ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN DEESSE Tweede Blad No. 9048 VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1933 73e JAARGANG BIHNENLAND BUITEHLANS Pred i kbeurt en. minister-president colijn te GENEVE. TER NEUZEN, 29 September 1933. RECHTSZAKEN. RADIOREDE VAN MINISTER OUD. De Minister van Financien, Mr. P. J. Oud, heeft gisteravond een radiorede gehouden over den algemeenen financieelen toestand des lands en de vooruitzichten voor de naaste toe- komst. Hij heeft daarin op populaire, voor een ieder begrijpelijke manier de totstand- koming van de rijksbegrooting uiteengezet en een overzicht gegeven van de maatregelen, die de regeering noodig acht voor het herstel van het financieele evenwicht. Wij hebben om- trent de millioenennota van een en ander mel ding gemaakt en behoeven er daarom dus naar aanleiding van deze rede van den Minister (die a an haar doel, de groote massa van ons volk te bereiken, stellig zal hebben beantwoord) niet op terug te komen. Aan het slot van zijn causerie zeide de Minister: De aangekondigde maatregelen zijn bijna zonder uitzondering, van den meest onaange- namen aard. Zij vinden hun rechtvaardiging dan ook alleen in hun absolute noodzakelijk- heid. Wij bevinden ons in een van die tijds- gewrichten in de gesehiedenis der menschheid, waarin zich veranderingen voltrekken van een geweldigen omvang. Iedere crisisperiode is een stadium in een groeiproces. De crisis is het ziekteverschijnsel in de maatschappelijke ontwikkeling. Nooit keeren na een crisis de toestanden weer, zooals ze voor de crisis waren. Naar mate de crisis breeder om zich heengrijpt en grooter diepte heeft, zullen de veranderingen van verdier strekkende beteeke- nis zijn. De komende nieuwe toestanden maken aanpassing noodzakelijk. Het aan- passingsproces is te moeilijker en te pijnlijker naarmate de veranderingen grooter zijn. A1 weet niemand hoe zich de zaken precies zul len ontwikkelen, dit staat wel vast, voor ieder, die de dingen wil zien zooals ze werkelijk zijn, dat wij ons moeten gaan instellen op een leven, dat ligt op een lager peil dan wij tot dusver zijn gewend. Het zal ons niet baten voor dit feit de oogen te sluiten. Doen wij dit wel en gaan wij voort, zonder ons iets aan te trekken van de teekenen des tijds dan zullen de ge volgen voor ons alien des te erger zijn. Geen groep uit ons volk kan zich onttrek- ken aan ,de noodzakelijkheid om harerzijds het vereischte offer te brengen. Het is de plicht van de regeering er daarbij oprecht te stre- ven, dat niet van den een iets wordt gevraagd, dat onredelijk is tegenover wat anderen moe ten brengen. Wij hebben in dezen tijd aan een ding voor alles behoefte, dat wij alien tezamen de handen ineen slaan om ons volk heen te loodsen door den gevaarlijken tijd, waarin wy leven. In het kabinet hebben zich mannen van de meest uiteenloopende richting vereenigd, om zonder iets van eigen overtuiging of be- ginsel prijs te geven, te zamen dezen arbeid te verrichten. Het kabinet zal zijn taak al leen kunnen vervullen, indien het zich gedra- gen zal weten door het bewustzijn, dat ons volk beseft, dat het zoo eenmaal moet en niet anders kan. Wie zich goed rekenschap geeft van den bestaanden toestand zal zich matigen in zijn critiek. Hij zal begrijpen dat de omstandigheden van het tegenwoordige nu eenmaal niet gedoogen, dat harde maat regelen achterwege worden gelaten. Hij zal ook begrijpen, dat de stuurmanskunst in onze dagen moeilijker is dan ooit, en dat protestee- ren gemakkelijker is dan een beteren weg te wrjzen. Wanneer het zoo algemeen wordt mgezien, dan behoeven wij in Nederland niet te wanho- pen Dan zal ons volk de kracht hebben om ook dezen tijd te doorstaan en dan zullen wy straks wanneer wij weer zullen zijn aangeland op een vasten bodem, al moge deze dan lager liggen dan voorheen, onzen arbeid