Bieten rooien BUITEHLAHD P BKDIKBEPKTBH. Duitschland treedt uit den Volkenbond. AXEL. ZAAMSLAG. Kloven, ontvellingen, schrammen en andere huidverwondingen ver- zacht eh geneest men snel met Dck>s 30 en 60 ot. PUROI PROEFNACHTDIENST VEER MOERDIJK- WILLEM SDORP. De resultaten van den nachtelijken proef- dienst op het veer Moerdijk-Willemsdorp, waarvoor, zooals bekerid, de A. N. W. B. en de K. N. A. C. het initiatief namen, toonen aan, dat de vervoercijfers tot dusver bevredi- gend en zelfs boven de verwachtingen zijn, maar dat het vervoer in September aanmer- kelijk is achtergebleven bij dat van de vorige maanden. Teneinde het slagen van de proef te ver- zekeren zal het noodig zijn dat het vervoer ge- durende de verdere maanden van het jaar op peil blijft. Naar gebleken is, zijn er regelmatig motor- rijtuigen die tijdig bij Moerdijk of Willems- dorp aanwezig zijn om met den laatsten nacht- dienst mee te gaan, doch blijkbaar met het oog op het duidelijke nachtelijk tarief wach- ten op den eersten dagdienst. Deze methode, zou er zelfs toe kunnen leiden, dat het ver- keer op den nachtelijken dienst juist iets te gering zou blijken en denhalve per 1 Januari 1934 zou moeten worden stopgezet. BESCHERMING TEGEN GIFGASSEN. Het gebrnik van gasmaskers. Het gasmasker begint ook in ons land in het teeken van de belangstelling te staan. Zooals bekend wordt reeds lang in de landen om ons heen de burgerij vertrouwd gemaakt met het gebruik van gasmaskers, om zich te leereti beschermen tegen mogelijjke gasaan- vallen als eventueel oorlogstoestanden dat noodzakelijk maken. Een comite, waarin eenige burgemeesters zitting hebben, heeft zich gevormd om ook hier te lande de burgerij op de hoogte te brengen met het gebruik van gasmaskers. Naar ons wordt medegedeeld, gaat dit comite gebruik maken van gasmaskers van een bui tenlandsche fabriek. Het zal wel niet twijfel- achtig zijn, of het fabrikaat is deugdelrjk. Er is echter een maar bij en wel een zear groote. Als inderdaad een oorlogstoestand intreedt, wat heeft men dan aan deze buitenlandsche maskers, waarvan de praeparaten toch over de grens moeten komen. Het zal niet lang duren of deze maskers zijn voor hen, die ze gebruiken moeten, waardeloos. Wij hebben naar aanleiding van bovenge- noemde mededeelingen een onderzoek inge- steld of ooik hier te lande gasmaskers worden vervaardigd. Verschillende autoriteiten heb ben ons toen gewezen op de N.V. Electro Amsterdam, die in samenwerking met de Hevea-fabrieken te Airnhem gasmaskers ver- vaardigt. In een groot aantal plaatsen van ons land, als Eindhoven, Zwolle, Delft, Nijme- gen, Leiden, Ensohede, A.lmelo, Roermond, Breda, Den Helder, enz., zijn ze biji de brand- weer in gebruik. In Amsterdam heeft de politie en de burgerwacht ze, terwijl in Brus- sel en Lodz (Polen) ook de brandweer er van. voorzien is. De Artillerie-inrichtingen aan de Hembrug die proeven met deze maskers hebben geno- men, hebben verklaard goede resultaten te hebben bereikt. Naar men ons mededeelde, hebben deze gasmaskers het groote voordeel, dat ze een universeele vullingsbus hebben. Er is dus geen speciale vullingsbus noodig voor ieder afzonderlijk geval, wat bij1 de meeste buiten landsche fabricaten wel het geval is. Een andere groote factor is, dat 't Nederlandsch fabrikaat is en dus bij bestellingen de Neder- landsche industrie bevorderd wordt. De verwikkelingen in het buitenland, door de houding der grootmachten, zoowel in het verre als in het nabije Oosten, hebben thans de aandacht der geheele wereld, en de verdere ontwikkeling is dan ook voor het wereld- gebeuren van groote beteekenis, door de op- lossing die daaraan zal worden gegeven. Daar is in de eerste plaats de stap waartoe Duitschland is overgegaan, de mededeeling dat het uit den Volkenbond treedt, op grond dat het daar niet als gelijkgerechtigde aan de tafel blijikt te kunnen aanzitten, en voorts de rijzende spanning tusschen R us land en Japan. Met