ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Mijn Eiland Eerste Blad. feuilleton SK'" No. 9053 WOENSDAG 11 OCTOBER 1933. 73e Jaargang BIHHENLAND. HONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post /1,55 per 3 maanden Bfl voor uitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika J 2,overige lan den f 2,35 per 3 maanden f r. per post Abonnementen voor het buitenland alleen by vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels /0.80 Voor elken regel meer f 0,20 KLEEVE ADVERTENTIeN per 5 regels 50 cent bfl vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst ten dag voor de uitgave- DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAA NDAG-, WOENSDAG- en VRUDAGAVOND. BEZOEK VAN PRINSES JULIANA. Ter gelegenheid van de herdenking van Alkmaar's ontzet 360 jaar geleden, heeft H. K. H. Prinses Juliana Maandag een be- zoek aan Alkmaar gebracht. In dicMe drom- men stonden de Alkmaarders langs de vele versderde en bevlagde straten om H. K. H. te zien en te begroeten. Op verschillende plaatsen had de Prinses toloemen in ontvangst te nemen. Bij Haar aankomst in het Victo- riapark inspecteerde de Prinses de eere- wacht van den Bijz. Vrijw. Landstorm .Daar werd zij| toegesproken door burgemeesiter Wendelaar. Nadat de hooge gasten onder het baldakijn had den plaats genomen zong een gemengd koor, waarna mr. C. J. de Lange, voorzitter van de Alkmaar's ontzetvereeniging de her- denkingsrede uitsprak, waarin hij zich spe- ciaal richtte tot H. K. H. Prinses Juliana. Na afloop van de rede werd de Alkmaarsche vlag geheschen en legde Prinses Juliana een krans aan den voet van het vrijheidsbeeld. Vervolgens heeft de Prinses nog een bezoek gebracht aan Engmond aan Zee, waar zij het koloniehuis Prinses Juliana" bezichtigde. Om kwart voor twee vertrok zij weer naar Alk maar ,waar H. K. H. het 8 October-concert bijwoonde. Na het concert begat- zij zich naar het stadlhuis, waar de Prinses op het hordes den historisch-allegorischen optooht gaide- sloeg, welke in beeld bracht de vrijmaking der Nederlanden van de Spaansche over- heersching. Na afloop hiervan vertrok de Prinses. DR. COLIJN LIGHT ONGESTELD. Naar gemeld wordt heeft de Minister- President, Dr. H. Colijn, op zijn terugreis per vliegtiuig van Berlijn naar Amsterdam de vorige week, een lichte kou gevat, ten gevolge waarvan de heer Colijn genoodzaakt is eenige dagen thuis te blijven. DE MINISTER VAN FINANCIEN EN DE EEECTROTECHNISGHE WEEjKGEVERS. Door Zijne Excellentie den Minister van Financier werd bij de behandeling van het wetsontwerp inzake de weeldebelasting be- streden, dat het electrisch koken goedkoop is. In de overtuiiging, dat dit standpunt van den Minister onjuist moet worden genoemd, is aan Zijne Excellentie door de Afd. Amster dam der Nederlandsche Vereeniging van Electrotechnische Werkgevers een electrisch fornuis aangeboden middels een telegram van den onderstaanden inhoud, door ons over- genomen uit het tij-dschrift „De Installateur" Telegram. „Aan Zijne Excellentie den Minister van Financien, Den Haag. Excellentie, bij de be handeling der weeldebelasting in de Tweede Kamer heeft uwe Excellentie bestreden dat electrisch koken goedkoop is en werd door u verklaard volgens verslagen in de pers de handelingen staan niet te onzer beschikking dat electrisch koken „nog zeer duur is". Indien uwe Excellentie bepaalde toestel- len wil helasten teneimde uit de weeldebelas ting de noodige inkomsten voor bet rijk te vinden kan men over de wenschelijkheid daar- van van meening verschillen maar het lijkt ons niet juist daarvoor motieven aan te voeren welke in strfid zijn met de werkelijk- heid. Electrisch koken is in de meeste plaatsen van ons land bij de daar geldende H,' door VICTOR BRIDGES. (Nadruk verboden.) 