ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. My 11 EUand Eerste Blad No. 9056 WOENSDAG 18 OCTOBER 1933. 73e Jaargang BIIIIN L A S D FEUILLETQN BUITENLAND ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter NeuzeD fr. per post 1,55 per 3 maanden Bfl vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,overige lan den /2,35 per 3 maanden Sr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. UltgeefsterFirma P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEENE ADVERTENTIeN per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. - Inzending van advertentien liefst 6en dag voor de oltgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND MR. J. J. E. HARTE VAN TECKLENBURG 80 JAAR. Onder zeer veel blijken van belangstelling heeft Zondag Mr. J. J. L. Harte van Tecklen- buxg, lid van den raad van state, zijn 80sten verjaardag gevierd. Naniens de Koningin ontving de beer Harte van Tecklenburg een telegrafischen geluk- wensch. Voorts werd hem door de leden van den raad van state een zilveren vaas aange- boden met een inscriptie, vermeldende de jaren dat de heer Harte van d(it hooge col lege deel heeft uitgemaakt. Dit geschenk houdt verband met het feit, dat de heer Harte onlangs 25 jaar lid van den raad van state is geweest. In den loop van den dag kwamen o.m. de vice-president van den raad van state. Jhr. Beelaerts van, Blokland, Minister Dr. Deckers, vele leden van den raad van state alsmede tal van andere personen den heer Harte van Tecklenburg gelukwenschen. Ook mocht hij van. verschillende zijden bloemstukken ontvangen. DE WINKELSLUITINGSWET. De heer Van Hellenberg Hubar heeft op het wetsvoorstel tot wijziging der winkelsluitings- wet eenige amendementen ingediend. Daar de geldende wet ook den verkoop van consumptieijs vrij l£iat, kunnen tal van win- kels, tegen de bedoeling van den wetgever in den ganschen Zondag geopend zijn. Een der amendementen beoogt, hieraan een einde te maken. Een ander amendement betreft de automa- ten. De voorsteller zegt: De automatenverkoop, zooals deze zich heeft ontwikkeld, maakt de gansche winkel- sluitingsregeling goeddeels waardeloos. Daar- am is noodig geen zg. bijvulverbod, door me- nige gemeenten reeds vastgesteld, door ons hoogste rechtscollege evenwel in strijd met de wet geacht. Een bijvulverbod zal dus in de wet zelf moeten worden opgenomen. Om con- trole van dit verbod mogelijk te maken, moet worden bepaald, dat een automaat niet geheel of gedeeltelijk in een winkel mag worden ge- plaatst, wil men deze althans benutten in sluitingstijd. HET VRAAGSTUK VAN DE VERLAGING DER WONINGHUREN. Donderdag heeft een commissie uit het hoofdbestuur van den Algemeenen Nederland- schen Huurdersbond een onderhoud gehad met den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken, waarbij de voorzitter, de heer J. G. B. L. de Jong gelegenheid had de bestaande wanverhouding tusschen huurprijzen en de sterk verminderde inkomens, zoowel van particulieren als van neringdoenden in het al gemeen, uiteen te zetten. De secretaris, de heer D. la Crois, verstrekte verscheidene mededee- lingen omtrent den toestand van de plaatse- lijke afdeelingen. Uitdrukkelijk werd in dit onderhoud gewezen op de groote noodzakelijk- heid een dringende en bevredigende oplossing van het huurvraagstuk te vinden. De commis sie gaf als haar meening te kennen dat de huren in de eerste plaats in evenredigheid ge- bracht moeten worden met de sterk vermin derde inkomens. Voorts dienen bouwkapitalen tegen lage rente beschikbaar te worden ge- steld, de lasten verlaagd, vermindering van hypotheekrente en op alle te duur geworden huizen sterk te worden