Ter Neuzensche Courant Tweede Blad BINHENLAKD BTJITENL AHD LANSBOUWBERICHTEN. GEMEHGDE BERICHTEN Woensdag 4 Oct. 1933. No. 9050 VAN HET GROENTEN- EN FRUITMONOPOLIE. Af.gekondigd is Staatsblad 506, waarin opgeaamen is een Kon. besluit van 28 Sep tember, waarbij de in.werkimgtr ecling' van het monopolie van den invoer van: X. vijgen, dad'els, grape-fruit, meloenen en kanteloepen; 2. frambozen, aardbeien, kersen en, bessen; 3. alle fruit en zuidvruchten in toeberei- den doch niet in gediroogden vorm. Bepaald is dat d'e invoer van genoemde producten slechts door de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale zal kunrteu ge- schieden. Nieuwe vaststelling van monopolie- rechten. 'De minister van oecomomiscbe zaken heeft: A. met ingang van 3 October ingetrokken zijn navoOgende beschikkingen No. 10696 van 28 Augustus. No. 15051 van 2 September. No. 15172 vaa 8 September. No. 15287 van 12 September. B. bepaald: Art. 1. Het verscbil tusschen den prijs, waarvoor de Groenten- en Fruitcentrale haar monopolieproduoten zal mogen koopen en verkoopen, zal met ingang van 3 October 1933 bed'ragen voor: I. Fruit- en zuidvruchten, bewerkt of on- bewerkt, verwerkt of onverwerkt: 1°. sinaas- appelen: a. in kisten of kratten /0,02; b. op andere wijze ingevoerd 0.03; 2°. mandarij- nen, citroenen, onverpakte appelen en onver- paikte peren 0,02; 3°. verpaikte appelen en verpakte peren 0,04 per K.G. bruto; 4°. bananeci /0,03 per K.G. netto; 5°. pruimen, perziken, druiven, abrikozen, frambozen, aardbeien, kersen en bessen 0,07% per K.G. bruto; 6°. gedroogde appelen, gedroogde peren, gedroogde pruimen, gedroogde abriko zen, gedroogde perziken, al dan niet gemengd met vruchten of andere producten 0,06 per K.G. bruto; 7°. ananas, versch in blik 0,07% per KjG. netto; 8°. vijgen, dadels, grape-fruit, meloenen en kanteloepen zoowel verscb als gedroogd /0,02 per K.G. bruto; 9°. alle toe- bereide fruit en zuidvruchten, anders dan ge droogd: a. in verpakking t/m 1,2 K.G. /0,10; b. in verpakking boven 1,2 K.G. t/m 5 K.G. 0,05; c. in verpakking boven 5 K.G. 0,04 per K.G. netto. II. Versch,e groenten: 1. witte kool 1; 2. roode kool 1; 3. roode ikool 14. bloemkool if 2; 5. sla f 2; 6. tomaten /4; 7. uien, sjalot- ten en knoflook f 1; 8. peen f 1; 9. spruitkool 2; 10. doperwten, capucijners, smij- en prin- cessebocnen en andere dergelijke peulvruchten in de peul f 2; 11. doperwten, capucijners, snij- eni princesseboonen en andere dergelijke peul vruchten gepeld f 4; 12. asperges f 5; 13. wit- lof f4; 14. augurken, komkommers, padde- Stoelen, kappers, prei en alle andere groenten f 1; alles per 100 K.G. bruto; HI. Gedroogde groenten, andere dan erwten en boonen f 10 per 100 K.G. netto; IV. Ingemaakte groenten, al dan' niet gemengd met andere prdoucten: 1°. doperw ten, capucijners, sniji- en princesseboonen en andere peulvruchten, al dan niet in de peul, in verpakking t/m 1,2 K.iG. 10 cents; 1,2 tot 5 K.G. 5 cents, boven 5 K.G. 3 cents; 2°. asper ges t/m 1,2 K.G. 15 cents, boven 1,2 K.G. 10 cents; 3°. tomatenpure, alle verpakkingen 15 cents; 4°. zuurkool 2 cents; 5°. augurken, kom kommers, paddestoelen, kappers prei, en alle andere groenten 5 cents, alls per K.G. netto. V. Aardappelen 1,25 per 100 K.G. netto. Artikel 2. Deze beschikking kan worden aangehaald onder den titel van: Crisis-Tuin- bouwbeschikking 1933. ('St.ct. INKRIMPING VAN DEN RUNDVEE- STAPEL. Hoe de werking van de Crisis- Rundveecentrale zal zijn. Nadat de centrale landbouworgar.isaties volledige medewerking hebben toegezegd bij de uitvoering van door de Regeering te nemen maatregelen ten behoeve zoowel van de in- krimping van den Nederlandschen rundvee- stapel, zoowel als van regelingen, door welker toepassing het door de beperking verkregen evenwicht zal moeten bewaard blijven, kan de Crisis- Rundveecentrale