SF0ST. TER NEUZEN. 11 October 1933. ZAAMSLAG. SAS VAN GENT. HONTENISSE. CRISIS PUBLICATION. RECHTSZAKEN. VOETBAL. a a c. i i c. K'eJte* PWie& s be- naag 'ZtBt tre- "d. set 'et pea van voor den oorlog, welke prijs lag tus- sdhen 7 en f 8 per 100 K,G. :Eveneens zal worden getracht voor den oogst 1933 den v66r-oorlogschen prijs te be- reiken. Beperking in den verbouw van deze cultures ligt niiet in de bedoeling. UIT DE SJD.A.P. In de Zaterdag gehouden vergadering van liet bestuur der S.D.A.P. is een „commissie tot vergelijkend onderzoek van politieke syste- men" benoemd. Voorzitter werd Ir. J. W. Albarda. De verdere leden zijn Ds. Banning, Mr. G. v. d. Bergh, Mr. v. d. Goes v. Naters, L. J. Kleijin, Matthij-sen, Prof. Mr. Van Meurs, Mr. Moltzer, Vliegen, Vorrink, Mr. Waslander, Wiardi Beckman, Dr. Wibaut, v. d. Woestijne en Wouden-berg. Het partijbestuur schijmt voorts de partijge- nooten, die lid zijn van de Internationale Anti- Oorlogs-Liga, aan den band te willen houden. Er is althans uitvoerig gediscussieerd over het verslag van een bespreking, die het dagelijkseh bestuur heeft gehad met vertegenwoordigers van die Liga. Algemeen werd het verlangen uitgesproken, tot een regeling te komen, waar- door, binnen de besluiten van de partij, de ac- tiviteit en de energie der partijgenooten in de Liga geheel aan de partij dienstbaar zullen worden gemaakt. Aan het dagelijkseh bestuur werd opgedragen de besprekingen met de Liga-vertegenwoordigers voort te zetten. HET UNIFORMVERBOD. Op een te Amsterdam gehouden vergadering van de gewestelijke stamleiders der Roode Valken-afdeeling van de Arb. Jeugd Centrale <s.-d.) zijn de volgende besluiten genomen: (le. De roode stam- en troepvlaggen, als- mede de hordevanem worden tot nader order niet meer gedragen. 2e. de roode hordevaantjes worden vervan- gen door dit-o blauwe vaantjes met het Roode Valken-insigne, met vermelding van den naam van de horde. 3e. De Roode Valken-leiders nemen aan bijeenkomsten of tochten der Roode Wachten niet in Roode Valken-uniform deel, teneinde misvattingen in het publieke oordeel zooveel mogelijk te vermijden. 4e. Teneinde zooveel mogelijk elke moei- lijkheid in verband met het openbare optreden der Roode Valken te voorkomen, worden van heden (30 Sept.) af marschen, op tochten of demonstraties met muziek van trommels en signaalhooms slechts gehouden met voorken- nis van en in overleg met het hoofdkiwartier. Slechts voorzoover het betreft verplaatsingen naar en van bijeenkomsten of ter gelegenheid van buitentochten, wordt in gesloten formatie gemarcheerd. 5e. Waar de noodzakelijkheid gehleken is kwaadwillige tegenstanders geen voorwend- sels tot agitatie tegen de Roode Valkenbewe- ging in handen te spelen, wordt er nadruk op gelegd de regelen van het Roode Valkenwerk nog stronger dan vroeger te handhaven. Een onnadenkendheid, die vroeger zonder wezenlijk belang was, kan heden onaangename gevolgen met zich meebrengen. In de vergadering van den vereenigingsraad en het hoofdbestuur der A.J.C. werden de be sluiten van de vergadering der stamleiders een- stemimig goedgekeurd en bekrachtigd. DE 14de VOLKENBONDSVERGADERING. De correspondent der N. R. Crt. te Geneve seint: De Nederlandsche resolutie over de Duit- sche vluchtelingen lijkt thans dan toch in veilige haven te zijn. De tweede commissie heeft het compromis eenstemmig goedge keurd, waarbij de Duitsche delegatie zich van stemming heeft onthouden. De definitieve tekst der aangenomen resolutie is thans als volgt: De Volkenbondsvergadering, rekening hou- dend met den toestand geschapen door het feit, dat een groot aantal personen, Joden en anderen uit Duitschland afkomstig, in den loop van de laatste maanden naar verschil- lende landen hun toevlucht hebben genomen; overwegende, dat