Plaim708-Eubriek. BURGERLIJKEN STAND SMOKKELAUTO AANGEHOUDEN LOOP DER BEVOLKING. GEMEENTERAAD VAN SAS VAN GENT. GEMEENTERAAD VAN CLINGE. werden en dat oak de gezichten er niet mooier op werden. Het bleef -ech,ter niet bij gezicht en han-den, ook de kleeren werden van wit grijs en daama zwarter en zwarter. Er liepen op dit tijdstip daar vele moeders, die kinderen uit school gehaald haddien, welke witte hoedjes droegen. die ook al zonderlinge n-eiging kregen totaal van -kl-eur te verande- ren. Met witte ov-erhemd-en, kortom alles wat smetteloos blank was, gebeurde hetzelfde. De aandacht viel al spoedig aldus verte.lt „.Het Volk" op den hoogen f-abri-elcsschoorsteen van een daar gevestigd-e conservenfabriek, waaruit een dikke zwarte rook puil-de, die over de hoofden van het zich op straat bevinden- de publiek streek en die als oorzaak van het omheil werd onderken-d. De roet-regen was zoo h-evi-g, dat de men- schen die er door getroffen werden dat waren er niet zoo weinig zich zoo spoedig mogelijk naar huis begaven, niet alleen om zich grondig te wasschen, maar ook om zich van andere kleeren te voorzien, daar alles met een dun laagje roet was overd-ekt. Nabij de Duitsche grens in de buurt van Swalmen reed Vrijdagochtend een auto, on- danks het signaal der kommiezen om te stop- pen, door. De auto werd onder vuur genomen reed over een spijkerplank en verdween. Teneinde den auto te achterhalen, begaf zich een patrouille over Near naar Kessel, een andere via Swalmen. Bij aank-omst te Kessel vonden zij den auto op den grintweg staan; hij was defect. De bestuurder had de vlucht genomen. In den auto werden 2500 K.G. Duitsche margarine gevonden. BRAND IN SYNAGOGE. Volgens de ,,Berl. Borsen Kuri-er" is Vrij- dagavond tij-dens de gods-dienstoefening in de synagoge te Boekarest een emstig ongeluk gebeurd. Door nog onibeke-nde oorzaak ont- stond kortsluiticg in de electrische leiding, waardoor onder de bezoekers een paniek ont- stcnd. Tijdens het gedrang -st-ortte door over- matige belasting de vrouwengaan-derij in; 9 v.rouwen werden gedood, drie anderen werden zwaar gewond naar het ziekenhuis overge- bracht. Toen vlammen uit de electrische leiding sloegen werd er geroepen: ,,Brand!" en „Vlucht!" waarop een ontzettende paniek uit- brak. De vrouwen, die op een galerij den dienst bijwoonden, begcnnen onder luid gegil naar beneden te springen. Alle aanmaningen om kalm te blijven waren vergeefsch. De politie en de brandweer kondsn de deuren niet open-en, daar deze naar binnen open- gingen en de menigte in haar wanhoop er tegen duwde. Toen men eindelijik de deuren kon openen, ccnstateerde men, dat men den brand -gemak- kelijk in de kiem had kunnen smoren. De ramp had plaats bij de viering van het Jamkipoenfeest. TIENDUIZEND DOLLAR GEROOFD. Vijif bandieten overvielen Vrijdag het kan- toor wan een textielfabriak te New York en roofden het loongeld, dat daar juist van de bank was gehaald. Met een buit van 10.000 dollar wisten de bandieten in een gereedstaan- den auto te ontkomen. FAMILIETRAGEDIE IN HET HUIS VAN EEN NOTARIS TE VERSAILLES. De 63-jarige notaris Blabot te Versailles heeft in zijn huis zijn 26-jarigen zoon dood- geschoten. Daama doodde hij zijn 22-jarige dochter door schoten in (ie borst. Ten slotte doodde hij zijn vrouw. Het gelukte een ver- pleegster daama den man te ontwapenen. Terwijl zij zich echter naar een andere ver- dieping begaf, hoorde zij opnieuw schoten. Het bleek, dat de notaris met een tweede revolver een eind aan zijn 1-even had gemaakt. Men vermoedt, dat de ziekte zijner beide kinderen, die aan tering l-e-de-n, den notaris tot zi'n verschrikkelijke daad heeft gebracht. Donderdag had men hem medegedeeld, dat voor zijn dochter geen hoop op herstel be- stond. AXEL. In de afgeloopen maamd hebben zich in deze- gemeente gevestigd Santina van Dixhoom, dienstbode, Magrette N. 56, van Willemstad. J. Willemsen geb. Hamelink, zonder