*N REVOLVERSCHOT OP LOGEMENT- HOUDER. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN. WAAR GEBEUREN DE MEESTE ONGELUKKEN dacht, dat de groep van 5 personen over zoo veel geld bleek te beschikken. Een onderzoek word ingesteld -en naar aanleiding daarvan is bet heele stel thans aangehouden en opge- sloteci. Behalve de genoemde C. V. en J. T. zijn het H. v. d. L., W. B. en C. H. HONDERDEN STRAATLANTAARNS TE AMSTERDAM STIJK GESCHOTEN. .Sedert enkele dagen wordt er te Amster dam in speelgoed- en snoepwinkeltjes in volks- buurten een nieuw soort katapult verkocbt. Dit nieuwe speelgoed, dat slechts twee cent kost valt zeer In den smaak by de jeugd en duizenden van deze katapulten zijn dan ook verkocbt. De gevolgen zijn niet uitgebleven. Zaterdagavond constateerde de politie dat in verschillende straten de straatlantaams niet brandden, en een ingesteld onderzoek wees uit dat de lampjes waren stuk gescboten. Agenten bemerkten al spoedig dat troepen jongens gewapend met de nieuwe katapult door de straten trokken en met deze voorwer- pen en een steentje als projectiel de lampjes vemielden. Zaterdagavond was het aantal stukgeschoten lampjes zeer groot en was er door de agenten reeds een groot aantal van dit schietgerei in beslag genomen. Zondag- avond begon het spel opnieuw. Omstreeks negen uur waren er bij de Electriciteitswer- ken reeds meer dan vijfhonderd stukgeschoten straatlantaams opgegeven. In de Jordaan, bet Spaamdammerkwartier en Staatslieden- buurt waren tal van straten in volkomen duis- ter gehuld. Ook bij particulieren waren rui- ten ingescboten, ook een ruit op het politie- bureau Raampoort moest bet ontgelden. Om negen uur kreeg de politie van bet bureau Mamixstraat bericht dat eenige ruiten van de Ronde Lutersche kerk waren vemield. Ver schillende bureaux stuurden rechercheurs en agenten in burger de straat op. Tal van voor- werpen konden den jongens die in groote groepen langs de straten trokken worden af- genomen. Een aantal processen-verbaal zijn opgemaakt, en wegens opzettelijke vemieling zqn verschillende jongens naar bureaux ge- bracht. Het personeel van de Gemeente Elec- triciteitswerken was geheel den avond druk doende om zooveel mogelijk nieuwe lampen aan te brengen doch bet aantal was zoo groot dat veel straten in bet duister bleven. De politie zou maatregelen nemen om den ver- koop van dit speelgoed te verbieden. Op ver- zoek van de politie hebben eenige winkeliers de verkoop van de katapulten reeds gestaakt, anderen weigerden dit vrijwillig te doen door- dat de verkoop juist zoo goed ging en men nog een groote voorraad in huis had. De bewoners van de Boomstraat bij de Noordermarkt te Amsterdam zijn Vrijdag- avond laat opgeschrikt door een drama, waar- van een ongeveer 25-jarige logementhouder bet slachtoffer is geworden. Toen deze man in ietwat beschonken toe- stand zijn logement wilde binnengaan, weer- klonk plotseling de scherpe knal van een revolverschot, dat door iemand die in de straat stond was gelost, en dat naar wel vaststaat voor den lgementhouder bestemd is geweest. De man stortte door den kogel in zijn slaap getroffen neer. Het slachtoffer werd in hoogst zorgwekkenden toestand naar het gasthuis vervoerd. Het onderzoek naar den dader had des nacbts nog geen resultaat op- geleverd. Wel is door enkele personen, die bet drama zagen gebeuren, de dader aange- wezen als een zekere Joop, een vroegere klant van bet logement. De toestand van den man is zeer emstig. In den loop van den nacbt is gearresteerd de buffetbediende E., die wordt verdacht op den logementhouder in de Boomstraat te Amsterdam het noodlottige schot te hebben gelost. De man beeft bekend, maar zegt uit zelf- verdediging te hebben gehandeld. Hij is door de politie ingesloten. DOOR EEN SPEER GETROFFEN. Vrijdagavond is op het sportterrein van de Voetbal- en Athletiekvereeniging Alphia aan de Nieuwe Sloot te Alfen a. d. Rijn bij het houden van athletiekoefeningen een ongeluk gebeurd. Eenige leden waren, aldus de Tel., zich aan het oefenen in het speerwerpen toen een van hun, de 24-jarige