ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Mijn Eiland No. 9047 WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1933. 73 e Jaargang BINNEHLAND F E UIL LETON DE AFSLUITDIJK VOOR HET VERKEER VRI J GEGEVEN. TER NEUZENSCHE COURANT BONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Btf vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overlge lan den f 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. CItgeefster: Firaia P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels /O,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEEVE ADVERTENTIeN per 5 regels 50 cent bjj vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrtjgbaar is. Inzendlng van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BEAD VERS CUM NT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJD AG A V ON D, INZAMEEINGSWEEK VOOR HET NATIONAAL CRISISCOMIT6. De nationale inzamelingsweek welke van 4 tot 12 October ten bate van het Nationaal Crisiscomite wordt gehouden, zal op den avond van 3 October worden ingeleid door redevoe- ringen, welke Prinses Juliana en eenige leden van het dagelijksch bestuur voor de radio zul- len houden. MR. KNOTTENBELT NAAR DE EERSTE KAMER. In de Maandag gehouden zitting van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden der Eerste Kamer is in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Koster, tot lid van deze Kamer benoemd ver- klaard Mr. H. J. Knottenbelt te 's-Graven- hage, thans lid der Tweede Kamer. De heer Knottenbelt, die reeds vroeger te kennen heeft gegeven, dat hij op den duur niet lid van de Tweede Kamer wenschte te blijven zal het lidmaatschap van de Eerste Kamer aanvaarden. Opvolger van den heer Knottenbelt in de Tweede Kamer is Mr. W. C. Wendelaar, bur- gemeester van Alkmaar. PATRIMONIUM IN ZEELAND. Zaterdag vergaderde te Middelburg onder voorzitterschap van den heer W. A. den Hol lander het bestuur der gewestelijke organisa- tie van Patrimonium. Naar aanleiding van enkele ingekomen brie- ven van het Verbondsbestuur werd door den heer A. de Lange, lid van het Prov. Comite van de Centrale voor werkloozenzorg opge- ricbt door den raad van kerken, medegedeeld hoe dit comite is ontstaan en welk een taak het zich heeft gesteld. Vooral ten platten lande is nog weinig aan moreele zorg voor de werkloozen gedaan. In den breede werden besproken de factoren die den groei van Patrimonium in Zeeland tegenhouden. Toch zal weer in den a.s. win ter al het mogelijke worden gedaan om krach- tige propaganda te voeren, waarvoor een plan werd opgemaakt. Aan den verbondsvoorzitter, den heer G. Smeenk zal worden verzocht voor de gewes telijke organisatie een rede uit te spreken. Verder zullen zoo mogelijk in enkele plaatsen propagandavergaderingen worden gehouden, teneinde te trachten nieuwe afdeelingen op te rich ten. Oak zal contact worden gezocht met voor- aanstaande personen op politiek en kerkelijk gebied, teneinde bij hen de belangen van Patrimonium te bepleiten. Nadat nog eenige huishoudelijke zaken waren geregeld werd de vergadering met dankgebed gesloten. DE PRIJSVRAAG VAN HET NATIONAAL CRISISCOMITe. De propaganda-afdeeling van het Nationaal Crisiscomite deelt mede: Velen zullen reeds vemomen hebben, dat op 3 October ongeveer kwart voor tien des avonds een prijsvraag per radio zal worden bekend gemaakt. Het aantal prijzen, dat belangeloos door handel en industrie is beschikbaar ge steld stijgt geweldig en om de nieuwsgierig- heid van het publiek te bevredigen heeft het Nationaal Crisiscomite besloten een tot op heden bijgehouden prijzenlijst ter beschikking te stellen. Aanvragen te richten tot het Na tionaal Crisiscomite, Kneuterdijk 20, 's Gra- venhage, met insluiting van 2 postzegels van 0,05 voor zend- en administratiekosten. door VICTOR BRIDGES. (Nadruk verboden.) 