tot verhoo- ging van het welvaartspeil weer kunnen her- vatten. Korten tijd na den aanvang van de middag- zitting van de Volkenbondsvergadering, ver- scheen de ook te Geneve zoo bekende figuur van onzen minister-president dr. Colijn, Woens dag in de vergaderzaal. De heer Colijn was zoo juist per vliegtuig uit Londen aangeko- men, waar hij, zooals men weet, als voorzitter van de economische commissie van de Londen- sche wereldconferentie, een onderhoud met MacDonald als voorzitter van de wereldcon ferentie heeft gehad. Onze minister-president onderhield zich terstond langeren tijd met on zen minister van buitenlandsche zaken jhr. De Graeff. Hij zou vermoedelijk heden Geneve wederom verlaten, na vooraf met den secre- taris-generaal Avenol, en den diricteur van de economische Volkenbondsafdeeling, de Stop- pani, overleg te hebben gepleegd over een mogelijke voortzetting van althans een ge- deelte van het werk der economische commis sie van de wereldconferentie. AMBTENAREN VAN DEFENSIE RID DER S. D. A. P. Het ambtenarengerecht te 's-Gravenhage heeft ongegrond verklaard het beroep van H. Voordewind tegen bet besluit, waarbij hij wegens ongeschiktheid eervol is ontslagen als graveur bij den topografischen dienst. Zooals men zich herinnert had de heer Voor dewind geweigerd een hem voorgelegde ver- klaring te onderteekenen, dat hij geen lid was van de S.D.A.P. DE .KDOMPENBEURS. Onder groote belangstelling, ook van offi- cieele zijde, is Woensdag te Doetinchem de zestiende klompenbeurs geopend dooi den wet- houder Weusten. In tagenstelling met verleden jaar was de handel zeer flauw en stond de beurs geheel in het teeken der minder gunstige tijdsom- standigheden. Ook ontbrak ditmaal alle be langstelling van Duitsche zijde. Prijzen zijn lager dan verleden jaar, doch laten vrijwel ggen bestaansmogelijkheid, zoodat de toekomst voor deze industrie er zeer donker uitziet. DE CONTINGENTEERING VAN DEN INVOER VAN VASTE SIERPLANTEN. Naar aanleiding van den contingenteerings- maatregel, getroffen door de Nederlandsche regeering ten aanzien van den invoer van vaste sierplanten, heeft het katholieke Kamerlid voor Gent, Maenhout, een verzoek om interpellatie van de regeering ingediend. Deze interpella tie zal loopen over den moeilijken toestand waarin de Belgische en speciaal de Gentsche tuinbouw zich bevindt ten gevolge van de verhooging van de invoerrechten of de contin- genteering van den invoer van azalia's in Duitschland, Frankrijk en Nederland. (De interpellatie zai zeker niet voor het ein- de van de maand October aan de orde kunnen komen. DE VOORGENOMEN OPHEFFING VAN (KREINE OPENBARE SCHOREN. Het Tweede-Kamerlid Ketelaar heeft aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de volgende schriftelijke vra- gen gesteld: Is de Minister bereid, gezien de groote on- gerustheid, die bij de voorstanders van het openbaar lager onderwijs algemeen bestaat, zich nader te verklaren over de ibeteekenis van zijn aanschrijving d.d. 20 Juli 1933, waar in wordt medegedeeld, „dat de Regeering be- sloten heeft, met kracht te bevorderen, dat een groot aantal kleine openbare scholen wordt opgeheven? Zoo ja, wil de Minister daarbij aangeven, of deze aanschrijving min of meer moet worden opgevat, als een bevel, waaraan op straffe van ingrijpen van hoogerhand, in elk geval zal moeten worden voldaan; of by beroep van belanghebbenden by Gede- puteerde Staten of de Kroon tegen een raads- besluit tot opheffing van een, in de aanschrij ving genoemde openbare school alsnog het- zelfde nauwkeurig onderzoek naar de inge- brachte beawaren tegen de opheffing zal wor den ingesteld en met de resultaten daarvan evenzeer zal worden rekening gehouden, als dit tot heden met raadsbesluiten tot opheffing van openbare lagere scholen het geval placht te zijn? Is de Minister bereid, mede te deelen, hoe- veel gemeenten en