B UITENLAND GtBMENGDE BERICHTEF „ONBESOHAAMD OPTREDEN" TEGEN S.A.-MANNEN. DE AMBACHTSSCHOOL TE OOSTBURG. SAS VAN GENT. SELZAETE. AXEL. RECHTSZAKEN. Van onze adverteerders. GROOTE HONINGDRACHT VAN DE DRENTSCHE HEIDE. melding van beide provincies in omgekeerde volgorde zijn aangebracbt. Tenslotte beeft Minister Kalff namens de Regeering de schenkingen aanvaard. Na er op gewezen te hebben hoe de gang van de werkzaamheden en de overwonnen moeilijkheden reeds ten voile zijn geschetst, ■wees de Minister er op, hoe het karakter van ods volk is gevormd door den eeuwenlangen stnijd tegen het water en de verovering van het land op dat water. Het grootste en moeilijkste deel van de af- sluiting der Zuiderzee is nu achter den rug en thans kan verder worden gegaan met de in-poldering. Het is Lely's onvergankelijke verdienst-e, dat hij den weg heeft aangegeven, waarop dit grootsche werk tot stand kon komen. Zijne Exoellentie vervolgde daarop, dat de Regeering van oordeel is, dat ook nu moet en mag worden voortgegaan met de droogleg- ging, in het vertrouwen, dat er ook weer betere tijden zullen aanbreken. Spr. besloot zijn rede met er op te wijzen, hoe ons een gevoel van nationalen trots be- zielt, dat echter alleen waarde heeft in de be- reidwilligheid om dezelfde inspanning en toe- wijding te toonen als hier in dit werk door de vele werklieden is neergelegd. Daama zette de muziek het Wilhelmus in, dat staande door de aanwezigen werd meege- zongen. Nadat de eerewijn en ververschingen waren rondgediend, was er gelegenheid tot bezichti- ging van het monument. DE EXPLOITATIERESULTATEN VAN DE SCHELDETUNNELS. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt, dat de exploitatieresultaten van de beide tunnels onder de Schelde, te Antwerpen, gunstig blijven luiden. De verwachtingen, door de promotors van dit grootsche werk gekoes- terd blijken in ruime mate te zijn overtroffen. Van Zondag 10 tot Zaterdag 16 dezer heb ben 13.429 gewone auto's, 1814 vrachtauto's, 538 omnibussen en 1010 motorfietsen van de groote tunnel gebruik gemaakt. Ook de kleine tunnel blijkt in een ware behoefte te voorzien. Niet minder dan 168.741 voetgangers en 14.507 wielrijders zijn in den loop derzelfde week door deze tunnel gepasseerd. NOG WEER „BOVENNATU URLI JSvE VERSCHIJNINGEN". De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt: Het aantal plaatsen, vooral in het Walen- land, waar de heilige Maagd, sedert eenigen tijd, aan geloovige zielen zou zijn verschenen, zal men haast niet meer op de vingers kun- nen tellen. Na de visioenen van de kinderen Voisin en Degeimbre, later van Tilman Come, te Beauraing, de verschijningen te Banneux, te Okkerzele, enz., blijkt nu ook Rochefort, het bij alle toeristen, die de Belgische Arden- nen bezochten, bekende schilderachtig gelegen stadje, als bedevaartoord een kans te zullen krijgen. Een lOjarig meisje, de kleine Har- denne, beweert, op de plaats geheeten ,,La Briqueterie", reeds verscheidene malen de hei lige Maagd te hebben aanschouwd en met haar te hebben gesproken. Iederen avond begeeft de kleine zich, samen met hare ouders, naar de plek waar zij haar visioenen heeft en wordt aldaar door de twee a driehonderd aanwezigen luidop gebeden. ONTHULLING UIT DEN OORLOGSTUD. De gewezen Fransche censor Paul Allard heeft, naar Reuter meldt, de opzienbare ont- hulling gedaan, dat tijdens den wereldoorlog het „Deuxieme Bureau", de Fransche spion- nagedienst, aan Duitschland materiaal ge- leverd heeft teneinde aan hooggeplaatste Duitsche autoriteiten militaire geheimen te ontfutselen. De Fransche spionnagedienst had gedurende den oorlog een Fransch zakenman, Joseph Crozier, voor spionnage naar Nederland ge- zonden, waar deze in contact kwam met Al bert Ballin, den grooten Duitschen zakenman, die oorlogsgoederen voor de Duitsche