23) (Vervolg.) ,,En wat is er toen gebeurd?" vroeg ik. Heeft iemand op 'm geschoten of iets der- gelijks opwindends gedaan?" Bascomb schudde zijn hoofd. ,,Daar hebben we ze de gelegenheid niet toe gegeven,'' zei hij grimmig. ,,Vo6r we naar bed gingen, lie- ten we Satan altijd door de achterdeur naar buiten en ik zou den man wel 's willen zien, die dan wat begon met Satan als zijn be- waker achter zich aan." Een paar oogenblikken bleef het stil. ,,Vertel me 's wat van die ziekte van mfgin oom," verzocht ik. ,,Hoe is het gekomen, dat hij zoo gauw gestorven is?" ,,'t Is begonnen met een regendag, meneer, toen-ie door-en-door nat geworden is. Op een morgen w^as-ie met zijn buks uitgegaan en toen begcn het te regenen. Hij was d'r niet op gekleed en hij kwam thuis, bar gewoon- weg nat tot op zijn hemd. ,,Eindelijk heb ik m'n bekomst, Bascomb," zei hij met een soort begrafenisstem. ,,'t Zou me niks verwonde- ren, als ik d'r' binnen een week geweest was." Meteen daarop ging-ie naar bed en tegen vijven was 't al mis lag-ie gewoonweg te ijlen. Ik vond hem erg ziek en omdat ik wist, dat die Manning een dokter was, ben ik toen naar mijn schuit geroeid en heb 'm gevraagd even te komen. Ik mocht 'm niet van 't oogeniblik, dat ik 'm v66r me zag af niet, maar d'r was geen ander in de buurt en dus moesten we tevreden zijn met wat we had den Toen we terug kwamen, was de patroon hard ziek. Hi} kende me niet meer en hij gooide zichzelf maar heen en weer en praatte allemaal onzin. ,,Maak hier in de kamer maar een bed voor me op," zei de dokter, toen-ie 'm zag, ,,als ik vannacht bier niet iblijf, is-ie CONGRES KATH. DEMOCRATISCHE PARTIJ. Zaterdag en Zondag heeft de Kath. Demo- cratische Partij in Nederland te 's Graven- hage haar eerste Congres gehouden na de tot stand gekomen fusie van de R. Kath. Volks- partij en Kath. Democratische Bond. Onder leiding van den partijvoorzitter, prof. dr. J. A. Veraart werden de statuten en het sociaal- economisch program behandeld en vastgesteld Zondagmiddag had een openbare demonstra- tievergadering plaats, waar o.a. de heeren C. D. Wesseling (voorm. voorzitter van de R.K. Volkspartijen prof. Veraart (voorm. voor zitter van den Kath. Dem. Bond) het woord hebben gevoerd. RAUW VET. Op vragen van het Tweede Kamerlid Van der Sluis betreffende het nemen van maat- regelen van regeeringswege tot verkrijgbaar- steiling in voldoende mate en tegen billijken prijs van rauw rund- en varkensvet, heeft de minister van economische zaken geantwoord: Door het prijsregelend^>ptreden ten aanzien van de overige vetten, ten gevolge waarvan de rauwe vetten naar verhouding het meest goedkoop zijn, is inderdaad een groote vraag naar rauw vet ontstaan. Rauw vet wordt thans voor doeleinden gebruikt, waarvoor men vroeger juist gesmolten vet bezigde. De ondergeteekende overweegt maatrege- len ter voorkoming van een tekort aan rauw vet voor den consument. CRISISHEFFING OP OLIeN EN VETTEN. Naar het Ned. Weekblad voor Kruideniers- waren met zekerheid zegt te vernemen, kan spoedig een crisisheffing op olien en vetten worden tegemoetgezien. De hoegrootheid de- zer heffing is nog niet bekend. Alleen kan het blad mededeelen, dat 't geen doel heeft, voor- raden van deze artikelen op te doen, daar ook deze onder de heffing zullen vallen en op ont- duiking door niet aangeven van voorraden strenge straffen zullen worden gesteld. Het blad verneemt tevens met vrij groote zekerheid, dat met ingang van 1 October een crisisheffing op suiker is te verwachten. Het bedrag ligt vermoedelijk tusschen 5 en 7 gul den per 100 K.G. Evenals bjj vroegere regelingen, zullen voor raden tot 500 K.G. van navordering worden vrijgesteld. Nader wordt omtrent- de crisisheffing op suiker gem eld: Het bericht heeft in tal van kringen, hoewel het niet of- ficieus, n6ch