hoeveel scholen meerge- noemde aanschrijving betreft, onder vermel- ding van het aantal leerlingen, dat elke school telt, en van het aantal onderwijzers, dat bij geheele uitvoering van het denkbeeld der Regeering, zou moeten ontslagen worden Hoe oordeelt de Minister over de mogelijk- heid, dat door de opheffing van een aantal openbare scholen verschillende bijzondere scholen sterker bevolkt zullen worden ja zelfs nieuwe bijzondere scholen -zij het dan wel- licht neutrale zullen worden gestichL zoo dat het openbaar onderwijs dhewirrecfig zal worden achtergesteld bij het bijzonder onder wijs? Overweegt de Minister alsnog maatregelen om deze achterstelling tegen te gaan? DE SARARISKORTING VOOR HET RIJIKSPERSONEUER. De groeiende ontevredenheid over de aan gekondigde salariskorting voor het rijksperso- neel heeft het dagelijksch bestuur van de cen- trale van vereenigingen van personeel in rijksdienst doen besluiten op Zaterdag 28 Oc tober te 's Gravenhage een openbare protest- vergadering te houden. Groote delegaties uit de 40 bij genoemde centrale aangesloten orga- nisaties zullen op deze vergadering aanwezig zijn. BOTERINVOER-CONTINGENT VAN BERGIe VERHOOGD. Uit Brussel wordt gemeld, dat de Libre Bel- gique verneemt, dat de regeering heeft beslo- ten het invoercontingent voor boter, dat tot dusver 600.000 KG per maand bedroeg, uit te breiden tot 900.000 K.G. per maand. Tegelij- kertijd zal het invoerrecht van 9 frs. tot 7.50 frs. per K.G. verlaagd worden. Deze maatregelen worden noodzakelijk ge- acht om te verhinderen, dat de binnenlandsche boterprijs, die den laatsten tijd een stijgende tendenz vertoont, boven 20 frs. per K.G. komt, daar in dit geval een toeneming van het mar- garineverbruik ten nadeele van den boterafzet te duchten zou zijn. GEEN ROYEMEJST VAN MR. DI YS. De afdeeling Den Haag 6 van de S.D.A.P. heeft vergaderd ter behandeling van de aange- legenheid betreffende de uitgave van de bro- chure-Duys. Na een uitvoerige beraadslaging werd de bespreking geschorst. Een voorstel tot royement van mr. Duys werd ingetrokken, aldus meldt „het Volksblad". HET REGER DES HEIS. (Stichter William Booth.) Naar wij vememen zal het Leger des Heils dit jaar zijn Nationale Aanvrage houden van 30 September tot 14 October a.s. Ofschoon het Leger des Heils zich op geeste- lijk en maatschappelijk gebied in gestadigen bloei mag verheugen en de sympathie voor zijn arbeid steeds toeneemt ook in ons land, zijn er toch nog velen die onbekend zijn met de nooden aan dien arbeid verbonden. De Nationale Aanvrage is de groote collecte die gehouden wordt tot instandhouding van de vele takken van arbeid; daaronder moet niet slechts verstaan worden de verzorging van de geestelijke afdeelingen, maar in 't bij zonder de verzorging in de vele Maatschappe lijke Tehuizen van de duizenden mannen, vrou- wen en kinderen van alle gezindten, om deze te voeden en te kleeden. Denk daarbij, dat de winter weer in aantocht is en er dus veel noo dig is. Het is algemeen bekend, dat het Leger des Heils zijn deuren wijd wil openzetten en aan hulpbehoevenden de hand wil reiken. Stel het Leger in staat ook door uw bijdrage dit jaar nog meer te doen dan ooit te voren. Teneinde misverstand en teleurstelling te voorkomen, gelieve men zich er van te verge- wissen, dat de collectant door het Leger des Heils (Stichter William Booth) is'gemach- tigd en men doe dat ook, al heeft de kleeding van den collectant soms eenige overeenkomst met de bekende uniform van het Leger des Heils. Al de collectanten hebben volm&chten op naam, geteekend door Kommandant B. Vlas. t DE ONTWAPENINGSBESPREKINGEN IN DE VOLKENBONDSSTAD. Het is thans schrijft de N. R. Grt. druk te Geneve, dat een kamis te meer krijgt om zijn naam als centrum van hooge inter- nationale politieik te handhaven. Niet de bij- eenkomsten van den Raad en de Assemblee geven