HAVERMOUT 25 cenf per pondspak GS91SH0DE BEBIGHTSK NOG EENS: DE LAATSTE KIT VAN DE TRAM HANSWEERT-VLAKE. SELZAETE. ZAAMSLAG. VERVALSCHING VAN SANATOGEN. ONTPLOFFING OP EEN DUIKBOOT. een menschelijke fakkel NEDERLANDSCH FABRIKAAT (Lngez. Med.) zamerhand wel eens wil gaan praten. Wij gelooven dan oak van ganscher harte in de oprechtheid van de mededeeling aan het slot: dat een uitstel te Berlijn niet onwelkom zal zijn. Wij vermoeden dat wat er sedert het uit- zenden van deze nota is gebeurd, den Duit- schers wel den indruk zal hebben gegeven dat dit tempo te Geneve niet meer zal wor- den aanvaard. Willen zij zich daamaar schik- ken Woensdag kregen wij allerlei berichten die vriendelijker indruk maken dan wat wij in de laatste dagen hadden gehoord. Nadoiny heeft op aangename wijze gesprekken gevoerd met Norman Davis en Paul Boneour. De Duit- sche diplomatic is veranderlijk. Wij hebben deze week, als voorbeeld daarvan, het ge- beurde met de resolutie betreffende de Duit- sche vluchtelingen aangehaald, en deze be- schoujwing kreeg dienzelfden dag nog een ver- sterking doordat de Duitschers wederom van beleid en toen weer in goede richting waren veranderd. Wij kunnen dus nog niet gissen wat de houding van Duitscihland zal zijn als het ander druk wordt geplaatst om zonder verwijl kleur te bekennen. Dat het niet voordeelig is verantwoordelijk te worden ge steld voor het mislukken der conferentie be- seft het reeds; dat blijkt ook al uit de mede deeling van otnzen correspondent. Wel zijn de Duitschers niet de eenigen, die een slagen van de ontwapeningsconferentie in den weg staan. De moeilijkheden, zelfs de door de Duitschers speciaal veroorzaakte moeilijk heden, treden op het oogenblik slechts als toe- vallig voomaamste kwestie zoo sterk naar voren. Maar dat verandert al heel weinig aan het effect van het diplomatieke spel, dat men niet mag verliezen omdat de verliezer ten- slotte vroeg of laat het voile gelag op zijn rekening krijgt. Intusschen houdt men de ware kern van de moeilijkheden nu niet meer zoo „diplomatiek" verborgen. De Engelschen doen daar nog het meest aan en toonen voortdurend een zekere schuwheid om die kern te noemen. Als de Duitschers probeeren zich te beroepen op de voorstellen van MacDonald en op de resolutie der vijf mogendheden ten gunste van de prin- cipieele rechtsgelijkheid van Duitschland, ant- woorden de Britten blijkfoaar niet gaame dat zij daaraan niet langer wilden vasthouden, om dat de toestamd door het gebeurde in Duitsch land al te zeer is gewijzigd, maar zij ontwij- ken veeleer dezen kant van het probleem. De Franschen echter spreken het nu vrijmoedig uit, dat de ontwapeningsconferentie niet meer de conferentie is van driekwart jaar geleden. Inplaats van een uitweg te zoeken in forma- liteiten noemen zij het kind bij hun naam. Waarom zou men ook niet De Duitschers zullen deze redeneering heel goed begrijpen; zij begrijpen en waardeeren zelfs gewoonlijk het best dergelijke duidelijke taal. De feiten, die de Franschen aanleiding geven tot hun houding zijn duidelijk genoeg en worden waar- ljjk niet uit de wereld geholpen door een paar makke redevoeringen en intervieuws, waar wilde redevoeringen van politici en profes- soren in strijdlust, benevens allerlei dat in Duitschland voor ieder die goed wil toezien zichtbaar is, tegenover staat. Blijft men zelf formeel dan geeft men ook zijn tegenstander gelegenheid formeel te bljjven. Waarom de tang, die Emgeland nu toch probeert te han- teeren, van binmien met diplomatiek fluweel bekleed Parijs stelt nu de kwestie van macht, die daarbij hoort. Het is een gevaar- lijk spel en wij vernemen dat zekere vrienden van Frankrijk op het oogenblik alle teekenen geven hoezeer de toestand hen met angst ver- vult. Maar duidelijkheid is noodig en op den duur ook zeker het veiligst. Er moet een einde komen aan het dubbele spel van ont- wapeningspolitiek naar