Boutshoom die eenigszins bijziende is, met voile kracht een door een anderen deelnemer weggeworpen speer tegen het hoofd kreeg. De speer drong hem opzij langs het rechteroor in het hoofd, ging langs den schedel en kwam er achter het oor weer uit. B. had nog de tegenwoor- digheid van geest de speer zelf weer uit het hoofd te trekken. In emstigen toestand is hij naar een zieken- huis te Leiden gebracht. EEN DRAMA. Zondagavond omstreeks zes uur wandelde te Nieuwstad, een dorp bij Sittard, de gepen- sionneerde spoorwegarbeider en raadslid van Nieuwstad Salden met zijn dochters, toeij onverwachts een jongeman op hen toetrad, een revolver te voorschijn haalde en daaruit eenige schoten afvuurde. Maria Salden, een meisje van 21 jaar, werd door een kogel in het hoofd getroffen en was op slag dood. Haar zeventien jarig zusje kreeg d&n schot in den rag en 6dn in de hand en werd levensge- vaarlijk gewond. Een schot, op .den vader afgevuurd miste, doordat de man zich bukte. Toen wierp de jongeman zich op het lijk van Maria Salden en schoot zich een kogel door het hoofd. Omtrent de aanleiding wordt vemomen, dat de dader, mijnwerker van beroep en gewoond hebbende te Nieuwstad, reeds vier jaren ver- keering had met Maria Salden. Hij was tien jaar geleden naar Nieuwstad een boeren- dorp van 1500 zielen, 6 a 7 K.M. ten noorden van Sittard gelegen gekomen, na te Maas tricht te hebben gewoond. De verhouding tusschen den jongenman en het meisje, als- 00k met de familie Salden was den eersten tijd uitstekend. Later is er wrijving ontstaan met den vader en de zusters van het meisje. Deze schijnen den jongeman reeds lang te hebben gesard. Maria Salden heeft tenslotte de verkeering afgebroken. Het drama speelde zich in enkele oogen- blikken af. Gnmiddellijk schoten van alle kanten omwonenden en voorbijgangers toe. De gemeenteveldwachter en de burgemeester van Nieuwstad, alsmede de pastoor waren vrij spoedig na het gebeurde ter plaatse. Het zwaar gewonde meisje werd onmiddellijk met een auto naar Sittard vervoerd, waar men tot operatief ingrijpen moest overgaan. DOOR EEN TRAM OVERREDEN. Zaterdagavond is een 22-jarige jongeman het slachtoffer geworden van eigen onvoor- zichtigheid. Als bestuurder van een vracht- auto heeft hij een 40-jarig mede-inzittende, die onbevoegd was een auto te chauffeeren, zijn plaats achter het stuur afgestaan op den drukken Biltsche Straatweg tuschen Zeist en De Bilt. Ter hoogte van Berkenhoven ver- trouwde de tijdelijke chauffeur niet op zijn rijderscapaciteiten om den wagen een zijweg in te loodsen en zette hem stop op de tram- rails. De jongeman zou het nu verder over nemen en daartoe liep hij voor de auto heen, met het doel aan den linkerkant in te stappen. Intusschen was de Zeister tram in voile vaart van achteren op de auto ingereden, juist op het oogenblik dat de jeugdige bestuurder den radiateur passeerde. Hij kwam eerst onder de auto en daarna onder de tram, zoodat hij met zware wonden naar de klinieken te Utrecht is vervoerd. Later op den avond is hij gestorven. Zijn passagier, die in den cabine was blijven zitten kreeg geen letsel. SMORRELHANDEL IN ZUID-LIMBURG. Men schrijft aan de N.R. Crt. Als bewijs, dat de smokkelhandel hier welig tiert, kan dienen, dat een winkelier in het over de grens gelegen Belgische plaatsje Lanaeken, de laatste drie maanden 40.000 K.G. margarine en suiker heeft gekocht. Het in beslag nemen van kistjes margarine is dan ook schering en inslag. Zaterdagmorgen werd een heele bezending margarine van het politiebureau naar het kantoor der belastingen vervoerd. DE LUTINE. V.D. meldt van Terschelling De zandzuigers van de firma Doeksen en Dros hebben Zondag den geheelen dag ge- werkt. Zij zijn er dien dag in geslaagd, de munitielaag van de Lutine te bereiken. Op- gezogen werden 60 kogels, waartuschen een oud zilveren muntstuk was geborgen. Naar men weet, moet de goudlaag van de Lutine zich onder de munitielaag bevinden. DE RAAD EET DRUIVEN. Gemeenteraadsvergaderingen zijn niet altijd even prettig om bij te wonen. Zooals men die echter