Ter Neuzensche Courant Tweede Blad BINHENLAND. BUITEHLAHD GEMKNGDE BEBICHTE1 Maandag 9 Oct. 1933. Mo. 9952 ▼A* GEKLEUBDE PETR.OLEUM. Van bevoegde zijde wordt er de aandacht op gevestigd, dat velen nog niet geheel op de hoogte zijn van het „waarom" van de ge- kleurde petroleum. Daar de regeering een belasting heeft in- gesteld op de benzine, hebben sedert eenigen tijd versoheidene kleinere benzinehandelaren deze benzinebelasting gedeeltelijk weten te ontduiken door aan de benzine onbelaste petro leum toe te voegen en dit mengsel als benzine te verkoopen. Om nu dit ontduiken onmogelijk te maken en tevens den verkoop van min-derwaardige benzine tegen te gaan, is een mengverbod tot stand gekomen. Hierbij is bet verboden benzine te vermen- gen met stoffen, waarvoor geen benzinebelas ting is betaald. Om overtredingen te kunnen achterhalen is bepaald, dat aan petroleum en andere hier- mede overeenkomende stoffen de wettelijke herkenningsmiddelen moeten zijn toegevoegd. Door deze herkenningsmiddelen is de petro leum direct aan te toonen bij voorkomen in de benzine. De wettelijke herkennigsmiddelen bestaan uit: a. Blauwe kleurstof. Hierdoor zal de ben zine vermengd met petroleum ook blauw zien en dit zal het publiek natuurlijk direct op- vallen. b. Een onzichtbaar herkenningsmiddel „fur- furol", waardoor langs chemischen weg de petroleum in de benzine op een laboratorium is aan te toonen. De wettelijke herkenningsmiddelen zijn zoo gekozen, dat ze geen invloed hebben op de brandeigensohappen van de petroleum. STRIJD OM EEN KAMERZETEL. Te~" Utrecht kwam Zaterdag de nationale Boeren-, Tuinders- en Middenstandspartij bij- een, ter bespreking van de houding van Mr. C. Vervoom, gekozen tot lid van de Tweede Kamer, en van de handelingen der afgevaar- digden van de drie Noordelijke provincies. Een nieuw hoofdbestuur werd gekozen. -Aan het eind der vergadering werd met op twee na algemeene stemmen de volgende mo tie aangenomen: De vergadering van de Nationale Boeren-, Tuinders- en Middenstandspartij veroordeelt de wijze van candidaatstelling door de afgevaar- digden van de drie Noordelijke provincies, als zijnde buiten de wenschen en besluiten der al gemeene vergadering om, waardoor de heer Mr. Vervoom te Herwijnen als no. 1 gekozen kon worden tot lid der Tweede Kamer der Staten-GeneraalGezien, dat hij in spijt „van die daad" slechts ruim 6000 stemmen op zijn naam kon verkrijgen en de heer Braat in spijt van ,,die daad" ruim 35000 stemmen op zijn naam verkreeg, acht het daarom moreel on- juist, dat de heer Mr. Vervoom die benoeming aanvaardde, eischt van den heer Mr. Vervoom, dat hij direct voor zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer bedankt ten behoeve van den heer Braat. ONRUST BIJ DE COMMUNISTEN? Naar door Limburgsche en Noord-Brabant- sche bladen wordt medegedeeld, is de commu- nistische partij „Holland" bezig, haar archie- ven in veiligheid te brengen, eveneens haar geldmiddelen en de bescheiden van haar blad de ..Tribune". Blijkbaar vreezen de leiders, aldus die bla den, een ingrijpen der Regeering in den vorm van huiszoeking, waarvan het resultaat, waar voor zij beduchi zijn, zou kunnen leiden tot een algemeen verbod of opheffing van de partij. Inderdaad blijken aan de Msb. bij nadere in- formatie de communisten bezig, hun beschei den in veiligheid te brengen. De aanleiding daartoe schijnt te zijn gelegen in het feit, dat van sommige zijden bij de Regeering wordt aangedrongen op een krachtiger optreden tegen de communistische partij. Of de Regee ring aan dien aandrang gevolg zal geven, is evenwel niet bekend. UITVOER VAN KOUDBLOEDPAARDEN NAAR DUITSCHLAND. De commissie voor den uitvoer van koud- bloedpaarden naar Duitschland verzoekt mede te deelen, dat zij die meenen aanspraak te kunnen maken op een aandeel in dien uitvoer, zich om volledige inlichtingen te dier zake schriftelrjk kunnen wenden tot het vleesch- exportbureau Lange Burchstraat 39, Nij- megen. DR. H. COLION TERUGG^KEERD. De voorzitter van den ministerraad Dr. H. CSolijn, is Vrijdagmiddag per vliegtuig uit Ber- lijn in ons land teruggekeerd en heeft in den loop van dea mi-ddag zijn werkzaamheden ten departemente hervat. Naar wij vernemen heeft het bezoek van Minister Col:In aan Ber- lijn in verband gestaan met het Duitsche transfer-moratorium, waarover te Berlijn door gedelegeerden der Nederlandsche regeering onder-han-del-d werd met vertegenwoordigers der Duitsche regeering. DE HEER WENDELAAR KAMERLID. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft, in de plaats van den heer H. J. Knot- tenbelt, benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, den heer W. C. Wendelaar, burgemeester van Alkmaar. Het ligt in de bedoeling van den Minister, dat, zoo noodig van eenige opoffering van in norm-ale omstandigheden te stellen eischen, de wachtgelders in dienst moeten worden ge- nomen. Dit bericht is voor de wachtgelders uit het burgerlijjk en militair personeel van het aller- groots-te belang, omdat het door de aange- geven maatregelen practisch zoo komt te staan, dat op waohtgeld gesteld personeel wordt herplaatst. Dit heeft wei eens het een en ander te wen schen overgelaten. IEPENHOUT-VERBOP. In het Staatsblad is opgenomen een Kon. besluit, volgens hetwelk het is verboden tus schen 15 Maart en 1 October iepenhout te laten liggen, opgestapeld te houden of te vervoeren. De Minister van Economische Zaken is be- voegd van zoodanig verbod geheel of ge deeltelijk en al dan niet voorwaardelijk ont- heffing te verleenen. Het verbod is niet toep-asselijk op: a. ge heel ontschorst hout; b. hout met een door- snede kleiner dan 7 centimeter of afkomstig van stammen of takken met een doorsnede kleiner dan 7 centimeter; c. hout, dat onder water ligt; d. hout, waarvan de schors in haar geheel met timmermans carbolineum is bestreken of op andere door den Minister te bepalen wijze is behandeld. Dit besluit treedt in working op 1 October 1933. TRAGISCHE REIS VAN MINISTER COLIJN NAAR LONDEN. Het „Amsterdamsohe Effectenblad" bevat het volgende teekenachtige stukje: De Nederlandsche Minister-President draagt het ideaal van een interaationalen terugkeer tot het gezond verstand zooals hij het ziet hoog in het hart. De waanzin der tarieven en de morbide valuta-politiek der landen die het gou-d ver- lieten, zijn hem een gruwel, die het onder- ling begrijpen en de mogelijkheid van samen- werking tusschen de volken met groote stel- ligheid den weg versperren. Zoo hoog zit hem zijn ideaal, dat hij wei- gerde te gelooven in de m-iislukkmg der Lon- densche Conference, hoezeer deze mislukking voor de geheele wereld evident was en het doodvonnis beteekende van de intemationale gedaohte. Daarom is Minister Colijn, met^als eenige bagage zijn kinderlijk vertrouwen, nogmaals op reis gegaan, om, als een bedelmonnik voor een heilig doel, aan de deuren te kloppen van hen, die de wereld iets konden schenken. Hij trok naar Londen en kreeg te hooren, dat de Conferentie voorgoed had afgedaan, Hij sprak er over economische mogelijkheden, de rege- ling der productie van bedreigde artikelen, doch sprak aan doovemans deur. Te Geneve, waar de landen bijeen zijn voor andere doel- einden, dan dat des heeren Colijn, vond hij iedere deur gesloten. En zelfs vermocht hij geen mondelinge uit- eenzettingen te verkrijgen als antwoord op de brieven, die hij als voorzitter van de economi sche commissie tot de landen richtte. En die onbeantwoord waren gebleven. Het is onzen Minister-President vergaan, zooals het Henderson vergaan is, toen hij bedelde om gehoor voor een niet minder edel doel. De harten zijn verhard, de ooren gesloten. de Minister thans van het advies der centrale zal afwijken. Daarmede is dan beslist, dat het rundvee als vleesch-inblik op bonnen aan de weikioo- zen zal worden verstrekt. In aansluiting op het bovenstaande bericht betreffende beschikbaarstelling aan steun- behoevenden van het vleesch van een ge- deelte of van alle voor menschelijk voedsel geschikte runderen, welke