buiten en wapenings- propaganda en opzweeping tot oorlogsgeest naar binnen. Het zou voor Duitschland zelf een zegen zijn als Berlijn nu gedwongen werd tot 6£n politick, en geen ruimte meer kreeg om op en neer te gaan met de vulcanische spanningen, waaronder de ,,onderwereld" der nationaal- socialistische partij de bovenwereld telkens plaatst. De raad die Mussolini verleden week aan Hitler gaf, om aan de heerschappij der „Unterfuihrer" eindelijk een einde te maken, was een goede raad. TER NEUZEN, 13 October 1933. GEREF. GEMEENTE. Beroepen te Ter Neuzen, Ds. J. D. Barth te Borsselen. Wiij onrtleenen daaroratrent aan De Zeeuw: Zaterdag heeft de tram dan zijn laatste rit gemaakt. Van de zijde der Provinciale Sta- ten werd geen blijk gegeven van enkentelijk- heid, dat het trammetje gedurende ruim 20 jaar zijn best had gedaan. Anders was dat met de bevoiking van Hansweert. Eenige vooraanstaande personen meenden, dat de laatste rit een passend slot moest hebben. Om half negen heeft het muziekgezelschap „Scheldegalm" zich bij de tramhalte opgesteld met omfloersd vaandel en wachtte daar de komst af. Bij aankomst trad de heer F. V. de Groof naar voren en sprak als volgt: Dames en Heeren, Ons trammetje rijdt hedenavond voor het laatst. De bewoners van Hansweert begrijpen wat dit beteekent, en het is mij nu gevraagd him gevoelens te vertolken. Misschien krijgt u op het eerste gezicht den indruk, dat deze gevoelens van vroolijken aard zijn, edoch Dat wo hier ons trammetje op zijn laatste rit hebben opgewacht om het met passende muziek naar de boot te vergezellen, is omdat wij voelden dat wij dit historisch moment niet z66 maar konden laten voorbijgaan. Historisch is -dit zeker, want al had ons trammetje groote foekendheid in den lande om zijn nietigheid en zijn speelgoedachtigtheid, het heeft alle bespot- tingen glansrijk doorstaan en gedurende meer dan twintig jaren den weg naar Vlake zonder ongelukken afgelegd. Alleen is eens een hond doodgereden. Voor de Hansweertenaren gaat er op dit oogenblik een stuk van henzelf verloren. Het trammetje staat voor ons in het teeken van de buitenwereld en als dat weg is, wat dan Wat krijgen wij er voor in de plaats? En als straks, zooals de geruchten gaan, de boot naar de Kruiningsche uitwaterimgssluis wordt verplaatst, wat dan?Dan worden wij totaal ge'isoleerd. Het is hier niet de plaats om ons af te vragen of dit wel of niet anders kan, maar als men betere tijden gekend heeft, valt het niet mee terug gevoerd te worden naar de toestanden van een eenzame plaats op de Drentsche heide. Maar laat ik u niet langer ophouden. Er rest mij nog de eer, namens alien, deze kran- sen op de locomotief te hechten. En, geloof maar gerust, Trammetje, dat ge nog lang in onze herinnerinig zult blijven als het symbool van den tijd, toen wij als groote menschen werden ibeschouwd en een goede verbinding met de werld moohten hebben. Roest in vrede. Daarna werden drie kransen aan de loco motief gehangen en ging het langzaam voor- waarts naar de boot, voorafgegaan door het muziekgezelschap, dat de ,,Treurmarsch" van Chopin speelde. Nadat de passagiers waren afgeleverd is het trammetje in de remise op- geborgen waar het zal afwachten tot een niadere bestemming is gevonden. Jong en oud, alien waren getuigen van deze laatste rit. LUXOR-THEATER. Mam'zelle Nitouche. Weekblad Cinematografie schreef: Amsterdam, de landshoofdstad heeft mis schien het langste weerstand geboden aan de malaise, die ook over het bioscoopbedrijf is gekomen. Maar ook de Amstelstad is niet vrij gebleven van de narigheid en deze heeft zich wel zeer sterk gedemonstreerd. Het theater- wezen is inderdaad zeer slecht en zelfs de op- timistische Amsterdamsche exploitanten trok- ken zwarte gezichten. IFrolontage in Amsterdam is een groote zeldzaamheid geworden, vooral voor de groo- tere theaters. Het bordje „uitverkocht" behoeft helaas zelden te worden