dezer dagen in Wateringen heeft gehouden, worden ze ,,aantrekkelijk". De gemeenteraad had n.l. besloten tot aan- koop van een tuin, ten behoeve van wegaan- leg. Op dien tuin bevinden zich kassen, en in die kassen natuurlijk druiven. Anders zou men niet in 'tWestland zijn. Nadat de raad tot aankoop had besloten, deelde de burgemeester mede dat den leden een proefje zou worden verstrekt van de nieuwe gemeentelijke aanwinst. De gemeente- bode trad de raadzaal binnen, en torste een groot blad, waarop voor alle raadsleden en benevens voor de aanwezige verslaggevers, een portie druiven was geplaatst. Pe beraadslagingen van de vroede vaderen werden geschorst en men zette zich aan den druivenmaaltyd. Aan zulke raadsvergaderingen is een aan- gename kant; er volgden onderlinge bespiege- lingen over de nuttigheid van het druiven eten waarvan werd vastgesteld, dat het o.a. goed is voor de hersenen. Maar dat werd niet kwaad bedoeld. KOLENKONING IN ARMOEDE GESTORVEN. In zijn vervallen heerenhuis te Uniontown, wat eens ruimte en comfort bood aan meer nan 50 gasten, werd Woemsdag het lijk ge- vonden van Josiah van Kirk Thompson, eens de kolenkoning van Amerika. Zijn kleeren waren versleteti, de zakken leeg. Eten werd er niet gevondeo, slechts een paar blikken boonen. Het zwembassin, reeds lang zonder water, was gevuld met afgevallen bladeren en tak- ken; de broeikassen, stallen en kennels waren alle een ruine. In den ouderdom van 79 jaren is Thomp son, die eenige jaren geleden nog 75 millioen dollar rjjk was, aileen en in de diepste armoede gestorven. Het rad van fortuin heeft genadeloos ge- draaid in de carriere van Thompson. Zijn rijkdom aan kolenhoudende stukken land leek onbegrensd. Doch Thompson was een ongeneeslijke gok- ker. Tevens overschatte hij zichzelf, hetgeen op een failllseement uitliep. Zijn tegenslagen bereikten het toppumt in 1930, kort na zijn huwelijk, met een Broad- way-revue-meisje, toen hij de gevangenis in- ging, omdat hij financieele verplichtingen tien bedrage van ongeveer 1 millioen dollar niet kon nakomen. Uit medelijden stonden zijn crediteuren hem toe, in het groote huis te blijven wonen, waarin hiji zijn laatste dagen in armoede en eenzaamheid sleet. Zondagmorgen reed een luxe auto uit Mal- lersdorf door de gesloten spoorwegboomen te Neufahm bij Landschut. Eerst op de rails kwam de auto tot staan, doch werd toen door den naderenden trein Regensburg Munohen gegrepen. De auto werd 24 M. mee- gesleurd. De inizittenden, die alle vier uit den auto werden geslingerd, waren op slag dood. De auto is in brand gevlogen. De slachtoffers waren alien uit Mallersdorf afkomstig. De oorzaak is waarschijnlijk te zoeken in het feit, dat er een vrij dichte mist king, zoodat men slechts enkele meters voor zich uit kon zien. ONWEER EN OVERSTROOMINGEN. Nimes is Zondag getroffen door een hevig onweer, waardoor de vlakte rond de stad op verschillende plaatsen onder water staat. De weg naar Mont Peza is onbegaanbaar. In de Gard en Herault hebben overstroo- mingen groote schade aangericht. Een fa- briek van zijden kousen en ondergoederen te Valleraugua is ingestort. Men schat de schade op een millioen francs. De vlakte van de H6rault staat onder water. Vier dorpen zijn van de buitenwereld afgesneden. Ook de Loire is sterk wassende. De vlakte tusschen het kanaal van Roanne en Digoin staat blank en ook de spoorweg Roanne Faray staat onder water. HET GEVAAR VAN CORPULENTIE. Zes-en-dertig gedetineerden van de Aljube- gevamgenis hadden, meldt Reuter uit Lissa- bon, na dagen van moeizamen arbeid een opening weten te maken in een twee meter dikken muur, waardoor hun de mogelijkheid was geopend te ontsnappen. Toen echter hun aanvoerder, een man van aanzienlijken om- vang, zich door de opening wilde begeven, bleef hij vastzitten, en de vereenigde pogin- gen van zjjn 35 makkers vermochten niet hem voor of achteruit te trekken. Het lawaai trok de aandacht van de cipiers, die aan de poging tot ontsnapping een einde maakten. ONTROUWE AMBTENAREN. Volgens te Helsingfors ontvangen berichten zijn drie