Pluimyee-Rnbriek. f De VOORZITTER: De raad neemt een be- elult! De heer HAMELINK: De raad neemt de ge- legenbeid te baat, om zjn revolutionair ka- rakter te toonen. De voorzitter moest dit be- sluit als in strijd met de wet doen vernietigen! De VOORZITTER: We gaan verder. 8. Wijziging der Verordening op het Amb- tenarenreglement. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat van wege de afdeeling Axel van den Ned. fihr Bond van Personeel in Publieken dienst verschillende w jzigingen word-en gevraagd van bet Ambtenaren-Reglement. De Commissie van Georganiseerd Overleg is hierover geboord. Burgemeester en Wet houders kunnen zich met die voorstellen ver- eenigen en stellen voor: 1. Afwijzend te bescbikken, dat aan art. 23 lid 1 na f wordt opgenomen g voor Ambte- naren bedoeld in e van dit artikel volgt na arbeid op Zondag een vrijen dag op een der dagen van dezelfde week". 2. van art. 24 lid 1 laten vervallen: „van verricbt boven 48 uur per week plus 12 uur per inaajid'de woorden ,,pl<us 12 uur per maand". 3. Art. 41 lid 1 c 5° aan te vullen met: „Zwagers en schoonzusters". Art. 41 lid - c 6° te lezeni: „Overlij|den vein de(n) ecbtgenoot (ecbtgenoote) of een der inwonende kinderen tot en met den dag der begrafenis". Art. 41 lid 1 c 7° aan te vullen met: „Zwagers en scboonzusters". Vervolgen-s naar aanleiding van een verzoek van den beer P. J. van Bendegem, am art. 23 letter f van bet Ambtenaren-Reglement te wj-zigen. Wordt voorgesteld, geboord de betrokken Cammissie, art. 23 letter f aldus te doen luiden ..^edurende een kalenderjaar zullen tenmin- „ste 26 vrije Zondagen moeten voorkomen, „waarbij in acbt wordt genomen, bet be- „paalde bp art. 39 onder b ten 4° van bet Werkt jdenbesluit" Hierbij wordt nog overgelegd bet volgend schrijven aan Burgemeester en Wethouders: De Commissie voor Georganiseerd Overleg in ambtenaarszaken te Axel deelt U bierbij mede, dat zij in haar vergadering van den 9 Mei ji. besloten beeft om alvorens bet werk- rooster voor bet personeel van de gasfabriek in werking gaat, de directeur van de gasfa briek eerst binnen 1 maand na deze vergade ring in overleg treedt met bet Bestuur van den Ned. Cbr. Bond van personeel in publie ken dienst om zoodoende tot overeenstemming te komen. De Commissie voor Georganiseerd Overleg kon tbans geen advies over bet werkrooster geven, omdat zij met in de gelegenbeid was -gesteld zicb voldoende op de boogte te stellen van deze materie. De leden van de afdeeling Axel van den Ned. Obr. Bond van -personeel in publieken dienst verzoeken in beit Ambtenarenreglement emkele wjjziginigen voor te stellen. 1°. Aan artikiel 23 lid 1 wordt na f opge nomen; g. „voor ambtenaren bedoeld in e van dit atrikel volgt na arbeid op Zondag een vrijen dag op een der dagen van diezelfde week". Hierover adviseert de Commissie afwijzend. 2 vertegenwoordigers van den Raad waren er tegen en 1 er voor. De vertegenwoordiger van de ambtenaren was er voor. Afwezig waren 1 vertegenwoordiger van den Raad en 1 ver tegenwoordiger van de ambtenaren. 2°. Van artikel 24 lid 1 vervallen „van verricht boven 48 uur per week plus 12 uur per maand" de woorden ,,plus 12 uur per maand". De Commissie adviseert uw college deze wijziging voor te stellen aan den Raad, aan- gezien op alle -bedrijven bet overwerk aldus is -geregeld. 2 vertegenwoordigers van den Raad stemden tegen deze wijziging. 