28) (Venvolg.) „AIle goden!" gmg hij voort. ,,Waar kom jij opeens vandaan? Ik dacht dat je op een groote passagie'rsboot ergens midden op den Atlantischen Oceaan zat!" „Je bent hopeloos ten achter, Bobby", zei ik. ,,Ik ben sinds maanden al geen gewone stuurman meer. Ik heb de zee vaarwe-1 gezegd ik ben tegenwoorddg een man van geld!"* Met zijn heele gezicht ddn breede grijns ging hij, een stap acbteruit en bekeek me van het hoofd tot de voeten. ..Uiterlijk zie ik geen verschil," constateer- de hij. „Je ziet er nog even onbehouwen en onversdhillig uit als vroeger." Hij kwam weer naast me staan en greep me bij mijn arm vast. „Wist je dat ik hier was?" vroeg hij,. ,,Ik heb je nooit geschreven gewoonweg geen tijd voor gehad." .HeeJemaal een verrassing was 't niet", zei ik eerlijk. „Een uur geleden heb ik de kennis- making met Mrs. Summers hemieuwd en die heeft me het laatste plaatselijke nieuws verteld." ,,Aha", zuchtte hij, ,,nu begrijp ik je hou- diug. Je leek me niet half zoo blijj en zoo opgewonden als je hadt moeten zijn". ,,£bldj", herhaalde ik. ,,Je moest eens weten, hoe blij ik ben, Bobby! Ik durf gew-oon- geen uiting -aan mijn gevoelens geven. Ik zou gaan huilen, als ik het deed". ,,D j 't dan asjeblieft niet hier", was zyn antwoord. ,,Ga mee naar de ,,kroeg" daar kunnen iwe elkaar gevoeglijlk om den hals vallen en tranen met tuiten weenen". tarieven niet duur mits men het juiste gebruik van het kooktoestel maakt. Electrisch koken is meegaan met den tijd en het is niet goed Excellentie den voortgang der techniek met onjuiste beoordeelingen te remmen. Electrisch koken biedt groote voordeelen en is ten plattelande een uitkomst en is o.a. de oplossing am de zeer brandgevaarlijke benzine kooktoestellen uit de boerderij te houden. Degenen die de geheele vooruitgang van het gebruik van electriciteit hebben meegemaakt zullen zich herinneren dat het publiek het- zelfde heeft gezegd van electiische verldchting als door uwe Excellentie thans van electrisch koken. Ook dat heeft moeten baanbreken bij het publiek en men moet al buitengewoon ver-,,Oud"-erde opvattingen hebben om nog naar petroleum en gas te grijpen voor ver- lichting wanneer men electriciteit ter be schikking heeft staan. Zoo is het ook met het koken ook dat moet baanbreken en het denkbeeld electrisch koken is duur kan en moet er bij het publiek uit zooals dit er hij het publiek is uitgegaan voor het licht. Het zou buiten het kader van dit antwoord vallen uwe Excellentie te overtuigen met genomen proeven en cdjfermateriaal maar mamens de afdeeling Amsterdam van de Nederlandsche vereeniging van electrotech nische werkgevers heb ik de eer uwe Excel lentie een electrisch fomuis ter beproeving aan te bieden en het zal uwe Excellentie dan blijken dat electrisch koken naast de groote voordeelen welke het biedt ,,niet duur is". The proof of the pudding is in the eating en zoo is het ook met het electrisch fomuis eerst pirobeeren en dan oordeelen afdeeling Amsterdam Nederlandsche vereeniging van electrotechnische werkgevers De voorzitter HERMAN A. DE VRIES". BELANGRIJKE UITVINDING VAN DE RIJ KSTELiEGRAAF. Gelijk bekend, is de intemationale radio- conferentie, welke dit jaar te Luzem gehouden werd, feitelijik op een mislukking uitgeloopen. Nederland en nog eenige andere naties heb ben geweigerd de overeenkomst te teekenen. Men zal zich in dit verband herinneren, dat de golflengte van 1875 meter geruild zou moeten worden voor idie van 1195 meter. De steeds toenemende intemationale moei- lijkheden op radio-omroep-gebied en de ontevredenheid over het