Dam- an Sehaakrnbriek. SEMEHODK BEBICHTEH PI uimvee-Rubriek. DAMMEN. SCHAKEN. certificaat, af boerderij of af naaste station of naaste binnenlandsche scheepsgelegehheid. Alles vierkante maat. Andere maten mogen niet wor- den verkocht noch aangeboden naar het buiten- land. Men mag niet inkoopen beneden den gestelden minimuprijs, noch aanbieden of verkoopen be neden den gestelden minimumverkoopprtijs. AIs minimum-verkoopprijzen voor de poot- aardappelen waarvoor naar bet buitenland mag worden aangeboden, verkocbt en geleverd, is vastgesteld: De te betalen minimumprijs aan den teler wordt verboogd met f 105 per 10.000 KG. Van deze 105 moet 25 worden gestort bij bet in ontvangst nemen van bet vervoer- bewrjs, tot steun aan de niet-verkochte goedge- keurde pootaardappelen. De overblijvende 80 is bedoeld als bruto-marge, waarvan moet wor den betaald: commissie-loon, keuring Planten- ziektenkundigen Dienst, etc. Deze verkoopprijs is los af, dus zakken of andere em-ballage moeten minstens voor kost- prijs in rekening gebracbt worden bij de offertes en leveringen. „Af" wil zeggen: af boerderij of naaste station of naaste binnenlandsche scheeps- gelegenbeid. De maximum betalingstermijn waarop mag worden verkocbt en aangeboden naar bet buitenland, is 30 dagen na aflevering voor de landen Belgie, Frankrnk, Zwitserland, Italie, Tsjecbo-iSlowaklijie, Oosteqftjjk en Duitscb- land. Overige landen vrij. Een korting van boogstens 0,30 per 100 KG mag op bovenge- noemde verkoopprtjzen worden toegestaan aan importeurs of grossiers, die voorkomen op een zoogenaamde „Gebeime iijst''. Overige landen vrij. 14. Deze „geheime lijst" bevat de namen van importeurs of koopers, die meer dan 20 wagons per seizoen importeeren. Exporteurs, die derge- lijke clienten bebben, kunnen de namen en adressen dier clienten opgeven aan onzen ver- trouwensman, den beer Mr. Anema, adres ,,Nederlandscbe Aardappel-Centrale, Kazeme- straat 3, 's-Gravenbage", die voor samenstelling dier lijst zorgdraagt. De epxorteurs kunnen omtrent bet al of niet voorkomen van een te offreeren client inlichtin- gen vragen aan de N. A. C., telefoon 's-Graven bage, No. 180394. 15. Voor bet binnenland gelden dezelfde mi- nimum-inkoopprjjzen. Minimum verkoopprtjzen worden voor bet binnenland niet vastgesteld. Ook voor de binnenlandsche pootaardappelen moet 25 cents per 100 KG afgedragen worden. 16. Voor goedgekeurde pootaardappelen wordt gratis vervoerbewijs verstrekt. 17. Voor ongekeurde pootaardappelen, die bij uitzondering in de maat 28/35 mM worden toe gestaan voor bet binnenland te verladen, is ver- scbuldigd voor onkosten terzake van controle, etc. op de ricbtige wijze van gebruik van deze aardappelen, een bedrag van tenminste f 1,50 per 100 KG. 18. Ongekeurde aardappelen beneden 35 mM, die voor pootgoed bestemd zfln, kunnen allddn geleverd worden via de Gewestelijke Organisa- ties, in welker Gewesten de verzending en de opbrengst zal plaats vinden. 19. Vervoer van pootaardappelen beneden de maat 28/35 mM is verboden en mogen biervoor geen vervoerbewrjzen worden afgegeven. 