3°. Tenslotte adviseert de Commissie met algemeene stemmen bet Ambtenaren-Regle ment als volgt aan te vullen: a. Artikel 41 lid 1 c 5° aan te vullen met: ,,Zwagers en scboonzusters". b. Artikel 41 lid 1 c 6° te lezen: „Qverlijd-en van de(n) ecbtgenoot(e) of een der .inwonen de kinderen tot en met den dag der begra fenis". c. Artikel 41 lid c 7° aan te vullen met: „Zwagers en scboonzusters". De Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenaarszaken te Axel, deelt Uw Col lege bierbij mede, dat in baar vergadering van 18 September 1933 overeenstemming is bereikt met bet Bestuur van den Ned. Cbr. Bond van Personeel in Publieken Dienst be- treffende den nieuw in te voeren werkrooster voor bet personeel van de gasfabriek. Qmtrent een verzoek van den beer P. J. van Bendegem (lid der Commissie) om art. 23 letter f van het Ambtenaren-Reglement te wijzigen als volgt: ,,Gedurende een kalender jaar zullen ten minste 26 vrije Zondagen moeten voorkomen, van tenminste 22 uren, waarbij in acbt wordt genomen, het bepaalde bij art. 39 onder b ten 4e (der Arbeidswet) van het Werktijdenbesluit" beeft de Cammis sie besloten, te adviseeren de clausule van, tenminste 22 uren Meruit te doen vervallen en voor te stellen om genoemd art. 23 letter f aldus te doen luiden: tieduren.de een kalen derjaar zullen tenminste 26 vrije Zondagen moeten voorkomen, waarbij in acht wordt genomen het bepaalde bij art. 39 onder b ten 4de van het Werktijdenbesluit". De heer DIELEMAN zou in art. 41 lid lc 6° .willen lezen „tot en met den dag na de begrafenis". Iudien bet eeb ver af wonend familielid betreft kan men op den dag der begrafenis niet meer thuis komen. De VOORZITTER acbt die wijziging niet noodig; in zul-ke gevallen wordt met de om- standigheden rekening gehouden. Hij ont- raadt wijziging, omdat het dan weer bij bet Georganiseerd Overleg zou moeten warden besproken en daar is nu overeenstemming verkregen over de voorgestelde redactie. Daar heeft men er dus geen bezwaar tegen gebad. De beer DIELEMANMisschien beeft men het daar over bet boofd gezien; ik zou er toch prijs op stellen als bet er in kwam. De beer OGGEL ontraadt ook bet nog te wijzigen, omdat bet in voorkomende gevallen toch geregeld wordt zooals de beer Dieleman j het bedoelt. Het voorstel wordt met algemeeae stemmen aangenomen. 9. Wjziging verordening op de heffing van schoolgelden voor gewoon lager onderwijs. Burgemeester en Wetbouders schrijven he-t volgende Wij doen U bierbij toekomen een ontwerp- verordening op de beffing van scboolgeld voor het gewoon lager onderwijs in deze gemeente. In dit jaar is door Uw College bet school- jaar veranderd en dit loopt thans van Mei tot Mei. In verband hiermede is de scboolgeld- verordening gewijzigd. ONTWERP-VERORDENING op de hef fing van scboolgeld voor bet gewoon lager onderwijs in de gemeente Axel. Artikel 1. 1. Ten behoeve van de gemeente wordt, ter tegemoetkoming in de^kosten van bet open- baar gewoon lager onderwijs, weike voor rekening van de gemeente blijven, van de ouders -der leerlingen, of bij ontstentenis van beide ouders, van de voogden of verzorgers, scboolgeld gebeven. 2. Gelijke heffing gesobiedt van de ouders der kinderen, die op de bijzondere scbolen, als in artikel 88 der Lager Onderwijswet 1920 bedoeld, scboolgaan of bij ontstentenis van beide ouders, van de voogden of ver zorgers. Artikel 2. 1. De schoolgeldplichtigen worden inge- deel-d in klassen. 2. Als grondslag voor deze indeeling wordt genomen de belastbare som, bedoeld in artikel 37 der wet op de Inkomstenbelasting 1914, der ouders of, bj bun ontstentenis, die be lastbare som der leerlingen, volgens de kohie- ren di-er belasting over het loopend belasting- jaar, of, zoo -dat inkomen nog niet op die wjze is bepaald, volgens de kohieren over bet laatst verloopen belastingjaar en indien dat ook niet mogelijik blijkt, of de schoolgeld plichtigen niet in de Rijksinkomstenbelasting zijn aangeslagen, volgens scbatting door Bur gemeester en Wetbouders met inachtneming van de bepalingen der wet op -de inkomsten belasting 1914. Artikel 3. 1. Het scboolgeld bedraagt per leerling: In klasse Bij een belastbare som van tot en met Voor het ge woon onder wijs per maand 1 2 3 4 „5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 meer dan Bij een som van 650,- n 800,- 1000,— 1200,- 1400,- 1600,- 1850,- 2100,- 2350- 2600,- 2850- 3100,— 3400,- 3700,- 4000,- 4300,- n 4600,- 4900,— 5200,— „15200,- f 0,25 0,35 0,45 0,55 0,65 it 0,80 0,95 1,10 1,25 1,40 1,60 1,80 2,- 2,20 2,40 n 2,65 2,90 n 3,15 3,40 3,65 2. 