betrekking tot het eerste zij gemeld, dat de Duitsche Minister van Buitenlandsche zaken in naam der rijksregeering Zaterdag aan Henderson, den voorzitter van den Vol kenbond het volgende telegram heeft gezon- den: Mijnheer de president, In naam der Duitsche rijksregeering heb ik de eer u het volgende mede te deelen: Na het verloop, dat de jongste beraadslagingen over de ontwapeningsquaestie hebben genomen, staat het thans definitief vast, dat de ont wapeningsconferentie haar eenige taak, de al- gemeene ontwapeniog uit te voeren, niet zal vervullen. Tevens staat het vast, dat deze mislukking der ontwapeningsconferentie alleen aan het ontbreken van den wil der zwaargewapende staten moet worden toegeschreven om hun bij vendirag aanvaarde verplichting tot ontwape- ning thans te vervullen. Daarmee is ook de verwezenlijking van de erkende aanspraken van Duitschland op rechtsgelijkheid onmogelijk gemaakt en is de voorwaarde vervallen, waaronder de Duitsche regeering zich aan het begin van dit jaar tot wederdeelneming aan de werkzaamheden der conferentie bereid had verklaard. De Duitsche regeering ziet zich derhalve gedwongen de ontwapeningsconferentie te verlaten. Aanvaard, mijnheer de president, de ver- zekering van mijn groote hoogachting. (get.) Baron von Neurath. Het Volkenbondssecretariaat publiceert eveneens den tekst van het Zaterdagmiddag ontvangen telegram van Von Neurath, als- mede het antwoord van Henderson, dat als volgt luidt: Ik heb de eer u de ontvangst te berichten van uw telegram van 14 October, dat ik aan de centrale commissie der conferentie voor de beperking en vermindering der bewapening zal voorleggen. Naar aanleiding van de berichten omtrent het uittreden van Duitschland uit den Volken bond, heeft een redacteur van het Ned. Corr. Bureau in een onderhoud met den Minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. Mr. A. C. D. de Graeff, die dezer dagen uit Geneve terug- gekeerd is, de vraag gesteld of de quaestie van de Joodsche vluchtelingen, waartoe door Nederland het initiatief genomen is, er toe kan hebben bijgedragen, dat Duitschland zich te Geneve geisoleerd ging voelen. De Minister antwoordde hierop, dat zulks naar zijn meening volkomen uitgesloten is. De houding van Duitschland inzake de Jood sche vluchtelingen is zeer begrijpelijk en zeer correct geweest en ook de verhouding met de Duitsche delegatie heeft niets te wenschen overgelaten. Voor zoaver er gevoeligheden aan Duitsche zijde kunnen bestaan, zou dit alleen het geval kunnen zijn naar aanleiding van de behandeling in de Minderhedencom- missie, maar hier heeft Nederland niet aan deel genomen. In het algemeen zijn oordeel gevende over deze gebeurtenissen, aarzelde de Minister niet deze ontwikkeling uiterst bedenkelijk te noe- men voor den Volkenbond en zijn arbeid. Tevens heeft de Rijkspresident met ingang van 14 October den rijjksdag ontbonden ver klaard. Nieuwe verkiezingen worden 12 November gehouden, om het Duitsche volk gelegenheid te geven over de levensvraag- stukken der nat'ie uitspraak te doen. Zaterdagavond heeft de rijkskanselier Hitler over alle Duitsche zenders voor de radio een toespraak gehouden die 40 minuten duurde en waarin hij zijn meening over den politieken toestand heeft uiteengezet. Hij beeindigde zijn uiteenzetting van het doel waamaar Duitschland in de Volken- bondsvergaderingen te Geneve heeft gestreefd aldus: Als de Fransche minister-president echter vervolgens de vraag stelt waarom Duitschland dan wapens eischt, die toch later moeten wor den afgeschaft, dan is hier sprake van een vergissing. Het Duitsche volk en de Duitsche regeering hebben in het geheel geen wapenen, maar ge- lijkgerechtigheid geeischt. Als de wereld be- sluit dat alle wapens tot het laatste machine- geweer zullen afgeschaft worden dan zijn wij bereid dadelijk tot een dergelijke conventie toe te treden. Als de wereld besluit dat bepaalde wapens vemietigd zullen worden zijn wij be