aan den veestapel zullen worden onttrokken, kan nader het vol gende worden medegedeeld: Uitgegaan wordt van de geda'chte, dat op -nader te bepalen districtsplaatsen dit voedsel voorloopig als vleesch in blik zal worden be- schikbaar gesteld op bons, welke door de ge- meentebesturen aan steunbehoevenden zijn uitgegeven. Vooral zal rekening worden ge- houden met de velen op het platteland, die geen steun genieten. HEX iiEbLENo VLAK. MINISTER MARCHANT OVER ZIJN DWERGSCHOLEN-CIRCULAIRE. Minister March-ant heeft in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamer- li-d Ketelaar nadere inlichtingen verstrekt over zijn ciroulaire omtrent de opheffing van kieine openbare scholen. De Minister zegt in de eerste plaats dat de bedenkelijke toestand van de publieke fin-an- cien onverwijlde conoentratie ter bevordering van bezuiniging eischt. Op het gebied der lagere scholen is deze concentratie bevorderd door het afnemen van het aantal kin-deren, dat de openbare -lagere, scholen bezoekt, ter- wijl de verbetering van wegen en van de mid- delen van vervoer de mogelijkheid tot concen tratie heeft verruim-d. Bovendien leidt con centratie van kieine en ze-er .kieine scholen tot inrichtingen van onderwijs met ten minste drie leerkrachten en voldoende bezette klassen tot verbetering van het onderwij]s zelf. De regeering heeft er de voorkeur aan ge- geven de gemeenteraden in de gelegenheid te stellen tot opheffing te besluiten, ten einde niet genoodzaakt te zijn zelf tot opheffing over 'te gaan. Indien aan den minister over- wegende bezwaren tegen opheffing worden ken baar gemaakt, zal hij aan de hand der verstrekte -gegevens nagaan of hij zelf -de op heffing moet bevorderen. Uiteraard kon de Minister aan de gemeente- besturen -geen bevelen geven, daar de staats- rechtelijke verhouding zich daartegen verzet. In de eirculaire werd dan ook slechts een dringend beroep gedaan op de medewerkinig vail den burgemeester. Uitvoerig betoogt de Minister, dat het uit financieel oogpunt en wegens den feitelijken toestand niet te verantwoorden zou zijn ge- weest met de concentratie der openbare scholen te waohten totdat tevens concentratie van de bijzon-dere een feit zou zijn geworden. STEUN AAN DEN MIDDENSTAND. Naar ,,-de Tel." vercieemt moeten de maat regelen, "die de regeering -heeft toegeze-gd in het belang v-an den middenstand, in een ver- gevorderd stadium van voorbereiding ver- keeren en reeds tot in onderdeelen zijn uitge- werkt. De hoofdmaatregel moet zijn een crediet- verleening. Daamaast worden nog andere m-aatregelen, o.m. ter zake van het afbeta- lingssysteem, onder de oogen gezien. Van be- MAATREGELEN TEGEN EXCESSIEVE UITINGEN. Men iherinnert zich, dat Minister Van Schaik bij de hehandeling van het uniform- verbod in de Kamer heeft aangekondigd, maatregelen te overwagen tegen excessieve u-it-ingen. Naar vernomen wordt, is het on-twerp te-gen zulke uitin-gen, welke beleedi-gingen bevatten tegen pers-caen of groepen op openbare ver- gaderingen gedaan, spoedig te verw-achten. DE HERPLAATSING VAN WACHT GELDERS. De Minister van Binnenlands-che Zaken heeft, n-aar ,,-de Volkskr." vemeemt bepaald, dat in verband met de steeds grooter worden- de gel-delijke belaa-gen welke voor den Staai bij de toepassing -der wachtgeldregeling zijn betrokken, het herplaatsen van waohtgeld-ers krachtig ter -hand zal worden genomen. Daarvo-or is met in-gang van 2 October bij het departemeat van Binneniandsche Zaksn eea tijdelijk zelfstandig plaatsingsbureau in het leven geroepen. Dit bureau staat onder leiding van den heer H. Steperda, inspectedr bij het departement van financien. voegde zijde wordt ech-ter verzekerd, dat een definitieve besl-issing in dezen echter nog niet is genomen. Intusschen schijnt het vrijwel zeker, dat de bes-lissing niet al te lang meer op zich zal laten wachten. CRISISHEFFING OP SUIRER. In suikerkringen verwacht men een crisis- heffing op suiker van 6,75 a 8,12V2 per 100 K.G.; de suiker zal daardoor wederom i a 5 -cent