Ter Neuzensche Courant Eerste Blad. biiienland BTJITSN L AHD Woensdag 11 Oct. 1933. No. 9053 GEMEENTERAAD VAN AXEL. YAH DE NATIONAAL-SOCIALISTISCHE BEWEGiING IN NEDERLAND. De nationaal-socialistische beweging in Ne- derland hield Zaterdag te Utrecht haar twee- den landdag. Uit alle deelen van het land, ook met extra-trednen. tavamen de leden in het gebouw van de Jaarbeurs bijeen. Tegen 4 uur was het gebouw geheel gevuld. Naar schatting waren er ongeveer 6000 menschen. Het gebouw was met vaderlandsche vlaggen versierd. Op een groot bord stond ,,Fascisme is de daatd". Tijd-en-s het verzamelen werden tal van nationale liederen gezongen. Iedere groep werd zijn plaats aangewezen om gereed te zijn voor den optocht 'door de stud. Elke groep stond onder lei-ding van een krimgleider. De leider ir. A. Mussert betreedt onder het geroep van „Hou zee!" het podium. Uit 6000 kelen klinkt dan het „WilheImus", gevolgd door „We willen zwarte hemden dragen, hi, ha, ho!" Ir. Mussert hierop het woord nemend ver- heugde zich, dat zoovelen aanwezig waren. Een nieuwe geest is onder het votk gevaren om een staat van eenheid te herstedlen. Wij zijn hier, zoo zeide spr., zonder moties, zon- der verdeeldhedd. Wij staan hier schouder aan schouder. Straks zullen we op marsch gaan om den nieuwen geest te vormen en dat het afgedaan is met leuzen. G-ij zult niet kunnen optrekken in uw zwarte hemden. Politieke machten hetoben dat -belet, maar ik il de voorspelling wagen zei spr., dat er een eering komen zal, die dat onrecht zal he-r- stellen. Daarvoor zullen niet meer uren noo- dig zijn, dan men thans dagen noodig had om dit besluit in te voeren. Op! Wij marcheeren! Nu daverde de zaal van het „Hou zee!" gevolgd door het „Wilhehnus". Hierna volgde de afmarsch van het Jaarbeursgebouw. Op den hoek van de Rijnkade en Willemsbrug stond de leider in een auto en took de stoet van mannen en vrouwen uit alle deelen van het land en uit allerlei stand langs hem heen. In dezen stoet, die twintig minuten duurde in marschtempo werden behalve een groot aantal nationale vlaggen tal van stedenvlaggen mee- gedragen. Hy splitste zich achter den St. Pieter. Het eene deel keerde terug naar het Jaarbeursgebouw, het andere deel ging naar Tivoli. Langs den weg was veel pu- blieke belangstelling. In beide gebouwen werden de aanwezigen door dezelfde sprekers toegesproken. Daama was het woord aan den algemeenen leider ir. A. A. Mussert. Met trompetgeschal en tromgeroffel betrad hij het podium. Daar- -unheen schaarde zich de lijtfwacht. Toen aan de toejuichingen een einde was gekomen, be- gon ir. Miussert met te herinneren aan den eersten landdag op 2 Februari, toen er van de toenmalige duizend leden zeshonderd itegen- woordig waren. Als doel was gesteld het aantal leden in een jaar te vertienvoudigen, maar 't bleek, dat dit doel lang van te voren bereikt zou zijn. De landdag werd vi-er maan- den vervroegd, maar ook nu ligt het aantal van 10.000 Leden reeds ver achter ons. De N.S.B. marcheert. De N.S.B. zal sitrijden voor zijn ideaal, maar, zegt spreker, wij strijden, doch wij plegen geen terreur. Zoolang ik aan het hoofd der N.S.B. sta, sta ik er borg voor, dat geen enkel tegenstander van ons terreur te vreezen heeft. Daarentegen zal de N.S.B. zich met alle kracht verzetten tegen terreur van rood of rose, die door him leiders worden opgehitst. De N.S.B. in Nederland is een zuiver Ne- derlandsche beweging, evenmin onhollandsch als alle stroomingen in het verleden, die met litenlandsche stroomingen paralel liepen. Zooals ir. Mussert op den eersten landdag een opdracht gaf, die ver -binnen den gestel- den termijn werd vervuld, gaf hij thans een nieuwe opdiracht: binnen het jaar 50.000 na- tionaal-socialisten De redevoeringen werden afgewisseld met het zingen van bekende vaderlandsche liede ren. De landdag ging uiteen met het zingen van het Wilhelmus. TEELTBEPERKING IN DEN TUINBOUW. Het Gentraal Bureau voor de Veilingen in Nederland heeft met de verschillende tuin- bouworganisaties