OEMENGDE BE&IGHTEE Feuilleton - vertellingen LANDBOUWBEBICHTEN. AUTOBUSDIENST GOES—KATSCHE VEER. AXEL. STOPPELDIJK. SELZAETE. BRESKENS. RECHTSZAKEN. HOOGER BEROEP. BRABANTSCHE BRIEVEN. Ulvenhout, 19 September 1933. •de kosten van verbetering van den weg PhilippineDriekwart is een bedrag van 33.125 uitgetrokken. Weg HulstIvijkuit. Als bijdrage aan de provincie Zeeland in de kosten van verbetering van den weg Hulst Kijkuit is uitgetrokken f 10.000. Verbetering van de afwatering in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Ten vorigen jare hebben Ged. Staten van Zeeland zich tot den vorigen Minister ge- wend met de vraag, in welke mate de regee- ring bereid zou zijn een bijdrage te verleenen in de kosten van werken tot verbetering van de afwatering in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan deren, indien ter behartiging van die ibelangen een waterschap werd opgericht. Overweging van deze aangelegenheid heeft 's Ministers ambtsvoorganger er toe geleid zich in begin- sel bereid te verklaren te bevorderen, dat in de kosten van een op f 480.000 geraamd ver- beteringsplan een bijdrage worde verleend van 28 pet. dier kosten tot een maximum van 133.000. Ten einde de Staten-Generaal in de gelegenheid te stellen zich in beginsel over deze bijdrage uit te spreken, wordt voor dit doel een bedrag van 10.000 aangevraagd. REGISTRATIE DER TUINBOUW- BEDRIJVEN. Bij artikel 9 der Landbouwcrisiswet 1933 heeft de Regeering de bevoegdheid verkregen om de voortbrenging van z.g.n. crisisproduc- ten te beperken, te venbieden of voorwaarde- Jijk toe te staan. Alvorens tot eenige maatregel voor een be- paald product te kunnen komen is het echter noodig om den omvang der productie en voor- al den aard der bedrijven te leeren kennen. Omdat naar alle waarschijnlijkheid ook voor verschillende tuinbouwgewassen de Re geering van bovenbedoelde bevoegdheid ge- bruik zal moeten maken zal nu door tusschen- komst van de veilingen een inventarisatie plaatsvinden van de oppervlakte beteeld met groenten en fruit. Teneinde hiermede zoo spoedig mogelijk ge- reed te zijn is onder leiding van de Provin- ciale Commissie voor elk der veilingen een bepaald rayon gevormd. De betreffende veiling heeft dan tot taak om van alle binnen haar rayon woonachtige verbouwers van tuinbouwgewassen, dus ook van niet leden hunner organisatie, een biljet in te zenden waarop den omvang en den aard der bedrijven staat vermeld. Daar de inhoud dezer biljetten bij de verder ten aanzien van de verbouwers van tuinbouw gewassen te nemen maatregelen de grond- slag zal vormen waarop deze worden uitge- voerd is het van het grootste belang dat een ieder die wenscht voort te gaan met den ver- bouw van groenten en fruit zorgdraagt dat zrjn bedrijf ook wordt ge'inventariseerd. Mocht eenige twijfel bestaan of men onder deze inventarisatie valt dan zal men goed doen zich zoo spoedig mogelijk in verbinding te stellen met de veiling waaronder men resorteert. Deze twiijfel zal in het bijzonder bestaan ten aanzien van de vroege aardappelen. Deze worden m.l. tot de tuinbouwgewassen ge- rekend, mits ze zijn gerooid v66r 1 September. Een ieder wordt dus in zijn eigen belang aangeraden om zorg te dragen dat zijn be drijf wordt ge'inventariseerd indien men groenten (ook grove groentengewassenof fruit verbouwt. BOUW VOORSCHOTTEN. Bij beschikking van de Ministers van Sociale Zaken en van Financien is ingetrokken het bij beschikking van 16 Juli 1931, aan de gemeente Sas van Gent toegekende voorschot van 22.000, ten behoeve van den bouw van 10 arbeiderswoningen door de R. Kath. woningbouw-vereeniging ,,Volksbelang" al- daar. REGELING