20. Ieder exporteur moet de door den Minister van Economiscbe Zaken of door de Nederland- scbe Aardappel-Centrale genomen of nog te nemen maatregelen en bepalingen nakomen en zich aan de gestelde of nog te stellen voorwaar- den onderwerpen. Men zal zich hiertoe bij hand- teekening verbinden moeten. Nog zij U medegedeeld, dat het volgende pers- communique is afgekondigd: „De handelaren ,,in pootaardappelen worden verzocbt alle door ,,hun afgesloten overeenkomsten inzake koop- of ,,verkoop van pootaardappelen oogst 1933 tot „heden, onmiddellijk, in elk geval v66r 18 Sep- ,,tember a.s. op te zenden aan den beer Mr. Ane- ,,ma, per adres: Nederlandsche Aardappel- „Centrale, 's-Gravenhage, Kazemestraat 3. In de ,,opgave dient aangegeven te worden: kwantum, prijs, datum van verkoop of inkoop, leverings- ,,tijd, alsook koopers of verkoopers (leveranciers) ,,te splitsen naar inkoopstaat en verkoopstaat. „De Nederlandsche Aardappel-Centrale aan- ,,vaardt g66n verantwoording voor te nemen „maatregelen, ook niet voor die, welke nalatige „handelaren zouden kunnen schaden". Voorts brengen wij nog ter kennis van belang- bebbenden dat de betaalde vervoerbewijzen voor Zuid-Beveland verkrijgbaar zijn gesteld bij onder- staande adressen: C. Tollenaar te Krabbendijke: voor Krabben- dijke, Rilland en Waarde. M. Kole Jzn. te Kruiningen: voor Kruiningen, Schore en Ierseke. J. Oele te Wemeldinge: voor Wemeldinge en Kattendijke. Jac. Balkenende te Kapelle: voor Kapelle, Kloetinge en 's-Gravenpolder. M. G. Verbeeke te Kwadendamme: voor Hoe- dekenskerke en Baarland. A. J. de Jager te Nieuwdorp: voor Nieuwdorp, Borssele en 's-Heerenhoek. W. P. Markusse te 's Heer-Arendskerkevoor 's Heer-Arendskerke, Heinkenszand en 's Heer- Abtskerke. A. van Loenhout te Ovezand: voor Ovezand, Nisse, Oudelande, Ellewoutsdijk en Driewegen. C. Remeijnse te Wolfaartsdijk: voor Wolfaarts- dijk. Landbouwbuis te Goes: voor Goes. OOCXIV. Het volgende „vluggertje" wordt om de vele leerzame momenten emstig ter bestudeering aanbevolen. Wit: H. Zwart: K. 1. 35—30 20—25 2. 40—35 15—20 Zwart speelt op een leuke schijfwinst, die in onze rubrieken al eerder werd vermeld. 3. 44—40 10—15 4. 5044 5—10 5. 33—28 17—21!! De val staat open. 6. 89—33? Wit bad 3126 of 3127 moeten spelen. 6. 21—27! Forceert schjjfwinst door een afruil, die waand is onthouden te worden. 7. 32X21 16X27 8. 21X32 18X27 Dreigt nu 27—-32 en 1924, betgeen niet te verhinderen is. Op 3731 of 3732 volgt resp. 1218 en 1116, waama wit 2731 en 1924 op geen enkele wijze beletten kan. Wit berust daarom in schjjfverlies op de eerste manier. 9. 44—39 2732 10. 38 X 27 19—24 11. 30X19 14X21 12. 43—38 10—14 13. 14943 1419 14. 3732 1116 15. 41—37 1218 16. 4641 2126 17. 3228 7—11 'KOEIEN BRENGEN ERFENIS AAN HET LICHT. Vijftien jaar geleden stierf in een Hon- gaarsch dorpje een oude boerin, die al haar bezittingen aan de famiiie van haar neef na- liet. De brave vrouw_ ging voor zeer rijk door, en de erfgenamen verheugden zich reeds op de erfenis. Het was dus een groote teleur- stelling, dat de ijverige nasporingen naar geld en geldswaardige papieren niets anders op- leverden dan een oude houten kisf, die uit een donkere kast werd opgediept, en die bovendien nog leeg bleek te zijn. Het oordeel over de gestorven tante ver- anderde als bij tooverslag. ,,Zij hadden het altijd wel gedacht, dat de buit hun neus voor- bij zou gaan, en zij waren toch altijd zoo goed en bartelijk voor tante geweest. Maar enfin, ondank is nu eenmaal 's werelds loon, er was niets aan te doen". Kwaad en teleurgesteld werd de leege hou ten kist in den veestal geplaatst. Daar kon ze ten minste nog dienst doen als trog voor het veevoeder. De jaren gingen voorbij. De koeien aten elken dag uit de houten kist, welke eertijds de ergemis van de hebzuchtige familieleden had opgewekt. Door het langdurige gebruik was er in den bodem van de kist langzamerhand een plank losgeraakt. Wie schetst de verbazing der huisgenooten, toen bij het vullen van den bak bleek, dat de kist een dubbelen bodem had. Aanvankelijk dacht niemand meer aan de mogelijkheid, dat hiermede het mysterie