Dam- en Bchaakrnbriek, GtEMEHGDE BERICHTEM DAMMEN. cocxv. ZWART AAN BLOEDVERGIFTIGING OVERLEDEN. SCBAKEN. TER NEUZEN, 29 September 1933. DE noord-bievelandsohe brug. Maandag hebben leden van Gedep. Staten wan Zee land, met den voorzitter, den Com- jnissaris der Koningin, Mr. J. W. Quarles van tlffnni, per stoomboot van den Prov. Stoom- bociaienst een bezoek gebracht ter inspectie .van de steigers van den veerdienst Wolfaarts- dijkKor tgene Dit bezoek zal, naar de N. R. Crt. meent, wel znede een gevolg zijn van bet adres van de vereeniging „De Noord-Bevelandsche Brug" aan de Staten om verbetering van genoemden veerdienst en van het feit, dat den laatsten tijd verscbillende vaste steigers van den Prov. Stoombootdienst zijn veranderd in drijvende pout cms. De bezoekers troffen juist een dag en een tijd dat er weinig vervoer was, wat jammer was. omdat zoo de gebreken niet goed zicht- baar werden. Het verschil in de Zandkreek tusschen hoog am laag water is pl.m. 45 meter. De stei gers hebben drie „bruggen" en het is te be- grijpen, dat deze bruggen niet altijd gelijk met de boot liggen. Over twee planken, elk ongeveer 2 meter lang en 50 c.M. breed, moet men aan boord rijden. Soms staan deze plan- ken met een helling van 60 c.M. zoodat het op- en afrijden van of op een hellende brug voor velen niet gemakkelijk is. 3a de najaarszitting der Staten van Zeeland komt bet adres van de vereeniging „De Noord- Bevelandsche Brug" in behandeling en van- daar dat Ged. Staten zelf den toestand in oogenschouw wilden nemen. Verbetering van de vaste steigers in drij vende pontons zal tienduizenden guldens kos- ten en dan wordt de veerdienst toch nog on- gemakkelijk. De vereeniging Noord-Bevelandsche Brug" streeft er daarom naar een brugverbinding te hxijgen. Naar verluidt wordt gedacht een N.V. op te richten, welke bet recht van tolheffing zou krijgen, daar men vreest, dat bet nog wel tien- talien jaren kan duren voor de brug door bet rijk of de provincie wordt gelegd. Op de voorgestelde manier zou men jaar- lijks ongeveer 50 duizend gulden aan veergeld ontvangen en met een vaste verbinding kan dit wel tot een 70 duizend gulden stijgen. De rente van een kapitaal van 1.000.000 is in dit geval dus gedekt. C5ENTKALE VAN ANTI-REVOLUTIONAIRE KIESV EREENI GIN GEN. On de Dinsdag gebouden vergadering van de centrale Goes van anti-rev. kiesvereenigin- gen beeft de beer Mr. P. A. Schwartz, wegens vertrek naar Maassluis, op hartelijke wijze afseheid als voorzitter genomen. Hij werd op waardeerende wijze door den heer J. A. Domi nions uit Wemeldinge toegesproken. Tot voorzitter werd gekozen de beer J. A. Domi- nicus, die ecbter bedankte. Daama werd ge kozen Ds. A. Scbeele te Kapelle. Tot lid van het provinciaal comite werd ge kozen de beer J. Hommes te Nieuwdorp. DOOR SPIT AAN BED GEKLUISTERD {Eton zich nauwelijks bewegen. Nu dankbaar voor zjjn herstel. ,,Ik -leed aan spit in den rug," scbrijft een man ons, ,,en wekenlang ken ik mij in bed haast niet bewegen. Ik enderging een be handeling maar de pijn verminderde niet erg. Fen vriend van me zei: ,,Maar man, waarom gebruik je geen Kruschen Salts? Neem het elken morgen en je zult zien dat je die af- schuw-el-ijike pijn in je rug kwijt raakt." Toen beb ik het elken morgen genomen. Ik ben nu aan den tweeden flacon bezig en ik kan weer zoo goed werken als ooit, dank zij Kruschen. Ik vertel alien bekenden over Kruschen Salts. En ik zorg, dat ik altijd Kruschen in huis h-eb." C. B. Wat is de reden, dat spit, rugpijn, rheuma- tiek en indigestie zoo