INVOER VAN SIERPLANTEN. De Staatscourant bevat een Kon. besluit houdende een regeling van den invoer van niet-houtvormende siergewassen alsmede van Azalea Indica en Hortensia met of zonder potten of kuipen. Het contingent is bepaald op 100 pet. van den gemiddelden invoer in de jaren 1930 en 1931. De contingenteering geldt van 1 September af en is voor 12 maanden vastgesteld. Onder de niet-houtvormende siergewassen ziijin om. begrepen: Palmen, Camellia, Olivia, Aspedistra, Aralea, Ficus-Elastica, Brome- liaceeen, Azalea Indica, Hortensia, Vetplan- ten, Cacteeen, Varens, Araucaria's (sierden- neni. Niet onder de contingenteering vallen Erica's. Belanghebbenden bij de contingenteering kunnen zich om inlichtingen wenden tot de Kamer van Koophandel voor hun ressort. KAN AAA. DOOR ZUID-BEVEAAND. Het peil van het kanaal door Zuid-Beveland zal, in verband met de uitvoering van wer ken aan de Oostsluis te Hansweert tot nadere aankondiging worden gehouden op een peil dat ligt tusschen 1,25 en 0.56 M. beneden het normale kanaalpeil, zijnde 0.26 M. N.A.P. De afdeeling voor de geschillen van bestuur van den Raad van State behandelde een be- roep van J. C. Krijger, ondernemer van een autobusdienst, welke een verbinding v^rmt van Goes naar Katscheveer, tegen een besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij aan zekeren Van Strien vergunning is verleend voor exploitatie van een autobus-verbinding over hetzelfde traject. Voor den Raad van State lichtte de heer Krijger zijn beroep toe, betoogende, dat er feitelijk voor 2 endememingen geen plaats is op dezen afstand van 7 K.M., doch dat het instellen van een beurtdienst gewenscht is, waartoe Van Strien echter niet bereid is. Namens den heer Van Strien voerde Mr. Willems te 's-Gravenhage het woord. Z.i. zou een beurtdienst de situatie niet verbeteren en wenscht ook het publiek zulks niet. De Kroon zal later beslissen. EEN AANRIJDING. De heer B. uit Zuidzande kwam Woensdag tusschen Oostburg en Schoondiijike, met zijn motor in botsing met een auto, met als ge- volg, dat B. naar het ziekenhuis te Oostburg ter behandeling moest worden overgebracht. en zijner beenen was deerlijk gekwetst. De bestuurder van den auto schijnt in dit geval niet vrij uit te gaan. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 10 tot en met 16 Septem ber zijn in onze provincie voorgekometi 5 gevallen van roodvonk, n.l. 4 te Vlissingen (w.o. 3 in den gezin) en 1 te Biggekerke. AUTOBU S-OONOESSIE. Ged. Staten van Zeeland hebben besloten aan A .Aeendertse te Hansweert (gemeente Kruiningen) vergunning te verleenen tot het in werking brengen van een dagelijkschen autobusdienst van den aanlegsteiger van den Provincialen stoombootdienst op de Wester- Schelde te Hansweert naar het spoorweg- station KruiningenIerseke en omgekeerd. POAIT IE-DIP AOM A. Voor het politie-diploma met aanteekening slaagde te Amsterdam de heer J. J. de Ruiter te IJzendijke. 25-JARIG BESTAAN AMBACHTSSCHOOA. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der ambachtsschool te Oostburg zal op 30 September en 1 October a.s. een tentoonstel- ling worden gehouden. Markt Maandblad. De maandelijksche verschijning van het reclame marktblad is thans definitief ver- zekerd. Gemachtigd hiertoe door de leden- vergadering der winkeliersvereen. „E. M. M." kregen de plannen en voorbereidingen haar beslag en gaat eerstdaags het October-num- mer ter^perse. De heer D. van Driel ontwierp voor de krant een sprekende kop, waarin de naam der krant „Axel Centrum van Z.