belangrijk: Inhoud voldoende voor 21/2-3 emmers (25-30 liter) water. Geen zeep of zeeppoeder eraan toe- voegen, daar zulks overbodig is! Meng de benoodigde hoe- veelheid Persil met een beetje koud water aan tot een dun papje, waarin zich geen klontjes meer mogen bevinden. Om de wasch in de week te zetten en schraal water „Henco Henkel's wasch- en bleeksoda zacht te maken B UITEHLASD LANDBOUWBERICHTEE Voor elken ketel ,,witte wasch" steeds een nieuw sop met koud water bereiden. Het gebruikte Persil-sop kan nog zeer goed benut worden voor het wasschen van bont goed en voor allerlei andere reinigingsdoeleinden. M'. E. Ostermonn Co. Mondel Mif N.V., Amsterdam. Fabrieken te Jutphaas bij Utrecht. op een grootere bate te kunnen rekenen, het noodig gebleken is, den accijns, gehevea van sigaren en van rook- en pruLmtabak en snuif, te verboogen. Ofschoon het deo Minister be- kend is, dat vooral in de sigarenbranche ver sed iiiende fabrikaoten den terugslag onder- vinden van den achteruitgang in het gebruik van genotmiddelen, ziet hij zich genoopt, in de reeks van belastingverhoogingen, die "hij ge- dwoogen is voor te stellen, ook een verhoo- ging van den accijns op het genotmiddel tabak op te nemen. De accijns op sigaren en gekorven tabak wordt verhoogd tot 22 y2 en voor sigaret- ten tot 37 V2 van den kleinhandelsprijs. Bij de raming van de opbrengst, welke door de voorgestelde verhooging zal worden ver- kregen, is uitgegaan van de volgende ge- gevens. Gedurende het jaar 1932 zijn uitge- geven zegels voor: sigaren, tot eea accijnsbe- drag van 8.092.575; rooktabak, enz. tot een accijnsbedrag van 4.089.183; sigaretten, tot een accjjnsbedrag van 12.644.560, tezamen i 24.726.318. Hierbij moet gevoegd worden voor opcentenzegels op den sigarettenaccijns verstrekt gedurende de periode van 1 April 1932 tot en met 31 Maart 1933 f 5.447.733, totaal 30.174.051 of rond f 30.000.000. De verhoogde accijns over een vol jaar foe- rekend, zou een hoogere opbrengst kunnen leveren voor: sigaren van rond 10.000.000; rooktabak, enz. van rond f 2.000.000; sigaret ten van rond f 2.000.000; tezamen f 14.000.000. Er echter rekening mede houdende, dat de verhoogde accijns niet dadeiij k bij het in- werking treden van de wet zal drukken op de tabaksfabrikaten, die bereids in het vrije verkeer zjjin gebracht, en dat de als gevolg van de tijdsomstandigheden bestaande neiging om rookartikelen van lageren prijs te gaan rooken, zich door de voorgestelde verhooging zal voortzetten, meent de Minister, dat voor 1934 uit de verhooging een bate van niet meer dan 10.000.000 zal mc/gen worden verwacht. in bedoelde verhooging is dan begrepen het- geern feitejlijk als omizetbelaating, resp. als bijzonder invoerrecht, van tabaksfabrikaten zou moeten worden geheven, waarvan het be- drag becgferd over 9 maanden, op f 3.500.000 is te stellen. Als tabaksaccijns als zoodanig zou dus het voorstel tot verhooging over 1934 een bate kunnen leveren van plan. 6.500.000. Eerst van de op 1 April 1934 nog bij debi- tanten in het vrije verkeer voorhanden siga ren zal de verhoogde accijns verschuldigd zjjn. De winkeliers zullen dus een zekeren tijd heb- ben om hun voorraden van de hand te doen. Tenslotte wordt nog medegedeeld, dat de eommissie van deskundigen voor den tabaks- acoijns de aandacht van den Minister heeft gevestigd op een tweetal punten. Het eerste punt betreft het verbod van ver- koop van tabaksfabrikaten beneden den ban- derolleprijs; het tweede beperking van