beroep, Oosterstr. E 44, van Zaamslag. Margaretha den Engelsman, dienstbode, Spui N 96, van Hoek. Jan van Tatenhove Jr. en gezin, fabrieks- arbeider, Koestraat D 84, van Ter Neueen. Sara Zegers geb. Beaufort, zcnder beroep, iSingelweg J 9, van Hoek. Hubr. van Peenen en gezin, broodbakker, Noordstraat B 23, van Oud-Beijerland. J. Wieland geb. Meijer en kinderen, zonder beroep, Kerkdreef E 31, van Ede. Jozef Bauwens en gezin, stoker, Sluiskil P 26d, van De CLinge (OB.). Krijn A. Hamelink, slager, Spui N 104, van Spijk-enisse. Maria P. de Mulder, dienstbode, Sluiskil P 67, van Graauw. Helena Kaijser geb. Pijpelink, zonder be roep, Buitenweg H 2, van Hoek. Sara H-ollebek .geb. Hamelink, zonder be roep, Oudenweg I 25, van Zaamslag. Jacs. de Fejiter en gezin, controleur, Coe- gorspolder O 52, van Zaamslag. Nealtje Geelhoedt, winkelierster, Vaartwijk N 16, van Wolphaartsdiijk. Alph. Rombout, dienstknecht, Drieschou- wen A 33, van Zuiddorpe. Vertrokken: Prudent D'Hont, dienstknecht, Drieschou- wen A 33, naar Zuiddorpe. Adriana P. Dees, dienstbode, Kanaal K 30, naar Laagnieuwkoop. Anthonius V-erver, postbesteller, Kanaal- kade A 99i, naar Zevenbergen. Oelina L. Michi-elsem, scholier, Kanaal K 29 naar Hulst. Maria M. Millenaar, dienstbode, Nieuwstr. G 64, naar Hulst. Jeleijntje de Feijter, dienstbode, Spui N 108, naar Vlissingen. K. Patzelt en gezin, fabrieksarbeider, Sluis kil P 26d, naar Sas van Gent. Jiliana Fr. van Maale, scholier, Walstraat C 12, naar Wachtebeke. Jacobus Dees, landbouwersknecht, Kanaal K 30, naar Zuidzande. Julia van Hecke, scholier, Coegorspolder P 41, naar Hulst. Cornelia C. Scheele, dienstbode, Julianastr. E 114, naar Amsterdam. R. E. v. Broekhoven geb. van Tatenhove zonder beroep, Julianastraat E 119, naar Den Haag. Elisabeth v. Tatenhove, dienstbode, Noord straat B 47, naar Maastricht. Jozias de Meij en gezin, smid, Gentsche Vaartstraat C 56, naar Retranchement. Vrijdag den 29 Sept. 1.1., -des n-amidd-ags ten 6 y2 uur vergaderde de gemeen-teraad ten -einde een reeks van agendapunten af te hand-el-enalle leden hadden aan den oproep van den Voorzitter gehoor gegeven en waren ter vergaderin-g aanwezig. Toen na -een betrekkelijk korte voo-rver- gadering de deuren geopend werden, en de Voorzitter de openbare vergadering geopend verkl-aarde kreeg de Secretaris gelegenheid de notul-en van de vorige zitting voor te lezen. Deze werden onveranderd goed-ge- keurd. Wei bleek ons tijdens de -voorlezi-ng dezer no-tulen, dat in ons verslag diier vergadering ■een lapsus gemaakt is, door n.l. t-e melden, dat Ged. Staten kennis hadden gegev-en van een automarkt te Sas van Gent, hetgeen te dezer gelegenheid gebleken is te Mid-delbu-rg te zjjn. Daar ons tot -dusverre echter niet gebleken is, dat gegadigden voor een oude auto een vergeefsche weg naar hier hebben gemaakt en tengevolge van deze onnauwkeurigheid geen s-chaden of verliezen zijn voortgesproten, heeft de zaak in kwestie niets om het lijf. Intusschen steeke men deze slip of the pen op rekeniing van d-e slechte accous-tiek van de zaal, die zich oak in menig ander opzicht tot h-et houden van vergaderingen leent. Intus schen, inafwach'ting van een betere situatie „a la guerre comm-e a la guerre". Daar er geen ingekomen stukken waren, kon onmiddellCjik w-orden overgegaan tot het vastst-ellen van -de rekening der Gezondheids- oommissie over 1932, waaromtrent de rappor teur der commissi-e tot nazien der rekeningen, in casu de heer Sijbel geen op- of aanmerkin- gen gemaakt werden. Bij de ui'tbrengi-ng van zijn rapport over de rekening van het Burg. Arm-b-estuur werd evenwel de opmerking gemaakt, dat het der commissie gebleken was, nogal ,,aardig om- gesprong-en was met het geld"; personen die 't niet n-oodig hebben, kwamen op de lijst deT bedeelingen wel voor, anderen daarenteg-en die 't w-el noodig hebben, werden daarop ge- mist. De Voorzitter zegde toe, deze opmerking ter kennis