weldra haar hoofd- werkzaamheid aanvangen. Daartoe zal op verschillende, tijdig nader bekend te maken, marktplaatsen gelegenheid worden geboden, vee aan de Crisis-Rundvee- centrale te leveren in de soorten, zooals die voor elke leveringsgelegenheid zullen worden gevraagd. In de provincies zijn commissies van over- neming, bestaande uit een veehouder en een veehandelaar, ingesteld, terwijl in ieder ge- west de Crisis-Rundveecentrale wordt ver- tegenwoordigd door een vertrouwensman, evenals de leden der overnemingscommissies benoemd na reeds geruimen tijd geleden ge- pleegd overleg met den georganiseerden land- bouw. De bedoeling is ook, aldus het contact tusschen de Crisis-Rundveecentrale en de veehouders te vergemakkelijken. De aangeboden dieren zullen door de over nemingscommissies worden ingedeeld in ver schillende leveringsgelegenheid prijzen naar levend gewicht op grond van klassewaardee- ring worden vastgesteld. Deze worden tijdig te voren bekend gemaakt, evenals de soorten vee, welke kunnen worden geleverd. Na over- neming geschiedt de betaling naar levend gewicht, op grond van klassewaardeering en basisprijs. De overnemingscommissie merkt de overge- nomen dieren en houdt toezicht op de weging, waarbij zooveel mogelijk de provinciale ver- tegenwoordiger aanwezig is. Na afloop der weging ontvangt de leveran- cier een leveringsbon, waarop alle noodige gegevens omtrent het overgenomen dier worden vermeld. Deze bon word ondertee- kend door dengene, die het rund heeft ge leverd en namens de Crisis-Rundveecentrale door den vertegenwoordiger of een der leden van de overnemingscommissie. Levert een handelaar, dan moet den naam van den vee houder, van wien hij betrok, worden vermeld. Na ontvangst en weging worden de dieren onderverdeeld naar de bestemmingsplaatsen, waarheen ze zullen worden gezonden. iHet ligt in de bedoeling, te trachten, zoo veel mogelijk dieren, welke daarvoor ge- schikt zijn en voor zoover daar vraag naar is, levend uit te voeren naar het buitenland, op gelijke wijze als tot dusver reeds meer is geschiedt. Van de te dien opzichte genomen maat regelen is sinds eenigen tijd de uitwerking reeds merkbaar. Rundvleesch voor steun- behoevenden. Overigens zullen de dieren, welke voor uit- voer of consumptie ongeschikt zijn, dienen te worden verwerkt in de destructie-inrichtingen. Voorts wordt een stelsel overwogen, waarbij het vleesch van een gedeelte of van alle run- deren, welke voor consumptie zijn geschikt, ten goede zal kunnen komen aan de steun- behoevenden in het land. Deze dieren worden geconserveerd, om langs anderen weg tot een bestemming te komen; een en ander onder de strenge, voor alle vleesch, hetwelk als menschelijk voedsel zal hebben te dienen, geldende controle. Ongeacht, op welke wijze de over te nemen dieren tot waarde zullen worden gebracht, dient voor alles het vleesch van dit vee buiten de normale binnenlan^sche consumtievleeschmarkt te worden gehouden ter voorkoming van ontwrichting van die markt. Twee-honderd-duizend stuks uit de markt. In verband met de beperking van onzen rundveestapel komt ons nog ter oore, dat men zich voorloopig op het standpunt heeft gesteld, hem met 200.000 stuks in te krimpen. Dit wil echter geenszins zeggen, dat deze beperking voldoende zal blijken te zijn. Thans staat reeds vast, dat de Rundveecentrale tot verder strekkende maatregelen zal overgaan, indien de wenscheliikheid daarvan mocht blijken. HET VOORSTEL VAN MINISTER DE GRAEFF. Het kan in Frankrijk op steun rekenen. De correspondent der N. R. Crt. te Parijs meldde: Het door Minister De Graeff te Geneve te berde gebrachte voorstel tot regeling van den toestand der Duitsche uitgewekenen kan in Frankrijk op stem rekenen. Een groots mass'a heeft er zich neergezet. Zoo veel ble- Yen er in de grensdepartementen