afgeschreven. Om tot een directe oplossing te komen achtte men in- voering van huurcommissiewetten noodzake- lijk. De secretaris-generaal betoogde met klem, dat de regeering volkomen overtuigd is van de urgentie van het huurvraagstuk en niets na zal laten om zoo spoedig mogelijk tot een bevredigende oplossing te komen. VERBOND VAN NEDERLANDSCHE WERKGEVERS. In een zeer druk bezochte buitengewone al- gemeene ledenvergadering van het Verbond van Ned. Werkgevers, te Amsterdam gehou- den, werd de volgende motie aangenomen: De algemeene ledenvergadering enz.; gezien den zorgwekkenden toestand, waar- in het bedrijfsleven verkeert; overwegende dat, waar de bestaansmogelrjk- heid van onze bevolking staat en valt met de mogelijkheid van den export van onze in- dustrie- en landbouwproducten, een verlaging van het prijzen- en kostenpeil noodzakelijk is; overwegende, dat deze verlaging bevorderd behoort te worden door een krachtig ingrijpen der regeering over de geheele lijn, waarbij o.m. de volgende punten bijzondere aandacht ver- dienen 1. verlaging van de kosten van overheids- diensten en overheidsbedrijven, 2. verlaging van de kosten van levenson- derhoud, 13. verlaging van het huurpeil van arbei- derswoningen, 4. verlaging der steunuitkeeringen bij werkloosheid, 5. afschaffing van zakelij'ke belastingen, zooals de zakelijke bedrijfsbelasting; overwegende, dat het voorts noodzakelijk is dat de regeering door onderhandelingen met het buitenland den export stimuleert; overwegende, dat het onvermijdelijk is, dat de regeering over exceptioneele bevoegdheden beschikt, ten einde den goederenruil voor verderen teruggang te behoeden, de betaling van voraeringen op buitenland- sche debiteuren te beveiligen en oneerlijke concurrentie op de eigen markt o.m. door middel van valuta-manupulaties af te werpen; stelt vast, dat de nood zoo hoog is geste- gen, dat op een snel en doortastend beleid in nauw overleg met de centrale industrieele organisaties moet worden aangedrongen en draagt aan het bestuur op de wenschen, in deze motie neergelegd, opnieuw ter kennis van de regeering te brengen. AFSCHAFFING VAN DEN ZOMERTIJD. In him memorie van antwoord betreffende hun voorstel tot afschaffing van den zomer tijd zeggen de heeren van den Heuvel en Bak- ker o.m. het volgende; Dat er steeds meer aanpassing zou zijn ge- komen aan den zomertijd is naar hun meening volkomen onjuist gezien. Wei is in sommige streken te dien aanzien sprake van een zeker fatalisme, omdat men zich van den zomertijd niets aantrekt; zelfs worden daar de dorpsklokken niet verzet. Men fulmineert daar niet meer tegen de wet, om dat men deze volkomen negeert. In streken, waarin dit niet wel mogelijk is, is zeker van aanpassing geen sprake, maar blijft het verzet onverminderd voortduren en dat is naar het oordeel van de voorstellers alleszins verklaarbaar. Ten eerste schept de zomertijd op het platteland groote verwarring omdat volgens den zonnetijd wordt gewerkt en de dagindeeling niet verandert, zoodat men steeds heeft te worstelen met groote twee- door VICTOR BRIDGES. (Nadruk verboden.) 31) (Vervolg.) ,,Wel ik wil niet zeggen, dat u ongelijk dermee gehad heb", zei Bascomb dan, aarze- lend. „Maar ik zou d'r toch maar niet te gerust op zijnmet hem in 't zelfde huis en dan met den naoht. Als u mijn zin doet, meneer, doet u 's nachits zijn deur op slot en laat Satan op de mat slapen". ,Dan maken we hem achterdochtig en dat mag niet", zei ik. ,,Als we dingen doen, die hem op zijn qui vive doen zijn, komen we niets te weten. Onze eenige kans bestaat hierin, dat we 't hem buitengewoon gezellig maken zoo, dat hij zich thuis voelt misschien