ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Eerste Blad. Onze Vader. S No. 9051 VRIJDAG 6 OCTOBER 1933, 73e Jaargang BINNENLAND. SAS VAN GENT. a rovvfWVCSPHUS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden. Buiten Ter Neuzen 'r. per post 1,55 per 3 maanden Bfl vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerlka 2,overige lan den /2,35 per 3 maanden fr. per post A-bonneruenten voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Citgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN:Van 1 tot 4 regels /O,80 Voor elken regel meer f 0,20 KLEENE ADVER'i'ENTIeN per 5 regels 50 cent bjj vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Tn sending van advertentien liefst een dag voor de ultgave, DIT BEAD VERSCHIJNT EEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Het zal wel niet gemakkelijk kunnen worden uitgemaakt, wat het meest ge- citeerde bijbelwoord, of welke de meest gebruikte bijbelsche uitdrukking is. Toch zullen wij wel niet ver van de waarheid af zijn, als wij beweren, dat onder al die woorden een eerste plaats inneemt de uit drukking, de aanspraak, waarmee het ge- bed, dat Jezus ons heeft geleerd, begint, die woorden: ,,Onze Vader, Die in de hemelen zijt." Wij hebben eens gehoord een ver- haaltje over een oud vrouwtje, dat ergens ver op de hei haar hutje had. Een dom'inee kwam bij haar op bezoek in haar donker verblijfje, waar men haast niets zien kon, en dan was zij bovendien ook nog bijna blind. De predikant had een poosje met haar zitten praten, en vroeg toen ook, wat zij zoon heelen dag deed Nu, zij breide nog een beetje, zoo goed en zoo kwaad als het ging, en zoolang als zij hog wat geld had voor wol, maar verder, ja, zij wilde het wel erkennen: verder bad zij veel. En toen vroeg de predikant door: wat zij dan bad, waarop net antwoord kwam: Zij bad het begin van het ,,Onze Vader", maar zij kwam bijna nooit verder dan die aanvangswoor- den, want die woorden vond zij zoo heer- lijk en zoo troostrijk, neen, zij had eigenlijk niets meer noodig dan alleen dat begin En wij, met al onze zoogenaamde Godskennis, wij, met al ons getheologiseer en gedogmatiseer, wij, met al ons ijveren voor allerlei dingen, ook in het kerkelijke, zijn wij heusch zoo veel verder dan dat arme vrouwtje op de heide, ofzijn wij misschien daar nog niet aan toe Wij kennen iemand, die toen hij theo- logisch student was, voor zijn tweede examen aan de academie zoo iets als 1200 godennamen moest leeren. Het waren er eer meer dan minder. Nu laten wij het nut van een dergelijke ,,leerderij" in het midden, maar wel vragen wij: was die groote hoeveelheid niet een heel duidelijke illustratie van het aandoenlijke pogen der menschen om iets van hun god te zeg gen, terwijl zij toch verder niets van hem wisten? Zij hadden er behoefte aan om hun god, hun eigen God een naam te geven, een naam, waarbij zij Hem konden aanroepen, een naam ook, waardoor Hij zich onderscheidde van de goden van anderen. Op dit punt is zoo merkwaardig een uit- Op dit punt is zoo merkwaardig een uit- spraak in het Exodus, waar het heet (van God:) ,,Ik ben aan Abraham, Izak en Jacob verschenen als God, de Almachtige, doch met mijnen naam Heere ben ik hun niet bekend geweest". Het is dus begon- nen met den naam: „de Almachtige". Gods almacht, dat is de eerste, sterke in- druk, dien de menschen ontvangen. Daar blijft altijd iets van bij. Maar toch komt een rnensch er niet mee toe. Er is meer noodig. Dan komt de naam Jahwe (Heere). Toeh is dat nog een duistere naam. Het is een eigen