ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD YOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Mijn Eiland Eerste Blad No. 9057 VRIJDAG 20 OCTOBER 1933. 73e Jaargang De Jeugd in Nood. FEUILLETON In een van onze groote steden worden thans wekelijks voordrachten gehouden over het onderwerp, dat ook boven dit artikel is geplaatst, en hij, die speciaal over Werklooze Jeugd" zal hebben ge- sproken, zal onaetwijfeld geen groote moeite hebben genad om aannemelijk te maken, dat ook dit onderdeel alle en aller aandaoht verdient. Elk van de sprekers zal wellicht hebben gemeend, dat de nood, die hij te bespreken kreeg, de grootste is. Er werd eerst gesproken over de ,,Rijpere Jeugd", en hij, die dat onderwerp behan- delde, zal zeker er alien nadruk op hdbben geleqd, dat de jeugd het ontzaglijk moei- lijk heeft in die jaren van groei, terwijl een volgende spreker zal hebben beweerd. dat de ,,crisis-jeugd" het wel zeer zwaar te verantwoorden heeft, aangezien die crisis toch eigenlijk alles tegelijk omvat. Niets immers is onaangevochten gebleven; in onze dagen schijnt alles te wankelen, het is nu een wereld vol storm en vol be- nauwdheid. 't Lijkt nu wel alles rijpende, rijpe, rijpere jeugd te zijn, zij is zelfs wel erg vroeg-rijp hier is geen beperking meer noch begrenzing, hier bepaalt het euvel, de strijd en de moeite, het verdriet en de twijfel zich niet tot een klasse of groep of land het is alles en bij alien: strijd en storm. En weer een ander spreker, die handelen zal over de verwaar- loosde jeugd, zal wellicht beweren, dat die er het slimst aan toe is. lKdW«ir.vp(iP(iHSi Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Budten Ter Neuzen fr. per post 11,55 per 3 maanden Bij voor uitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor BelgiS en Amerika f 2,overige lan den 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. tJltgeefsterFlrma P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer f 0,20 KLEINE ADVERTENTIeN per 5 regels 50 cent bjj vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzendlng van advertentien liefst Oen dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAA NDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVONB. AFSLUITING OVERWEG BUKSTRAAT. Burgemeester en Wetbouders van TER NEUZEN maken bekend, dat vanwege de Spoorweg-Maatschappij MechelenTer Neuzen eon tzware handklok is geplaatst aan den over- weg in de Blikstraat, welke bewerkt wordt door middel eener draadgeleiding. Korten tijd nadat deze klok in werking is gesteld worden d« alagboomen automatisch gesloten. 'J«r Neuzen, den 18 October 1933. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. a. Werklooze Jeugd. Hoe vreeselijk moet toch zijn het lot van kinderen, waaraan geenerlei zorg wordt besteed. het lot van jonge men- schen, die van hun geboorte af geen milieu kenden van liefde en vol teerheid. ook dat is zeker in den vollen zin van het woord: jeugd in nood. Maar toch, waar wij in dit artikel iets gaan zeggen over de werklooze jeugd, aarzelen wij geen oogen blik om ook dien nood als een zeer groote te teekenen. Als een ding zich in onze dagen wel vreeselijk gewroken heeft, dan is dat de iriinachting, die de arbeid een tijdlang bij sommigen ondervonden heeft. Er zijn er geweest, zelfs onder de z.g.n. volksleiders, die den arbeid hebben gekleineerd, en die la ten wij billijk zijn, en erkennen, dat er wel degelijk eenige aanleiding voor was luide en alom zijn gaan ver- kondigen, dat de arbeid een vloek was, e* dat deze aarde pas dan een half of kwart Paradijs zou zijn, als de arbeids- tijden tot een minimum waren beperkt, en als we het zoo ,,ver hadden gebracht, dat wij alien uren en nog eens uren kon- den rusten en genieten, en wij ons niet noemenswaardig meer zouden behoeven in te spannen. En nuis precies het omgekeerde door VICTOR BRIDGES. (Nadruk verboden.) 