officieei was, bezorgdheid ge- wekt en de (anti-rev.) ,,Rotterd." heeft zelfs een circulaire onder de oogen gehad, waarin een firma haar klanten reeds een prijsver- hooging aankondigt in verband met de crisis heffing op suiker. Het merkwaardige van het geval is, dat noch op Economische Zaken, ndch op Finan- cien van deze heffing iets bekend is. En wan- neer met 1 October een crisis-heffing op suiker in werking trad, zou men het daar nu toch zeker wel al lang weten! DE STEUN AAN DE VARKENSHOT DERIJ. De Nederlandsche Varkenscentrale maakt bekend dat met ingang van 1 October geen varkens meer zullen kunnen worden gemerkt met merken toegekend voor de eerste periode. Na den genoemden datum zullen deze merken derhalve vervallen zijn. De merken toege kend voor de tweede periode, loopende van 1 April 1933 tot 31 December 1933, zullen kunnen worden aangebracht tot en met 4 Februari 1934, aan varkens geboren vodr 1 Janari 1934. Na 4 Februari 1934 zullen geen merken toegekend voor de tweede periode meer worden aangebracht. er vdor den morgen misschien al geweest." Wel, ik heb toen in de kamer van Mr. Janna- way een bed voor 'm opgemaakt en den vol- genden morgen ben ik naar Pen Mill geroeid en heb Mr. Drayton getelefoneerd. Daama was, om zoo te zeggen, de zorg van mijn af. Ik heb alles gedaan, wat me gezegd werd, maar, zooals u weet, heeft dat niets geholpen de patroon is niet beter geworden en twee dagen later bleef hij opeens, tegen den mor gen, dood". Hij wachtte even. ,,Ik wou, dat-ie nog maar even bijgekomen was", ging hij heesch voort, ,,al was 't maar voor een mi- nuut geweest Dan had ik 'm nog gedag kunnen zeggen Onwillekeurig kwam de gedachte bij me op, dat die woorden waarschijnlijk een waardiger grafschrift waren dan mijn oom verdiende, maar tegeldjk was er zoo iets ontroerends in het verdriet van den ruwen kerel tegenover me, dat ik me onthield van ze uit te spreken. „Wat mankeerde er aan den dokter?" vroeg ik, na een stilte. ,,Hoe kwam het, dat je niet met 'm kon opschieten?" Het gezicht van Bascomb verstrakte onmid- dellijk. ,,Ik vertrouw 'm niet, m'neer. Vol- gecis mijn deugt ie niet". Dat was ongeveer dezelfde opinie, met een klein verschil in de woordkeus, die Manning ten opzichte van Bascomb ten beste had ge geven en ik had moeite niet te lacheci. „Waarom denk je dat?" vroeg ik. „Wel, als-ie eerlijk en recht door zee was, waarom dee-ie dan, zooals ie dee Je van alles vragen en z'n neus in alles steken net, of 't zijn eigen huis was!" Hij zweeg en haal- de diep adem van vercntwaardiging. ,Hi voerde wat in zijn schild, of mijn naam is geen Bascomb, anders was-ie nooit zoo nieuwsgierig geweest". „Wat voor vragen deed hij je?" infor- meerde ik. „0, van allerlei", was het geergerde ant- woord. ,,Me aldoor uithooren over den patroon, ochtend, middag en avond rondsnuf- felen!om misselijk van te worden. Zelfs na de begrafenis is-ie nog twee of drie maal hier geweest, zoogenaamd om 't huis te be- kijken". ,,En heb je hem dat laten doen?" vroeg ik. DR. COLIJN TE LCOfDEN. Dr. Colijn heeft te Londen een onderhoud gehad met den Engelschen premier Mac Donald. Aan een interview dat hij een vertegen- woordiger van Financial News toestond, ont- leenen wij, dat de interviewer de in enkele financieele kringen herhaaldelijk opgedoken geruchten ter sprake bracht, waarin steeds weer werd beweerd, dat Nederland tenslotte genoodzaakt zou worden, den gouden stan- daard prijs te geven. Op de vraag aan Dr. Colijn, of hij meende dat het hiertoe zou komen, antwoordde deze: „Waarom zouden wij van den gouden standaard afgaan, terwijl onze bankbiljetten bijna voor 100 pet. zijn ge- dekt? In de troonrede, die verleden week Dinsdag ter gelegenheid van de heropening van de Sta- ten-Generaal werd gehouden, werd op ondub- belzinnige wijze verklaard, dat