Voetbalver. JERNEUZEN" PlmimTte-Brtriok. 0EMENGDE BEBICHTEH VARIA ADVERTEN TIEN geopend INGEZONDEN STUKKEN. UITSLAG VERKOOPINGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. SCHEEPVAARTBEWEGING. WISSELKOERSEN. ZONDAG a.s., HALF DRIE TERNEUZEN III en HOOFDPLAATI Zaterdag 30 September word het Caf£ „IN HET ANKER" door J. M VERHELST, Ter Neuzen. De Feijterstraat 23. d'n geleerde bewezen, veur z'n snerterige na- maakzon, maarok dwergen zjjn maar menschen Weer zat 'nen geleerde van deuzen stam zwaar te peinzen, mee z'n beentjes over me- kaar gestagen, veur z'n but. Dn eerste had 't vuur uitgevondendn deuze vond dedemocratic ui't! 'n IJdele koningin, die op de gewoonste werkdagen zelfs d'ren strooihuls droeg, die teugeswoorig deurzichtige vruchten (radiio- laampeo van 't schip) om d'ren hals hing, die paf-paf deed mee die vlugge dingen. as 'nen eerbare dwerg heur nie aanstand, ollee, da kon nie deur d'n beugel. Ha d'n Koning? Die was zeuven dagen van de week ,,lijk". (Na z'n eerste zattenmans-bui en z'n daarop volgende balseming bleef da woord bestaan.) En as ie nie ljjk was dan paf-pafte-n-ie en lest was ie woedend, woedend as 'nen gevan- gen aap, omdat ie in de zon gin gatem kost paf-paf fen. En toen had ie werendiig d'n pro- feet mee gaatjes gemokt! Denize geleerde piekerde, piekerde en hij stichtte 'n vereeniging. 'n Soortement van Reehtsche partij, omda ze geinspireerd wier op d'n profeet-mee-de-gaatjes. Maar ok dwergen zijn maar menschen en dus kwam er nog 'n partij. 'n Linksche, om daze slecht ,,rechts" kost zijn, waant 'n reehtsche was er al. Zoo brocht de beschaving de politike par tijen hier. Zoow ok kwam er 'n parlement en toen toen wier 't Hof Koning Paf-Paf en Koningin Strooihuls 'n installing, waar de twee partijen geregeld om vochten. 't Wier 'n kustelijke geschiedenis. 't Hof moest nog 'nen boom inrichten, en n6g 'nen boom, om de natie naar wetrde te kunnen representeeren. De partijen hadden al gaauw ministers, kamerlejen en die dejen 't ok nie veur niks en elke partij had 'n leger en da kostte ok heed wa zakskes zout. 't Zout wier duurder en duurder en d'n stam wier ermer en ermer. Enomgelukkiger ok. Waant 't was 'n groote eer om lid van 't parlement te zijn en nog veul meer eer om minister te zijn en om zoutbewaarder (,,Ont- vanger" zouwen wij zeggen) te zijn. Ok om g-eneraal te zijn en zoow. Er kwam dus piek-en-pook, naijver De gelukkige bevolking, die hoe laager hoe „beschaafder" wier wier hoe langer hoe on- gelukkiger en op 't lest hadden al die erme prullemannekes van dwergskes last van de zware belastingen die ze moesten torsen...! 'k Zouw er nog veul meer van kunnen zeggen, maar m'n velleke-n-is sjuust op tjjd vol en m'n vertesseltje mot dus maar uit zjjn. Waant nouw 't eenmaal aan de belasting was gekomen, nouw was er de aarigheid toch heelegaar af ok! Dus: veul groeten van Trui en sis altij gin horke minder van oewen toet a voe DR6. GEHEIMZINNIG DRAMA IN DEN IJPOLDER. Het Handelsblad meldt: Donderdagnacht is in. den Grooten Upolder hij den Homweg de 26-jarige Gerrit Verhoe- ven door een onbekende doodgeschoten. Tot nu toe is 't niet gelukt den dader te vinden. 't Was kort na middemacht, dat twee jongemannen met hun meisjes zusters van een bruiloftsfeestje naar him woningen in den Gr. IJpolder terugkeerden. Na het af- scheidnemen, gingen de paartjes elk een anderen. kant uit. Verhoeven en zijn meisje bleven nog even in een schuurtje, dicht bij de „Ford-fabriek" staan praten, toen beiden buiten het grimt hoorden kraken. De deur van het schuurtje werd een eindje geopend en om te zien we er was, ging Verhoeven naar bui ten. Een lichtstraal uit een handlantaam viel op hem en Verhoeven's meisje hoorde hem zeggen: „Wat moet jjj hier, Ani?" De onbekende man 'buiten antwoordde: ,,Ik