dat hij zich dan in een cnbewaakt oogenblik verraadt". ,,Dat kan", gaf Bascomb na een paar oogenblikken nadenken toe. „Als je denkt, dat je reuze-knap bent dat is de zekerste manier om je te vergaloppeeren". Hij keerde zich am, zette 't blad neer en begon het tafel- laken op te vouwen. „Ik zal in elk geval doen wat ik kan, meneer", zei hij. ,,'t Zal niet aan mijn Liggen, als hij zich hier niet thuis voeR". Die belofte nam me een pak van het hart, want zonder Bascomb's medewerking zou mijn plan onuitvoerbaar geweest zijn. De eer ste voorwaarde voor het welslagen was, dat Manning er ook maar geen vermoeden van had, dat hij verdacht of bespionneerd werd. Hij het eerste alarm zou hij zich natuurlijk sluiten als een oester, die je uit het water haalt, terwijl een schijnibaar onbevangen en vriendschappelijike behandeling het gevolg ken habben, dat h!ij. zich, uit pure onnaden- kendheid, versprak. Het leek me niet be- paatd prettig, om een heelen avond vriendelijk tegen hem te moeten zijn, maar het doel, dat slachtigheid op het gebfed der tijdregeling. Voorts schept de zomertijd een grooten last voor dat deel der platielandsbevolking, dat zich aan den zomertijd moet houden. Het be- teekent voor hen, dat z,e in de maand Juli al reeds's morgans in het duister hun werk moe ten verrichten, terwijl 'dit er zelfs toe leidt, dat men een uur langtper dag moet arbei- den. Deze last moet worden gedragen om den stedelingen een uur meer zonlicht te doen ge- nieten, doch hoe onbillijk is een dergelijke regeling, te meer omdat ieder eigener bewe- ging in staat is, om het voile daglicht te ge- nieten, door daartoe tijdig genoeg 's morgens op te staan. DE R. K. STAATSPARTIJ EN DE DICTATUUR. In een manifest der R. K. Staatspartij tot alle Nederlanders, in het bijzonder tot alle Katholieke Nederlanders staat het volgende betreffende de houdimg der partiji t.o.v. de dictatuur: ,,Een regeeringsvorm echter, waarin elke parlementaire zelfstandigheid als verzet wordt beschouwd, verwerpt de Katholieke Partij, als volkomen in strijd met de geschiedenis en den aard van ons volk. Zulk een regee ringsvorm is een gevaar voor gezag en vrij- heid beide. Daarom stelt de Katholieke Partij zich met beslistheid te weer tegen elken vorm van dictatuur." DE VEIUGI1EIDSWEEK DER K.N.A.C. Maandagmorgen 9 uur is te 's-Gravenhage de veiligheidslaan van de K.N.A.C., ter ge legenheid van de veiligheidsweek, in gebruik genomen, in tegenwoordighedd van den bur- gemeester en tal vap verkeersautoriteiten. Met pavoiseering en Ofanje doeken was deze controleweg Liggen de naast de Boorlaan tegenover den Dierentuinj feestelijk getooid. De eerste wagen, die aan de beproeving werd onderworpen, was die van den burge- meester. Zeven stopplaatsen moesten worden ondergaan: le de inschrijving; 2e controle koplampen en stadslampen; 3e en 4e con trole acihterlicht, ruitenwisscher, claxon, num- merplaat, stoplamp en speling stuurrad; 5e controle wielsporing en wielstand; 6e rem- proeven en 7e afgifte van de ingevulde con- trolekaart enz. Tot en met de 5e controle bleek de wagen van den burgemeester perfect te zijm, doch bij de remproef kwam een eigenaardige ver- rassing: de remmen als zoodanig werkten best, maar de verdeeling op de remtrommels was niet in orde! Er werd even gedelibereerd, wat de con- trolecommissie zou doen, nu 't technisch ap- paraat had beslist, dat 's burgemeesters wa gen het volledig testimonium (uiterlijk aan te geven door een vlaggetje) niet toekwam. De burgemeester zelf was intusschen met de commissie van meening, dat voor hem geen afwijking van het reglement mocht gelden en dus kreeg 's burgemeesters auto het