regee ring kocht- Crozier kocht een zeepfabriek in Nederland <m teneinde de Fransche belangen beter te xunnen dienen, liet hij zich op de zwarte lijst van den Britschen geheimen dienst plaatsen als handelaar met den vijand. De Fransche spionnagedienst gelastte Crozier olie en vet- ten aan de Duitschers te leveren, die dezen zeer noodig hadden voor het vervaardigen van bommen. Op deze wijze kwam Crozier gemak- kelijk in verbinding met de Duitschers en kreeg hij inlichtingen die voor de geallieerden van groote waarde waren. Op zijn zakenreizen naar Berlijn vernam hij welke de bronnen waren waarover Duitsch land beschikte en kreeg hq inlichtingen over den duikbootenoorlog en de grootte der kanon- nen, o.a. van de dikke Bertha. De Duitschers en ook Ballin kregen nimmer verdenkingen tegen Crozier, dien zij voor een landverrader hidden. DE MOND- EN KLAUyVZEEREPIDEMIE IN BELGIe. De mond- en klauwzeerepidemie in Belgie, neemt nog steeds uitbreiding. Volgens de jongste officieele gegevens zijn thans onge- veer 700 gem-eenten besmet, waarvan meer dan 200 in Henegouwen alleen, 153 in Oost- Vlaanderen en 127 in West-Vlaanderen. Het aantal zieke dieren bedraagt 31.887 stuks voor het rundvee, 18.124 varkens, 3272 scha- pen en 160 geiten. Sedert de vorige maand blijkt het aantal besmette dieren met onge- veer 16.500 te zijn toegenomen. DE EXPLOITATIERESULTATEN VAN HET SPOORWEGNET. De Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen die, ten gevolge van de oecono- mische crisis en trots de door haar toegepaste bezuinigingspolitiek, sedert vele maanden, telkens weer hare rekeningen met een verlies- saldo moest sluiten is er, in Augustus einde- lijk in geslaagd een winstsaldo ten bedrage van 15.6 millioen francs te boeken. Het vorig jaar bedroeg het verlies, in Augustus, 2.1 mil lioen francs. Voor de eerste acht maanden van 1933 valt toch nog een exploitatie-verlies van 58.7 millioen francs te constateeren wat echter 132.8 millioen of 16.6 millioen per maand minder is dan in 1932. BELGISCHE BINNENSCHEEPVAART. De commissie belast met het onderzoek van de kwestie van hypotheek-leeningen aan de binnenscheepvaart, vergaderde met vertegen- woordigers der voornaamste hypotheekban- ken en afgevaardigden van de schippers- vereenigiqgen. Een accoord werd ondertee- kend, waarbij vermindering van interest wordt verleend alsook een moratorium van een jaar wat betreft het aflossen van hypo- theken door schuldenaren, die zich te goeder trouw in moeilijkheden bevinden. Dezelfde commissie heeft twee wenschen aangenomen: 1°. dat de regeering aandacht zou besteden aan de groote schade die aan de binnen scheepvaart wordt toegebracht door de tal- rijke voorkeur-tarieven die door de Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen zijn ingevoerd; 2°. dat het binnenlandsch vervoer j>er schip bij voorkeur zou gereserveerd wor den voor de Belgische schiippers en dat de openbare besturen en zij die van de binnen scheepvaart gebruik maken zouden tusschen- beide komen, opdat deze voorkeur doelmatig zal worden verleend. Zooals bekend hebben ook Nederlandsche scheepshypotheekbanken belangrijke leenin- gen op onderpand van Belgische schepen ver leend, schrijft ,,De Telegraaf". Wegens onbeschaamd optreden tegen eenige S.A. mannen zqn te Keulen twee meisjes tot 14 en 25 dagen gevangenisstraf veroordeeld. De meisjes, die naar een verjaarspartijtje waren geweest fuifden in een cafy, waar S.A. mannen zaten, nog een beetje na en staken daarbij een sigaret op. Een der S.A. mannen herinnerde hun er toen aan, dat de Duitsche vrouw niet in het openbaar rookt", waarop de meisjes op niet zeer beleefde wijze hun meaning over het rookverbod te kennen gaven. Het resultaat was dat zij gearresteerd wer- den. DE TRAiNSATLANTISCHE LUCHTSOHEPEN-DIENST. Na een langdurige