van de erfenis van de reeds Iang( geleden gestor ven tante was opgelost. De kist werd uit elkaar genomen en nu kwam er een geldkistje te voorschijn, dat een bescheiden bedrag aan bankpapier, maar een des te grooter bedrag aan effecten inhield. Ongelukkigerwijze kwam deze ontdekking meer dan vijftien jaar te laat, want de effecten hadden inmiddels hun waarde verloren. De teleurgestelde boeren waren kwaad op zich zelf, maar nog meer ontstemd op de koeien, die niet eerder den bodem van de kist hadden stuk gemaakt. SCHEERTHEE. Even voor den oorlog bracht een groep af- gevaardigden van de voornaamste havens van Frankrijk een bezoek aan Rusland. De burgemeester van Duinkerken was ook mee- gereisd en was als gast ontvangen in een buis waar niemand een letter Fransch verstond. Toen bij zich 's morgens wilde scheren, moest hij zoo goed en zoo kwaad als 't ging, met het maken van gebaren om scheerwater vra gen. Men begreep hem natuurlijk met en bracht hem achtereenvolgens een tandgnbor- stel, een laarzentrekker en verschillende an dere dingen... en eindelijk een kop dampende thee. Nu, om de menschen maar geen ver- deren last aan te doen, nam hij dankend de thee aan en bediende er zich voortaan iederen morgen van de thee die men hem bracht, om zich te scheren. AUes ging goed, maar hoe groot was zijn verwondering toen hij, in Frankrijk teruggekeerd en een vertaling lezende van de Russische persberichten, aan de reis gewijd, zwart op wit gedrukt las: ,,Misschien het koddigste van alles was, dat de burgemeester van Duinkerken iederen morgen een kop thee vroeg om zich te scheren." HOOGE STEDEN. iSommige steden be vinden zich op een hoogte, die in de oogen van Europeanen bijca onwaarschijnlijk voorkomt. La Paz, de hoofd- stad van Bolivia, laat haar 150.000 inwonejrs op 4000 meter hoogte boven den zeespiegel leven. Lhassa, in Thibet, is op 3600 meter hoogte gebouwd. Addis-Abeba, in Abyssinie, op 3000 meter. De stad Mexico, met haar millioen inwoners, ligt 2300 meter hoog. Ver- volgens komen: Erzeroem, in Turkije, op 2000 meter, Kaboel, de hoofdstad van Afghanistan, met 140.000 inwoners, op 1760 meter; Tabris, in Perzie, m'et 180.000 inwoners, op 1350 meter; en Teheran, met evenveel zielen op 1150 meter. DE SPOORWEGLOTERIJ IN OOSTENRIJK. Evenals in alle andere landen hebben ook in Oostenrijk de spoorwegen te kampen met de tijdsomstandigheden. Maar moeilijkheden scherpen de energie, wat weer leidt tot maat regelen om die moeilijkheden te boven te komen. Zoo is men in Oostenrijk op het denk- beeld gekomeo om een spoorwegloterij te houden. Er werden 500.000 loten verkrijgbaar ge steld van 160 shilling het stuk en 50523 prrj- zen. Er zijn natuurlijk, evenals in alle lote- rijen, kleine en groote prijzen. Hier loopen ze van een jaarabonnement tot een kaart van 20 R.M. toe. Ook zijn er prijzen die recht geven op een rondreis of ander uitstapje voor een geheele famiiie. Deze loterij is in korten tijd populair ge- worden en thans kan reeds, ofschoon zlrji eerst 31 December van dit jaar eindigt, gezegd 18. 37—32 11—17 19. 4137 17—21 20. 28—23 Stuurt op vereenvoudiging aan. Miss wel het beste om nadeel te ontgaan. 20. 19X28 21. 32X12 8X17 22. 88—32 1—7 23. 42—38 7—12 24. 47—42 12—18 25. 35—30 18—23 26. 40—35 2—8 Natuurlijk niet 27 wegens 37— 33X2. 27. 34—29 25X34 28. 29X40 17—22 Zwart vormt een zeer sterk centrum. 29. 85—30 8—12 30. 30—25 12—18 31. 25X14 9X20 32. 