besprekingen gehouden over de noodzakelijkheid van teeltbeperking. Na langdurige besprekingen kwam men tot de conclusie, dat een krachtige beperking van de teelt van tuinbouwproducten een abso lute noodzakelijkheid is gew-orden en dat bij deze beperking rekening moet worden gehou den met den aard en den omvang van het bedrijf, dat maatregelen om deze beperking te bereiken ten spoedigste dienen te worden ge- nomen, opdat zij reeds ten aanzien van den oogst in 1934 hun uitwerking doen gevoelen. In 'dien geest is thans een adres aan den Minister van Eoonomische Zaken verzonden, waarin de verwachting wordt uitgesproken, dat de maatregelen tot beperking der teelt van de Regeering zullen uitgaan en van Re- geeringswege ook zullen worden gehand- haafd. zwijgen bij de strijdvragen van heden, temeer waar wij weten, dat menigeen van hen, even- als wij in hun geweten bezwaard zijn. En wanneer geen van hen den moed heeft, eischen wij van de Lutersche bisschoppen, in het bij- zonder van den toekomstigen rijksbisschop, dat zij ter wille van de waarheid een duidelijk woord spreken. De Kerk mag op haar eerste nationale Synode niet alleen met woorden het Evangelie belijden, maar moet met de daad op evangelische wijze beslissing nemen in de haar opgelegde .vraagstukken. Opdat de kerk niet met een verborgen schuld haar weg begint, verklaren wij ter wille van de waarheid en de liefde het vol- gende 1. De manier, waarop de nieuwe ordenin- gen in de kerk werden ingevoerd en toege- past, heeft een zware innerlijke nood over tallooze ernstige Ghristenen gebracht. Op be- slissende gewichtige synodes heeft de huidige meerderheid den vertegenwoordigers der min- derheid een grondig beraad en vrije meenings- uiting getweigerd, ook in vragen die het inner- ste wezen van de Kerk en haar opdracht raken. Het kerkelijke leven staat sedert eenige maanden onder den druk van het geweld van een kerkelijke groep. Het is evemwel onge- oorloofd, dat de Kerk van Jezus Christus on der verloochening van de broederlijke liefde door de heerschappij van het geweld tot een rijk van deze wereld wordt. 2. Onder stilzwijgende billijking van het nieuwe kerkelijke regime zijn op landskerke- lijke synodes wetten aangenomen en in wer- king gesteld, die met de Heilige Schrift en de belijdenis der Kerk in tegenspraak staan. Hier is in het bijzonder de Arier-paragraaf te vermelden. Wij stellen vast, dat door de landskerkelrjke invoering van zulke wetten der rijkswetgeving inbreuk is gemaakt op de Duit- sch kerk, en eischen van de Nationale Synode, dat zij haar volmachten niet aan andere in- stanties afgeeft, maar zelve dergelijke lands- kerkelijke wetten, die in tegenspraak met de belijdenis zijn, opheft. Het mag niet gebeu- ren, dat het Evangelie door menscheiijke wet ten begrensd of buiten /werking wordt gesteld Het kerkelijke ambt is in hooge mate in ge- vaar gekomen, waar predikanten en kerkelijke beambten vervolgd worden, daar zij de in de Kerk van heden' heerschende groep niet ver- mogen te volgen. Hierdoor wordt het ambt overal aan menscheiijke dwang onderworpen. zoodat de dienaren van het Woord gevaar loo- pen het gebod,,Men moet Gode meer gehoor- zaam zijn dan de menschen", te overtreden en menschenkerk te worden. Wij eischen van de Nationale Synode, dat zij door duidelijke be- sluiten de voile vrijheid der Evangelieverkon- diging en van haar dragers verzekert. Het is ongeoorloofd, dat de kerkelijke prediking buigt voor menscheiijke aanspraken. DAEIN1G VAN HET GEBOORTEOIJFER IN FRANKRIJK. Volgens het Journal officiel" is het ge- boortecijfer in Frankrijk tijdens het tweede kwartaal van 1933 opnieuw teruggeloopen. Het rapport constateert, dat het aantal sterf- gevallen het geboortecijfer zal gaan overtreD fen. Ook het eerste kwartaal was weinig be- vredigend, daar het aantal geboorten 14.500 minder was dan over hetzelfde tijdvak in het vorige jaar. (Men verwacht, dat binnen enkele jaren dit afnemen van het geboortecijfer, dat reeds dateert uit den oorlog, een