Nederland geen monetaire experimenten zal ondememen. Het is voor ons, aldus Dr. Colijn, niet noodig, den gouden standaard prijs te geven." Naar verluidt had't bezoek van den Neder- landschen minister-president Dr. H. Colijn met Mac Donald in de eerste plaats betrekking op verschillende technische vraagstukken, die in verband staan met de economische wereld- conferentie. Er zou sprake zijn van hervat- ting der conferentiewerkzaamheden. Men meent te mogen concludeeren dat de kans groot is, dat binnenkort een der commissies en wel de economische commissie, waarvan Dr. Colijn voorzitter is, bijeen zal worden ge- roepen. OPDRACHT TOT SUIKERAANKOOP DOOR RUSLAND. Een der Berlijnsche eorrespondenten van het ,,Handelsblad" telefoneerde (Van welingelichte zijde deelt men ons mede, dat de Russische regeering een commissie, welke in Nederland werkzaam is, opdracht heeft gegeven tot het koopen van suiker uit Ned. Indie, voor een totaal van twee millioen goudroebel. HET MELDEN VAN SCHIPBREUKEN. De regeering heeft thans vastgesteld, dat aan den persoon, die het eerst melding geeft van de stranding of het in uood verkeeren van eenig vaartuig of van het in drift geraken van lichtboeien enz., naar gelang van de be- lamgrijkheid van de mededeeling en van de moeite en den spoed, welke de aanbrenger betracht heeft, een premie zal worden toege kend. De berichten kunnen worden aange bracht bij den dichtstbijzijnden loodscommis- saris of kustwaehter. DE NED. R.K. MIDDENSTANDSBOND. De najaars-centrale raad van den R.K. Mid- denstandsbond in het bisdom Haarlem, zal dit jaar in Den Haag worden gehouden op Woens- dag 8 November. Voordien organiseert de bond nog een tweetal bestuurdersdagen, waar aan de orde zal worden gesteld het urgentie-, beginsel- en werkprogram van den Ned. R.K. Middenstandsbond PARTIJRAAD LIBERALE STAATS- PARTIJ. In de bijeenkomst van den partijraad der liberale Staatspartij de Vrijheidsbond, die te Amsterdam plaats had, zijn inleidingen gehou den door prof. dr. B. D. Eerdmans, mr. G. A. Boon en prof. C. W. de Vries over de duur- zame waarde van het liberalisme tegenover fascisme, nationaal-socialisme, autarchie en dictatuur, waarna zich een opgewekte discus- sie daarover ontspon. „Geen denken an -als-ie Bascomb had willed, nemen; had-ie vroeger moeten opstaan. Ik heb 'm gezegd, dat ik order had van Mr. Drayton, zee ik, om geeci mensch toe te laten. Toen wou-ie me een paar pond in me hand stoppen, maar toen heb ik 'm verteld hoe ik over 'm dacht, en toen wisten we, wat we aan elkaar hadden. Ik heb 'm niet meer geziea ook, tot voor een paar dagen, toen u met dien anderen meneer hier was". ,,Zijn nieuwsgierigheid heeft een eenvoudige reden", zei ik. ,,Huji wil het eiland huren en er een jachthaven van 'maken. V66r ik in Londen kwam, had hij Mr. Drayton al een bod gedaan". Bascomb keek lichtelijk sceptisch. ,,Daar heb ik niks van gehoord", verklaarde hij boudweg. „En dus zal 't wel uit zijn duim ge- zogen zijn. Want 't is een deugniet, m'neer, let op m'n woorden". „Misschien heb je gelflk", zei ik, terwijl ik een sigaar opstak. „Maar dat maakt weinig uit 't kan ons koud laten - want ik denk er niet aan, 't huis te verhuren en dat heb ik hem al gezegd ook. Als die jachthaven zui- vere koffie is, zullen 'we wel niet dikwijls meer't genoegen van zijn gezelschap hebben". Ik stond op. „Ik ga nog 'n eindje wandelen'', ging ik voort. „Laat de voordeur maar open, die sluit ik wel, als ik terugkom". Ik ging de hal door, waar Satan, op een mat voor het vlammende houtvuur, luxueus uitgestrekt, lag te dommelen. Hij hief zijn kop op, toen ik binnenkwam en toen toiji me mijn pet van den kleerenhanger zag nemen, stond hij op. „Kom maar mee", zei ik. „Als je lust hebt, gaan we samen een luchtje scheppcn. Dat plan beviel hem blijkbaar, want hij