moet hieT iets doen". Verhoeven riep toen luidde: „Wies", den naam van zijn vriend, die met diens meisje reeds -een eind verderweg was gewandeld. De roep klonk als een kreet om hulp, om bjjstand en Verhoeven's meisje liep snel naar buiten, waar zjj den onbekenden man met de linkerhand een revolver op haar jongen zag richten. Qnmiddellijk daarop ging het schot af, dat Verhoeven bij de hals trof. Verhoeven liep nog terug naar het schuurtje een afstand van plan. 10 M., viel diaar onder een afdakje op een stoed neer en gaf dien geest. Een landbouwer die vlak by het schuurtje woonde, waar het drama zich had afgespeeld, hoorde het schot en ioste op zijn beurt eenige schoten in de lucht om op die manier hulp van omwonenden te verkrijgen. Hijzelf liep naar buiten en vond Verhoeven reeds over- leden. Agenten, die in de omgeving surveilleerdien, kwamen na eendgen tijd te hulp, de politie te Halfweg werd gewaarsehuwd, die op haar beurt de Amsterdam sche politie op de hoogte bracht, maar de dader was reeds verdwenen. en bleef, ondanks uitgebreide nasporingen, onvindbaar. Dondierdogmorgen vroeg zijn wel in den Gr. IJpolder twee mannen aange- houden, die men daar zwervende had aange- troffen, maar zij bleken met het misdrijf niets uitstaande te hebben gehad. De verslagene was een zeer oppassende landarbeider uit den Gr. IJpolder, wie ,,Arie" kan geweest zijn is volkomen een raadsel. Misschien heeft Verhoeven zich wel vergist in de plotselinge lichtstraal van den lantaam en gedacht dat de man buiten een bekemde was. Misschien was de indringer wel op roof uit, want er zijn den laatsten tjjd nogal pogingen tot inbraak gedaan en rjjwie- len gestolen, daar in de Gr. IJpolder. Doch dit alles zijn veronderstellingen De commissaris van politie, de heer J. Thu- mantnen en de inspecteur A. C. Bos hebben Donderdiagmorgen in den IJpolder een nader onderzoek ingesteld, en werd met honden ge- speurd, maar er is geen enkel resultaat bereikt. Ook hebben twee agenten Woens- dagnacht biji Sloterdijk een man op een pol- derweg zien loopea, maar daar de agenten niets wisten van den moord hebben zjj van- zelf ook verder geen aandacht aan dezen man besteed. Zoo tast derhal-ve de politie nog volkomen in het duister omtrent dader en motieven.. MET DEN DOOD BEKOCHT. Woensd-agavond omstreeks half elf is een 50-jarig man, wonende te Cuyk, zoo onvoor- zichtdg geweest met zjjn motorrjjwiel onder de gesloten afsluitboomen van den spoorweg NijmegenVenlo, nabjj wachtpost 24 door te gaan, teneinde dden overweg te passeeren. Op hetzelfde oogenblik naderde uit de rich- ting kruispunt Beugen een -losse locomotief. De man werd gegrepen en gedood. Hij laat een vrouw met drie nog jeugdige kinderen achter. GEEN VISCH MAAR ZELF GEVANGEN. Vjjf werklooze fabrieksarbeiders uit Nieu- werschans waren Woensdagnamiddag gaan visschen in een riviertje op Duitsch grond- gebied. Veel gevangen hebben zij eohter niet, want zij werden zelf gevangen genomen, omdat zij geen pas hadden. Ze zijn naar Jengom over- gebracht. GEVAARLIJK VOGELSOHIETEN. iHet traditioneele vogelschieten, waarmede te Eerheek de kermis wordt ingeluid, is vorige w;eek door de politie stopgezet. Werden eer- tijds voor dit volksvermaak „voorladers" ge- bruikt, in de laatste tien jaren werden gebe- zigd ,,Beaumont"-geweren, model 1870, die door de artillerie-inrichtingen aan de Hem- brug werden verstrekt. In verband met de groote uitbreiding van het dorp meende de commissie een ander ter- rein te moeten kiezen, om het aloude ver- maak te kunnen blyven handhaven, zonder kans op ongelukken, in verband met de draagwijdte van het wapen. Om het nieuwe terrein was tot ver in den omtrek op duide- lijke wyze een gevaarlijke zone uitgezet, lezen we in de „Tel.". 