verloop van de con ferentie van Luzem hebben de Union Inter nationale de Radiodiffusion (U.I.R.) indertijd doen besluiten te Amsterdam in October een vergadering te beleggen. Deze vergadering is Woensdag j.l. begonnen. Zaterdag hebben, naar de ,,N. R. Crt." meldt, ongeveer dertig technische experts van de U.I.R. een bezoek aan Kootwijk ge bracht, daartoe uitgenoodigd door het hoofd- bestuur van P.T.T. Het gezelschap werd op den tocht van Amsterdam vergeizeld door den hoofdingenieur-directeur der telefonie, Ir. H. J. Boetje, den hoofdingenieur der tel-egrafie, Ir. C. H. de Vos, en de ingenieur der telegra- fie, Ir. E. F. J. Vdlter. Te Kootwijk hebben Dr. Ir. N. Koomans, directeur van het laboratorium der Rijks- telegraaf, alsmede de ingenieurs Verton en Ennen, het gezelschap ontvangen en rondge- ieid. Het doel van deze excursie was dit in temationale gezelschap technische experts een kijkje te doen nemen in de inrichting van het zendoentrum te Kootwijk in het algemeen en in het bijzonder een demonstratie te geven van den grooten zender van de 1875 meter golf, welke voor deze gelegenheid als zender met een zijband was ingericht. „Dat kan je niet in 't Wapen van Dane- well doen", zei ik. ,,Ik neem je mee naar Greensea en stop je vol met gebraden eend- vogel". ,,Wat bedoel je?" vroeg hij verbaasd. ,,Ja, da's in orde, kap'tedn," viel Jimmy in die een. en al belangstelling naar ons gesprek had staan luisteren. ..Meneer woont op Greensea waar, jongens?" Een sohiril duet bevestigde de mededeeling. „Woon jij op Greensea?" vroeg Bobby met verbaasd opgetrokken wenkbrauwen een paar oogenblikken keek hij me aan-; dan ging hij bij; wijze van vriendelijk commentaar voort: ,,Van alle idioterieen ,,Je bent w&l vriiendelijk", zei ik. „Maar ik vergeef 't je als je me naar den overkant brengt". Hij nam het uitein.de van den tros van Jimmy over en maakte met zijn hoofd een beweging in de riohting van zijn boot. ..Spring d'r in", beval hij kortaf. ,,Ik heb een afspraak met een kennis van me, maar die kan wachten. Eerst moet ik 't fijne van deze zaak weten". Zijn meesterachtige toon maakte mijn latent discipl ixte-ge vo el wakker. Ik ging, quasi-eerbiediig, in de houding staan en ..scheepte" me daama gehoorzaam bij den achtersteven in. „Pas op die sloep van me, Jimmy", ,riep ik, toen. ilk zat, ,,vanmiddag kom ik haar holen". Bobby gooide den tros in de cockpit en stapte aain boord. Met een vlugge handbewe- ging zette hij den motor aan, kwam naar achteren en plantte zich achter het stuur. Het volgende oogenblik gleden we achteruit langs den steiger het breede water in, draadden langzaam om en tuften de richting van de Noordzee uit. „En nu, jongeman, ben jij de baas", zei hij. ,,Jij geeft de orders en ik voer ze uit". „Op het eiland aan", beval ik. ,,Kijk daar... reobt tegenover je zie je mijn particuliere jaehthaven". Met zijn -hand op het stuurrad keerde hij zich naar me om. Wat beteekent een zender met een zytoand voor den omroep? Heel in het kort, ontdaan van alle technische franj-e het volgende: de mogelij|kheid muziek van betere kwaliiteit uit te zenden of bij behoud van de huidige kwal-i- teit meer stations op de beschikbare golf- banden te kunnen plaatsen. t Op de radio-conferentie te Praag werd in dertijd de onderlinge afstand van de zend- stations teruggebracht van 10 op 9 kilo- perioden. Dit beteekent dus een verruiming van werkmogelijkheid. Een eenvoudige reken- som leert, hoe groot het aantal beschikbare plaatsen op een golfband is. Daartoe behoeft men de breedte van dien band uitgedrukt in kilo-perioden slechts te deeleti door den on- derlingen afstand van twee zenders. Hoe grooter die onderlinge afstand