spoedig zwichten voor Kruschen Salts? De werking van Kruschen op bet geheele 1-eger van de meest voorkomen- de kwalen is een open geheim. Dat gebeim wordt ontsluierd in de analyse op den flacon voor artsen en ieder ander te zien. Zes levenskrachtige minerale zouten, dat is bet gebeim. Dezelfde zes zouten, die de oatuur noodig beeft voor uw lichamelijk welzijn. Elk van deze zes zouten heeft een andere werking. Wat het een niet kan bereiken, dat doet het andere. Zij hebben een directen invloed op de spijsverteringsorganen, die tot gezond, regel- matiig functionneeren worden aangespoord. En wanneer uw organisme werkt als een vol- maakte machine, zullen spoedig alle klachten vergeten zijn. U zult bet heerlijke, vrije ge- voel hebben, dat ge van alle dagen kunt ge- nieten, zonder een enkele kwaal of pijn. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar hij alle apotlbekers en drogisten f 0,90 en J 1,60 per flaoon. Stralende gezondheid voor e&a cent per dag. Let op dat op bet etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpak- king, de naam Rowntree Handelsmaatscbappij Amsterdam voorkomt. Adv. EUXOR-THEATER. Madame Butterfly". Dit is een film waarbij de criticus althans ontheven is van de verplichting een wedergave Damslag op bezette ruit: het hier volgende voorbeeld is ontleend aan ,,Hoe leer ik dam men" door B. Springer. van het scenario te schrijven. Puccini's opera heeft geslachten tot tranen bewogen en de opera werd ver-filmd, zelfs eenige malen. Eui- tenant Pinkerton is de personificatie gewor- den van de luchthartigheid des mans de manier waarop deze overigens aantrekkelijke zeeman bet systeem van ,,in every port a ■bride" toepaste, is afgekeurd door iedereen die de lieftallige Cho-cho-san overgeleverd zag aan de vertwijfeling en de verlatenheid en men beeft het wel het toppunt van onbeschaamd- hed gevonden dat de heer Pinkerton zich met zijn tweede vrouw in de Japansche wateren durfde te vertoonen. De bloesems van Japan bloeiden op ieder tooneel in ieder land blonde, zwarte, gele en valsche Pinkertons zongen hun onbetrouwbare gevoelens uit en bet laatste waarop men bedacht was, dat was een nieuwe Amerikaansche versie van „But- terfly" een Butterfly zonder gezang, doch als drama. En deze nieuwe Butterfly van de Paramount is een succes geworden een ver- haal dat als modern drama alle waarschijn- lijkheid beeft en voortreffelijk gespeeld wordt door Sylvia Sydney als Butterfly, Cary Grant als Pinkerton en den populairen komiek Charles Ruggles als luitenant Barton. Met uitzondering van de laatste acten, waarin bet drama begint, is alles zonneschijn en liefelijk- heid en humor. Met een grappige observatie van het Japansche leven dat in contact komt met Westersche begrippen is die eerste aan- raking van bet Japanscbe meisje met den marine-luitenant geteekend de bloemrijke Japansche beeldspraak wordt in de Engelsche vertaling zoo onweerstaanbaar komiek, dat bet gansche van een kluchtigen aanzet wordt en Sylvia Sydney, die niet alleen een prachtig Japanseb masker maakt, doch ook in stem en gebaar een volkomen metamorphose beeft on- dergaan, speelt dat Japansche meisje op een navrante, liefelijke en in bet algemeen ont- roerende wrjze. Zet men daamaast den robus- ten Cary Grant, die een prachtig en sober filmspeler is en naast hem de in zijn reacties op bet Oostersche leven zoo volkomen dwazen Ruggles, dan bebt ge een trio van den eersten rang, dat aan een zoo afgezaagd scenario als .Butterfly" een gebeel nieuw leven geeft. Er is zooveel aannemelijks en