's Morgens 9 uur vielen de eerste schoten, maar om ongeveer 11 uur kwam het bericht uit het naburige Laag-Soeren, dat in de woningen van mevr. Snijders en den heer G. Bieleman in 't Veer, gelegen onder Laag- Soeren, enkele ruiten door de kogels waren verbrijzeld, gelukkig zonder persoonlijke on gelukken te veroorzaken. Na dit bericht, weinig geschikt om de feest- vreugde te verhoogen, is oogenblikkelijk het schieten gestaakt. Dit is de eerste maal, dat door de politie moest worden ingegrepen. Zoo brengen tech- nische verbeteringen de folklore in gevaar: had men zich maar bij de voorladers ge- houden. MEER WATSONS DAN HOLMESSEN. De Engelsche draadlooze omroep heeft be- sloten, behoudens politieberichten, geen op- roepen voor vermiste personen. meer rood te zenden. Als reden geeft men op, dat de re- sultaten niet aan het doel beantwoondden en dat slechts zelden in meer dan een van de vijf gevalien de vermiste met behulp van de radio is opgespoord. De Manchester Guardian wydt aan dit besluit een ibeschouwinkje, waarin zy zegt, dat het,, nu blijkt dat de vermisten niet met behulp van de radio worden gevonden, waarschynlyk is, dat zyi wel worden gevon den met behulp van hun foto's in de bladen. Met andere woorden, dat menschen van nor- male intelligentle niet in staat zijn menschen te herkennen op een uitvoerige beschrijving, terwyl zij het wel kunnen op het zien van een foto, dat de psychologisch uitgedrukte lieden met niet-visueele verbeeldingskracht verre in de meerderheid zjjn boven lieden met visueele verbeeldingskracht. Men kan daar- van ook de proef nemen in zijn omgeving. Slechts weinigen blijken in staat met gesloten oogen een duidelijk beeld te geven in woor den van vertrouwde vrienden of omgevmgen Toen Sherlock Holmes eens aan Watson vroeg of hy zich het aantal treden herinnerde van de stoep van zjjn huis, moest Watson ont- kennend antwoorden. Wjj hadden altyd wel gedacht zoo besluit de Manchester Guar dian dat er meer Watsons op de wereld waren dan Holmessen. DE SPIJSVERTERING BIJ KINDEREN. Niets is meer noodig voor volwas-senen, maar zeker ook voor kinderen, dan een gere- gelde stoelgang. Zeker is het daarom dan ook noodig, dat moeders hierop nauwkeurig letten bij hare kinderen. Wjj zouden zelfs willen ad- viseeren, hen eenmaal per week op een vasten dag een laxeermiddel toe te dienen, 's avonds voor zij gaan slapen, om dan, den volgenden dag, flink „schoonschip" te maken. Een lepeltje groene poeder geeft reeds de ge- wenschte uitwerking en de meeste kinderen vinden den smaak hiervan in het geheel niet onaangenaam. Bemerkt men, dat de kinderen bleek zien, en een beslagen tong hebben, dan is dit in den regel ook een gevolg van onvoldoende ont- lasting. Men geve ze dan bij voorkeur bruin brood, veel groenten en fruit en laat ze zoo- veel mogelijk buiten spelen. Indien dit niet afdoende werkt, geve men van tjjd tot tyd een laxeermiddel, maar beter is het toch hen daaraan niet al te zeer te ge- wennen en het liever in de voeding te vinden. te werken bij het opsporen van den dader en elke aanwijzing, hoe klein ook, was welkom. Klopjachten werden georganiseerd in de wij- ken, waar de roover geregeld zijn slag sloeg. De eerste overvallen van den „gorilla" wer den in een park gepleegd, waar hij menschen aanviel en trachtte te berooven. By deze ge- legenheid werd de neger door verscheidene personen gezien en vrij nauwkeurig beschre- ven, zoodat men direct wist met wien men te doen had, toen -hij eenigen tijd later menschen in de voomame wijken van New-York trachtte aan te vallen. De neger ging echter zoo voor- zichtig te werk, dat men er niet in slaagde hem te vatten. De politie besloot daarop haar toevlucht tot een list te nemen. Twintig politie-agenten vermomden zich en een deel van hen trok door de straten, terwyl anderen zich zelfs als vrou- wen