312) (V-ervolg.) Christine", begon ik beslist. ,,Ik merk aan je houding, dat je denkt, dat ik meer weet, dan inderdaad het geval is. Laten we elkaar daarom eens en vooral godd begrijpen." Ik wachtte even. ,,Ik weet absoluut niet wat er met Greensea aan de hand is en wat je oom daarmee te maken heeft. 't Is een geheim- r.imrige geschiedenis en te oordeelen naar het- geen me in de dokken overkomen is, speel ik daar de hoofdrol in Haar groote bruine oogen keken me stil- verd/rietig aan. „Ja," zei Christine. „Je verkeert in gevaar dat heb ik je toen ook al gezegd." ,,Dat weet ik," zei ik opgewekt, ,,en als 't je een troost is wil ik je wel zeggen, dat ik je raad ter harte genomen heb. Ik vind 't op dit ondermaansche nog zoo kwaad niet en ik ben van plan er zoo lang mogelijk te blijven. Maar je moet e6n ding goed begrij pen. Ik zou me liever een dczijn keer latcn venmoorden, dan dat ik iets deed, dat emstige gevolgen voor jou kon hebben." gekomen, nu kunnen duizenden en dui- zenden geen werk meer vinden, hoe graag zij dat ook zouden willen. Wij denken er natuurlijk niet aan om hier te gaan be spreken de kwestie: hoe en waardoor al die werkloosheid er gekomen is; het zou dwaasheid zijn om te meenen, dat wij de oorzaak zouden kunnen noemen; en ge- j steld al, dat wij werkelijk er in slaagden om een of meer oorzaken te vinden, dan nog zou daarmede het probleem niet zijn opgelost en dit euvel nog niet zijn ver- holpen. De werkloosheid is er, over heel de linie, door heel de wereld, en ook wij lijden daaronder. En nu vinden wij zeker ook de werk loosheid der ouderen vreeselijk, maar toch moet toegestemd, dat een langdurige werkloosheid voor onze jonge menschen veel ernstiger gevolgen met zich sleept dan bij de oudere menschen. Want onze jonge menschen hebben werk en inspan- ning noodig, zij moeten moe worden, zij kunnen dat niet missen. Laat een ouder wordend mensch gerust maar eens n kwartier of langer met de armen over el- kander zitten; dat behoeft niemand te hinderen of te ergeren, maar een leeg- en stilzittend jongmensch, dat hindert en ergert ons" terecht. Er zijn trouwens meer combinaties te maken met het begrip jeugd. Bij jeugd behoort b.v. ook vreug- de. Jonge menschen, die niet blij zijn; jonge menschen, die nooit eens uitgelaten zijn en buiten zichzelf, zijn geen echte jonge menschen. Maar wie kan zich nu blijvende, besten- dige vreugde denken zonder arbeid Op- gewekt-zijn en blijven en dan niets pres- teeren dat houdt niemand vol, dat kan niet. Wij noemen nog enkele andere combinaties. Wij gaven al jeugd en vreugd, wij noemen nu: jeugd en activi- teit. Jeugd wil actief zijn. Passieve jeugd is zieke, zelfs ziekelijke jeugd. Ware, echte jeugd is actief; jonge mensche.n wil len iets presteeren. iets scheppen, iets zelf tot stand brengen; een jongmensch, dat gezond is, wil en kan niet stilzitten. En nu, door die vreeselijke werkloosheid worden duizenden jonge menschen tot stilzitten gedoemd: zij krijgen de noodige beweging niet meer, zij zien geen resul- taten meer, zij krijgen nooit meer eens iets af; er komt niets meer uit hun