gebruikt, maar deze week heeft het theater Tuschinkski het genot gesmaakt dat het weer aan den gevel mocht prijken. De oorzaak hiervan was de vertooning van de film .Mam'zelle Nitouche" van Filma, de vroolijke operettefilm, waarin Anny Ondra, George Alexander, Hans Junkermann en Os car Karlweis de hoofdrollen vervullen, onder leiding van den regisseur Carl Lamac. Met deze film was iedere voorstelling van het theater Tuschinski uitverkocht en de directie kon tot haar spijt niet tot prolongatie over gaan, omdat een uit 11 personen bestaand va- rietenummer speciaal geengageerd was om op te treden bij de vertooning van de film ,,Kris". Uitstel was onmogelijk omdat deze troep daar na naar het buitenland vertrok. Maar de firma Tuschinkski heeft Mam'zelle Nitouche niet los gelaten en deze film onmid- dellijk ingezet in het Roxy-Theater. Vrouw Lehmans dochters. Rotterdamsche Nieuwsblad schreef: Sentimenteed is de film allerminst, eerder een aaneenschakeling van dwaze in- en uit- vallen, spitsvondige dialogen en luchtige vroo- lijkheid. Maar van het doek stroomt bij alle grapjes een weldadige warmte in de zaal, iets van een prettig huisgezin, dat zijn verdrietigheden heeft, maar ook weer vroolijkheid kent. Het is een goede oomedie, vol humor, die voortref- felijk wordt gespeeld. Vooral Hansi Niese als de komisch gezellige, allesberedderende moe der Lehmann en Hertha Thiele, die in het milieu van deze film toch gevoelige herinnerin- gen wekt als ,,Madohen in Uniform' zijn op' merkelijke figuren, doch ook de anderen: de charmante Else Elster, de „fesche" Carla Carlsen, Fritz Hampers, enz. toonen knap spel en het geheel te een feestelijk gezelschap, dat sfeer en karakter aan een film kan geven. FOLTERENDE PIJN IN DEN ARM. Na 5 dagen hielp het juiste middel reeds. Een dankbare brief uit Den Helder. ,,Ongeveer een jaar had ik geen leven door de vreeselijke pijnen die ik leed in den arm. Onder mijn werkzaamheden ging 't eerst wel, doch wanneer ik even tot rust kwam was het niet uit te houden van de pijn en omdat het mij eenigszins verlichtte hield ik mijn arm in de hoogte. Zoo zat ik steeds bij de tafel te kreu- nen, maar als de nacht kwam dan begrijpt U, dat dit een moeilijke houding was. Mijn arm geheel in de wol gepakt ging ik met den arm omhoog zoo den nacht in. Maar o als die arm kwam te liggen, dan ontwaakte ik steeds door dezelfde pijn. Aan uitgaan was geen denken: in kerk of gezelschappen kon ik toch slecht den verkeersagent spelen. Alles heb ik geprobeerd. Niets hielp. Steeds werd mij Kruschen Salts aangeraden, maar ik kon maar niet gelooven, dat dit zou baten. Nu, dat dan ook nog maar eens geprobeerd! En werkelijk, na 'n dag of vijf zei ik tegen mijn man: „Nu, of dat nu van Kruschen komt weet ik niet, maar ik ben een geheel ander mensch." Steeds is het beter ge worden tot ik een week of zes nadien geheel beter \ygs. Nu neem ik het al een maand of negen ih en ben weer zoo flink en gezondIk weet mijn geluk niet. 's Morgens een halven theelepel in een kopje thee is mij onmisbaar en ik zou het voor geen geld willen missen. Ik heb het al menigeen aangeraden. Men had gezegd, dat het zenuwrheumatiek was en ik er nooit af zou komen, maar gelukkig liep dit anders. Mej. M. O., Den Helder. Wat Kruschen Salts deed voor Mej. M. O. was: het kwaadaardig urinezuur verdrijven, dat de kwellende rheumatische pijn veroor- zaakt. En Kruschen zal haar ook verder be- waren voor de verschrikkingen van rheuma- tiek. Want de „dagelijksche dosis" zal haar organisme in een perfecte conditie houden, zoodat schadelijke stoffen als urinezuur zich nooit meer kunnen ophoopen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a Fl. 0,90 en Fl. 1,60 per flacon. Let op dat op het etiket op de flesch zoowel ate op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Am sterdam voorkomt. Op het oogenblik kunt U Kruschen Salts probeeren zonder dat het U