boe minder be schikbare plaatsen, waarbij de kwalitedt beter wordt naarmate de onderlinge afstand groo ter wordt. Naarmate die onderlinge afstand kleiner wordt, vallen er echter ook meer hooge tonen weg, zoodat het gemakkelijk te begrijpen valt, waarom men met die inkrimping van de af- standen aan bepaalde grenzen is geboniden. Bij de gewone omroep-telefonie hebben wij een draaggolf met twee zijbanden aan weerszijden daarvan. Deze zijbanden samen mogen maxi- maal 9 kilo-perk>den breed zijn. Zij zijn ech ter symmetrisch zoodat men iets dubbels dus iets overbodigs beeft. Dit overbodige maakt nu, dat een zender feitelijk meer plaats in neemt dan hij strikt behoeft. Bij een zender met een zijband is dat over bodige dus weg, zoodat er meer ruimte over- blijft. Die ruimte kan op tweeerlei manier worden gebruikt: of om de enkele band- breedte te vergrooten, waardoor dus de mu ziek aan kwaliteit wint of om meer stations te bergen in de bestaande omroepbanden. Aan de hand van hetgeen de jongste om- roepconferenties te zien hebben gegeven zal deze laats-te mogelijkheid bet rneest; lop prijs worden gesteld. Men was verstri-kt geraakt in de eischen van -de verschillende naties betreffende het aantal zendstatdons voor elk. Moeder natuur heet met mathematische juistheid en onver- biddelijjkheid grenzen gesteld, indien bepaalde normen aangenomen worden. Totdusver was het -omtnogelijk om bet aan tal beschikbare plaatsen grooter.te maken aangezien de hierboven genoemde kwaliteit op haar beurt een grens stelde. En ziet, hier heeft als bij tooverslag de Rijkstelegraaf een ohbekende mogelijkheid aangewezeni, die als een fel licht in een diepe duistemis: valt. Reeds geruimen tijd heeft het radio-labo- ratorium der Rijkstelegraaf aan het onder- werptelefonie met een, zijband, uit anderen hoofde gewerkt. Het is er in geslaagd dit brandend vraagstuk op eien eclataote wijze op te lossen. Sedert Mei van dit jaar werkt een der ultrakorte golfzenders te Kootwijk in vol be- drijf met Indie volgens het systeem met een zijiband. Dit is een technische prestatie van de allereerste grootte. Nergens ter wereld wordt dit nog op die golflengte gedaan. De zoo gunstige practijk opgedaan met dit systeem was aanleiding om het ook toe te passen op de lange omroepgolf. Hiermede heeft de Rijkstelegraaf een bijdrage tot de oplossing van het amroepvraagstuk geleverd, dat zonder weerga is. Voor het forum van de intemationale g-edelegeerdien heeft zij Zaterdag gedemonstreerd, welke - mogeljjk- heden de techniek biedt, mogelijkheden, die geweldige perspectieven opanen -en het nete- lige vraagstuk der goifiengte-verdeelin-g plot- seling een geheel ander aanzien geven. Voor Nederland beteekent dit naar ons ge- voelen een hecht fundament voor het behoud ,,Je bent toch niet stapel geworden, Jack?", vroeg hij ongerust. Ik schudde het hoofd. ,;Neen, wees maar niet bang", verzekerde ik hem. „Na de lunch vertel ik je alles op 't oogeablik heb ik te veel hanger". Bobby keerde en Meld recht op den rivier- mon-d aan. Hij bleef zwijgep tot we drie vierde van de golvende, glaiizige waterstrook achter ons hadden.-t Toen' *efek^- ihij me van onder de klep van zijn- pet opiettend aan en zei: „Wat heb je met je gezicht gedaan zeg? Je ziet er uit of je iemand geprobeerd hebt te zoenen en of je dat niet bepaald gelukt 1®". Ik beklopte mijn wang, om te zien of de schram nog bloedde. „Zoo iets iromantisch is 't helaas niet ge- weest", stelde ik hem gerust. „Een niet be paald zadhtzinnige aanraking met een mei- doornhaag anders niet". Hij bromde iets .'ongeloovigs. Maar we koersten nu recht qp de aanlegplaats aan en hij had zijn aandacht bij het. mamoeuvreeren noodig. Het volgende oogenblik gleden we langs den steiger en greep ik den ring. ..