te brengen van de leden, die 't Burg. Armbestuur uitmaken, waama de rekening zonder hooflelijke stemming werd vastgesteld op een bedrag van f 5752,6-9 in inkomsten en 5575,31 in uitgaven. Bij de gemeenterekening over 1932 maakte dezelfde rapporteur de opmerking, dat 't ge- lever-de materiaal t-e hoog aangeschreven was de werkuren voor sommige werkzaam- heden te hoog berekend waren geword-en, wes- halve tot het college van Burg, en Weth. het verzoek gericht werd te willen zorg dragsn, dat zulks in den verv.olge niet meer zou voor- komen. De Voorzitter, deze opmerkingen ad notam nemende, bracht daama de rekening in stem ming, welke met algemeene stemmen werd goedgekeurd in inkomsten en uitgaven op een bedrag van f 154.099,30. Bij punt 5: de vaststelling van de rekening van het Gem. Electriciteitsbedrijf, werd de opmerking gemaakt, dat het de commissie was opgevallen, dat de post van onvoorziene uitgaven zeer hoog was, en de commissie gaame gezien had, dat deze post beter gespe- oificeerd ware geworden. De heer De Meijer informeerde hoe het stead met de kwestie der storing in de Vrede- straat en of al een kaart was gemaakt, waarop 't kabelnet staat uitgeteekend. Nog niet, antwoordt de Voorzitter. Daaraan zijn nogal wat kosten verbonden. De heer Verschaffel komt nog eens terug op zijn oud stokpaardje, de verl aging van 't goedkoop tari-ef. Nu heeft dit natuurlijk geen -doel, maar inden zomer wel. Het zou de afname van goedkoopen stroom -bevorderen. De vorige verlaging van het hoogtarief is nog geen eens goedgekeurd, antwoordt de Voorzitter. De heer Neeteson meent, dat 't in de eerste plaats beter zou zijn 't hoogtarief te verrnia- d-eren. Daarvan zou iedereen profiteeren. Oak de heer De Leux is meer voor verla ging van 't hoogtarief, daar van 't laagtarief als° kookdoeleinden, niet vee-1 gebruik ge maakt wo-rd't. Burgemeester en Wethouders zullen dit nog eens goed nagaan. Hierna wordt de rekening goedgekeurd. Ter tafel komt thans eea verzoekschrift van de Afd. Ter Neuzen en Omstreken van den Ned. Bond van Koffiehuis-Restauranthouders en iSlijters am vrijstelling van personeele be- 1i inVin i oT r»r>Q 1-i tiPll weg ligt van B. en W. zich met de Centrale in verbinding te stellen. De heer Tak merkt op, dat 't water thans niet meer onaangen-aam riekt, n,u er altijd versch water -door stroomt. De heer Marquinie merkt op, dat de bouwer van te voren gewaarschuwd is, maar zijn plan toc-h doorgezet he-eft. Er wordt op gewezen, dat langs de riool- leiding allerlei ongerechtigheden in de sloot raken, waardoor de onhebbelijke lucht ont- staat. Er loopen. W.C. op uit, die de oorzaak zijn. De gem-esate m-oest dat verbied-en. Na lan-g he-en- en weergeredeneer stelt de Voorzitter voor -de discussie te sluiten en B. en W. op te dragen zich met de Centrale in verbinding te stellen, waarop de heer Neete son nog opmerkt, dat ondanks 't f-eit de bou wer gewaarschuwd is, B. en W. toch toe- stemming hebben gegeven om daar te bou- wen, waarin ligt opgesloten de moreele ver- plichtiin-g oak maatregelen te nemen om den toestand op te beffen. Het voorstel van -den Voorzitter wordt aan- genomen, waama overgegaan wordt tot het verzoekschrift, van de heeren J-os. Adriaan- sens, en Rob. de Caluwe om 2 lokalen van de oude pott-enbakkerij in huur te m-ogen nemen.' De bedoeling is daarin een clubhuis te ma- ken voor de padvindersvereeniging St. Lode- wij.k. Het voorstel van B. en W. om dit verzoek toe te staan tegen betaling van f 1 per week, coder voorwaard-e dat alle kosten voor inrich- ting door aanvragers zullen worden betaald en bij eerste aanzegging de lokalen ontruimd moeten worden, waarin aanvragers verklaard hebben in te gaan, wordt aangenomen. Aan Aug. Dullaert wordt alsnu in-trekking van zijn erfpacht aan den West-dam verleend. Het geldt hier een st-ukje grond groo-t 3 M2. Aan A. Samijn te -Zmd-dorpe wordt vergun- ni-ng verleend tot het bouwen van een