naam voor het eigen volk. Maar toch is het een vreemde naam. Wat wil die naam eigenlijk zeg- gen? Onze bijbel geeft zelf deze verkla ring: ,,Ik zal zijn, Die ik zal zijn". Dat wil dus twee dingen zeggen. Het eerste is dit: God blijft altijd Dezelfde, God is de onveranderlijke, de Eenige, die blijft, de Eenige, die altijd dezelfde blijft, altijd even trouw, altijd even genadig, altijd even ontfermend, Degene bij Wien geen verandering is noch schaduw van omkeering. Maar dit w'il tegelijk nog iets anders zeggen, namelijk, dat wij ver der van God ook niets weten. Liever zeggen wij het zoo: God begint niet met allerlei omtrent zichzelf, Zijn wezen, of bedoelingen, bekend te maken. Men moet maar rustig beginnen om op Hem te ver- trouwen, met Hem te rekenen. op Hem te rekenen, dan komt het overige van zelf. Vondel heeft het zoo prachtig vertolkt: Vergeef het ons, o nooit volprezen van al wat leeft of niet en leeft, noodt uitgesproken noch te spreken, vergeef het ons, ea scheld ons kwijt, dat geen verbeelding, tong noch teeken, U melden kan. Gij waart, Gij zijt, Gij blijft Dezelfd'. All' Englenkennis en uitspraak, zwak en cnbekwaam, is maar ontheiliginig en schennis, want ieder draagt zijn eigen naam behalve Gij. Wie kan u noemen bij Uweo naam? Wie wordt gewijd tot Uw oraked Wie durft roemen? Gij zijt alleen dan die Gij, zijt, Uzelf bekend en niemand nader. Op den duur echter teerde ook deze naam op. Wij zouden kunnen zeggen: de kracht ging er af, de beteekenis ging te loor, straks werd ook die naam een term en een klank, meer niet. Ook die naam, hoe schoon en verheven ook, vol- deed niet. En dan eindelijk door en met Jezus komt de naam: ,,Onze Vader Laten wij eerlijk erkennen, dat wij aan dien naam al erg gewend zijn geraakt. Toch is het iets heel bijzonders. Vader dat zegt immers zoo ontzaglijk veel. Vader dat is tooh ook tenslotte de aan- sprakelijke persoon, Vader is degene, die er voor staat. Een echte vader weet en voelt zijn aansprakelijkheid. Een echte vader, een man met een vaderhart, laat zijn kind, zijn kinderen niet los, nooit. Hij mag ze eens even hun gang laten aan straks staat hij toch weer uit te ijken. Die vadernaam is verder onbe- perkt. Hier wordt geen maat aangegeven en geen grens. Maar wij noemen God ook onzen Vader. Wat staan de men schen vaak ontzettend ver van elkander af Wat zijn er een massa scheuringen en versohillen En toch mogen wij zeg- ken: onze Vader. Daar zijn allerlei dingen in het leven. die alleen mogelijk zijn bij gemeenschap- pelijke inspanning, dingen, waar men nooit toe komen kan, tenzij men den steun heeft van anderen. Stellen wij ons het eens voor, dat wij in ons eentje iets tot God zouden moeten zeggen! Wij hebben wel eens van kinderen gehoord, die alleen daarom reeds izoo ontzettend tegen het schrijven van een brief opzagen, omdat zij niet wisten, wat zij er boven moesten zetten. Zeker, er waren wel allerlei gedachten en gevoelens in hun hart, maar zouden zij dat zoo-maar op papier zetten? Er bleef een zekere fijne, teere schroom. Het een was te kih en te strak en te deftig en te ver-af het andere was weer te intiem, te vertrouwelijk, te gewoon, te dichtbij. En dus werd er dan maar niet geschreven, want heelemaal zonder op- schrift of aanspraak dat wilden zij ook weer niet. Nu staan wij voor deze kwes- tie: hoe zullen wij God aanspreken? Dan komen sommigen aan met heel lange for- mules, en heele opsommingen van deug- den en voortreffelijkheden, maar dat is alles veel te kil en te strak, te deftig en te ver-af. Zullen wij