de af- gifte van bedrjjfsvergunningen voor den ver- koop van tabaksfabrikaten tot hen, die blij- kens de inrichting van hun verkoopgelegen- iheid als winkeliers moeten worden aange- merkt. Omtrent beide punten heeft de Minister zich in verbinding gesteld met zijn ambtgenoot van Economische Zaken, met verzoek hem ter zake van advies te dienen. TARIEF INKOMSTENBELASTING. Ingediend is een wetsontwerp tot technische herziening van het tarief der Inkomstenbelas ting. De afschaffing van de Verdedigings-belas- ting II en de verwerking van haar verlaagd tarief in het tarief der inkomstenbelasting bij de wet van 24 Januari 1930 bracht de onge- lijkheid mede, dat de toeneming van het in- komen tusschen 1150 en 1200 aanzienlijk zwaarder wordt belast dan de toeneming van het inkomen tusschen f 1100 en 1150 en die tusschen f 1200 en 1250. Onder het vigeerend tarief wordt bij een inkomen van f 1100 een bedrag van 4,60 geheven en bij een inkomen van 1150 een bedrag van 5.40; dit verschil van f 0,80 stijgt tot een bedrag van f 1,60 bij inkomens van 1200 (geheven wordt daar f 7) terwijl het daarentegen weder daalt tot een verschil van 1 bij inkomens van 1250. Het onderhavige wetsvoorstel streeft er naar deze ongelijkheid weg te nemen, door de belasting- bedragen voor de inkomens beneden 1600 meer geleidelijk te doen opklimmen. Daarnaast wordt voorgesteld het heffings- percentage voor inkomens boven f 70.000 iets te verhoogen. Voor inkomens boven f 50.000 tot en met j 85.000 en voor inkomens boven f 85.000 zal de toeneming van het inkomen worden belast met resp. 13,50 en 15 inplaats van 13,30 en 13,50, voor elk geheel bedrag van f 100. Het resultaat van een en ander zal zijn, dat de inkomstenbelasting voor het dienstjaar 1934-35 in hoofdsom naar schattmg f 1.900.000 meer zal opbrengen dan bij behoud van het bestaande tarief het geval zal zijn. Van dit bedrag komt twee derde of f 1.266.000 ten bate van de Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1934. FINANOIEELE VERHOUDING TUSSCHEN RIJK EN GEMEENTEN. Verm inhering der uitkeeringen. De wet van 15 Juli 1929 tot regeling der financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten bepaalt, dat de uitkeeringen per hoofd van de bevolking telkens voor een tijdvak van vijf jaren worden vastgesteld. Het gekozen systeem bracht met zich, dat de eenmaal vastgestelde uitkeering gedurende vijf jaren aan de gemeenten bleef verzekerd, doch het is daarbij nimmer de bedoeling ge- weest, dat dit zou beteekenen, dat het Rijk tekorten van tientallen millioenen in het ge meentefonds zou moeten gaan bijpassen. Hier, als op zoo menig ander terrein, heeft de crisis de gemaakte berekeningen volkomen in de war gestuurd. Het is noodzakelijk, dat in 't belang van beide partijen maatregelen tot vermindering der uitkeering worden getroffen. De begrooting van het Gemeentefonds wqst voor het dienstjaar 1934/35 een nadeelig slot aan van f 24.685.777, dat ten laste der rijks begrooting zou moeten komen. De regeering acht het noodzakelijk, dat in afwachting van eventueel nader voor volgen de jaren te treffen maatregelen, de Rijksbe grooting voor 1934 voor een deel van dien last wordt ontheven door op de uitkeeringen een zoodanige korting toe te passen, dat het bedrag van het nadeelig slot voor 1934/35 wordt teruggebracht tot ongeveer de helft van het hierboven genoemde tekort van j 24.6 millioen. De eenvoudigste weg om tot de hierbe- doelde korting te komen zou zijn, om over de geheele linie