woon- en winkelhuis aan den Westdam op het -ter- rein van Pr. de Ri-dder, terwijl tevens afwij- king van d-e Bouwverordenmg verleend wbrdt. F°. F. Dhoag-e alhier vraagt gemeen-tegrond in erfpacht aan de Kerkhoflaan, teneinde daar een woning te bouwen. Ook dit -wordt goedgevonden, onder voor- waarde dat betrokkene geen aanspraak zal kunnen maken op vergoeding of tegemoetko- ming in -de meerde-re fundeeringskosten die ontstaan, tengevolge van. den slechten toe- stand van den ondergrond. Eenige erfpachten zullen in verban-d hier- mede w-orden ingetrokken. Thans komt het adres van de VX.R.A., af- d-eeling Sas van -Gent, om inv-oering van een verordening tot opheffing van radiostoringen aan de orde. Het raport van den d-eskundige wordt voorgelezen, waaruit vemomen wordt, dat de storingen van tweeerlei aard kunnen zjn, n.l. s-toringen in het e-lectrisch net en storingen uit de lucht. Er wordt in vermeld, dat veel storingen veroorzaakt worden door slechte mot-oren, die dan 't radiogenot bed-er ven. Dit is o.a. het geval in de Vredestraat, door het telkens in- en uitschakelen eener naaim-achine. De Voorzitter itoont zich een tegenstander van het opleggen van verplichtingen. Radio is een luxe-artikel, een naaim-achine is een hulpmiddel om het dagelij-ksch brood te ver- diemen. De heer Neeteson meent, dat, wanneer met kleine kosten de storingen te verhelpen zijn, geen aanl-eiding bestaat, om niet in te grijpen. Radio is -geen luxeartikel meer, doch zoo ingeburgerd, -dat -men het ni-et meer aldus noemen kan. De heer De Maaijer is v-oor een verorde ning. lasting voor koffiehuislocaliteit-en. Hieromtrent heerscht verdeel-dheid bij Burg, en Weth. De heer De Meijer stelt voor gelijkstelling met winkelzaken en dergelijke. De Voorzitter argumenteert tegen deze ge lijkstelling. De cafehouders Hebben hier in 't Sas hun cafe -bijna uitsluitend als bijzaak, De biljarten zijn reed-s ivnijgesteld. Willen wij biljarten aanslaan, dan is er wel i-ets voor ge- lijkstelliiig te zeggen. De heer De Leux ste-lt daartegenover, dat er t-och oak veel winkelzaken als neven-bedrijf hiier voorkomen. Hij is ook, voor gelijkstelling, mits de begrooting in evenwicht blijft. Dan zou men echter ver-der moeten gaan met het heffen van opoenten dan tot 80. Dat beteekent alleen een verschuiving van de lasten op d-e middenstanders, meent de Voorzitter. Serieus kan ik me dat van dien Bond niet voorstellen, meent hij verder, ieder he-eft cafe, maar kan dat m-issen. De heer De Meijer vindt het 1-offelijk, dat ieder tracht d-oor het maken van bijverdiens- ten vooruit te kom-en. De heer Marquinie is ook voor gelij-kstelling. De Voorzitter meent, dat er veel cafC's zrn, die gemist kunnen worden. De heer Marquinie meent, dat er ook veel winkels zijn, die ni-et noodig zij-n. Een wink el en een cafd is niet 't zelfde, acht de Voorzitter. Een cafe gaat men nuch- ter binnen en k-omt er soms beschonken uit, uit een -winkel komt men nooit beschonken. Ook de heer Machielsen is voor gelijkst-el- ling- De Voorzitter meent dat 't goe-d zou zijn deze zaak nog een-s in hand-en te stellen van B. en W. om te onderzoeken welk-en invloed gelijkstelling op de begrooting zou hebben. Alsnu wordt besloten, waama ter tafel komt het verzoekschrift van de heeren M. Stouthamer en v. d. Eeckhout, om achter hun woningen een buisrioleering aan te leggen ter vervanging van de uitwateringssloot, die daar ter plaatse zooveel hinderlijke geuren teweeg brengt en wel over een afstand van 40 M. De Voorzitter deel-t med-e, dat men met dit verzoek aan het verkeerde adres is. De sloot is eigendom van de Centrale Suikermaat- schappij. Wanneer die toestemt, kan de raad verder zien. De heer Neeteson had, na d-eze tweede be- handeling van het verzoek -gaam-e e-en and-er geluid gehoord, dan precies hetzelfde bij de eerste behandeling vemomen. De heer De Meijer meent, dat 't op den Ook de heeren Van Goethem, Verschaffel en de