500,- 650,- 800,- 1000,- 1200,- 1400,- 1600,- 1850,- 2100,- 2350,- 2600,- 2850,— 3100,— 3400,— 3700,- 4000,- 4300,- 4600,- 4900,- belastbare meer dan Indien meer dan een leerling uit het- zelfde gezin gelij-ktijdig een school van dezelf de soort bezoekt, wordt het scboolgeld voor -den tweeden leerling met twintig, voor den derden met veertig, voor den vierden met zestiig, voor den vijfden met tacbtig ten honderd verminderd en is voor de volgende leerlingen geen scboolgeld verschuldigd '3. Bij vermindering van de belastbare som volgens bet kohier der Rijksinkomsten belasting, welke ingevolge het bepaalde bij bet vorige artikel tot grondslag bij de klasse indeeling beeft gestrekt, is bet scboolgeld slechts naar den grondslag van de vermin- derde belastbare som verschuldigd. Artikel 4. Van ben, voor wie de belastbare som min der dan 500 per jaar bedraagt wordt geen scboolgeld gebeven. Artikel 5. 1. Het scboolgeldjaar begint met 1 Mei en eindigt met 30 April. 2. Het scboolgeld is alleen verschuldigd over de maanden, gedurende welke -de kinde ren als leerlingen van de school staan inge- schreven, de vacantien inbagrepen. Gedeelten van een maand worden voor een gebeele maand berekend. Artikel 6. Indien blijkt, dat een aanslag niet of te laag is opgelegd, wordt bet te weinig ge beven scboolgeld van den scboolgeldplicbtige of diens opvolger in die kwaliteit nagevor- derd, zoolang niet sedert den aanvang van bet scboolgeldjaar drie jaren zijjn verstreken. Artikel 7. De invordering gescbiedt overeenkomstig -de verordening van beden. Artikel 8. 1. Deze verordening treedt in werking op 1 Januari 1934. 2. Alsdan vervallen de tbans geldende door den gemeenteraad vastgestelde bepalin gen omtrent de heffing van sohoolgeld voor bet gewoon lager onderwijs. Zij -blijven echter van toepassing voor de aanslagen van schoolgeldplichtigen over de daaraan voorafgegane jaren. De heer SEGHERS vraagt, of er geen ver zoek om vermindering van scboolgeld is inge- komen. De VOORZITTER: Dat is wel mogelijk, maar die komen eerst in de volgende verga dering aan de orde. De voorgestelde verordening wordt met al gemeene stemmen aangenomen. c. Burgerlijk Armbestuur. De beer VAN KAMPEN deelt mede, dat aan de commissie bij bet nazien dezer rekening gebleken, dat aan ben die door de Steuncom- missie van de werkloozenuitkeering zijn uitge- sloten, vanwege bet Burgerlijk Armbestuur ondersteuning is verleend. Hjj wil zich over de zaak zelf niet uitlaten, docb vestigt er de aan- dacbt op, dat op die wijze de gemeente zichzelf straft. Want van de uitkeeringen voor den steun aan werkloozen krijgt de gemeente van bet rijk 50 gerestitueerd, terwijl zij de on dersteuning die bet Burgerlijk Armbestuur geeft gebeel moet bekostigen. In de tweede plaats is de aandacht der com missie getrokken door de booge kosten wegens ziekenverpleging, en stelt zij de vraag, of in verband daarmede geen maatregelen zijn te treffen die tot vermindering kunnen leiden, b.v. door bet afsluiten van een collectief con tract. De VOORZITTER zal dit bij Burgemeester en Wetbouders bespreken. De rekening wordt met algemeene stemmen definitief vastgesteld, in ontvangsten op 956328%, in uitgaven op 9062,52%, batig slot f 500,76. d. Gemeenterekening. De heer DE RUIJTER deelt mede, dat de commissie die de gemeenterekening over 1932 beeft onderzocbt alles in orde beeft bevonden en bet onderzoek ook tot geen op- of aanmer- kingen aanleiding beeft gegeven. De gemeenterekening wordt met algemeene stemmen voorloopig vastgesteld als volgt: gewone dienst. Ontvangsten 247.900,15, uit gaven 246.364,85y2, batig slot 1535,29% kapitaaldienst, ontvangsten 69.803,33%, uit gaven 67.152,33%, batig slot 2651. 