- Vlaanderen" in een sprekende moderne letter fraai uitkomt. Ter linkerzijide wordt deze naam in den bovenhoek geflankeerd door een Mercurius-kop met een symbolische voorstel- ling als achtergrond waaronder het woord „Handel". Aan den rechterkant ontwaren wij de Industrie", eveneens zinnebeeldig voorge- steld met rookende fabrieksschoorsteenen etc. op den fond. Onder het woord Axel, precies in het mid den, zien wij Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen geteekend, met in het centrum Axel. De ver schillende spoor- en tramwegverbindingen vinden een centraal aanknoopingspunt in de groote, sprekende stip die de stad voorstelt en waarachter zich het silhouet van het stad- huis afteekent. De redactie is opgedragen aan den heer A. Th. 't Gilde, die in verband daarmede voort- aan als 2de secretaris zal optreden. ARM AN ON BRUIKBAAR BIJ VOCHTIG WEEK. Rheumatiek maakte werken tot een kwelling. Tot hy het juiste middel vond. Hier volgt een merkwaardig voorbeeld van de wijze waarop vochtig weer de gewrichten kan aantasten van iemand, die vatbaar is voor rheumatiek. „Ik heb heel erg aan rheumatiek geleden", schrijft ons iemand, ,,en heb zoo erge pijnen in mijn gewrichten gehad, dat het haast niet te dragen was. Het was altijd het ergst op regenachtige dagen. Dan kon ik eenvoudig mijn arm en niet gebruiken en het werken was my werkelijk een marteling. Ik probeerde twee verschillende middelen tegen rheuma tiek, maar ik was na de kuur nog altijd even slecht. Toen zei men mij dat ik Kruschen Salts moest probeeren en nadat ik een flacon gebruikt had, voelde ik verbetering. Dus ging ik er natuurlyk mee door en nu ben ik aan- merkelijk beter en ik heb me in geen jaren zoo best gevoeld. Gewoonlijk voelde ik me zoo lusteloos en lui, maar dat ik weer kan werken is nu een pleizier voor me geworden inplaats van een schrik". S. B. Het organisme van den lijder bevat een teveel aan urinezuur, wat de oorzaak kan zijn van rheumatiek. Dit kwaadaardig urinezuur kon ontstaan, doordat de inwendige organen onvoldoende werken. Kruschen Salts nu spoort de afvoerorganen dusdanig aan, dat elk spoor van afvalstoffen regelmatig en volkomen ver- wjjderd wordt. Kruschen maakt en houdt U inwendig schoon en zuiver. En Uw geheele wezen lichaam en geest ondergaat deze verfrisschende werking. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0,90 en 1,60 per flacon. Stralende gezondheid voor Sen cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. Adv. Tijdens het onweder dat Donderdagmorgen over onze gemeente trok, werd een rund in de weide bij den landbouwer J. Hamelink, doodgeslagen. Gendarme mistoandeld. Dinsdagnamiddag begaf de deurwaarder De Cuyper, vergezeld van den gendarmen Raes en Windey, zich naar de landbouwers- wijk Callemansputte om beslag te leggen op eenig vee, dat op stal was gezet biji Everaert. Dit liep niet zonder moeilijkheden af, want de gendarme Windey kreeg een steek van een vork aan het linkeroog. Dr. Mobilde heeft den getroffene behandeld en hem vervoerd naar het militair hospitaal te Gent. Volgens ontvangen bericht zou het oog verloren zijn en is het voorhoofd deerlijk ge- schonden. Men vreest zelfs voor verwikke- lingen. Windey staat alhier bekend als rn^ri van plicht en Everaert als een zachtzinnig man. EAAEWOUTSDIJK. Men schrijft ons: In een gecombineerde vergadering op 1 Juli 1933 te Driewegen gehouden van gemeente- raad, burgerlijk armbestuur en gemeente- ambtenaren, legde de heer E. A. van der Bent te Ellewoutsdijk zijne functies neer van gemeente-ontvanger en secretaris-penning- meester van het voormelde armbestuur, welke door hem sedert 1880, dus 53 jaren, werden bekleed. Bij die gelegenheid werd hij door den Burgemeester, sprekende namens alien, over- eenkomsUg zijne vele en trouwe