dan Vader" zeg gen? Dat gaat toch ook weer niet. Nu komt er hulip en uitkomst: wij mogen zeggen: Onze Vader". Dan komt er on- middellijk zoo iets als eenheid, nu groeit er toch zoo iets als „gemeerischap der heiligen", d.w.z. gemeenschap met ande ren, die een zelfden band voelen en heb ben, gemeenschap met hen, die, als wij, bidden „Onze Vader". Wij spreken dus niet alleen voor onszelf, wij, die altijd zoo leven voor onszelf, en die zoo weinig denken aan anderen, wij zeggen: Onze Vader. Dan moeten wij geen grenzen gaan bepalen en geen lijnen gaan trek- ken en niet gaan afperken en afzonderen. Laten wij daar nu voorloopig maar eens bij blijven, dat wij zeggen ,,Onze Vader". Zonder het hun te vragen, sluiten wij anderen bij ons gebed in; wij bidden met hen, en wij bidden voor hen. Is dat trou- wens ook niet de heerlijkheid van onze godsdienstoefeningen dat we daarbij samen zijn met anderen, die hetzelfde bedoelen en hetzelfde voelen, en die nu ook met ons bidden ,,Onze Vader"? En de kring breidt zich uit ver buiten onze kerken en ver buiten de grenzen van onze woonplaats, ons gewest en ons land. Er zijn nu geen grenzen meer, wij bidden Onze Vader en wij laten het over aan Godzelf om te zeggen en uit te maken wie Zijn kinderen zijn. Zoo groeit er iets van gemeenschapsgevoel. ,,Onze Vader, Die in de hemelen zijt!" Wat hebben wij die woordjes vaak ge- dachteloos gebruikt! t Ligt ons zoo ge makkelijk; het werd langzamerhand zoo iets gewoons om dat te zeggen. Maar nu zijn wij gaan zien, dat het toch wel iets heel bijzonders is. In deze aanspraak ligt alles. Dat vrouwtje in haax hutje op de heide had groot gelijk. Want de goede, zuivere inzet bepaalt ons heele gebed. De inzet moet zuiver zijn. Tik anders maar gerust af dan wordt het toch verder niets meer. Maar bij Jezus was en bleef alles in orde, omdat Hij altijd Zoon was, altijd zich Zoon vbielde, altijd zich Zoon beleed. En voorr ons, die „Onze Vader" bidden, is er dan ook maar een noodzakelijkheid, deze, nof wij werkelijk kinderen willen zijn en kinderen willen blijven. Alleen wie zidVkind weet, alleen wie kind wil zijn, mag1 en kan bidden: Onze Vader, die in de hemelen zijt ur* J. G. VAN NIFTRIK. f Te 's Gravenhage is Woensdag overleden, 69 jaar oud, de heer J. G. van Niftrik, oud-lid der Provinciale Staten van Zeeland, oud-wet- houder van Vlissingen en oud-lid van den ge- meenteraad te Dordrecht. De thans overledene was ridder in de orde van Oranje-Nassau. De teraardebestelling zal plaats hebben Zaterdag a.s. om edn uur op de Nieuwe Begraafplaats te Vlissingen. DE HANDELSBETREKKINGEN TUSSCHEN RUSLAND EA NEDERLAND. Hen meldt uit Berlin: Het Sowjet-Russische volkseommissariaat voor den buitenlandschen handel heeft een bij- zondere commissie bevoemd, welke de moge- lijkheid van een uitbrelding van de Russisch- Nederlandsche handeisbetrekkingen zal moe ten onderzoeken. BANK VOOR NED GEMEENTEN ZEGT CREDIETEN OP PER 30 JUNI. Naar vernomen wordt heeft de Bank voor Nederlandsche Gemeenten aan de besturen van gemeenten, die de begrooting 1933 nog niet in evenwicht hebben kunnen brengen, medege- deeld, dat voor de gemeenten, van welke de begrooting voor 1933 nog niet is goedgekeurd, omdat een aanvraag voor een rijksbijdrage in de huishouding nog in behandeling is, en ook van welke de begrooting-1933 wel is goedge keurd, ofschoon een nadeelig saldo overblijft, de loopende credieten niet langer dan tot 30 Junl 1934 kunnen worden gecontinueerd, wan- neer op dien datum het evenwicht in de be grooting niet bereikt mocht