vooraanstaande Russische ambtenaren gearresteerd, in verband met het verdwijnen van twee prachtige halssnoeren die eens eigen- dom zijn geweest van Catharina de Groote van Rusland en een kostbare Rubens. Deze kunstvoorwerpen werden met andere juweelen, schilderijen en beeldhouwwerk uit de musea te Leningrad en Moskou per trein ver voerd naar het buitenland om daar verkocht te worden. Aan de Poolsche grens werd de collectie door de Russische autoriteiten gecontroleerd, die tot hun ontzetting bemerkten dat de beide halssnoeren en de Rubens verdwenen waren. Men heeft vastgesteld, dat de diefstal moet hebben plaats gehad te Moskou. F.F.N DR5EVOUDIGE MOORJD MET BEROOVTNG. Uit Krakau wordt gemeld, dat bandieten een postbode hebben overvallen toen hij een kleine geldzending aan een echtpaar wilde overhan- digen. De roovers schoten den postbode, het echtpaar en hun dochter neer. De eersten wa ren op slag dood, de dochter werd zoo emstig gekwetst, dat men voor haar leven vreesde. De bandieten zijn er in geslaagd met hun buit van ongeveer 18.000 zloty te ontkomen. DE NATUURRAMP IN MEXICO. Welk een ontzettende toestand heerscht in het door den orkaan geteisterde gebied van Tampico, blijkt uit de rapporten der vliegers, die tochten boven de getroffen streek hebben gemaakt. Naar zij mededeelden, verkeeren duizenden menschen langs de sterk gezwollen en buiten de oevers getreden Panuco en Tamesi in on middellijk levensgevaar. Zij waren voor het snel stijgende water op de daken van hun huizen of in de kruinen van boomen langs de rivier gevlucht; tot dusver is het niet moge lijk geweest, hen in veiligheid te brengen, ter- wijl het water nog altijd blijft wassen. Zes- duizend personen in de omgeving van San Luis Potosi zijn aan de grootste ellende ten prooi. Het dorp Reventadero staat z66 diep onder water, dat zelfs diegenen der bewoners, die er in zijn geslaagd het dak van hun huis te be reiken, daar tot aan het middel in het water staan. Duidelijk konden de vliegers waar- nemen, hoe de ongelukkigen wanhopig om hulp smeekten. WAARVOOR DE BRANDWEER AL NIET GEALARMEERD WORDT. Een brandweerauto met ladderwagens stopte in de Talgarth-Road te Londen, en vroeg in- lichtingen omtrent een brand, die hier was gemeld. Dadelijk verzamelde zich een groote menigte terwijl kort daarop nog drie motorspuiten ver- schenen. Niemand wist er iets van en vlam- men waren niet te zien. Eindelijk werd het raadsel door een vrouw opgelost. Zij had ge- merkt, dat zich in haar bontjts een groot aan tal motten hadden verzameld en wilde de jas verbranden. Zij wilde dit buitenshuis doen, had echter geen tuin en besloot daarom den mantel op het dak in brand te steken. Het geen geschiedde en een beangste toeschouwer had daarop „brand" gemeld. DE STEM VAN DEN GEEST. In het Goasche heeft zich onlangs een geval van oplichterij voorgedaan, waarbij misbruik werd gemaakt van de goedgeloovigheid der bevolking. Dacht men eerst weder te doen te hebben met een nieuwe Kraeng Data heilige vorst beweging, die zooals bekend steeds weer haar koppen opsteekt, achteraf is gebleken, dat het ging om een geval van zuivere oplichterij. Men had ergens een huis ingericht speciaal voor de vereering van den geest van den Kraeng Data, aldus de ,,Mak. Crt.". Voor het huis bevonden zich twee pie- ken benevens een rijkszonnescherm. In een kamer binnenshuis bevond zich slaapgelegen- heid met klamboetent. Onder het hoofdkus- sen lagen twee zwaarden, die de verbinding met den geest van den* Kraeng Data tot stand brachten. In handen van de pinati bewaak- ster bevonden zich tevens eenige rijks-orna- menten, waaraan de gewone dessaman nog steeds groote kracht toekent. Onder het bed lagen diverse wierookbranders, offerschalen, enz. Naar dit huis kwamen steeds vele eenvou- dige Inlanders om te offeren. Als een per- soon overleden was, konden de nabestaanden, van den geest van den Kraeng Data, te weten komen, hoe het den overledene in het hier- namaals ging, indien alle kleeren en sieraden van den afgestorvene werden medegenomen. Deze werden dan geofferd, d.w.z. in