diensten van 1 anger dan een halve eeuw, gehuldigd en hem dank gebracht. In deze bijieenkomst werd den seheidenden ambtenaar de toezegging gedaan van een in bewerking gegeven geschenk, als een tast- baar blijvend bewijs van erkentelijkheid. Dit geschenk, bestaande uit een album met fraai gecalligrafeerde opdracht en bevattende de namen en kwaliteiten, netjes uitgevoerd, van de bestuursleden en ambtenaren werd den gemelden ambtenaar dezer dagen overhan- digd en door hem, onder groote dankbaarheid aanvaard. Door tot nu toe onbekende oorzaak ont- stond brand in een landbouwschuurtje van den heer G. alhier. Spoedig toegeschoten hulp kon beletten, dat de brand zich uit- breidde, zoodat de schade, welke door verze- kering gedekt wordt, zich beperkte tot het dak. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE MIDDEABURG. De Rechtbank heeft in hare zitting van heden (Vrijdag) de volgende vonnissen uit- gesproken G. E., oud 34 j., koopman te Amhem, ver- dacht van oplichting, werd vrijgesproken. J. M. F., oud 50 j., te Souburg, is met be- vestiging van het vonnis van den kantonrech- ter, wegens overtreding van de Vleeschkeu- ringswet veroordeeld tot 18 boete of 18 dagen hechtenis. C. V., oud 32 j., te Hoek, is wegens over treding van de Rijwielwet, met bevestiging van het vonnis van den kantonrechter, veroordeeld tot 15 boete of 15 dagen hechtenis. POAITIERECHTER TE MIDDEABURG. Zitting van Dinsdag 19 September. De volgende zaken werden behandeld: W. K., oud 21 j., chauffeur te Ter Neuzen, werd verdacht dat hij op 19 September 1932 te Sas van Gent geen bewijs heeft getoond inzake inschrijving voor de Inkomstenbelas- ting. ESsch: f 2 boete of 1 dag hechtenis. Uitspraak idem. T. M. de V., oud 25 j., schippersknecht, zon der vaste woonplaats, wegens alsvoren te Sas van Gent, aan boord van het schip ,,Spes" op 17 November 1932. Eisch/7,50 boete of 3 dagen hechtenis. Uitspraak idem. A. H. A., oud 33 j., binnenschipper, zonder vaste woonplaats, wegens alsvoren op 20 Sept. 1932, aan boord van het schip „Victorine" te Sas van Gent. Eischf 5 boete of 2 dagen hechtenis. Uitspraak idem. F. B., oud 22 j., schippersknecht, zonder vaste woonplaats, wegens alsvoren te Sas van Gent, aan boord van het schip ,,Kil" op 27 Sept. 1932. Eisch7,50 boete of 3 dagen hechtenis. Uitspraak: 5 boete of 2 dagen hechtenis. lJ. P. Loud 46 j., metselaar te Axel, werd verdacht, dat hij op 16 Aug. 1933 te Axel den gemeente-veldwachter Dingenis van den Berge heeft beleedigd terzake van zijn functie. Eisch10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak idem. W. R., oud 35 j., werkman te Ter Neuzen, werd ten laste gelegd dat hij op 6 Aug. 1933 te Ter Neuzen Comelis Rouw heeft geslagen met een eind hout. Eisch: 1 maand gevangenisstraf. jUitspraak: 14 dagen gevangenisstraf. P. F. v. T., oud 36 j., arbeider te Sas van Gent, werd verdacht dat hij op 15 Aug. 1933 te Sas van Gent J. A. H. Gommers op het gezicht heeft geslagen. Eisch: 25 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. A. T., oud 33 j., werkman te Ter Neuzen, werd ten laste gelegd, dat hij op 15 Aug. 1933 te Ter Neuzen Adriaan van Tiggelen met een stuk ijzer heeft geslagen. Eischf 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. A. B., oud 20 j., arbeider te Biervliet, werd beklaagd dat hij op 14 Aug. 1933 te Driewegen (bij Biervliet) H. J. Delmd heeft geslagen op het hoofd. Eisch15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. Door A. T., oud 33 j., werkman te Ter Neuzen is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Politierechter te Middel- burg van 19 September j.l. waarbij hij ter zake van mishandeling is veroordeeld tot f 15 boete of 10 dagen hechtenis. WIA DE JKURK ER NEET AF? Als een kurk zoo vast hi den hals van een flesch zit, dat deze niet te openen is, kan men probeeren ze los te maken door met een mes langs de kanten te kloppen, natuurlijk niet te hard. Lukt dit niet, dan giet men tusschen de kurk en den hals wat water, brandewijn of olie. 