iets komst. Er zijn namelijk onlangs onder de apothekers en drogisten een aantal flacons Kruschen ver- deeld, die alle verpakt zijn met een gratis proefflacon. U kunt dezen gratis proefflacon gebruiken zonder den gewonen flacon Kru schen te openen. f.ti indien U na deze proef niet volkomen tevreden bent, kunt U den grooten flacon ongesohonden terugbrengen naar den apotheker of drogist bij wien U dezen gekocht hebt. Hij zal U uwe geheele uitgave Fl. 1,60 onmiddellijk en zonder omwegen temgbetalen. Maar vergeet niet, dat de gratis proefflacon alleen verpakt is bij de groote maat en slechts voor een beperkten tijd verkrijgbaar te. Gaat dus nu naar uw apotheker of drogist, voordat hij deze Groote Proefpakken" heeft uitver kocht. Adv. wintercampagne. De .voorzitter, C. Herrebout j van Zaamslag, wekte in zijn openingswoord i op, met inspanning van alle kracht zich te j geven aan den arbeid der J. V. Herinnerd werd aan het woord, dat Dr. Oolijn schreef aan de A.R.J.A., dat naar zijn meening de tijd nabiji is, dat de deugdelijik- heid van de beginselen die wij belijden zal moeten blijken. Door de heer De Pooter van Axel werd in- geleid het onderwerp: ,,Jeugd en Kerkbesef". De heer De Putter van Hoek leidde in: ,,Godsvrucht de stuwkracht van ons vereeni- giing.sleven". Gp beide onderwerpen voilgde bespreking. Een bestuursvoorstel om samen- werking te zoeken met de andere Jeugdver- eenigingen in Z.-Vlaanderen om te komen tot het gezamenlijk organiseeren van een Geref. Jeugdlanddag, werd met algemeene stemmen aangenomen. Ook werd aangenomen een voorstel van het bestuur om voortaan de vergaderingen op ver- schillende plaatsen te houden bij toerbeurt. (De Z.) De smokkelhandel woedt nog steeds voort. Ondanks het krachtig optreden der douaniers kent de stoutmoedigheid der veesmokkelaars geen grenzen en wordt er vee in het land ge- bracht in auto's en op klaarlichten dag. Douanier C. van Selzaete heeft met zijn makker, twee smokkelaars op de vlucht ge- dreven. Ze lieten twee balen achter, inhou- dende elk... 75 KG ongebrande koffie die een flink bedrag vertegeniwoordigen aan ont- duikte rechten. Dus niet alleen vee, maar ook alle waar wordt gesmokkeld. HET „FILMDRAMA" TE AAN ZEE. TERHEVDE Werken in de Leegstraat. Eendge dagen geleden verscheen een arti- kel in het blad: „Bijna dubbel ongeluk in de Leegstraat te Selzaete". Naar alle waarschijnlijkheid heeft deze klacht haar doel bereikt, want geimeente- werklieden zip bezig de geheele Leegstraat opnieuw te bestraten. Een ploeg werkloozen te volop aan den gang met het aanleggen van een flink fietspad bezijden den steanweg, zoodat de voertuigen dit nu wel zullen moeten mijden willen ze geen overtreding oploopen. Door het te werk stellen van werkloozen wordt gevolg gegeven aan den door het Bel- gisch Staatsbestuur gegeven raad. Een sup- plementaire vergoeding van 10 ten honderd mag worden toegekend door de gemeente- besturen die werken van openbaar nut laten uitvoeren. NIET VERGIFTIGD DOCH BEDORVEN. Eenige dagen na de schietpartij in den raad te Muiden werd het cadaver van de hond van den strandfotograaf Ybelings in ibeslag genomen, omdat werd vermoed, dat de hond door het eten van vergiftigde paling was gestorven. De paling wag op den dag der schietpartij door Y. meegenomen voor zijn gezin. De paling werd opgezonden naar den keurinigsdienst van waren te Amsterdam, Uit het onderzoek is gebleken, dat de paling niet vergiftigd was, doch slechts bedorven. De ring „Zeeuwsch-Vlaanderen" van Jong. Vereen. op Geref. Grondslag hield Zaterdag- middag haar eerste vergadering in deze KINDER VERLAMMIN G. Te Oss is bij vier kinderen kinderverlam- ming geconstateerd. DOOR EEN AUTOBUS AANGEREDEN. De 23-jarige M. Doesburgh uit Tegelen is op den weg naar Tegelen door een passeeren- dan autobus aangereden. De man werd een eind meegesleurd en liep daarbij een hersen- schudding, emstige hoofdiwoaden en