hangen, dat de overheid daartegen maatregelen moest nemen. De neringdoenden baklaagden zich over de concurrentie. Het gros van. die msn- scheti vond te Parijs onderdaik. Men hoort op straat verbazend veel Duitsch. De handing tegenover die vluchtelingen is sympathiek. Z'j worden niet gehinderd en hun blad'en mogen vrijelijk gevent worden. Toen de groote stroom kwam opzetten, is terstond een Joodsch steuncomite gevormd. Deze actie wordt door Fransche particulieren gefinan- cierd. Bij deze balKngen zijn natu-urlijk vee! behoeftigen. Ook zijn er bij, die aanvankelijk hun heil in Nederland gezocht hadden, en later hierheen afzakten. Hun reacties zijn verschillend. Er zijn er, die zich matiging op- leggen met het oog op de toekomst. Anderen zijn door de bahandeling door hun landgenco- ten zoo gegriefd, dat zily zich niet meer als Duitschers beschouwen. Sommigen majken van hun felle aan Duitschland vijiandige ge- voelens geen gebeim. Het lot van die onge- lutokigen is wanhopig. De heerschende werk- loosheid, vooral in de z.g. vrije berospen, maakt het ook hier heel moeilijk om hen aan w-erk te helpen. Zij hebben geen arbeidsikaart en geen nationaliteit. Zonder zoo'n kaart is het buitenlanders toch al onmogelijk om hier een plaats te vinden. D,e voorurtzienden bij die uitgewekenen zijn er op bedacht om hen weer in het oeoonomische leven in te schake- len. Alleen een tactiek gelijk de door de Nederlandsche delegatie beoogde opent daar toe de mogelijkheid. De vele na de revolutie naar Frankrijk uitgeweken of hier al wonende Russen kregen een Nansen-pas. Zoo iets kan ook voor de Duitsche Joden en Marxisten worden ingesteld. De Fransche regeering komt het Nederlandsch iniitiatief goed van pas. Zij zelf heeft zich zoo weiniig mogelgk met die invasie bemceid, teneinde geen anti- semiietische instiacten wakker te roepen. Het aantal van die vluchtelingen hier is cnbakend. Zeker loopt het in de tienduizenden. Het zou niet meer dan billijk zijn, dat van Duitsche zijde in de kosten bijgedragen word. Van Fransche zijde evenmin als van Nederland sche beduidt deze houding een kribiek op de beslissingen van Berlijn. Men kan ze verge- lijken met een vulkanis-che uitbarstiag. Uit vele landem kan dan aan de slachtoffers stern geboden worden. Degenen, die tot hetze^fde land behooren, willen dan niet acbter blijven om daarin bij te dragen. De verdere behandeling der Nederlandsche resolutie. Minister De Graeff vindt in de volken- bondskringen een zeer goede beoordeeling van de door hem voorgestelde resolutie. Ook von Neurath moet verklaard hebben, dat hij na de toelichting van onzen Minister geenerlei bezwaar meer tegen de aanneming der Nederlandsche resolutie kan hebben. Het staat nog niet vast, hoe zjj verder be- handeld zal worden. De voorzitter der Vol- kenbondisvergadering, de Water, heeft zich voorbehouden een voorstel omtrent de te vol- gen procedure te doen. Het zou mormaal zijn, dat de resolutie naar de agenda-commissi^ zal worden gezonden, die dan zal moeten voorstelien haar alsnog op de agenda van deze Volkenbondsvergadering te plaatsen en naar de een of andere oommissie te zenden Natuurlijk moet de resolutie dan naar de vier- de commissie gaan in verband met de kosten, die de eventueel in be stellen studie zou ver- oorzaken, waarvoor een post op de begrooting zal moeten worden geplaatst. Bntsch-Irulische teleurstelling over de verzwakking van den haat tegen den oorlog in Europa. De Britsch-Indische gedelegeerde, Mitter, uitte zijn teleurstelling over de verandering van de geestesgesteldheid in Europa sinds hj twee jaar geleden op de Volkenbondsvergade ring geweest was. De verschrikkingea van den wereldoorlog schijnen te worden ver- geten. Er .bestaat thans min'-dsr geestdrift voor de beerschappij van den vrede in de wereld. Niemand wenscht oorlog, doch