in de eerste plaats die kans, ofschoon de door Sir John Simon en Dbllfuss gehouden redevoeringen stellig kunnen bijdragen tot verheldering van de politieke atmosfeer, maar de vertrouwelijke gesprekken tusschen de ver- tegenwoordigers der groote mogendheden, die ter ontwapeningsconferentie den toon zullen aangeven, als deze de volgende maand wordt hervat. De voorloopige besprekingen te Parijs, waaraan Duitschland niet heeft deelgenomen, hebben de vorige week wel op enkele punten toenadering gebracht, maar stellig niet geleid tot vaste afspraken tusschen Frankrijk, En- geland, Italie en de Ver. Statien. Duitschland staat dus thans te Genfeve brji het onderhand- sche overleg niet tegenover een gemeenschap- pelijk front van de anderen, wier meendngen trouwens op menig onderdeel nog sterk uit- eenloopen. De resultaten van Parijs zijn in de offlcieele berichten slechts zeer vaag aange- duid, maar uit hetgeem in de bladen van de betrokken landen daarenboven is vermeld, laat zich wel ongeveer afleiden, waarop zij neerikomen. Positief valt er van te zeggen dat de deel- nemers het in beginsel eens zijn geworden over het Fransche voorstel tot instelling van een controle, die automatisch en periodiek den stand der bewapening in de onderscheiden landen zal toetsen, zoodat geen klacht om- trent overtredingen noodig is om de controle in werking te stellen. Eerst na verloop van een bepaalden termijn naar verluidt vier jaar zal dan de eigenlijke ontwapening be- ginnen, waarvan de omvang evenwel reeds in de conventie, welke naar men hoopt de uiit- komst zal zijn van de straks te heijvatten ont wapeningsconferentie, zal worden "Vastgelegd Frankrijk moet hierbij het voorbehoud heb ben gemaakt, dat de .conventie slechts in wer king treedt als na vier jaar controle geen in- breuken op de conventie zijn vastgesteld. De overeenstemming omtrent deze punten lijtkt echter meer dan zij is. Er zijn namelijk meeningsverschillen aan den dag getreden zoowel over de organisatie en het mechanisme der controle als over de kwfc.jtie der samctiies tegen overtredingen van de conventie. Het is bijvoarbeeld voor Frankrijk van groot belang hoe de samenstelling van de controlecommis- sie uitvalt, die een onderzoek zal hebben in te stellen naar de wapening van Duitschland. Van niet minder beteekenis is het punt van uitgang van het toezicht. Frankrijk, zich be- roepend op de onaantastbaarheid van het ver- drag van Versailles, houdt aan deszelfs mili- taire bepalingen over de grenzen van Duitsch- lamd's weerbaarheid vast, terwijl Elngeland den feitelijken stand van zaken ten tijde van het sluiten der conventie als norm wil aan- nemen. Aan dit verschil van standpunt ligt de zoowel te Parijs alls te Londen gekoesterde overtuiging ten grondslag dat de Duitsche weermacht in organisatie en uitrusting niet meer strookt met de bepalingen van Versail les en al lang de daar gestelde parken te bui- ten gaat. Van de controle verwacht Frank rijk nu blootlegging van dezen verooderstel- den missitand, terwijl Engeland dien maar door de virugers wil zien, omdat het anders Voor Nouveautd's in Lin gerie en Kousen, steeds aan de spitsVeldstr. 55, GENT Ingez. Med. eindelooze verwikkelingen en eea volslagen mislukkinig van het' streven naar ontwapening ducht. Dergelijke overwegingea maken Enge land ook afkeerig van sancties tegen over- tredingda. waaraan Frankrijk daarentegen groote waarde hecht. Indien dit korte resume vani het Par'jeche overleg in hoofdzaak juist is, valt weliswaar niet te ontkennen dat daarbij het een en an der is bereikt, maar evenmin dat er nog heel wat passen en meten zal noodig zijn om tot een eenstemmig oordeel over de uitvoering van de beraamde controle te komen. Over de houding van Duitschland zijn slechts gissingen mogelijk. Wanneer het in- derdaad reeds sterker gewapend is dan het verdrag van Versailles