11. Aanbieding begrootingen voor 1934. Door Burgemeester en Wetbouders worden aangeboden de volgende begrootingen voor den dienst 1934, op de daarbij vermelde eind- cijfers a. Gemeentebegrooting, gewone dienst f 221.944. ib. Gasfabriek, gewone dienst 88.683; kapitaaldienst f 58.705. c. Vleeschkeuringsdienst 5012. d. Burgerlijk Armbestuur 11.025. De VOORZITTER wijst er op, dat volgens het reglement van orde de gemeente-begroo- ting alvorens in openbare vergadering te komen, in afdeelingen moet worden onder zocbt. Hij beeft bet echter al etikele jaren meegemaakt, dat er bij de leden weinig belangstelling voor was. Het vorig jaar beeft de raad zicb op zijn vraag nog vddr bet bouden vein afdeelingsvergaderingen ver- klaard, docb de opkomst was toch niet groot. Hij vermeent dat, indien men afdeelingsver gaderingen wenscht, men die ook moet bij- wonen, want anders beeft bet geen zin. Per- soonlijk is spreker v66r bet bouden der ver- gaderingen. De beer DE RUUTER vermeent, dat ver- leden jaar de afdeelingsvergaderingen toch nogal goed bezet waren. De VOORZITTER: Ja, in de eerste, de tweede niet. De beer DE RUIJTER is er een voorstander van, omdat ze naar zijn meening practisch nut kunnen opleveren. De heer DIELEMAN: Dat is verleden jaar niet gebleken, want toen konden we de be- grooting op Sen dag niet afdoen. De heer HAMELINK staat op betzelfde standpunt als de heer De Ruijter; hij meent dat de afdeelingsvergaderingen voor bet begroo tings onderzoek niet mogen worden ver- waarloosd. Het gaat niet aan om een der- gelijke gelegenbeid voor de meest ruime uit- wisseling van -gedacbten te laten vervallen, ook al zou de deelneming aan de vergaderin- gen niet algemeen zijn. Hetgeen de beer Dieleman opmerkte zegt niets, want wel is waar beeft de raad er verleden jaar twee dagen over moeten doen, maar wie zegt hoe- lang bet wel zou geduurd hebben zonder afdeelingsonderzoek. Hij doet een beroep op den raad om de afdeelingsvergaderingen niet te verwaarloozen. Als men zijn taak serieus opvat, kunnen zij bun nut hebben. Overgegaan wordt tot bet trekiken der afdeelingen. Tot de eerste zullen behooren de heeren Oggel, 't Gilde, Verschelling, Ortelee, I. de Ferjter, Van Bendegem en Van Kampen; tot de tweede de heeren Van de Bilt, J. de Feijter, Dieleman, De Ruijter, Hamelink en Seghers. c. De beer HAMELINK stelt, met verzoek om daarop in de volgende vergadering ant- woo rd te krijgen, aan Burgemeester en Wet bouders de volgende vragen: I. Welke zijn de gronden waarop bij schrij ven van 2 Mei 1933, ben gezonden door Uwen Voorzitter, drie arbeiders in deze gemeente van steunverleening en werkverschaffing zjn uitgesloten voor onbepaalaen tijd. H. Wij-1 dit schrijven was verzonden namens Z.E. den Minister onder wie de werkloozenzorg ressorteerde, op welke wijze is dezen Minister in kennis gesteld met gronden of feiten welke tot die uitsluiting hebben geleid? III. Welke zjn de redenen waarom die ar beiders voor feiten, welke zicb reeds op 22 Februari 1933 zouden hebben voorgedaan, eerst op 2 Mei 1933 daarover werden ingelicht op in vraag I genoemde wrjze, zonder dat zij in de gelegenbeid waren geweest daarover ook hunne lezing te geven? IV. Zjn Burgemeester en Wethouders ach- teraf niet van meening dat bet toch niet aan- gaat arbeiders tot den bedelstaf of misschien nog erger te veroordeelen, zonder behoorljk boor en wederboor toe te passen? V. Zijn Burgemeester en Wethouders, ge zien uiterst zwakke gronden waarop deze uit sluiting moet zijn gebaseerd, niet van oordeel dat deze uitsluiting onmiddellijk dient te wor den opgebeven en zj daartoe onverwijld de noodige stappen behooi*en te doen? VI. Achten Burgemeester en Wetbouders voorts geen termen aanwezig om deze mate- loos en oogenschijnbjk ook onschuldig zwaar gestrafte gezinnen voor de geleden schade als gevolg dezer uitsluiting behoorljk en volledig schadeloos te stellen? 