er bestaat met longer de hartstochtelijke wil om den oorlog in de ban te doen. Da oorlogs- gedachte wordt niet langer met deizelfde hartstochtelijke overtuiging veroordeeld. Men sch'ijht te vergeten, dat een nieuwe oorlog ds gansche beschaving zou vemietigen. Eveneens schijcit de openbare meening niet meer met voile kracbt voor 'n succes der ontwapenings- oonferentie te werken. Het tegenwoordige beeld van Europa is voor hem, die juist uit Britsch-Indie gekomen is, ontmoedigend. HET GRAANMONOPOLIE. De minister van oeoonomische zaken heeft bepaald: Het bepaalde in zC'n beschikking van 14 Augustus no. 9975, onder C, wordt met in gang van 2 October gelezen: Het verschil tusschen den prijs, waarvoor de Tijdelijke Graancentrale haar monopolie- producten zal mogen koopen, ea dien, waar voor zij ze zal mogen verkoopen, bedraagt voor de navolgende producten de daarachter vermelde som per 100 K.G.: tarwe (gedenatu- reerd) f 1, rogge (niet gedenatureerd) f 5 rogge (gedenatureerd) f 1,50, gerst 1, mai f 1, rijst 1, bakkerijiafvallea 1, moienafval len f 1, haver f 3, havermout (gedenatureerd) f 3, havermout (niet gadenaturserdj 8 havergorb 8, gort 3, gortmout 3, gort mout (gedenatureerd) f 2, dari of kaffirkoorn f 1, milletzaad 1, mout van gerst f 1,50 boekweit f 1, boekweitgnutten f 2, macaromi f 1,50, vermicelli f 1,50, biscuit f 1,50, koekjes f 1,50, koek en banket- f 1,50, ontbijtkoek f 4. gebak f 1,50, toeschuit If 1,50, glucose f 4,50, tarwebloem f 1,25, semolina of griesmaei 1,25, tarwevoermeel (gedenatureerd) 1, spelt 1, bak- en puddingpiaeders f 1,25 gerstemeel (gedeniatureerd1) f 1, gerstebloem (gedenatureerd) f 1, hoaden- of katten'orood f 1, maismee.1 f 1, verpakte producten, ver- vaardigd uit graan f 6,25, rij,stemeel 1, mais- veekoeken f 1, aardappelmeel f 3,50, arrow root f 3,50, tapioca f 3,50, sago f 3,50, tapio- ca-voermeel (gedenatureerd) 1, alle soorten Sb'jfsel 4, dextrine /4,50, plantaardige lijm f 4,50. (St.ct.) VERDIENSTEN DER VROUVV VAN EEN GETSTEUNDE. Voor 2]3 van, het bedrag moet van den steun worden afgetrokken, De Minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebes'turen in den lande medegedeeld, dat met ingang van 1 October wordt inge trokken de bepaling van art. 7, 2e alinea der sbeiunregeling, vervat in het besluit van 15 Januari 1932, No. 800, ingevolge welke bepa ling een gedeelte van da verdienste van de vrouw van een gesteunda met kinderen bij de berekening van den aftrek w.egens gezina- inkomsteo buiten beschouwing mag worden gelateu. Van heden af dienen derhalve alle verdien- sten van de vrouw van een ^esteunde met kinderen voor 2/g op den steun in mindering te worden gebracht, deelt de N. R. Crt. mede. Inkomsten van de vrouw, welke niet uit arbeid zijn verkregen, dienen uiteraard inge volge het laatste lid van voorgenoemd artikel 7 ten voile van den steun te worden afge- trokken. EEN BEKEIJRING BIJ EEN R. K. OPTOOIIT TE ZAANDAM. Te Zaandam is Vrijdagavond ter gelegen heid van de instahatie van den nieuwbe- nioemden pastoor aldaar, welke plechtigheid gevolgd werd door eeai defile van vak- en ambtsorganisaties en andere R. K. vereeni- gingen met ontplooide banieren, proces-ver- baal opgemaakt tegen twee vaandeldragsrs wegens overtreding van het uniformverbcd. De geverbaliseerdtn zijn leden van de R. K propagandaclub ea de plaatselijke afdeeling van den R. K. bond van overheidspersoneel Men gelooft hier te doen te hebben met een principieele toekeuring, om te zlen of uit te maken wat al dan niet toegestaan is. VALUTA-CONCURRENTIE DOOR SPERRMARKEN. .De Nederltodsche R. K. Versenig'ag van Werkgevers in de TextL'einijvsrheid schrijft in een brief aan d;n Minister van Econo- mische Z:.kca o.a. Terwijl ons tot voor eenige woken slechts incidenteel mededeelingen bereikten. over mo.eii'v'kheden, die onze