de tent gestopt, die boven het bed hing en daarna hoorde men de stem van den geest, die kort mededeelde of de toestand van de(n) over ledene al dan niet gunstig was. Vele lichtge- loovigen liepen hier in. Totdat het bekend werd, dat de geest b.v. weigerde antwoord te geven, indien koperen in stede van gouden sie raden werden aangebracht. Toen kwam er spoedig een eind aan. De politie werd er in gekend. Deize stelde een onderzoek in en toen bleek, dat zich boven in de klamboetent een opening bevond, waardoor een Inlandsche jonge dame, namens den geest van den Kraeng Data, antwoordde DE VROUW MET DE KRODILLEN. Men vertelt te Parijs het grapje van een humorist, wien zijn huisbaas verboden had een hond te houden en die toen een kalfje op zijn kamer had gesmokkeld, dat hij, toen het grooter werd liet „weiden" op zijn balcon. Dat men met de huisdieren van zijn huurders vreemde dingen kan beleven ondervond dezer dagen een huisbaas in de Rue des Vinaigriers te Parijs. Dezer dagen kwam hij in een leeg- staande flat en ontdekte daar, dat een kamer die geen anderen uitgang had, was afgesloten. Hij liet de deur openbreken en vond toen tot zijn schrik de kamer bewoond door vier kro- kodillen. De concierge had op eigen houtje de leege kamer verhuurd aan een dame die gezegd had er voor den duur van slechts een week een groote pakkist te willen opslaan. Achteraf blijkt dat de dame een circusartiste is, die even naar Spanje moest en daarom haar krokodillen zoolang op deze wijze had opge- borgen. Men vraagt zich af, zegt de Londen- sche Observer, waaraan dit bericht wordt ont- leend, of men hier niet met een reclametruc te doen heeft. Dan blijft echter nog het grap- pige, dat de politie het verhaal van een huis- heer niet heeft willen gelooven en zichzelf is gaan overtuigen dat het verhaal waar was. OOIEVAARSTREK. Sedert 1917 zijn 110.000 tot 120.000 ooie- vaars in Denemarken van ringen voorzien. In Augustus j.l. zijn meer dan achthonderd ooievaars uit Denemarken vertrokken en sindsdien is al bericht ontvangen betreffende drie- of vierhonderd. Deze rapporten maken het mogelijk na te gaan, waarheen deze ooievaars zijn getrokken. Het schijnt dat zij van Denemarken uit naar Duitschland vliegen via Brandenburg en verder naar Tsjechoslo- wakije, Hongarije en Roemenie en over den Bosporus naar Klein-Azie. Het is nog niet mogelijk geweest definitief na te gaan, of zij naar Egypte vliegen over de Middellandsche Zee, of dat zij over Palestina vliegen. Van Egypte zetten de ooievaars hun tocht voort langs het dal van den Nijl over de groote meren en zij nestelen zich dan in hun winterkwartieren in Natal of de Kaapkolonie. De afstand is ongeveer 7500 mijlen en wordt afgelegd binnen twee maanden. Gewoonlijk trekken de ooievaars ongeveer 20 Augustus uit Denemarken en zij komen op hun bestemming aan ongeveer half October. Op hun trek naar het Noorden leggen zij dezen afstand onge veer in de helft van den tijd af. Naar schat ting brengen ieder jaar twee duizend ooievaars den zomer door in Denemarken. Een groot aantal ooievaars wordt door electrischen stroom gedood. Niettemin bereiken de meeste ooievaars hooge leeftijden. De bekende Deen- sche vogelkenner Peter Skovgaard verklaart, dat hij een ooievaar kent die ieder jaar naar Jutland komt en nu van 30 tot 40 jaar oud is. EEN BAN(K VERHUIST IN NEW-YORK. Als in New York, de stad, waar de misda- digers machtiger zfln dan waar ook ter wereld, een groote bank gaat verhuizen, dan is dat geen kleinigheidje! Verstrekkende maatregelen worden getroffen om het trans port van het aanwezige baargeld te beveiligen, de papieren van waarde en verdere deposito te beschermen. De bescherming der gewone politie en der geheime politie is niet meer voldoenae, tal van particuliere detectives en bewakers doen dienst. Dezer dagen heeft er zoo'n verhuizing plaats gevonden. Het vermogen van een reus- achtige bank moest van Broadway naar een nieuwgebouwde wijk worden gebracht. Het foedrag, dat overgebracht moest worden, was ruim drie milliard dollar in baargeld en waarde-papieren. In