per pond duurder worden. (N. R. Crt.) Wanneer wij, schrijft de N. R. Crt., zien en ihooren wat er op het oogenblik in de wereld gedaan en gezegd wordt moet het ons voor komen alsof de leering van den oorlog van 19141918 er heelemaal niet is geweest. Wij denken daarbij nog niet eens aan de emstige spanningen. die in Europa en Oost Azie vallen waar te nemen. Wat in Duitschland gebeurd is en verder nog zal gebeuren, is waariijk van dien oorlog niet te scheiden. En ook de fel ler wordend-e tegenstefling tusschen Rusland en Japan hebbeiti wij met deze opmerking niet eens op het oog. Klassiek vooroorlogsch en een treffen-d bewiJIS hoezeer de leeringen van den oorlog weer vergeten zijn, zouden wij vooral allerlei diogen willen noemen die op het gebied der bewapeming vallen waar te nemen. In de eerste, moeilijke jaren van na den oorlog ibleek men in ieder geval te hebben geleerd, dat bewapeningspolitiek een gevaar- lijk spelletje is waarbij tenslotte niemands veiligheid gebaat kan -zijn. Dit was d-e grom-d- gedachte der Amerikanen toen zij te Was hington in 1921 him voorstel tot beperking der groote vloten deden. En de andere be- trokkenen beaamden d-e juistheid ervan toen zij deze, voor dien tijd zeer ongewone voor- stellen, aannam-en. Men had overwogen dat vergrooting van leger en vloot slechts dezelfde maatregelen bij anderen uitlokt; dat men el-kaar niet ge- makkelijk kan overvleugelen, maar wel heel igemakkelijk op ruineuze kosten kan jagen. Men -had ontdekt dat weds-trijd in bewapening vanzelf oorlogsgevaar oproept en dat beper king van bewapening bij onderlinge afspraak een kalmeerende uitwerking heeft die veel verder gaat dan de geruststelling welke door het niet-bouwen of afschaffen van oorlogs- materieel op zich zelf al gewekt moet wor den. Men wist toen dat het bouwen van oorlogsschepen politick beschouwd, een bezig- hei-d was die met het vervaardigen van vreed- zamer werktuig niet kon worden vergeleken. Dit was aliles heel vanzelfsprekende wijs- heid, die een decennium lang leiddraad zou blijven voor de mili-taire politiek van de zee- mogen-dheden in het bijzcnder. De ontwape- ningsconferentie werd uit dit besef geboren. Zij zou de afsluiting vormen van de periode waarin deze denkbeel-den tot ontwikkeling waren gekomen; zij drei-gt dit ook werkelrjik te worden maar op een heel andere wijze dan wiijl twee jaar geleden hebben kunnen droomen. In de tweed-e helft van deze maand zal men te Geneve baginnen de rekening op te maken van deze conferentie, en van deze periode tegelijkertijd. Daarbij staat benau- wend veel op het spel. Over de ontwapeningsconferentie wi-lden wij het nu echter niet hebben, maar over speciale vers-chijnselen die ons anverkwijkkelijk lijken. Daartoe hoorf een bepaal-de vorm van „werkverschaffing", waartoe men in Amerika reeds is overgegaan en waarmede Engelanid .nu dreigt Amerika te gaan na voigen. ,,Om de nij-verheid werk te geven" laat Roosevelt het 'heele vlootprogramma afwer- ken waartoe de vlootovereenkomsten Amerika het recht overlaten. Productieve werkver- schaffin-g mag men dat waariijk niet noemen; en als het onschadelijke werkversch-affing is zou men de ontwapeningsconferentie onmid- dellij|k moeten st-aken. Want dan konden mogelijke resultaten van die conferentie op het oogenblik even nuttige als onschuldige sociaie maatregelen van dien aard in de ver- schillenid-e landen slechts in den weg staan! Geen politiek kind op aarde is echiter zoo aalef te gelooven dat Roosevelt pu-ur om werkloo- zen, die anders nog niet in het prodiuctie- proces kunnen worden opgenomen, wat te d-oen te geven, juist oorlogsschepen zou heb ben besteld; dat nog wel terwijl Amerika het Europa voortdurend tot een verwijt heeft ge maakt, dat het niet ernstig genoeg werk maakt van het inperken van zijn gevaarlijke wapen-en. Roosevelt past een politiek van verhoog-de bewapening toe, die motiveeren-d-e met van oud-s -bekende voor-wendsels, Het is de klas- sieke diplomatic: men zegt het een en meent het