de uitkeeringen met een zelfde percentage te verminderen. De regeering is evenwel van oordeel, dat daardoor de budgetten van tal van gemeenten onevenredig zwaar zouden worden belast, ter- wjjl andere gemeenten die een korting van grooteren omvang zonder bezwaar zouden kunnen lijden, slechts een geringen druk van de toe te passen korting zouden ondervinden Daarom verdient het aanbeveltng een kor- tingsregeling te treffen, welke met de uiteen- loopende draagkracht der gemeenten rekening houdt. Sf Persil biijft (Ingez. Med.) De regeering meent, dat als maatstaf voor de draagkracht der gemeenten moet worden genomen de belastingcapaciteit, gemeten naar de opbrengst van de belangrijkste algemeen geheven plaatselijke belastingen, bij heffing tot het wettelijk maximum waaraan verder is toe te voegen de rijksudtkeering van drie vierde gedeelte van de hoofdsom der grond- belasting. Uit een schaal, zooals die in artikel 1 van het wetsontwerp is opgenomen, blijkt dat van de korting zijn vrijgesteld de gemeenten met zeer geringe draagkracht, dat zijn degenen, waarvan de draagkracht gerekend per inwo- ner, minder dan 30 pet. beloopt van de draag kracht, gerekend per inwoner, van alle ge meenten des Rijks. Op de uitkeeringen aan de gemeenten wier draagkracht 30 pet. en meer beloopt dan de gemiddelde Rijksdraag- kracht, wordt een progressieve korting toe- gepast. Op grond van gemaakte berekenin gen kan worden verwacht, dat de korting op de uitkeeringen over het jaar 1934/35 aan de hand van de voor dat jaar ontworpen schaal, een vermindering van uitgaven van het ge meentefonds zal opleveren van rond f 13 millioen. De regeering meent voorts, dat, nu er op het stuk der gemeentelijke salarieering een nieuwe wettelijke regeling zal worden getrof fen er alle aanleiding bestaat om tegelijk met de invoering van deze regeling over te gaan tot intrekking der wet van 18 Maart 1932 be- treffende de tijdelijke korting op de uitkeerin gen uit het gemeentefonds. OPCENTEN GEMEENTEFONDSBELASTING EN VERMOGEN SBELASTIN G. Ingediend is een Wetsontwerp tot heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting en de vermogensbelasting over het belasting- jaar 193435. De toestand van 's Rijks financien vordert dat de heffing van opcenten op de gemeente fondsbelasting en de vermogensbelasting, zoo als die bij de wet van 1 Maart 1933 voor het belastinigjaar 193334 is geregeld, in afwach ting van nadere voorziening, voor 6^n jaar wordt verlengd. De opbrengst van de voorgestelde heffing over 193435 wordt geraamd voor de opcen ten op de gemeentefondsbelasting op 21 mil lioen gulden en voor de opcenten op de ver- mogensbelastingop 3.390.000. Van het totaal ad f 24.390.000 zal twee derde of f 16.260.000 ten goede komen aan de Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1934. HET AFGELOOPEN BADSEIZOEN AAN DE VLAAMSCHE KUST. Nu het Septemberweer zijn intrede heeft gedaan, is meteen een punt gezet achter het badseizoen asm de Vlaamsche kust en daar- mede is ook zoo goed als een einde gekomen aan de toeristen-drukte in de oude stadjes van West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit kan thans wel gezegd worden, dat het afgeloopen seizoen drukker is geweest dan ooit. Wanneer men zich in de kustplaatsen bevindt als de Panne, Zoute, Coxyde, en St. Odebaldus, zou men niet gelooven, dat er crisis is. Er zijn daar dit jaar veel meer bad- gasten geweest, dan de hotelhouders ooit durfden hopen. Jaarlijks worden wedstrijden ingericht voor