toestaat, dan kan het uitieraard slechts toestemmen in een controle die als uitgangspunt den felteljjken toestand aanvaardt en niet aanstonds inbreuken op de militaire bepalingen van het vredesverdrag heeft te constateeren. Van sancties zal het ,,derde rijk" te minder widen weten; nu het tweede rijk" (de republiek van na den oor- log) er zooveel mee te stellen heeft gehad. Slechts wanneer de Engelsche inzichten te Geneve de bovenhand krijgen en Frankrijk daaraan toegeeft, kan men van Duitschland medewerking verwachten. De rustpoos van vier jaar zou dan gebruikt kunnen worden om, krachtens MacDonald's plan, hat staande Duitsche leger van 100.000 'man te hervor- men tot een midtielager van.de dubbele sterkte (200.000 man), welke hervorming na- tuurlijk gepaard zou moeten gaan met een verdubbeiling van de materieele verdedigings- middelen. Naar verluidt tnoet Italie geopperd hebben Duitschland daarenboven ..typem" toe te staan van oorlOgstuig, 't welk het krach tens Versailles niet mag hebben (tanks, zwaar geschut, militaire vliegtuigenHet aantal van deze ..typen" zou- nader. moeten worden vastgestdld, maar lUiteraard klein zijn. Volgens Zwitsersche bladen zal Duitsch land evenwel veel ingrjpender yoorwaarden stellen voor de aanvaarding vam,de rustpoos van vier jaar en de controle. In hoofdzaak zouden ze strekken tot machtigiag aan Duitschland om aan zijn. "Oostgrens een gor- del van vestingen aan te. leggen. - ANDERE HOUDING TEGENOVER DE JODEN? Een der Berlijnsche berichtgevers van het Hbld. meldt uit Berlijn: De rijksminister van economische zaken heeft een verordening uitgevaardigd, waarin hij doet opmerken, dat in het bedrijfsleven het maken van onderscheid tusschen arische en niet-arische of niet geheel arische firma's en dit speciaal by het aankoopen vancom- mercieele betrekkdngen, niet door te voeren is. Het maken van een dergelijk oniderscheid met het doel niet-arische firma's te boycotten zou noodzakelijkerwijs tot emstige storingen van het ecenomisch herstel aanleiding geven, wat een ongunstigen invloed op de arbeids- markt zou uitoefenem. De minister voegt er aan toe, dat zoowel volgens zijn meening als volgens die van den rijjksminister van propaganda geen reden be staat handelend op te treden tegen een firma, zoolang deze niet tegen de wettelijke bepalin gen handelt of zoolang haar houding niet in strijd is met de eer van den koopman. BENOEMING ONDERWIJZERES. Benoemd tot onderwijzeres aan de Christ, school te Sluiskil, mej. J. M. Rekkers te Krabbendiijke. OP DEN STREKDAM GELOOPEN. Woensdagjniddag is de Belgische sleepkast ..Philippe" gesleept wordende dioor de motor- sleepboot ..Volti Sibuto" bij opgaand water op den steenen strekdam voor de haven te Hoedekenskerke geloopen en blijven zitteo. Het schip, dat water maakte, is later vlot gesleept door dezelfde sleepboot en heeft toen zijn reds naar Ter Neuzen vervolgd. NOT ARIA AT. Bij Kon. besluit van 25 September is be noemd tot notaris binnen het arrondissement Utrecht, ter standplaats de gemeente Utrecht, de heer Mr. A. H. Lijdsman, thans notaris te Hulst. ZEVENDE KATHOLIEKE ONDERWIJZERSDAG Begunstigd door goed weer werd Woensdag te Sas van Gent in het R. K. Patronaats- gebouw de 7de Katholieke Onderwijzersdag gehouden, welke elk jaar georganiseerd wordt door een commissie gevormd uit de afdeelin gen Hulst en Oostburg van den Katholieken Onderwijzers Bond. Uit alle deelen van Z.