meeste andere leden zijn voor het nemen van maatregelen. De Voorzitter zegt toe, de poli-tieverorde- nltig in dien ge-est te willen d-oen wijzi-gen, zo-odat ingrijpen m-ogelijik wordt. De heer Sijbel verzoekt niet te lan-g te wachten met het indienen van d-e g-ewijzigde verordening. Wo-rdt verder goedgevonden een stroakje grond aan te ikcopen voor het huis van H. Numnink in -de Stationstraat, alsmed-e eenige M2. van den heer Marquinie, daaraan sluiten- de om daarop een stoep te leggen, met het oog op de veiligheid langs de tramlijn. Wordt aangenomen tegen den prijis van 5 per M2. Voorstellen tot het wijzigen van de ge- meentebegrooting voor 1933 worden zotider hoofdelijke stemming goedgekeurd. Bij de rom-dvraag informeert de heer Sijbel of bij het bouwen aan de Paardenves-t de ver- plichting bestaat tot het -bouwen van een averdekte poort, -dan wel of met e-en onover- dekten ui-tgang -kan volstaan worden. Volgens den Voorzitter is dat afhanke- lijk van de vraag of men een enkele dan wel een d-ubbele woning wil bouwen. Overigens moet gebouwd worden volgens aanwijzin-g en ten genoege van B. en W. De heer Sijbel informeert verder of er geen verzoekschrift is ingekomen van de heeren Feij-en en Michielsen. Er is i-nd-erdaad een verzoekschrift inge komen, dit is ter advies gezonden aan den heer Henning, maar het -rapport is pas bin nen gekomen, zoodat B. en W. daarover nog ni-et hebben ikunnen beraadslagen. Verder verzoekt de heer Sijbel bij het aan- sluiten van ni-euwe perceel-en aan het elec- trisch net de rondom wonende-n t'jdig te wil len waarschuwen, dat de stroom is afgesloten. De beer Kaas verzoekt de P.Z.E.M. er op te willen wijzen, de lampen in den winter in de Zandstraat wat eerder te doen aanste- ken, in den zomer daarentegen w-at later, daar zij dan reeds -branden als de zon nog aan de lucht staat. D-e heer -De Leux wijst nogmaal-s- op den toestand bij het perceel van de Ridder. Ver- leden week stond daar weer alles -blank van den regen. Na de campagne zal de situatie daar ter plaatse in orde gebracht worden. Ook verzoek-t dezeif-de interpellant, nog- maals den toestand van den -brand-gang bij Van Ham te willen doen in orde maken. Ook dit wordt toegezegd. De heer Machielsen foepleit verplaatsing van de lantaam achter de openbare school naar een plaats, -die meer geschikt is om de Wilhelmina te kunmen verlichten. De Voorzitter zegt toe ook daaraan de noodige aan-d-acht te wijden waarop de ver gadering gesloten wordt. schikbaar stellen voor kleeding en schoeisel voor steungenietende werkloozen; ofschoon eenige leden met dezen vorm van ondersteu- ning zeer sympathiseeren en tevens van oor- deel zijn, dat het aan kleeren en beddegoed bij velen wel zal mankeeren, raden Burg, en Weth., die de beurs der gemeente wat nauw- keuriger bezien, een korten bedenktijd "aan; het College vreest, dat hetgeen aan kleeding zou worden besteed, in mindering zal moeten komen op de beschikbare som voor steun in geld; in de eerstvolgende vergadering zullen Burg, en Weth. hun oordeel mededeelen. Om- trent d-e steunverleening heeft de Minister op ondubbelzinnige wijze zijn verlangen te ken- nen gegeven in een circulaire d.d. 15 Sept. aan de gemeentebesturen; deze handelt o.m. over de taak en samenstelling van het orgaan der steunverleening en de eventueel in te stel len commissie van advies; voorzitter dezer laatste moet steeds zijn een lid van het college van Burg, en Weth., terwijl een gesteunde werklooze geen zitting daarin mag hebben; voorts dringt de Minister aan op voortdurende strenge controle omtrent de steunaanvragen en wel administratieve-, straat- en huiscon- trole en raadt voor sommige gemeenten zelfs de aanstelling van een of meer speciale eon- troleurs aan. Burg, en Weth. zullen zich aan deze uitdrukkelijke voorschriften van den Minister hebben te houden. De Voorzitter memoreert ten deze een alhier geconstateerde en vervolgde frauduleuze