vlagge tje niet! De chauffeur kreeg order, dadelijk naar zijn service-station te rijden om den wagen aan een zoodanige revisie te onderwerpen, dat ook ten opzichte van de verdeeling van de remkrachten de volgende proef met glaos zou kunnen worden genomen. NAAR WIJZIGING VAN MENGGEBOD. Naar aanleiding van geruehten, dat er plannen zouden bestaan, om binnenkort min der boter in de margarine te gaan mengen, dan tot nu toe, hebben wij, schrijft ,,De Tele- graaf" te bevoegder plaatse inlichtingen inge- wodnen. Naar men ons verzekert, zijn er op dit oogenblik nog geen stappen gedaan, om tot een wijziging van de mengverhouding te komien. Intusschen wil daWniet zeggen, ,dat de be staande mengverhouding in de toekomst geenerlei verandering zal kunnen ondergaan De mengverhouding is geen wet van Meden en Perzen, maar past zich aan bij de omstan- ddgheden van het oogenblik. Daarom is het niet geheel uitgesloten dat, indien de sehaarsehte aan natuurboter, die zich gaat manifesteeren, doorzet, in de toe komst tot wijziging van de mengverhouding zal moeten worden overgegoan. ik voor oogen had, was de moeite waard en ik heb altijd veel voor de goede zaak over gehad. Met het oog op die zware tank, die me wachtte, ging ik dien avond vroeg naar bed. Toen ik den volgenden morgen frisch wak- ker werd seheen de zon valop mijn raam binnen en onder het aamkleeden spiedde ik over de oppervlakte van de baai, in de hoop ergens in de verte een donker hoofd boven het zachit-deinende water te zien uitkomen. Ondanks mijn teleurstelling, beeindigde ik mijn toilet in de beste stemming. Over een paar uur had ik een afspraak met haar dan zag ik haar weer en het gitig niet aan, om te zware eischen aan de Voorzienigheid te stellen. Een paar uur conscientieus bewerken van het grasveld hielp me door een ochtend been, die me anders eindeloos lang gfevallen zou zijn. Maar toch was ik dankbaar, toen de klok half drie aanwees en ik in mijn roeiboot stapte, die me in tien minuten naar den steenen steiger van Pen Mill bracht. Zooals gewoonlijik stond Jimmy me op te wachten. Ik gooide hem de lijn toe, vertelde hem, dat ik tegen vLjf uur wel terug zou zijn en begaf me op weg, dwars het grasveld over en den weg naar Shalston op. De afstand, dien ik moest loopen, bedroeg een kleine vier kilometer. Ik had het zoo ge- regeld, dat ik precies op tijd een minuut of vijf voor Christine op de afgesproken plaats zou zijn. Dat leek me het verstandig- ste, want ik voelde er niets voor om een half uur in een klein stadje als Shalston rond te flaneeren en om een kwartier of langer in een dorps-taartjeswinkel te moeten wachten, leek me niet bepaald een ideale bezigheid voor een man. Na een minuut of twintig loopen passeerde ik een stnalle laan, die recht op de kust langs de baai afliep. Tijd om de zaak te onder- zoeken had ik niet, maar ik kan wel met zekerheid aannemen, dat dit de laan was, waarlangs Manning gewoonlijk naar zijn boot ging. Ik boopte vurig, dat hij rustig in zijn kajuit mocht zitten, want, hoe verlangend ik ook was om hem 's avonds te zien, 'n ont- moeting op dit oogenblik zou me bepaald on- pleizierig aangedaan hehben. DE INVOERBEPERKING VOOR GRAAN IN BEEGIe. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt, dat vermoedelijk tengevolge van het vinnige protest van den Antwerpschen groothandel, het in den Moniteur Beige ver- schenen koninklijk besluit houdende beperking van den invoer van graan nog altijd niet in toepassing is getreden. Het blijkt, dat het consentensysteem, door de regeering bedacht, in de praktijk niet te verwezenlijken is. De voorzitter van de Antwerpsche Kamer van Koophandel, Jussiant, zal deze week over de mogelijke intrekking van dit besluit met den Minister van Landbouw, prof. Sap, con- fereeren. DE COCKERILLWERVEN GESLOTEN. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt, dat, zooails hij enkele dagen geleden liet voorzien, de scheepswerven der firma Cockerill te Antwerpen haar personeel in totaal ongeveer 1000 man hebben ont- slagen. Een der voomaamste Belgische ree- derijen blijkt er eveneens aan te denken, tegen het einde van het jaar haar bedrijf stop te zetten. Ongeveer 43 pet. van de Belgische handelsvloot zou thans reeds opgelegd zijn. EEN PROCES WEGENS HOOGVERRAAD Een Brusselsch advocaat, mr. Hamaide, heeft bij den procureur des Konings een klacht ingediend tegen den leider der Dinaso- beweging, J. van Severen, wegens complot tegen de veiligheid van den Belgischen staat. Mr. Hamaide beweert, dat de Dinasoleider in verbinding staat met een vreemde mogend- heid en dat het feit te ijveren voor de tot- standkoming van een Dietschen staat die de Belgische eenheid zou verbreken, als hoog- verraad moet worden beschouwd. De aan- klager hoopt dan ook dat de procureur des Konings order zal geven een gerechtelijk on- derzoek ten laste van de Dinaso's en van hun leider te openen. DE DREIGENDE STAKING IN DE MIJN- INDUSTRIE. Zondag en Maandag is, onder de Belgische mijnwerkers, door de socialistische vakver- eeniging, een referendum gehouden over de afkondiging van de algemeene staking in de mijnindustrie, indien tot een nieuwe loons- verlaging mocht worden overgegaan. Overal, in de Borinage, in het bekken van Charleroi,, in het Naamsche mijngebied en in het land van Luik blijken de deelnemers aan het refe rendum zeer talrijk te zijci geweest. In de Borinage, waar 14.000 arbeiders aan het refe rendum deelnemen, hadden Maandagochtend reeds meer dan 11.000 mijmwerkers hun stem w-.. - xxsMfr-jsam Gelukkig bleef een dergelijke onaangename gebeurtenis uit. Ik bleef seherp uitkijken, maar ondertusschsn stapte ik flink door en am precies tien minuten voor half vier ging ik de eerste huisjes van Shalston voorbij, Een wandeling van een paar minuten door de hoofdstraat bracht me op mijn plaats van be- stemming een ouderwetsch winkeltje met een mooien ouden gevel en een uitstalkast vol taartjes, caikejes en dergelijk soort lekker- nijen. Ik duwde de deur' open; een ouderwetsche koperen bel kondigde, rumoerig-klingelend, mijn komst aan. Op hetzelfde oogenblik, dat dk de deur dioht deed kwam een vrouw van een jaar of veertig met een gevuld, blozend gezicht van achter een haag van versche brooden te voorschijn en keek me, aver de toonbank vragend aan. „Goeden middag", zei ik. „U heeft boven een kamertje waar je een kopje thee kunt drinken, niet?" ,,Ja, meneer," was het aanmoedigend ant woord. „Een frisch kamertje, aan den voor- kant. Dezen kant op, meneer." Ze wees me den weg; een deur achter in den winkel door en langs een gang, belegd met pas gawreven linoleum en een niet hooge trap naar boven. „Ik verwachit iemand," begon ik, toen we boven stonden, een dame. Als ze komt, wilt u haar dan vertellen, dat ik er al ben?" „Zeker, meneer. zeker",, was het antwoord. Misschien wil u dan wachten, tot ze komt, v66r u wat bestelt?" ,,'Dat is wel het ved'ligsite" zei ik. ,,'t Kan zijn, dat ze een speciaal soort taartje wil hebben." Ik ging de bewuste tea-room aan den voor- kant binnen. Het was een klein vertrek, ge- meubeld in den: stijl, dien men gewoonlijk den naam van Engelands koningin Victoria geeft. Er stond een piano, een groote, rood pluche canap6 met een gehaakte antimakassar en twee stoelen, overtrokken qmet hetzelfde ma- teriaal, elk aan een kant naast den