de eerste plaats werd er- voor gezorgd, dat zoo weinig mogelijk perso nen van de aanstaande verhuizing iets ver- namen. Voor het transport van de gelden waren 15 pantserwagens gerequireerd, die ieder 65 ritten maakten! De geheele verhui zing duurde ruim drie weken! Ter dekking van de transportwagens was een klein leger detectives, hulppolitie en man- nen van de geheime politie ter beschikking gesteld. Iedere wagen bevatte, behalve den chauffeur, nog vijf man, die machinegeweren en traangasbommen onder him bereik hadden. De eene wagen wachtte totdat de ander aan- gekomen was, hetgeen telefonisch van het nieuwe naar het oude gebouw gemeld werd. Eerst daarna begon de volgende wagen zijn tocht. Hierdoor was het onmogelijk, dat er twee wagens tegelijkertijd onderweg waren. Dank zij deze voorzorgsmaatregelen en vei- ligheidsvoorschriften, die de ibankdirectie had genomen en uitgegeven, kon de verhuizing ibijna ongemerkt plaats vinden. Deze veiligheid was weliswaar niet erg goedkoop. Integendeel het was een dure grap! De verhuizing van de New-Yorker Bank is een der duurste geweest, die ooit hebben plaatsgehad! 1246 personen hebben er aan deelgenomen en de totaalkosten bedroe- gen meer dan een half millioen dollars. Amerika is het land van de records. De omvang en de kosten van de verhuizing, waarvan hier sprake is, vormen zonder twijfel eveneens een record. En dit wordt veroor- zaakt door de waarheid, dat ook de Ameri- kaansche misdadigerswereld slechts met recordcijfers weergegeven kan worden. Wij behoeven Amerika en deze records niet te be- nijden. Bjij ons in Europa zal de verhuizing van een bank een zaak van veel minder risico en gevaar zjjn, zoodat de kosten vanzelf ge- ringer worden. CROUPIERS GEVRAAGD. Nu de roulette wettelrjk is toegelaten in ieder casino in Frankrijk, wordt verwacht, dat er een groote vraag naar croupiers zal komen. In verband hiermede is te Parijs een school voor de opleiding voor croupiers opgericht. Jaren van oefening zijn noodig om een wer- kelijk goed croupier te worden, daar deze een zeer goed geheugen moet hebben en in staat moet zijn in enkele seconden berekeningen te maken en te vermenigvuldigen. Vergissingen van den croupier doen de bank groote verlie- zen lijden, daar de spelers gewoonlijk alleen reclameeren als hun te weinig wordt uitbe- taald. DE RENDIEREN IN ALASKA. De sedert 20 jaar bestaande quaestie aan wie de reusachtige kudden rendieren in Alaska toebehooren zal binnenkort door de Ameri- kaansche regeering beslecht worden. De kud den tellen een millioen rendieren, welker waar de geschat wordt op miilioenen dollars. De Eskimo's eischen het uitsluitend recht op de dieren op, omdat zij in Alaska van Siberie in- dertijd zijn ingevoerd teneinde de inlanders voor hongersnood te behoeden. Daarnaast eischit de door Carl J. Lomen ge- stlchte maatschappij, waarin veel New Yorksch kapitaal gestoken is, en die van de rendierteelt een groote industrie gemaakt heeft, haar rechten op. Lomen beweent, recht te hebben op een groote kudde rendieren, die zijn grootgebracht om geslacht te worden, am de huiden en het vleesch. Reeds bestaat een wet, dat blanken geen vrouwelijke rendieren mogen bezitten, om te verhinderen, dat zij deze industrie geheel in handen krijgen. In 1891 werden rendieren uit Siberie in Alaska ingevoerd, nadat de blanken het wild en de visch, waarvan de inlanders moesten bestaan, hadden uitgeroeid en de Eskimo's dreigden uit te sterven. ALCOHOL IN HET BLOED. De alcohol die wij in wijn, bier jenever drin- ken, komt door het maagdarmkanaal in het bloed. Daar moet hij zich laten bewijzen. Vol gens een buitengewoon fijne methode is de on- derzoeker Wildmark er in geslaagd te bewij zen, dat een hoeveelheid alcohol die in 1/10 liter bier aanwezig is ook in het bloed is. Op grond van een speciale berekening is het mogelijk aan te geven, welke absolute hoeveelheid alcohol de drinker gedronken heeft. Voor het gerecht wordt de vraag ge- opperd of een chauffeur zooveel alcohol ge dronken heeft, dat hij een auto niet meer be- sturen kan. Wildmark