ging mee de loggica door en daama wandel- den we, netjes naast elkaar, het- grintpad naar de aanlegplaats af. Het was een praehtige nacht; de maan- sikkel stond even boven den horizon en boven mijn hoofd schitterden millioenen sterren in stille pracht. Toen ik onder de boomen vandaan kwam, trof me de schoonheid van mijn omgeving z66, dat ik eerbiedig verrukt bleef staan en om me heen keek. Alles was stil, alleen door het riet ging een zacht ge- Algemeen was men van meening, dat de liberale partij haar standpunt en houding scherp moest afbakenen, zoowel tegenover communisme en socialisme als tegenover fas cisme en nationalisme en dat de liberale partij alle vormen van autarchie en dictatuur ver- werpt, wijl deze altijd gepaard gaan met rech- teloosheid en willekeur, daarmede op geener- lei wijze samenwerking mag zoeken. Ook de liberale jongeren spraken zich in dien geest uit. De bond van jonge liberalen was op de vergadering vertegenwoordigd. Verder bleek men algemeen van oordeel dat de liberale par tij met handhaving van de liberale regeerings- beginselen aanvaarding in het belang van de persoonlijke en geestelrjke vrrjheid tegenover de nationale regeering heeft te steunen. Voorts wilde men zien onderzocht of het mogelijk zou zijn om ook te komen tot eventueele ontbin- ding van een gemeenteraad, die van zijn be- stuursmacht misbruik maakt. In ieder geval achtte men dwang tegenover het lager gezag onmisbaar, indien het niet wil medewerken aan de door de regeering gestelde doeleinden. Na de discussie deelde mr. Fock mede, dat het de bedoeling is van het hoofdbestuur om op 15 October a.s. een plan voor te leggen voor de actie, die in het geheele land moet worden gevoerd, teneinde het standpunt der partij overal in den lande aan het Nederland sche volk voor te dragen. Mr. Fock voegde hieraan nog toe, dat bij den aanvang der ver gadering het advies van den partijraad is ge vraagd omtrent de verkiezing van den nieu- wen partijvoorzitter en dat men algemeen van meening was, dat mr. W. C. Wendelaar, bur- gemeester van Alkmaar, zijn opvolger moest zijn. Aanbieding van het Zuiderzee- monument. Maandagmiddag is de weg over den afsluit- dijk van het IJsselmeer officieei voor het ver- keer vrijgegeven en daarmede is een belang- rijke periode in den arbeid der Zuiderzee- droogmaking afgesloten. Weliswaar was er reeds een beperkt ver- keer op den mooien weg toegelaten, en daar- van heeft het Nationale Crisis-Comitd dank- baar geplrofiteerd, aangezien daaraan ruim een ton kon worden afgedragen welke als tol door dat verkeer sedert 23 Januari van dit jaar werd opgebracht, maar volkomen was de openstelling toch pas nadat Maandag middag de plechtige overdracht was geschied van het monument dat de M. U. Z. aan de Regeering heeft aangeboden. Op de plaats waar het laatste sluitgat van den Afsluitdijk was gedicht op den gedenk- waardigen dag van dien 28sten Mei 1932, ver- zamelden1 zich ongeveer een vierhonderd be- langstellenden, die aan de uitnoodiging van den Minister van Waterstaat gehoor hadden gegeven. Het was ongeveer half vier, toen Ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler het spreekgestoelte betrad voor het uitspreken van een rede, waarin hij enkele mededeelingen deed omtrent het voltooide werk. Daarop verkreeg Ir. Telders het woord, teneinde het monument over te dragen, dat door de Maatschappij tot Uitvoering der Zui- derzeewerken aan de Regeering werd aange boden. Als plaats van het monument werd ge- kozen de plek, waar, op 28 Mei 1932, de af sluitdijk van de Zuiderzee werd gesloten. De gedachte van den ontwerper Dudok is geweest een monument te ontwerpen in har- mcnie met den aard van het grootsche werk en met de uitzonderlijke omgeving, waarin het zou moeten worden geplaatst. Ter weerszijden van den toren, waarvan