kinderen. Het groo^srte aan tal heeft dit jaar deelgenomen te Oo^tende, nummer twee was de Panne, en nummer drie Coxyde. Er waren in deze badplaats niet minder dan 1150 deel- nemers, kinderen tusschen vijf en vijftien jaar. De moeders met kinderen worden door allerlei kinderwedstrijden naar deze badplaat- sen gelokt. Te Nieuwpoort was het dit jaar stil, zeer stil. Vele villa's aan den zeedijk waren geslo- ten. Ook te Westende en Oostende bleven dit jaar groote hotels met honderden kamers ge- sloten. Zij kenmerken zich niet als familie- badplaatsen met kinderwedstrijden zooals het voormelde Coxyde en St. Odebaldus, waar bij- na alle bezoekers families met kinderen zijn. De Panne is een stadje geworden, waar de toadgasten niet meer de ruimte hebben van vroeger. Deze plaatsen onderscheiden zich nog hierdoor, dat de achter den dijk liggen- de duinen zich verder uitstrekken dan in de andere badplaatsen. Tien minuten kan men wandelen zonder dit duin te verlaten. Vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen en overig Zuid-Nederland, gaan ook vele families met haar kinderen des zomers geregeld naar deze badplaatsen. ERKENT AMERI/KA DE SOVJET- REPUBLIEK? In kringen te Washington verwacht men, dat de regeering der Ver. Staten aan het einde van dit jaar de sovjetregeering zal erkennen. Politieke kringen zien voor die erkenning aanwtjzingen in de besprekingen, die de staatssecretaris Hull en de democratische senator Pittman te Londen met Litwinoff hebben gevoerd, in de benoeming van den deskundige voor het Verre Oosten MacMur- ray tot Amerikaansch gezant in de Oostzee- landen en in de Russische reizen van Mac Leod en senator Reynold. Ter regeling van de Amerikaansch-Russische aanspraken ver wacht men de instelling van een mixed- claimcommissie. De regeering der Ver. Staten eischt terug- betaling der Czaristische en Kerenskischulden tot een bedrag van ongeveer 300 millioen dol lar, waartegenover de sovjetregeering ver- goeding eischt voor in 1919 door de Ameri- kanen in Siberie aangerichte schade. MEVROUW BESANT OVERLEDEN. Presidente van de Theosofisohe vereeniging. Na een langdurige ziekte is te Madras op 86-jarigen leeftijd overleden dr. Annie Besant, presidente van de Theosofische Vereeniging. Dr. Annie Besant werd 1 October 1847 te Londen geboren, trad op 20-jarigen leeftijd in het huwdlijk met den Anglicaanschen geestelijke Frank Besant. Het was echter geen gelukkige verbintenis en zes jaar later werd zij weer ontbonden. Uit het huwelijk zijn twee kinderen geboren: een jongen en een meisje, die beiden bekende werkers ziijm geworden in de Engelsche theosofische be- weging. [Mrs. Besant's optreden als presidente der moeilijk leven. Met het schrijven van allerlei artikels en met les geven moest zij trachten haar klein inkomen, zoodanig te vergrooten. dat zij in staat was haar kinderen een be- hoorlijke opvoeding te geven. Voorts had zij groote innerlijke moeilijkheden. Na zich eerst bij de vrijdenkers te hebben aangesloteo, werd zij later een der bekende figuren van het socialisme. Ziij werkte in dien tijd o.a. veel samen met het parlementslid Charles Brad- laugh en met George Bernard Shaw. Hiema kwam een periode van spiritistische onder- zoekingen in samenwerking met William Stead. De taak, die haar werd opgedragen, om een recensie te geven van het standaard- werk van Mme H. P. Blavatsky: De Geheime Leer, leidde tot aanvaarding der theosofische wereldbeschouwing. In de Theosofische Vereeniging werd mrs. Besant