inwen- dige kneuzingen op. Hij werd naar het zie- kenhuis te Tegelen gebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. WORSTELING OP DE RAILS, TERWIJL EEN ZANDTREIN NADERT. Een arrestant, die door twee veldwachters per trein naar Grominge,n was overgebracht. heeft kans geziec tusschen de twee perrons te ontvluchten. De man sprong van het per ron op de rails en protoeerde via het emplace ment te ontvluchten. Een der veldwachters die hem direct gevolgd was, wist hem echter te grijpen. Toen volgde een vechtpartijl tus schen beide mannen, die een angstig karak ter kreeg, daar juist via dat spoor een zand- trein naderde. Een spoorbeambte wist nog juist bij tijds met de roode vlag de opmerkzaamheid van den machinist te trekken, met asssitentie van zijn collega gelukte het tenslotte den politie- man den arrestant voor de tweede maal te arresteeren, en per arrestantenwagen over te brengen naar ,,de plaats" van bestemming. DUITSCHE CHAUFFEUR VERWOND. Wolf vemeemt uit Herzogenrath: Twee Nederlanders hadden in deze ge- meente een auto gehuurd voor een tocht naar Neustrasz, welke plaats aan de Duitsch- Nederlandsche grens te gelegen. Toen de chauffeur hen had weggebracht en om zijn geld vroeg, werd hy door beide mannen neer- geslagen. Hij riep om hulp, doch werd daar- op door de mannen met messen aangevallen en levensgevaarlijk gewond. Op het rumoer kwamen douanebeambten te hulp. De beide mannen sloegen op de vlucht en verdwenen in de duisternis over de grens. In zorgwekkenden toestand te de chauffeur naar een ziekenhuis te Aken gebra,cht. De Duitsohe grenispolitie heeft zich onmid- delijk telegrafisch in verbinding gesteld en om aanhouding van de beide mannen verzocht. Omtrent het signalement van de mannen is tot dusver niets bekend. Sinds geruimen tijd zijn eenige groote partijen ondeugdelijk goed ate eohte Sanato- gen in den handel gebracht. Dit kon gemak- kelijk geschieden door op de z.g.n. Sanatogen valsche etiketten te plakken, welke voor echt konden doongaan. Voorts is er ook echte Sanatogen in een valsche verpakking in den handel gebracht, teneinde de belasting te ont- duiken. Voor Sanatogen, die in Berlijn door Bayer Cle wordt vervaardigde, moet n.l. 8 pet. invoerrecht worden betaald. De zwem del, die te Amsterdam werd ontdekt, vindt haar oorsprong te Rotterdam. Aan den lin ker Maasoever is een fabriek gevestigd ge- weest, waar de namaak-Sanatogen vervaar- digd en aan grossiers werd afgeleverd. Naar de Telegr. vemeemt, zijn groote par tijen van het goed, alsmede homderden valsche etiketten en de ingredienten voor de vervaar- diging der valsohe etiketten in beslag ge nomen. De Belg R. uit Den Haag, die als directeur optrad van de N.V. „Filee", de Nederlandsche fiimstudio-onderneming, welke in Terheyde aan Zee filmstudio's voor de vervaardiging van Nederlandsche sprekende films wilde bou- wen, is door de Haagsche politie als onge- wenschte vreemdeling over de grens gezet. Het „filmdrama" van Terheyde nadert daar- mede haar ontknooping. In Terheyde, het overigens rustige dorpje achter de Delfland- sche duinen, hebben we hier en daar geinfor- meerd naar het verloop van het „filmdrama". Het filmdrama begon overigens zeer vredig. Op een goeden dag naderde een prachtige auto het nieuwe zeedorp, bestuurd door een heer, die naar het uiterlijk te oordeelem zeker in een dergelijken wagen thuishoorde. De heer stapte uit en nam het duinlandschap van Terheyde duchtig onder de loupe, tot groote verbazing van de Heydsche bevoiking, die zich de belangstelling van den vreemde ling niet kon begrijpen voor een overigens zoo sobere omgeving. Op dit eerste kijkje volgden besprekingen met het gemeentebestuur van Monster en andere autoriteiten en het resul- taat daarvan was, dat Monster (waartoe Ter heyde ressorteert) op zeer gunstige voorwaar- den groniden voor het bouwen van studio's ter beschikking stelde. Toen het eenmaal zoover