bespreking met president Lichfeld en andere autoriteiten van de Good- yaer luchtschipmaatschappij, heeft dr. Ecke-" ner te Akron verklaard, dat hij hoopt, dat de trans-atlantische luchtschependienst in het voorjaar van 1935 geopend zou kunnen wor den. Dr. Eckener was zeer voldaan over het re sultaat, dat zijn onderhandelingen tot nu toe opgeleverd hebben. De noodige financieele middelen zal Eckener zoeken bij degenen, die hem 5 jaar geleden samenwerking in uitzicht gesteld hebben, n.l. de internationale lucht- schiptransportmaatschappij. Aan de marine- autoriteiten in Amerika zal Eckener toestem- ming vragen om Lakehurst voorloopig als eindstation in Amerika te gebruiken. Blijkt dit onmogelijk, dan zal in de buurt van New York of Washington een luchthaven worden inge- richt. TER NEUZEN, 27 September 1933. Met SLUITING STATION VLAKE. ingang van Zondag 8 October 1933 wordt het station Vlake voor reizigersverkeer gesloten en worden de verbindingen te Vlake met Hansweert-Zeeuwsch-Vlaanderen v.v. ver- legd naar station Kruiningen-Ierseke. Voor wagenladingen vrachtgoed en zendin- gen vee blijft het station Vlake geopend. TENTOONSTELLING VAN FOTOWERJiEN VAN AMATEUR-FOTOGRAFEN. Maandagavond had in „Ons Huis" op de Markt de prijsuitreiking plaats van de door het Nose-Comity uitgeschreven wedstrijd voor amateur-fotografen. De heer Van der Bruele, zette, als voor- zitter van het Nose-Oomite het doel en het streven van dit Comity uiteen, hetwelk be- oogt om alles aan te grijpen en uit te werken wat aan de stad onzer inwoning meer bekend- heid kan geven, om de publieke belangstel- ling te trekken en de welvaart van de inge- aetenen te verhoogen. Zij wil dit dus doen op een zoo breed mogelijke basis, zoodat het eene jaar dit denkbeeld zal worden uitgewerkt en het andere jaar weer een geheel ander terrain zal worden betredeci, doch bij dit alles ligt ten grondslag het bevorderen van den groei en den opbouw van onze gemeente. Dikwijls sluimeren latente krachten, die slechts een kleine aanmoediging behoeven om zich £ils het ware te ontplooien en dan blijken te zijn een grooten steun waarop gerekend kan wor den, die hunne krachten gaarne beschikbaar stellen om het doel wat het Nose-Comity zich immer voor oogen stelt te bereiken, n.l. het groot maken van Ter Neuzen, de koopstad van Zeeuwsch-Vlaanderen waar handel en scheepvaart ondanks den druk der tijden zich voortdurend uitbreidt en verfraait zoodat Ter Neuzen ook reeds als woonstad meer en meer bekendheid verwerft, hetgeen tevens ten goede komt aan de nijvere middenstand. Zeer zeker was de thans gehouden foto- tentoonstelling nog voor uitbreiding vatbaar, doch hetgeen door amateurs is ingezonden ge- worden gaf blijk tot welk een hoogte zich de amateurs hadden opgewerkt, him werk kon de toets der critiek ruimschoots doorstaan. Uit het goede wordt steeds iets goeds ge- boren en zoo vonden de amateurs elkaar die zich tot een vereeniging van amateur-foto grafen hebben aangesloten. Hij dankt in de eerste plaats de dames en heeren", die door hunne inzendingen het pogen en streven van het Nose-Comity hebben ge- steund en wenscht de bekroonden geluk met de aan hun werk toegekende prijzen. Ook de jury-leden wordt den dank van het Comity gebracht voor de beoordeeling der in gezonden foto-werken. Ten slotte hoopt spreker dat alien een steentje zullen bijtdragen tot steun van de omvangrijke taak die het Nose-Comity op hare schouders heeft genomen voor het be reiken van het bovenomschreven doel. Hiema werden de prijzen aan de bekroon den uitgereikt. Voor den uitslag verwijzen wij naar ons nummer van vorige week Woensdag. De prijzen bestonden uit foto-benoodigd- heden en medailles, terwijl bovendien alien een diploma ontvingen. Rest ons nog te vermelden, dat het door het bestuur uitgeloofd foto-toestel