reid daar van te voren van af te zien. Als de wereld echter bepaalde wapenen aan elk volk toestaat, zijn wij niet bereid ons als minder gerechtigd volk die wapenen te laten onthou- den. Indien wjj dit volgens onze overtuiging eerlflk naar voren brengen zijn wjj voor de andere volken betere partners dan wanneer wij tegen onze overtuiging in bereid waren deemoedige en onteerende voorwaarden te aanvaarden. Wij willen niet met onderhan- delaars verdragen sluiten maar met volken. De vroegere Duitsche regeeringen zijn in vertrouwen tot den volkenbond toegetredec in de hoop daar een forum te vinden om een rechtvaardige vereffening tusschen de volken te verkxijgen. Met oprechte verzoening in de eerste plaats tusschen de vroegere tegenstan- ders. Dit veronderstelt echter erkenning van de volkomen gelijikgerechtigtheid van Duitsch land. Onder deze voorwaarden had ook deel- neming aan de ontwapeningsconferentie plaats. Het Duitsche volk heeft zijn ontwapenings- verplichtingen meer dan vervuld. De gewa- pende staten waren nu aan de beurt, hun analoge verplichtingen niet minder te vervul len. De Duitsche regeering neemt aan deze conferentie niet deel om voor het Duitsche volk afzonderlijike kanonnen of machine- geweren toegezegd te krijgen, maar om als gelijkgerechtigde factor aan den algemeenen vrede van de wereld mede te werken. De vei- ligheid van Duitschland is geen geringer recht dan de veiligheid van andere naties. In deze eisch van Duitschland kan geen bedreiging van de overige mogendheden lig- gen want de verdedigingswerken van de andere volken zijn tegen de zwaarste aanvals- wapenen gebouwd terwijl Duitschland geen aanvalswapenen maar slechts die verdedi- iginswapenen eischt die ook in de toekomst niet verboden, maar alle naties toegestaan zijn en ook in dit opzicht is Duitschland van te voren bereid met een minimum tevreden te zijn dat in geen verhouding staat tot de geweldige wapeningen van onze vroegere tegenstanders. De bewuste declasseering van ons volk die daarin ibestaat dat men ieder volk der wereld een vanzelfsprekend recht geeft wat men alleen ons onthoudt voelen wij als de vereeuwiging van een riscriminatie die voor ons ondragelijk is. Ik heb reeds in mijn vredesrede in Mei ver klaard, dat wij onder dergelijke omstandig- heden niet langer in staat zouden zijn tot de Volkenbond te blijven behooren of aan inter- nationale conferenties deel te nemen. De mannen die Duitschland op het oogenblik leiden hebben niets gemeen met de betaalde landverraders van November 1918. Wij alien hebben eens evenals elke behoorlijike Fransch- man en Engelschman tegenover ons vaderland met opoffering van ons leven onze plicht ge- daan. Wij zijn niet verantwoordelijk voor dien oorlog en ook niet voor wat daarin ge- beurd is, maar wjj zijn slechts verantwoorde lijk voor de liefde voor ons volk. Naar aanleiding van vorenstaande is de N. R. Crt. van oordeel, dat de seismograaf van de Duitsche buitenlandsche politick, die wij tot nog toe voortdurend hebben zien heen en weer siaan, reageerend op vulcanischen druk van verschillende aard, die onder het oppervlak der nationaal-soeialistische regee ring aan het werk was, plotseling een schok van onberekenbare beteekenis heeft gekregen. Tot nogtoe heeft Duitschland te Geneve kalm en, zooals nog bij de behandeling van de Nederlandsche motie gebleken is, zelfs met zekere welwiUendheid medegewerkt. Wat er te Genfeve gebeurde, en waaraan de Duitsche delegatie haar passieve medewerking ver- leende paste echter volstrekt niet in de gemoedsgesteldheid van de fel nationalisti- sche groepen, wier kradht in de beweging zoo uitermate groot is. Berlijn scheen nog te hopen door de ontwapeningsconferentie te kunnen heenschipparen; het deed daarvoor zijn uiterste best en allerlei redevoeringec en intervieuws van den laatsten tijd waren daarop berekend. Dit heeft echter als reactie in de partij zelf spanningen gewekt, die Ber lijn blijkbaar niet meer heeft