was, kwamen aan de fantastische plannen en verhalen geen einde. Zelfs werd beweerd, dat bij het in ge- bruik nemen van de studio's te Terheyde speciale auto-diensten naar het station te 's Gravenhage zouden worden ingesteld, ten einde de verschillende filmsterren te ver- voeren. Honderden arbeiders uit Terheyde zouden te werk worden gesteld, daar het werkver- schaffingsobject zeer groot was. Dit heeft het gemeenteibestuur ertoe gelbraoht de grootst mogelijke medewerking te verleenen. Voorloopig zou de ondememing nog groot- gebruiker van het G.E.B. te Monster zijn, waartoe door den advteeur van het bedrijf speciale plannen moesten worden ontworpen, doch later zou de Filee door middel van Diessel-motoren zelf stroom opwekken. De bedrijven zouden n.l. zoo uitgebreid worden, dat het G.E.B. van Monster niet meer in staat zou zijn een dergeiijike stroomafname te garandeeren. In de toekomst zal de ge- strande ondememing echter geen stroom zelfs niet van het G.E.B. noodig hebben, want het toekomstlampje van de Filee is ate een nachtkaars uitgegaan. Voor met het bouwen van de studio's te Terheyde begonnen werd, was er reeds een levendige handel in aandeelen. Employe's, die zich voor de ondememing aammeldden, kregen beridht, dat zij voor een zeker bedrag aandee len moesten nemen en dan in de zaak zouden worden opgenomen. Ook werd wel het voor stel gedaan, dat men tegen een zeker percen tage van de jaarlijksche winst kon werken. De arbeiders uit Terheyde gevoelden daar be- grijpelijkerwijze weinig voor en lieten de on dememing voor wat zij was. Een architect uit Monster kon de geheele opdracht voor het bouwwerk te Terheyde krijgen, mits hij voor dudzenden guldens aandeelen kocht. De man is er niet op ingegaan, alhoewel de eirculaire der ondememing de namen van enkele voor aanstaande Hollandsche families aamwees. De aannemer uit Voorburg, die de studio's bouw- de, werd eveneens verplicht tot aankoop van aandeelen. Tenslotte is de ondememing gestrand op den te geringen verkoop der aandeelen en het feit, dat de aannemer op een goeden dag lucht kreeg, dat de Belg P, niet degene was, waarvoor hij zich uitgaf. Een onderzoek in Den Haag wees uit, dat de directeur der ondememing zijn mooie auto's huurde en op goedkoope wijze dus te Monster goede sier kon maken. Na de verkregen informaties heeft de aannemer het werk stopgezet. Enkele „aandeelhouders" treuren thans bij de resten der studio's welke door de Heydsche jeugd tot den grond toe worden gesloopt, om dat de gemeente Monster er toch ook niet den geheelen dag een bewaker bij kan zetten. De studio's hebben de gemeente al reeds schadt genoeg bezorgd. EEN BRANDSTICHTER. Dinsdagnacht omstreeks half edn werd de politie-brandweer te Delft gealarmeerd voor een uitslaanden brand op den Rotterdamschen weg nabij de lijpifabriek. Bij aankomst bleek een groote hooiberg van den landibouwer Klapwijk in liohte laaie te staan. De wind- richting was gunstig, zoodat de omliggende gebouwen geen onmiddellijk gevaar liepen. De politie was het vuur vrij spoedig meester. Terwijl zij bezig was met het nablusschings- werk, deelden eenige personen den commis- saris van politie, den heer U. v. d. Zee, mede, dat een onguur persoon zich had uitgelaten. dat hij den geheelen Rotterdamschen weg in brand zou steken. De commissaris begaf zich daarop met zijn auto op weg en zag weldra. dat ook verderop de lucht rood werd gekleurd. Hij stopte aan de lijmfabriek en dirigeerde direct de groote spuit naar den nieuwen brand, die bleek te zijp uitgebroken op het erf van de weduwe v. d. Berg. Daar liepen de nabij staande sohuren en de woning emstig gevaar. De commissaris vervolgde met den inspecteur der recherche van Oerlemans zijn weg en nabij het erf van den landbouwer Duindam zagen zij een man, die aan het op- gegeven signalement beantwoordde. De man werd aangehouden en bekende beide branden te hebben aangestoken en