39—34 worden dat ze in alle opzichten is geslaagd. Niet alleen gaan de Oostenrijksche Staats- spoorwegen strijken met een aardig voordeelig saldo, maar de loterij heeft er machtig veel toe bijgedragen om de reislust op te wekken, wat misschien een nog grooter voordeel is. Maar er is nog meer. Menschen die een lot trokken voor een reis van b.v. twee personen, namen allicht, als hun famiiie grooter was, betalende personen mede, zoodat het vervoer zich door de loterij aanmerkelijk heeft uitge- breid. Mogelijk nemen andere landen ge- zien den gunstigen uitslag het denkbeeld van de Oostenrijksche spoorwegen over en zien we in ons land ook nog eens iets der- gelijks. ZAL DE WHISKEY DUUR WORDEN? De leider van een groote Iersche distilleer- derij, die een onderzoek heeft ingesteld naar de verkoopsmogelijkheden in de Ver. Staten, verwacht, dat er binnenkort een tekort aan whisky zal zijn. In Amerika kon hij meer dan het drievou- dige van zijn geheele productie verkoopen, doch hij heeft maar een beperkt aantal orders afgesloten, daar hij eerst het verdere verloop van den prijs wil afwachten. Ten slotte is whiskey, naar hij zeide, een handelsproduct, zooals bijv. katoen. Zoolang de drankwet in Amerika bestond en er dus in Amerika nagenoeg geen whis key gebruikt werd, was de productie vol- doende, doch nu is de toestand geheel anders geworden. De prijs van de whiskey zal der- halve geregeld worden naar de vraag en zal dus sterk stijgen. EEN VERMOGEN NAGELATEN VOOR SCHAAKWEDSTRIJDEN. Een Engelsch edelman, Sir William Tho mas Dupree, die zijn leven aan het schaak- spel verpand had, heeft in zijn laatste wils- beschikking tienduizend pond sterling aan de steden Portsmouth en Brighton gelegateerd. Elk der beide steden zal vijfduizend pond sterling ontvangen. Met dit geld dienen jaar- lijks schaaktoumooien te worden georgani- seerd voor jongemannen niet ouder dan 21 jaar. Volgens den wil van den erflater zal de overheid van genoemde plaatsen voor elk tournooi acht geldprijzen beschikbaar stellen, waarvan de grootte aan het inzicht van de autoriteiten, in verband met de toekomst van de prijswinners, wordt overgelaten. Op deze manier hoopte sir William, die in Maart j.l. in den leeftijd van 76 jaar overleed, het schaakspel bij de jeugd meer ingang te doen vinden. Toen Sir William v6or zrjn dood met den burgemeester van Brighton eens over zifito voomemen sprak, moet hij o.a. gezegd heb ben: „Ik ben van plan dit te doen, omdat ik het succes, dat ik mijn leven gehad heb, aan het schaakspel heb te danken." De zoon van den overledene verklaarde evenwel tot een verslaggever van de „Daily Mail", dat zijn vader zelden schaak speelde. „Ik denk", aldus de zoon, „dat mijn vader dit succes niet aan het spel zelf, maar aan de principes ervan te danken heeft." GASONTPLOFFING IN EEN HENEGOUWSCHE MIJN. Een gasontploffing heeft in de mijn van Gri- soeul de Paturages in Henegouwen de instor- ting van een op 1200 M. diepte gelegen mijn- gang teweeg gebracht. Toen de tengevolge daarvan onder de arbeiders ontstane paniek was geluwd, constateerde men dat vier arbei ders in den gang waren achtergebleven. Bij drie hunner slaagde men er in de levensgees- ten weer op te wekken. De vierde bleek ech- ter op slag dood te zijn gebleven. Al de arbei ders verlieten na dit ongeluk de mijn en heb ben eerst na de teraardebestelling van het slachtoffer het werk hervat. EEN ORGANISATIE VAN BRAND- STICHTERS. De justitie is een organisatie van brand- stichters op het spoor gekomen welke haar werkzaamheden over Engeland, Frankrijk, Duitschland, Polen, Canada en de Vereenig- de Staten uitstrekte. Het groote proces tegen den Engelschen brandstiehter Harris en tal van andere misdadigers, dat onlangs geeindigd is met de veroordeeling der be- schuldigden