'Water als er in de flesch een zout- achtige of zoetachtige vloeistof is, brandewijn, als ze een alcoholhoudende vloeistof bevat, olie als er iets olie-achtigs in is. DUIZEND MAAA TEN HUWEAIJK GEVRAAGD. Een meisje uit Liverpool is duizend maal ten huwelijk gevraagd en heeft er duizend maal voor bedankt. Ze heet Patrica, „Paddie", O'Hara en de eer der duizend huwelijksaan- zoeken heeft ze genoten nadat ze een week lang de rol van holbewoonster in een feest- spel in haar woonplaats gespeeld had. Een modern holenmensch, in een luipaardvel ge- huld, sleept haar aan haar lange haar over het tooneel, en deed alsof hij haar sloeg. Aan het einde gooide hij haar over een schouder en droeg haar in zijn hoi. Daar haar foto's als holbewoonster niet alleen in Engeland, maar ook op het vasteland, in de Ver. Staten en in Zuid-Amerika gepubliceerd waren, kwa- men de huwelijksaanzoeken uit heel de wereld. Een tijdje probeerde Paddie vriendelijk te zijn jegens haar bewonderaars. Ze schreef hun brieven, waarin ze hen bedankte voor hun be- langstelling en vol tact het aanzoek afwees. Maar elke post bracht nieuwe brieven van verliefden en ten slotte gaf ze dat werkje maar op. De kroon op het geval zette de brief van een Indischen prins in Tuhban, die een foto van zichzelf er bij deed en pronkte met zijn medailles en een lange zwarte snor. Als uit- zondering kreeg hy een beleefd dankje. En nu is Paddie, de Liverpoolsche schoonheid, ver- loofd. De gelukkige heet J. A. Lightowler en is onderwijzer in Londen. Mama O'Hara is verrukt. Ik hoop, zei ze, dat dit den mannen uit heel de wereld zal weerhouden nog verder aan mijn dochter te schrijven, haar op te bel- len en ons bezoeken te brengen. Menier, Er is mee Trui de leste dagen gin huis te houwen. En as ge me vraagt: ,,hoe komt da?" dan kan ik oew mee m'n haand op m'n hart en mee voile waarheid vdrkla- ren: „ik ben on- schuldig!" Maar lastig! lastig! Gin goe: gar en is er mee heur te spinnen. En as ik oew de oorzaak vertel, dan zulde me misschient maar half geleuven, maar volgens m'n eigen is de oorzaak te zoeken inde kraant! Ze is d'n lesten tijd veuls te veul de kraant gaan lezen en wa-d-is 't gevolg, amico? Da ze fassist of bolsjewiek is geworren, da mot ik nog persies uitzoeken. Maar hoe dan ook, ik zit mee de gebak- ken peren. Zoow gaauw as ze 's avonds eitidelyk 's op 'r gemak zit, dan pakt ze naar de kraanten en dan is 't alweer zoow! „Dr6!" „Kobus?" Wa-d-is da veur 'nen vent, dieen Herriot?" ,,D'n dieen mee dieen dikken kop?" „Sjuust!" ,,Da's 'nen Fraansche hooge oome, die al ver- scheie keeren minister was in Frankrijk, Trui!" ,,En wat doet d'n dieen dan in Ruslaand teugeswoorig?" „Daar mokt ie de kachel aan, mee de bols- jewieken teugen Duitschlaand". „Waarom?" ,,Qmda Fraankrijk in z'nen rats zit veur de Dutschers". Dan zwijgt ze verders. Maar mee 'n ge zicht, 'n gesnuif, 'n gezucht, da 'k allemaal blij ben veur Herriot, dat ie nie onder Trui d'r klavieren isEnnegif ze maar 's ongelyk? Viflf minuten later: „zeg!" (da ben ik). Wa-d-is da veur iets, da-d-uniformver- bod?" ,,'n Nuuwe wet!" „Ik docht da-d-et 'n nuuw merk sigaren was! Bedaankt veur d'inlichtings, horre! Maar wa wil die wet, wa mot da mee die wet, wa's de bedoeling van die wet? Da'k m'n Zondagsche muts nie meer dragen mag, of