verzekert, dat een chauffeur bij wien men meer dan 1.6 gr. alcohol in 1 liter bloed vindt, zijn taak niet meer vervullen kan. Op deze manier kan men in vele gevallen ook de eigen schuld van het slachtoffer van't ver- keer vaststellen. Wanneer een dronken per- soon op 'n tenzamen landweg voor de widen van een auto loopt zal de automobillst zich ook zonder getuigen van een schuldaanklacht kunnen zuiveren. Zoo dient het bepalen van de hoeveelheid alcohol in het bloed tot het verkrijgen van zijn recht. EEN WONDEHKLOK TE MESSINA. Gedurende de Augustusfeesten is de groote astronomische klok in den toren van de kathe- draal te Messina ingewijd. Het uurwerk heeft aan elke zijde een wijzerplaat, met een mid- dellijn van 4% M. Een der bijzondere beziens- waardigheden van de klok is een leeuw, die elken dag om 12 uur zich driemaal opricht, met zijn staart zwaait om zich heen kijkt en bruit, 's Morgens, 's middags en 's avonds laat een haan zijn gekraai over de stad weer- klinken. De opeenvolging der uren wordt mede aangegeven door symbolische voorstel- lingen van geboorte, jeugd, rijperen leeftijd en ouderdom. De betreffende figuren trek ken langzaam voorbij, elk uur een andere, aan het eind van den weg worden zij opgewacht door den dood, die door het opheffen en weer doen dalen van zijn zeis, er aan herinnert, dat alweer een uur voorbij is. Verder bevinden zich aan het uurwerk nog andere figuren, die zich in tegenovergestelde richting voortbe- wegen en de dagen van de week voorstelien. Volgens een statistiek van een Amerikaan- sche verzekeringsmaatschappij, gebeuren 7 van de 8 ongelukken bij de verzekerden thuis, aldus Reuter. Een onderzoek vein de 117.477 gevallen, waarin een verzoek om schadever- goeding was ingediend, bracht aan het licht, dat slechts een van elke acht verzekerden een ongeval had gekregen in treinen, booten, vliegtuigen en andere openbare middelen van vervoer. (De meeste verzekerden bleken verwondin- gen te hebben opgeloopen bij het vallen over haardkleedjes, het struikelen over drempels en gladgewreven vloeren; er was ook een aan tal personen, die bij het uit bed vallen onge- lukkig waren terechtgekomen. WAAR HET MEEST GEDRONKEN WORDT. De Engelsche en Noorsche regeeringen heb ben tezamen een vergelijkend onderzoek inge steld naar het gebruik van ibier en wijn. Op grond van officieele statistieken publiceeren zij thans de resultaten van hun onderzoek, dat zich uitstrekte over 28 landen. iDe resultaten zijn als volgt: Frankrijk ver- bruikt per hoofd 145 liter wijn, Italie 92, Spanje 88, Zwitserland 45, Griekenland 36, Hongarije 32, Bulgarije 22, Roemenie en Oos- tenrijk ieder 15 liter per hoofd. Duitschland blijft thans beneden de grens van 10 liter. Per hoofd wordt het meeste bier gedronken in Belgie, n.l. 185 liter, dan volgt Groot-Brit- tannie met 77, Oostenrijk met 72 en Duitsch land met 68 liter per hoofd. Voor de overige landen zijn de cijfers als volgt: Argentinie, Canada, Denemarken ieder 62, Australie 51, Zwitserland 46, Frankrijk en Ierland ieder 42, Zweden 38, Holland en Noorwegen ieder 19 liter per hoofd. OMVANG VAN HET WERELD- POSTVERKEER. Uit de door het intemationaal bureau van het Wereldpostverkeer verzamelde gegevens blijkt, dat, afgezien van de Vereenigde Staten van Amerika, waar geen tellingen voor de statistiek geschieden, nochtans wel aangeno- men mag worden, dat dit land het sterkste postverkeer heeft. Groot-Brittannie heeft een postverkeer van 6329 millioen stuks in 1931 tegen 5999 millioen in 1928. Daaraan sluit Frankrijk aan met 5950 millioen, in 1928 5918 millioen. Daarop volgen Duitschland met 5482 millioen, 1928 7141 millioen; Japan 4333, 4629; Italie 2280, 2017; Rusland 1411, 759 millioen in 1928; Canada 1393, 1400; Britsch Indie 1286, 1335; Belgie 1185, 1026; Nederlcnd 989, 829 in 1928; Brazilie 828, 855Tsjecho-Slowakije 615, 782; China 796, 637; Polen 700, 757. In 16 landen is ondanks de wereldcrisis het postverkeer niet af- doch toegenomen; n.l. in Rusland met 86 pet., in Portugal met 60 pet., in China met 25 pet. in Bulgarije en