tot zware straffen, zou, naar de Daily Mail" bericht, slechts het voor- spel geweest zijn tot een nog veel sensatio- neeler proces, dat binnenkort tegemoet ge- zien kan worden. Gebleken moet namelijk zijn, dat de in Engeland onschadelijk ge- maakte bende slechts een onderdeel vormde van een internationale organisatie, welke zich over de bovengenoemde landen uit strekte en millioenen ponden aan verzeke- ringsgelden heeft weten los te krijgen door brandstichtingen. De te Londen veroordeelde brandstichters moeten als het ware vechten om de eer (benevens de daaraan verbonden voordee- len) om als kroongetuige in deze nieuwe strafzaak op te treden. De justitie beschikt evenwel reeds over zooveel gegevens, dat zij Het is duidelijk, dat wit sterk in zijn zetten beperkt wordt. 32. 3—8 33. 34—30 22—28 Zwart had hier kunnen winnen door 2631 en 13X44. De tekstzet levert echter interes- sant spel. 34. 33X22 18X27 Dit is een doodelijke hekstelling-formatie. 35. 40—34 20—25 36. 30—24 8—12 Juist! Als zwart nu aanstonds 1318 laat volgen, wint hij nog een tweeae schijf door 2328. Wit had hier dan ook gerust kunnen opgeven. 37. 45—40 Het is wits eenige zet. 37. 611?? Waarom toch? Op 1318 is de dreiging 2731, 2328 en 21x41 op geen enkele ma nier te voorkomen. Het is weliswaar een ,,vluggertje", maar de tekstzet is een blun der", die niet mag voorkomen. 38. 40—35 4—9?? Zwart tracht wit „dood" te spelen. Na wit 3530 en zw. 914 zou wit immers geen zet meer gehad hebben. Zoover kwam het evenwel niet! (Zie diagram). Wit voerde hier n.l. een verrassende slagzet uit. ZWART 1 2 3 4 5 16 26 36 46 de hulp der bandieten kan missen en in staat is een der gevaarlijkste benden misdadigers, waarvan men nooit gehoord heeft, onschade lijk te maken. Zoo ontdekte zij o.a., dat zelfs menschen met goeden 'naam, die aan het hoofd van groote handelshuizen staan en in de steden zoowel als in de provincies zeer zijn geacht, met deze brandstichters oaderhandelingen aankaoopten. Velen hunner, die van de verzekeringsmaat- schappijen premien ter dekkiag van schade kregen uitbetaald, gaven er zich op dat oogenblik geen rekenschap van, dat alhoewel coibewust, ziji toch als medepiichtigen op- traden. De namen van deze zakenmenschen waren voor de samemzweerders van groote waarde. Eenigen hunner werden reeds voor den ondenzoekingsrechter geroepen om hun handelwijze op te helderen; anderen, die, alhoewel te laat, hebben ingezien, dat zij onbewust „medeplichtigen" zijn geworden, hebben zich vrijwillig bij den rechter gemeld. VIER JAREN KERKERSTRAF IN VER BAND MET BOM-AANSLAGEN. Voor een Weensche jury heeft Donderdag de behandeling plaats gevonden van een pro ces in verband met den bomaanslag op de juwelierszaak van Fuetterweit te Meidling. Bij dezen aanslag werden twee personen ge- dood en verscheidene gewond. De drie hoofd- daders zijn gevlucht. Slechts de boekbinders- leerling Johann Thayer, die de bom een eind- weegs heeft gedragen, stond dien dag terecht. Hij verklaarde niet te hebben geweten, waarom het ging. De dagvaarding hield in misdaad tegen de wet op de ontplofbare stoffen. Den juryleden werden twee vragen voorgelegdde eene betrof de directe mede- pliohtigheid van den beschuldigde, terwijl de tweede op de medeplichtigheid aan de mis daad der gevluchte daders meer in ruimereo zin betrekking heeft. De eerste vraag werd door de jury ontkennend beantwoord. De tweede vraag werd met vier tegen twee stem- men bevestigend beantwoord. Het gerechts- hof veroordeelde den beschuldigde tot vier jaren kerkerstraf. HAAIEN. In de ondraaglijke hitte van de Roode Zee was reeds