verkleed hadden. Zelfs zette men hier en daar vermomde paartjes op de banken in het park. Nu bleef het succes niet uit. Een der paartjes werd door den gorilla aangeval- len. Deze trachtte den man neer te slaan, doch de vermomde politieman bood dapper weerstand en slaagde er in zijn collega's te hulp te roepen. De neger verzette zich echter zoo hevig, dat negen agenten moeite hadden hem te overmeesteren. Thans is New-York van zijn gorilla" bevrijd. MISLTJKTE SMOKKELPOGING. Toen enkele weken geleden een adjunct- inspecteur van politie te Tandjong-Priok eens „neusde" achter een Chineesche toko, waar- van de eigenaar niet afkeerig is van het koo- pen van smokkelwaar, ontdekte hij onder een sarong een buikband waarin zich tien kilo vuursteentjes met een invoerwaarde van 5000 gulden bevonden. Op eenigen afstand liep een verdacht uitziende Inlander, gewapend met een groot kapmes op en neer. Deze vond het echter geraden om maar zoo vlug mogelijk door te Loopen en vooral niet te laten blijken, dat hjj iets van die vuursteentjes afwist. In verband met deze vondst vemeemt de Java B., dat steeds wanneer 6en van de be- kende Chineesche „roodpypertjes", waarmede de meeste smokkelwaar wordt aangevoerd, uit Singapore in Tandjong-Priok is aangekomen, zich groepen van acht tot twaalf zwaar ge- wapende Inlandsche ,,boeaja's schavuiten die uitsluitend van smokkelarjj leven, in de buurt van zoo'n smokkelboot ophouden, ten einde te trachten partijen-artikelen, waarvan hooge invoerrechten worden geheven, binnen te smokkelen. Met hun scherp geslepen steek- en slagwapens intimideeren zij dan den douane- ambtenaar, die hen eventueel op heeterdaad betrapt, omdat zij weten, dat deze ambtenaren niet van vuurwapens zijn voorzien. Binnenkort zullen de douane-ambtenaren wel van een vuurwapen voorzien zijn. Volgens zeggen zouden deze beroepssmok- kelaars er zeker niet voor terugdeinzen van hun wapens gebruik te maken, indien hun dat gewenscht voorkomt. Wel is waar mag de politie hun die tijdelijk afnemen, ten einde ze voor hen te bewaren, doch als de eigenaars ze na korten tjjd weer komen opeischen, moet de politie deze moordwerktuigen, welke als den eigenaars er naar wordt gevraagd, alleen dienen om er touwtjes mee door te snjjden, weer aan deze verdachte elementen, waarvan er bij zijn die reed-s meermalen wegens smok kelarjj zijn veroordeeld, teruggeven. In havensteden als Singapore, Soerabaja en Palembang is het dragen van wapenen bjj ge- meenteverordening verboden. In Tandjong- Priok is het echter nog steeds toegestaan. „GORILLA VAN NEW-YORK" GEVANGEN. Reeds maandenlang werden in de voomame wijken van New York overvallen gepleegd, die bijna steeds eindigden met een berooving van de slachtoffers. Allen, die den dader beschre- ven, gaven te kennen, dat hij buitengewoon lange armen had en dat hij een neger was. Zoo kwam het, dat deze straatroover den bij- naam kreeg van .gorilla van New York". jMen deed een beroep op het publiek mede I van Rusland. De vreeselijkste tooneelen spelen zich af. Weerzinwekkende dingen gebeuren er. De verhalen van gevluchten zjjn ongeloof- ijjk. 't Kannibalisme neemt toe. De ouders moeten, volgens brieven aan Ds. Schabert, zeer voorzichtig zijn en oppassen voor hun kinderen, opdat ze niet worden geroofd. De honger maakt er velen radeloos en waanzinnig. En te midden van deze wereld van dood en verschrikking wonen de vervolgde Christenen, die reeds veel langer ellende verduurden. God geve one genade om blijmoedig nog iets van 't omze af te staan, zooals Zeeland het thans tot onze groote blijdschap doet. De bjjeengehrachte som bedraagt thans pl.m. 2500. Met vriendieliijiken dank en dringende aan- beveling. Namens het Prov. Com., A. KONING, St. Laurens. Giro 220659. GEVAREN DER ELECTRICITEIT. Ook een uitgeschakelde