■M §i I 1 i iHi '^8j^liC Feuilleton - vertellingen OEHEHGDE BERICHTEN DAMRUBRIEK. BRABANTSCHE BRIEVEN. Ulvenhout, 12 September 1933. Menier, Van den midag is na weken veur 't eerst 't zonneke weggetrokken ach- ter 'n dikke, graauwe herfst- locht. De wind sturmt deur't ver- droogde gablaarte van de bosscben. En op d'n oogen- blik, nouw me samen binnen zit- ten, heuren me 't najaar rauschen mee 'n geweld, da me-n-er wa stil van zijn geworreci da's zoow eigenaardig van deuzen tijd van t jaar, amico, maar de komst van 't najaar is Waant altij geweldig. Komt 't veurjaar naar ons toe as Engeltjes- zang 't najaar doodert deur de schepping. 't Ge'rausch in de bosscben, die nouw zwart en somber zijn, is van 'n versuffend lawijd. Waant 't is droog op d'n buiten. Roven 't gebomte uit wolkten de stofsluiers van den middag over d'n weg. As 'nen mist waaiden ze 't laand en de velden over. En nouw van d'n avond, nouw dieen drogen sturm nog wa feller opgestoken is, de noten van d'n notenleer kwatsen, soms mee 'nen keibarden pi of teugen de blinden aan, nouw de takken over de dakpannen rauscben, nouw is 't lek- ker bier in huis. 't Geloei in de bosscben is somwijlen te beuren. 't Is of er 'nen dollen, donkeren trein deurhenen dendert, die dalijik over d'n erft zal spoeien. Trui zit met d'r hoofd 'n bietje in d'r scbouwers verdoken, sokken te stoppen en nouw en dan, as er weer 's 'n noot teugen de luiken knalt. dan gaat d'r boofd weer 'n bietje dieper naar benejen. ..Stelt oew veur," zee ze daarstraks: ,,da me bier, net as in de stad, gin blinden badden. Dre, dan zatten me in dit noodweer nog mee kapotte ruiten ok!" ,,Mokt oew nie beizurgd Tnui," stel-de-n-ik beur tusscben twee trekskes aan m"n pijp gerust: „ons buiske bee al meer sturm en ontij weerstaan! Da'B indertijd steuvig ge- bouwd deur vaders!" „Da^d-is 't", zee Trui: ,,maar 'k beb nooit begrepen, dat ie nie wa meer kasten in t buis hee laten maken." Ik kreeg in de gaten, dat Trui om 'n protje verlegen was en dus zweeg ik. Waant m'nen brief moest nog vol, veur 'k naar bed gaai, dan kan Driek Frijters, d'n postbooi, m mer- genocbtend meenemen, lijk ie da-d-elke week 's Woensdagsmergens doet. Buitendatte, da's nouw nie om wa te fitten op Trui, maar zij. bee ruim vijfendartig jarem gelejen nouw eenmaal gezeed dat er te wei- nig kasten in buis zijn en daar bouwt ze d'r eigen dus aan! Ok, nouw alle kinders de deur uit zijn Dus: ik zweeg. En kratste deur de stilte over m'n pampier, lusterend nouw en dan naar d'n tik van m'n st&Srtklok, die de leste weken, nouw de zomer om is, weer veul dui- delrjker is gaan tikken. Daar kan 't aan verstaan, da-d-et bier veul stiller is geworren, op ons durpike. „Ik zee, da 'k nooit begrepen heb, da Ik knikte; was ze veur! ,,Dat-ie nooit meer „Is 't nouw gedaan, baker, "k zit te schrij- ven, mok me nie in de we^r." Na vijf minuten: „kommeke koffie, Dre?" Ze wouw mee alle geweld praten, waant da sturmlawijd deur deuzen eersten Herfstajvond, werkte tocb op d'r zenuws. „Kommeke koffie, vraag ik!" „Oem." Meteen klapte-n-er 'n deur los op d'n erft. D'n bons knoerste deur oew lichaam. „Ga's kijken, Dre," en d'n aangst sting dof in d'r oogen. „Da's de wind, Kloris," en 'k had t nog nie gezeed ofbens! Weer klapte de staldeur mee geweld over d'n erft. Trui goot de koffie naast t kommeke. 