak, die de tijdsomstandig heden aan de gemeentebesturen opleggen, verkeerd wordt begrepen, wanneer deze een tijdelijk evenwicht op een begrooting bewer- ken door de lasten van het heden naar de toekomst te verschuiven, behoeft niet te wor den betoogd. Dit verderfelijke systeem moet scherp worden veroordeeld, doch ook het aan- spreken van reserves, in het verleden ge- vormd, leidt tot een absolute verarming, welke te voorkomen eveneens een eerste plicht der besturen is. Ook daar tegen past het scherp stelling te nemen, zoolang niet alle middelen zijn aangewend om de gewone inkomsten op te voeren en de gewone uitgaven te verlagen. Verschillende gemeentebesturen schijnen van den emst van het tijdsgewricht nog steeds niet doondrongen te zijn en voeren een finan cieel beleid, waaraan de aangegeven lijnen niet ten grondslag liggen. Een sterke breidel is hier noodig, wil niet het rijik in zijn onder- deelen ondermijnd worden. Waardeerend het belangrijke werk door verschillende colleges van Ged. Staten in het belang van het gezond houden van de financien door verschillende gemeenten verricht, merkt de Minister op, dat het hem verkeerd lijkt heil te zoeken in centralisatie van het scherpere toezicht, dat thans gevraagd wordt naast hetgeen reeds door Ged. Staten van oudsiher wordt gesteld. Met ernst vraagt de Minister Ged. Staten hun voile kracht ten deze in te zetten in het belang, niet alleen van de gemeenten in hun gewest, maar in het belang van het geheele land. WANNEER OOREOGSGEVAAR DREIGT. De eerste luchtbeschermingsdienst- oefening in ons land. De eerste oefening in den lande van den luchtbeschermingsdienst, Donderdag te Win- terswijk gehouden, heeft buitengewocn groote belang-stelling getrokken, uit alle deelen van het land, aldus de „N. R. Crt." Toen burge- meester Bosma om half twee in de raadszaal van het gemeentehuis de gasten ontving, ibleek de zaal te klein, om alien te bevattea. De burgemeester gaf een korte schets van de voorgeschiedenis, van deze oefening, welke een gevolg is van een conferentie van den Oom- missaris der Koningin met de burgemeesters over den luchtbeschermingsdienst. Toen onder leiding van den heer de Koster te Winterswijk de dienst in theorie het eerst voor elkaar was, kreeg het Gemeentebestuur het verzoek, nu ook een practische oefening te houden. Spreker gaf daarna het woord aan den lei- der van den dienst, den heer de Koster, die het schema van de middag- en avondoefening in bijzonderheden verklaarde. Tot de aanwe- zigen, die door den burgemeester hartelijk welkom geheeten werden, behoorden de Minis ter van Defensie, Dr. Deckers, een vertegen- woordiger van den Minister van Binnenland sehe Zaken, de territoriale bevelhehbers in Overijssel en Gelderland, en die in Friesland, de Commissaris der Koningin in Gelderland, leden van de commissie voor interdepartemen- talen luchtbeschermingsdienst, officieren van het departement van Defensie en van de lucht- macht, divisie-commanidanten van de Kon. marechaussee en de rijksveldwacht, benevens tal van burgemeesters en andere gemeente lijke autoriteiten uit verschillende provincien. Om twee uur konden de bezoekers een kijikje nemen op het bureau van den hoofdleider, waar de telefonische verbindingen met de verschillende hulpdiensten samenkwamen en waar radiotoestellen stonden opgesteld, om over den Scheveningschen zender de berichten op te vangen, dat vliegtuigen den Gslderschen achterhoek bedreigden. Van dit centrale punt uit werden alle commando's gegeven, zonder dat de commandant zelf iets van de verschil lende oefeningen kon waamemen. Aange- nomen werd, dat in tijden van werkelijk oor- Idgsgevaar de dienst op doze zelfde wijze dag en nacht paraat zal zijn en dat dan vcoruit, evenals nu nog maar in het klein, verschillen de sohuilkelders en loopgraven zijn gegraven. De thans gemaakte schuilplaatsen waren te onderkennen aan een blauwe vlag, terwijl sei- nen de richting daarheen aanwezen. De uit- kijk- en luisterdienst, die op het circa 30 meter hooge dak van de rijkslandbouw-winter- school was gestationneerd, kreeg om half drie bezoek van Minister Deckers en van den Com missaris der Koningin, waama om 2 uur 53 aldaar het Scheveningsche alarm, dat vlieg tuigen te verwachteo waren, binnenkwam. Onmiddellijk kwam deze dienst in