lamp kon ondpr spanning staan! In de keuken van een buitenplaats wilde de dochter des huizes een boven de tafel aan een schuilpendel hangen-den metalen lampbouder, met kapdrager en glazen reflector, van stof reinigen. De lamp was uitgeschakeld, doch bjj het aan vat ten van den kapdrager zakte zij bewusteloos ineen en vial op de ijzeren vloer- plaat van het fomuis. Een dienstbode, die bezig was den cementen vloer van de keuken te schrohhen, meende, dat haar meesteres on- wel geworden was en wilde haar overeind helpen, maar kreeg daarbjj een electrischen schok. Zij zag toen, dat de juffrouw den lamphouder nog steeds hjj den kapdrager in de hand hield; de snoerleiding van den schuif- pendel was namelijk z66 lang, dat dit zonder stuktrekken der leiding mogelijk was. On middeilijk rukte de dienstbode met kracht den lamphouder uit de hand van haar mees teres, waardoor deze vrjjt kwam van den strooin, en riep om hulp. Een inwonende ver- pleegster en een chauffeur snelden toe en leg- den de getroffene, die blauw in het gelaat werd en nog een paar maal naar lucht snakte, in het midden der keuken op den vloer. De verpleegster trachtte hulp te verleenen door eenige malen de bewegingen voor kunstmatige ademhaling uit te voeren, doch hield daar- mede op, toen zij den polsslag niet meer waarnam. Een inmiddels verschenen arts moest den dood constateereo. Een ingesteld onderzoek naar de oorzaak van het ongeval toonde aan, dat de rubber- isolatie van het snoer beschadigd was door den scherpen rand van den metalen invoe- ricgsnippel van den lamphouder. Bovendien bleek, dat de draad, waarin de schakelaar van de lamp, evenals die van andere op de- zelfde groepenleiding aangesloten lampen, op het schakelbordje met de klem van de nul- leiding van het 220/380 volt draaistroomnet was verbonden, waardoor het verklaarbaar is, dat ook bjj uitgeschakelden stand van den schakelaar de leiding nog onder spanning bleef staan. Dat het ongeval zulk een noodlottig ver- loop heeft gehad, is toe te schrijven aan de omstandigheid, dat de vloer door het schroh hen vochtig en goed geleidend geworden was, terwijl de getroffene na haar val op de ijzeren vloerplaat bleef liggen, die via het daarop ge- plaatste heetwaterfomuis goed geleidend met de aarde was verbonden. (Uit het Centraal Verslag 1932 der Arbeidsinspectie.) TER BESTRUDING VAN DE MALARIA. In het Zuiden van de Vereenigde Staten van Amerika woedt nog altijd de malaria of moeraskoorts. Met de vernletiging van de malariaverwekkers, de muskieten, hield men zich dan ook steeds bezig door vjjvers en plas- sen met petroleum of andere olie te overgieten waardoor de muskietenlarven nauwelij-ks meer konden ademhalen aan de oppervlakte van het water, en verstikten. Doch afdoend was deze wijze van vemietigen niet. Door de hulp van natuurlijke vijanden heeft men een nieuw bestrijddngsmiddel gevonden. Er bestaan volgens Steiner, in het bekende Duitsche tijdschrift „Kosmos", een aantal vis schen welke tot dit doel zeer geschikt zjjn, visschen die vooral in de bovenste lagen van het water leven. Het zijn drie karpersoorten, die tegen ver- ontreinigd water bestand zjjn en hooge tem- peratuur verdragen kunnen. Van de aanwe- zigheid van waterplanten hebben ze geen last. De voomaamste soort voor de vemietiging van muskietenlarven en poppen schijnt de „Gambusia affinis" te zjjn. Deze is de sterk- ste van die soort visschen, vermenigvuldigt zich snel en verslindt groote massa's larven en poppen. Het is dan ook proefondervdndelijk gebleken dat zoodra deze visch in een vrjver, waarin zich vele muskieten ophielden, over- gezet werd, het water in korten tjjd van deze dieren bevrijd was en bleef. De visch wordt in vier maanden geslacbts- rijp en brengt dan nog twee honderd nakome- lingen voort. Het is dus een