(Uitstappen, asjeblieft", zei ik. .Hier woon ik". Hij zette den motor stop en .stapte, met den tros in zijn hand, op de planked stallage. Ik sprang aan wal en hield de hoot tegea, tot Bobby haar vastgemaakt had.bn.i j>t.o „Tot zoover is ahes netjes voor -elkaar", zei hij opgewekt. „Maar wat.mi?" ,Naar binnen gaan en ons aan tafel- zetten", was mijn antwoord. ,,En dan krtijg je verslag van de zonderlinge wijze, waarop Mr. John Dryden aan zijn erfehis gekomep is". Hij stak zijn arm door, -den- .mijne. ,,EJn avan-t", beval hy laohead. ;,Een sehitterend plan... ik heb zoo'n hooger,*j.-dat'4k gebakken keisteenen zou kunnen eten." We iiepen het pad af, sloe-gen een eind verderop naar rechts af engingen het hek door, dat den tuin van het braakliggand-e land af'Scheidde. Ik was benieuwd ;wat voor uitwerking -de -eerste aanblik van mijn bezit- ting op Bobby zou hebben en hij stelde me van onze lange golf, zoo meldt het blad. Het P.T.T.-bedryf beeft zich tot pionier opge- worpen. Het heeft met Kootwijk bewezen, dat een staatszender in vertrouwde handen is. En kort daarop wijst de Rijkstelegraaf den weg om uit het intemationale omroeppro- bleem te geraken. Wei ruimschoots is o.i. be wezen, dat het zendgedeelte van den omroep in geen betere handen dan die van het Rijk kan zijn. Een woord van warme hulde bren- gen wij hier gaame aan het staatsbedrijf der P.T.T. en in het bijzonder aan zijn eminente ambtenaren Dr. Ir. N. Koomans en zijn staf. VLEESCH VOOR STEUNBEHOEVENDEN. In aanslulting op het dezer dagen versche- nen bericht betreffende beschikbaarstelling voor steunbehoevenden van het vleesch van een gedeelte of van alle voor menschelijk voedsel geschikte runderen, welke aan den veestapel zullen worden onttrokken, kan thans nader het volgende worden medege- deeld Uitgegaan wordt van de gedachte, dat op nader te bepalen distributieplaatsen dit voe- dingsmididel voorloopig in den vorm van rundvleesch in blik zal worden beschik- baar gesteld tegen bons, welke door de ge- meentabesturen aan steunbehoevenden zijn uitgegeven. Deze bons zullen onder overleg- ging van het ibewijs van inschrijving als steim- trekkende, onverschillig mt welken boofde, worden inwisselbaar gesteld bij) de daartoe door de gemeentebesturen aangewezen sla- gers, aan wie het vleesch ter dis-tributie wordt in handen gegeven. In bet bijzonder zal bij deze beschikbaar stelling van voedsel tegen lagen prijs Toke ning worden gehouden met de belangen van velen ten plattelande, die, hoewel tot dusver niet genietend van eenigen vorm van steun- verleening, door de economische omstandig- heden in de onmogelijkheid verkeeren zich een zelfs zeer matig vleeschgebruik toe te staan. Naar de meening van de regeering en reke- ning houdend met van vele zijden daaromtrent uitgebracht advies, moet aan een beschikbaar stelling van verduurzaamd vleesch boven die van verscb vleesch voorloopig de voorke-ur worden geschonken op grond van de volgende overwegingen Afdoende controle op -den gang van in halve runderen ter distributie afgegerven versch vleesch tot het keukenklaar bewerkte vleesch is niet mogelijk, hetgeen het gevaar mede- brengt, dat dit steeds op de normale con- sumptie-markt komt. Aangezien d<? steuy5erech.jfgdeii volkomen vrij zijn in het tegen ihlevering der boas tegen lagen prijs koopen van het vleesch, bestaat geen volkomen zekerheiid ten aanzien van den omvang van het debiet. Het is dus niet uit- g-esloten, dat ter -distributie beschikbare hoe- veelheden vleesch niet worden afgenomen, welke met het oog op -de geringe houdibaar- heid van het materiaal aan