han- den, zij leveren niets meer op en af, zij gaan nooit eens zien, dat zij iets beteeke- nen, zij gaan zelfs wanhopen, of zij wel ooit iets zullen bereiken. Wij noemen nog een combinatie, die voor de hand ligt: bij jeugd hoort ook toekomst. Als zoo'n jongmensch niet aan de slag kan komen, of, nadat hij eerst een poosje op een mini mum salaris heeft mogen werken, weer aan kant wordt gezet, en daarmede dan een stuk levenskans ziet vervliegen, dan is dat vreeselijk en haast niet meer goed te maken. Hoeveel jonge menschen zijn er, die toch alle recht hadden om zoo langzamerhand in ernst toekomstplannen te maken, jongens, die een meisje hebben, waar zij misschien al jaren mee verloofd zijn, terwijl zij het reeds tal van keeren hebben moeten aanzien, hoe anderen hen voorgingen en dan samen het leven bin- nentraden en een eigen huis betrokken. maar zij moesten zich van dat alles maar niets in het hoofd halen; zij konden en mochten daar niet aan denken zelfs Hoe vaak moet dat hebben geleid tot verbitte- ring en misschien tot nog erger Wie kan berekenen, hoeveel ellende aehter de cijfers der werkloozen, ook der jeugdige werkloozen, verborgen ligt. Die oudere werkloozen vertegenwoordigen niet zelden heele families, die nu maar ge- De verdrietdge uitdruikking in haar oogen werd verdrongen door iets angstigs. ,,Nee, nee," zei ze heftig. ,,Zoo moet je niet spreken. Als er iets met je gebeurde, zou ik me voelen, of ik Haar handen omklem- den de armleuningen van haar stoel, tot de huid over de knokkels bloedeloos werd. „0!" ging ze, bijna snikkend, voort, „ik weet niet, wat ik moet zeggen. 't Is allemaal zoo moei- lijkzoo wanhopig ingewikkeld Ik onderdrukte een plotseling opkomend, heftdg verlangen om haar in mijn armen te nemem. ,,Kijik niet zoo ongelukkig, Christine," ver- zocht ik haar. „Ik kan een heeleboel hebben, maar dat doet de deur dicht." Door haar tranen heen glimlachte ze dap per. ,,Edn ding zou ik alleen graag willen weten," zei ik. ,,Maar als je liever niet wilt, hoef je 't me niet te vertellen." Ze knikte even, bij wijze van instemming. ,,Hoe lang ben je al vrienden met dr. Man ning?" Mijn vraag klonk vilj bruusk en ik zag haar even blozen. ,,Dr. Manning is geen vriend van me," zei ze enastig. ,,Ik kan hem niet uitstaan. Als ik wat te zeggen had, zo*u ik hem nooit meer willen ontvangen." ,,Gp dat punt zijn we het dan gloeiend eens," zei ik tevreden. ,,Wat weet jij van hem De vraag kwam er aarzelend uit alsof ze bang was iets onaangenaams te hooren te krijgen. [CU, noegen moeten nemen met de werkloozen- ondersteuning, of die hun brood moeten verdienen op een werkverschaffing. Dat op zichzelf is al zoo moeilijk en neerdruk- kend. Maar dan komen daar nog bij al die jongeren, die met hun tijd geen raad weten, die telkens weer een langen dag ingaan zonder eenig werk, zonder eenige verstrooii'ng enzonder eenig uitzicht. Er staat in den bijbel, dat wij niet bezorgd moeten zijn voor den dag van morgen, omdat elke dag al genoeg heeft aan zijn eigen kwaad. Misschien dat sommigen dat woord wel eens ^at al te pessimistisch hebben geacht, maar voor deze jonge menschen is iedere dag een kwade dag, voor hen is elke dag een beproeving, een beproeving voor henzelf, tnaar ook voor de hunnen, een beprdeving; voor hun ge- duld, een dag ook weer Vol verzoeking. Ledigheid is des duivels,.porkussen, ledig- heid is de beste (of sle<;htste) gelegen- heid voor allerlei kwaad. En op deze wijze dreigt nu een ]ieele_ generatie te