het hoogste punt ongeveer 25 M. boven den waterspiegel is gelegen, leiden twee breede trappen naar een hordes op ruim 6 M. boven den waterspiegel, uitzicht gevende op het IJsselmeer, terwijl van dit bordes af door twee teak-houtien deuren toegang wordt ver- kregen tot een wenteltrap in den toren, welke aan de Waddenzee-zijde opzettelijk gesloten is gehouden en aan de IJsselmeerzijde van glas voorzien is; naar boven gaande dwaalt de blik dan alleen over het IJsselmeer. Ter hoogte van ongeveer 18 M. boven den waterspiegel krijgt men van een platform af een onverwacht wijdsch uitzicht over de Wad- denzee, terwijl zoowel naar het Oosten als naar het Westen het machtige dijklichaam als een rechte streep vervaagt, slechts aan de Oostzijde door het Breezand en door het Komwerderzand onderbroken, om aan den horizon zich op te lossen in de nauw zicht- bare afteekening van het oude land. Aan de Waddenzee is, tegen den toren, in een golfmotief, van de hand van den beeld- houwer Hagedoom, een gedenkblok van Beiersch graniet aangebracht, waarop in gouden letters de woorden: ,,Hier werd de dijk gesloten 28 Mei 1932" staan vermeld. Aan de IJsselmeerzijde zal ter hoogte van het bordes, ander een aan den toren gebouw- den luifel, een reldefplaat worden geplaatst, waarop de voortdurende arbeid van het Nederlandsche volk verricht aan de uitbrei- ding van zijn grondgebied, door den beeld- houwer Hildo Krop symbolisch is weergegeven door enkele steenzetters en waaraan de er bij geplaatste zinnen: ,,Een volk dat leeft, Bouwt aan zijn toekomst" tevens uitdrukking geven. In den toren zelf zal een bronzen plaat met verklarenden tekst worden aangebracht. Het gebouw is opgetrokken uit gewapend beton. de voet bezet met basalt-lava-steenen; de treden van de trappen naar het bordes en het bordes zelf zijn belegd met gele en paarse tegels, de treden van de wenteltrap met Beiersch graniet, terwijl de dekbanden uitge- voerd zijn in zwart Zweedsch graniet en het helwitte opgaande betonlichaam is behandeld met Tintoorete, als dakbedekking is rood koper gekozen Het werk werd uitgevoerd door de Hol- landsche Beton-Maatschappij. Vervolgens verkreeg de burgemeester van Leeuwarden, Mr. Van Beyma, als voorzitter van het Comity uit Friesland en Noord-Hol- land tot oprichting van een gedenkteeken op den Afsluitdijk der Zuiderzee, het woord. Deze spreker herinnerde er aan, hoe aan beide zijden van den dijk de begrijpelijke drang was ontstaan om uiting te geven aan de vreugde over de tot standkoming van deze verbinding. En als resultaat daarvan kon Mr. Van Beyma thans aan den Minister verlof vragen voor het aanbrengen van een paar bronzen gedenkplaten op de heftorens der Spuisluizen te Komwerderzand en te Den Oever. Deze platen zijn 2 bijl 1 M. groot. Die van de Noord-Hollandsche zijde bevat naast de wapens der twee provincien en de jaartal- len 1927 en 1932 het volgende opschrift: Onder de Regeering van Koningin Wilhel- mina is deze Afsluitdijk, hoofdwerk van de gedeeltelijke droogmaking der Zuiderzee, rechtstreeksche verbinding van Noord-Hol- land met Friesland, in 5 jaar tijds tot stand gebracht door het vemuft en den arbeid van Nederlandsche ingenieurs, aannemers en werklieden. Ter herinnering hieraan is deze plaat door tijdgenooten aangebracht." De plaat aan de Friesche zijde bevat het- zelfde opschrift, waarbij de wapens en de ver- fluister. Dwars over de baai lag een breede streep verflitsend zilver en naar weerskanten teekende zich, schaduwig-vaag, de kustlijn af. Met Satan naast me liep ik de open strook land over. Mijn gedachten waren nog ver- vuld van mijn gesprek met Bascomb en aan den kant van het water bleef ik staan en deed nadenkend trek op trek aan mijn sigaar. Alles wat ik zoo juist gehoord had beves- tigde mijn eigen indruk. Oom Richard was