't Bruine plaske, liep in 'n spleet van t tafel- blad en rolde zoow, as 'n klein rivierke over de lengte van de tafel en de druppen tikte teugen de plavuizen. To en he'k efkens, beel efkens in tweestrijd gestaan. Trui uitfoetren ofgaan sluiten Om tijd te sparen, ben ik maar ineens gaan sluiten. En as ik terugkwam ben 'k eerst veur d'r gaan staan en ik heb gezeed: luster nouw 's goed:: mijn vader hee hier nie meer kasten laten maken, omdat ie toen nog nie op jouw gerekend bad, 't lawijd bierbuiten is van d'n sturm en 'n kommeke koffie kunde me geven en houw nouw verders oewen wafel dicht!" „Wafel? „Oew snoepmondje dan!" „Ja baron!" ,,Je kbunt gaen," zee ik op z'n barons. Waarop Trui 'n reverens mokte, mee de punten van d'ren scbort in d'r haanden, sjuust as ze da-d-op de school hee geleerd vruuger, toen er 'nen bisschop zouw komen. Al d'ren aangst was ze vergeten. Toen kwam er rust en kost ik schrijven, veural omda ze ma 'n ketierke begost te slapen mee d'r eene haand in 'nen sok en d'r aandere haamd slap laangs d'n stoel bangend. Ochja, ze is 's avonds moei, doodmoei en zoow as nouw, nouw de avonden weer wa lengen gaan, dan dut ze dikkels weg, onder 't suizen van de laamp. Na vijf minuten wier ze weer wakker. Natuurlijk deur't lawijd, dat daarbuiten maar nie ophiew. tiZeg, hoe-ouw," gopte ze: „hoe laat is »t al?" „Ge bedt pas vijf minuten gedut; wel te rusten." ,,'k Gaai opruimen," zee ze, plotselmk beel wakker: „en me gaan vanavond vroeg maar bed." Nouw, da meugde gerust weten, da-d-heb ik altij scbrikkelijk ongezellig gevonden, de vrouw van d'n vloer. Aan da dutje ben k gewoon gerokt, maar Trui eerder in de bedstee dan ikke, neee, daar he'k nooit aan kunnen wennen. Samen uit, samen thuis," schijnt me erg ingegeven te zijn indertijd, maar hoe dan ok, 't was in 't begin van d'n avond 'n briefke- mee-haar! Van alle kaanten stropte-n-'t'. De sturm, Truin schoon duo. ,,Da's plagerij," zee ik: „om nouw al in de bedstee te kruipen." „Ge zij nog al gezellig ok," bekende ze toen. ,,Heel d'n avomd graauwen en snaauwea en schrijven." As ge nog 'n haalf uurke wocht, ben k klaar, dan kunnen me nog wa praten en dan gaan me samen in de krullen. Witte wa, gaat daar aan m'nen overkaant zitten en schrijfde giji 'n briefke-n-aan onzen verver. Die wocht ok nog altij op 'n aantwoordje.'" Da was 'n ingeving, amico! Weg sokken, hier stoel, hier pampier en 'n oogenblik later lag ze mee heel d'r bovenlijf over de tafel en schreef. As van 'nen schaat- senrijer, zoow scheurden de halen laankzaam maar geregeld deur de stilte. „,Dre ,,Ja." ,)Hoe schrijfde „laanterfaanteren", mee n eff of mee 'n we?" „Waar bedde 't nouw over ,,Oow, niks bezonders! Ik scbrijf 'm hoe 'k vandenmiddag onzen koeischeeper uit 't hooi geschupt heb!" ,,Maar wa kan onzen Dre da nouw schelen?" „Ik schrijf altij alles en da's ie nouw een maal gewend, dus Fff of vw?" ,,Fff" floot ik: ,,de eerste letter van Flapuit." „Slaat da-d-op mijn?" „Neee, op Blek." Vijf minuten later: „Dre is da mee een of mee twee pee's flapuit?" „Mag ik da briefke lezen, Trui, veur ge 't dichtplakt?" „Genogt." „Dan mee een pee." Trui kratste weer. Eindelij'k zou ze 'm veurlezen. .Lusterde efkens Ik dee m'n ermen over mekaar en lusterde. „Beste kinders Dre en Lowieske". Ik hoop da guilie dezen in d'n besten wel- staand zult ontvaangen. Hier is alles goed. Alieen is vader 'n bietje lastig, maar da zit 'm in 't ssturm-weer. Gaat weer wel over, denk ik bij me-n-eigen." Ik kucbte. ,,Nie goed, soms?" ,,Puik, ga verder." ,,Gaat weer wel over denk ik bij me-n-eigen. Jui'lien brief in besten welstand ontvaangen, hopemde deizen van t zelfste!" ,,Oem!" zee ik. ,,Nie goed, soms?" ,,Puik ga verder." „Van den kleinen Dre ontvongen me 'n briefkortje, as dat ie 't weer best stelt op de kostscbool. Afijn, daar hoeven guilie ok gin zurg over t'emmen. Die stelt 't allicbt goed, net z'n opa!" „Nie goed soms?" „Puik, ga deur." „Toch is 't 'maarig tooske." „Wie?" ..Memmert, as ge nie opbouwt mee mijn telkens in m'n rede te vallen, dan schei