begrijpelijks in dat zich verliezen van een marine-officier in het duistere en bijna ondoordringbare Japansche leven, dat door hem op luchthartige wijze be- treden wordt brj iedere scbrede ontmoet hij heiligdommen van traditie en vorm en hij vindt bet alleen maar grappig en interessant in Cho-cho-san ziet hij alleen het poppige en charmante, zonder iets van de tragische liefde te begrijpen die hem ten deel valt. En na- tuurlrjk is er in de uitwerking van dit bijna klassieke scenario iets sentimenteels, docb het wordt alles met zooveel charme gedaan en met zooveel talent speeltalent en filmtalent dat men zich voor een enkelen keer wel gansch gewonnen kan geven. H«t schot in den morgen. Alfred Zeisler, de onovertroffen regisseur van ,,Der Tiger von Berlin" en ,,D-Zug 13 hat Verspatung", bewees opnieuw zijn knapheid in bet maken van den artistieken ..thriller" met ,,Het schot in den morgen", een film waarin wij ook voor bet eerst kennis maken met een landgenoote, Ery Bos, die alle charme bezit voor een vrouwelijke hoofdrol, doch nog niet voldoende expressie en ervaring. Een spannende crimineele film, die ons midden in een fantastiseh oplichtersmilieu brengt dia- mant-dlefstallen, moord en achtervolging door de crimineele politie wisselen elkander op ge paste wijze af en precies zooals dat in de beste detectiveromans geschiedt, kan men in den aanvang het kaf niet van bet koren schei- den, wijl de politie de onaangename gewoonte heeft haar speurders tot in de gelederen der boeven te sturen, zoodat de meest ongewone vergissingen den toescbouwer en de hande- lenden in spanning bouden. En al deze lieden, boeven en brave men- sohen, speurders en opgejaagden, -hebben bjj hun handwerk een aangenamen humor, die hen zelfs in de meest gewicbtige momenten niet verlaat men ontmoet Karl Ludwig Diehl als een vermomden politie-ambtenaar en als den minnaar tevens Theodoor is een prachtige en ,,unheimische" chef eener mis- dadigersbende en de Peter Lorre van „M", die zoo plotseling faam venvierf met zijn grie- zelig-geweldige uitbeelding van een kinder- moordenaar, vindt men in deze film terug als een drankzuchtig lid der misdadigersclub. Hermann Speelmans heeft de allure en het geheim van een genoeglijken politiecommis- saris, die acbter zijn air van opgewekte jovia- liteit de brandende ambitie heeft van een rechereheman en men ontmoet een opvallende creatie van Fenia Nikolajewna als de dievegge die een kwasie-onschuldige betrekking ver- vult in een boekwinkel. Dat alles is gedaan met dezelfde vaart en knapheid, die de vorige films van dezen mees- ter-regisseur kenmerkten hij laat u een verlaten villa zien en om de verlatenheid en eenzaamheid van bet oord aan te duiden, glijdt de camera eerst tastend en voorzichtig langs de boomen en de maanlichte lucbt hij laat u een eenzaam benzinestation zien en een paar menschen voeren daar een gesprek, waarna de eenzaamheid dezer plek nog vas ter in uw observatie is gewerkt het is alles zoo scherp geteekend en met zooveel filmvak- Zwart2, 4, 8, 13, 14, 17, 18, 19, 22, 23, 24. Wit: 25, 31, 36 tot 40, 42, 43, 45, 48. Zwart is aan zet en verlokt wit tot een foutieve voortzetting. Hoe is het spelverloop? manschap uitgewerkt, dat deze fantastische geschiedenis van een boevenbende in een grootstad u van het begin tot het einde blijft boeien en uw bewondering wekken. TWEE BANDIETEN. Te Eindhoven zijn twee mannen binnenge- drongen in de woning van den 51jarigen J. v. O. in de Laagstraat. Beide kerels bleken goede bekenden van hem te zijn. Zij hebben