- Vlaanderen waren dien dag de Katholieke onderwijzers en onderwijzeresseci opgekomen, terwijl ook verschiHendie heeren Geestelijken door hun aanwezigheid1 blijk gaven met het onderwijs mee te leven. De dag begon met een H. Mis voor de levende en overleden leden van de Afd. Hulst en Oostburg van den K. O. B. opgedragen door den Z.Eerw. heer A. Lievegoed, geeste- lijk adviseur der afd. Oostburg. Onder de H. Mis hield de celebrant een toespraak, waarvoor hij als tekst gekozen had: „Gij noemt rniji Meester, en inderdaad dat ben ik" Na de H. Mis werd de dag geopend door den voorzitter der commissie, den heer P. A. Eggarmont te Westdorpe, die alle aanwezigen hartelijk verwelkomde en voorlezing deed van eenige brieven en telegrammen met den wensch voor een goed slagen van den Onder wijzersdag, o.a. van de heeren Inspecteurs in de inspecties Goes en Middelburg en den voor- maligen inspecteur in Zeeuwsch-Vlaanderen, den Weledelgestr. heer Van de W-eijer. Daama hield Br. Denijs Dr. Paed. te Oost- acker (Belgie) een zeer bevattelijke en inte- ressante lezing over: ..Globalisatie, vooma- melijk in betrekking met het leesonderricht". Tevens besprak hij en-kele methodes, die van de globalisatie uitgaan. Br. Denijs, die ook vorig jaar op dan Onderwijzersdag sprak, had ria zijn rede een langdurig applaus in ont- vangst te nemen. In de pauze die nu volgde werd de inwen- dige mensch versterkt en hadden de aanwe zigen tevens gelegenheid om in een der zalen en tentoonstel-long van uitgaven der firma's L. C. G. Malmburg te 's Hertogenbosch en J. B. Wolters te Grooimgen te bezichtigen. In d-en namiddagvergadering werd opge- voerd Julius Caesar", van William Shakes peare door ,,De Ghesellen van Sinte Genesius", een tooneelclu-b der afdeeling Hulst. Dit treur- spel van Shakespeare, dat tot z:jm allerbeste werken behoort, werd prachtig ve-rtolkt en boeide de aanwezigen -ten zeerste. Jammer dat door ziekte van d-en heer W. Bartz de opluistering der vergadering door een strijkje en de zangclub van de afd. Hulst niet kon doorgaan. BRUGGENBOUW OVER HET KANAAL DOOR ZUID-BEVELAND. In verband met den aanstaanden bruggen- bouw over het kanaal door Zuid-Beveland is bij het spoorwegstation Vlake een aanvang gemaakt met de gedeeltelijke demping van het z.g.n. spoorgat, gelegen ten zuiden vat: genoemd station en ten oosten van 't kanaal. Voor deze demping zal ongeveer 10.000 M3. zand noodig zijn, -dat met sch-epen wordt aan- gevoerd. BESMETTELIOfKE ZIEKTEN. In de week van 17 tot en met 23 September is 1 geval van diphtherie voorgekomen, te Arnemuiden. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE MIDDELBURG. In de zitting van heden werden de volgende -vannissen uitgesproken: A. M., oud 56 j., venter te Axel, is wegens diefstal veroordeeld tot f 25 boete of 10 dagen hechtenis. R. v. d. C., oud 44 j., koopman te Sas van Gent, is wegens poging tot het omkoopen van e,en am-btenoar veroordeeld tot 6 maanden 1 gevangenisstraf. A. R., oud 22 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot 25 boete of 10 dagen hechtenis. D. R., oud 32 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. L. H. S., oud 37 j., venter te Sint-Jansteen, gedetineerd, is wegens het plegen van ontucht met minderjarigen veroordeeld tot 4 maandien gevangenisstraf met aftTek van het voor- arrest. C. V., oud 30 j., vlasser te Sint Jansteen, is wegens het plegen van ontucht met een -kind veroordeeld tot 6 maanden gevangenis straf met aftrek van het voorarrest. De zaak der gebr. F., landbouwers te Boschkapelle, is voor onbepaalden tijd uiit- gesteld, met het oog op een aanhan-gig zijnde civiele zaak. NEDERLANDSCHE GRONDCREDIETBANK Donderdag heeft de derde kamer der recht- bank te Amsterdam wegens gebrek aan actief het faillissement d-er Nederlandsche Grond- crediet-bank te Amsterdam opgeheven. Boven- dien heeft de rechtbank op vordering van den off icier van justitie, strekkende tot ontbimding van de N.V. Nederlandsche Grondcredietbank overwogen, dat onder de gegeven omstandig heden de N.V. geacht moet worden werkzaam te zijn in strijd met de goede zeden en de openbare orde, en heeft ontbonden verklaard de N.V. die Ned. Grondcredietbank, aanvanke- lijk geheeten Bank voor Oommissiezaken en gevestigd te Utrecht, waarvan de statuten werden goedgekeurd