kunnen weer- staan. Het is de oude geschiedenis van den Zauberlehrling. De druk kwam van twee kanten n.l. ook van de andere mogendheden. Wij| hebben deze week er reeds op gewezen, dat Ber lijn voor de keuze van buigen of barsten zou komen te staan. Buigen zou de voortzetting zijn geweest van de totnogtoe gevolgde politiek. Nu is vandaag de ibreuk gekomen. Hit ler heeft plotseling verklaard dat Duitschland uit den Volkenbond treedt en de ontwape ningsconferentie verlaat. Dit besluit moet, verdere gevolgen hebben. De regeering van Hitler kan daarbij niet blijven stilstaan. De onvermijdelijke oonsequentie is een herbe- wapening van Duitschland. Hevige reacties van de andere mogendheden zijn daarop te verwachten. Wij hebben nu een toppunt van spanning in de Europeesche politiek bereikt, van zeer gevaarlijke spanning. Of zal Berlijn, nu voor de extreme natio- nalisten wijkend, toch niet tot de uiterste consequenties gaan, maar, na door zwichten zijn positie te hebben vergemakkelijkt, toch nog weer naar een vergelijk met de buiten- wereld streven? Het is te optimistisch dit nu als verwaeh- ting uit te spreken. Maar ondenkbaar is het allerminst. iOpeens herinnert zich Hitler nu het be staan van den Rijksdag. Deze wordt ont bonden, om bij wijze van algemeene verkie- zing, een plebisciet over de politiek der regeering mogelijk te maken. Deze maat- regel is overbodig. Hoe een dergelijke stem ming moet uitvallen weten alien bij voorbaat. Wij verwachten, dat de reactie in de bui- tenwereld op dit alles heel hevig zal zijn. Vooral in Frankrijk, waar de nationalisten die reeds te veel toegeven van hun regeering vreesden, zullen juichen. A1 wat twistziek is in de wereld of belang heeft bij twist, heeft een goeden dag. EEN AMERIKAANSCH „DUIVELS- EIEAND". Het Amerikaansche dept. van justitie heeft besloten naar het voorbeeld van het door Frankrijk ingeriohte ,,Duivelseiland", een ge- isoleerde plaats in te richten voor het onder- brengen van zeshonderd der gevaarlijkste Amerikaansche bandieten. Hiervoor is de keus gevallen op Alcatras-Is- land, een eilandje in de baai van San Fran cisco. Het is omgeven door zeer gevaarlijke draaikolken en stroomingen, zoodat pogingen tot ontvluchten van daar in het algemeen als onbegonnen werk beschouwd kunnen worden. 583 JUBILARISSEN. Vrijdag heeft de firma Siemens Halske te Berlijn de stichting van het bedrijf herdacht en zooals ieder jaar de jubilarissen gehuldigd. Deze keer waren het 583 werknemers die 25 jaren bij de maatschappij in dienst zijn. HET KINDERARMSTE LAND. De volkstellingsstatistiek in Duitschland (de invloed der nationaal-soeialistische overwin- ning zette eerst nadien in) brengt aan het licht, dat Duitschland het kinderarmste land van Europa is. Op elke 1000 inwoners worden in Duitschland 16 kinderen geboren, in Frank- land 18, in Tsjecho-Slowakije 22, in Italie 25, in Polen 30(1). Gemiddeld telt elk Duitsch ge- zin op het land 4.1 personen, in de stad 3.3 personen. De nationaal-socialisten hebben in derdaad aan het kleine gezdn den oorlog ver klaard, maar de weg naar het Italiaansche of Poolsche cijfer is nog lang. DE ZWARE LUCHTEN IN HET VERRE OOSTEN. Wat is, sohrijft de N. R. Crt., Rusland van plan in. het Verre Oosten Er is groote ver- andering gekomen in zijn houding tegenover Japan. Te voren placht het zich in alles wat in Mantsjoerije tegen zijn belangen geschied- de geduldig te schikken. Er zijn erge ge vallen geweest waarin de Russen zelf de Ja- panners hielpen met zoetsappige uitlegging. Maar dat is nu voorbij. De Russen gaan erg op hun stuk staan. De publicatie van de al dan niet echte dooumenten omtrent de arres- tatie van Russsich personeel van den Oost- Chineeschen spoorweg is een vorm van tegen- aanval, die heel duidelijk als waarsohuwing aan Tokio bedoeld is. Zij verraadt dat thans een heel andere geest over Moskou vaardig geworden is. Rusland toont zich nu lichtgeraakt tegen over offieieuse Japansche