ander, zon-der iemand er mede te mislei- den. Maar al-len glimlachen beleefd alsof zij het gelooven en nemen hun tegenmaatregelen. Engelatid b.v. zal zich hinnen de grenz-en van de vdootovereenkomst van 1930 niet willen laten overvleugelen. J-uist in de laatste dagen hoorden wij in-der-daad alarmeerend-e herich- ten over Britsche „werkversohaffing" van dien aard. De militaire mogen-dheden gaan nu als de on-twapeningsconferentie nog niet boven alle verwachting verandering brengt de een na de ander hun schaarsdhe, voor productiev-e werkverschaffing nauwelijks be- schikbare penningen, besteden op de door Roosevelt aangegeven wijze. Dat is een voor- beeld waarvan navol-ging nooit op zich heeft laten wachten. opwinding in de Japansche pers over allerlei maatregelen der Russen. De Japansche schepen hadden geen vrijstellin-g kunnen krij- gtn van de bepalin-g die nu het gebruik van een loods voorsehrijft voor ieder sch-ip dat de haven van Wladiwostok aandoet. De bedoelde bladen trokken daaruit de conclusie d-at de Russen trouwens heel begrij|pelijk en vol- strekt niet onwaArschijnlijk militaire toe- bereidselen willen verbergen. Daar Rusland in het Verre Oosten geen vloot heeft kunnen deze slechts van defetisieven aard zijn. Maar er is nog meer. Dagelijks staan de bladen in Japan vol met verhalen over mili taire maatregelen -der Russen in Oost-Siberie. Het departement van oorlog verschaft daar- voor de gegevens. De Russen zoudien 10 divisies met 300 gepantserde strij-dwagens daar bijeen hebben gebracht en reeksem van zware bombar-deervliegtuigen. De correspondent merkte tegenover al deze betoo-ginigen van ongerusthei-d op dat Japan juist zijn zesde divisie, die voor de operaties in Jehol in Februari naar het vastelan-d was -gezcaden, naar huis teru-g heeft gehaald. Dat is natuurlijk niet overeen te brengen met de eohtheid van -de vrees, -die de militaire over- heid in het lan-d predikt. De bedoeling van die perscampagne is, in verband met den strijd tusschen de -departemen-ten waarvan hier boven sprake was, dan ook al te duidelij-k. De strijd nadert nu, volgens den Times- correspondent, zijn critiek stadium. De Japanners passen een methode van agitatie toe die wij van ou-ds kennen. Het is een zeer gevaarlijke methode one-indig ge- vaarlijker nog dan die van „werkverschaf- fing" van president Roosevelt. Maar beide methoden .hebben dit gemeen dat zij de wereld steeds verder op een hellend vlak brengen. Zal men dat te Geneve nog kunnen stuiten HET OUDE LLEDJE. I RUNDVEE VERWERKT TGT IN BLIK. VLEESCH officieele Ofsohoca de Minister nog geen beslissin-g genomen heeft, staat thans, naar de Tel." van den heer Van Zwanen-berg ve-r- nam, toch wel vast, 'dat ten aanzien van de verwerking van het rundvee, nooh het plan Ruiter, noch de -distributie van versch vleesch in aanmerking komt, do-ch dat het vleesch in blik zal worden verwerkt. Desbatreffende vo-orstellen zijn door de crisis-rundvescentrale aan den Minister gedaan. Aangezien de Minister zich van den beginne af geregeld van deze kwest-ie op de hoogte heeft -doen houden, i-s niet aan te nemen, dat De ou-de politiek zien wij in Japan in van ou-ds nog beruchtere vormen toeigepast. Het spreekt van zelf dat d-e Amer.kaansche maat regelen de heeren te Tokio verre van onver- sctaillig laten. In werkeljkheid wekken deze nog meer hun ongerustheid dan de n-ieuwe houding van Moskou. Het land verkeert echter in desolate financiee-le omstandig heden. Het gezag van de ministers van oor log en marine is er groot, maar blijkbaar niet minder dat van den minister van financien, die financieele zuinigheid opmerkelijk effec- tief verdedigd. Tusschen deze instanties heerscht nu een fellen strijd. Het is merk- waardi-g te zien, dat in het tegenwoordi-ge Japan een dergelijk verzet van den minister van financien tegenover de militaire depar- tementen nog mogelijk is. Dat is het eenige bem-oedigende aan het -geval. Men moet met dezen strijd rekening houden als men de alarmeerende berichten over de