bij Kon. besluit van 10 October 1910. Dit is de eerste zaak, dat art. 37b van het wetboek van koophandel wordt toegepast. Dit artikel behelst het volgende: Het O. M. is bevoegd de ontbdnding te vor- deren van de N. V., welke werkzaam is in strij-d met de goede zeden of de openbare orde. De recbter, de vennootschap ontbonden ver- klarende, bepaalt tevens het tiijdstip, waarop de ontbinding gereken-d wordt een aanvang te hebben genomen. ZONDAG 1 OCTOBER 1933. Ned. Hervormde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier, bev. van den heer v. d. Flier, cand. t. d. H. Dienst; 2.30 u., de heer A. v. d. Flier, intrede. SLUISKIL. 9.30 u. en 2.30 u., de heer L. Dek. AXEL. 9.30 u. en 2 u., Ds. Van Oeveren. HOEK. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. E. Raams. ZAAJMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. G. van Dis. SAS VAN GENT. 9.30 u., Ds. Akersloot van (Houten Roos. PHILIPPINE. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. S. Groeneveld. AXEL. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Post. HOEK. 10 u. en 3 u., Ds. Bavinck. ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Tolsma Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., lees- dienst. AXEL. 9.30 u. en 2.30 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9,30 u., 2.30 u. en 6 u., lees dienst. j Roomsch-Katholieke Kerk. TER NEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., H.H. Dienst; 2.30 u., Lof. DE IEPENZIEKTE-TENTOONSTELLLNG TE GOES. Het Comite ter Bestiudeering en Bestrijding: van de lepenziekte heeft van 2628 dezer een tentoonstelling te Goes georganiseerd. In Zee- land, meer nog dan in and-ere deelen van ons land, is de iep van groot belang, niet alleen uit een oogpunt van landschapsschoon, maar ook in- economisch opzicht. De beplanting van wegen en dijken en om de boerderijien bestaan er op vele plaatsen uit iepen, en deze vertegenwoordigec een groote waarde. Het hout van den Zeeuw- schen olm is xU. zeer gezocht van wege zijn uitstekende hoedanigheid. Geen wonder, dat men juist in Zealand de groote verbreiding vac. de iepenziekte, die daar reeds vele slachtoffers heefi gemaakt, met angst gadeslaat. Door het orga- niseeren van een tentoonstelling te Goes heeft het Iepenziekte-Comito, getracht in Zeeland meer bekendheid te geven aan haar doel. Op de tentoonstelling was zooveel mogelijk alles bijeengebracht, wat kon dienen om een in- zicht te geven in het wezen van de iepenziekte, de wijze van bestrijding en de economische belangen, die daarbij op het spel staan. In de eerste plaats noemen we de inzending van het Phytopathologisch Labora-torium „Wi-llie Comme- lin Scholten" te Baarn. Men zag daar vele stuk- ken hout van door de iepenziekte aangetaste boomen. Een bruine verkleuring van het jengs hout was als gevolg van de aantasting waar te nemen. De veroorzaker van de iepenziekte, de zwam Graphium ulrni, was tentoongesteld, ge- kweekt op verschillende voedingsbodems. Een verzameling foto's, waarop verschillende stadia van de iepnziekte waren afgebeeld en een serie gekleurde platen waren mede door het Baamsche Laboratorium ingezonden, evenals grafische voorstellingen van de verwoestingen, welke de iepenziekte heeft aangericht in Rotter dam, Utrecht en Hilversum. Op een kaart van Europa was het verbreidingsgebied van de ziekte aangegeven. Voorts behoorde tot deze inzending een groote verzameling takken van verschillende iepensoorten, waaronder ook Amerikaansche en Aziatische. Deze waren geracigschikt naar haar gevoeiligheid voor de iepenziekte. Terwijl de Amerikaansche soorten alle zeer vatbaar zijn, komen er onder de Aziatische enkele niet- gevoelige soorten voor. Ook van eenige zaai- lingen van den gewonen Europeeschen veldiep, die wegens hun resistemtie ten opzichte van de'

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 5