belangrijk dier voor de muskdetenbestrjjding. (Buiten verantwoordeljjkheld der Redactie.) Vragen, deze rubriek hetreffende, kunnen door onze abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. wekt door lymphocythen in de zenuwen bjj kippen. Is me dat even een prachtig geleerd woord! De ziekte schijnt zelfs van de ouders op kui- ken-s over te gaan door de eieren, hetzij dat alleen de aanleg overgeerfd wordt of dat de smetstof zelf overgaat. De ziekte is ongenees- baar op het oogenblik, afmaken is het eenige en niet fokken van koppels waaronder de ziekte voorgekomen is. Op het oogenblik is er sprake van dat in Engeland een entstof ge vonden is. Als het zoo is zullen mijn lezers er spoedig meer van hooren. Dr. TE HENNEPE. TER NEUZEN. Op Donderdag 28 Sept. j.l. werd door den heer J. Dejj CJ^zn., architect te Ter Neuzen, namens den heer J. L. Kerckhaert te Hulst aanbesteed: het bouwen van een garage met bovenwoning op een perceel gelegen aan de Burgemeester Geillstraat te Ter Neuzen. De uitslag was als volgt: Perceel 1. Graaf-, metsel- en betonwerk. 7813 7756 7476 7260 „DE ZEEUWSOHE BEKER". Op onze Provinciale toohten mogen we nog steeds groote belangstelling en instem- ming vinden voor het schoone werk van ,,De Zeeuwsche Beker". Het aantal comitd's klom reeds -tot 33. Gedeeitelijk zjjn ze nog in ruste, gedeelteljjk tot ijver ontwaakt, gedeei telijk in voile actie en gedeelteljjk gereed. Zeven comitd's hebben ons verrast door hun resultaten. St. Laurens /256; Serooskerke 296; Kapelle-Biezelinge /211; 's Heer Hen- drikskinderen /50; Nieuwerkerk 171,50; Bruinisse f 206,53 en Zaamslag f 414,52. Dat zjjn prachtige sommen. Vrjje liefdegavenOok Ter Neuzen is volop aan 't werk. Hoe 't in Axel en Schoondiijike zit is me op heden niet bekend, maar dat komt terecht. Nu vraagt men wel eens naar resultaten. Dat is natuurlijk moeilijk na te gaan, daar al het -geld loopt over de ,,In-tem. Bond van Inw. Zen-diing en Diaconie". We mogen echter zeker zijn dat inderdaad vervolgden om des geloofswil worden geholpen, gestrekt en vertroost. Duizende dankbetuigmgen stroomen toe. Brieven van innige dankbaarheid, waar de honger zrjn duizenden en tienduizendeo ve-r- laat. De nood wordt nu algemeen in 't westen NIEUWE GEGEVENS OVER VERLAMMIN G. Naar aanleiding van een vraag wil ik, hoe- wel ver van het vaderland verwjjderd, toch even het nieuwste over de beruchte verlam- mingsziekte in een artikel beschrjjven. Deze ziekte neemt op het Congres een groote plaats in en rapporten zijn uitgebracht door Canada, Duitschland, Engeland (twee) en Italie. Daar- uit zien wjj dus meteen hoeveel belang men in verschillende landen heeft hjj deze ellendige ziekte. De aan mjj gezonden vraag luidt: Wjj hebben jonge Bamevelders hennen, geboren 22 Maart van dit jaar (de brief is gedateerd 31 Augus tus). De dieren hebben zich gedurende den zomer goed ontwikkeld, doch er zjjn er onder die lam worden, d.w.z. niet kunnen loopen. De toom telt 85 stuks. De achterbljjvers ver- toonen die lamheid en enkele die reeds liggen of eerstdaags van plan zijn dat te doen. Ze zijn opgefokt met standaard ochtendvoeder en kuikenzaad en nu verder met ochtendvoer dat door de cooperatie wordt gemengd met krjjt, traan, gist, enz. Ze kunnen vrjj rond- loopen in grasland, hebben steeds frisch drink- water en grit. Wat tegen die kwaal te doen? Op het oogenblik lijden er 7 stuks aan. Voor veertien dagen werden de eerste verschjjnselen waargenomen. Enkele zjjn reeds gestorven, sommige schijnen iets op te leven. Kunt u mjj misschien zeggen waaraan de dieren ge- brek hebben en of we er iets tegen kunnen doen? Zoo heb ik in de laatste jaren honderden klachten ontvangen, alien verschillend in on- derdeelen, alien gelijk in de hoofdzaak, n.l. dat de jonge hennen tegen den leg