ik er af." ,,Ga verder." ,Toch is 't 'n aarig boske en... wel drom- mels, wa staat daar nouw Nouw kan k tocb m'n eigen haand nie lezen. Ze veegde d'ren bril nog 's af, tuurde, dichtbij, veraf... „en en en". „Schrap maar deur," stelde-n-ik veur: „v'ier kaantjes laank daar missen ze niks aan as er edn regeltje maankeert." Trui scbrapte. ,,As 't nouw maar uitkomt," zee ze aangstig: ,,nog 's. Toch is 't 'n' aarig boske. Deurgeschrapt en dan: he'k d'n laan- terfaanter onder z'n tikkeltjesgeschupt. Zouwen ze da verstaan, Drd, die tikkeltjes?" „Ojeeja!" „Maar 't klopt nouw nie, ee?" „Ocb „Nouw val ik van ons boske ineens op die tikkeltjes geschupt." Afijn, amico, de rest mot ge 'r maar bij denken. Ik ben vol. Trui excerceert al rond in d'ren haansjop en ge wit hoe ongezellig ik 't vind, om alleen op te iblijven. 'k Zouw oew eerst nog gescbreven hebben van ons leste Koninginnefeest, maar die fees- ten zijn nie van de locbt en de kraant is er al meer dan vol van. Dus ben 'k maar be- scheien opBij gegaan. Ik schei er dus af. Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toet a voe De Oentrale Recherche waarschuwt in dit verfoand tegen de overtredingen van de Geld- schieterswet, welke overtredingen te R'dam veelvuldig worden begaan. Zij zal in de naaste toekomst zeer doortastend optreden tegen alien, die zonder bewijs van toelating credie- ten verstrekt beneden f 500. Er zijn hier ter stede bijv. ook instellingen, die zich crediet- bank noemen, maar die dimmer credieten verleenen. Zij bestaan van de z.g.n. infor- matiekosten, welke zij van haar adspirant- klanten vergen. Ook tegen deze zaken zal streng worden opgetreden. EEN PAARDENDIEF GEARRESTEERD. Een bewoner van het woonwagenkamp te Bussem heeft zich een paard toegeeigend, dat het eigendom was van twee personen, even- eens wonende in genoemd kamp. Eerstge- noemde, H. v. R. genaamd, stelde zich in ver- binding met Th. v. S., te Hilversum, die als tusschenpersoon dienst moest doen, om het nog in de weide te Ankeveen loopende paard aan den man te brengen. Er volgde een bespreking in een klein cafd in de omgeving van Hilversum, waarbij tegen- woordig was de heer W. M., paardenslachter te Hilversum, met wien v. S. over het paard had gesproken. Per auto begaf men zich naar het polderhuis aan den Loodijk bij Ankeveen, waar de auto werd neergezet, waarop de heereci zich naar het weiland begaven, ten einde het paard te bekijken. De koop werd gesloten voor /70 en een knecht van M., welke laatste geheel te goeder trouw was, haalde het paard weg. De ibenadeelde bewoners van het woon wagenkamp deden aangifte bij den Rijksveld- wachter te Ankeveen en een uitgebreid onder- zoek werd ingesteld, waarbij de bovenver- melde bijzonderheden aan het licht kwamen. Vermoed werd uit nadere aanwijzingen, dat de dader H. v. R. zich naar Amsterdam of Utrecht had begeven. Terwijl de Rijksveld- wacht bezig was, den paardendief op te spo- ren, kwam te Weesp bericht binnen van de Utrechtsche recherche, dat de man reeds was gearresteerd. Diens vrouw had hem n.l. b.j de recherche aangeklaagd. Het bleek, dat v. R. de 70 gulden inmiddels reeds had op- gemaakt. KINDERVERLAMMING EN ONGEKOOKTE MELK. In verband met de vele gevallen van kinder- verlamming te Vlaardingen wordt er van be- voegde zijde op gewezen, dat de besmetting kan ontstaan door het gebruik van ongekookte meik. Daarom wordt er op aangedrongen de melk voor de kinderen goed te laten doorkoken. ERNSTIG ONGELUK BIJ MANOEUVRES. Op den ouden weg tusschen Richmond en Leyburn zijn twee militaire motorrijders in botsing gekomen. Hun rijwielen moeten in brand zijn gevlogen en beiden kwamen in de vlammen om. Niemand is van het