worden meegesleept naar een bestaan zonder eenige verheffing, integendeel: een bestaan waarin heel de levenstoon is gezakt. Gelukkig wordt er voor deze jonge menschen tegenwoordig van allerlei ge- daan en beproefd. Het mooiste verslag. dat over dergelijk werk is uitgebracht, is wel het verslag, geschreven door den heer Dr W. J. Smit, den gemeentelijken in- specteur van het onderwijs te Schiedam. Wij onthouden er ons met moeite van om daar heele stukken hier uit over te nemen. Wat ons vooral trof, was de toon van tevredenheid, die! iji h^el dat rapport doorklinkt. Men heeTt blijkbaar daar te Schiedam te doen met jonge en oudere menschen, die meewerken, die hun eigen belang begrijpen, die nog probeeren er van te maken zooveel als maar mogelijk is. Wat ons in dit verslag ook bizonder trof, was dit, dat er te Schiedam geen scheiding werd en wordt gemaakt tus- schen de verschillende politieke gods- di'enstige richtingen. Die waren en bleven daar heel broederlijk op die cur- sussen vereen'igd. Separatie in moderne, R. K. en christelijke cursussen bestaa"- daar niet. En het groote voordeel daar- van springt onmiddellijk in het oog: nu kon alles veel goedkooper gaan. ,,Dit niet separeeren werkt uitstekend staat er letterlijk, ,,de leeraren hebben de instructie er zorgvuldig voor te waken, dat politiek of godsdienst aanleiding zouden kunnen geven tot verschil van meening. Daaraan wordt streng de hand gehouden". Dit lijkt ook ons de eenige manier, en tevens de vruchtbaarste. Hier was voor alien een mooie, ongezochte gelegenheid om nu eens te toonen, dat zij het goede bedoelen voor hun naasten. Ons is bekend, dat er diaconieen zijn geweest. die stelselmatig bij werkloosheid niet wilden helpen. Gelukkig schijnt men van dat booze ..systeem" langzamerhand terug te komen. Toch kan er eigenlijk hier maar op een manier worden gehol- pen, en dat is: het verschaffen van werk, ook en vooral aan de jongeren. Bij al de fcesprekingen, die tot nu toe aan dit pijn- lijke vraagstuk zijn gewijd, is er telkens weer op gehamerd: er moet werk verricht kunnen worden. Hier rust op ons alien een taak. Het is gemakkelijk om alles af te schuiven op de plaatselijke, burgerlijke gemeente of op het Rijk. Wij beginnen dan maar dadelijk te zeggen, dat wij het toch niet kunnen, en wij gaan dan maar weer door, misschien een beetje minder farizeesch dan de priester in de gelijkenis van den Barmhartigen Samaritaan, maaf ,,'n Bitter klein beetje," gaf ik antwoord, ,,ten minste op het oogenblik nog. Maar mor gen hoop ik 'wat wijzer .te zijn. Ik heb hem voor vanavond te eten gevraagd en waar- schijnlijik blijft hij b:j me logeeren." Ik kreeg den indruk, of dat antwoord haar bezorgdhei'd nieuw voedsel gaf. „Blij.ft hij logeeren? Slaapt hij dan bij je ia huis?" „Ja, natuurlijk," --zei ik. „'n Andere slaap- gelegenheid hob ik niet of ik moest hem in de kennel stoppen. Dat zou ongetwijfeid de beste plaats voor hem 23m, .maar mijn bond heeft een gewelddge antipathie tegen hem opgevat." Haar mondhoeken begonnen verdadbt te trillen. ,,Als u hem z66 warrtrouwt waarom heeft u hem dan te eten gevraagd?" ,,Ik had er behoefte aan om een vriendelijke daad te doen" legdei ik 'haar uit. „Je w^et waarschijnlrj-k, dat hij een speciale reden heeft voor extra belangstellertde gevoelens ten op- zichte van mij?" Ze keek me oplebtend aan. „Hoe bedoei je dat?: Wat voor reden?" „Twee, om precies te zijn,"vertelde ik haar. „Ten eerste is hlj-de J ((farts van de fanailie. Tijdens