verlamd raken, zich niet meer van de plaats kunnen bewegen en uitteren en stervem als ze niet kunstmatig gevoed worden. De ziekte is nog slechts enkele jaren bjj de pluimveehouders bekend, althans zoo dat zjj zich emstig ongerust maken, de eerste be- schrijvingen er over, die toen nog slechts en kele gevalien betroffen, zijn al ongeveer 25 jaren oud. Tot voor enkele jaren smeulde de ziekte meer of minder zoo hier en daar, thans komt zjj vrijwel in alie landen voor waar men veel pluimvee houdt en neemt een meer drei- genden vorm aan. Eerst een en ander over de verschjjnselen. Zjj komt het meest voor bjj de jonge hen nen tegen dat zjj legrijp worden. Zjj is echter al gevonden hjj kuikens van 40 dagen oud en bjj hennen van over de 12 maanden, doch het meest komt ze voor hij dieren van 3 tot 7 maanden, dieren die heel wat aan voer en op- fok gekost hebben en zich door najaar- en wintereieren rendabel moesten maken. De ziekte breekt plotseling uit, zoodat de dieren opeens geheel verlamd zjjn, of zjj be- gint langzamerhand en ziet men eerst een stjjve gang, daama wankelen, trekken met een been, neervallen met de pooten trappend. Meestal liggen de dieren op een zijde, de eene poot vooruit en de andere achteruit gestrekt. Soms hangen ook edn of beide vleugels ver lamd slap langs het lichaam neer. Naast de eigenlrjke zenuw-verschijnselen (de verlamming) treedt heel vaak op: gapen en blind worden. Het gapen berust waarschjjn- lijk ook op een zenuwziekte, de blindheid be rust op een ziekte van het regenboogvlies, die zich langzamerhand over de lens en het hoom- vlies uitstrekt. De oogen worden geheel grjjs, vandaar de Amerikaansche naam: parel-oog- ziekte. De ziekte komt voor zoowel bjj hennen als hanen en bij allerlei rassen. Alleen heb ik opgemerkt, dat in ons land de Bamevelders, in verhouding tot de andere rassen, het meest van de ziekte te ljjden hebben. In den beginne heeft men gedacht dat voedselfoutem de oorzaak der ziekte waren en heeft men aan van alles en nog wat de schuld gegeven. Hiervoor was reden, want hjj kui kens kennen wij verschillende vormen van verlamming die op een gehrek aan bepaalde vitaminen of mineralen berusten. Over het algemeen zjjn kippen gauw zwak in de bee- nen en zou ik haast zeggen dat bjj de kippen beenzwakte een kwaaltje is als hoofdpijn bij den mensch. Door honderd en 6en oorzaken hebben de menschen hoofdpijn en door massa's oorzaken hebben de kippen beenzwakte. Maar daar gaat het hjj deze ziekte niet om. Ik kan daar thans niet over uitwijden, ik kom daar wel op terug. Modeme onderzoe- kingen hebben uitgemaakt dat deze speciale ziekte met het voer niet veel te maken heeft. Ja zelfs hebben sommigen opgemerkt dat de best gevoede dieren het meest last van de ziekte hadden. (Onze briefschrjjver vormt daarop een uitzondering, daar bjj hem de ach terbljjvers het eerst ziek worden.) Men heeft ook gedacht aan coccidien en lintwormen in den darm en deze parasieten- theorie heeft zich tot heden toe taai vastge- houden. Toch is thans naar mijn meenrng ook haar einde gekomen. Meer en meer blijkt dat de ziekte door een smetstof veroorzaakt wordt en wel een filtreerbare smetstof, net als de dipbtherie, mond- en klauwzeer, varkenspest, enz. Men is er in tal van laboratoria in ge- slaagd kuikens door inspuiting met weefsels van lamme kippen ziek te maken en zelf heb ik ook verscheidene proeven in die richting ge daan. Het schjjnt dat de kuikens het gevoe- ligst zjjn gedurende de eerste levensweken en tegen den leeftjjd van vjjf maanden houdt de gevoeligheid op. Verder duurt het maanden eer na de besmetting de ziekte uitbreekt, de smetstof heeft dus langen tijd noodig om het lichaam ziek te maken. En nu iets vreemds. De smetstof werkt niet direct op de zenuwen ,doch de smetstof prik- kelt bepaalde