spanning in het Verre Oosten tracht te beoor- d eel en. Deze verliezeu dan niet weinig van hun onr-ust-wekkend kara-kter. Wij v-onden Don-derdag nog een belangwekkend en leer- zaam relaas in de Times. De Tokiosche cor respondent van da-t blad maakte melding van Wat ons toeschouwers steeds weer treffen moet bij de hehandeling van groote en voor het heil van de wereld beslissende vraagstuk- ken is, schrijft de N. R. Crt., de kortzichtige zelfzuchtigheid van vele mogendheden en vooral van vele groote mogendheden, die het tot stand komen belet van overeenkomsten, waarvan zij het noodzakelijke luidkeels ver- kondigen. (Pas hebben wij dat weer ter conferentie van Londen beleefd. De heele wereld was overtuigd dat de handelsbelemmeringen van dezen tijd niet alleen de uitwerking van de economische depressie hevig verergeren, maar dat zelfs noemenswaard herstel onmogelijk zal zijn zoolang zij in vollen omvang voortbestaan Dit was nu een punt waarover alien het roe rend eens waren. Zoodra men echter giog pra ten over het toepassen van deze wijsheid EEN bleek dat juist de grootste zondaars het minst bereid waren tot de daden die daarvoor noo- dig waren. Dan merkte men plotseling niets meer van het gezonde inzicht dat te voren ge- predikt was. O zeker, alien bleven voorstan- ders van het opheffen van allerlei handelsbe lemmeringen wanneer slechts anderen daar mede begonnen! Zou dit geschieden dan wilde men altijd natuurlijk met het voorbehoud dat ieders „bijzondere omstandigheden" nood- zakelijk maakten voorzichtig voigen. Ieder wist precies wat anderen moesten doen en dat was altijd juist datgene wat hij zelf nog niet aandurfde. Dat het risico van wat durf niet zoo groot hoefde te zijn als het zekere verlies wanneer van de onderhandelingen niets terecht kwam uit deze waarheid durfde niemand de zeer voor de hand liggende consequenties trekken. Ongeveer precies zoo is het gegaan met de ontwapeningsconferentie. Over de volstrekte noodzakelijkheid van ontwapening en over de gevaren van een mislukking der conferentie was men het, eens. Maar zie, zij die voor- stellen deden kwamen gewoonlijk met plannen, die door hun staven met zorg waren uitge- dacht om te dienen tot verhooging van eigen veiligheid met zoo weinig mogelijk risico voor eigen land. Men wilde afschaffen wat men zelf niet bezat of men wilde afschaffen op een wijze, waarbij aan eigen goede trouw alles, j en aan de goede trouw van een mogelijken vijand niets werd overgelaten. Men schroomde ieder risico en scheen vergeten dat men van j een mislukking wisse noodlottige gevolgen j had voorspeld! Ontwapeningsconferentie en j oeconomische conferentie hebben geleerd dat wij uitstekende technische middelen bezitten om een intemationale discussie op gang te j brengen en gaande te houden; maar dat de intemationale geest die daarvoor noodig is nog ontbreekt. Internationale geest er zijn landen, en in vele landen zijn er groepen, voor wie deze geest reeds tot een misdadig begrip is ge worden. Men beseft daar niet meer dat voor een gezonden nationalen groei de vrije oeco nomische en intellectueele betrekkingen, die een intemationale geest pas mogelijk maakt, een noodzakelijkheid zijn. Men wil liever in nationalen dwang verstikken, desnoods zelfs in den strijd met andere naties ondergaan, dan dat men in -ruimere intemationale atmos- feer zou gedijen. De hoogste leiders in der- gelijke landen verkondigen soms als de ge volgen van de gezochte isolatie te beklemmend worden denkbeelden van pacifisme en in- tematlonalisme; maar intusschen worden hun volgelingen voortdurend op zijn gevaarlijkst 1 nationalistisch en militaristisch opgezweept. Zoo ziet het er op het oogenblik in de wereld uit. En daarom mislukken de intemationale conferenties, ja, mag men zelfs tevreden zijn als zij- het bestaand gevaar niet nog vergroo- ten wat b.v. met de ontwapeningsconfe rentie nog heel goed het geval kon blijken. Dat wij over deze dingen schrijven is, om- t dat te Geneve discussies zijn gevoerd die