zijn. Ten zij dit laatste mocht blijken het geval te zijn, zullen de debetsaldi in rekening-cou- rant ten laste van bedoelde gemeenten, op ge- noemden datum opeischbaar zijn en afgelost moeten worden. De Bank verzoekt aan de gemeentebesturen bij de aanvraag tot verlenging der loopende credieten in aanmerking te nemen, dat voor- alsnog verlenging slechts mogelijk is tot 30 Juni 1934. ONTVANGSTEN VAN HET NATIONAAL CRISIS-COMITE. Het Nationaal Crisis-Comite heeft van het Accountantskantoor H. J. Vooren te Den Haag de volgende verklaring ontvangen. Blijkens de administratie van het Nationaal Crisis-ComitS, die tot en met 31 Augustus 1933 door ons gecontroleerd en accoord be- vonden is, werd tot en met genoemden datum ontvangen aan giften in geld voor: aan a. steun, (inclusief rente en bijzondere baten) 1.568.401,58. Hiervan is uitgedeeld in geld en betaald voor verstrekte giften in natura f 993.164,99. Aan steun in den vorm van voorschotten stond per 31 Augustus uit 9470; aan b. steun werd uitgedeeld in geld en in giften in natura f 1.108.078,70. De beschikbare betalingsmiddelen alsmede de onderpanden voor gedeponeerde gelden zijn door ons opge- nomen en in overeenstemming bevonden met de administratieve verantwoording. TER NEUZEN, 6 October 1933. E1NDE VAN DEN ZOMERTIJD. In den nacht van 7 op 8 October. Wij- herinneren er aan, dat de zomertijd, zal eindigen den achtsten October te drie uur in den voormiddag, zoodat in den nacht van Zaterdag 7 op Zondag 8 October de klokken 66n uur moeten worden achteruitgezet. MODEVAKSCHOOL ENSAID. Voor het systeem snelapparaten der mode- vakschool ESnsaid te Ter Neuzen slaagden de dames C. van DrielDe Doelder, te Ter Neu zen, Nellie Dieleman te Hoek, Marina van Hoeve Md. te Sas van Gent, alien leerlingen van mej. Marg. Mattele, gedipl. coupeuse- leerares. NUT VAN T ALGEMEEN. In de op 4 October 1933 gehoudea alge- meene vergadering van het Departement Ter Neuzen der Maatschappij tot Nut van 't Alge- meen werd de Tokening van den penning- meester vastgesteld. Deze bedraagt in ont- vangsten f 914,35 en in uitgaven f 888,74, al- zoo sluitende met een batig slot van f 25,61. Het verslag van den secretaris en dat van den bibliothecaris van de Nutsbibliotheek geven tot geen opmerkingen aanleiding, alleen wordt met genoegen geocnstateerd, dat door meerdere propaganda, van de bibliotheek veel meer gebruik is gamaakt in het diienstjaar 1932/33. In de plaats van den heer Priems wordt als bestuurslid gekozen de heer N. J. C. Lam- brechtsen van Ritthem, die daarna door het bestuur het voorzitterschap wordt opgedra- gen. Bij de bespreking" van de winteruitvoerin- gen, wordt door den penningmeester de op- meiMng gemaakt dat zuinig betheer voor het komend seizoen zal geboden zijn, in ve-rband met de mindere ontuangsten. Besloten wordt dat in November een avcnd zal gegeven worden, uitgaande van het Hoofdbestuur. Ditmaal zal niet het ensem ble Bouwmeester maar het ensemble Ru Mulder optreden. Gegeven worden fragmen- ten uit een der bekendste drama's veui Ibsen en wel uit Peer Gijnt. De heer Mulder wordt bijgestaan door een zangeres, die de bekende Solveigliederen van Grieg zingt en door een danseres die ons de dansen van Andtra laat zien. Als 2e avond zal getracht worden een der Nutsleden van dit departement te bewegen een voordrachtavond te' geven en ads 3e avond zal een volksvoordracht worden gehoudea. Biji de omvraag dringt de heer Lambrecht- sen van Ritthem er op aan, om als Nutswerk eens een huisvlijttentoonstelling te organisee- ren, waarbij