leden cnderv-onden tengevolge van de mogelijkheid, dat Neder landsche importeurs hun uit Duitschland te koopen goederen ten diee'le met Sperrmarken e.d. konden betalen, ontvangen wij daarover den laartsten tijd zeer vele'iklachten, terwi'jl ook verschillende importeurs, die op vaak uitaenloopemde gronden aan bet Nederlandsch faibrikaat de voorkeur geven, er onze aan- dacht op ite vestigen, dat, indien de Regee ring niet onverwijld maatregelen neemt tegen dezen nieuwen vorm van valuta-concurrentie, zij zich door de cencurremtie gedwcngen zien hum orders, met voorbijgaan der Nederland sche fabrieken, in DuitschlEnd te plaatsen. Het bestuur doet daarom een krachtig be- roep op den minister, om aan daze nieuwe valuta-concurrentie van Duitschlr.nd zoo spoe- dig mogelijk paal en perk te stellen. UNIFORMVERBOD OVERTREDEN. Op last van den commissaris van politie te Zutphen is tegen vijf jongemannen (O.S.P.ers), die in een openbare vergadering gekleed waren in rood hemd, op grond van het uniformver- bod proces-verbaal opgemaakt. DE RADIO-REDE VAN DEN HEER KLEEREKOPER. Het Landelijk Comite Belangen Luisteraars heeft Vrijdag een brief gezonden aan den Minister van Binnenlandsche Zaken; afschrif- ten zijn toegezonden aan den radio-raad en de radio-omroep programma-commissie. Het vol- gende is eraan ontleend: Met verontwaardiging hebben wij kennis genomen van de rede, die de heer A, B. Kleere- koper Woensdagavond voor de microfoon van de V.A.R.A. heaft gehouden, met als uit- gangspunt de woorden van H.M. de Koningin: Wij willen ons zelf zijn en blijven. In deze rede heeft de heer Kleerekoper het fascisme gehekeld, leden van fascistische en andere nationalistische bewegingen in hun eer aangetast. Daarbij werden, zij het zijdeiings, unfaire aanvallen gedaan op de tegenwoordige machthebbers in Duitschland en Italie. iHet komt het comite uitermate vreemd voor, dat da radio-omroep-controle-commissie op deze rede geen aanmerking heeft gemaakt. In de eerste plaats wel, omdat de in deze rede aangevalien organisaties zich niet op dezelfde wijze kunnen verdedigen, in de tweede plaats, omdat het absoluut ontoelaatbaar moet worden geacht, dat voor de microfoon over regeeringspersonen kan worden gesproken, als hier is gesehied. Het comite meent, dat de radio-omroep- controle-eommissie hier scbromelijk in haar taak is tekort geschoten en verzoekt den Minister maatregelen te nemen, om uitzen- dingen als deze in het vervolg te verhinderen. RIJKSSTEUNREGELING VOOR SCHIPPERS IN OVERWEGING. Op vragen van het lid der Tweede Kamer den heer Wijnkoop betreffende onverwijlue invoering van de door de Tweede Kamer aan- genomen motie van orde van den heer de Vis- ser ter zake van een crisis-wachtgeldregeling voor schippers, heeft Minister Slotemaker de Bruine, minister van Sociale Zaken, geant- woord, dat de schipperspatroons tot dusver niet in de van Rijkswege gesubsidieerde steunregeling zijn opgenomen. Het vraagstuk van de steunregeling aan de schipperspatroons, wordt door de Regeering overwogen in het geheel van het aantal vraagstukken, dat ten aanzien van deze groep van burgers rijst. De bedoelde motie en haar toelichting sprak van onderscheidene maatregelen en geenszins uitsluitend of vooral van een crisis- wachtgeldregeling, terwijl deze laatste boven- dien niet nader werd aangeduid. EETWAREN TE KOOP TOT 1 UUR 's NACHTS. Nu van den Minister van Economische Zaken bericht is ingekomen, dat de dezer dagen door den gemeenteraad van Rotterdam aangenomen wij'ziging van de verordening op de winkelsluiting bij hem geen bezwaar ont- moet zoodat dit besluit ter goedkeuring aan de Kroon zal worden voorgedragen maakt de politie bekend, dat van heden af de winkels in lever, uierboord en patatesfrites, en vischwinkels op werkdagen geopend mogen zijn van tien uur voormiddags tot £en