hun tegenwoordigheid in die landen een vraagstuk van oeconomischen, financieelen en socialen aard vormt, waarvan de oplossing slechts zal kunmen worden ge- vonden door intemationale samenwerking; geeft den Volkenbondsraad in overweging, een hoogen commissaris te benoemen om over deze samenwerking te anderhandelen en deze samenwerking te leiden, en in het bijzonder om zooveel mogelijk arbeid aan de vluchtelin gen te verzekeren in alle landen, die arbeids- gelegenheid kunnen aajnbieden; verzoekt den Volkenbondsraad om de staten en indien hij dit wenschelijk acht ook de particuliere orga- nisaties die het best in staat zouden zijn deze vluciitelingen te hiulp te komen, uit te noodi- gen zich te doen vertegenwoordigen in een raad van beheer wiens opdracht zal zijn den "hoogen commissaris bij te staan in zijn taak, terwijl de hooge commissaris periodiek rap- porten over de ontwikkeling en volvoering van zijn werk aan dezen raad van beheer zal moe- ten aanbieden, welke deze rapporten zal doen toekomen aan alle staten die in staat zijn hun medewerking aan bovenbedoeld werk te ver- strekken; geeft eveneens in overweging dat de kosten van deze samenwerking en van het bureau van den hoogen commissaris gedekt zullen worden door vrijwillige bijdragen uit particuliere of andere bronnen; beveelt den Volkenbondsraad aan het Volkenbondssecreta- riaat te machtigen, aan den hoogen commis saris een voorschot te doen van niet meer dan 25.000 francs, met dien verstande dat deze som aan den Volkenbond zal worden terug- gegeven uit de fondsen waarover de hooge commissaris de besohikking zal krijgen, is overtuigd dat alle regeeringen den hoogen commissaris zooveel mogelijk iin de hierboven omschreven taak zullen bijstaan. Voor dit doel zal de definitieve resolutie aan alle staten, aan de leden en niet-leden van den Volkenbond worden medegedeeld. Tenslotte drukt de resolutie de stellige hoop uit dat de particuliere organisatie zooveel mogelijk zul len medewerken met den hoogen commissaris om het succes van deze hulpactie te verze keren. DE RUKWINDEN die hedenmorgen het water in de Schelde hevig beroerden, deden in de stad versehil lende dakpannen naar beneden tuimelen, terwijl nabij de weegbrug aan den Goessohen- polder een wagen met stroo in het kanaal terecht kwam. DE A.V.R.O TE TER NEUZEN. Er was ter gelegenheid van den Kovacs Lajosavond, j.l. Maandag van wege de A.V.R.O. in Ter Neuzen gewoeikerd met de in het Luxor-Theater" beschikbare plaatsen, en toen het tijdstip voor beginn-en daar was, was het dan ook met recht tjokvol met geest driftig gestemde luistervinken, die nu het doel van hun reeds lang gekoesterd verlangen, osghitterende A.V.R.O.-avond in eigen ^-v^ig.-xagen vervuld. Onder de genoodigde gas ten merkten wij op de burgemeester en andere leden van het gemeentebestuur van Ter Neuzen, de leden van het Gewestelijk bestuur der A.V.R.O., de heeren Mr. J. Adriaanse te Middelburg, en C. Wolf te Oostburg. Het gejuich begon reeds toen het orkest bij gesloten gordijn muziek liet hooren en na het openen van het gordijn -betrad onder daverende toejuichingen Kovacs Lajos (Louis Schmidt) het podium en nam zijn plaats in voor de band, om terstond met de uitvoering van het programma aan te vangen. De Kovacs Lajos-band is, voor wat de muzikale verrichtingen betreft, voor de luis tervinken geen -onbekende, doch het beteekent toch nog iets geheel anders wanneer men de artisten niet alleen kan hooren, maar ze ook kan zi-en, de mimiek, de verwisseling van instrumenten (want ze blijken meester te moeten zijn op verschillende instrumenten) en al wat hetgeen in den tegenwoordigen tijd van orkesten in dit genre gevergd wordt. Diligent, solisten, refreinzangers, ze wer den om het meest en voortdurend toegejuicht, De directeur