al spoedig tengevolge van haar groote intellectueele en oratorische gaven een der leidende figuren en na den dood van kolonel Olcott volgde zij hem op in 1907 op als presi dente. En bij elke volgende verkiezing na een periode van zeven jaar werd zij telkens weer met overweldigende meerderheid gekozen. Mrs. Bsant's optreden als presidente der Theosofische Vereeniging kenmerkte zich door een groote activiteit op het gebied van sociale hervormingen, politiek, religie en op voeding. In 1908 verkondigde mrs. Besant voor het eerst haar geloof in de komst van een nieu- wen ,,wereldleeraar" en zooals men weet, heeft zij met bisschop Leadbeater samen de opvoeding van Krishnamurti ter hand geno men. In dat zelfde jaar stichtte zij de Theo sofische Orde van Dienst voor het verrichten van practisch werk. Voor haar werk op wijsgeerig en sociolo- gisch gebied werd haar in 1921 door de uni- versiteit van Benares de doctors-titel honoris causa in de letteren verleend. Annie Besant's blinde volgzaamheid van den jongen Indier Khrishnamurti, had een scheuring tengevolge in de Theosofische Ver eeniging. Zij verloor een groot aantal van haar aanhangers, die zich om hun eigen pro- feten schaarden Rudolf Steiner, die daar- mede de stichter van een nieuwe leer, die der Anthroposophie, werd. Annie Besant heeft deze teleurstelling echter manmoedig gedra- gen, want om Krishnamurti verzamelden zich allengs nieuwe scharen aanhangers. Annie Besant heeft het voortbestaan van de groote, door haar in het leven geroepen geestelijke beweging ook voor de toekomst verzekerd: reeds verscheidene jaren geleden, heeft zij de leiding afgestaan aan haar pupil Krishnamurti. De eeuwige waarheden der leer, de eenvoudige stellingen, die Annie Be sant ook van de zrjde van haar bestrijders en tegenstanders 't recht geven op waardeering, hebben haar leven tot een zeer waardevolle bujdrage gemaakt voor onze cultuurgeschie- denis. Met dr. Annie Besant is een zeldzame vrouw heengegaan, die, hoe men ook over haar ideeen moge denken, haar geheele leven in dienst heeft gesteld van den geestelijken vooruitgang der menschheid. STICHTING GEWESTELIJKE AARDAPPELORGANISATIE VOOR ZEE LAND De Gewestelijke Aardappelorganisatie voor Zeeland, bij verkorting G. A. Z., maakt het vol gende bekend aan belanghebbenden bij den han- del in pootgoed. Evenals voor de consumptie-aardappelen is er door de Regeering een steunregeling in het leven geroepen voor de pootaardappelen. Deze houdt het volgende in: 1. Onder pootaardappelen worden verstaan aardappelen, goedgekeurd door den Keurings- dienst N. A. K. 2. Uitvoer van pootaardappelen wordt alleen toegestaan aan erkende poterexporteurs. Niet erkende poterexporteurs kunnen geen vervoer- bewtijizen krijgen. 3. Iedere handelaar, die pootaardappelen wii exporteeren, moet hiertoe als exporteur van pootaardappelen worden erkend, naast zijn erkenning als handelaar. Van voorloopig erkende exporteurs in poot aardappelen bestaan lijsten, welke berusten to(j degenen die betaalde vervoerbewijzen afgeven en bij de controleurs der G. A. Z. Deze lijsten zjjn nog niet volledig, weshalve wij de publicatle ervan uitstellen, totdat deze definitief zijn afge- werkt. Voorloopig kan een exporteur, die, om pootaardappelen te kunnen exporteeren, eea gratis vervoerbewjjs benoodigt, zich tot boveo- bedoelde personen wenden om inlichtingen. 