uur 's nachts en op Zondagen van zeven uur 's namiddags tot een uur 's nachts. HET SCHEEPSIIYPOTHECAIR CREDIET IN BELGIE. In een te Gent gehouden vergadering van binnenschippers, bijeengeroepen door de be- sturen van de Nationale Schippersvereeniging, de Nationale Schippersbond en de Vereeniging der Eigen Schippers werd, naar aan het „Handelsblad" wordt bericht, de dezer dagen met de Belgische hypotheekbanken gesloten overeenkomst betreffende de verlaging der scheepshypotheekrenten en de installing van een moratorium voor den tijd van een jaar voor de afl03singen, in den breede besproken. Medegedeeld werd o.a. dat de overgroote meerderheid der banken zich bereid heeft verklaard den rentevoet met te ver- lagen. Medegedeeld werd, dat de schippers- vereenigingen thans, nu het accoord met de Belgische hypotheekbanken tot stand is ge komen zullen trachten een dergelijke over eenkomst ook met de Nederlandsche scheeps- hypotheekbanken af te sluiten. DUITSCHE OBLJGATIES. De Lcindensche correspondent der N. R. Crt. meldt De Herald maakt veel gewag van een dear haar toeweerde campagne van de Bank of England, cm het nazi-regime in Duitschland te versterken. Dr. Schacht zou een, reus- achttge conveTsie cp touw willen zetten. Hij zou de Duitsche obligaties daartoe op een peil willen zien stijgen dat aan de beleggers het vertrouwen zal teruggeven. Een be-roep van Schacht op Montagu Norman, den gou- venaeOr van de Bank of England, om hulp zou een advies van dezen laatste aan handels- banken en groote beleggingsbelangen tenge volge geliad hebben om aan de effectenbeurs de Duitsche obligaties te steumea. Dit zou dan de reden zijn waarom de Duitsche obliga ties aan de Dandensche beurs gestegen zijn. De Herald wijst in de eerste plaats op dsn politieken steun, dien de Bank of England door deze wijze aan het regime der aazi's heeft gegeven, wier financieele positie door haar immers versterkt wordt. In de tweede plaats betoogt zij dat de Bank hoog spel speelt met de belangen van duizeaden Brit- sche beleggers. Volgens haar kan iedere sbjging van Duit sche obligaties op dit oogenblik alleen kunst- matig zijn, en zou een nieuwe val daarvan dus cnvermijdelijk wezen. De gewone beleg gers, -die door deaa stijging tot koopen be- wogen worden zoudea dan doer zware verlie- zen getroffen worden. GASMASKERS VOOR DE BURGEKUJKE BEVOLKING. Binnenkort zullen, naar ,,Berlingske Tiden- de" meldt, bij alle Deensche apotheken gas- maskers verkrijgbaar worden gesteld voor het publiek. De gasmaskers worden vervaar- digd door het technische corps van het leger. Bovenidien zal er in het heele land een pro- pagandacampagn'e worden gevoerd onder de leus: Ieder zijn gasmasker." De maskers zullen 24 kronen (ruim acht gulden) kosten. Daarnaast denkt men zich de iinrichting in ieder huis van gasvrije vertrekken. In voorbereidLng is verder een vereeniging voor de bescherming van die bevolking tegen luchtaanvaUen. NAAR DE STRATOSFEER GEWEEST. |De eerste Russische stratosfeerballon, de „U.R.R.S.", welke Zaterdagmorgen om 8 uur 41 te Moskou was opgestegen, bereikte om 12 uur 13, na ballast te hebben uitgeworpen, een hoogte van 18.400 meter. De kwikkolom wees toen een druk aan van 51 m.M. Het mechanisme voor het uitwerpen van ballast, functionneerde uitstekend. De deelnemers aan den stratosfeertocht, drie legerdeskundigen onder bevel van Prokowiew, zonden langs radio-telegrafischen weg hun groeten aan de arbeiders van de fabriek, die den ballon en de gondel hebben gefabriceerd. Vanaf het vliegveld van Moscou kon men de gondel met Jiet bloote oog zlen. Om 12 uur 50 begon de ballon te dalen, nadat kort tevoren een hoogte van 19.000 meter was bereikt. De ballon is op 115 K.M. van Moskou op een weide aan den oever van de Moskwa geland. Alle instrumenten waren in orde en de be- manning maakte