hem, na hem aan han- den en voeten gebonden te hebben, beroofd van een bedrag van ongeveer tien gulden, waarvoor zij zijn geheele woning overboop haalden. - Nadat de ongelukkige zich had kunnen be- vrijden heeft hij aangifte fog de politie ge daan, die in een logement twee mannen ar- resteerde, die reeds eenige veroordeelingen achter den rug hebben. ONGELl'iv MET EEN BENZINELAMP. Te Sneek was de heer Sj. B., monteur bij den Rijksteleffoondienst, bezig met een ben- zinesoldeerbout een telefoonaansluiting te sol- deeren. Door uit den bout ontsnappend gas, dat onmiddellijk vlam vatte, werd B. door een grooten vuurstraal in bet gezicht ge troffen. Wel wist hij bet vuur zelf te dooven, maar bjj liep zulke zware brandwonden aan boofd en handen op, dat hij onmiddellijk naar bet ziekenhuis vervoerd moest worden. Nadat bij verbonden was, kon hij per auto naar zijn wo ning worden vervoerd, maar zijn toestand werd van dien aard, dat de geneesheer opne- ming in bet ziekenhuis weder noodzakelijk achtte. De man leed hevige pijnen, maar ge- lukkig zijn beide oogen onaangetast gebleven. MEISJE DOOR EEN AUTO GEIGREPEN. Op den Zwolschen weg te Heerde, nabij het woonwagenpark, beeft een emstige aanrrjding plaats gebad. Op genoemden weg reed bet 15- jarige dochtertje van een der woonwagenbe- woners op bet rijwielpad in de richting Zwolle. Op een gegeven oogenblik stak zij plotseling den weg over en daar bet rijwielpad door een rij boomen van den grooten rijweg gescbeiden is, werd dit niet tijdig bemerkt door den auto- bestuurder, welke -met zijn auto in de richting Zwolle reed. Hoe wel bij een aanrijding nog trachtte te voorkomen, mocht hem dit niet gelukken en werd bet meisje een eind mee- gesleurd. Emstig gewond aan armen en boofd is bet kind per ziekenauto naar bet zieken huis te Zwolle overgebracht. Te Hengelo is zekere vrouw H., tengevolge van bet openkrabben van een puistje in bet gelaat, aan bloedvergiftiging overleden. DIENSTMEISJE UIT HET RAAM GEVALLEN. Te Hilligersberg is de 14jarige dienstbode J. H., wonende Koekoeksplein, uit het raam van de eerste verdieping gevallen aan de Berglaan, alwaar zij in betrekking is. Het meisje bekwam, volgens de Msb., inwendige kneuzingen en is naar haar woonhuis ver voerd. Het ongeval is te wijten aan bet feit, dat bet meisje te ver uit het raam leunde, om een vriendinnetjle te groeten. VLEESCH VERGIFTIGIN G. man overleden. B. was 52 jaar oud en laat een vrouw en acht kinderen achter. Dit is reeds het vierde ongeluk bij den bouw van deze brug. BEJAARDE MAN REDT KIND VAN WISSEN DOOD. Te Oldeboorn geraakte een zevenjarig meisje in het vaarwater de Boome. Aange- zien dit vaarwater ter plaatse zeer diep en breed is, kostte bet veel moeite het kind te redden. Toen van de toegesehoten menschen niemand zich in bet water durfde te begeven, nam de 69jarige heer M. Popper, hoewel bij pas ziek geweest was en. niet kan zwemmen, een kloek besluit. Hij sprong te water en slaagde er in bet meisje behouden aan den wal te brengen. DE WERVELSTORM IN MEXICO EEN ZEER GROOTE RAMP. De wervel'Storm die boven een gedeelte van Mexico beeft gewoed en de stad Tampico zoo goed als gebeel verwoestte, blijkt een der grootste rampen te zijn waardoor Mexico ooit werd getroffen. Na een aanvankelijke schat- ting door het ministerie van binnenlandsche zaken van het aantal dooden en gewonden op ongeveer 5000, blijkt bet aantal dooden ruim 500 te bedragen, terwijl het aantal gewonden nog niet kon worden vastgesteld. De mate- rieele scbade wordt op vele millioenen dollars