loonopgave van een werklooze, welke door de Rechtbank is ge- straft en naar aanleiding waarvan de Officier van Justitie de activiteit van het gemeente- bestuur hulde bracht en de hoop uitte, dat ook andere gemeentebesturen in voorkomende ge- vallen tot vervolging zullen overgaan, waar door dat veel voorkomend euvel spoedig zou bestreden zijn. Met de mededeeling van Burg, en Weth. van Hulst, dat vermindering der keurloonen van het Vleeschkeuringsbedrijf hunne voile aan dacht heeft, wordt genoegen genomen, terwijl het bezwaar tegen de salarissen der keuriftgs- veeartsen niet opnieuw te berde gebracht wordt, in het vertrouwen dat de eenmaal ge- dane vermelding daarvan voldoende nuttig effect zal hebben. In de bouwverordening worden op verlangen van Ged. Staten eenige wijzigingen van ge- ringe beteekenis aangebracht. Behandeld wordt een ontwerp-hondenbelas- lingverordening, doch de vaststelling stuit af op het staken der stemmen over een voorstel tot het invoeren van belastingpenningen. De rekeningen der gemeente en van het Burgerlijk Armbestuur worden na behandelin- gen der rapporten van de commissie van on- derzoek voorloopig vastgesteld, de eerste met een batig slot van 4223,27, de laatste met een nadeelig slot van f 515,56de heer Hage- man, die zich voor deze laatste in het bijzonder interesseert, verbindt, na bespreking van het rapport in geheime zitting, aan zijne mede- werking tot vaststelling de voorwaarde, dat hem een reglement van het Armbestuur wordt verstrekt. Bij de rondvraag bepleiten de heeren Ver- cauteren en Kindt opnieuw verharding met keien van de weggegraven dijkbreedte langs den weg van Clinge naar Nieuw-Namen, waarvoor circa 4000 keien noodig geacht wor den. De heer Hageman zet nogmaals uit- voerig het zandvraagstuk met Misseghers uit- een, waama de Voorzitter toezegt, mede, uit waardeering voor de bemoeiingen van den heer Hageman dienaangaande, met Misseghers in overleg te zullen treden over den berekenden kostprijs van het zand. Ten slotte informeert de heer Van den Branden nog of uit de Nieuw- straat op te breken kantsteenen nu werkelijk in de zijstraatjes te Clinge zullen worden ver- werkt, waarop door wethouder Van Duyse medegedeeld wordt, dat uit bezuinigingsoog- punt alleen de te hoog uitstekende kantstee nen zullen worden opgebroken. Hierna sluiting. Vergadering van 29 September 1933. Voorzitter de burgemeester. Afwezig de heer C. D. Smet. -De zitting verliep vrij kalm; de agenda leende zich blijkbaar niet voor een meer dan normaal geanimeerde discussie. Een korte bespreking werd gewijd aan het verzoek der R.K. Werkliedenvereeniging te Clinge, inhou- dende dat de gemeente gezamenlijk met het Nationaal Crisiscomitd elk 160 zouden be- Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnC's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. HET VIJFDE PLUIMVEETEELT-CONGRES TE ROME. Een trip door Italie. Onder een stralend blauwe lucht werd het congres geopend en gesloten. Wij reizen nu reeds weer over drie weken in Italie en pas gisteren in Venetie hebben we voor het eerst weer regen gezien, wat ons alien werkelijk als een weldaad voorkwam. Bovendien een onweer zooals ik nog maar zel(Jen meegemaakt heb, ongeveer twaalf uren lang. Na drie weken zon en stof begint men zich ongemoe- delijk te voelen, alles ziet er onsmakelijk en grauw uit. Zoowel congre3 als tentoonstelling zijn goed geslaagd, hoewel in den beginne de organisatie wel eenigzins gehaper-d heeft. Men heeft niet op een dergelijke toeloop gerekend en inplaats van 500 hebben zich gedurende de eerste dagen reeds 1500 leden laten inschrijven. Voegt men daarbij dat allerlei nationaliteiten en spraken dooreen liepen en het met de talen- kennis niet al te zeer vlot bij de meeste vreem- delingen, dan laat zich begrijpen dat er in den beginne iets hape-rde. Met de tentoonstelling was dit ook het geval, om een dergeljjke toe- vloed van materiaal te