vermindering in het aantal huwelijken zal tetweegbrengen. In- dien daardoor het geboortecijfer nog kleiner zal worden, zal het aantal sterfgevallen dat der geboorten spoedig met 150.000 a 200.000 overtreffen. Het zal niet meer mogelijk zijn de sterf gevallen te reduceeren in gelijke mate met het afnemen van het aantal geboorten, daar het aantal bejaarden, dat toch reeds grooter is in Frankrijk dan ergens anders, nog steeds toeneemt. zeifstandig ingesteld of met behulp der vlas- oentrale In elk geval zeggen ze,- dat de cir- c-ulaire is nagclsef-d en dat is in strijd met de waarheid. De VOORZITTER: Is het <u dan bekend dat het gemeentebestuur d-e circulaire diet heeft nageleefd? De heer VERSCHELLING: Burgemeester en Wethouders zeggen „j-a" maar mijn ondier- zoek heeft het anders geleerd. De vlascentrale schrijft mij: „Uwe opmerking dat de loon- „staten geteekend zijn, zonder dat de indivi- ,,dueele lintproductie was vermeld, is juist. „Deze werd in verband met de opname der ,totaalproductie, door een controleur na de ,,loonbetaling ingevuld. ,De uitbetaling geschiedde in tegenwoor- ,,digheiid van den controleur vdor mvulling ''der prodiuctie om de betaling te bespoedigen „en de arbeiders niet te laten wachten tot "alies was berekend. Dit was geheel over- ,,eenikomstig de wenschen der vlasbewerkers". Daaruit blijkt toch, dat, in strijd met de bepalingen der circulaire het aantal kilo's pas later werd ingevuld. Hebben Burgemeester en Wethouders dat dan niet gecontroleerd? De VOORZITTER: Dat ligt niet op den weg van Burgemeester en Wethouders, onze bevoe-gdheid strekt zich zoover met uit. Voor ons doel hebben wij de cioulaire uitgevoerd geheel zooals wij die hebben gekregen. De heer VERSCHELLING: Maar die ant- woorden druischen toch tegen elkaar in. De VOORZITTER: Wij hebben ons alleen verantwoord, voor zoover de uilvoering ons college betreft. Hetgeen u van de Vlascentrale vernomen hebt betreft de udtvoering der rege- ling door den rijjkscontroLeur. Hetgeen bij het wegen en uitbetalen van het loon is geschied is voor diens rekening. Wanneer hij afgewe- iken is en dat heeft -erkend, is dat zijn zaak, maar door Burgemeester en Wethouders is niet afgeweken. Op den rijjrscontroleur heb ben Burgemeester en Wethouders geen con- trole uit te oefenen. Die controle geschiedt van wege de Vlascentrale. De heer VERSCHELLING: Dus die con trole geschiedt alleen van wege de Vlascen trale? Van wege de gemeente wordt dus alleen een bedrag beschikbaar gesteld en Burgemeester en Wethouders hebben gezegd: we gaan niet boven de /4000, doch verder weten we hier niet waar de centen blijven? Noch Burgemeester en Wethouders, noch de Steuncommissie weten er lets van en de vlas- beweging heeft met -die 4000 kunnen doen wat ze willen? De VOORZITTER: Dat is wat anders. U hebt gevraagd of gehandeld is volgens de circulaire. Wij hebben ontkennend geant- woord. U meende op grond van het door u ontvangen schrij-ven dat het wel het geval was, doch dat is, voor zoover ons betreft, onjuist. De heer VERSOHELING: Dus u moet daar- op geen controle houden? Dan zal ik mij wenden tot den Minister van Economisohe Zdiksiii De VOORZITTER: Dat is uw recht. De heer VERSCHELLING vraagt voorts, of de vlassers zich tot Burgemeester en Wet houders of de Steimoommissie hebben gewend om een overwerkvergunning. De VOORZITTER kan met betrekking tot beide ,,neen" antwoorden. De heer VERSCHELLING vindt het dan treurig, dat in dieze tijden van werkloosheid nu geijverd wordt voor verkorting van werk- tijd, nog gelegenheid wordt gegeven tot 54 uren werken. Dat is per week 6% meer dan de 8-urige werkd-ag. Wanneer 18 man zoolang werken is dat per -week 117 uur, dat zou dus nog eens 2% week werk voor den mian betee- kemen. Hij vindt het treurig, dat aangezien in de Steuncommissie 3 vertegenwoordigers van arbeidersorganisaties zitten deze daarop zoo maar hebben toegezien, zonder daartegen iets te doen. van leden der Bouwcom- 3. Benoemen leden der Gascommissie. DE ARIeR-PARAGRAAF. Protest