voor degene die het aantal in een glazen potje bevinden- de boontjes het best kon schatten, werd ge- wonnen door den heer F. Kegels, Tholens- straat, alhier, die precies het juiste aantal, 849, had aangegeven. HET GEBRUIK VAN MERKENVRIJE BOTER DOOR VEEHOUDERS. Omtrent het gebruik van merkenvrije boter door veehouders deelt men ons het vOlgende mede: Van het bepaalde in art. 2 lid 1 van het Nieuw-Crisis-Zuivelbesluit II 1932, waarin wordt voorgeschreven dat het in een bereid- plaats of een daarbij behoorende bewaarplaats voorhanden hebben van boter in eenheden voor verkoop of aflevering gereed, slechts toege- staan is op voorwaarde dat zij is voorzien van een crisisbotermerk, heeft het bestuur der Cri sis-Zuivel-Centrale, gelet op art. 3 tweede lid der Crisis-Zuivelwet 1932, Staatsblad 290, ont- heffing verleend aan veehouders-boterprodu- centen voor een hoeveelheid van ten hoogste Vi K.G. pond) per gezinslid per week voor zoover kan worden aangetoond dat genoemde hoeveelheid boter voor eigen gebruik be- stemd is. In een advertentie in dit blad wordt mede gedeeld hoe groot de bedoelde hoeveelheid boter in elk gezin onder de verschillende omstan digheden mag zijn. Indien bq controle meer boter wordt aangetroffen dan volgens dat lijstje geoorloofd is, kan proces-verbaal wor den opgemaakt wegens overtreding van art. 2 sub 1 van het Nieuw Crisis-Zuivel-Besluit II 1932. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van politie alhier, maakt be kend, dat omtrent ondervolgende gevonden voorwerpen, inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen. Rozenkrans, M. v. Pienbroek, Steenkamp- laan 33. Geldstuk, D. de Zeeuw, le Verbindingstr. 22. Muts, A. Guequierre, Brouwerijstraat 13. Zilveren kettinkje met hanger, F. de Zeeuw, Tholensstraat 3. Regenjas, I. J. Riemens, Noordstraat 101. Taschje met inhoud, R. Jonkman, Lange Kerkstraat 90. Overjas, J. Lagarde, Dekkerstraat 42. Damestasch met inhoud, zakdoek en para- pluie, C. d'Hond, Van Steenbergenlaan 47. Zegelring, A. van Maele, Benedenweg 7, Sluiskil. Belastingmerk, Ch. L. v. Laere, Vlooswijk- straat 63. Kinderportemonnaie met inhoud, A. L. de Feijter, Nieuwediepstraat 3. Huissleutel, E. Neve, Steenkamplaan 69. Koperen chapo, J. Riemens, Dekkerstraat. Studentenmuts, C. L. v. Liere, Tholens straat 54. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetensehappen, Mr. H. P. Marchant, zal Vrijdiag de herdenking van het 25-jarig be- staan vam de Ambachtsschool te Oostburg bijwonen. Gemeenteraad. In de op Vrijdag a.s., des avonds half zeven, te houden openbare vergadering van den ge meenteraad komen de volgende punten in be- handeling 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Vaststelling der rekening van de Ge- zondheidscommissie over 1932. 3. Vaststelling der rekening van het Bur- gerlijk Armbestuur over 1932. 4. Voorloopige vaststelling der gemeente- rekening met bijlagen over 1932. 5. Alsboven der rekening van het Gem. Electriciteits-Bedrijf over 1932. 6. Verzoekschrift van de afd. Ter Neuzen en omstreken van den Ned. bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slij- ters om vrijstelling koffiehuislocalitei- ten van personeele belasting. 7. Verzoekschrift van M. Stouthamer en P. van den Eeckhout om vervanging uitwateringssloot door buizen achter (hunne woningen. 8. Verzoekschrift van Jos. Adriaansens en n van Rob. de Caluwy om 2 lokalen van de zgn. pottenbakkerij in huur. 9. Verzoekschrift van Aug. Dullaert om intrekking van zijn erfpacht aan den Westdam. 10. Verzoekschrift om gemeentegrond in erfpacht en om vergunning tot afwij- king van art. 7 der bouwverordening, n.l. van A. Samijn en Fl. F. Dhooge. 11. Verzoekschrift van het bestuur van de afd. Sas van Gent van de VARA, om invoering verordening tot opheffing voorkoming van radiostoringen. 