10. Voorloopige dienst 1932. vaststelling rekeningen, De VOORZITTER verzoekt de commissies die belast zjn geweest met het onderzoek der diverse rekeningen van hunne bevinding rap port uit te brengen. a. Gasbedrijf. De heer SEGHERS deelt mede, dat de com missie die de rekening van bet gasbedrijf over 1932 heeft onderzocbt, daarop geen op- of aanmerkingen heeft, zoodat zij tot goedkeu- ring adviseert. Met algemeene stemmen wordt deze reke ning voorloopig vastgesteld, Afd. I. Baten en Lasten 98.942,70; Afd. II. Kapitaalsinkom- sten 58.770,77, uitgaven f 26.635, batig slot f 32.135.63. b. Vleeschkeuringsbedrijf. De heer VAN KAMPEN deelt omtrent de rekening van bet Vleeschkeuringsbedrijf over 1932 mede, dat de commissie een aantal posten beeft aangetroffen, waarvan op de nota de datum niet is vermeld, hetgeen zij voor een dergelijke administratie niet toelaatbaar acht. j Dan heeft bet bare aandacht getrokken, dat j' er voor levering van dezelfde benoodigdheden j belangrijke prijsverschillen voorkomen, waar- j uit blijkt, dat de eene leverancier duurder is i dan de ander. Er is daarop wel een toelichting gegeven, maar die heeft voor spreker geen i grond, aangezien het hem voorkomt dat de j gemeente zich voor hare inkoopen zoo voor- deelig mogelijk moet dekken. De VOORZITTER verzoekt den heer Van Kampen daaromtrent aan Burgemeester en Wetbouders nadere opgaven te willen doen, op dat bet college dit nader kan bespreken. I De rekening wordt hierna met algemeene stemmen voorloopig vastgesteld, de baten en lasten ieder op een bedrag van 5601,17%. 12. Omvraag. a. De beer VAN BENDEGEM merkt op, dat bij bij -de behandeling van punt e her- baalde mal-en bet woord beeft gevraagd en bet hem niet werh verleend, terwijl de Voor zitter nog wel versabillende malen de heer Oggel aan bet woord liet komen. Hij ver zoekt den Voorzitter hem in de toekomst te willen behandelen op gelijken voet als de andere leden. De VOORZITTER is zicb niet bewust den heer Van Bendegem op een mindere wijze te behandelen dan de andere leden. Indien hij ten deze dus een fout zou gemaaikt hebben of dit in de toekomst doet, verzoekt hji er hem op attent te maken. Hij wijst er echter op, dat hj igeen lid kan laten spreken zonder dat deze bet woord beeft gevraagd en het hem verleend is. De heer VAN BENDEGEM: Ik heb bet verscheidene malen gevraagd. De VOORZITTER: Ik beb dat niet ge- hoord. De heer DIELEMAN wil hierover ook wat zeggen. De VOORZITTER verzoekt dit dan te doen als hij aan de beurt kotmt. b. De beer VERSCHELLING heeft al een paar Zaterdagen opgemerkt, dat er ook in de Noorastraat nog marktmenschen uitgepakt zjn. Dit komt hem voor, geen juiste toe- stand te zijn, want als dat zoo doorgaat kun nen er nog meer in andere straten gaan uiit- pakken en stroomt ide markt leeg. Hebben die menschen concessie verkregen? De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wetbouders met den Voorzitter van de winkeliersvereeniging zijn overeenge ko-mien, dat de menschen die voor de invoe- ring der weekmarkt voor De Lozanne ston- den, daar voorloopig voor den proeftijd van 1 jaar zullen mogen blijven staan. Wanneer -bet jaar om is en er is gebleken, dat de week markt bestendigd wordt, zullen andere maat regelen worden getroffen. Nieuwe kooplieden - mogen er echter niet staan, zoodat het gevaar dait° de heer Versohelling ducb-t, als zouden op verschillende plaatsen in de straten koop lieden gaan uitpakken ni-et te vreez-en is. De beer VERSOHELLING: Nadat het besluit tot het instellen der markt gevallen was is er een koopman in touwwerk bijge- -komen, die ook in de Noordisitraat u-itpakt. De VOORZITTER: Dat is dan een fout, en dat ligt niet in de lijn der regeling van Burgemeester en Wethouders. De heer VERSCHELLING: De win-keliers vereeniging doet haar -best