voomemens te zijn geweest, alle woningen langs dien weg in brand te steken. Hij stelde den commissaris een doosje lucifers ter hand, waarmede hij de branden had gesticht. Hij zeide daarop, dat hjj niet zoo gek was ate Van der Lubbe. De man, de 26-jarige P. L., is achter slot en grendel gezet. De politie bleek op het juiste oogenblik op het erf van de weduwe v. d. Berg te zijn ge komen. Deze kon met zevem kinderen, die in de woning sliepen, nog bijtijds worden gewekt. De brand kon worden beperkt tot den hooi berg, doordat de andere gebouwen voort durend nat werden gehouden. Na een paar uur hard werken was alle gevaar geweken en kon men zich bepalen tot de nablussching. GESMOKKELDE TABAK IN BUS LAG GENOMEN, GESTOLEN EN WEER OPGESPOORD. Uit een Duitsche haven te te Rotterdam een Nederlandsch stoomschip aangekomen, waar- van de kapitein aangifte heeft gedaan, dat hij een pak van 20 K.G. tabak kwijt was. Deze tabak was door den eersten stuurman aange houden, toen een van de matrozen van het schip, deze partij van boord wilde smbkkelen. Gebleken was dat dit het restant was van een heel groote partij, welke de matroos succes- sievelijk Duitschland binnen had gesmokkeld, De kapitein had de in beslag genomen tabak in zijn hut opgeborgen, maar toen het schip hier aankwam, was de tabak verdwenen. De politie stelde een onderzoek in en vond de tabak verstopt, achter een schot in het sto- kerslogies. Een verder onderzoek wees uit, dat de zelfde matroos, die de tabak had wil len smokkelen, de partrj weer had gestolen. Hij is daarop aangehouden en opgesloten. IN BRA KEN IN GOOISCHE KERKEN OPGEHELDERD. De inbraken in de Gooische kerken schijnen ibans geheel te zijn opgehelderd. In tegen- stelling met hetgeen aanvankelijk vrij alge- meen werd gemeend, blijken ze echter niet door een persoon gepleegd te zijn, aldus de Msb. De laatste inbraak, n.l. die in de H. Hart- kerk te Bussum, staat geheel afzonderlijk van de daarv66r gepleegde in de O. L. Vrou- wekerk te Bussum, de R.K. kerk te Blaricum en de R.K. kerk te Kortenhoef. Na eenige weken hard werken is het de Bussumsche politie gelukt, den man, die In de H. Hartkerk was binnengedrangen, op te sporen, zooals reeds werd medegedeeld. Danli zij den zgn. stillen getuigen, heeft de politie in Amsterdam een spoor in handen ge- kregen. Dit leidde naar een Italiaan, die zon der middelen van bestaan het land doortrok. Ook toen bleef het onderzoek nog moeilijk, maar tenslotte kreeg de politie toch zooveel bewijsmateriaal bij elkaar, dat de schuld van den Italiaan positief vast kwam te staan. Spoedig bleek echter, dat de man Amster dam weder had verlaten en via de Belgische grens naar Antwerpen was getrokken. Dade- lijk stelde de polttie pogingen in het werk, om te voorkomen, dat de Italiaan de Scheldestad weer zou verlaten. In verband daarmede en ook met het oog op zijn uitlevering, vertrok een Bussumsche politieman naar Antwerpen. Intusschen hebben verschillende aanwijzin- gen, welke de politie bij het onderzoek ont- dekte, aan het licht gebracht, dat de Italiaan zich ook schuldig moet hebben gemaakt aan inbraak in de R.K. kerk te Belfeld (Limburg). Uit verschillende gegevens, welke de poli tie verstrekt waren, kwam verder vast te staan, dat de inbraken door twee partijen waren bedreven, zoodat meer daders gezocht zouden moeten worden. Kort geleden werd een zekere M. H. aange houden bij een inbraak in de St. Ritakerk te Amsterdam. Vele bezwarende feiten, welke aan den dag kwamen, toen men den man aan den tand voelde en zijn antecedenten naploos, deden al spoedig vermoeden, dat hij wel eens debet kon zijn aan de inbraak in de R.K. kerk te Blaricum. H. werd daarom naar Blaricum overge bracht en daar opgesloten in een der oellen van het gemeentehuis. Thans is hij geconfronteerd met ongeveer negen personen uit de gemeente en er is zoo veel bewijsmateriaal tegen hem bijeengeko- men, dat ontkennen