overtuigd geweest, dat zijn leven ibedreigd werd of hij daarin gelijk of ongelijk had, liet ik voor het oogenblik in het midden en Bascomb deelde dat vermoeden. Vooral dat laatste leek me een punt van gewicht, want tot dusver had mijn waardige „huishoudster" geen blijk van een te veel aan verbeeldings- kracht gegeven. Het eenige waarbij hij lich telijk overdreef, was zijn antipathie ten op zichte van vriend Manning. Zijn wantrouwen was zoo sterk, dat ik me afvroeg of het tenslotte op een zeer zuiver onderscheidend instinct gebaseerd kon zijn. Want de nieuwsgierigheid van vriend Escula- pus ging wel wat te ver -i tenzlji Bascomb overdreef en zelfs als je 's dokters wensch, om 't eiland te huren, in aanmerking nam. Ik had den man maar den keer gezien, maar hij had iets, dat ook mij niet beviel, ondanks zijn charmante manieren en zijn belangelooze zorg voor mijn oom. Misschien was 't iets in de uitdrukking van de hel-blauwe oogen iets hards en tegelijk iets loerends of mis schien de manier, waarop hij geprobeerd had me tegen Bascomb op te zetten. Natuurlijk was het hoogelijk onwaarschijnlijk, dat hij iets met de Roda te maken had, maar toch leek het me verstandig om hem op de lijst van verdachte personen te zetten. Ik bevond me in een toestand, waarin ik wel zou doen, om mijin aangeboren goedgeloovigheid en de eigenschap die men „goed-van-vertrouwen" noemt en die ik in hooge mate bezat, niet te zeer den vrijen teugel te laten. Mijn gedachten dwaalden af naar mijn oom. zooals ik hem nu zag, na Bascomb's verhaal. Door dien vriendschappelijk-gekleurden bril bekeken was hij een heel wat menschelijker en sympathieker figuur dan hij me eerst ge- leken had. Daargelaten wat hij vroeger ge- daan had, de laatste dagen van hem waren dramatisch genoeg geweest, om een gevoel van medelijden mijnerzijds te bilkjiken. Ik zag hem al zitten, in die groote stille kamer, urea en uren achtereen, met een flesch whisky,, naast zich en tot gezelschap herinneringen, bittere of schuldige herinneringen, die aan zijn geweten knaagden. Ik zag hem onrustig in zijn stoel heen en weer schuiven, als de regen in een plotselinge vlaag tegen de ruiten klet- terde en het geloei van den wind en het unheimliche ruischen van de zee hem eraan herinnerden, dat de vergelding daarbuiten op de loer lag. Het kan natuurlijk zijn, dat mijn mede lijden een niet onbelangrijken stimulans vond in het feit, dat ik, in zekeren zin, in hetzelf.de schuitje zat. De kans op een lang en vredig leven was voor mij al even gering, als die voor hem geweest was en ik had daarbij nog de ergernis, dat ik, wat de reden van die onpopulariteit betrof, volkomen in het duis- ter tastte. Ik wist alleen, dat het gevaar, hem bekend, nu ook mij bedreigde en dat het zich elk oogenblik op een buitengewoon on- aangename manier kon manifesteeren. Met een geirriteerd gevoel over mijn vol komen machteloosheid staarde ik over het deinende, grauwe water. Alles was donker alleen aan den overkant, op den steenen stei- ger, pinkte een oranje lichtje. Het was een geschikte ensceneering voor iemand met moordneigingen en ik vroe^ me juist af, welke punt van het kompas het geschikst voor een aanval zou zijn, toen iets mijn aandacht trok. Links van me, de richting van Barham Lock uit, werd de duisternis opeens doorboord door een zwak, maar helder lichtje. Ik tuurde emaar en vroeg me af, wat dat wel kon zijn. Op dat gedeelte van de kust stond geen enkel huis, zelfs geen loods of schuur en het water was op die plek zoo ondiep, dat geen enkel schip daar voor anker zou gaan. Wel een minuut of vijf zocht ik naar de oplossing van dit raadsel opeens had ik het. Het was het toplicht van de boot van vriend Manning, die daar in de donkerte onder de boomen vastgemeerd lag. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 1