het uitstekend. TARWE ALS WETTIG BETA A LMTDPFT In sommige deelen van Zuid-Slavie wordt tarwe als wettig betaalmiddel zoowel door de plaatselijke autoriteiten als door de banken aangenomen. De bevolking is in de gelegenheid op deze wijze belastingen en schulden te betalen. Met het aldus ontvangen graan betalen de autoriteiten op hun beurt hun personeel, ter wijl ook als steun in plaats van geld, graan wordt uitgekeerd. Op deze wijze kan veel meer voor de behoef tigen worden gedaan, dan anders wegens ge- brek aan geld mogelijk zou zijn. SOCIALISTEN MOETEN RYTHMISCH MARCHEEREN. Ben der socialistische leiders in Spanje, Larga Caballero, oud-minister van arbeid, heeft verklaard er voorstander van te zijn de socialisten op militaire wijze te drillen, ten einde over het kapitalisme te kunnen triom- feeren. De oud-minister verklaarde, dat ,,rythmisch marcheeren" een van de meest noodzakelijke trainingsoefenlngen was. SPAANSCHE KRUGSLIEDEN IN HANDEN DER MOOREN. Eenige honderden Spaansche militairen, of- ficieren en manschappen, tien jaar geleden tijdens den Marokkaanschen oorlog gevangen genomen, worden volgens te Madrid gepubli- ceerde berichten, meldt Reuter, nog altijd door de Mooren gevangen gehouden. Deze krijgs- gevangenen hebben er tevergeefs op gewacht, dat de Spaansche regeering voor hen een los- prijs van ongeveer f 200 per hoofd zou beta len. Verscbeidene gevangenen zijn door de harde behandeling in de eerste maanden van hun gevangenschap overleden, de anderen zijn in het leven gebleven doordat de Mooren hun later milder behandelden. Degenen onder de gevangenen, geschikt voor handenarbeid, kre gen grootere vrijheid; zij kregen een stuk land om te bebouwen en hun werd toegestaan op dat land een huisje te bouwen en een Moor- sche vrouw te huwen. Enkele hunner zijn in verband hiermede gedwongen, tot het Moham- medaansche geloof over te gaan. lEenigen tijd geleden zijn langdurige onder- handelingen gevoerd voor het vrijlaten der ge vangenen en onder het republikeinsche bewind zijn verscheidene expedities van luchtstrijd- krachten naar de opstandige districten gezon den, vooral naar Tafifalet en Bani-Abes. De onderhandelingen zijn echter plotseling door de Mooren afgebroken als gevolg van een poging om Spaansche strijdkrachten te Ifni, aan de Atlantische kust van Marokko, aan land te zetten. Dit noemden de Mooren een vijandige handeling. De bladen doen thans een dringend beroep op de regeering om niet te dralen met het heropenen van onderhandelin gen in het belang van het prestige van Spanje in Afrika. Er is echter een bezwaar tegen het betalen van de losprijzen, n.l. dat de Mooren dit geld zullen gebruiken voor het aankoopen van wapens en munitie om Spanje later weer te bestrijden. DE STEUN AAN AARDAPPEL- VERBOUWERS. Op vragen van, het lid der Tweede Kamer den heer Bakker betreffende de steunrege ling ten behoeve van verbouwers van con- sumptie-aardappelen en betreffende het nemen van maatregelen van Regeeringswege tot beschikbaars'teMing van aardappelen tegen lagen prijs ten behoeve van groote en behoef- tige gezinnen, alamedfi voor werkloozen en arbeiders, te werik gesteld bij die w.erkver- schaffing, beeft Minister Verschuur als volgt geantwoord: Bij de vaststelling van de steunregeling ten behoeve van verbouwers van aardappelen, (oegst 1833) beeft de gedacbte voorgezeten, daarmede 'eemerzijds de belangen van dien teler zc'oveol mogelijik te dienta, anderzijds den consument niet te zwaar te belasten. Deze opzet en een soepele toepassing der regeling zullen, naai- de Minister meent, ontevreden- heid voorkomen. Een steunregeling voor een product als aardappelen zal, in verband met het massaal verbrui'k daarvan, en iin verband met het groot aantal aardappelverbouwers, steeds een uitgebrei.de controle vragen met de daar- uit noodwendig