12. Voorstel tot aankoop grond van H. E. J. Nunnink en van A. A. Marquinie voor aanleg stoepen. 13. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1933. Over het tijdvak van 1825 September zijn alhier als werkzoekenden ingeschreven: 57 fabrieksarbeiders (waarvan 31 als geheel en 26 als gedeeltelijk werkloos), 3 transportar beiders, 1 timmerman, 2 metselaars, 1 schip- per, 1 monteur, 1 electricien, 1 bankwerker, 2 kantoorbedienden, 1 letterzetter, 8 losse ar- beiders, 5 landarbeiders, 2 grondwerkers, 1 bobijnster (vrouwel.); totaal 86. Aanhoudings-mandaat bekrachtigd. De dader, Pieter Everaert, die de vorige week den gendarme Windey te Selzaete met een riek emstig gewond heeft, is thans aan- gehouden en voor den onderzoekrechter, Jacquart, te Gent geleid. Na aan een streng verhoor te zijn onderworpen, werd het aan- houdingsbevel bekrachtigd. Tentoonstelling voor Nijverheid, Handel en Industrie. Nadat de eerste voorbereidende maatrege- len (na werkzaamheden' die geruimen tijd ge- vorderd hebben) getroffen zijn en de noodige toezeggingen en medewerking in uitzicht is gesteld, heeft de winkeliersvereeniging „Een- dracht maakt Macht" voor 1934 thans offi- cieel op haar programma geplaatst een Inter nationale Tentoonstelling op het gebied van Handel, Nijverheid en Industrie, op een binnen de kom van de gemeente gelegen terrein. In de eerstvolgende ledenvergadering zullen de- finitieve voorstellen worden gedaan. Over de vaststelling der datums zal later overleg volgen met plaatselijke en geweste- lijke zuster-organisaties en V.V.V.'s. Voorstellen Georganiseerd Overleg. Ter adviseering aan den Raad heeft de com missie voor Georg. Overleg in ambtenaars- zaken na uitvoerige besprekingen besloten de volgende voorstellen voor te leggen: le. Geadviseerd wordt de nieuwe werk- rooster voor de gemeentelijke gasfabriek, vol gens overgelegd ontwerp aan B. en W. ter vaststelling aan te bieden. 2e. Geadviseerd wordt aan den Raad niet in te gaan op het voorstel van den heer P. J. van Bendegem, lid der commissie. Dit voorstel luidt als volgt, n.l. om art. 23 letter f van het Ambtenarenreglement in dier voege te wijei- gen, dat voortaan gelezen wordt „Gedurende een kalenderjaar zullen tenmin- ste 26 vrije Zondagen moeten voorkomen van tenminste 22 uren, waarbij in acht wordt ge nomen het bepaalde bij art. 39 onder B ten 4e (der Arbeidswet) van het Werktijdenbe- sluit." In tegenstelling hiervan adviseert de com missie den Raad deze clausule te doen luiden als volgt: „Gedurende een kalenderjaar zullen tenmin ste 26 vrije Zondagen moeten voorkomen waarbij in acht wordt genomen het bepaalde bij art. 39 onder B ten 4e van het Werktijden- besluit." de onderwezen handalsvakken kan na vol- tooide studie exam-en worden afgelegd bij de Ver. Federatie van Nederl. Stenografie- leeraren, systeem Pitman. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van Dinsdag 26 September 1933. De volgende zaken werden behandeld: J. M. v. D., oud 18 j., stuurman te Ter Neuzen, werd verdacht dat hij op 3 Augustus 1933 te Ter Neuzen Pieter Harms heeft beleedigd. Eisch f 5 boete of 5 dagen hechtenis. Uit- spraak idem. P. A. B.( oud Ossenisse, werd Augustus 1933 25 j., schippersknecht te beklaagd, dat hij op 14 te Kloosterzande Josephus Dobbelaar heeft geslagen op het hoofd. Eisch 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. G. C. R., oud 39 j., werkman te Sluis, werd ten laste gelegd, dat hij op 13 Augustus 1933 te Middelburg in Vlaanderen A. F. Maenhout klappen op het hoofd heeft gegeven. Eisch f 20 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. E. J. B., oud 30 j., knecht te Hulst, werd verdacht dat hij op 23 Augustus 1933 te Hulst Theophiel Peeters met een geklompte voet een schop heeft gegeven. Eisch f 7,50 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak idem. L. E., oud 41 j., arbeider te Retranchement, werd verdacht dat hij op 21 Augustus 1933 te Sluis H. J. .de Lannoije heeft geschopt en met een klomp in het gezicht geworpen. Eisch 5 boete of 5 dagen hechtenis 1 maand gevangenisstraf voorw. proeftijd 2 jaar. Uitspraak 5 boete of 5 dagen hechtenis 1 maand gevangenisstraf voorw. proeftijd 1 jaar. MACHINESOHRIJVEN EN STENOGRAFIE De bijzondere aandacht wordt gevestigd op de in dit nummer voorkomende advertentie van de Pitmanschool te Goes en de door haar gegeven cursussen in machineschivtven (10-vingersysteem) zoowel voor beginners als voor meer gevorderden, en voor stenografi-e van toepassing op alle talen. De lesgelden zijn voor alle cursussen laag gesteld. Voor J. A. C., oud 27 j., veekoopman te Hoofd- plaat, werd ten laste gelegd, dat hiiji op 24 Juli 1933 te Hoofdplaat een koe, toebehoorende aan C. P. van der Sijpe, welke koe in de weide liep, daaruit heeft weggenomen met weder- rechtelijke toeeigenin^ Deze zaak werd verwezen naar den Rechter- Oommissaris belast met de behandeling van Straf zaken. S. I. d. W., oud 30 j., chauffeur te Retranchement, werd verdacht dat hij op 2 Augustus 1933 te Retranchement een staal- draad aan een paal van eenig electriciteits- werk heeft ge-bonden en daarmede een tractor met een dorschmacbine op den weg heeft gebracht waardoor de paal is ontzet en ver- hindering van stroomlevering in de woning van Dierickx plaats had. Eisch f 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. IN PLAATS VAN TWEE, VIER JAAR GEVANGENISSTRAF GEKREGEN. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage veroor- deelde een 23-jarigen betonwerker, een 26- jarigen bankwerker en een 22-jarigen arbei der wegens het gezamenlijk overvallen van een winkelierster op 8 Mei j.l. in de Maretakstraat te Rotterdam ieder tot vier jaar gevangenis straf. De jongemannen hadden getracht de kassa te ledigen. De Rotterdamsche recht- bank had hen ieder tot twee jaar gevangenis straf veroordeeld. MOTORBOTTER AANGEVARIEN DOOR ON1DERZEEBOOT. Dinsdagavond is, naar de N. R. Crt. meldt, in het Schulpengat bij Den Helder in de as- lijn van het vaarwater ter hoogte van de roode gasboei de motorbotter HD 7 door de onder- zeeboot O 13 aangevaren. Deze onderzeeboot kwam juist van een oefening terug en liep in de lichtlijn het Schulpengat binnen, terwijl een ander marinevaartuig de Frisco het gat uit- liep. Zooals later bleek bevond zich juist voor de Frisco de hotter, waarvan le lichten in die van de Frisco vielen. Eerst op het laatste oogenblik toen van uit- wijken bijna geen sprake meer was kwamen de lichten van den botter „los". De commandant van de O 13 trachtte nog door het roer geheel om te gooien, 'n aanvaring te vermijden, doch de schipper van den botter blijkbaar in de war gebracht door de beide schepen voor en achter hem legde eveneens het roer aan boord. Toen was een aanvaring onvermijdelijk. De O 13 raakte den botter juist achter den voorsteven, waardoor een gat in den boeg ont- stond. De drie opvarenden, de eigenaar schip per J. Sluijter en de visschers v. d. Loo en Kroon konden aan boord van de O 13 geno men worden, doordat deze door een handige manoeuvre vrijwel direct langszij den botter kon komen. Een poging om den botter mee te sleepen mislukte, omdat deze te veel water maakte. Losgelaten dreef de botter met den sterken ebstroom snel af en zonk binnen vijf minuten. Voor de opvarenden was het in-derdaad een geluk, dat de onderzeeboot zoo snel langszij kon komen. De botter, die in de as van het vaarwater is gezonken, was niet verzekerd. V AN DEN WAL IN DE SLOOT. Alaandagmiddag om zes uur is de 21-jarige groentehandelaar T. G. O. uit de Brabant- schestraat met zijn paard en wagen over den Kreekweg te Rotterdam gereden. Naast hem op den bok za-t zijn