van 2000 predikanten. Het vredespersbureau ontving onderstaande ver-klaring, die een blik doet werpen op den geestelijken strijd, die in Duitschland is ont- ketend tengevolge van de rassenoorlog tegen Juda. In deze verklaring, uit naam van 2000 predikanten, op de nationale Synode te Wit tenberg, 27 September j.l. verspreid, wordt o.m. het volgende gezegd: De Nationale Synode van Wittenberg heeft een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis van onze eyangelische kerk in te leiden. In dit uur verheffen wij in naam van 2000 evangeli sche predikanten onze stem. De nationale synode mag niet door haar plechtig vertoon den indruk van een vereenigde kerk wekken, zoolang de gemeenten door de diepste tegen- stellingen verscheurd zijn. De verscheurdheid zien wij als een oordeel God's over onze kerk. Wij weten ons zelf te staan onder dit oordeel en willen het met alien dragen, die zich met ens buigen onder Gods spraak, opdat de heer Christus zich weer tot ons moge keeren. De Nationale Synode komt bijeen op de plaats, waar Luther in zijn Invocavit-predika- ties geprotesteerd heeft tegen de ontaarding der Kerk van Christus en de vervalsching van het Evangelie. Wij mogen dus verwachten, dat niet alle leden der Synode ontmoedigd Vergadering van Dinsdag 3 October 1933, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, C. Th. van de Bilt, A. Th. 't Gilde, A. Verschelling, L. P. Ortelee, I. de Feijter, P. J. van Bende- gem, B. Seghers, C. Hamelink, C. van Kam- pen,' A. P. de Ruijter, F. Dieleman en J. de Feijter, benevens de Secretaris J. L. J. Maris. De VOORZITTER opent de vergadering door bet uitspreken van het gebedsformulier. (2. Slot.) g. Vragen van de heeren Adr. Verschelling en A. Th. 't Gil-de, luidende: Ondergeteekeoden, Adr. Verschelling en A. Th. 't Gilde, leden van den raad dezer ge meente, nemen de vrijheid, hiermede de na- volgende vragen tot uw college te richten, ter beantwoording in de e.v. raadsvergadering: 1. Of de naleving van de circulaire d.d. 23 Sept. 1932 van de Vlascentrale te Goes aan het gemeentebestuur van Axel getrouw en naar letter en geest geschiedt? 2. Of met name alleen steun aan de werk- gevers wordt gegeven voor het zwingelen en braken, of zulks ook geschiedt voor de an dere werkzaam'heden, zooals spreiden, uit te rootputten halen, schelven enz. en of daarbij het aantal verwerkte kilogramm-en van ge- zwingeld vlas of geproduceerd vlaslint be- hoorlijk is vermeld 3. Of het aan het gemeentebestuur bekend i-s, dat in de vanwege het rijk en de gemeente gesubsidi-eerde vlasbewerkin-g werkweken wor den gemaakt van pl.m. 54 uren? 4. Of deze overwerkvergunningen zijn aan- gevraagd door het gemeentebestuur, of door de werkgevers en of dit n-aar het oordeel van het college met het oog op de heerschende werkloosheid aanbevelingswaardig is? Naar aanleidicig van bovenstaande vragen antwoorden Burgemeester en Wethouders: Op vraag 1: Ja. Op vraag 2: De beantwoording van vraag 1 maakt die op vraag 2 overboddg. Op vraag 3: Neen. Op vraag 4: De overwerkvergunaing is ge vraagd door de werkgevers, hetwelk niet alleen wienschelijk, maar wettelijk voor- schrift is. Met het oog op den omvang der werkloos heid verdient het naar onze meen-ing geen aanbeveling, dat langer dan de normale werk- tij-d wordt gewerkt. De heer VERSCHELLING noemt het ant- woor.d van Burgemeester en Wethouders zeer kor.t. Op de eerste 2 vragen wordt zelfs met 6en kort woord geantwoord. Uit een door spreker zelf nader ingesteld enderzoek is hem echter gebleken, dat de des- betreffende circulaire hier njet is nageleefd, wat betreft de invulling "van het aantal kilo's vlaslint door ieder w-erkman geproduceerd, hetgeen eerst is geschi-ed na de -uitbetaling van het loon, hoewel de listen -door -de werk- lieden bekrachtigd zijln. Hebben Burgemees ter en Wethouders -dus het onderzoek hiemaar ,De VOORZITTE1R verzoekt over te gaan tot het benoemen van leden der Gascommissie, wegens periodieke aftreding der heeren J. de Feijter Lz., Iz. de Feijter en A. Th. 