voarvloeiende kos-ten. Inmid- dels wordt gestreefd den controledienst zoo efficient mogelijk te doen zijn. De verhouding tusschen productie- en consumptieprijs is in hooge mate afhankelijk van het heerschend distributiestelsel, waarbij de eischen van de consumenten een voornamen factor vormen; de onderhavige regeling heeft niet ten doel ten deze regelend op te treden. Overeenkomstig den opzet der regeling kun nen des noodig maatregelen worden genomen ■om de vcor consumptie-aardappelen gestelde maten te vergrootien. Het vraagstuk van de beschiikhaarstellmg tegen lagen prijs van aardappelen ten behoeve van groote en behoeftige gezinnen, alsmede vocr werkloozen en arbeiders, bij de werkver- schaffing te werk gesteld, heeft de aandacht der Regeering. ALTERNARIA-ZIE^ITE IN AARDAPPELEN. Aangetaste partijen zoo koel mogelijk bevvaren. Uit b'j den Plantenziektenkundigen Dienst ingekom'en berichten folijkt, volgens „De Telegraaf", dat ook dit jaar hier en daar de Alternaria-ziekfe wederom in aardappelen op- treedt. Het is daarom gewenscht bij de ver- bouwens op deze ziekte de aandacht te vesti gen. Het beeld is als volgt: Door Al'ternaria aangetaste knollen ver- toicm.en kleimere of grootere, meestal niet zeer di'ep in het vleesch ingezonken en scherp be- grensde danker gekleurde vlekken van cn- regelmatigen, soms ook meer ronden vorm. Meermalen komen verscheidene vlekken op f edn aardappel vcor. De ziekte treed't vooral op bij de soorten; Bintje en Eersteling. Ook wordt zij wel bij Eigenheimer waargenomen en waarschijnkjk zullen ook nog andere soorten er door aan getast worden. Bij het rooien bemerkt men gewoonlijk nog nie.ts van het euvel. Eenigen tijd later begin- nen de vlekken op te treden. Warme bewaring doet de aantasting sterk tot uiting komen. Zoowel voor consumptie- als voor pootaard- appelen is de ziekte scbadelijk. De met vlek ken bezette 'kniolkn zijn n.l. voor consumptie- doeleinden mind'erwaardig, terwijl aangetaste poters niet voor uitpoting gebruiikt kunnen worden. Om de schade zoo gering mogeljik te doen zijn, wordt den verbouwers aangeradon par tijen, waarin Altemaria optreedt, na ze nauw- keurig te hebben uitgezocht, zoo koel moge lijk te bewaren. Aangetaste poters moeten niet voor pootdoeleiniden gebruikt worden. Voor pootgoed bestemde partijen moeten daar om gedurendie de bewaring telkens worden nagezien, waarbij alle aardappelen met Alter- naria-vlekken dienen verwijdsrd te worden. KINDERWAGEN DOOR RACE-AUTO GEGREPEN. Vrijdagavond reed op den Zilkerduinweg te Noordwijkerhcut de 16-jarige dochter van P. Duivenvoords met een kinderwagen, waarin het een-jarig kindje van de familie D. Op het moment, dat het jenge meisje den weg over- stak, naderde uit de richting Haarlem een race-auto, bestuurd door een 2de luitenant, terwijl van den anderen kant een personen- auto naderde. Doordat de laatstbedoelde wagen het meisje links passeerde, heeft de bestuurder van de race-auto den kinderwagen niet bij|tijds opge- rnerkt, met het gevolg, dat deze onder de auto terecht kwam. De kinderwagen werd1 geheel vernield. Het kindje moest met ge- broken ledematen naar de Maria-stichting te Haarlem worden vervoerd, waar het weldra overleed. Die race-auto is in beslag genomen. Naar de schuldvraag wordt een onderzoek in gesteld. Het 16-jarig meisje kwam met den schrik vny ROETREGEN OP STRAAT. Op den Morschweg te Leiden heeft zich Donderdhgmiddag een wel heel zcnderling tafereel afgespeeld. Op dit tijdstip bemerkte het publiek op straat, aanvankelijk van el- kaar en vervolgens van zichzelf, dat de ge- laatskleur van wit grauw en langzamerhand zwart begon te worden. Ten einde zich te overtuigen of het geen gezichtsbedrog was, begon men eens te vegen met het gevolg, dat ook de handen zwart

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 5