uitlatingen, wat het waarlijk tot nog toe niet geweest was. Verder moeten reizigers die over Siberie zijn geko men, hebben verteld dat het heel druk is met transport van troepen over de transsiberische lijn. Het is nog moeilijk te zeggen wat dit alles te beteekenen heeft. Aan de loslippigheid van den perschef in het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken hebben wij een uit- drukking te danken die van aanzienlijk meer levenswijsheid getuigt dan ons wat lichtzinnig optimistische spreekwoord dat blaffende hon- den niet bijten. „Laffe en moedige honden blaffen op dezelfde manier", heeft deze wijze Oosterling gezegd. Wij gelooven, dat in deze woorden het heele probleem van de hou ding van Rusland voortreffelijik is samen- gevat. Rusland blaft nu, en wij staan daar- door voor het vraagstuk of het werkelijk van plan is, als de Japanners niet voorzichtiger worden, tot den aanval over te gaan; dan wel of dit geblaf enkel een poging is, de Japan ners zonder risico af te schriikken van verdere willekeurigheden tegen de Russische belangen. De Russische gezant heeft deze formuleering van het probleem beleedigend gevonden en er hevig te Tokio tegen geprotesteerd. In wer- kelijkheid moesten de Russen het waardeeren dat de Japanner op deze wijze heeft te ken- nen gegeven, dat men het te Tokio volstrekt niet zeker vindt dat Moskou alleen op „bluff" uit is. Het een en het ander kan waar zijn. Rus land kan probeeren, door nu den schijn aan te nemen, dat het zich in Mantsoerije niet alles laat weigevallen, de Japanners af te schrik- ken van ondernemingen die verder strekken dan de Mantsjoerijsche grens, ondernemingen, welke in den laatsten tijd, bij de heerschende gemoedsgesteldheid in Japan, steeds meer te duchten waren geworden. De verhalen der al of niet bestaande reizigers konden heel goed in een dergelijk beleid passen. Troepen- transporten waarover berichten ,,uitlekken" kunnen soms even effectief zijn als werke- lijke transporten, en zijn in ieder geval veei goedkooper. Maar wij zouden er niet voor durven instaan dat Rusland alleen maar be- doelt te waarschuwen; zooals gezegd, wij vin den het Japansche spreekwoord voorzichtiger en dus wijzer dan het Hollandsche. Hetzelfde probleem vindt men terug in het versdhijmsel dat Rusland zich zoo beijvert om in Europa met al zijn buren goede vrien- den te worden. Dat is stellig niet tegen Duitschland gericht. Rusland weet, dat het van Duitschland voorloopig niets te vreezen heeft, en verder heeft het zich van de gebeur tenissen in Duitschland niet zoo bijster veel aangetrokken. Het heeft vroeger reeds her- haaldelijk blijjk gegeven het aan de macht komen van Hitler niet te vreezen. Daarmede in overeenstemming moeten ook de instructies zijn geweest, die het aan de communistisehe partij in Duitschland placht te verstrekken. Als Moskou nog eenig vooruitzicht wilde be- houden op een algemeene chaos in Europa, waarin het zijn zaad zou kunnen uitzaaien, dan bood in ieder geval een nationaal-socia- listisch experiment in Duitschland nog de beste kansen daarop. Zoo heeft Rusland deze dingen beschouwd. Had het in zijn poli tiek gepast, dan zou het bereid zijn geweest met Hitler somen te gaan, zooals Hitler steeds bereid is geweest de goede verstand- houding tot Rusland op den ouden intiemen voet voort te zetten. Rusland's politiek in Europa is dus uitslui- tend op het Verre Oosten berekend. Maar ook daarmede is ook weer de beteekenis van het blaffen nog niet opgehelderd. Want Mos kou kan hebben berekend dat het Tokio wel degelijk een andere kijk kon geven op den stand van zaken als het wist dat Moskou niet meer zenuwachtig naar Europa behoefde cm te kijken, en dat dit feit op zich zelf reeds gewenschte uitwerking kon hebben. Wat bij den stand van zaken in het Verre Oosten verder aandacht verdient zijn ver- schrjnselen van aarzeling en van zenuwach- tigheid bij andere betrokkenea. Dat men te Washington telkens weer zoo zwaar