niet veel meer zal baten. De Bussumsche politie vond in een en ander aanleiding, aan H. ook eens aandacht te schen- ken en daarbij is komen vast te staan, dat de arrestant, die een goede bekende van de politie is, mede schuldig moet zijn aan de in braak in de O. L. Vrouwekerk te Bussum. Tenslotte bleef nog over de inbraak in de R.K. kerk te Kortenhoef. Hier is het onder zoek thans zoover gevorderd, dat aangenomen kan worden, dat ook daarvan H. de dader te. Hij is op transport gesteld naar Amsterdam. Er zijn echter nog meer arrestaties te ver- wachten. Intusschen een mooi succes voor de Blari- cumsche en Bussumsche politie. Zondag heeft aan boord van de Britsche duikboot L 26 een hevige ontploffimg plaats gehad. Zaterdag was de duikboot op de Pat- tersonrocks bij| het schiereiland Kintyre (Westkust van Scihotland) aan den grond geloopen en Zondagochtend was het schip weer vlot gekomen. Het bevond zich op weg naar Campbeltown., geescorteerd door drie andere duikbooten, toen de ontploffing plaats vond. Twee leden der bemanning zijn gedood en 19 gewond. De ontploffing vond plaats in de ruimte der accumulatorenbatterij, waar klaarblijke- lijk water was binnengedrongen, toen de duik boot aan den grand was geloopen. Toen de ontploffing plaats had, zaten dertig man aan het middagmaal in de eetruimte onder de accumulatoren-kamer. Zij werden naar alle kanten weggeslingerd en het interdeur werd zwaar beschadigd. Op de ontploffing volgde een brand, die pas na 4 uur geheel geblusoht was. Een matroos sprong in het water en zwom naar den oever, om hulp te halen, die werd verleend door visschers en door de beman ning van een in de haven liggenden torpedo- jager. In het militaire hospitaal te Aldershot is sinds Vrijdag de 30-jarige soldaat Jack Lane met zeer emstige brandwonden opgenomen. Aan de politie verklaarde hij, dat hij door twee mannen was aangevallen, die, na hem met gasoline te hebben overgoten, zijn klee- ren in brand staken. Dit was gebeurd, toen hij na een bezoek aan vrienden te Blackmoor terugkeerende naar het militaire kamp te Al dershot. Op den weg daarheen stopte plotse- ling een auto naast hem, waaruit twee man nen sprongen. Zij sloegen hem op het hoofd, overgoten hern met olie en vluchtten, na hem te hebben aangestoken, in de auto weg. Onmiddellijk daarna passeerde de chauffeur Scott de plaats van den misdaad, die tot zijn groote verbazing den man, in vlammen ge- huld, op zich toe zag loopen. Scott trok zonder aarzelen een kleed van „jn auto en rolde den ongelukken soldaat daarin, waardoor de vlamen gedoofd werden. Lane te een zwaargewicht bokser, doch daar hij onverhoeds werd aangevallen, had hij geen kans zich te verdeddgen. AVONTUUR VAN EEN DUDKER. Een duiker, werkzaam aan de pier van de badplaats Brighton, kwam dezer dagen, met een merkwaardig verhaal boven, zoo vertelde de „Daily Mail". De man was bezig op den bodem van de zee cylinders met cement te vullen, toen hij in een der cylinders een 5 meter langen zee-aal opgerold zag lig gen. Terwijl hij stond te kijken werd deze aangevallen door een kleineren aal van onge- veer anderhalven meter lang. Een woedend geveoht ontwikkelde zich tusschen de beide dieren. Zijj kronkelden zich om elkaar en be- ten waar zij konden. Nadat de strijd onge- veer tien miunten aan den gang was besloot de duiker in te grijpen, ofschoon hij het ge vaar liep, dat de woedende dieren zijn duiker- pak zouden stuk bijten. Hij trok zijn mes en viel daarmee den kleinsten aan. Na zeven steken gelukte het hem het beest door mid den te snijden, waarop de groote aal ver- dween. Gevraagd waarom hfl de vechtende dieren niet hun gang had laten gaan, verklaarde de duiker, dat hij in dat gevaJ door den over- winnaar zou zijn aangevallen. De man bracht de beide helften mee naar boven, waar ze in stukken werden gesneden voor de coo- sumptie.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 6