was niet karig met toegiften, maar toch bleven de hoorders om meer vra- gen, waaruit wel bleek, dat ze zich met het gebodene uitermate hebben geamuseerd. De attractie die de band vergezeld-e, de „Fidelio Singers", 4 zangers en een begelei- der op den vleugel, waren inderdaad een attractie. Zij beschikken over bijizondere stemmiddelen en weten die geroutineerd te gebruiken, terwijl zij hun repertoire, bestaan- de uit verschillende schlagers door hunne mimiek op beschaafde en boei-ende wijze weten voor te dragen. Het succes van de voile zaal viel hun ook in zeer ruime mate ten deel. Het Comity van Actie alhier had gemeend, bij dit eerste optreden der A.V.R.O., in Ooste- lijk Zeeuwsch-Vlaanderen een blijk te moeten geven van de bijzondere ingenomenhedd der Luistervinken met dit feit, en was daarin door vrijwillige bijdragen der Luistervinken in de gelegenheid gesteld. Wel werd be- treurd, dat de (jyerige voorzitter van het Comite, Dr. Van Pienbroek, juist nu de kroon op zijn werk werd gezet, door ongesteldheid niet kon tegenwoordig zijn. De heer N. J. Harte, aan wden verzocht -was zijn taak te vervullen, gaf bij de mededeeling van een en ander uiting, en stelde onder algemeenen bdj- val voor den voorzitter per telegram hulde te betuigen voor al het werk dat hij voor de A.V.R.O. en -de belangen der Luistervinken in deze stad en omgeving heeft verricht, terwijl hem een voorspoedig herstel werd toegewenscht. Hij stipte verder aan het bijzondere, dat Kovaos Lajos naar dit ver van het centrum gelgen deel van het land is gekomen, waarvan men hier wel overtuigd is dat er moeilijk- heden aan verbonden zij(n, maar waarvan men ook weet dat ze zijn te overvaren. De mannen die de A.V.R.O. hebben opgericht, hebben het mogelijk gemaakt dat Zeeuwsch- Vlaanderen nader bij het overig deel van Nederland werd getrokken. Door de draad- looze omroep kreeg men dezelfde rechten, d-ezelfde gemakken, dezelfde genoegens als in het centrum van het land, aangezien de aethergolven geen hinder ondexevinden van of zich niet laten weerhouden door verren af- stand, mist, ijsgang of storm. Zoolang de A.V.R.O. in de studio bleef, was voor Zeeuwsch-Vlaanderen de toestand niet anders dan overal elders. Verandering kwam er, toen de A.V.R.O. bui- ten de studio kwam, met steden-avonden en de later gevolgde protestvergaderingen in ver band met h-et zendtijd-besluit en propaganda- avonden. Toen ook kleinere plaatsen met een bezoek werden vereerd kwam ook hier een andere hoop en verlangen op. Men verwachtte, zij het dan niet Nioo Treep, dan toch wel eens Kovacs Lajos met zijn band in Oostelijk Z.- Vlaanderen te zullen kunnen begroeten. Dat tijdstip was heden aangebroken, de voile zaal en de toejuichingen hebben wel voldoende doen blijken dat de komst van Kovacs Lajos" met zijn artisten, en de attractie, de „Fidelio Singers" de gunst van de Luistervinken ook in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen stormender- hand hebben veroverd. Hij hoopte, dat diit op treden de band tusschen Omroepvereeniging, die ook nevens amusement in verschillend op- zicht cultuur brengt, niet alleen zal bestendi- gen, doch ook verstevigen. De heer Harte gaf verder te kennen een op dracht te moeten vervullen namens de Luis tervinken in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, door den dirigent, Kovacs Lajos, een lauwer- krans aan te bieden, terwijl hij vervolgens na mens de Ter Neuzensche Luistervinken voor de studio der A.V.R.O. aanbood een foto van de voorhaven en Scheldekade te Ter Neuzen (foto R. Elzinga) en door jonge dames aan di rigent en artisten werd overhandigd een schildje met het stedelijk wapen van Ter Neu zen (gebrandschilderd door den heer W. Wisse, van Zaamslag). De dirigent dankte voor de hem en zijn band gebrachte