gescbat. De stad Tampico is een groote puinhoop. De eerste verbinding kreeg men door een in- de haven liggend Duitsch stoomschip ,,Kiel", welks kapitein het eerste bericht doorgaf: „Tampico door vreeselijke ramp geteisterd, welker omvang nog niet valt te overzien. Stadsgedeelten, die niet door den storm ver- woest werden, staan 3 b 5 Meter onder water." De rivieren Tamesi en Pamuco zijn tenge volge van de wolkbreuken buiten bun oevers getreden en hebben alles weggespoeld. De spoordijken zijn over afstanden van vele K.M. overstroomd en verscheidene treinen, die on- derweg waren worden vermist. De ingenieurs gelooven, dat in een omtrek van 120 K.M. alle verbindingen zijn vemield en dat met vlieg- tuigen niet binnen 24 uur en met foehulp van de spoorwegen niet binnen 8 dagen hulp kan worden gebracht. Ook de steden Gjudad Victoria en Ciudad Valles zijn door storm en overstroomingen geteisterd. Militairen en Roode Kruiscolonnes zijn te bulp gekomen. De president van Mexico heeft een oproep tot de bevolking gerlcht tot bet bjjeenbren- gen van een noodgave. OVERSTROOMING GELE RIVIER. Volgens een officieele schatting zijn, naar Reuter meldt, als gevolg van de overstroo- Aing van de Gele Rivier, waardoor de drie- boek tusschen de oude en de nieuwe bedding der rivier werd verwoest, 50.000 Chineezen verdronken en worden een millioen inwoners door bongersnood geteisterd. De hulpcommissie verklaart, dat het onder- zoek in het geteisterde gebied heeft uitgewe- zen, dat de ramp een gevolg is van het feit, dat troepen en bandieten de stuwdammen voor defensieve doeleinden hebben afgebroken, niettegenstaande bet water van de Gele Rivier steeds booger steeg. Uitgestrekte gebieden staan nog onder water en andere streken zijn voor jaren on- bruikbaar gemaakt door een eenige dM dikke laag slijk. DE ALLERGROOTSTE TELESCOOP. WIT (Wit beeft de hekstelling ingenomen, maar toepaald zwak is de zwarte stand als gevolg daarvan geenszins en er was dan ook stellig -nog niets gebeurd, indien zwart in den dia- ■gramstand als laatste zet niet achteloos 1419 bad gespeeld. Hoe won wit nu? We laten de oplossing aan onze lezers over. Niet minder leerzaam is het lokzetje, dat we onlangs samenstelden naar een stand, die voorkwam in een vluggertje. Vervolgens een positie, die men op bet eer ste gezicht niet aan een gespeelde partij ont leend zou wanen. Toch is het zoo! Zwart: 2, 4, 6, 7, 8, 9, 15, 16 en 33. Wit: 17, 19, 24, 27, 32, 34, 40, 41, 43 en 48. Zwart speelde 33—38?, waarna wit een leuk zetje uitvoerde door 2420!, 4137, 3429, 292*4, 1711, 2722 en 32X1 met niet meer dan remise. Wit bad het echter te diep ge- zocht, want na 3338 van zwart was er een eenvoudige winst mogelijk door 2722 en 1914! Heel aardig! Het nu volgende spelverloop was voor bet grootste gedeelte voorzien. Alleen het slot was een verrassing. Zwart (X)2 tot 11, 12, 13, 16, 20, 23, 25, 26. Wit (K.)22, 30, 32 tot 38, 42, 43, 45 tot 50. Wit speelde 3429 en nu moet wit volgens zijn tegenstander een schijf verliezen. Het werd een wanhopige strrjd met doellooze rui- len. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 34—29 29X18 33—29 29X40 43—39 38—33 33X22 42—38 38—33 33X22 47—41!? 