prijzen uibgelGofd zullen worden. Verschillende werkloozen zouden dan hun .krachten eens kunnen beproeven om iets aardigs te vervaardigen. De kosten zullen gevonden worden uit zoo- noodig een loterij en uit de entree's. Dit denkbeeld wordt door het bestuur over- genomen en weldra zal teizake een adver- tentie verschijnen. WEER EEN REMSTOEL AANGEVAREN. Gisteren is het Ital. s.s. „Oreste", geladen met fosfaat, komemde van Sfax en bestemd voor Gent, bij het binnenkomen der Westelijke haven tegen een der remstoelen aangevaren, waardoor deze zoo zwaar beschadigd werd, dat ze geheel zal moeten worden getrokken en vemieuwd. Opmerkelijk is dat deze stoel dezer dagen juist gereed gekomen is, nadat ze ook door een aanvaring geheel was vemield. Dit is de tweede stoel in een tijd van drie weken die dit lot treft. OPENBARE MIDDELEN VAN VERVOER. Ged. Staten hebben besloten: 1. aan Gh. L. D'hert te Westdorpe vergun- ning te verleenen tot het in werking houden van een autobusdienst, uitsluitend op Maan- dagen, van Sas. van Gent naar Hulst en om- gekeerd; G 2. aan Ch. L, D'hert te Westdorpe vergun- ning te verleenen tot het in werking houden van een autobusdienst, uitsluitend op Maan- dagen van Westdorpe naar de Belgische grens en omgekeerd; 3. aan J. Maas te St. Jansteen vergunning te verleenen tot het in werking houden van een autobusdienst, uitsluitend op Donder- dagen, van Koewacht over St. Jansteen naar de Belgische grens (richting St. Nicolaas) en omgekeerd. VROUWENZORGEN Slechte teint - rheumatiek te dik altijd moe Indien deze vrouw voor elke klacht een apart middel genomen had, zou zij' het erg druk hebben gehad. En de lange tijd die noodig zou zijn geweest, om voor dit alles een kuur te doen. Neen, ze nam maar den middel, en na zes weken zag zij alle klachten al verdwijnen. De eenvoudige verklaring is, dat al haar klachten voortkwamen uit een zelfde oorzaak. Zij schrijft: ,,Sinds ik zes weken geleden Kruschen be- gon te nemen, is mijn gezondheid hard voor- uitgegaan. Mijn teint, die er onfrisch uitzag, is nu holder en gezond geworden. Mijn rheu matiek is bijna verdwenen. Twee maanden geleden was mijn gewicht 138 pond en giste ren woog ik op dezelfde weegschaal 128 pond. Deze gewichtsvermindering heeft me wonder- lijlk veel goed gedaan, want ik voel me niet half zoo moe meer tegenwoordig en ik kar. beter werken dan ik in maanden deed. Daar om zou ik Kruschen nooit meer willen missen." Mej. A. L. R. Zoovele kwalen, waarover de menschen kla- gen vanaf „niet lekker voelen" tot acute rheumatiek kunnen veelal worden terugge- bracht tot ddn grond-oorzaak traagheid der inwendige organen. Er is 6en zekere, veilige weg om Uw onrganen regelmatig aan 't werk te houden de ,,kleine dagelijksche dosis" Kruschen Salts. Kruschen is een wetenschappelijke combinatie van zes mine- rale zouten, die Uw afvoerorganen aansporen tot betere werking en aldus alle afvalstoffen wegruimen, die Uw organisme verstoppen en het bloed onzuiver maken. Kruschen heeft een zuiverenden en versterkenden invioed op den bloedsomloop, :zoodat het elke vezel van Uw lichaam doorstroomt met tintelenden levens- lust. ;n Kruschen S^jlts is uitsluitend verrkirigbaar bij alle apoth^cers en drogisten a 0,90 en 1,60 per flacon. Stralende gezondheid voor een cent per clag. Let op dat 6p het etiket op de flesch, zoo- wel als op °de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij: Amsterdam vOorkomt. Adv. LUXOR-THEATER. Haar ueef uit Amerika. (Ein tolles Madel). ,,De Voorwaarts" o.a. Men kan deze week weer eens