hulde. Hierop werd gezongen een gelegenheids- hiuldelied aan de A.V.R.O. Na de pauze werd namens het hoofdbestuur der A.V.R.O. het woord gevoerd door Baron Tindal, die in het kort wees op het voor de omroepvereeniging belangrijk jaar. De omroep bestaat 10 jaar, men heeft in gebruik geno men een eigen nieuw kantoorgebouw en plan- nen warden gevormd voor het stichten van een eigen studio. Een speciaal studiogebouw be staat feihelijk in ons land nog niet. Men heeft hier weer met andere eischen rekening te houden dan in het buitenland, en dit maakt grondige studie van verschillende eischen noodzakelij-k. Naar aanleiding van daartoe tot het bestuur gerichte verzoeken van luistervinken, die voor de nieuwe studio iets willen sch-enken, is een orgelfonds ingesteld. Ook al naar aanleiding van een verzoek tot het aangeven van een bedrag is gesproken over een rijksdaalder, hetgeen echter niet wil zeggen dat men geen hooger bedrag mag geven, terwijl kleinere be- dragen met evenveel genoegen worden aan- vaard. Baron Tindal wees op de%>ositie van de A.V.R.O., die, ondanks den haar afgenomen zendtijd steeds sterker is geworden, hetgeen bewijst dat zij de sympathie der luisteraars geniet. Me,n hoopt ten slotte te zullen ver- werven een eigen zender met een voile week zendtijd. Tijdens de tweede afdeeling werd door den heer J. C. V-ink, voorzitter van het Oomitd van Actie te Axel, aan den dirigent namens de Axelsche luistervinken een bloemstuk aange- boden. Tot slot van de uitvoering had de dirigent voor de opgekomenen een verrassing, door het spelen van het Zeeuwseh-Vlaamsche Volks lied, waarvan Bob Scholte het eerste couplet inzette, en dat door de aanwezigen met voile instemming werd meegezongen en toegejuicht. Deze verrassing hadden de aanwezigen te danken aan den voorzitter van het Ter Neu zensche actie-comite, Dr. Van Pienbroek, die den heer Schmidt de muziek had toegezonden met verzoek dit voor zijn orkest te bewerken en uit te voeren. Het was voor alle aanwezigen een mooie avond, die lang in de herinnering zal voort- leven. RIJKSPOSTSPAARBANK. Gedurende de maand September werd aan het postkantoor alhier op spaarbankboekjes ingelegd 33.160,20 en terugbetaald 21.209,46 -derhalve meer iagelegd dan terugbetaald 11.950,74. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 22. Tot aankoop van Nationale Schuld ten be- hoeve van inleggers werd uitgevoerd 1 order, tot een nominaal ibedrag van 2000. ZEER BELANGRIJK.. Maatregelen gerstteelt. Overeenkomstig vroegere toezegging der Nederlandsche Graan-Centrale heeft deze or ganisatie ons thans in staat gesteld onze lezers op de hoogte te brengen van de maat regelen, welke genomen worden ten behoeve van de telers van gerst (oogst 1933). Bij het ontwerpen daarvoor bleek, -dat er te groote bezwaren waren om voor de gerst een- zelfde regeling te maken als die, welke op 2 October jj. voor de rogge in werking is ge- treden. Daarom heeft men deze plannen al thans voor de oogst 1933 laten varen. Er wordt dus voor de gerst geen vergoe- ding na denaturatie aan den handelaar be- taald, doch -de teler ontvangt de vergoeding zelf, terwijl denaturatie daarbij overbodig wordt. De Nederlandsche Graan-Centrale heeft aan de Gewestelijke Tarweorganisatie opge dragen het verdere diorschen van de gerst te controleeren. Verder verwijzen wiji naar de Crisis-publicatie in dit nummer. PARACHUTEWEDSTRIJD VAN DE NEDERLANDSCHE RONDVLUCHT 1933. Gedurende de gehouden Nederlandsche Rondvlucht 1933 zijn uit het vliegtuig PH- LUX boven elk der onderstaan-de plaatsen 100 parachutes uitgeworpen: Hoom, Medem- blik, Den Burg, Dokkum, Breda, Bergen op Zoom, Hulst en Axel. Aan deze parachutes waren genummerde kaarten bevestigd; de prijzen waren bestemd voor de vinders van de drie laagste nummers. Uit