om de zaak goed te doen marcheeren en zij behoort dus in haar streven te worden ges-teund. De VOORZITTER: We zullen er op letten. d. De heer VAN KAMPEN vraagt of Bur gemeester en Wethouders maatregelen hebben getroffen dat de distribute van de goedkoope margarine aan de daarop rechthebbenden zal geschieden door tusschenkomst van de winke- liers. De VOORZITTER kan daarvoor geen toe- zegging doen; bij de ontvangst der eerste zen- ding zal dit althans niet geschieden; Burge meester en Wethouders wenschen de zaak eens af te zien. De heer OGGEL: Daar is niets aan te ver- dienen. De heer VAN KAMPENDat is mj be- kend, het gaat echter niet over de verdiensten, maar over het beginsel. De VOORZITTER verklaart nadrukkeljk met zijn mededeeling niet te hebben gezegd dat het de tweede of derde maal wel zal ge- beuren; hj weet nog niet wat verder beslist zal worden. De heer VAN KAMPEN hoopt, dat het in de door hem bedoelde richting gaan zal. e. De heer ORTELEE moet mededeelen, dat hij van een marktkoopman de klacht heeft vemomen dat hij tweemaal marktgeld heeft moeten betalen. Hij verzoekt den voorzitter daamaar eens een onderzoek te willen instel len, om te voorkomen dat zooiets niet meer voorvalt. Het was i em and die een standplaats had ingenomen voor den heer Dieleman-Koole; die heeft eerst aan den bode marktgeld be- taald voor de gemeente en later kwam de heer Wondergem voor de winkeliersvereeniging. Spreker weet niet wie in deze recht had het marktgeld te ontvangen. In de tweede plaats wijst hj er op, dat het toch wel noodig zou zjn, dat er in de Oude Wijk eens een opruiming gehouden werd van het daar door de bewoners van woonwagens achtergelaten vuil. Er staan er soms 6 of 7 tegelijk, die zijn op een gegeven oogenblik vertrokken en laten er allerlei vuil achter. Onder meer staat er ook een oude vierkante kachel, de kinderen spelen daarmede, slaan en timmeren er op en de bewoners der omgeving hebben er veel overlast van. Het zou daar elke week wel eens opgekuischt moeten worden, er zijn werkloozen genoeg, die men dat zou kun nen laten doen. De VOORZITTER deelt mede, dat er maat regelen zijn getroffen, om den toastand daar te verbe-tereo. Tusschen nu en een maand zal het naar hij hoopt wel opgeruimd zijn. Er zal een betonsohutting geplaatst worden. Hoogstens zal het 2 maanden kunnen duren. De heer ORTELEE vermeent, dat het toch geen bezwaar kan zijn de rommel, die er ligt ten spoe-digste te laten wegruimen. De VOORZITTER: We zullen zien. Doch wat het eerste betref-t dat door u is aange- roertd, om daamaar een onderzoek in te stel len, daar leemt de burgemeester zich niet meer voor. Indien er klachten zijn, moeten de be- langhebbenden die indienen ter plaatse waar dit behoort, maar am allerlei kletspraatjes waarmede men bij raadsleden aankomt te gaan onderzoeken, daar ga ik niet meer op in. De heer ORTELEE: He-t zijn geen klets praatjes. f. De heer SEGHERS deelt mede, dat het hoofid van -een gezin, die steun trekt, enkele Zaterdagen niet in de gelegenbeid is geweest om zijn steunbedrag te komen ontvangen, omdat bijj die dagen door werk verbinderd was. Kan in zoo'n geval zijn vrouw bet geld niet ontvangen en voor hem afteekenen De VOORZITTER antwoordt, dat dit niet kan worden toegelaten; de man, het boofd van bet gezin is er voor aansprakelijik en moet er voor afteekenen. Hij acbt bet evenwel zoo jammer, dat de menschen als ze zoo iets hebben, altjd naar an-deren loopen, dan naar degenen die ben belpen kunnen. Indien die man in plaats van naar den heer Seghers te gaan bj den burgemeester was gekomen was het welhctht mogelijk geweest hem. tegemoet te komen. De heer -SEGHERS: Het is toch jammer, -dat de" vrouw in zoo'n geval het geld niet kan ontvangen. De VOORZITTER: Dat kan nu eenmaal niet, daar zijn de van wege -den Minister ge geven voorschriften een bezwaar voor. Ove- rigens me-en