beraad- slaagt over een erkenning van de Sowjetunie is zeker niet zonder verband met dit alles. Terwille van de handelsbetrekkingen alleen is dat niet noodig. Het uitbreiden van de Amerikaansche vloot ,,voor werkverschaf- fing", waarop wij reeds als een schijnibaar zeer inconsequente daad hebben gewezen, staat zeker niet los van deze dingen. De erkenning van Rusland door Amerika op dit oogenblik, en de groote toenadering die men daarvan verwacht, zouden wel dege lijk groote beteekenis hebben voor den toe- stand in het Verre Oosten. Het verhaal over de opvattingen van Stalin, ontleend aan het Parijische Orgaan der Russische mensjewiki, past ook vertreffeldjk in dit verband. De bittere vastberadenheid, de desperate wil van een oeoonomisch klemgeloopen volk am door te zetten ,om alles te wagen terwille van de kans van alles te winnen, zijn in den laatsten tijd te Tokio nog stenker geworden dan zij, te voren reeds waren. Het drijft daar met groote kracht in nationaal-soeialistische richting. De beruchte brochure van Araki, die het program vomit van deze beweging zooals Hitler's boek dat is voor het Duitsche nationaal-socialisme, moge nuchterder zijn in beschouwing en in het bepalen van doelein- den, bescheidener in begeerten is zij vooral niet. Men toont te Tokio heel duidelijk het gevoel niet meer terug te kunnen. Dit was al lang te zien aankomen, reeds in den tijd toen de regeering nog weerstand bood maar met schokken vooruit werd geschoven in de ge vaarlijke richting. Hoe zenuwachtig men te Tokio is blijkt o.a. uit een kort telegram uit Singapore, dat wij in de Times van Zaterdag vonden. ,,,Kapitein Euan Wallace, burgerlijk Lord van de Admi- raliteit", zoo heet het in dat telegram, „doe- lende op een artikel van admiraal Inji in een Japansch blad waarin ibeweerd werd, dat de basis van Singapore slechts werd gebouwd ter voorbereiding van een oorlog met Japan, heeft gezegd, dat dergelijk gepraat onzin was. Hij voegde eraan toe dat de voltooding van het werk een eereplicht voor het Britsche Rijjks was". Zulke praat is inderdaad, formed beschouwd onzin. Zooiang Engeland nog maritieme aspiraties heeft is de versterking van Singa pore heel natuurlijk. Er wordt aan die vloot- basis nu stevig gebouwd. Maar hoe normaal dit, uit Britsch oogpunt beschouwd, ook zij, het is geen wonder dat dit de Japanners een doom in het oog is, ja dat zij zelfs als een doom in hun vleesch voelen. Immers. Singa pore is de eenige machtige voorpost waarover het Westen, zoowel Amerika als Europa daar- toe gerekend, in het Oosten tegenover de maritieme macht van Japan beschikt. Zonder Singapore was Japan oppermachtig in de westelijke Pacific, maar een voltooid Singa pore vormt, als een nieuw Gibraltar en als uitgangspunt voor de vereenigde krachten van de beide grootste zeemogendheden, nog altijd een beslissende bron van macht, zelfs in het verre Oosten. De vijandelijke gevoelens van de Japanners tegenover deze maritieme haven zijn ten voile begrijpelijk. Reeds op de con ferentie van Washington zagen zij dit ,,ge- vaar", en zij hebben him uiterste best gedaan ook het Maleische Schiereiland te brengen binnen de afbakening van den Grooten Oceaan, waarin de versterking van oorlogs- havens venboden was. Amerika verzette zich echter niet minder dan Engeland zelf daar- tegen. Waarom: dat was toen reeds duidelijk en wordt nu met den dag nog duidelijker. Als Engeland zou verslappen in zijn ijver, zou Austarlie te Londen luidruchtig aankloppen... Een voorbereiding voor een oorlog tegen Japan is Singapore natuurlijk nooit geweest. Maar op zijn minst als een memento aan Japan was het toch .bedoeld. En als zoodanig kan het nu groote beteekenis krijgen. Moge het als bliksemafleider goed functio- neeren in de hevig met electriciteit geladen atmosfeer die nu boven het Verre Oosten hangt VUURGEVECHT BIJ BANGKOK. In de onmiddellijke nabijheid van de stad is Vrijdag een vuurgevecht begonnen tusschen de regeeringstroepen