sohoor- steen. De open haard was gevuld met ge- kleurd papier, en van den sohoorsteenmantel bekeek een opgezette kanarie met onbewogen blik een reproductie achter glas van een drukken morgen in het Paddington Station. Twee teksten, een ge-encadreerd certificaat van het een of andere koekebakkers-gild en een dozijn foto's van populaire badplaatsen in lijstjes van rood pluche legden de laatste hand aan een meer karakteristiek dan artis- tiek geheel. Ik deponeerde miijm hoed op de canape en plantte me in een eenigszins uitdagende hou- ding op het haardkleedje. Lang behoefde ik niet te wachten want voor er een paar minu ten verloopen waren, werd beneden een deur open gedaan. Ik hoor.de voetstappen in de be- linoleumde gang en het geluld van stemmen. Mijn hart begon op een eigenaardige manier te kloppen; ik had moeite am stil te blijven staan. En toen ging de deur open en kwam Christine, mooi en frisch als altijd, binnen. Ik greep haar handen. ,,Wat hen ik talij, dat je gekomen bent," be gon ik onbeheerscht. ,,'t Is of ik je in jaren niet gezien heb." 'Ze keek me met een half-humoristische, half-bestraffende udtdrukking in haar oogen aan. ,,Mr. Dryden!" verweet ze me fluisterend. ,,Ze kunnen elk woord, dat u zegt, beneden verstaan." Ik liet haar handen los en ging gehoorzaam een stap achteruit. „Ja, dat kan", zei ik. „Maar ik vergat ook dat er meer menschen in de wereld zijn dan jij en ik." Ze kwam de kamer in. „En daarbij komt ook nog," ging ze voort, ,,dat ze elk oogenblik met de thee haven kun nen komen. Ze hebben me beneden verteld. dat u wou wachten tot ik er was en daarom heb ik 't toen maar meteen besteld." ,,Je bent toch niet van plan om dadelijk weer weg te loopen?" vroeg ik ongemst. ,,Er zijn beigen dingen, die ik met je moet be- spreken." Haar gezicht je betrok; of ze zich opeens iets herinnerde. ,,Lang kan ik niet blijven, op z'n hoogst een half uur." „Een half uur!" herhaalde ik teleurgesteld. ,,Je kunt in een half uur toch niet behoorllijk thee drinken! 't Is gewoonweg gevaarlijk om uitgebracht. Ongeveer 90 pet. dezer stem- men waren voor een eventueele algemeene staking. RAADSEKEN EN PARADOX EN. Het kenmerk van den international en toe stand is achrijft de N. R. Crt., voor het oogen- Iblik groote radeloosheid. Men is Dinsdag te Geneve voor tien dagen uit elkaar gegaan na een antwoqrd aan Duits-chland op zijn op- zegging van deelneming aan de ontwajpe- ningsconferentie te hebben goedgekeurd. Als Mussolini er niet in slaagt Duitschland tot andere gedachten te brengen, wat zal men dan moeten beginnen, wanneer men over tien dagen weer bijieenkomt? Men schijnt daar op het oogenblik liever niet aan te denken en houdt vast aan de hoop, dat tenslotte alles weer eenigszins terecht komt tot het vol gende conflict. Het komt er nu in de eerste plaats op aan de dingen gaande te houden krachtens de oude leer dat men hopen kan, zoolang er leven is. Intusschen staat het werkplan, dat Sir John Simon Zaterdag heeft voorgelezen en Berlijn onmogelijk goed verwerkt kan heh ben, toen het een besluit daarover nam, nog steeds in het middelpunt der belangstelling van de ingewijden ter conferentie. Het plan is opgesteld met meer of minder gul gegeven instemming van Engelschen, Franschen, Amerikanen en Italianen. Frankrijk zou het nu liefst een meer positieven vorm zien aan nemen en heeft gewild dat de anderen het als ontwerp voor de conferentie officieel aan- vaardden. Die had dan ten minste iets tast- baars gehad, dat men Duitschlanl kon voor- leggen. En tegelijk zou dan eenstemmigheid ook voor de toekomst beter gewaarbargd zijn, dan op dit oogenblik nu Italie zich maar heel losjes met