overmeesteren valt niet mee. Maar toen het eenmaal liep ging het best en stond men verbaasd over de vele moeite welke het Italiaansche comitC zich ge nomen hfeeft om de gasten luisterrijk te ont- vangen. De opening van het congres in de groote kei-zerzaal van het Kapitool was bijzonder indrukwekkend. De geheele zaal was stamp- vol toen Mussolini binnentrad en met luid gejuig ontvangen werd. Na de openingsrede van den Minister van Landbouw en den voor zitter der Internationale Vereeniging van Pluimveewetenschap stond Mussolini op en verklaarde in een rede in het Fransch het congres voor geopend. -Pas den volgenden morgen werd de tentoon stelling geopend, eveneens door Mussolini en kreeg ik gelegenheid den Duce van nabij te zien en te -spreken. Hij spreekt vlot Duitsch, Fransch en Engelsch en bewoog zich zeer gemakkelijk in een licht zomerpak temidden der officieel uitgedoste heeren. Mussolini heeft geruimen tijd op de tentoonstelling door- gebracht, vooral de Duitsche stand trok zijn bijzondere -belangstelling. Ook de Minister van Landbouw was steeds aanwezig en toonde groote belangstelling. Aan hooge belangstelling ontbrak het nooit op deze congressen. Den eersten avond ont- ving de gouverneur van Rome ons op een receptie en ook Z.H.. de Paus heeft van zijn belangstelling getuigd. In een particuliere audientie zijn de congressisten in het Vati- caan ontvangen in een bijzonder hartelijke toespraak in het Fransch heette de Paus alien welkom. Later heeft Z.H. de Paus gelegen heid gegeven zijn landgoed in Castel Gandolfo te bezichtigen en stonden wij verbaasd over de schitterend ingerichte modelboerderij en het pluimveebedrijf, dat tot in de kleinste kleinigheden geheel modern ingericht bleek. D? tentoonstelling had een eigenaardig karakte-r daar men feitelijk in de enorme Romeinsche ru'ine, die het Forum van Tra- janus is, van een eigenlijke tentoonstelling niets merkt. Temidden der enorme gangen en trappen liggen ongeveer 150 kamers in vijf verdiepingen tegen den berg aan en daarin hadden de ver-schillende landen en hande- laren hun inzendingen geplaatst. .Op de bovenverdiepingen stonden de nationale in zendingen, dan volgde langs de Via Riber- tatica, de oude Romeinsche weg op de helling van den berg, de stands der industrie en ten- slotte beneden op het eigenlijke marktplein onder een soort afdak het levende pluimvee. Alles had z.g. indirecte verlichting en de vloeren waren bedekt met zachte biezen- loopers. Voor de exposanten was het een zware taak tot 's avonds twaalf uur aanwezig te moeten zjjn, daar de tentoonstelling pas over middernacht gesloten werd. De tcel-oop is zoo groot geweest op den eersten Zon-dag dat men besloot de tentoon stelling twee dagen te verlengen en op den tweeden Zondag zijn er zeker 20.000 bezoe kers geweest. De pessimisten die dachten dat de tijden te slecht waren voor een dergelijke bijeenkomst blijken groot ongelij-k gehad te hebben. Het is een geweldige gebeurtenis ge worden die zonder twijfel groote propaganda gemaakt heeft voor de pluimveehouderij in Italie. Dat het land zelf de vreemdelingen ge- trokken heeft blijkt ook op de reis, die na het congres door Italie georganiseerd is. Op het oogenblik zit ik dit artikel te schrijven in den extra trein, welke met ongeveer 120 vertegen- w-oordigers van allerlei landen der we'reld nu reeds meer dan een week door Italie rijdt en een massa schoone en interessante plaatsen te zien heeft. We hebben zoo juist Venetie ver- laten en rijden over -den langen dam die dit eigenaardige eiland met den vasten wal ver bindt, de Po-vlakte in met haar vruchtbare akkers een streek die veel aan Holland doet denken, al zien we aan de ma'isvelden en de wijndruivencultuur wel direct dat we in een meer zuidelijk klimaat zijn. Dr. TE HENNEPE. AXEL. Huwelijtks-aangiften. 