en de opstandelingen, die onder aanvoering van prins Bovaradej naar Bangkok zijn opgerukt. Bij deze gevechten moeten tal van gewonden zijn gevallen. Er bestaat, naar de Tel. meldt, groote vrees dat de gevechten zich zullen uitbreiden tot binnen de stad zelf en als gevolg van deze vrees hebben tal van handelshuizen en banken hun deuren al gesloten. De legatiegebouwen worden bewaakt en aan de bewoners der voorsteden is advies gegeven hun huizen te ontruimen. Een uitbreidingg van den strijd tot in de eigenlijke stad zou voor Bangkok funeste ge volgen kunnen hebben. De city bestaat uit een groot aantal nauwe straatjes met meerendeels houten huizen; een vuurgevecht hier zou licht tot brand kunnen leiden. En de geschiedenis heeft bewezen, dat een aanvankelijk kleine brand in Bangkok gemakkelijk enorme uit- breiding krijgt. Een speciale Europeesche wijk heeft Bang kok niet. De meeste Europeanen wonen aan den rand der stad, soms zelfs midden tusschen de sawahs in, die de stad omgeven. De Engel- sche, Italiaansche en Nederlaandsche legaties bevinden zich zeer dicht bij elkaar; zij zijn gelegen aan den buitenkant der stad. Gezien de ligging van Bangkok moeten de gevechten waarvan in de telegrammen sprake is, zich wel in de onmiddellijke nabijheid afspelen. Bangkok is namelijk voor de verbinding met het binnenland aangewezen op spoor en rivier: de Chao Phya Menam, waaraan Bangkok is gelegen; Heerwegen voeren niet verder buiten de stad dan enkele kilometers. TER NEIIZEN, 16 October 1933. CAUTIE GESTELD. Toen het Italiaansche stoomschip ,,Oreste" dat 5 dezer een der remstoelen in de weste lijke voorhaven heeft omvergevaren uit Gent terugkwam om af te schutten, is het van wege den rijkswaterstaat aan den ketting ge- legd, omdat de cautie, ad f 10.000 nog niet was gesteld. Nadat hieraan was voldaan, is het stoomschip jl. Vrijdag vertrokken. MUZIEKCURSUS VAN HET MUZIEK- GEZELSCHAP DE VEREENIGDE WERKLIEDEN. Wij vestigen de aandacht van jongelieden en hnnnp. ouders op de in dit nummer voorkomen- de advertentie betreffende den muziekcursus van het muziekgezelschap ,,De vereenigde werklieden". Tegen een zeer gering financieel offer kan men daarvan genieten. Niet alleen jongeren, doch ook volwassenen, die de mu- ziekkunst nog willen beoefenen zijn welkom. Deze studie is een nuttige bezigheid, doch schenkt in het verder leven in ruime mate genot aan de beoefenaars, terwijl, zooals be kend, een harmonie door haar optreden bij verschillende gelegenheden ook aan anderen genoegen verschaft. Naar we vememen is het muziekgezelschap voornemens in het laatst der maand Novem ber het 40jarig bestaan te vieren door een uitrvoering met een speciaal herinneringspro- gramma voor leden, donateurs en genoodigden. EERSTE H. COMMUNIE. Op Zondag 29 October e.k., feestdag van Christus Koning, zullen de kinderen van 7 jaar in de parochiekerk alhier hun eerste H. Com- munie doen. R.K. JEUGDWERK. Men schrijft ons: Het zal wel niet noodig zijn onze geloofs- genooten nogmaals op de belangrijkheid van het jeugdwerk te wijzen. Ieder onzer weet, dat in dezen tijd van onverschilligheid zoowel op godsdienstig als op maatschappelijk gebied, vooral de jeugd hiertegen moet worden ge- wapend; zij moet zich volkomen bewust wor den van de grondgedachten der R.K. kerk, die in zich de geneesmiddelen voor de kwalen onzer dagen bevatten. Daarom moet ieder het zich tot een plicht rekenen ons jeugdwerk te steunen, hetzij als lid, donateur of eerelid tegen een bepaalde jaarlijksche bijdrage. De commissie tot bevordering van de belan gen van het R.K. Jeugdwerk in onze pa- rochie dankt de velen die reeds een bijdrage hebben gegeven en hoopt, dat de achterblij- vers ook nog zullen komen met hun giften, te meer wijl de commissie dezen winter weer alien een kleine vergoeding zal teruggeven in den vorm van hoogstaande uitvoeringen tegen ^eer gereduceerde prijzen. K. J. V. Zondag werd de K. J. V. weer verrijkt met een nieuw