actie. Kij- kers richtten zich naar alle zijiden en twee minuten later werden in Westelijke richting drie vliegtuigen zichtbaar. Dit werd onmiddellijk gerapporteerd en twee minuten later loeiden alle sirenes ten teeken voor de bevolking, dat zij zich bergen moest. In wijde bochten vlogen de vliegtuigen eerst naar de Duitsche grens, om weldra, uit Oos- telijke richting terugkeerend, boven Winters wijk hun funest doel ten uitvoer te brengen. Duidelijk zag men zes bommen, welke in het zonlicht schitterden, naar beneden vallen. Er brafc een felle brand uit, die even later door de brandweer werd gebluscht. Een huis bleek ingestort en nabij gelegen gebouwen en stra- ten waren d'eor mosterdgas besmet. Zoodra de commandant van al deze rampen telefo- nisch berioht gekregen had, waren brandweer, Roode Kruis, ontsmettingsdienst en oprui- mingsdienst door hem gealarmeerd en weldra zag men rian ook deze diensten naar de plaat- sen des onheils uitrukken. De doctoren en de manschappen van den ontsmettingsdienst droegen gasmaskers en waren verder volledig uitgerust. Met chloorkalk werden de be- smette plaatsen gezuiverd. De gewonden werden door den ambulancedienst naar de ziekenhuizen vervoerd; de door gas bedwelm- den naar een afzonderlijke inrichting. Natiuurlijk had een en ander nogal bekij/ks, maar de begrijpelijke nieuwsgierigheid van het piuhliek bleef toch binnen redelijke gren- zen; men had ook gevraagd, of niemand zich tijdens den aanval buiten wilde begeven. Het angstwekkende sirenegeloei bleef onafgebro- ken aanhouden van 2 uur 57 tot 3 uur 24, toen de uitkijkpost kon melden, dat de monsters uit het gezicht verdrwenen waren. De com mandant gaf daarop het sein „luchtgevaar geweken", dat bestond in het luiden van de torenklokken. De avondoefening verliep op dezelfde wijze, met dit verschil, dat thans geen vliegtuigen aan de oefening deelnamen. Die zou men toch niet gezien hebben en voldoende was het un mers, te kunnen constateeren, dat werkelijk bommen naar beneden gekomen waren, dit- maal van den toren geworpen. Enkele donder bussen en eenig vuurwerk zorgden hierbij voor de noodige explosie en de brandeffecten, fhariB in de buurt van het gemeentehuis. Toen om ongeveer 8 uur 35 de uitkijkdienst gevaar alarmeerde, ging de waarschuwingsdienst per rijiwiel de straat op, om het publiek te waar- schuwen, terwijl ook de sirenen weer begon- nen te loeien. Onmiddellijk gingen alle Uchten uit, zoodat de plaats geheel in donker gehuld was. Wel mocht licht in de huizen branden, maar het mocht nergens naar buiten schij nen. Geconstateerd mag worden, dat het pu bliek welwillend heeft meegewerkt, uitgezon- derd dan de communisten, die de heer Wijn- koop hadden laten over,komen om te protestee- ren tegen deze proeve van oorlogvoeren. Per strooibiljet hadden zij de bevolking opge- stookt, om toch de straat op te gaan en vrij de lichten te laten branden, maar veel aan- dacht heeft de hurgerij niet geschonken aan deze pogingen. Als resultaat van de oefeningen mag wor den geconstateerd, dat de verschillende diens ten zich behoorlijk van hun opdracht hebben gekweten. Natuurlijk haperde er wel eens iets en sloegen de vlammen bijvoorbeeld reeds uit voor de eerste bom nog moest vallen, maar in het preciese kloppen van alle onderdeelen is de theorie moeilijtker dan de werkelijkheid. In i elk geval heeft het publiek een idee gekregen, j van wat er gebeuren kan en hoe er dan ge- handeld moet worden, snel en oordeelkundig. i L., 36 jaar, grondwerker, alien te Berlicum, verdacht van geweld met vereende krachten te Berlicum op 12 dezer. Na door den rechter-commissaris te zijn ge- hoord, zijn alien opgesloten in het Huis van Bewaring. E!en geraffineerde opliohter heeft getracht in Rossum zijn slag te slaan, zoo meldt de Tel. Een poosje geleden is tegen den landbou- wer Huberts uit Rossum twee jaar gevange- nisstraf geeischt wegens uitlokken tot brand- stichting. H. was in deze zaak verdedigd door Mr. Witlox uit Den Bosch. Een paar dagen geleden stopte voor de wo- ning van vrouw H. te Rossum een fonkel- nieuwe auto. Een heer met een actetasch onder den arm stapte uit en vroeg vrouw H. te spre ken. Hij stelde zich voor als compagnon van Mr. Witlox. In het onderhoud, dat ruim een uur duurde, deelde hij o.a. de vrouw mede. dat het hem en