32—27 5044 25X34 12X23 8—12 12—17 17X28 7—12 12—17 17X28 2—8 8—12 12—18 3—8 8—12 Te Borne (O.) heeft zich in bet gezin van den arbeider Bakker een geval van vergifti- ging voorgedaan. De vader, drie dochters en een zoon, die werkzaam waren op de N.V. Stoomspinnerijen en -weverijen voorbeen S. J. Spanjaard, werden onder bun werk onwel, zoodat zij, nadat geneeskundige bulp was ver- leend, naar hun woning moesten worden ver voerd. Vermoed wordt, dat zij onwel zijn ge worden door bet eten van scbapenvleesch. AUTO TEGEN EEN MUUR GEBOTST. Een vracbtauto uit Geldrop, bestuurd door den 23jarigen J. Maas, reed met groote snel- heid over den Geldropscbenweg onder de ge- meente Eindhoven. De chauffeur wilde zonder vaart te verminderen in de St. Jorisstraat rijden, doch by kon den draai niet nemen met het gevolg, dat de wagen tegen een muur reed en omsloeg. De chauffeur liep een arm- fractuur op, den naast hem zittenden Fr. van Grootel, een 16jarigen jongen uit Geldrop werd de borstkas ingedrukt. De jongen was onmiddellijk dood. VAN EEN PIJLER GEVALLEN. Bij de werkzaamheden aan de nieuwe brug over de Waal te Zaltbommel is de voorwer- ker T. Bouman uit Amsterdam van een 16 M. hoogen pijler gevallen. Nadat medische bulp uit Herwijnen was gearriveerd, werden eenige injecties aan bet slacbtoffer toegediend, waar na bij naar het ziekenhuis te Zaltbommel werd getransporteerd. Direct na aankomst is de 14. 40—34 12—17? 15. 34—29!! 23X43 16. 49 X 38 17X28 17. 37—31 26X37 18. 41X12 i In dit verband valt de waarde op van wit's lie zet. Kan wit nu winnen? Zeeuwsch-VlaanderenWalcheren. Deze uitgestelde wedstrijd zal zoo goed als zeker gebouden worden op 22 October a.s. te Schoondijke. We rekenen er op, dat van de spelers, die toezegging deden, dien dag nie mand op bet appel zal ontbreken. Als bet Zeeuwsch-Vlaamsche tiental zoo sterk moge lijk opkomt, is de kans op een overwinning zeer groot. We zullen de belanghebbenden zoo spoedig mogelijk volledig inlicbten. Indische opening. Wit: Dr. H. Krause. Zwart: G. Nyholm. Kopenhagen 1916. 1. d2d4 Pg8f6 2. c2c4 <17d6 3. Pblc3 Pb8—d7 4. Rclg5 c7c6 In bet jaar 1916 weird deze verdediging nog als „onregeimatig" beschouwd en men meen- de dat Zwart slechts door uiterst voorzichtig verdedigingsspel kansen bad. Thans zou men 4. e5 spelen. 5. 6. 7. 8. Pgl—f3 Ddilc2 e2e3 Rfld3 Dd8:a5 g7—g6 Rf8—g7 0—0 Te Mount Locke nabiji Fort Davis in Texas zal een kolossale teieseoop worden gebouwd, van zulk een sterkte, dat sterren gefotogra- feerd kunnen worden, die millioenen malen zwakker zijn dan de kleinste ster, die met het bloote oog zichtbaar is. De kosten zullen ruim een half millioen gulden bedragen. De reus- acbtige lens krijgt een middellijn van twee meter en zal 5000 pond wegen; zij wordt ge maakt van speciaal tegen de bltte bestand glas. De teieseoop krijgt een lengte van 75 meter. NOODWEER IN FRANKRIJK. Een bevig noodweer, dat sedert eenige dagen boven geheel Frankrtjk woedt, heeft niet alleen groote scbade aangericbt, docb ook menscbenlevens geeiscbt. Tusschen Sete en Montpellier ds de bliksem geslagen in een gebouw. Drie arbeiders werden gedood. Ook de omgeving van Avignon is bevig geteis terd. De bewoners uit deze streek hebben voorzorgsmaatregelen getroffen. HET ECHTPAAR LINDBERGH TE MOSKOU, Het echtpaar Lindbergh is te Moskou aan- gekomen, waar de vlieger met zijn water- vliegtuig landde op de Moskwa bij bet groote zwemstadion Dynamo. Hier was een reus- acbtige menigte verzameld, die het Ameri kaansche echtpaar luide toejuicbte. Linbergb en zijn vrouw werden verwelkomd door de vertegenwoordigers van de Russische civiele lucbtvaart. Zwart beeft bet centrum al te gemakkeliijjk aan Wit overgelaten. De volgende aanval is zeer kansrijk. 9. h2^h4 e7e5 10. 