ongeluk getuige geweest. Men heeft later de totaal verkoolde lijken gevonden. De motorrijders waren een jongen van 19 en een van 20 jaar, zij namen deel aan manoeuvres, en nog wel als elkaars tegenpartij. Zij toehoorden tot het Seinerscorps en bevonden zich nog in op- leiding. LEVEND VERBRAND. Twee soldaten, die dienst deden als ordon- nans bij veldoefeningen in de buurt van Cat- terick in Yorkshire, zijn levend verbrand. Zij waren op motorrijwielen en reden elkaar aan. De benzine vatte vlam en de mannen en de machines gingen in vlammen op. TWEE POND VOOR EEN NIET A AN VAARDEN KUS. Maandag verscheen, naar uit Londan wordt gemeld, een in de Britsche hoofdstad bekende persoonlijkheid, sir Leo Money, 63 jaren oud, voor den rechter onder betichting een jonge dame omhelsd te hebben in den trein toen deze door een tunnel reed. Sir Money loochen- de, doch werd niettemin tot een boete van 2 pond veroordeeld. Zijn advokaat is in beroep gegaan. Vroeger heeft dezelfde sir reeds voor hetzelfde vergrijp terechtgestaan, doch toen werd hij vrijgesproken. BANDITISME TE NEW YORK. HET SPROOKJE VAN DEN MEXICAANSCHEN HOND. DRe. EEN ACTIEVE WAKER. Woensdagnacht surveilleerde een waker van den Gecontroleerden Particulieren Nacht- veiligheidsdienst op de Hoogstraat te R'dam. Hij herinnerde zich, dat dezer dagen, dieven zich toegang hadden verschaft tot een leeg staand pand aan die straat en dat zij daarna via het dak naar belendende perceelen waren gegaan. Toen hij langs het leeg staande pand kwam, heeft hij het eens met zijn zaklantaarn belicht en eens door de brievenbus gekeken. Hij zag toen in de gang een aantal groote pakken staan. Dit kwam hem vrij verdacht voor en hij waarschuwde de politie. Deze heeft daarop het geheele blok, waarbinnen het pand ligt, omsingeld. Na eenigen tijd wachten kwamen 2 mannen uit het pand te voorschijn. Het waren de 31-jarige K. van I. C. en de 36-jarige S. P., twee oude bekeaden van de politie. Zij zijn aangehouden en opgesloten. Uit het ondenzoek is gebleken, dat zij hadden ingebroken in het magazijn van de firma Huisman. Een groot aantal doozen met cos tumes hadden zij in de gang van het leeg- staande pand al klaar gezet om mee te nemen. kUNDERFANTASIE. Bij de politie te Alphen a. d. Rijn heeft een vrouw aangifte gedaan, dat haar school- gaand dochtertje op den Heerenweg zou zijn aangesproken door een man, die haar wat snuisterijen had gegeven en daarna getracht had haar mee te lokken. Het kind zou er echter in geslaagd zijn te ontkomen. De politie vertrouwde het zaakje echter niet en nam het meisje een nader verhoor af. Aan- vankelijk hield het kind vol. Het dischte een ijselijk verhaal op van een man met een zwar- ten baard, die getracht zou hebben haar aan te randen, maar tenslotte viel zij door de mand, het geheele verhaal te hebben verzon- nen. De snuisterijen had zij op een anderen naam zonder te betalen in verschillende win- kels gekocht en vrees voor ontdekking had haar op het denkbeeld van de aanranding ge- bracht. WOEKER. De Oentrale Recherche heeft een inval ge daan in de wooing van de 35-jarige vrouw W. H.-B., aan de Mijnsheerenlaan te R'dam, van wie werd vermoed, dat zij zich schuldig maakte aan overtreding van de Geldschieters- wet. Een groot aantal bescheiden is in be- slag genomen. Gebleken is, dat de vrouw aan een groot aantal personen in de buurt kleine geldsbedragen leende, tegen een abnormaai hooge rente. Gemiddeld kwam de rente op 50 's jaars neer; haar klanten konden deze hooge rente dikwijls niet opbrengen, waar- door zjj steeds meer in de netten van deze woekeraarster verstrikt raakten. Proces-ver- baal is tegen haar opgemaakt. Men schrijft ons: Om kinderen