dagen lang door geen koeltje ver- lichting gebracht. De ijzeren platen van den scheepsromp waren zoo heet, dat men ze temauwemood kon aanraken. Tot overmaat van ramp lag mijn hut aan de zeezijde, schrijft een zeeman. De ventilator zoemde onafgebroken, maar koelte bracht hij niet. In het Oosten hing boven de Arabische kust wel een zwavelgele wolkenzuil, maar er viel geen druppel regen. De zee was als olie. Plotseling staken er een paar driehoeken bovenuit. Haaien! Alles kwam in actie. Twee geweldige, on'geveer zes meter lange visschen, pijlsnel in him bewegingen, zwommen met het schip mee, omgeven door vijf kleine, zebra-achtig gestreepte visschen, de z.g.n. loodsmannetjes. De matrozen wilden meer, Een flink stuk spek, een groote haak, een ijizeren ketting, dat waren de maatregelen ten pazichte van de groote menscheneters. En zij hadden succes! De loodsmannetjes be- merkten het aas het eerst, doch zij bleven er slechts omheen zwemmen. Een van de haaien slokte het op. Met de stoomwinch werd hij opgetrokken, waarbij zijn machtige straat krachtig tegen het schip aansloeg, Kletsend viel hij op het dek en een bijl moest er aan te pas komen om zijn taaie leven te beeindigen. Uit zijn lijf kwam van alles te voorschjjn. Behalve over boord geworpen keukenafval had hij' ook leege blikjes en botten opgeslokt. Verder vonden wij in zijn maag een groot aantal inktvisschen, een oude poetslap, twee kippenkoppen, een stuk scheepstouw en de fitting van een gloeilamp. Een haai kan dat alles verdragen zonder schade voor zijn ge- zondheid Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. HET WERELD-CONGRES IN ROME. Wat Nederland deed. De vertegenwoordiging geschiedt in ver schillende richtingen. Ten eerste worden voor het congres gedelegeerden aangewezen. Als zoodandg zijn thans benoemd: Ir. D. S. Huizinga, hoofd van den binnenlandschen Voorlichtingsdienst voor de pluimveeteelt, dr. J. J. L. van Rijn, Nederlandsch gedelegeerde aan het Internationaal Landbouw Instituut te Rome, ir. J. G. Tukker, directeur van het Rijksinstituut voor de Pluimveeteelt te Beek- bergen, P. J. van Haaren, voorzitter der Ned. Federatie van Vereenigingen van Bedrijfs- pluimveehouders, J. Mantel, algemeen ten- toonstellingscommissaris der Nederlandsche inzendingen, dr. B. J. C. te Hennepe, bacterio- loog aan de Rijksseruminrichting te Rotter dam. I Ten tweede: Op het congres worden door verschillende personen wetenschappelijke rap- porten uitgebracht. Als zoodanig zijn vanuit Nederland ingebracht door ir. D. S. Huizinga: beteekenis en ontwikkeling der pluimveehou- derij in Nederland, dr. B. J. C. te Hennepe: bestrijding der pluimveeziekten van regeerings- wege in Nederland, ir. P. Ubbels: kunstmatig bereid Vitamine D en levertraan in de kuiken- voeding, ir. J. G. Tukker: variabiliteit der eier- productie, Nederlandsche Federatie: het orga- nisatiewezen in de Nederlandsche pluimvee- houderij, prof. L. de Blieck: vaccinatie en serum-behandeling tegen pluimveeziekten. In het geheel zijn ongeveer 200 rapporten ingediend door vertegenwoordigers van twin- tig landen. Het congres werkt over zes af- deelingen n.l.: le. erfelijkheidsleer, 2e. voe- dingsleer, 3e. hygiene en ziekten, 4e. handel, 5e. onderwijs en organisatie. Als 6e afdeeling is er thans een sectie inzake konijnenteelt in gesteld en is hiermede voor het eerst de konijnenhouderij op deze congressen toegela- ten. Dit staat in verband met het feit dat in Italie de konijnenhouderij sterk ontwikkeld is vilthoedenindustrie Naast het congres vindt een tentoonstelling plaats. Deze omvat: a. Pluimvee. De verschillende