ik goed te doen met eens onder het oog te brengen, dat de menschen voor a'l dergelijke d-ingen, beelemaal niet naar de raadsleden ibe'hoeven te loopen. De raad zal ook goed doen, met in dit opzicbt -een anderen koers uit te gaan, en als de leden lets hebben, dan niet met de mededeeling -daarvan wachten tot bet eens toevaillig raadszitting is. Ik boud mij, wanneer er lets is, voor direote mede deeling daarvan aanbevolen. De verschillen de raadsizitt-ingen zullen dan niet door allerlei dingeci, die dikwijils geen verband houden met het beheer der gemeente, niet beboeven te worden gerekt. De heer SEGHERS merkt op, dat de men schen van al -die -d-ingen niet op de hoogte zijp. De VOORZITTER: Laat ze bij mj komen, dan worden ze geholpen of op de juiste wijze ingelicht. De heer SEGHERS zou bet tocb beter vin- den dat de vrouw we-rd gemachtigd het geld te ontvangen, want als een gezin -daarvan leven moet en bet geld is er dan niet, dan valt dat niet mede. De VOORZITTER: Ze kunnen geholpen worden, als ze zi-ch tot mij wend-en, dan is er wdl wat in de wet te vinden om hen tegemoet te komen. Maar ze moeten zich wenden ter plaatse waar ze geholpen kunnen worden. e. De beer DIELEMAN vraagt, of de gemeentebegrooting al klaar ligt. De VOORZITTER antwoordt ontkennend; die ligt alleen nog in ontwerp klaar. Het zal nog een 24 dagen duren, eer die klaar is. De beer DIELEMAN vraagt zuiks, omdat dan wellicbt een vroege behandeling mogeljk is. De VOORZITTER acbt bet juist gewenscht wat langer te wachten, aangezien er nog een hoop dingen zijn die een beslissing moeten krjgem en op de samenstelling der begrooting van invloed zjn. Die moeten uit Den Haag komen, maar zjn er nog niet. f. De heer DIELEMAN ikomt terug op de klacht van den heer Van Bendegem en zegt, dat deze indendaad tweemaal bet woord vroeg en dat de Voorzitter den beer Oggel liet voorgaan en dat dit bij' den beer De Rujter wel driemaal is voorgekomen. Hj bedoel-t hiermede niet den Voorzitter van partj-dig- heid te beschuldigen of van een vooropgezette bedoeling, docb constateert alleen dat het gebeurd is. De VOORZITTER verklaart dat bij daar niets van weet. Hj hoopt, dat men er hem, als het voorts voorkomt, op zal wijzen. Hj sluit de vergadering door het uitspreken van het dankgebed. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonn^'s worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. ENKELE VRAGEN UIT DE PRAKT1JK. Bj mijn terugkomst uit Rome vind ik sta- pels brieven om allerlei inlichtingen en zal ik er daarom eerst eenige afhandelen. Er zijn weer verschillende lezers die tevens gedurende September kippen naar mijn huis gezonden hebben, welke dus in de vuilnisbak zjn be- land en niet onderzocht. Moeite en geld ver- knoeid! Ongeduldige lezers die mij zelfs al een paar weken na hun eerste brief een booze brief zonden omdat ze nog geen antwoord hadden, weten dus tevens wat de oorzaak der ver- traging is geweest. Twee vragen zjn er over windeieren, beide betreffen kippen van 1932 die tot aan dezen tijd goed gelegd hebben. Het leggen van wind eieren kan ontstaan door verschillende oor- zaken, meestal in de voeding gelegen, doch soms ook in afwijkingen van den eileider en wel speciaal dat deel waar de eischaal ge- vormd wordt. Tot de voedingsfouten rekent men het allereerst een gebrek aan kalkzouten, maar heel vaak ligt het niet aan een tekort aan kalk in het voer, doch aan het vitamine D, dat het lichaam in staat stelt de opgeno men kalk te verwerken. Vandaar dat in zulke gevallen de toediening van 1 1 2 gram lever- traan per kip per dag door het meel- of graan- voer gemengd vaak heel goede diensten be- wjst. Vooral tegenwoordig nu de kippen uit- gelegd zijn en in de rui verkeeren is er gauw tekort aan vitaminen en willen de dieren dan op het eind van den leg wel eens abnormale eieren leggen. Bj windeieren is dus een