allergezel- ligst lachen in Luxor. ,,Ein tolles Madel" is een film, waarin waarlijk de eene dolle situatie op de andere volgt... ,,'Het dolle meisje" is de dochter van een professor in de wis- en sterrekunde. De pro fessor heeft precies uitgerekend hoeveel calo- rieen voeding ieder van zijn zijn huisgenooten noodig heeft en de dochter is belast met het ronddeelen daarvan. Zij doet dit op zoo onna- volgbare wijze, dat het begin al dadelijk een Iachsucces is. Ook in het vervolg van de film toont deze dochter, voortreffelijk door Annie Ondra gespeeld, zich een ware dolle meid, die vol met streken zit, die midden onder de redevoering van haar vader bij de opening van het nieuwe museum, iets z6b mals uit- haalt, dat niemand ernstig blijven kan. Dan komt de „neeTuit Amerika", de Hollandsche titel van de filth, op de proppen. Het wordt liefde op het Eerste gezicht, waarover men zich niet behoeft te verwonderen, als men het snoezig blondenpoppenkopje van Annie Ondra gezien heeft. (yoordat de jongelui elkaar krij- gen, gebeurt er, pog heel wat en papa de pro fessor en het^geheele college van curatoren van het gymnasium hebben nog zeer vele principes over boord te gooien voor het stadje zijn sterrewacht heeft. „ENVELOPPE MET INHOUD". Naar het Oorr. Bureau meldt is op 16 Sept. j.l. in een brievenbus van den rtlkspostdienst te Vlissingen een enveloppe aangetroffen, bevattende bankpapier. Tot heden is die en veloppe niet gereclameerd. Vermoed wordt dat iemand van elders in diien brievenbus correspondentie heeft geworpen, en daarbij bij vergissing die enveloppe. Voor inlichtingen omtrent het gevondcae kan men zich wenden tot den commissaris van politie te Vlissingen. RIJKSKIESKRING MIHDELBURG DER R.K. PARTIJ. Onder voorzitterschap van burgemeester Truffino uit Hulst vergaderde Zondag j.l. de Rijkskieskring Middelburg (omvattende de ge- heele provincie Zeeland) in het Slot van Ostende te Goes. In zijn openingswoord memoreerde de voor- zitter het verlies van den Zeeuwschen Kamer- zetel. De vergadering gaf later aan het Be stuur opdracht met alle kracht te ijveren op- dat voor de volgende verkiezing 'n specifiek Zeeuwsch Kamerzetel veilig zal gesteld kun nen worden. Een der hoofdpunten betrof een voorstel der R.K. Kiesvereeniging te Westdorpe om het Partijbestuur der R.K. Staatspartij te verzoe- ken het daarheen te leiden, dat werklooze katholieken gelegenheid zal worden geboden om zonder betaling van contributie lid te zijn en te worden der R.K. Staatspartij. Zelfs werd de idee geopperd om alle katholieken die bij een of andere katholieke sociale of charitatieve vereeniging zijn aangesloten, auto- matisch lid te doen zijn der katholieke Staats partij, zooals bijvoorbeeld momenteel in Belgie gesohied. jNa een breedvoerig debat werd het bestuur opgedragen overeenkomstig zich met het Partijbestuur in verbinding te stellen. Tot lid van het Dag. Bestuur ter voorzie- ning in de vacature van penningmeester, wegens uittreden van den heer Geerts, werd benoemd de heer G. Mes te Middelburg. Tot leden van den Partijraad werden her- kozen de aftredenden, de heeren Menheere en Stoopman en gekozen de heer G. Goossens. BESMETTEUJKE ZIEKTEN. In de week van 24 tot en met 30 September zijn in onze provincie voorgekomen 4 geval- len van roodvonk, n.l. 2 te Vlissingen, en 1 te Kioetinge en Bosohkapelle; 1 geval van diphtheric te St. Arm aland. Eerste s teen legging. Donderdagavond omstreeks half zes werd officieel tot de eerste steenlegging van het reeds sedert een paar maanden in aanbouw zijnde