0—0—0 Nu ontstaat het bekende interessante spel, wanneer naar verscbillende zijden gerocbeerd is. Beide partijen valien de vijandqjijke koningsstelling aan en de vraag is nu maar, wie het eerst gereed is. 1 0b7—b5 11. h4h5 Hier kwam natuurlijk ook 11. cb5:, cb5: 12. Rb5: in aanmerking, maar Wit wil tot iederen prijs aanvallen, en naar het resultant uitwijst, terecht. 1 1b5Xc4 12. Rd3Xc4 e5e4 Op onmiddellijk d5 zou d4Xe5 volgen, waarna zwart zijn plan om bet centrum dicht te stoppen niet kan volvoeren. Er volgt ech ter een verrassing. 13. h5Xg6 d6d5 Zwart wil de combinatie van Wit weerleg- gen, en het ziet er ook wel naar uit of Wit dezen zet niet had voorzien. Op 13. ef3: had kunnen volgen: 14. gf7Tf7:! 15. Rf7:j-, Kf7 16. gf3 en Wit staat iets beter; of wel 14. gf7:f, Kb815. Th7:f!! Ph7: 16. Dh7:f, Kh7:, 17. Rd3t en Thl mat, wat Zwart alleen door offers een paar zetten kan uitstellen. Met den textzet hoopt Zwart toch nog een stuk te winnen, daar er twee aangevallen staan. 14. Pf3—e5 Indien nu 14. dc4:, dan gf7:t, Tf7(Kh8? dan Pg6 mat) 16. Pf7: Kf7: 17. Pe4: met wederom toren en twee pionnen voor twee lichte figuren en veel betere positie. 14Pd7Xe5 15. d4Xe5 Pf6g4 Nu meent Zwart den pion e5 terug te win nen en dan veilig te staan. EEN RAZZIA TE GLASGOW. De politie te Glasgow heet een razzia ge- houden aan de oevers van het Forth en Clyde kanaal, waar druk gespeeld scbeen te worden. Zij nam 146 man in hechtenis. De aanval was zoo goed voorbereid dat de eenige eenige uitweg voor de slachtoffers was bet kanaai over te zwemmen wat echter geen bunner beeft geprobeerd. De menschen zullen ver- volgd worden wegens bet veroorzaken van een oploop, het spelen op den openbaren weg en ordeverstoring. EEN AARDBEVING IN MIDDEN-ITALIe. Naar uit Sulmcna wordt gemeld is daaa- Donderdagnacbt om 4 uur 35 een hevige aardschok gevoeld. Ongeveer twin-tig men schen hebben kwetsuren opgeloopen. Ver scheidene huizen zijn -bescbadigd. Reuter meldt nader, dat er ten minste 12 dooden en1 meer dan 150 gewonden zijn en dat de beving een der krachtigste is, de laatste jaren in Italde gevoeld. STORM. Een hevige storm, die slechts 10 minuten duurde, beeft te Saragossa groote scbade aan gericbt. De storm ging gepaard met een bevigen hagel, waardoor 68 menschen verwon- dingeti opliepen. Verscheidene paarden en andere dieren warden gedood. Tal van ruiten werden vernield, van bet ziekenhuis alleen al meer dan 6000. Te Barcelona moest bet verkeer tijdens den storm gedurenide 10 minuten word-en stop- -gezet. DUITSCHE BALLON IN BESLAG GENOMEN. Een van de Zaterdag te Dusseldorf opge- stegen Duitscbe ballons is Zondagmiddag bij Berwick aan de Engelsche Oostkust gedaald. Onmiddellijk na de start te Dusseldorf was de ballon in de richting van Noorwegen gedreven. Spoedig kwam zij echter in een andere wind- strooming en dreef zij af naar de Noordzee. Hoewel de 3 inzittenden in den loop van den nacbt herhaaldelijk ballast uitwierpen, daalde de ballon Zondag door gasverlies zoo laag, dat de gondel meermalen de golvenraakte. Geluk- kig kwam juist de Engelsche kust in zicht en kon de ballon op Engelsch grondgebied dalen. Veertig aan de kust staande personen wisteu een der landingsgetouwen te grijpen en den ballon aan een boom te ankeren. Aangezien de 3 lucbtvaarders zonder paspoort in Enge- land arriveerden, zijn zij door de politie ge- arresteerd. De ballon is tijdelijk door de En gelsche douane in beslag genomen. STRATOSFEERTOOHT VAN DE RUSSEN OPNIEUW MISLUpiT. Naar Unitedd Press meldt, is voor de twee de maal in ddn week tijds de opstijging mis- lukt van den Russischen ballon waarin drie Russen voornemens waren tot een boogte van 22.000 M. te