lid. Nadat 's morgens een alge meene H. Communie had plaats gehad onder de vroegmis, had 's namiddags de aanneming plaats onder het Lof in de kapel der E. E. Zusters. Tevens werden de eerste 3 Gilde- meisjes aangenomen, die een proeftrjd van on- geveer een half jaar achter den rug hadden. De Zeereerw. Heer Pastoor hield een kort, hartelijk en aanmoedigend toespraakje tot de meisjes, waama in het Patronaatsgebouw een gezellig samenzijn volgde. GEVONDEN VOORWERPEN. De inspecteur van politie alhier maakt be kend dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen: Rozenkrans in 6tui, J. Cappers, P 43. Broche, P. Loaf, Nieuwediepstraat 5. Kinderportemonnaie met inhoud, A. Bogaart, Van Steenbergenlaan 39. Damestasch met inhoud, J. Harte, Van Steenbergenlaan 46. Ceintuur, B. Dooms, Steenkamplaan 35. Rozenkrans, L. van den Hemel, Vlooswijk- straat 69. lHaarkammetje, S. van Pienbroek, Noord- straat 73. Portemonnaie met inhoud, W. de Jonge, Hoogendijk 25. Winkelboekje, Nat. Houtbedrijf, Stationsstr. Kinderportemonnaie, P. Vercauteren, Wal- straat 8. Hondje, P. Nagtegaal, Steenkamplaan 72. Partij meelzakken, P. Millenaar, Arsenaal- straat 2. Kindertaschje, J. Harte, Tuinpad 22. VEEARTSENIJKUNDE. Aan de Veeartsenijschool te Utrecht is ge- slaagd voor het eindexamen de heer H. van de Vijver te Biervliet. BRAND TE MIDDELBURG. Zaterdagmiddag is te Middelburg in het caf6 Rotterdam van den heer J. van Zweeden, aan den Kinderdijk, brand ontstaan. De brandiweer was spoedig ter plaatse met twee motor- spuiten. De brandweer slaagde erin den brand te be- perken tot het cafe en een daarachter gelegen houten deel van het gebouw. Het voorste deel en de aangrenzende perceelen liepen bijna geen schade op. Na een half uur kon het meeste materiaal inrukken. Verzekering dekt de schade. JEUGDIGE TIPPELAARS. Vrijdagmorgen maakte men zich te Vlis- singen emstig ongerust over een vierjarig en een tweejarig kind, die vermist werden. Ze waren nergens te vinden. Des middags heeft een agent van politie ze in de Zandstraat te Middelburg aangehouden. Ze hadden de reis van Vlissingen naar Middelburg te voet afge- legd. BOND VAN MOSSELKWEEKERS. (In de Donderdag te Goes onder voorzitter- schap van mr. A. J. v. d. Hoeven, burge- meester van Tholen, gehouden vergadering van de afd. Zeeland van den Ned. Bond van mosselkweekers werden herdacht de overleden leden van den raad van toezicht de heeren A. v. d. Weijden te Zierikzee en L. van Waes- berghe te Hulst. De voorzitter gaf een overzicht van de in het afgeloopen jaar verrichte werkzaamheid, o.a. de verdeeling van het Zuiderzee-mosselzaad, het verbod van den invoer van groote Zui- derzeemosselen in Zeeland en de bevordering van het verbod van visschen op Zondag. De po gingen om mosselen uit te voeren alleen met consent van de regeering hebben gefaald. Helaas heeft het ook nu weer aan de noodige samenwerking onder de mosselkweekers out broken. De aftredende bestuursleden S. Hage te Bruinisse en Joh. Fadmos van Ierseke werden herkozen. iBesloten werd er bij de regeering krachtig op aan te dringen, dat het mosselvisschen op Zondag verboden wordt. Dat dit mogelijk is, is bij het kreeftenvisschen gebleken. Ook het personeel van de visscherijpolitie zou weer Zondagsrust krijgen. ITenslotte is besloten door middel van pers en radio propaganda te voeren voor grooter verbruik van mosselen in het binnenland. Het hoofdbestuur kreeg daarvoor een crediet van 500. „Excelsior''. Onze plaatselijke tooneelvereeniging zal het seizoen 1933'34 openen door de opvoering van het tooneelspel „Zonsopgang" van Jos. van Eekelen, in 3 bedrijven. Aan het strand ibij de Kleine Huissenspolder is aangespoeld een volwassen, zwart behaarde stier, met een neusring. DINSDAG 17 OCTOBER 1933. Gereformeerde Gemeen te. TER NEUZEN. 6 u., Ds. Laimain, van Rot terdam. Oud-Gereformeerde Gemeen te. TER NEUZEN. 6 u., Ds. W. Baaij, van Tholen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 2