Hulst werden 21 kaartjes ingezonden. Prijzen werden behaald door: no. 1. Leon Voet, Broodmarkt 172; no. 3. J. de Meurichy- Pieck, Huize Hulsterloo, Tivoli; no. 5. C. Minet, Godsplein A 71. Uit Axel werden 20 kaartjes ingezonden. Prijzen werden behaald door; no. 1. G. Ver- beke, Zeestraat A 25; no. 2. J. C. de Smidt, Weststraat D 18; no. 6. G. Verbeke, Zeestraat A 25. BRUG OPENEN OVER HET KANAAL TER NEUZEN—GENT. Het beheer van bruggen en wegen in Bel- gie heeft besloten de brug te Selzaete over het kanaal Ter NeuzenGent voortaan des Zondagsnachts tweemaal te openen, om half twaalf en om half vier. VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTE. Tot hulpprediker bij de Vrije Bvangelische gemeente te Nieuwvliet is benoemd de heer J. Timmenmans, theol. cand. te Enschedd. GEREF. jKERK. De hulpprediker cand. P. M. van Dijk, be noemd bij de Geref. Kerk te Wemeldinge, zal tot zijn ambtswerk ingeleid worden door Ds. A. Scheele van Kapelle-Biezelinge Zondag a.s. 15 Oct. In de voormiddaggodsdienst- oefening. MR. E. J. SPRENGER. t Maandagmiddag is te Oostkapelle, waar hij op familiebezoek was, plotseling overleden de heer Mr. E. J. Sprenger. De heer Sprenger werd 1 April 1856 te Middelburg geboren en bereikte dus den leef- tijd van 77 jaar. Sinds 1913 maakte hij deel uit van -den gemeenteraad van Middelburg. In dit jaar werd hij ook tot lid van Prov. Staten gekozen. Hij nam zitting in het college van Ged. Staten tot aij|n aftreden als Statenlid in 1923; toen werd de verhouding anders en moest hij zijn zetel als zoodanig afstaan. In verscheddene andere functies is hij in zijn woonplaats nuttig werkzaam geweest. Hij was oak commissaris der N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen. De verdiensten van den thans overledene werden erkend door zijn bemoeming tot ridder in de Qrde van den Nederlandschen Leeuw. IN DRONKEN TOESTAND VERGIFT INGENOMEN. De 31-jarige -kapitein van de sleepboot ,Walvisch" uit Werkendam, heeft Zaterdag- avond te Wemeldinge, terwijl hrj onder invloed van sterken drank verkeerde, nog een flesch bier wilde drinken, een verkeerde flesch ge- grepen, waarin nd. een vergiftige vloeistof voor het dooden van insecten zat. De man heeft hieruit gedronken en geraakte geheel versuft. Zondagochtend is hij naar het zieken- huis te Goes vervoerd. I SMOKKELHANDEL OP DE NEDERLANDSCHBELGISCHE GRENS. De tolkommiezen en gendarmes hebben, naar uit Brussel gemeld wordt, s-edert een paar weken, weer -de handen vol, in de Oost- Vlaamsche grenastreek. Te Moerbeke is een vrachtauto met 1200 K.G. uit Zeeland binnen- gesmokkelde boter in beslag genomen. Bij Sinaai verrasten de tolkommiezen een andere smokkelauto. Twee personen, die in den wagen zaten, wisten te vluchten. De auto be- vatte meer dan 1500 K.G. Hollandsche boter. Ook te Selzaete is een auto met 1500 K.G. suiker tot staan gebracht. De chauffeur nam de vlucht in de bosschen. Elders nog hebben de douaniers eveneens op verscheidene duizen- den kilogrammen suiker beslag weten te leggen. DE DIJKVAL IN DEN NIEUW NOORD- BEVELAND POLDER. Zondag was het naar De Z. meldt bij het gat in den zeedijk reusachtig druk. Van alle Noord-Bevelandsche dorpen en ook van buiten het eiland waren veel belang- st el lend en Het gat in den dijk wondt steeds grooter. Momenteel is de lengte pl.m. 250 M. Voort durend sohuiven er stukken grond in de diepte. Waar de dijk heeft gelegen staat thans meer dan 12 M. water. Over een lengte van pl.m. 50 M. is een nooddijk gelegd van zandzakken, ter hoogte van 1 M. Achter deze barricade zal een dijk gelegd worden, waardoor men het poldertje Bohemen hoopt te behouden. Naast het pol dertje ligt nog een kleinere inlaag- Hier stroomt het water in en uit. Er werken thans een 30-tal menschen aan den dijkval. Toen