cellen in het lichaam tot ver- meerdering en gezwelvorming. Vormen zich dergelijke celophoopingen in de zenuwen, dan worden de kippen lam, zetten de cellen zich in de oogen af dan volgt blindheid. Vandaar de wetenschappelijk naam neurolymhomatosis gallinarum, dat wil zeggen: gezwellen opge- M. W. Nieuwelink te Hoek G. v. -d. Velde te Ter Neuzen P. W. Nieuwelink te Ter Neuzen J. C. de Vos te Zaamslag Gebr. M. en A. de Bruijne te Ter Neuzen Perceel 2. Timmer- en ijzerwerk: L. W. Hamelink te Zaamslag S 5225 J. v. d. Bent te Ter Neuzen 4440 P. Burggrave te Hengstdijk 4345 J. Wisse te Axel 4175 P. Mielen te Ter Neuzen 3940 P. Hamelink te Hoek 3897 K. Dieleman te Zaamslag 3850 Perceel 3. Glas- en verfwerk. A. van Duijsse te Ter Neuzen f 816 C. WisseGalle te Zaamslag 774 C. Dees te Zaamslag 737 D. R. Riemens te Zaamslag 685 Perceel 4. Zink- en loodgieterswerk; I. GuequierreKuijk te Ter Neuzen 865 Gebr. van Rjjn te Axel 685 F. Nicolle te Westdorpe 596 Perceel 1 en 2 gecombineerd: Fa Wed. v. d. Poel te Lamswaarde f 12520 J. H. Rijnberg te Ter Neuzen 11658 C. H. H. Wisse te Zaamslag 11486 Massa: Fa Wed. v. d. Poel te Lamswaarde 14200 J. Wisse te Axel 13691 Gegund aan de laagste inschrjjvers in per- ceelen. OOdPERATIEVE VRUCHTENVEHJNG ..ZEEUWSOH-VLAANDEREN" OA TE TER NEUZEN. Veiling van 27 Sept. 1933. Bloemkool 4 tot 12 ct. per stuk. Witte kool 30 tot 40 ct. per 10 stuks. Savoye kool 30 tot 45 ct. per 10 stuks. Roode kool 40 tot 45 ct. per 10 stuks. Komkommers 6 tot 10 ct. per 10 stuks. Tomaten 6 tot 9 ct. per K.G. Uien 2 tot 3 ct. per K.G. Druiven 33 tot 35 ct. per K.G. Prei 8 tot 10 ct. per 10 stuks. Wortelen 3 tot 4 ct. per bos. Andjjvie 20 tot 26 ct. per 10 stuks. Kropsla 15 tot 26 ct. per 10 stuks. Rammenas 2 tot 4 ct. per bos. Meloenen 10 tot 17 ct. per stuk. Bonne Louise 12 tot 26 ct. per K.G. Douyenne de Commice 20 tot 25 ct. per K.G. Nauvau Pautau 10 tot 14 ct. per K.G. Williams Duchesse 6 tot 10 ct. per K.G. Beurre Alex Lucas 10 tot 14 ct. per K.G. Stoofperen 2 tot 7 ct. per K.G. Diverse Peren 2 tot 5 ct. per K.G. Lemoenappel 7 tot 15 ct. per K.G. Sterappel 10 tot 15 ct. per K.G. Zoete Pipping 5 tot 7 ct. per K.G. Striepling 4 tot 6 ct. per K.G. Paradijsappel 4 tot 7 ct. per K.G. Wijnningappel 3 tot 5 ct. per K.G. Diverse appels 1 tot 5 ct. per K.G. Kipeieren /3,50 per 100 stuks. Van Ter Neuzen,: 27 Sept. Estl. s.s. KO- DUMAA, 680, ledig, Brussel. Voor Sluiskil: 27 -Sept. Zweedsch S3. CA- PEJLLA, 1068, ledig, Rochefort. 28 Sept. Eng. s.s. DALEWOOD, 1561, kolen, New-Castle. Van Selzaete: 27 Sept. Noorsch m.s. DEO- DATA, 2241, creosoot, Susak. Van GentTer Neuzen,: 28 Sept. Eng. s.s. ORIOLE, 217, stukg., Londen. Voor Gent: 27 Sept. Eng. s.s. MONTALTO, 251, ledig, Rouaan; Fransch s.s. CIRCE, 1111, ledig, Caen; Duitscb s.s. HENNY, 450, ledig, R'dam; Nederl. m.s. MUDO, 130, ledig, Lon den; Eng. s.s. ARETE, 509, steen, Imming- bam; Duitsch s.s. SYLT, 479, jjzer, Brugge; Eng. s.s. RALLUS, 920, stukg., Antwerpen. 28 Sept. Eng. s.s. AKELD, 374, kolen, New- Castle; Eng. s.s. PORTCARROCK, 194, pijp- aarde, Lorient; Eng. s.s. DONA FLORA, 292, cokes, New-Castle; Eng. s.s. TEESWOOD, 446, pekkolen, Goole. Van Gent: 27 Sept. Zweedseb s.s. FRED- BORG, 493, cokes, Oxelosund; Russ. s.s. KA LININ, 2454, ledig, Odessa; Noorsch s.s. SANTA CRUZ, 931, ledig, Antwerpen; Zweedsch s.s. BRITA, 707, cokes, Aarhus; Deenseh s.s. BIRGIT, 1189, cokes, Stockholm. 28 Sept. Nederl. m.s. DEMOCRAAT, 120, ijzer, Hull; Nederl. m.s. WESTLAAN, 95, ijzer, Londen; Eng. s.s. MONTALTO, 251, cement, Dublin; Duitsch s.s. HENNY, 450, ijzer, Stettin. Amsterdam, 29 Sept. 1933. Bieden. Laten. Engelsch 7,70 7,75 Duitsch 57,50 58,25 Fransch 9,65 9,75 Belgisch 6,90 6,95 ENTREE; 15 oent. Kinderen 5 cent.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 7