't Gilde. Hij noodigt de heeren Hamelink en Van Kampen uit met hem het stembureau te vor- men. De heer DE RUIJTER zou gaame een vraag stellen De VOORZITTER: Naar aanleiding dezer benoeming De heer DE RUIJTER: Ja, omdat ik ge- hoord heb, dat de leden der Gascommissie zoo slecht ter vergadering komen. De VOORZITTER: Het komt mij voor, dat dit beter bij de begrooting ter sprake kan komen. De heer DE RUIJTER: Ja, maar als het juist is, kon er wellicht voor de benoeming van leden rekening mede gehouden worden. De VOORZITTER: Het is juist, dat de 2 laatst uitgeschreven vergaderingen niet kon- den doorgaan wegens het niet opkomen der leden. 1 lid kwam telkens op, een tweede lid was wettig verhinderd, het derde lid bleef de eerste maal zonder, de tweede maal piet ken nisgeving weg. Ik bleef hier dus tweemaal te- vergeefs zitten en wilde een derde maal die kans niet loopen. Aangezien de begrooting voor 1934 m-oest worden behandeld heb ik die toen aan de leden toegezonden met de vraag of zij daaromtrent opmerkingen hadden. Ik zag er anders geen kans toe, die begrooting hier tijdig over te leggen. De heer DE RUUTER: Zoodat we een be grooting voor de gasfabriek ter behandeling krijgen, die feitelijk niet door de Gascommis sie is behandeld. Dat komt mij voor zoo'n be- langrijk onderwerp toch niet gewenscht voor. De heer I. DE FEIJTER wil den heer De Ruijter opmerken, dat hij trouw de vergade ringen der Gascommissie heeft bezocht. De heer 't GILDE: Dat is propaganda. De heer VERSCHELLING: 't Gaat tegen de verkiezing! Voor de eerste vacature worden uitgebracht 13 stemmen, waarvan 1 bianco en 2 van on- waarde. Van de geldige stemmen verkregen de heeren J. de Feijter 5, Seghers 4 en Diele man 1 stem. Bij tweede vrije stemming wordt henbenoemd 4. Benoeming missie. De VOORZITTER stelt aan de orde de be noeming van leden der Bouwcommissie, par- ticulier deskundige en adviseeread lid, wegens periodieke aftreding. De Bouwcommissie is ingesteld voor den tijd van 1 jaar. Aangezien dit tij-dv-ak verstreken is, stellen Burgemees ter en Wethouders voor, over te gaan tot het benoemen van -de leden dier commissie. Zij bestaat uit de heeren C. Hamelink, A. Th. t Gilde en A. P. de Ruijter; partieulier des kundige de heer P. le Feber Jr.; adviseeread lid de heer D. van dec Berg, gemeente- opzichter. Plaatsvervangende leden de heeren J. de Feijter Lzn. en P. J. van Bendegem. De heer VAN BENDEGEM merkt op, ver nomen te hebben dat ook de Bouwcommissie niet voltallig was om te vergaderen en vraagt in verband daarmede, waarvoor die plaats vervangende leden dienen. Hij dacht, dat dit was om op te treden wanneer leden verhinderd waren te komen. De heer OGGEL beschouwt het z66, dat de plaatsvervangende leden eerst optreden bij bepaal-de ontstentenis van een der leden b.v. bij verval-len van het lidmaatschap door ver- trek uit de gemeente, door overlijden, wegens bedanken enz. De uitslag der stemming is -dat worden her- benoemd de heeren 't Gilde met 10, De Ruij ter met 9, Hamelink met 8 en Le Feber met 8 stemmen. Op den heer Seghers zijn 4 stem- men uitgebracht en 1 op ieder der heeren Van Bendegem, Van Kampen, I. de Feijlter en Verschelling, en als partieulier deskundige op den heer J. Wisse. De heer Van den Berge, gemeecte-opzichter is ambtshalve adviseerend lid der commissie, terwijl met algemeene stemmen als plaats- vervanger worden benoemd de heeren J. de Feijter Lz. en P. J. van Bendegem. De ter vergadering tegenwoordig zijnde heeren verklaren de benoeming aan te nemen. 5. Verzoek om alsnog vergunning te ver- leenen voor het bouwen van een slacht- plauts in de Ds. Jan Scharpstraat. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat is icgekomen een adres van W. Verstra- ten, slag-er t© Axel, die er daarin aan -her- innert, dat hem bij raadsbeslud-t van 30 Mei 1933 is venkocht een perceel grond, gelegen aan de Ds. Jan Scharpstraat, ten einde aldaar een slac-hthuis te bekomen; dat hem daar,by zijn gesteld dezelfde voor- waarden als voor den bouw van het gemeente- alachthuis; dat hij een teekening heeft laten mak-en en aan Burgemeester en Wethouders heeft ge- zonden overeenkomendie aan de gestelde voorwaarden by het gemeenteslachthuis; dat desondanks Burgemeester en Wethou ders bij besluit van 19 September 1.1. afwijzend hebben beschikt op zijtn verzoek om een bouw- vergunning, dit motiveerende als zoude de ingedien-de teekening afwij-ken van de voor waarden in genoemd raadsbesiudt, waarbjj aan hem de grond is verkocht; dat hy evenwel niet kan inzien, waarin die <ifwij king zou kunnen bestaan, wijl alles is ged-aan om aan de tegenwoordige eischen van volksgezon-dheid, zoowel als van de volks- opvoeding te voldoen, alsmede om overeen- komstig de gelden-de bepalmg voor het ge meenteslachthuis te bouwen dat hy daarom den raad beleefd doch drin- gend verzoekt, aan hem alsnog de aange- vraagde vergunning te verleenen. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat de meerderheid van hun college, in afwij- iringi met de meen-ing van adressant, van oor deel was, dat dit te bouwen perceel niet in de lijn was van het oordeel van den raad. al-zoo niet door een muur afgescheiden van den openibaren weg. Daarbp is de afwijzende beschikking gevolgd. De heer OGGEL merkt op, dat adressant terstond het terre-in kan benutten, indien hij bouwt, zooals door den gemeenteraad is be- sloten, namelijk -dat bet terrain moet worden afgeslo-ten door een muur; dan kan de gevel van het perceel nog wat achteruit. De heer HAMELINK gelooft, dat het be sluit van den gemeenteraad door Burge meester en Wethouders niet j-uist is geinter- preteerd. Spreker heeft indertijd gezegd, er geen bezwaar tegen te hebben- dat -daar een slachtplaats gebouwd werd, mits daarvoor dezelfde voorwaarden zoud-en worden gesteld als die voor het gemeentelijk slachthuis gel- den. En dat is ook niet van de straat afge- sioten door een muur. Indien men nog vor- derde dat de scheiding van het naast-liggende perceel met een muur werd afgesdoten, was het nog iets anders. Het plan voor het -slachtlok-aal voldoet geheel aan dezelfde eischen die voor dat der gemeente hebben gegolden, dit is zelfs nog iets beter, aangezien de ramen in de hoogte zu-llen worden aangebracht, terwrj die in het slachthuis der gemeente op gewone hoogte staan. Volgens net plan van den heer Ver- straten is doorziohtigheid van af de straat geheel uitgesloten, terwijl het zijerf daarv-an wordt afgeslaten door een p-oort, zoover die naastliggend-e strook strekt. Spreker kan geen aanleiding zien, waarom voor dit sdachtloikaal andere voorwaarden zoudien moeten worden gesteld, en begrijpt het standpunt van Burgemeester en Wet houders niet. De VOORZITTER deelt mede, dat zich in het college verschil van meening openbaarde; hij was van meening, dat er geen bezwaar was de bouwvergunning te verleenen, maar de meerderheid was het daarmede niet eens. De wethouders meenden, op grond van de bezwaren die idoor den heer De Ruijter tegen het plan waren ingebracht en waaraan was tegemoetgekomen door te bepalen dat het terrein zou omringd worden door een muur, dat er om het slaohtlokaal een muur m-oet komen, waarmede het geheel van de openbare straat is afgesloten. De heer OGGEL herinnert, dat het eerste advies van den gemeente-opzichter toch ook luid-de, dat er am het terrein een muur moes-t gebouwd worden. Spreker heeft bij de be handeling ook naar voren gebracht, dat inder- of hij den verkoop van den grond rekening zou gehouden worden met de conditie dat het terrein door een muur zou worden afgesloten. Hij had daarbij echter op het oog de wijze waarop het gemeentelijk slaohtlokaal is ge- sticht, waarbij nog terrein openligt. Uit dit plan blijkt echter, dat er aan de straatzijde geen open terrein blijft, daar de strook zoover die aan de straat ligt daarvan zal zijn geschei- den door den voorgevel en een poort. Het ge bouw zal worden gebouwd overeenkomstig het gemeentelijjk slachthuis, de ramen kom-en zelfs nog booger, zullen