de ziekte. .van mijn oom heeft hty op Greensea gel ogee rddhij'was 'door Bascomb gehaald eh van ihet oogehblik dat hij zijn voet aan wal zette is hij gebleven en heeft mijn oom, tot zijn laajtsten sni'k, trouw ter zijde ge- staan." ,,'Dat heb je me nooit verteld." Christine zat me over de tafel strak aan te kijken. Haar oogen glunderden. van een op- intusschen toch met het zelfde droeve, negatieve resultaat. Bij de lezing van het werkloosheidsnummer van „Woord en Daad" is ons opgevallen, hoe daar terecht bijzondere aandcht werd geschonken aan de kloof, die er is en zich steeds meer verbreedt tusschen werkloozen en hen die nog wel arbeid verrichten. Zoo lang- zamerhand gaat de werklooze mensch in den nog arbeidende iets zien, dat men wrevelig maakt. De schrijver van da^ artikel, die van dag tot dag tusschen deze menschen leeft, zegt: ,,ik huiver, wan- neer ik een oogenblik denk aan het ge- slacht, dat uit deze gezinnen voortkomt". Het staat voor ons vast: directe, al- thans afdoende hulp is hier niet te bieden. Als echter deze jongeren maar voelen, dat er menschen zijn, die met hen mee- lijden en die hun goedgezind zijn. Er waren vroeger allerlei menschen, bij wie de ware sociale ontroering ontbrak. Van den Samaritaan wordt in de gelijkenis gezegd, dat hij ,,met innerlijke ontferming bewogen" werd. Met theorien, verwijten en allerlei dooddoeners komen wij er niet. Maar als de ware ontferming er is, dan zullen er wegen gevonden worden om ook dit leed te verzachten en ook hier hulp te bieden. De jeugd, ook deze jeugd, die in nood verkeert, is het meer dan dubbel waard. TER NEUZEN, 20 October 1933. LADINGEN ROGGE VERZEGELD. Woensdagavond is de te Ter Neuzen in 2 schepen geladen rogge, welke vermoed wordt van buitenlandscban oorsprong te zijn door de Ned. Graancentrale verzegeld. Naar we ver- namen zouden ook de elders met rogge gela den schepen verzegeld zijn en is dit ook ge- schied met 4 wagons der Z.V.TAl. staande op het tramemplacement alhier. VOl,KEN BOND EN VREDE. De secretaris van bovengenoemde vereeni- ging de heer Van de Mandere sprak gister- avond in een der lokalen van de RH.B.S. over het onderwerp ,,Het werk van den VOlkenibond". Na een kort inleidend woord t6t belang- stellenden door den voorzitter der vergade- ring de heer G. Westerhof begon spreker, die er op wees dat het momenteel niet gemakke lijk was over het werk van den Volkenbond te spreken nu juist Duitschland uit den bond was getreden. In den breede ging hij hier- van de oorzaken na. Men heeft spreker wel eens gevraagd te bewijzen dat de Volkenbond al eens iets heeft gepresteerd. Deze bewijzen zijn eenmaal niet te leveren. Toch zijn er echter diingen, die er op wijtzen, dat de Volkenbond herhaaldelijk conflicten heeft voorkomen, hetgeen hij met een aanbal voorbeelden toelichtte. Komende tot het doel der vereeniging zeide spr. dat de vereeniging zich ten doel stelt te trachten in ruime mate voorlichting te verstrekken omtrent het werk van den Volkenbond. De openbare meening moet voor het Volkenbondswerk gewonnen worden en bovendien is de vereeniging een vredes- vereeniging. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd in ruime mate gabruik gemaakt. Na afloop hiervan werd gelegenheid ge- geven zich op te geven als lid der vereeniging. Staande de vergadering gaven zich 24 per- sonen hiervoor op, waarmede de oprichting der afd. Ter Neuzen van de vereeniging een feit is geworden. Gezien het goede werk der vereeniging en de lage contributie (minimum 0,50 per jaar) kan het voor niemand een bezwaar zijn lid van deze vereeniging te worden. Tot bestuur werden gekozen de heeren Ir. G. Westerhof, voorzitter, Mr. Van Walsem, secretaris, K. J. Huineman, K. de Vries en Mevrouw Renier. winding, die ze geen moeite deed te verbergen. „We hebben nog zoo weinig fi'jid voor ver- trouwelijke mededeelingen gehad," verdedigde ik me. „Maar't is waar, wat ik je vertel. Hij is op verzoek van Bascomb gekomen en is op het eerste gezicht verliefd op Greensea gewor.den. Dat blijkt uit zijn houding, want hij doet bod op bod op 't eiland en volgens Mr. Drayton ben ik een ezel, dat ik er niet op inga." ,,Probeert hij 't eiland te koopen?" ,,Te huren," zei ik. Volgens zijn bewering wil hij er een jachthaven van maken." Ik wachtte even, ,,'t Kan natuurlijk zuivere kof- fie zijn," ging ik voort, „maar ik heb zoo'n idee erg onchristellfk van me maar dat kan ik niet helpen dat de man me niet de waarheid vertelt." Enkele oogenblikken bleef het stil. Ik keek Christine aan en Christine zat recht voor zich uit te kijken, met een eigenaardige uitdruk- king op haar gezicht alsof ze iets begon te begrijpen, dat haar tot dusver een raadsel geweest was. ,,Mr. Dryden," zei ze, opeens weer formeel, ,,ter wille van u wil ik heel eerlijk tegen u zijn. Tot we hier kwamen wonen, wist ik ab soluut niet, dat er een dr. Manning ibestond." Ik had iets dergelijks verwacht. Maar de zekerheid gaf me toch een gevoel van op- luchting. Misschien is hij een oude bekende van je oom?" opperde ik. Ze schudde het hoofd. ,,Nee we keaden hem geen van beiden. Den dag, nadat we hier in Pen Mill aankwamen, kreeg mijn oom een van VERGADERING „VOLKSONDERVVIJS". Woensdagavond had op de bovenzaal van het Hotel de Commerce een ledenvergadering plaats van de afdeeling Ter Neuzen der ver eeniging Volksonderwijs. In zijn openingswoord oefende de Voorzitter scherpe critiek uit op de voorgestelde maat- regelen van minister Marchant. Had het openbaar onderwijs onder de vorige rechtsche minLsterie's emstig te klagen over de toepassing der pacificatie-wet en moest de vereeniging Volksonderwijs telkens tot ver- weer gereed staan, een betere verwachting mocht de vereeniging koesteren van dezen minister van Onderwijs. Al weten wij, dat dit ministerie een crisis- manisterie is en al beseffen wij, aldus de voor zitter, dat ook Marchant met de ongelukkige pacificatie-wet geen ijzer met handen kan breken, geen crisis kan het onrecht veront- schuldigen, het openbaar onderwijs opnieuw aan gedaan. In het begin was er hoop op betere waar- deering, op meerdere rechtvaardigheid. Wij wisten reeds lang, dat in de wachtgel- derskwestie, het openbaar onderwijs schrome- lijk onrecht gedaan werd. Het was goed, van de mdnisterstafel voor het eerst die achterstet- ling erkend te zien. Bij de vergrooting van het leerlingenaantal voor de oprichting van nieuwe scholen bleek reeds hoe aan de rechterzijde de bezuinigings- maatregelen werden opgevat. Dit had den nieuwen minister een les kun nen zijn. Nu komt de maatregal, dat vergrooting van leerlingenaantal op bestaande scholen een jaar vervroegd wordt. Volgens den Voorzitter een onnoodige ver- vroeging. Een behoorlijke concentratie van het ge- woon en het ultgebreid lager onderwijs zou vlugger en beter tot het doel leiden. Maar beslist onrechtvaardig, verbluffend door onrechtvaardigheid, vooral bij dezeii minister, is de uitnoodiging aan gemeentebe- sturen om de afslachting van