verloofde, de 20-jarige mej. C. D. Op de helling van den Oost Var- kenoordscheweg naar den Kreekweg werd het paard halsstarrig. Met het gevolg, dat de wagen achteruit de helling afreed. O., be- zorgd voor zijn verloofde, greep haar om het middel en sprang met haar van den bok. De jongelui kwamen in de sloot langs den weg terecht. Op korten afstan-d van hen reed ook de wagen met het paard in deze sloot. Omstanders wisten zoowel het paartj-e als het paard spoedig op het droge te brengen. Alleen de jongeman had een verwonding aan den enkel opgeloopen. Hij is met zijn ver loofde met een particulieren auto naar huis gebracht. INBRAAK IN EEN R.-K. KERK TE BUSSUM. Dieven hebben zich Maandagavond toegang verschaft tot de Heilige Hart-kerk te Bussum. Zij hebben ter zijde van het gebouw een lad der geplaatst en een ruit verbrijzeld, waama zij zich langs een binnenmuur in de kerk hebben laten zakken. De canon-borden bij de tabemakel zijn van hun plaats gehaald. Het is echter niet gelukt het tabemakel, waarin zich de kerksieraden bevinden, open te breken. De dieven hebben getracht een offer- blok achter in de kerk te forceeren. Ook dit is niet gelukt. Het kruisje, dat aan het slot hing was in de gleuf geduwd. Men heeft Dinsdagochtend op het tabemakel breekijzers gevonden, deze zijn evenals de ladder afkom- stig van een in aanbouw zijnd bouwwerk in de buurt. Dit is na de kerkinbraken te Blaricum, Ankeveen, Kortenhoef en in de Maria Kerk te Bussum de vijfde inbraak, welke de laat ste weken in een R.K. kerkgebouw in het Gooi heeft plaats gevonden. Op verzoek van den pastoor hebben 80 parochianen van Kortenhoef zich aangemeld tot het vormen van een wacht. Het kerk gebouw aldaar zal elken nacht door twee mannen worden bewaakt. BEHOOVING. Zaterdagavond is om ongeveer middemacht een brutale berooving geschied in een onbe- woonbaar verklaarde woning aan de Lang- straat onder voormalig Gestel. In dit huisje heeft de 51-jarige J. v. Osch, een zonderling, zijn intrek genomen. De man had zich reeds te bed begeven, toen hij plotseling ge- stommel hoorde en zich even daama voelde aangegrepen door twee individuen, die hem aan handen en voeten vastbonden. De in- dringers haalden vervolgens alles overhoop. doch vonden slechts tien gulden, waarmee zij zich uit de voeten maakten. Toen de be-roofde zich had kunnen bevrij- den, deed hij aangifte bij de politie, die ver- moedde met twee oude bekenden te doen te hebben. Dit bleek inderdaad het geval te zijn. In een naburig logement arresteerde zij zekere W. G. en B. M., die wegens diefstal met geweldpleging zijn gearresteerd en op transport naar Den Bosch zijn gesteld. OP HEETERDAAD BETRAPT. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft, naar het „Handelsblad'' berichtt, de politie te Hengelo (O.) een goeden slag ge slagen door het kranig optreden van een politie-agent. Deze zag, toen hij op surveil lance was in de buitenwijken, een licht in een winkel zich heen en weer bewegen. Bij onderzoek ontdekte hij, dat er zich een man in het perceel bevond en dat het keukenraam opgeschoven was. Na eenige oogenblikken kwam de man door dit raam naar buiten en is toen door den agent gepakt. Op het bu reau werd de gearresteerde gefouilleerd, waarbij .bleek, dat hij naast eenige gestolen goederen, waaron-der een partij sigaretten en inbrekersgereedschap, ook een scherp geladen cylinderrevolver bij zich had. Men hoopt met deze arrestatie voor goed een einde te hebben gemaakt aan de vele inbraken, welke daar den laatsten tijd zijn gepleegd. KAMPIOEN-VUISTBALLERS IN DE SLOOT. Zondagmorgen ongeveer zes uur reed bij Franeker, in de richting Harlingen, een auto waarin waren gezeten, zeven personen, on der wie de leden van de vuistbalploeg „Voor- waarts" uit Groningen, welke ploeg dien middag zou medespelen in de