vermoedelijk ook wor den voorzi-en van onidoorzichtig glas? Spreker kan op grond daarvan geen vrijmoedigheid vinden aan adressant den last op te leggen om nog eens een muur om het terrein te gaan plaatsen. Zooals het plan nu is ontworpen, ziet hij er geen gevaar in, dat de kinderen der frdbelschool daar dingen zullen kunnen zien, voor hen minder geschikt zijn. De raad mag aan belanghebbende daarom geen meerdere lasten opleggen. De heer 't GILDE is het eens met den heer De Ruijter en meent ook, dat aan adressant moet worden tegemoetgekomen. De heer VAN KAMPEN acht het juist, dat de meerderheid van Burgemeester en Wethou ders het bouwplan niet kon goedkeuren, in verband met het genomen raadsbesluit, waar bij werd gesproken van het bouwen van een muur. Ook spreker had bedoeld, dat het ter rein door een muur zou moeten worden afge sloten. Hij- heeft echter den toestand ter plaatse ook eens opgenomen en meent ook, dat het plan, zooals het nu is ingezonden kan goed- gekeurd worden en aan adressant kan wor den tegemoet gekomen. Men moet hem dien last nu niet opleggen. De heer HAMELINK merkt op, dat, nu men eenmaal door het bouwen van een gemeente lijk slachthuis feitelijk eischen heeft gesteld waaraan zoo'n inriohting moet voldoen, men aan anderen geen plichten moet opleggen die de gemeente zelf niet naleeft. Hij acht de teekening van het plan in overeenstemm mg met de bedoeling van den raad. De heer OGGEL geeft toe, dat voor het ge meentelijk slachthuis niet den eisch is gesteld, dat dit zelf door een muur van de straat zou zijn afgescheiden, maar dit is later ter sprake gekomen, omdat de frdbelschool nu tusschea 2 slachtplaatsen in komt te staan en het een verkeerde inwerking op de jeugd zou hebben, wanneer ze van de straatzijde zouden kunnen zien, wat daarbinnen gebeurd. De heer VAN BENDEGEM verklaart zich voor inwilliging van het verzoek. De heer VAN DE BILT wijst er nog op, dat het eerste advies van den gemeenteopzichter wel degelijk was, dat eerst een muur moest worden gebouwd en dan op het terrein daar binnen een slachtplaats. Met 12 stemmen tegen 1 wordt het verzoek van adressant ingewilligd. Voor stemmen de heeren Van Bendegem, Van de Bilt, Dieleman, I. de Feijter, J. de Feijter, 't Gilde, Hamelink, Van Kampen, Ortelee, De Ruyter, Seghers en Verschelling; tegen stemt de heer Oggel. de heer J de Feijter met 9 stemmen; de heer tijd door de bew-oners der Pieter Pauluss-traat Seghers verkrijgt 3 en de heer Van Kampen bezwaren waren ingebracht tegen het voor- 1 gtem nemien om aldaar het gemeentelijk slachthuis Voor de tweede vacature worden ingeleverd te zetten, maar dat de raad nu de frdbel- 13 geldige briefjes. Uitgebracht zijn op de school tusschien 2 slaohtplaatsen inzet. Er heeren I. de Feijter 6, Seghers 3, Van Kampen komt nu in -de slachtplaats van den heer 2 en Van Bendegem en Ortelee ieder 1 stem. Verstraten geen deur aan de straatzijde, maar Bij tweede vrije stemming wordt herbenoem-d na een paar jaar wordt dat ook gevraa-gd de heer I. de Feijter met 7 stemmen; op den heer Seghers zijn 5 en op den heer Van Kam pen is 1 stem uitgebracht. 'Voor de derde vacature worden ingeleverd 13 geldige briefjes. Uitgebracht zijn op de heeren 't Gilde 6, De Ruijter, Seghers en Ha melink ieder 2 en op den heer Verschelling 1 stem. Bij tweede vrije stemming zijn uitgebracht op de heeren 't Gilde 6, Hamelink 4, De Ruij ter, Seghers en Verschelling ieder 1 stem. Bij herstemming, waarbij de heeren 't Gilde en Hamelink zich van mede stemmen onthou- den, wordt herbenoemd de heer 't Gilde met 7 stemmen; op den heer Hamelink zijn 4 stemmen uitgebracht. en all'icht toegestaan, zoo'n deur blijft niet altijd dicht en kan mea van af de straat zien wat daarbinnen gebeurt. Hij acht het daar om beter, dat de slachtplaats maar g-eheel van den openbaren weg is afgescheiden. De heer DE RUIJTER geeft toe, dat er door zijn spreken over dien mu-ur, wel een mis- verstand ten deze kan zijn ontstaan omtrent de bedoeling van den raad. Hij is echter bij zijn spreken over dien muur wel wat te ver gegaan. Bij de behandeling van het voorstel, was zijn bezwaar, dat van af de straat zicht- baar zou zijn wat er in het slaohtlokaal ge- beurde, hetgeen hij vooral met het oog op de nabijheid der frdbelschool niet gewenscht acht. Hij heeft daarom aan het slot gevraagd 6. Onbewoonbaarverklaring der woning L 28 op het gehucht Fort. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat op het gehucht Fort een woning staat van C. Schieman, plaatselrjk gemerkt L 28, welkfi in een zoodanigen toestand verkeert, dat deze zonder ingrijpende wij-zigingen niet meer voor bewoning geschikt is. Zij stolen daarom, gezien het advies der Ge- zondheidscommissie, voor, deze woning onbe- woonbaar te verklaren. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 7. Wijziging Verordening op den Keu- ringsdienst van Vee en Vleesch in den Kring Axel. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat de praktijk heeft doen ondervinden, dat -het gewenscht is de bestaande verordening op den Keuringsdienst van Vee en Vleesch met enkele bepalingen te moeten aanvullen: Zij stellen voor, gehoord de Gezondheids- oommissie, deze voorgestelde wijziging aan te -brengen, t.w.: 1. Artikel 28 lid b geheel laten vervalien en daarvoor in de plaats te stellen: Artikel 28 lid b. „ten verkoop voorhanden of ter af leve ring voorradig te hebben in andere lokalen of ruimten dan die, welke voldoen aan de eischen, krachtens art. 19 der Vleeschkeu- ringswet gesteld." 2. Art. 31 Strafbepalingachter het crjfer 28 te stellen: „29 en" en achter het cijfer 30 een komma stellen, terwijl de woorden „en 31" komen te vervallen. De heer VAN KAMPEN beschouwt dit voorstel als een rechtdoen aan de slager. Men heeft van de slagers gevorderd perfectionnee- ring hunner bedrijven, hetgeen hen op belang- rijke offers is komen te staan, en in vexhand daarmede behoort nu ook verboden te worden in de huizen te slachten, opdat men dan naar het gemeentelijk slachthuis zal gaan. Omdat. het een recht doen tegenover de slagers betee- kent, zal spreker er zijn stem aan geven, maar hij acht overigens dezen gang van zaken. verkeerd. De heer DIELEMAN is hiervan niet goed op de hoogte. De woorden van den heer Van Kampen maken hem al eenigszins huiverig. Zou uit aanneming van dit voorstel volgen dat de menschen van buiten niet meer in de gele genheid zouden zijn om zelf een beestje uit te ponden De VOORZITTERZe mogen dan nog wel een beestje uitponden, mits het in een daar voor belhoorlijk ingerichte lokaliteit geschiedt. De heer DIELEMAN acht dit dan een on recht tegenover de arbeiders, die zich op deze wijze in hun tekort nog eenigszins zelf willen trachten te helpen, en daartoe doen wat ze kunnen. Er zijn er wel niet veel meer die het doen, maar het komt toch nog voor dat er menschen zijn die een varkea mesten en dat dan geheel of gedeeltelijk verko-open, om daar van huis-huur of rente hunner woning, of de dokter te betalen. Die trachten zichzelf te redden en dat moet in dezen tijd ze-ker ge- waardeerd worden. De heer OGGEL: Ze mogen blijven uitpon den! De heer DIELEMANJa, als ze dan naar het slachthuis in Axel komen! De heer OGGEL: De wet is er nu eenmaal en moet uitgevoerd worden. De heer VERSOHELLING verklaart het met het betoog van den heer Dieleman eens te zijn; deze voorgestelde wijziging der ver ordening beteekent weer nieuwe offers voor de arbeiders, die om ze te kunnen uitponden met hun geslachte beestjes naar Axel moeten komen, hetgeen hen op vervoerkosten, tijdver- lies en kosten voor het slachthuis komt te staan. Hij zal daarom tegen stemmen. Het voorstel wordt verworpen met 7 tegen 6 stemmen. Voor stemmen de heeren Van Bendegem, Van de Bilt, Hamelink, Van Kampen, Oggel en De Ruijter; tegen stemmen de heeren Dieleman, I. de Feijter, J. de Feijter, 't Gilde, Ortelee, Seghers en Verschelling. De heer OGGEL merkt op, dat dit besluit. is in strijd met de Vleeschkeuringswet.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 5