openbare scho len in sneller tempo voort te zetten. De heer Marchant heeft in het vergeten 00rd van Jubbega in Friesland gemeend zijn beleid te moeten verdedigen en zijn beoordeelaars een lesje te geven. Het is hem totaal niet gelukt. Integendeel hij bevestigde, dat dezelfde maatregelen voor het bijzonder onderwijs moeilijker te nemen waren. Het onrecht dus feitelijk uit ministe- rieelen mond bevestigd! Een onrecht, te grooter en te grievender, als men zich de woorden herinnert van Jhr. Mr. A. F. de Savomin Lohman, een der oudste strijders voor Christelijk onderwijs, maar die wil, dat overai en altij'd gelegenheid is ifoor openbaar anderwijs, want, zegt Lohman: „De vrijheid van oonscientie eischt de aanwezig- heid der openbare school". (Het aangehaalde van den heer Lohman.) Verschillende zaken in het belang van het onderwijs, in de eerste plaats van het openbaar onderwijs werden besproken. Tot afgevaardigde naar de Algemeene Ver- gadering op 4 November a.s. te Utrecht werd gekozen de heer J. v. d. Peijl, tot plaatsver- vanger de heer P. J. Eijke. RADELOOS KLAAGDE HIJ ZIJN NOOD AAN EEN VRIEND t „Vele jaren aan de borst te sukkelen en- 's nachts hoestbuien die wel een half uur duurden, dat was mijn leven. Slapen deed ik weinig en eten, ho maar! Radeloos klaagde ik mijn nood aan een vriend. Deze raadde mif Akker's Abdrjsiroop aan. rk had er weinig; vertrouwen in, maar toch kocht ik den volgen-- den morgen Abdijsiroop. Na gehruik van 3 lepels voelde ik al verlichting en na 5 flesschen was ik heeiemaal van dien ellendigen hoest genezen, zoodat ik mij nu Weer prettig voel, goed slaap, kortom een gelukkig mensch ben". Zoo schrijft cms de heer L. K. te 's H., wiens origineele brief voor iedereen ter inzage ligt. Als ge aan de borst sukkelt, neem dan ook Abdijsiroop, hevenals de Heer L. K. Abdijsiroop bevrijdt de ademhalingsorganen van slijm en, andere ziekteverwekkende stof- fen. Abdijsiroop verruimt de ademhaling, ver- drijft benauwdheden, heelt de aangedane en ontstoken plekken. Onovertroffen bij Hoest., Bronchitis, Influenza, Asthma. Alom ver krijgbaar. Thans per flesch 1,/1,50 en 2,75. Vraagt voor gebruik buitenshuis Ab- dijsiroop-Bcmbons („gestolde" Abdijsiroop), even geneeskracbtig! Doos: 35 en 60 cent, (Reel.) HUISVLIJTTENTOONSTELLING. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, ligt het in het voomemen van het Departe- ment Ter Neuzen van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen, alhier in het voor- zijn gewone aanvallen zijn hart is niet in orde en toen gaf een van cmze medegasten in het hotel ons den raad, om dr. Manning te laten komen. Ik ben er zeker van, dat dat de eerste keer was, dat ze elkaar zagen." ,,Als dat zoo is", zei ik, ,,dan verdient hij de aframmeling, die Mj vandaag of morgen. krijigt, nog meer dan ik dacht." Ik zag haar voor den tweeden keer blozen. maar even vlug als de bios opgekomen was,, trok hij weer weg. ,,'Hoor eens, Mr. Dryden," zei ze, „wat ik u nu ga zeggen heeft niets te maken met wat u gisteren wel of niet gezien heeft. Want dat is van geen belang, dat begrijpt u wel. U moet aan uw eigen veiligheid denken. Ik ben ervan overtuigd, dat u, met dat uitnoodi- gen van dr. Manning, uzelf aan een groat ge vaar blootstelt." ,,Dat is de algeaneen heerschende opinie", zei ik luchtig. Bascomb en Bobby Dean" - ik keek haar vragend aan ,ik heb je nog niet van Bobby Dean verteld is het wel?" Ze schudde van neen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 1