eerste vereischte goed voer, voldoende kalkzouten en lever- traan. Daarnaast is groenvoer aan te bevelen. Gaat de kwaal dan niet over dan ligt het vaak aan den eileider zelf en doet men beter af te wachten tot de rui afgeloopen is. Ik raad ech ter aan als na verbetering van het voer geen verandering ten goede te bespeuren is, de kip pen op te ruimen, de tijden zjn er niet naar om lang te tobben met abnormale dieren. Een paar andere vragen betreffen het vee- ren pikken. Bj den eenen lezer gaat het ge- paard met het leggen van windeieren. Bj den ander deden de overjarige kippen het en nadat deze opgeruimd waren en nieuwe kippen ge- kocht waren begon het lieve leventje na e6n week reeds opnieuw. Ook veeren pikken heeft verschillende oor- zaken, waarvan er een ook weer is gebrek aan bepaalde stoffen in het voer. Hier raad ik dus hetzelfde aan als wat ik boven gezegd bij de windeieren. In het tweede geval denk ik meer aan te kleine ruiimte en te veel kippen daarin. Niets brengt kippen gauwer tot deze ondeugd dan dat ze te dicht op elkaar zitten en zich gaan vervelen. Heeft men nu eenmaal een kleine ruimte dan kan men de dieren wat afleiding bezorgen door ze droog meelvoer te geven en door de voer- en drinkbak zoo ver mogelijk uit elkaar te plaatsen. Ze zijn dan gedwongen voortdurend tusschen voer- en drinkbak heen en weer te tippelen. Verder kan men door een paar koolstronken zoo hoog op te hangen dat ze er bij moeten springen om er van te kunnen eten ook aardig bezig houden. Tenslotte is veeren pikken een boos aan- wendsel dat de kippen enorm snel van elkaar leeren en dat dan uiterst moeiljk af te leeren is. Ziet men dus een exem-plaar die deze on- hebbelijkheid vertoont, dan doet men het beste zoo'n kip direct apart te zetten gedurende eenige dagen. Denk er ook om dat thans vaak veeren in het hok liggen en de kippen daar uit verveling aan gaan pikken en het zoodoende leeren kun nen. Ook bij het inenten tegen diphtherie wor den vaak de veeren gewoon op den grond ge- worpen en gretig opgepikt door andere kip pen. Ruim dus de veeren in het hok steeds zorgvuldig op. Zijn er bepaalde kippen die het doen, probeer ze dan eerst zulks af te leeren door ze apart te zetten, of door ze meteen een stukje van den -bovensnavel af te knippen. Dit moet voorzichtig gebeuren, de kip heeft dan bij het pikken aan harde voorwerpen pijn en laat het dan wel. Ctok bestaan er kleine klemmetjes die op den snavel gezet worden en die beletten dat de bek geheel gesloten wordt. Zoo'n kip kan dan geen veer meer vastpakken en uitrukken. We zien dus, er zjn middeltjes genoeg! Denk echter eerst aan ver veling en ondoelmatig voer. Let ook eens op of de kippen geen luizen hebben en de jeuk hun tot pikken brengt. Een ander lezer heeft 'bij zjn dieren d-ikke koppen en uitpuilende -oogen, tevens geeuwen. Vermoedelijk is dit snot of diphtherie en daar om is het raadplegen van een dierenarts nood- rakelijk. Mogelijk dat de ziekte bj de andere dieren nog voorkomen kan worden door inen- ting. Vermeng het drinkwater met 1 a 2 sulfoliquid, dat U bij een dierenarts kunt krij gen en de smetstoffen in het drinkwater doodt. Een lezer vraagt mij een middel om de kip pen snel te laten ruien. Zoo'n middel ken ik niet. Het beste is als de kippen tegen den rui aan zjn eenige dagen geen meelvoer te geven. Daardoor vallen ze vaak in den rui. Zoodra ze echter in den rui zjn dan weer meelvoer verstrekken, daar ruiende kippen krachtig voer noodig hebben om zich goed te herstellen. Tenslotte nog een vraag van iemand die een kippenfarm wil opzetten om zoodoende een middel van bestaan te vinden. Ik raad sterk af thans een kippenbedrijf te be-ginnen, vooral aan iemand die het vak niet grondig kent. Tot mijn spjt moeten een paar vragen tot een vol gende keer blijven liggen. Dr. TE HENNr JE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 6