zooiets?" ,,Jawel, gerust! Da wil zeggenzoow- laank as die kaanten muts van jouw gin symbool is veur d'een of aandere politiek, Toeteloeris". ..Begryp ik niks van!" ,,Lustert dan. As nouw de communisten b.v. het 's in d'r hoofd halen, om allemaal 'n kaanten muts mee linten te dragen, om uit te laten komen, da ze communist zijn, dan dan wordt de boerinnemuts verbojen op grond van 't uniformwetje. En lot me nouw verders mee rust, aanders stel ik hier in huis de slopmutsenwet in, verstade da?" „Ja, hekselensie, da verstaai ik, maar een dingske wil 'k toch nog geren we ten". ,,Veur 't lest dan!" ,,Mag nouw niemaand meer uniform dra gen, Drd?'" „Jawel, iedereen, behaalve de fassisten!" „Is da-d-eerlijk?" „Heur is hier, de politiek is er nie veur de eerlijkheid de politiek is er veur de politiek, uit!" En toen, amico, toen zweeg Trui mee z66'n luidruchtige snuif-neus, da'k werendig blij was nie in de politiek te zijn, waant verdyd, ik verspulde m'n leste pietske respekt bij m'n eigen wijf! Ze kokte. „Dus da's nouw gelijke monniken, gelijke kappen", bromde ze: ,,kommeke koffie?" „G^ren?" „Zeg, da-d-heb ik oew nog vergeten te vragen. Wa-d-is da veur 'n biljet van die grondbelasting; da's toch al laank betaald? Daar he'k oew onderlest toch de centen veur meegegeven of eh „Neee, niks te offen! Dit is weer 'n nuu we, 'n uitgebreide belasting van d'n grond waar oew huiske op staat. Kek, de veurige grondbelasting was zoowveul as d'n hotter op oewen bottram, en deus belasting is 't laagske suiker dat er nog op gestrooid mot worren!" Ze schonk in, zette 't kommeke neer da'k er van schrok en zee iets teugen ons Regee ring, genogt om zes maanden te krygen! In vijf minuten was ze van fassist in bolsje wiek veraanderd! Ze jaankte bekaanst. ,,Benken die tikkeltjes, amico, tikkeltjes„denken ze daar in den Haag, Dre, da wij hier in Ulven hout nouw net goed genogt zijn, om veur huilie tekorten te ploeteren?" „Neee, Trui, da denken ze nie! Ze komen te kort, altij weer ovemuuw en altij weer meer tekort om de begrooting te laten sluiten „Wa-d-is da?" ,,Om de uitgaven te laten kloppen mee de inkomsten". „En as da nouw 's nie klopt? Dan is er toch zeker nog g inn en dooie?" ,,Neee, da nie, maar dan valt d'n gulden!" Klaar, amico! 'k Was gewasschen en ge- kamd. Ze bleef staan, zoow as ze stond, mee de koffiekan in d'r haanden, stokstijf. D'r gezicht wier wit van kwaaiigheid, d'r muts schoot ze op ddn oor, weer naar 't aander oor, achterover en toen viel ze uit: „da ze gaan loopen naar detikkeltjes, amico, allemaal maar tikkeltjesloopen, mee d'ren gulden. Staat da dink nog nie hoog genogt? In d'n oorlog sting ie op honderd, zeeen ze en toen konde veur 'n pond goeie koffieboonen vyf guldens neertellen. Nouw staat ie nog op honderd en nouw krijgen wij' veur 'nen rooien kool ,die ge mee gin twee haanden vast kunt houwen, vier centen! 'n Huiske van niks kostte in d'n oorlog veftienduuzend guldens- die-op-honderd-stingen! 'n Paleis kost van- daag zeuven duuzend guldens-die-op-honderd staan! Da's verlakkeryda'stikkeltjes, amico tikkeltjes! „Da ze de locht mee d'ren gulden! Die staat wel driehonderd!" En pats! Daar zette ze de koffiekan op de plattebuis, da-d-Ulvenhout trilde. „Trui, wij zijn zoetjesaan 't ennigste laandje waar 't geldstuk nog op voile weerde staat! Da's onze trots!" „Trots, trots, trots? Wa koop ik veur die trots? Trots? Hoogmoed komt veur d'n val! Willen wy doen wat de grotste, krach- tigste Rijken nie kunnen?" „En ga nouw 's zitten, Geertruida Pieter- nella Johanna van Peeren; ik word allegaar moei van jouw staan". Fin zoow amico, zow ben 'k dan maar 's naar d'n Haag gegaan. De grond wier 'n bietje w£rm en'k was van't jaar nog nie weggewist, zoowas ge gemorken hedt. Kwaaie tijen, man, kwaaie tijen. 