1 Sept. Marinus Wolf-ert, ou-d 24 j., jm. en Elisabeth Hame link, oud 23 j., jd. 8 Sept. Abraham Bujjze, oud 24 j., jm. en Jozin-a Deij, ou-d 24 j., jd. 15 Sept. Oornelis Schieman, oud 33 j., jm. en Catharina de Feijter, oud 32 j., jd. 18 Sept. Marinus Jacobus van den Berge, oud 26 j., jm. en Wilhelmina Jerina d-e Jonge, oud 22 j., j-d. 28 Sept. Alphons Sturms (van Koewach-t), oud 28 j., jm. en Irma Rosalia de Booij, oud 24 j., jd. 29 Sept. Anton Christian Johann Gommers, oud 22 j., jm. en Margaretha Wilhelmina Lafort, oud 20 j., jd. Huwelijks-voltre-kkingen. 14 -Sept. Marinus Wolfert, oud 24 j., jm. en Elisabeth Hame link, oud 23 j., jd. Oamelis Wieland, oud 50 j., weduwn. en Janice Meijer (van Ede), ou-d 47 j., wed. 21 Sept. Abraham Buijze, ou-d 24 j., jm. en Jozina Deij, oud 24 j., jd. 28 Sept. Oornelis Schieman, oud 33 j., jm. en Catharina de Feijter, ou-d 32 j., jd. Geboorten. 1 Sept. Jan, z. van Jan Hame link en van Helena Dieleman. 5 Sept. Corne lls, z. van Rocus Pieter van de Velde en van Anna d-e Blaaij. 9 Sept. Pieter, z. van Jaco bus Jan van Langevelde en van Wilhelmina Bakker. 12 Sept. Pietemelia Geertruida, d. van Geleijin Kaijser en van Pietemelia Catha rina Beerens. 21 Sept. Johannes, z. van Jan Marinus Verberkmoes en van Pleuntje Tan- nelce van de Voorde. 27 Sept. Florus en Geert-ruij, -z. en d. van Marinus de Jonge en van Ebrina Dieleman. Annie Louisa, d. van Fetrus Johannes de Vjjld-er en van Maria Catharina van Deiursen. 29 Sept. Marinus, z. van Pieter van Langevelde en van Susanna Maria Bakker. Overl-ijden. 5 Sept. Pietemelia Esther Boer, (van Vrouwepolder)oud 2 m., d. van Hen- driik Gerardus Boer en van Gesina Margaretha Jacoba de Vries. 9 Sept. Pieteir Haak, oud 6 m., z. van Adriaan Francois en van Johanna Koekkoek. 15 Sept. Elizabeth Potters, oud 36 j., echtg. van J-aspert Heijnsdijk. BOSCHKAPELLE. Huwel-ijks-aangiften. 28 Sept. Cornells Johannes Jansen (van Hontenisseou-d 27 j., jm. en Jeleijntje de Zeeuw, oud 22 j., jd. 29 Sept. Jozef Remorie, oud 26 j., jm. en Augusta Maria Kindt, o-ud 27 j., jd. Geboorten-. 16 Sept. P-etrus Comelis Marie, z. van Jos-ephu-s Lu-dovicu-s Vermast en van Maria Louisa Dobbelaar. Overl-ijden. 25 Sept. Ed-uairdus de -Waal, oud 29 j., echtg. van Paulina Maria Apolonia Eeman. HOEK. Huwelijks-aangiften. 1 Sept. Daniel Her- rebout (van T-er Neuzen), oud 23 j., jm. en M-etje Catharina Hamelink, ou-d 24 j., jd. 7 Sept. Jan de Blaeij, oud 23 j., jm. en Cornelia Elizabeth Meeusen, oud 21 j., jd. 14 Sept. Willem Pieter Ripmeester, oud 30 j., jm. en Janna Cornelia de Bree, oud 31 j., jd. Huwdlijks-voltrekkinigen. 7 Sept. Lod-ewij-k Frans Kaijser (van Axel), ou-d 21 j., jm. en Helena Pijpelink, ou-d 22 j., jd. Gilles Zegers (van Axel), oud 22 j., jm. en Sara Jar.ua Beaufort, oud 21 j., jd. 14 Sept. Daniel Herrebout (van Ter Neuzen), oud 24 j., jm. en Metje Catharina Hamelink, ou-d 24 j., jd. 21 Sept. Jan de Blaeij, oud 23 j., jm. en Cor nelia Elizabeth Meeusen, oud 21 j., jd. 28 Sept. Willem Pieter Ripmeester, oud 30 j., jm. en Jan-nek-e Cornelia de Bree, oud 31 j., jd. Geboorten. 4 Sept. Catharina Pietemelia, d. van Willem de Groote en van Levina Ver- bru-gge. 8 Sept. Comelis, z. van Anthonie Pieter van Doom en van Geertruida Buijze. 12 Sept. Jan, z. van Abraham Jansen en van Adriana Krane. PHILIPPINE. Huwel-liks-aan-giften. 23 Sept. Theophilus Aloys-ius de Smit, ou-d 64 j., weduwn. en Maria Catharina Meurs, oud 64 j., wed. STOPPELDIJK. Geboorten. 13 Sept. Joseph Anna Michael, z. van Michael A. d-e MaatGel-d-erland. 14 Sept. Emile J-osephus, z. van Ren6 Dobbe laarErpe-l-in-ok. Overlijden. 27 Sept. Maria Ooleta de Smet, oud 21 j., jd. (wanende te Bergschen- hoek). ZUIDDORPE. Geboorten. 16 Sept. Lucien, z. van Theo- phiel van Kerckhove en van Clarissa Maria Pharailda van Hoecke. 28 Sept. Johan Adolf Corry, z. van Florimond Wijngaerd en van Irma Maria de Block. Overlijden. 5 Sept. Josephina Maria Mar tens, oud 69 j., wed. van Aloysius Velleman.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 6