bederf zullen zijn prijjsgegeven of, ter vioorkoming daarvan, haren weg zullen vinden naar de normale •vleesch consum en ten. Dit bezwaar zou zijn udtgeschakeld, indien ide steun -voor een dee! werd verstrekt in den vorm van bons, reoht- gevend op ontvangst van een bepaalde hoe- veelheid in dit geval verscb rundvleesch. Daar uit een rund vleesch van zeer uiteen- loopende qualiteiten kan worden geleverd, zou bij beschikbaarstelling van halve runde ren de ongelijkheid van het op de bons af te geven product tot zeer groote bezwaren aan leiding geven. Beschikbaarstelling in bewerk- ten vorm is onuitvoerbaar, me-de op grond van de houdbaarheid van versch vleesch. In het allgemeen dient niet uit het oog te worden verloren, dat het hier gaat om een nqodlzak-elrjke beperkin-g van den rundvee- niet teieur. Precies als Ross bleef hij stokstyf staan en staarde bewo-nderend. „Alle goden! Wat een 1-euk huis!" riep hij uit. „Is dat heuseh van jou, Jack?" „Van den kelder tot het topje van de sohoorsteenen toe" zei ik trotsch. Een luid gekraak in de struiken trok onze aandacht. Satan had mijn stem blijikbaar herkend en kwam zich nu melden. Opgetogen biaffend reode hij over het grasveid op ons toe. Bobby bekeek de verschijning met een be- wonderenswaardig sang-froid. ,,-Stel me even aan Fido voor", zei hij. ,,Ik hou wed van schoothondjes". Ik kweet me met -de noodige pleohtstatig- h-edd v-an die taak en daama stevenden we met ons drieen op het huis af. Bij onze nade- r-ing kwam Bascom-b door d-e loggia naar buiten. „I!k heb een vriend me-egebraoht", vertelde ik hem, „is er genoeg een-dvogel voor ons tweeen?" Hij bekeek Bobby, of hij diens eetlust taxeerde. „Groot is-tie niet", zei hij weifelend. „Als u homger heb, doet u beter, ook 't -kouwe vleesch op tafel te laten zetten". ..Breng maar alles, wat je hebt", zei ik. ..Dadelijik als we klaar zrjn, komen we be- neden," Ik loodste Bobby door de hal n-aar boven en bracht hem naar mijn slaapkamer. Met een zucht van tevredenheid gooide hij zijn pet op een van de stoelen. ,,'n Toffe boel", stelde hij vast. ,,Wie is die v-riendelijke meneer, die ons beneden ontvan gen beeft?" „Mijn butler", vertelde ik, tenwiji ik de kom vol schonk. ,,Zijn manieren moet je maar op den koop toe nemen. Hij is een bokser in ruste en ik heb hem tegel'c(k met al het andere geerfd". Bobby uitte zijn gevoelens in een juioh- kreet, die tot in Pen Mill hoorbaar geweest moet zijn. „Wel", zei hij, „van aUe druk-op-den-,knop- en-je-krijgt-wat-je-wenscht nummers, die ik stapel en dat zich in de tweede plaats daarbq aansduit het vraagstuk van den afzet van het vleesch der overtollige dieren. Er moet dus een afzetmogeJijikheid worden gevonden bij v^orkeur ten goede komend. aan den steunbehoevenden Nederlander die zich kan aanpassen bij de mate en bet tempo; waarin dieren aan den veestapel kunnen wor den onttrokken. Deze beide factoren worden -beheerscht door de maximale capaciteit der inrichtingen, die de dierea kunnen verwerken tot een houdibaar product. By beschikbaarstelling van versch vleesch zou het tempo moeten worden aangepast mi het distributiedebiet; dit is een onzekere fac tor, welke reanmend zou werken op bet doel dat, van zuivelstandpunt uit beschouwd, op een bepaald tijidstip zal moeten zijn bereikt. Als meest passend, voor het bewuste doel in aanmerking komend product, wordt be schouwd het -in eigen sap verduurzaamd vleesch. Zou op den duur blijken, dat thans gevoelde bezwaren tegen beschikbaarstelling van ander product afdoende te ondervangen zijn, dan zal aan het stelsel uitbreiding gegeven kun nen worden. INUCHTINGEN MAATSCHAPPELUK HULPBETOON. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de gemeentebesturen een circu- laire doen toekomen, waarin hij onder toezem- ding van het jaarverslag over 1932 van het Centraal archief- en inlichtingenbureau in zake maatschappelijk hulpbetoon voor Neder land de betrokken gemeentebesturen voor zoover zij nog niet tot aansluiting biji be doel d instituut besloten nogmaals opwekt zicb op de hoogte te istellen van zijn doei en werkwijze. Nu in dezen tijd tal van bona-fide instel- lingen gedwongen zijn, dikwijls zelfs tegen bun zin, een beroep te doen op het publiek, ten ein-de bun werk te kunnen blijven voort- zetten, zijn ook de geval-len toegenomen, waarin op bedriegelijke wijze de schijp wordt aangenomen, als zou men liefdadig werk ver- richten, terwijl in werkelijkheid het geld door de burgerij thans met moeite opgebracht ten eigen bate wordt aangewend. Hiertegen heeft het Centraal Archief te Amsterdam reeds jarenlang den strijd aan- gebonden. Zoodoen-de is het in het bezit ge- komen van een uitgebreid register omtreat niet-betrouwbare personen of instellingen. Het komt den Minister wenschelijk voor, dat de gemeenten zich bij bedoeld archief aansluiten. Hierbij teekent de Minister aan, dat hij er geen bezwaar tegen heeft, dat de noodli'idende gemeenten een post voor deze aansluiting op de begrooting brengen. -ALLE ROGGE EN GERST VAN 1934 WORDEN GESTEUND. G-etracht zal worden de prijzeu van voor den oorlog te bereiken. -De Minister van Economische Zaken deelt, in antwoord op schriftelijke vragen van den heer Ch. van den Heuvel, lid van de Tweede Kamer, mede, niet bekend te zijn geweest met het feit, dat er bij de landbou-wers nog onze- kerheid bestaat omtrent de vraag C -^ge en gerst in 1934 gesteund zal word garantieprijzen voor deze produ gelden. Hij vertrouwt intusschen, dat dt antwoording van deze en de volge die onzekerh-eid zal worden opgehev* Het ligt in de -bedoeling alle rogge van den oogst 1934 te steunen. Een prijs wordt voor deze producten niet Het streven is echter om met behulp graanmonopolie de prijzen te brengen in mijn leven gezien heb, spant dit de 1 £t Ik knikte -toestemmend. „Ja", zei i k; cies zoo dacht ik er in het begin ove At M je went merkwaardig gauw a-an c'la'c sot dingen". We waschten on^e handen en g'utg en naa, beneden. Bascomb bracht juist de lunch binnen. Drie jaar was het geleden, dat Bobby en ik samen gegeten hadidsn. He herianerde me de laatste gelegenbeid- nog, of 't gisteren gebeurd was een rumoerig diner in Har wich op den avond van den wapenstilstand. Ik was gewel-dig benieuwd naar alles. wat. daama gebeurd was waar de medeaanziL- tenden aan dien onvergetelijken maaltyd ge- bleven war-en, onder anderen -en onder het verorberen van den eendvoggl bek-jgelafe -ift'v mijn gast met vragen, die zoo-voUedig moge lijk beantwoord w-erden:. Als tegenprastatie vertelde ik hem een paair asonttimn;, dib.'mijb.;/ bestaan kleur gegeven Ha^n, maar pas hadden-, kwamen we ter zake.° opg'estc>k:'en ,,Maak 't je gemakkelrik" zei ik -i Bobby de port toeschoof." je krii-t 1f verhaal en als ik eenmaal op S >1' ik ni-ets voor onderbrekingen^. VOeX Hij schonk zich een g"las nort in of j en Jiet zich op de 0p> „Ik heb geen haast", zei hij tevreden Tk zou hier met genoegen ein heele maaS -t Liefst zou ik hem alles ver want ik wist dat i-k, in tijd vat dik en dun op Bobby zou kun Maar zoolang de dingen nog zoo leek het mij beter om dat ged verhaal dat Christine en mij t laten. Wie w-eet, aan welke ge blootstelde, als i-k Bobby van 1 moedde en wist op de hoogte b- veilighaid in gevaar brengen. genoegen te doen van me uit ken, daar dacht ik niet aan. (W<

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 1