de anderen verbonden voelt en men er eigenlijk geen oogenblik zeker van kan zijn, dat men Italie op zijn zijde houdt. De Franschen zgn er echter niet in ge- slaagd dit gedaan te krijgen, maar zij geven hun poging nog niet op. Mussolini gaat intusschen voort Berlijn te bewerken en zijn verdrag der vier mogend- heden te redden en hij hoopt er zelfs resul- taat van te zien. Het is intusschen geen on- aardige paradox, dat Mussolini nu vol ijver bezig is om een lid van den Volkenbond te behouden. Zijn liefde voor dit instituut is niet altijd zoo groot geweest. Slaagt hij en tracht hiji vervolgens een conferentie van de vier bijeen te krijgen, dan lijkt het zeer twijfelaehtig of Frankrijk bereid zou zijn mee te doen. Frankrijk heet er niet voor te voe- len, het vraagstuk der bewapening voor die vierschaar te brengen. Ook Engeland zou op het oogenblik niet bijster geestdriftig meer daarvoor gestemd zijn. Maar daar is Mac- Donald de trouwe verdediger van het verdrag, zoodat Mussolini uit Londen geen weigerend antwoord zou hoeven te verwachten, maar zonder Frankrijk zal het nu eenmaal niet gaan. Dinsdag waren er in de vergadering te Geneve, waarin Henderson zijn antwoord op het befaamde telegram van von Neurath vooriegde, merkwaardige dingen waar te nemen. Men meenide dat het antwoord zon der protest zou worden aanvaard. Dat is echter anders uitgekomen. Hongarijie ver- klaarde heel voorziohtig niet te kunnen mee- doen, omdat het zich nu eenmaal in dezelfde positie als Duitschland, in die van verslagen mogendheid, bevond. De Hcngaren pasiten echter wel op niet verder te gaan in die betooging van solidari- teit dan strikt noodzakelijk was. Belang- wekkender nog was het protest der Russen. Zij hadden, geen eigenlijk bezwaar tegen het telegram; dat kon wat hun betreft door den voorzitter heel goed verzonden worden, maar wanme dranken haastig achter mekaar op te drinken." Verdere protesten mijnerzijds werden on mogelijk gemaakt door een luid gekraak van de trap, dat de komst van de juffrouw met de blozende wangen aankondigde. Voorafge- gaan door e.eti gerinkel van aardewerk kwam ze binnen, verborgen achter een reusachtig blad. Ze zette het op tafel neer en bekeek ons- met moederlijk welgevallen. „Als u nog wat anders wil heibben, dan roept u't maar over de leuniag naar beneden," zei ze. ,,Mijn zuster is naar een begrafenis en ik ben alleen thuis, dus u begrijpt Ik bekeek den geweldigen stapel geibakjes en waagde de aarzelende opmerking, dat wij er waarschijnlijik wel genoeg aan zouden hebben. „U hoeft niet voorzichtig te wezen, juf frouw" weadde ze zich, glimlachend, tot Christine, ,,'t Is allemaal eigen maaksel. U kan er net zooveel van eten als u wilt." Ze ging weg en deed de deur achter zich dicht. Ik inspecteerde de stoelen en zette den minst ongemakkeli.ke bij de tafel neer. „Jij mag theeschenken," zei ik grootmoedig. ,,Ik heb er genoeg van om 't altijd zelf te moeten doen." Zonder een woord ging Christine achter het theeblad zitten. Terwijl zij haar handschoe- nen uittrok, sleepte ik den tweeden stoel naar de tafel en ging naast haar zitten. „Ik hoop, dat je niet boos op me bent over gisteren," begon ik. „Spicnneeren is anders mjjn gewoonte niet. 't Was de eerste keer. dat ik me er aan schuldig maakte." Ze druppelde wat melk in de kopjes en gaf mij er een. ,,Nee," zei ze dan, ,,ik ben niet boos. Waar- om zou ik boos zijn? Je bebt alle reden om ons niet te vertrouwen en het recht om te doen, wat jezelf het beste lijkt." Ze keek me niet aan en er klonk in haar stem een gelaten verbittering, die mij een schuldig gevoel gaf. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 1