'k Wouw dan weer wel de Kamers 's open zien doen, deur ons Koninginneke, en, om 'n goeie plak te hebben, zee ik teugen Trui, ging ik 's middagges teveuren van huis af. 't Was 's avonds nattig, kil in d'n Haag. Van d'n erremoei gong 'k naar 'nen Cinema. Eti daar mot ik oew toch nog iets van zeggen. Daar zouw op 't tooneel muziek gegeven worren. Geweldige muziek. Da's sjuust wa veur mijn, da witte! Muziekdaar kan 'k pap van eten. Ik naar binnen. 'k Nam 'n goei plotske, as ge alleen uit bent kunde da doen en ik kwam dus terechte naast 'n paar juffrouwkes, die 'n soortement van piraten zatten te rooken, da'k verplicht wier om m'n sigaar weg te leggen en m'n pijp aan te steken. Zonder af te spreken hebben me toen wedstrijd g'ouwen wie 't steuvigste de atmosfeer kost bederven en 't schilde 'n horke of ik had't nog verloren. 'k Heb in gin bijien zow zwaar gerokt! Maar 'k vond 't toch nog al erg, om't as ouwen boerenkearel af te mot- ten leggen, teugenover zo'n paar van die „dames" mee bloote ermkes, afgeschoren wenkbraauwen en afijn, ge kent da goedje. 'k Heb ze bleek gerokt, d££r! 'n Menirke, dat er bijheurde, bij die piraten- apinnekes, keek me 's heel lillijk aan, maar ik knipte maar 's 'n oogske. En sjuust as ie ,,kever" wouw zeggen, dan zette-n-ik 'm gaauw effetjes in d'n smoor, dat ie rooie ogskes kreeg van 't hoesten. Och 't was 'n heel lief manneke, hij had net zo'n schattig gepermanent kopke as z'n eh „dames" za 'k maar zeggen, maar lief of nie, ze motten nie beginnen te „keveren", amico, daar ben 'k alty zelvers bij. Eindelyk gong 't doek open, daar kwam de muziek. Of neee de muziek was er al, veur't doek opengong. 'k Docht eerst da-d-et gordijn nie werkte, da ze 'nen prutsert van 'n stoffeerder hadden g'ad, maar toen 't donker wier in de zaal en't doek laankzaam en plech- tig opengong, toen snapte-n-ik, dat de muzi- kaanten zoowveul as „onthuld" wieren! Wa zagen ze 'r prachtig uit, amico. Geschoren, gepoeierd en gestucadoord, gepermanent of gegolfwaterd, om 'n klein bietje misselyk te worren! Maar mooi Mooi Muziek- lesseneers, 't leken wel koperen uitstalkasten. En 'n instrumentende man vijf. Ze spul- den net zoo grif op de viool as op de schuif- tromjet, as op de monica. En, daar was gin verschil in te bekennen! Maar werken, werken dat die menschen dejen, ollee 't zweet plaste over d'r lakschoe- nen. Toen gaf er eene 'nen solo op 'n trom- pet. En valsch, zodw valsch, dat d'n violist- schuiftrompetter achter z'nen lesseneer weg- kroop en dieen knaap was toch werendig ok nie baang veur 'n bietje! Waant daar was gin instrument te bedenken of hiiji pakte-n-'t vast en mokte-n-er lawyd mee, dan witte 't wel! Maar na de nommers was er nog al ap- plaus. En da dee me goed. Waant ze werk- ten er haard genogt veur! 'k Had wezenlijk 'n bietje meelijen mee deus gasten, die d'ren kost moesten verdienen mee dingen, waar ze gin verstajum van hadden! Maar toen me dan zoow ver waren, toen blaasden, streken en trommelden ze allemaal op d'r eigen houtje. Een van de artisten duikelde over 't tooneel in 'n beerenvel en de kunsteneers zetten allemaal 'nen hoed op mee zo'nen grooten raand, da ze 'r gerust d'r eigen onder konden schamen, zonder dat de zaal er erg in had! As da nommer klaar was, dandan brak er 'n applaus los, amico ik docht dat de bioscoop afgebroken wier. En toen Wel toen zetten de kunstneers nog 'nen grooteren hoed op en toen... toen hebben ze 'n stuk „muziek" gegeven, ik docht dat er 'n gekkenhuis losgebroken was. As ik er nog om denk, dan krijg ik wedr hoofdpijn. Maar aan alle lyen komt 'n end! Ok aan deuze groote hoeien-kunst. Maar 't lawyd da toen in de zaal losbrak, amico, ollee, daar was de „muziek'' nog schoon by. 