Mr. Witlox gelukt was aan de zaak van haar man een ander verloop te geven. „U betaalt mij slechts f 145 en wij zullen de zaak verder afmaken", aldus de „compagnom". De vrouw weigerde evenwel te betalen, zelfs voor het betalen van een gedeelte was zij niet te vinden, zij wilde eerst Mr. Witlox persoon- Irjk spreken. De compagnon stapte daarop weer in zijn wagen en reed weg. Uit het onderhoud met Mr. Witlox, dat later volgde, bleek dat het heele verhaal fantasie bleek te zijn, waarna de brigade-commandant der Rijksveldwacht te Zaltbommel de zaak ter onderzoetk in handen kreeg, die den bedrieger spoedig wist te vatten. Hij bleek een oude be- kende van de politie te zijn, een zekere M. uit Den Bosch, werkzaam op de werkverschaf- fing. Hoewel hij ontkende, is hij gearresteerd en naar het 'Huis van Bewaring te Tiel over- gebracht. DE BESCHERMING DER OOSTGRENZEN VAN FRANJtRIJK. De groote oorlogen van de laatste honderd jaar hebben zich voomamelijk in Belgie en Frankrijk afgespeeld; het is dus zeer begrij- pelijjk, dat laatstgenoemd land niets zoozeer vreest als een inval der Duitschers en een hemieuwden strijd op Fransch gebied. Het afwenden van die dreigende mogelijkheid vormt de kern der Fransche politiek. Van- daar de bepaling in het verdrag van Versail les, dat Duitschland nog op 50 K.M. afstand van den rechter Rijnoever geen vestingwer- ken of gamizoenen mag hebben. Vandaar het versterken van de defensie aan de Duitsche grens, waarvoor men zich niet ontzag, eenige milliarden francs uit te geven. De kern van deze versterkingen vormt de onderaardsche vesting aan den linker-Rijn- oever, tusschen Huningen en Lauterburg. In de Duitsche pers zijn eenigen tijd geleden berichten omtrent deze vesting verschenen, die onwaar en fantastisch overdreven waren. Tn werkelijkheid heeft men te doen met een nog niet eens geheel afgebouwde vesting, die in verband met den huidigen stand der mili- taire wetenschap werkelijk niet eenvoudiger kan zijn, zonder alle doelmatigheid te verlie- zen. Kort na den oorlog was men in Frank rijk van plan om de nieuwe Oostgrens te versterken met het z.g. stellingssysteem, waarmee men zulke goede ervaringen had op- gedaan. Al spoedig ging men echter over tot het thans gevolgde systeem, aangezien dit de beste beveiliging bood tegen aanvallen te land en uit de lucht. De versterkingen bestaan allereerst uit een net van z.g. kazematten langs het betrokken grensgedeelte, welke zoodanig loopen, dat van elke golving in het terrein gebruik kan wor den gemaakt. Zoo kan bij een minimaal ver- bruik van materiaal boven de aardoppervlakte toch bereikt worden, dat men vanuit deze middelmatig groote stellingen goed kan vuren. Zij hebben een totale lengte van ongeveer 100 K.M. Boven den grond steken alleen de meterdikke koepels van gewapend beton uit, die ook de zwaarste bommen en granaten (die van 2000 K.G.weerstand kunnen bieden. Het voomaamste wapen is het moderae snel- vuurkanon, dat vanuit de gepantserde schiet- gaten in alle richtingen kan vuren. Om de tanks moeilijker te maken, door de vestingwerken heen te breken, zijn over het geheele terrein een groot aantal z.g. tank- aangelegd: steile hellingen, breede Drie jaar geleden ontdekte, schrijft de Tel., een jonge Engelschman, Frederick Ramshaw, in het Nilgirigebergte in het Zuiden van Br.- °,ajl€n o Indie een plant, die naar hem verteld was, tij- i slooten en dikke betonmuren. In de grootere delijk rheumatische pijnen zou verlichten. Hij ^euvels bevinden zich de zeer goed bevefligde keerde naar Manchester terug, kweekte de plant op, vermenigvuldigde haar en verwerkte haar tot een zalfje, waarmede hij goede zaken maakte. Het was hem ter oore gekomen, dat reeds tal van geslachten lang een soortgelijke plant wordt gekweekt door een sec-te van Hindoe- monniiken, die in de Ndlgini-bergen in Zu-id- Indie leven. Zij bebandelen planten en zaden met de grootste voorzichtigheid en gebruiken de wortels am er een smeerseltje van te ma ken, dat nog krachtiger zou worden dan dat, he t1 we Ik reeds door Frederick Ramshaw \yerd gefahriceerd. Het zou niet meer of minder zijn een onfei'lbaar geneesmiddel tegen alle vor men van rheumatiek. Ramshaw heeft zich daarom voorgenomen, het kosite wat het kost, aan de Hindoe-pries- ters het geheim dezer merkwaardige plant te