stijgen, ten einde in de stratosfeer wetenschappelijke waamemingen te doen. De ballon was door 300 soldaten naar het militaire vliegveld bij Moskou getranspor teerd, waar de gondel aan den ballon verbon den zou worden. Vervolgens werd de groote wormvormige gasballon met honderdduizend kubieke voet waterstof gevuld en werd alles voor de opstijging in gereedheid gebracht. Een militaire kapel blies vroolijke wijsjes om den moed er in te bouden. Dit was wel noodig, want de weersomstandigheden waren verre van ideaal. Er hing nl. een dikke vochtige mist over bet veld. Voor het geval dat tijdens de vlucht de draadlooze installatie zou weigeren te wer ken, had men als voorzorgsmaatregel hon- derden kleine parachutes in den gondel ge- laden.. In geval van nood konden deze dan met boodscbappen en mededeelingen naar om- laag gezonden worden. Verder bestond de ba- gage uit geconcentreerde levensmiddelen voor 3 dagen. Alles was in gereedheid en de drie ballonvaarders, de commandanten Prokafief, zijn assistent Bimbaum en de constructeur Godunof waren gereed voor den grooten sprong. Het weer was inmiddels omgeslagen. De zon ging op en de mist verdween. Doch ge- durende twee uur werden er vergeefsche po- gingen gedaan den ballon te doen opstijgen. Ten slotte moest men de pogingen staken. Tot overmaat van ramp scheurde toen ook nog de gasballon tijdens bet wegbrengen daarvan. Vermoedelijk was er niet genoeg waterstof in gepompt. BRAND IN RACEBOOT. De bekende Engelsche motorbootracer Scott Payne maakte Zondag met z'n mecanicien verscheidene proefraces met de voor deel- neming aan de Harmsworthrace gebouwde Engelsche racemotorboot ,,Miss England III" te Pool Harbour. De boot bereikte een snel- heid van 95.8 mijl per uur, volgens Payne een nieuw wereldrecord, waarvoor hij erkenning zou aanvragen. Terwijl de boot opnieuw met deze snelheid door de baai joeg, raakte klaarblijkelijk een benzineleiding lek en door een steekvlam vloog plotseling het achtergedeelte van de raceboot in brand. Scott Payne en zijn mecani cien werden gered; bet vuur kon gebluscht worden. 16. TdlXdS Tot iederen prijs wil Wit den raadsheer op c4 handhaven. Zwart moet natuuriijik nemen. 16. c6X<15 17. Pc3XdS Dreigt Pe7f en Th7 mat. Na bg6: volgt onmiddellijk Pe7 mat en na fg6: volgt Pe7t en Pg6 mat. Zwart had nog Te8 kunnen probeeren, maar na 18. gf7:j-, Kf7:, 19. Pe7t, Kf8, 20. De4: De5:, 21. Dh7: dreigt mat zoowel door Dg8 als door Pg6. 17h7*b6 18. Dc2Xe4 Rg7X«5 bg5: kan natuiurlijk niet wegens Pe7 mat. Er kwam nog in aanmerking Re6, waarmee Zwart een stuk offert (hij is toch een toren voor), maar ook dan volgt: 18. Re6, 19. Pe7ti Kh8, 20. Re6: fe6:, 21. Dg4, Td8, 22. Rb6: Dd2f, 23. Kbl, Dd3t, 24. Kal en bet mat is voor Zwart niet te ontgaan. 19. g6Xf?t Kg8g7 Kf7komt zoowat op betzelfde neer. 20.* Rg5Xb6+ Kg7Xf7 Op Pb6: volgt De5:t benevens Pd5 geeft schaak en Da5: 21. De4h7t Kf7e6 22. Dh7e7f Ke6f5 23. Rc4-d3 mat. Ben zegt wel eens, dat 1. d4 tot vervelen- de partijen leddt. Men zegt zoo veel Temeuzensche Schaakelub. Op -de jaarvergadering, gebouden 26 Sep tember, waar de leden alien op edn na aan- wezig waren, is besloten alle discussdes over het verleden te beeindigen en de scbaakclub in stand te houden (met algemeene stem- men), en vervolgens zijn tot bestuursleden ge kozen de heeren: H. Bruch, voorzitter; Joh. van de Ree, secretaris-penningmeeste-r; Jac. Donze, commissaris. Tot leider voor den komenden winter- wedstrljd is -gekozen de beer G. A. den Decker.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 2