't Volk was dol, razend van antoesiasme! En toenge meugt 't weten, toen hh'k as Ulvenhoutsche boer m'n eigen geschaamd veur deze Haagsche heeren en dames, die dan toch in elk geval m'n soortgenoot-mede- schepselen zyn. En ik heb begrepen, dat die schepsels op 't tooneel, d'r weareld beter kenden, dan ik! Da ze nie zoow mesjokken waren, as ik eerst docht. En 'k ben d'n aanderen dag weer maar naar Ulvenhout gegaan. Hee Trui gelijk? Hebben die muzikale gekken gelyk? Ik beken oew eerliijk, dat 'k 't nie meer weet! 'k Heb alty veul, heel veul moeite gedaan om wa van de weareld te begrypen. En 'k beken: 't is me finaal mislukt! Soms voel ik m'n eigen wel 'n bietje alleen in deus weareldmaar dan gaai ik maar naar m'n tien mieljoen bQomen, naar 't bosch en dan wordt alles weer kl^er. 'k Gaai veurloopig m'n durpke nie meer uit! Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toet h voe DRA KORT VERSLAG van de vergadering van het Dagelijksch IBestuur der Zeeuwsche Landbouw- Maatschappij, gehouden op Maandag 18 September 1933 te Middelburg, ten kantore van den Voorzitter. De vergadering stond onder leiding van Mr. P. Dieleman, algemeen Voorzitter der Z. L. M. O.m. kwamen de volgende onderwerpen in be- spreking Steun chichoreiteelt. Besloten werd een tot den Minister van Econo- mische Zaken gericht adres van den Bond van Zuid Nederlandsche cichoreidrogers inzake steun- verleening aan de cichoreiteelt krachtig te steu- nen. Aangedrongen werd op eene beperking van den invoer van cichoreiwortelen, daar meer dan voldoende grondstof voor de bereiding in eigen land wordt geteeld. Omzetbelasting. Medegedeeld werd dat de 3 centrale landbouw- organisaties aan den Minister van Financien een adres hadden verzonden, waarbij is verzocht de versche inlandsche vruchten vrij te stellen van de heffing der omzetbelasting. Deze kwestie werd o.m. door de Z. L. M. aan- hangig gemaakt. Slachtveeverzekering. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de wenschelijkheid van het afsluiten eener her- verzekering van het slachtrisico. Voorts werden klachten geuit over de ongemotiveerde hooge vergoedingen in verhouding tot de werkelijke waarde voor afgekeurde organen. Inlichtingen dienaangaande zullen aan de onderlinge slacht- veeverzekeringen in de resp. kringen worden ge vraagd. Windhoos Ouwerkerk. Besloten werd voor de leniging van den nood der door den windhoos getroffenen te Ouwerkerk een bedrag van 50 beschikbaar te stellen. Nederlandsch Algemeene Keuringsdienst. Naar de Algemeene Vergadering van den N.A.K. te houden op 19 September te Utrecht werd afgevaardigd de heer P. Scheelede Putter te Biezelinge. Uitvoercontrole uien. Daar de uien overwegend tot de landbouwpro- ducten kunnen worden gerekend hebben de drie centrale landbouworganisaties reeds eenige jaren geleden aangedrongen op de installing van een afzonderlijk uitvoercontrolebureau voor uien, dat los van het U.C.B. de belangen der landbouwers- uientelers kan behartigen. Een tusschen voorstel dat vanwege de Directie van den Landbouw werd ingediend en waarbij eenige zeggensschap aan de uientelers in het uitzicht zou worden gesteld werd uitvoerig besproken, doch vond geen onder- steuning, daar het volgens de meening van het Dagelijksch Bestuur niet ver genoeg ging. Besloten werd met klem te blijven aandringen op het instellen van een afzonderlijk uitvoercon trolebureau voor landbouwproducten waar ook

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 6