ontwringen. Hij gelooft, dat zijn fortuin gemaakt is, zoo dra hij bladeren en wortels van dit gewas heeft verkregen en heeft daarom besloten, desnoods een paar jaar van zijn leven te hesteden aan een paging het gewenschte materiaal in han den te krijgen. Maar Frederick Ramshaw wilde liever niet alleen gaan en heeft daarom advertenties ge- piaaitst, waarin hij jonge, avontuurlijke man- nen opwekt zich bij zijn expeditie aan te slui- ten, indien zij bereid zijn hun leven voor de rheumatiek-plant in de waagschaal te stellen. In het 'geheel zijn uit alle deelen van Europa niet minder dan 570 antwoorden binnengeko- men. Uit deze 570 heeft hij drie jongemannen gekozen, die nu Zaterdag j.l. met hem in een opvouwbare kano van rubber den tocht naar Indie's wildemissen hebben aangevangen. Hun bagaige bestaat uit een revolver, een paar ge- weren en een stuk of wat va'liezen. Aldus uit gerust hopen zij een rei3 van 20.000 mijlen te kunnen maken. „Eerst", zoo vsrte!.de Frederick Ramshaw, aan .een vertegeniwcordiger van de Daily Ex press, ,,varen we van Dover naar Calais, en vervolgens door de Fransche kanalen naar Zuid-Frankrijk. Vandaar steken we over naar Gran en reizen dan voort langs de kust van Noord-Afrika tot wij Port Said hebben be reikt. Vandaar gaan wij door naar Afghanis tan. Wij trekken Indie binnen en brengen te Calcutta een bezoek aan de vrienden, die ik daar heb. En dan begint het gevaarlijkste deel van onzen tocht, als wij ons opmaken naar het Nilgirigebergte te trekken. De priesters daar zullen voor het behoud hunne-r plant veehten". HET VOLRSGERICHT TE BERLICUM. z.g. ensembles, waarin de groote kanonnen staan, die meer dan 50 K.M. ver kunnen schieten. Over het terrein zijn voorts op ver schillende plaatsen prikkeldraa-dversperringen aangelegd, die 1.3 M. hoog zijn. Wat al dezer vestingwerken echter hun groote doelmatig heid verleent, is het feit, dat zij alle onder- ling verbondeo zijn door hooge, gemetselde, onderaardsche gang'en, die tusschen de 30 en 70 meter onder den grond liggen. Daarin rijden treinen met munitie over rails, zooals men ze ook vindt, in moderne steenkolenmijnen, met wissels, perrons en Ilchtsignalen. De munitiedepots liggen op 50 M. diepte. Dangs de onderaardsche gangen liggen voorts de kunstmatig geventileerde verblijven van officieren en manschappen, kantoorloka- len en machinekamers, waar gezorgd wordt voor ventilatie, voor electriciteit en voor een zekere extra-luchtdruk, waardloor gifgassea a.h.w. automatisch buiten de verblijven wor den gehouden. Op hot oogenbiik bevinden er zich weinlg militairen in de vestingwerken, doch zoo noodig kan men troepen daarheen vervoeren, terwijl bo-vendien de Fransche re geering reed's besloten heeft am het Rhijn- leger te versterken en beter uit te rusten. Het verblijf van een groot aantal manschap pen in de onderaardsche vestingwerken zal echter Wel te k-o-stbaar zijn, zoodat men ver- moedelijk er mee zal volstaan, de troepen wat dichten in de buurt te brengen. DE GOOCHELAAR IN DE TROPEN. Van een sambere tragiek is veelal 't levens- einde van zwervende artisten gooohelaars, circus- en cabaret-artisten in't Oosten. On- la.ngs nog is it overlijden in armoedige om standiigheden van een eertijds nogal bekenden Franschen goochelaar gemeld. Hij trad op orid-er, den naam prof. Bekker, heette van zich- zelf Garangeat. In Atjeh en ter Oostkust van Sumatra heeft hij geruimen tijd ziju kostje opgehaald door op pasarmalams, ondeme- mningsfeesten e.d. op te treden. Te Bindjei werd hij met pokken besmet. De ziekte scheen een goed verloop te hebben en de patient was bijiia genezen, toen een complicatie optrad: hij kreeg, door een verwaarloos.de bronchitis, langontsteking. In het gemee-niteziekenhuia is hij over-led en. Zijn vrouw en kinderen, meldt de ,,Deli Ct." ais tragische bijzionderheid, zijn verbonden aan een of ander reizend circus; niamand weet waar ze zich bevinden, zoodat hun geen be- richt gezond en kon worden van het overlijden Woensdag zijn voor de officier van Justitie van Garangeait, die zelf ook niet preoies wist te 's Hertogenbosch geleid M. V., 39 jaar, si- waar zijn familie rondtrok. In alle eenzaam- gareoimaker, P. V., 27 jaar, opperman, M. v. held is de stakkerd begraven.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 5