stadhuis overgegaan. Daar aan deze gebeurtenis slechts weinig openbaarheid gegeven was geworden kon er van groote belangstelling in deze plechtigheid igeen sprake zijn. Eenige tientallen personen volgden de ceremonie op een afstand, terwijl de leden van den gemeenteraad voor zoover zij niet door bezigheden verhinderd waren en de secretaris van nabij den loop der gebeurte- nissen volgden. Nadat het benedengedeelte van het bouw- werk in oogenschouw was genomen nam de burgemeester het woord om de leden van den raad, den architect en den aannemer toe te spreken, waama hij zich opmaakte om in den voorgevel, die alsnog zal moeten opgetrok- ken worden in een bepaalde steensoort, waarop schijnbaar het wachten geweest is, een gedenksteen te plaatsen. De rede van den burgemeester werd na af- loop van deze verriohtitig beantwoord door den heer Neetescn. Voor zoover wij konden vememen riep de spreker de herinnering op aan het oude stad huis, waarop hij, een lange reeks van jaren. de beiangen van de gemeente gediend beeft. Overigens ging ook van deze rede een groot deel onder het geratter en geknetter van aan- en voorbij snorrende motoren verloren, wat bepaald jammer genoemd mag worden, doch. te wijten is aan het minder gesehikte uur, waarop van de zijde van Sluiskil juist het verkeer erg druk was. Met een: ,,Dank u voor de aan den dag gelegde belangstelling" tot de aanwezigen, door dsn burgemeester uitgesproken, werd de plechtigheid, zoo er al in dit geval van een plechtigheid sprake mag zijn, gesloten. Misschien is het aan de omstandigheden niet het minst de loopende campagne, te wten, dat een gebeurtenis als deze voor Sas van Gent van zoo groote beteekenis, geen meerdere luister is bijgezet. Wat ons betreft, wij hadden ons de eerste^ steenlegging van een officieel en historiseh gebouw aan de gemeenschap gewijd, in eenigs- zins anderen zin voorgesteld. Wanneer wij eraan herinneren hoe een dergelijke gebeurte nis op andere plaatsen geschiedde, steekt de wrjze, waarop dat hier gebeurde, sterk af. Wij; meenen ons te herinneren, dat het bij dergelijke gebeurtenissen gebruikelijk is een oorkonde met toepasseiijken tekst, betrekking hebbende op een dergelfjk historiseh feit in te metselen, zelfs eenige, thans geldige munt- stukken daarbij in te sluiten, teneinde net verre nageslacht eventueel een idee te geven van de op het oogenblik geldende toestanden. Zelfs niet, honderden jaren vooruitblikkend, om slechts bij het tegenwoordig levende ge- slaoht bepalend, hadden we liever gezien, dat het opkomend jonge geslacht, waaruit binnen een betrekkelijk korte reeks van jarea, de bestuurders van onze gemeente zullen moeten voortkomen, daarbij tegenwoordig was ge weest, opdat de toekomstige dragers van de maatschappelijke verantwoordelijkheid en de behartigers van de stedelijke gemeenschap zich bewust zouden voelen, dat zij als kind medegeleefd hadden, bij het tot stand komen vftn het gebouw, dat zij als het Paladium van de maatschappelijke rechteu, vrijheden, maar tevens verplichtingen, op hun beurt bezetten. Misschien ben ik in mijn oordeel voorbarig en komt dezen wensch later bij de feestelijke inwijding van het afgewerkte en in gebruik te nemen gebouw nog wel aan de orde. Mocht dit het geval zijn, welnu dan verklaar ik mij voor zoover het deze laatste ontboezeming betreft, gaame voldaan. Maar ik voeg er bij de desiderata, dat deze historische gebeurte nis dan geschiede ten overstaan van de heele bevolking enmet muziek s.v.p.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 1