4. De erkenning als exporteur van pootaard appelen geschiedt door een commissie, gevormd uit de Commissie van Bijstand voor den Poter- export, ingesteld door de Nederlandsche Aard- appel-Centrale. Bij1 niet erkenning heeft men beroep bij de N. A. C. Als poterexporteurs zullen alleen erkend worden Nederlandsche rechtspersonen, wonende en hun bedrijf uitoefenende in Neder- land, en die vanaf 19301932 voor eigen reke ning exporteerden. De erkende exporteurs moe ten aangesloten zijn bij een, door de N. A. C. erkende, vereeniging, met name de Nederland sche Vereeniging van Pootaardappel-Exporteurs" als lid, hetzij als hospitant-lid. 5. Het is venboden aardappelen te verzenden, welke zullen dienen als pootaardappelen, zonder zulks uitdrukkelijk daarbij te vermelden. 6. Het is verboden pootaardappelen te ver zenden, indien de verzender ten tijde van het verzenden wist of kon weten, dat deze pootaardappelen voor andere doeleinden, dan voor uitpoting, zouden worden gebruikt. 7. De beoordeeling van het felt, of de handelaar-verzender ten tijde van het verzenden wist of kon weten, dat de foetreffende aardappe len als pootaardappelen of dat pootaardappelen voor andere doeleinden zouden gebruikt worden, ligt bij het scheidsgerecht, aangewezen door de Nederlandsche Aardappel-Centrale. 8. De N. A. C. neemt de niet-verkochte poot aardappelen, die vallen tusschen de maten 28/60 mM over, volgens dezelfde regelen, als de over- name van de overgebleven consumptie-aard appelen. 9. Op voorstel van de Commissie inzake de poters, stelt de N. A. C. minimum inkoopprijzen en minimum-verkoopprijzen vast. 10. De exporteur moet een heffing van 25 cents per 100 KG op geexporteerde pootaard appelen betalen. Uit het bedrag dezer heffing wordt over de niet-verkochte pootaardappelen een toeslag van ten hoogste 25 cents per 100 KG gegeven. Ingeval er dan nog geld over blijkt te zijn, zoo wordt dit overschot verdeeld over alle pootaardappelen. 11. De handelaar, die pootaardappelen koopt, kan deze koopen, waar hij wil. De betaling ge schiedt aan de Gewestelijke Organisatie, die ten allerspoedigste dit geld uitbetaalt aan den leve- rancier. 12. Iedere handelaar is verplicht den koop- prijss der poters aan de Gewestelijke Organisa tie te betalen, hetzij contant, of uiterlijk op den marktdag volgende op de week waarin de aard appelen worden overgenomen en in leder geval toinnen 10 dagen na levering. Indien de betaling niet binnen den vastgestelden termijn is geschied zullen geen vervoerbewijzen worden afgegeven. De leverancier-verbouwer blrjft verantwoorde- lijk voor de richtige nakoming van de betaling door den handelaar. Biji georganiseerden ver- koop dient de organisatie, die verkoopt, zoo vlug mogelijk aan zijn verbouwers-leveranciers uit te betalen in dezelfde termrjnen als bij den handel vastgesteld. 13. Als minimum inkoopprijs voor de poot aardappelen, te betalen aan den teler, is vast gesteld door de Commissie van Bijstand van de Nederlandsche Aardappel-Centrale, voor de soorteti Eersteling eh Ideal, Kleipoters, klasse ,,B Maat 28/30, 28/35, 30/35, 30/40, 35/55, 40/55 f 3,10 Maat 35/50, 40/50 ^>40 Maat 30/45, 35/45 »4.— Klasse „C" 0,70 lager, klasse „A" /0,70 hooger. Voor de soort „Bintje" /0,20 lager voor alle klassen en maten. Alle andere soorten maat 28/60 en de tusschenmaten daarvan: Klasse „A" 3,60; klasse „B" /2,90; klasse „C" 2,20. Zand- en veenpootaardappelen f 0,75 lager voor alle klassen en maten. Alle prijzen zijn per 100 KG netto-gewicht, met inbegrip van de kosten van plombe en N. A. K.-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 2