landen mogen van elk soort kippen twee trio's in- zenden. Van duiven, kalkoenen, eenden en ganzen een paar en ditmaal van konijnen ook een paar. b. Zoogenaamde nationale inzendingen. Elk land krijgt een stand op het tentoonstel- lingsterrein en brengt daarin onder allerlei materiaal dat een overzicht kan geven van wat er in dat land gedaan wordt aan onder- zoekingen, onderwijs, ziektebestrijding, handel in eieren en pluimve^. c. Handelsinzendingen. Fabrikanten van broedmachines, kunstmoeders en andere be- noodigdheden de pluimveehouderij betreffende, kunnen een stand huren en krijgen daar dan gelegenheid de wereld te toonen wat zij kun nen leveren. 'We zien hieruit hoe al deze onderafdeelingen ieder voor zich hoogst interessant zijn. Wat heeft Nederland in deze tentoonstel- lingsafdeelingen ingezonden :le. Levend pluimvee. Hier komen wij met een prachtige collectie voor den dag, welke door den bekwamen heer Mantel uit Huis ter Heide gedurende een jaar lang bij allerlei vooraanstaande fokkers opgezocht is, 77 trio's kippen, 2 trio's eenden, 34 duiven en 29 konij nen zullen in het internationale strijdperk te Rome de concurrentie hebben te voeren tegen de beste exemplaren uit andere landen. Alle dieren zijn in Utrecht aan het cen- traal station bijeengebracht, daar overgeladen in speciaal daarvoor vervaardigde transport- kooien en in een paar groote Internationale goederenwagons geladen. Vorige week Dins- dag vertrokken werd er op gerekend dat de dieren Zaterdags in Rome aan zouden komen. Behalve den heer Mantel zelf hebben de as- sistenten-pluimveeconsulenten ir. Ubbels en Wijk deze reis meegemaakt om te helpen de dieren tiptop te verzorgen. De bekende firma Sluis te Weesperkarspel heeft bereidwillig het voer voor de dieren afgestaan, zoodat ze ook tijdens de reis deze „Hollandsche keuken" kunnen en zullen waardeeren. I2e. De nationale stand. Dit wordt een combinatie tusschen handel en wetenschap. In een zestal vitrinus worden ongeveer 6500 mooie, groote, bruine eieren tentoongesteld. Daamaast komt een inzending van het Rijks instituut te Beekbergen, een overzicht geven- de van wetenschappelijke proeven, handels- statistieken enz. De Rijksseruminrichting te Rotterdam komt uit met een aantal foto's van de nieuwe ge- bouwen en latooratoria. Verder wordt de stand opgeluisterd door foto's vaB pluimvee- bedrijven, handelsinstellingen, cooperaties, enz. In het midden van den stand staat een „gouden kooi", 'een mooi vergulde groote kool op een verhoogd voetstuk. Hierin zal Hol- landsch beste vleeschras gedemonstreerd wor den, een Blauwe Noord-Hollandsche haan van ongeveer 11 pond. In de derde afdeeling, de stands der hande laren, is slechts een Nederlandsche firma ver- tegenwoordigd, n.l. de firma Bannet te Zeist met haar bekende Mannifold- en Robbins- broedmachines. Mijns inziens heeft de Neder landsche Industrie ongelijk door hier weg te blijven en moet het initiatief van de firma Bannet, die met een drietal groote machines uit zal komen, geprezen worden. De Nederlandsche industrie had hier een kans gehad voor zichzelf reclame te maken en zou zeer zeker succes gehad hebben, daar zij goed, goedkoop en solide is. Tenslotte zorgde de gemeente Barneveld voor een groote kist met brochures, welke in de Italiaansche taal een beschrijving geven van dit interessante pluimveedistrict en zul len in de voortdurend draaiende tentoonstel- lings-bioscoop films vertoond worden, die ge leverd zijn door de Cooperatieve Roermond- sche Eiermijn en de voederfabrikanten Sluis te Weesperkarspel en Koudijs te Rotterdam. Dr. TE HENNEPE. De partij werd hier remise gegeven. Zwart kon wel winnen, maar het eindspel zou nog lang duren en daar er geen enkel belang op het spel stond, borg men de stukken maar op. Er werd zelfs niet meer geanalyseerd! WIT 47 48 49 50 Het loont de moeite, zich de slagzet eens van het diagram voor te stellen. 