Zondagmiddag de vloe-d opkwam sloe- gen de golven van de Ooster-Schelde met kracht tegen de steile wan-den van het stuk dijk. Honderden menschen keken over de zandzakken heen naar het wilde golvenspel en naar de telkens wegschuiven-de aarde. Piotseling verdween ook een deel van de zak- ken in de diepte, nu een poosje nog een ander deel. Het werd toen zeer gevaarlijk om in de buurt van de zandzakken te blij.ven staan. De rijiksveldwachter Van der Velde uit Wissen- kerke, liet daarom den zeedijk ontruimen. Elnkele personen, die aan dit bevel niet vol- deden, Liepen hierbij een proces-verbaal op. De zandzakken sloegen inmid-dels alien weg. Naar de Oostkant, naar den oesterput toe, vielen toen geweldige stukken -grend in zee. Een klein beetje water drong reeds in het poldertje Bohemen. Dinsdag a.s. zal het bestuur van den Nieuwen Noord-Bevelandpolder trachten om het grondwerk aan te besteden. Een defini tieve beslissing kan dan nog niet genomen worden. Uit overlevering is betkend dat tijdens den 80-jarigen oorlog een groot gedeelte van Zeeuwsch-Vlaanderen, door het doorsteken der dijken aan de zee werd pni„)s gegeven, en dat deze poldergronden ongeveer 60 jaar met de zee zijn eengebleven. In dien tijd lag in de buurtschap Poonhaven een dorpje, dat den naam droeg van ,,Aan- en Genderdijke", welken naam later aan een aangrenzenden polder is gegeven. Er bestaat echter bij som- migen een versehil van meening omtrent de ligging van dit gemeentje, omdat de een be- weerd dat het bij Poonhaven lag, terwijl weer anderen het verd-eraf zoeken. Door het gra ven van een sloot nabij voomoemde buurt- sohap en op het bouwland van J. de K. stiet men dezer dagen op 14 menscheljjke skeletten, waaruit nog gave doodishoofden met tanden te voorschijn kwamen, waardoor wel zal komen vast te staan, dat ziji die beweren dat die gemeente lag bij Poonhaven, het wel bij het rechte eind hadden. Dit was dus de be- graafplaats. Bij den Gemeenteveldwachter J. van Wes- tenbrugge alhier, is als gevonden gedeponeerd een portemonnaie met inhoud. Rechthebbende vervoege zich aldaar. Aan het einde der week loopende van 2 10 tot 9-10-'33 bleven als gedeeltelijk werk- loos over: 35 fabrieksarbeiders, terw-iji 5 transportarbeiders geheel werkloos bleven, verder lieten zich -deze week inschrijven bij het orgaan der arbeidsbemiddeling3 stop- sters (vrouw.), 2 bobijnsters (vrouw.), 1 kantoorbediende bleef werkloos; totaal 46. Als commentaar zij hierbij het volgende gevoegd. Met uitschakeling van de -boven- genoemde 35 periodiek-werkloozen, blijven er slechts een vijftal werkzoek-enden meer over. Deze zijn echter arbeidskrachten, die wegens hun hoogen leeftijd niet in eenig bedrijf kon- den worden ondergebraeht, zoo dat practisch gesproken de bietencampagne, en zeker niet te vergeteu de bestuurder van de Arbeids- beurs, door wiens bemiddeliing de arbeids krachten geplaatst werden, alles hebben bijj- gedragen om tijdelijk althans, het werkloozen- probleem op den achtergrond te d-ringen. De heer J. B. Harlot, marechaussee bij de brigade te Hontenisse, is met ingang van 15 October a.s. benoemd tot agent van politie te Zaltbommel. De Officler van Justitie eischte 6 maanden gevangeniss-traf. (Mr. Dieleman Jr. vroeg ontslag van rechts- vervolging of vrijspraak en bij eventueele ver- oordeeling een voorwaardelijke gevangenis- straf of een -geldboete. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van Dinsdag 10 Oct. 1933. De volgende zaken werden behandeld: F. M. de B., oud 20 j., schippersknecht te Sas van Gent, werd ten laste gelegd, dat hij op 10 September 1933 te Sas van Gent heeft weggenomen 47 stukken hout, toebehoorende aan de Cooperatieve Handelsvereeniging van de Noord-Brabantsche Christelijke Boeren- bond. Eisch: 25 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraakf 15 boete of 10 dagen hechtenis. (Mr. Van der Weel, verdachte's raadsman vroeg een lichtere straf. O. F. B., oud 27 j., schilder te St. Jansteen, werd verdacht dat hij op 24 Augustus 1933 te Hulst eenige stoelen, toebehoorende aan F. Taalman, welke goederen hij in bruikleen had, heeft verduisterd. Eisch: vrijspraak. Uitspraak id-em. C. L. S., oud 28 j., landbouwersknecht te IJzendijke, werd verdacht dat hij op 4 Sep tember 1933 te IJzendijke zich met geweld heeft verzet tegen den marechaussee Padmos, die hem als verdacht van eenig strafbaar feit, naar de kazeme wilde geleiden. Eisch: 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. P. F. V., oud 21 j., chauffeur te IJzendijke, werd ten laste gelegd dat hij op 4 September 1933 te IJzendijke den marechaussee Padmos, die hem als verdacht van een strafbaar feit naar de kazeme wilde geleiden, heeft be- leedigd. Eischf 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. P. O., oud1 58 j., werkman te Ter Neuzen, werd verdacht dat hij op 5 September 1933 te Ter Neuzen Jacobus de Dreu heeft beleedigd. Eisch: /10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak idem. HOE MEN IN DEN BOSCH DEN EED AFLEGT. Niet lang geleden zou de kantonrechter te Maastricht in een burgerlijk rechtsgeding een getuige hooren. Toen deze met opgeheven rechterhand ge- reed stond om de eedsformule uit te spreken, liep piotseling een der twee in de zaak optre- dende advocaten van zijn plaats om achter den getuige te gaan staan en dezen van daar uit scherp in het oog te houden. Op de hem door den raadsman der tegenpartij gestelde vraag wat dit zonderling gedrag te beteekenen had, antwoordde hij: „Ik kijk toe of de ge tuige ook zijn linkerhand buiten zijn broek- zak houdt, want bij ons (bedoeld werd Den Bosch) steken ze soms bij het afleggen van den eed de twee voorste vingers van him lin kerhand in hun broekzak omlaag am" er ver volgens maar op los te liegen, zich zelf wrjs makend-e, dat de aldus afgelegde eed van nul en geenerlei waarde is!" Iedere lan-dbo-uwer, die ongedorschte gerst in voorraad heeft, moet vanaf (hed-en niet verder tot dbrschen overgaan zonder toe- stemming vein en overleg met de Tarwe organisatie van het gewesit, waarin hij woon-t Doet hij dit toch, dan verbeurt hij zijn redht op de steimuitkeering, welke op 3,50 per 100 K.G. inheemsche gerst is vastgesteld. Deze vergoeding zal voorts worden uitge- keerd aan: 1. degenen, die voor 16 Augustus j.l. gerst hebben verkocht en wier opgaven door h-et bestuur van de Gewestelijke Tarwe- organisaties destijds zijn goedgekeurd. 2. degenen, wier voorraad gedorsohte gerst per 30 September door de Gewestelijke Organisatie is vastgesteld. Geen vergoeding wordt uitbetaald over de hoeveelheden, welke telers gedurende het tijdperk 16 Augustus30 September 1933, ondanks herhaalde waarschuwingen hebben verkocht. Nadrulkkelijik wijzen w(j de gerstvertaouwers er dus op om vanaf heden alleen -te dorschen na opgave en onder controle van die Gewes- telijke Tarweorganisatie, waaronder hij res- sort eert. De voorraden gerst, welke op 30 September door de Gewestelijke Tarweorganisatie zijn vastgesteld kunnen vrij worden verkocht. Ditzelfde gel-dt ook voor de partijen gerst, die onder controle van het gewest zijn ge- dorscht. Voor verdere inlichtingen wordt de teler verwezen naar het bestuur -der Tarweorgani satie van het Gewest waarin hij woont. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBURG. iDe Rechtbank heeft in hare zitting van 10 October de-volgende zaken behandeld: E. L. L., oud 47 j., schipper te Ter Neuzen, werd verdacht dat hij op 28 Juni 1931 van het Sloe ter hoogte van het fort Rammekens, over Vlissingen en Veere, en door het Engelsche Gat naar het Hollandsch Diep en vervolgens door de Dordtsche Kil naar Dordrecht, als schipper van het schip Op Hoop van Zegen N.Z. 5, heeft vervoerd 5714 liter buitenlandsch gedistilleerd (aethyl-alcohol) ter sterkte van 96 pet., zonder gedekt te zijn door vervoerbe- wijs of document als vereischt, zulks terwijl hij verdachte wist of redelijkerwijze kon ver- moeden, dat van dat gedistilleerd de accijns niet was betaald. De Rijksadvocaat eischte voor dat feit eene geldboete van 120681 (een honderdtwintig duizend zes honderd een en tachtig gulden), verbeurdverklaring van de vaten met gedistil leerd en van het schip Op Hoop van Zegen N.Z. 5. De Officier van Justitie eischte een gevan- genisstraf van 6 maanden. M. v. B., ou-d 43 j., schipper te Ter Neuzen, werd ten laste gelegd dat hij op 28, 29, 30 Juni en 1 Juli 1931 op dezelfde wijze als bovenom- schreven 5714 liter buitenlandsch gedistilleerd (aethyl-alcohol) van 96 pet. heeft vervoerd van Dordrecht naar Rotter-dam en terug met het door hem als schipper bevaren schip „Hen- ri-ette". De Rijksadvocaat eischte eene geldboete van honderd en twintig duizend zes honderd en een en tachtig gulden, met verbeurdverklaring van de va-ten met gedistilleerd en van het schip „Henriette". ZEEUWSOHE V OETB ALBOND. De derde competietie-Zondag voor dezen bond is achter den rug en in enkele afdeelin- gen begint reeds eenige teekening te komen, welke vereenigingen den toon zullen aangeven. le Klasse B. Hoofdplaat nam op zeer afdoende wijze re vanche voor de door haar in Ter Neuzen ge leden nederlaag, door thans het derde elftal van Temeuzen met 51 er onder te houden. Biervliet, dat Oostburg op bezoek had, ver- mooht geen enkele maal het net te vinden, terwijl daartegenover haar keeper driemaal het nakijken werd gegeven. le Klasse C. Sluiskil wist wederom op eigen terrein de overwinning te behalen. Ditmaal was Stoppel- dijk het sl-achtoffer (31). Axel H, ofschoon niet op voile sterkte, be- haalde een zeer fraaie overwinning op ONW (5—1). De voorhoede van Hontenisse bleek in den thuiswedstrijd tegen STEEN een zeer produc- tieve bui te hebben. Niet minder dan zesmaal werd door haar gedoelpunt, terwijl STEEN het niet verder kon brengen dan de helft van dit aantal. 2e Klasse C. Terneuzen IV kon het tegen de Tern. Boys niet bolwerken en verloor met 04. Van het v-ierde elftal van het vorig selzoeu, waamaar het een genoegen was te gaan kijken, blijkt niet veel meer te zijn overgebleven. iScheldestrijders ontving op haar terrein het eerste elftal van Wesitdorpe en wist met 21 de punten thuis te houden. 2e Klasse D. De reserves van IJzendijke speelden thuis tegen die van Hoofdplaat en moesten met 04 het loodje leggen. De Breskensche Zeeduivels behaalden him derde overwinning in successie. Thans moest Biervliet H er aan gedooven (31). De strijd tusschen de reserveploegen van Oostburg en Sasput eindigde in een 12 over- winning voor laatstgenoemde. 3e Klasse B. In deze klasse is niet veel voortgang te be- speuren. Tot nog toe zijn de meeste wedstrij- den door allerlei omstandigheden uitgesteld moeten worden. Slechts twee wedstrijden vonden Zondag doorgang, n.l. STEEN nHontenisse n, met als uitslag 32 voor de thuisclub en Com. Boys IIZuiddorpe, welke door de bezoekers werd gewonnen met 15. De stand in bovenstaande klassen is als volgt: le klasse B. Breskens H 2 2 - 9—2 4 Hoofdplaat 3 2 - 1 15—3 4 Oostburg 3 2 - 1 7—3 4 Terneuzen ni 2 1 3—6 2 Sasput 2 1 l 5—7 1 Biervliet 2 l 4—7 1 Sluis 2 2 1—16 le klasse Sluiskil 3 2 - 1 10—7 4 Hontenisse 2 1 8—5 3 ONW 3 1 1 6—9 3 Axel II 2 1 1 8—6 2 STEEN 2 1 1 6—8 2 Stoppeldijk 2 2 3—6 2e klasse Temeuzen IV 3 2 1 9—10 4 Tern. Boys 3 1 1 1 8—5 3 Scheldestr. 3 1 1 1 6—7 3 Com Boys 1 1 4—3 2 Westdorpe 2 2 4—6 BKW

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 2