ge- heel van dezen geest zijn doortrokken. Het liep over de minderheden. Het lot der Joden in Duitschland heeft grooten indruk gemaakt op het geweten der wereld. Men heeft er weer eens uit geleerd hoezeer in een georden- d-e wereld bescherming van minderheden nood- J zakelijk kan zijn. j ■Ieder is het nu eens over de noodzakelijk heid van bescherming der minderheden. Maar ieder der -betrokkenen wil een toezicht waar van slechts anderen den hinder hehben. De Duitschers hebben te Geneve jaren lang uit- voering der bepalingen van de vredesverdra- gen geeischt; vooral de Polen, die daar meer invloed en aanhang bezaten, hebben dit menig- maal op ergelijke wijze weten te ontwijken. Over e6n ding waren de door minderheids- verdragen gebonden landen en Duitschland het eens: Da bescherming moest algemeen wor den, de band voor alien bestaan. Het wargn landen als Frankrij-k en Italie Italie vooral die daartegen in verzet kwa men. Frankrijk wilde geen toezicht van bui ten in den Elzas, de Italiaansche politiek van dwang in de Duitsch sprekende wingewesten kon een dergelijke inmenging niet verdragen. Het toezicht van den Volken-bond heeft op den duur meer beteekenis gekregen. Bevre- digend was h-et echter nog niet. Daarom heh ben nu een viertal landen allerlei maatregelen voorgesteld, die hoe zuiver technisch ook op zich zelf, het recht van toezicht grooter be teekenis moesten geven. De voorstellen waren van soberste redelijk- heid. De betrokkenen zien er echter een uit- breiding van hun verplichtingen in. Dat is op zijn hoogst slechts formeele waarheid, doch. het is voor hen aanleiding om te zeggeu dat zij daartoe alleen bereid zijn als het VoLken- bondstoezic-ht nu ook over alle minderhedeii wordt uitgestrekt. Bij de houding van ItaKe en Frankrijk staat dat gelijk met een wei- gering. Duitschland heeft dezen zelfden eisch ge steld, en kan nu natuurlijk niet anders dan er- mede in-stemmen. Maar de Joden, zoo verkon- digt het, kunnen er nooit onder vallen. Dit lijkt zonderling omdat zij er in Polen. Roe- menie en andere landea met minderheids- bescherming waar men hun een uitzonderings- positie heeft aangewezen, wel onder vallen. Wat zijn de Joden dan in Duitschland, als zij geen minderheid zijn? Geen Duitschers van bijzonderen godsdienst; want de nieuwe Duit sche staat houdt zich, naar Berlijn beweert, niet met den godsdienst van zijn onderdanen -bezig! (Vele Duitsche prote-stanten zullen van. andere meening zijn!) Zij hehben in Duitsch land nog minder rechten dan vreemdelingen, omdat de vreemdeling niet blootstaat aan al ien dwang en beperking, die op de Joden. wordt uitgeoefend. Yan hun burgerrechten is niets overgebleven. Zij zijn geen volksgenooten, maar staan wel onder Duitsch gezag. Zij moeten uitgestooten worden uit -de natie, als daartoe niet benoo- rende,, maar vormen toch geen vreemde natio- naliteit. Als Goebbels verklaart waarom men de Joden uit alle ambten heeft ontzet, zijn zij voor hem wel degelijk een minderheid die tot ongeevenredigde macht is gekomen. Want waren zij in zijn oogen een integreerend deel van de natie, zooals zij dat in andere westelijke landen zijn, dan kon van onevenredigheid geen sprake zijn. Dan had men slechts met het overal ter wereld bekende verschijnsel te doen dat bepaalde sociaie milieu's voorliefde of -bijzondere geschiktheid voor bepaalde heroe- pen vertoonen, een verschijnsel dat men ner- gens als onnatuurlijk beschouwt en waarbij vele samenlevingen gedijen. Maar waarom hierover geredetwist? Wat wij slechts wilden aantoonen is dit, dat het vraagstuk van bescherming der minder heden weer hetzelfde gebrek aan intematio- nalen geest aan den dag brengt, dat ontwape ningsconferentie en oeconomische conferentie reeds hadden onthuld: Ieder weet wat noodig zou zijn, maar geen belanghebbende is bereid een voorbeeld te geven. De wereld is vol hervormers, wereldverbe- teraars, die precies weten wat anderen moeten doen om ons leven gelukkiger en veiliger te maken. Maar zij zijn niet thuis