39. 36—31 27X36 40. 32—28 23X41 41. 42—37 41X32 42. 38X27 21X32 43. 34—30 25X34 44. 24—20 15X24 45. 43—38 32X43 46. 48X6 Heel aardig! De Terneuzensche Schaakclub is nog altijd even ver als altijd. Wij vernamen, dat de voorzitter als zoodanig bedankt heeft, dus de overige bestuursleden behooren zoo spoedig mogelijk een vergadering bijeen te roe- pen om in deze vacature te voorzien. Dat er op die vergadering meer ter sprake zal komen, spreekt van zelf. Het schijnt, dat men (speciaal de secretaris) geen tijd heeft om convocaties te schrijven en rond te zenden. Kan men daarvoor dan geen werklooze huren Of vreest men, dat op die vergadering aller- hande doopeeelen zullen worden gelicht en wenscht men dat tot Sint Juttemis uit te stellen Wij begrijpen van dit alles niets. Alleen de secretaris bezit een ledenlijst, dus hij Is in staat, practisch alles tegen te houden. Maar waarom wordt dan telkens aan allerlei per sonen meegedeeld, dat er een vergadering zal gehouden worden, terwijl dat dan toch niet g<# beurt? Waarom? Ja, waarom? Vreest de damclub soms concurrentie? Dat ware al te zot. Vreezen de overgebleven bestuursleden soms voor hun hachje? Ze zijn wel verstandi- ger, hopen wij. In ieder geval zijn wij voor- nemens, over de Schaakclub te blijven schrij ven, tot het hen gaat vervelen. Indien de bestuursleden werkelijk heelemaal geen tijd hebben om op een vergadering te \»erschijnen, kunnen ze dan niet de leiding aan een ander overdragen? Dat is natuurlijk niet reglementair, maar het reglement voorziet niet in het geval, dat het bestuur in gebreke is. Wij ontvingen als redacteur dezer rubriek een brief van den Zeeuwschen Schaakbond over het Terneuzensche schaakleven. Wij kon- den daarop niet antwoorden, omdat wij van niets wisten. Waarom zijn de bestuursleden zoo gebrand op hun baantje? Misschien wil de vergadering die nooit gehouden zal worden hen tot eerelid benoemen wegens de verdiensten jegens de schaakclub. Dat is nog lets veel hoogers dan bestuurslid! We hebben totnogtoe de zaak van den grap- pigen kant bekeken. Dit is de laatste maal. Slechts de Voorzitter deed wat logisch was: hij trad af. Nu wachten we af wat de twee an deren doen. De een heeft de ledenlijst en de ander het geld. Beide zijn hun door de schaak club toevertrouwd, nu is het maar de vraag wat ze er verder mee doen. Het geld zal wel in orde komen, maar de ledenlijst? Hoe krijgt de club daarover de beschikking zonder haar toevlucht te moeten nemen tot het huren van insluipers of inbrekers? Wij houden veel van grapjes, maar de zaak is nu niet grappdg meer. Het is in het alge meen onwenschelijk om de vuile wasch in het openbaar te doen. Maar als het bestuur van de schaakclub in gebreke blijft, zal het noodig zijn, dat de leden zelf het initiatief tot hande- len nemen, en dan zal tot rechtvaardiging van een dergelijke handeling een uitstalling van vuile wasch noodzakelijk bljjken! Probleem. Gegeven: eenige schakers, een onvolledig be stuur, een zaal waarvan de huur steeds maar betaald moet worden. Gevraagd, hoe daarvan een schaakclub te maken, indien de secretaris zijn partij al lang door tijdsoverschrijding verloren heeft, maar er geen scheidsrechter is die daarover beslis- sen kan Oplossing volgende week!!!

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 3