Egypte ieder met 20 pet., in Nederland en Zuid-Slavie met 19 pet., in Zwitserland, Zweden en Mexico ieder met 15 pet., in Dedemarken met 10 pet., in Belgie, Frankrijk en Groot Brittannie met ieder 5 pet. Bijna onveranderd in zijn omgang is het postverkeer gebleven in Canada, Noor wegen en Ierland. WAT KOSTEN SEAN GEN? Hoe wordt de koopprijs van een slang be- paald? Zoo luidde een van de vragen, die men aan den ambtenaar van de slangenafdeeling in den Londenschen dierentuin stelde. Deze af- deeling moc'ht zich namel'ijk in een overstel- pend groote belangstelling verheugen, want een groene mamba had een assistentie gebeten, waardoor deze op den rand van het graf was gebracht en nu had eensklaps heel Londen be langstelling voor dit venijnige reptiel. De ambtenaar bleek den vrager goed te kun nen inlichten. Hoewel uit de beroemde slangen- kooien van den Londenschen ,,Zoo" nog nooit een dier is ontsnapt, is voortdurende aan- vulling van de levende have noodzakelijk. Want jaarlijks sterven er veel der hier in ge- vangenschap levende reptielen, omdat zij het klimaat en misschien ook wel de vrijheidsbe- p^rking, niet kunnen verdragen. Elk jaar moeten er, wil de collectie op peil blijven, meer dan honderd nieuwe slangen worden aan- geschaft. Vergiftige slangen worden geprijsd naar de gevaarlijkheid van haar vergif. Een cobra bij- voorbeeld kost 48 en een ratelslang 36. Niet-vergiftige slangen worden eenvoudig gemeten en voor elke voet van hun lengte be- taalt men 6. Slechts bij de grootere en dus meer gevaar opleverende soorten, wordt deze eenheidsprijs verhoogd: voor exemplaren ter lengte van 8 tot 15 voet (2.5 tot 4.5 M.) wordt /12 per voet van de lengte betaald en als ze nog grooter zijn, stijgt de prijs in verhouding daarmee. Voor slangen van 25 a 30 voet moet dikwijls f 24 per voet worden betaald. TER DOOD VEROORDEELD. Een half jaar geleden hebben twee dienst- meisjes in Le Mans, de gezusters Papin, haar mevrouw en haar dochter vermoord. De meis- jes Christine en Lea, 28 en 22 jaar oud, waren al zeven jaar bij de familie Lancelin, die be- stond uit mijnheer, mevrouw en een onge- trouwde dochter. Zij1 waren altijd bij elkaar, zeer vlijtig in het handwerken en gingen wei nig uit. Zij hadden dan ook in de zeven jaar, dat zij bij de Lancelins dienden reeds 22.000 francs bespaard. Op den dag van de moord zou de familie bij een broer van mevrouw gaan eten. Mijnheer was al eerder uitgeguan en de domes stonden op het punt hem te vol gen. Op het tirapportaal kwam Christine naar haar mevrouw en deelde haar mee, dat zij het electrische strijkijzer had laten vallen en dat daardoor kortsluiting was ontstaan. Op het antwoord van haar mevrouw, dat haar niet aanstond, ontstak zij in woede, nam een zware tinnen kan, die op een tafeltje op het portaai stand, op en sloeg er haar mevrouw mee neer. De dochter die toesnelde werd evenzoo neer- geslagen, waarop Christine haar een 00g uit- rukte, en haar verder door slagen op het hoofd afmaaikte. Haar zuster, die op het ge- rucht was toegeloopen, ontstak eveneens in woede en rukte haar mevrouw de oogen uit, waarop zij de kan van Christine afnam en de oude vrouw den schedel insloeg. Toen de dames niet bij: mevrouws broer ver- schenen begaf deze zich naar haar huis, waar hem op zijn bellen niet werd opengedaan. On- raad vermoedende, haalde hij zijn zwager en waarschuwde de politie. Men trad toen het huis binnen en vond daar de lijken. De beide meisjes lagen te bed. Men diet haar opstaan en ondervroeg haar, waarop zij dadelijk haar misdaad bekenden. Een redelijk motief kon den zij niet opgeven voor hun daad. Zij waren woedend geworden, dat was al. Bij het psychiatrisch onderzoek is gebleken, dat de meisjes in een opvoedingsgesticht (elk in een verschillend) waren opgevoed. De drie psychiaters, die het onderzoek instelden, acht- ten haar toerekenbaar. Thans hebben zij te- recht gestaan. De politie had uitgebreide 1 voorzorgsmaatregelen genomen om dte meis- jes tegen de volkswoede te beschermen. Er

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 3