als datzelfde ook van hen verlangd wordt. POLITIEK TESTAMENT VAN HINDENBURG? Te Berlijn doen allerlei geruchten de ronde- over de opvolging van veldmaarschalk Hin- denburg. Het Tsjechische blad Bohemia, dat goede relaties heeft in nationaal-socialistische kringen, sehreef onlangs dat Rijkspresident Hindenburg zelf zijn opvolging wilde regelen, Tijdens zijn vacan-tie te Neudeck zou hij met staatssecretaris Me issuer, zijm zoon kolonel Hindenburg en zijn ouden vriend Oldenburg- Janusohan een plan hehben bestudeerd, dat beoogt in plaats van het Rijkspresidentschap een nieuwe waardigheid in te stellen, die van ,,-staatshoofd" deze funotie zou in een persoon samenvatten het presidentschap en het Rij-ks- kanselierschap. Men zou dus aan het hoofd van het Rij-k iemand krijgen met dezelfde be- voegdheden als bijv. de president der Ver- eenigde S taten. Aan het „staatshoofd" zou worden toege- voegd een staatsraad, die zou overeenkomen met den Grooten Raad der fascisten. De maarschalk zou erop staan zelf de leden van dien staatsraad aan te wrjzen. De staats raad zou een voorzitter kiez-en, die aldus de twee-de persoon in het Rijk zou worden. Waar- sohijnlijk zal Goring, mini-ster-president van Pruisen, voor dezen hoogen post Worden aan gewezen. Deze aan president Von Hindenburg toege- schreven plannen hebben de Duitsche politieke kringen, die er kennis van kregen, ten zeerste verrast. Het is miagel'ijjk, dat Von Hindenburg 1 een politiek testament nalaat, maar zijn alge meen bekende trouw aan- de monarchie, maakt het onwaarschijntijk, dat Von Hinden burg voor wat zijn opvolging betreft een an deren vorm zou kiez-en dan -het herstel van het Huis Hohenzollem. In monarchistische kringen beweert men te weten, dat het testament een regent zou aan- wij-zen en die regent zou -dan een prins uit het Huis Hohenzollem zijn. Men verzekert zelfs d-at Hitler accoord zou gaan met dit plan. Men vreest echter dat an dere vooraanstaande nationaal-socialisten er tegen zullen zijn en dat dezen er niet gemak- kelij'k toe zou-den zijn over te halen. Op het jongste congres van Neurenberg heeft een vooraan-s-taand nation-aal-socialist, het enthousiasme ziende, waarmede Hitler werd begroet, verklaard dat wanneer Hitler laten uitroepen, hij dit gemakkelijk zou kun nen laten geschieden. REPRESAILLEMAATREGELEN Wegens moedwillige vemieling van den eik, door rijkskanselier Hitler in het stadspark te Krefeld geplant, heeft de plaatselijke politie- ohef last gegeven aan een aantal communis tische gevangenen voor drie dagen het avcnd- eten te onthouden. Ook te Dusseldorp is on langs deze maatregel gen-omen, toen anti-nazi biljetten op de muren der stad waren geplakt. DE KEERZIJDE VAN DE 3 OCTOBER- MEDAXLLE. Bij de te Leiden gehouden 3 Octoberfeesten zijn opgemaakt 19 processen-verbaal, ingevol- ge de loterijwet, 4 wegens hazardspel, 5 we gens dronkenschap, 2 wegens vernieling van ruiten, spiegelruiten van de firma Hillen en van hotel Bellevue, beide aan de Steenstraat; 2 inbraken werden tijdens de optocht ge- pleegd, n.l. een op de Schelpenkade nr. 46, waar bij J. H. d. B. zilveren voorwerpen wer den gestolen en een in een perceel in de Java- straat, bewoond door H. J. W. P., waar alle kleerenkasten zijn leeggestolen. Verder zijn er verscheidene kieine ongelukjes voorgevallen. De Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Mij heeft op haar lijnen vervoerd naar en van Lei den 49.400 passagiers, de H.T.M. 8250 en de Nederlandsche spoorwegen 17.900 passagiers, BEDRIEGELIJKE BANKBREUK. In het dorp Aalst nabij Zaltbo-mmel is ge- arre-steerd de schilder L. V., verdacht van he- driegelijke bankbreuk. Een groot aantal meu- belen en een vat lijnolie zijn in beslag genomen. V. was 1 September in staat van faillissement verklaard. Het misdrijf, dat eenige dagen voor dien datum moet zijn gepleegd is eerst na op heffing van het faillissement wegens gebrek aan actief, op 29 September ontdekt, zoodat

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 5