eindwedstrijden der veldkampioenschappen van het K.N.G.V. te Amsterdam. Voorts was in de auto ge zeten, de heer 'van der Geest, uit Groningen scheidsrechter voor het handbalspel in ons land, alsmede diens verloofde. De heer van der Geest zou bij de bovengenoemde spel- kampioenschappen als scheidsrechter fungee- ren in de eindwedstrijden handbal. Vermoede- lijk door de gladheid van den weg is de auto geslipt, met het gevolg, dat de wagen in een sloot langs den weg terecht kwam. Wonder boven wonder kwamen alle inzit- tenden er met een nat pak en eenige lichte verwondingen af. Men achtte zich evenwel niet in staat, om naar Amsterdam door te reizen en zoo moest de heer van der Geest aan de organisatoren der spelkampioenschap- pen van Amsterdam mededeelen, dat „Voor- waarts" uit Groningen in de vuistbalwed- strijden om het kampioenschap van Neder land niet zou kunnen uitkomen, terwijl hij zelf niet de hand-balfinale als scheidsrechter kan berechten. ZUIGWERK BOVEN HET LUTINEWRAK. De bergingsbooten „Nept-unis" en „Volhar- ding" van de firma's Doeksen en Dros heb ben de laatste dagen weer geregeld op het wrak der „Lutine" kunnen werken. Zater- dagnamiddag werden verscheidene platen huidkoper, waarin nog spijkers met het be kende Lutine-merk, bovenge-bracht. Ook werd geborgen een stuk wrakhout, met koperen bouten, alsmede een stuk ballast-ijzer van ongeveer tweehonderd en vijftig pond. Een en ander werd overgedragen aan de heeren Gongarijp en Binnendijk, resp. sub-agent en expert van Lloyds, die zich tijdens de berging aan boord der bergingsschepen bevinden. Het is merkwaardig hoe hard en gaaf het hout is, dat nu meer dan honderddertig jaar onder water heeft gezeten. De Drentsche honingoogst, van oudsher zeer belangrijk, blijkt volgens De Tel. ook dit jaar voor vele imkers uit en van buiten Drente goed te zijn. Drente is in velerlei opzicht het traditioneele land van de heidehoningwinst voor talloos velen, die er vooral vroeger, maar ook thans nog wel, met hun korven heentrok- ken. Speciaal in den bloeitijd van de boekweit, nu eenige jaren geleden, wist men vaak voile korven te verkrijgen. Kasten had men toen haast nog niet. Hoewel dit jaar de vooruitzichten tot voor enkele weken allerongunstigst waren, zoodat vele imkers reeds de hoop op een goed gewin hadden opgegeven, begon de heide door het warme weer in 't laatst van Augustus en in 't begin van September plotseling zooveel nectar op te leveren, dat de bijen slechts te oogsten hadden van een in overvloed gedekten „natuurdisch". In een paar weken werden de verzamelpunten volgetast met honing en de imker lachte vergenoegd. De heide, waarop steeds alle hoop gevestigd is, had 't tdch gedaan, de zon had den honing ,,er uit gebrand", zooals het in vakkringen luidt. DE ELECTRISCHE SCHOKKEN TE BLOEMENDAAL. Leverancier van het wegmateriaal verantwoordeljjk gesteld. In de raadszitting der gemeente Bloemen- daal zijn eenige vragen gesteld over de ,,elec- trische schokken", welke men op sommige punten der gemeente ondervindt, wanneer men een pas stilstaande auto bij een bepaalde weersgesteldheid aanraakt. De voorzitter, jhr. den Tex, deelde mede, dat de geleerden het, zooals meermalen voorkomt, ook in dit geval niet eens zijn. De schokken kunnen pijnlijk zijn voor een gezond mensch en zeer ernstige gevolgen hebben voor hartlij-ders. B. en W. zijn begonnen, den leverancier van het wegmateriaal verantwoordelijk te stellen, aldus de „Msb." Er wordt tegenwoordig een andere ,,mengin-g" gebruikt voor wegbedek- king. Een der Raadsleden vroeg, of niet des- noods de oude wegbedekking kan worden aan- gebracht. Wethouder Princenberg gaf in overweging, eerst af te wachten, of het ver- schijnsel zich nog voordoet, nu het bovendek ,,stroever" is gemaakt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 2