bang te maken, vertelt men het sprookje van Roodkapje en den boozen wolf. Om de Hollandsche luisteraars bang te maken, heeft men dit sprookje een nieuwe gedaante gegeven: Men vertelt him in diverse couranten- artikelen, dat zij niet door den wolf, maar door diens rasgenoot, den Mexicaanschen hond, bedreigd worden. Deze wilde honden, zouden door de Superheterodyne- ontvangers en wel in het bijizonder door de 3-lamps Superheterodynes losgelaten worden. Reeds vorig jaar zijn hier en daar stemmen opge- gaan. dat de Superheterodynes in de antenne stralen en den buurman storen. Intusschen zijn over de geheele wereld vele honderdduizenden Superheterodynes verkocht zonder dat iets van deze storingen bemerkt werd. De radio-industrie over de geheele wereld (weliswaar met uitzondering van een enkele firma) bouwt bijna uitsluitend Superhetero dynes, waaronder een groot aantal 3- of 4- lamps. De reden hiervoor is, dat met deze soor^ ontvanger op zeer eenvoudige wijze de groot- ste selectiviteit, gepaard gaande met de een- voudigste bediening, te bereiken is, 2 eigen- schappen, die aiet alleen onder de tegenwoor- dige zender-<verhoudingen wenschelijk zijn, maar die bij de voortschrijdende versterking van alle Europeesche zenders, een noodzake- lijkheid worden voor een bruikbare, lange af- stand ontvangst. De radio-industrie van Europa heeft hierm het voorbeeld gevolgd van Amerika. Een gebruiker van een Superheterodyne zal ook in de toekomst tevreden zijn en wij zien in, dat wat in de geheele wereld gewenscht wordt en zonder moeilijkheden gebeurt, juist in Holland tot ontoelaatbare toestanden zou voeren. Hier geldt een beetje het gezegde van onzen gymnastiekleeraar, dat wij ons allemaal herinneren: „de heele rrj is uit de pas, alleen Jan loopt in de pas". Ook reeds in andere landen is wel eens de meening naar voren geschoven, dat het niet mogelrjk was Supers te bouwen, die niet in de antenne stralen, doch hierbij is steeds vastgesteld, dat het zeer goed mogelijk is ook 3-lamps Supers te construeeren met een kring voorselectie, zoodanig, dat een storende stra- ling door de antenne niet mogelijk is. Dit is des te eerder mogelijk, wanneer de antenne ten opzichte van de genereer-frequentie van den oscillator sterk verstemd is, dus een soort kortsluitkring voor deze beteekent. In geen geval is deze straling z66, dat zij ooit hinder zal kunnen veroorzaken. Men had toch minstens kunnen verwachten. dat, indien mededeelingen gedaan worden om- trent het storen van 3-lamps Superhetero dynes, men zich eerst overtuigd had, of dit verschijnsel inderdaad optreedt. Dit kan men bij een objectieve beoordeeling toch wel ver- langen. DE SLAAPZDEKTE TE ST. LOUIS. De slaapziekte, die te St. Louis sinds eenige weken heerscht, eischt nog steeds slachtoffers. Het doodencijfer is thans tot 135 gestegen. Bandieten hebben te New York of liever op Coney Island een brutaal stukje uitgehaald. Vijf heeren hadden intrek genomen in het Half Moon Hotel. Zij bleven nog laat op en overmanden toen den portier en gingen met hem naar het bureau waar de hotelklerk, hoe- wel gewapend, niets durfde ondernemen, wijl de boeven den portier voor zich uitschoven en alls levend schild gebruikten. Zij namen den klerk de sleutels af en wisten de hotelbrand- kast open te krijgen waarin zij geld en kost- baarheden aantroffen, door de gasten in be waring genomen met medeneming van 384 dollar en vijftien gesloten enveloppen met juweelen wisten zij te ontkomen. DOOD OP HET GRAF ZIJN ZIJN DOCHTER. Te Rouaan is een man dood gevonden bij het graf van zijn doch ter. Hij had zelfmoord ge-" pleegd. In zijn zak werd een brief gevonden, waaruit bleek, dat hij zijn vrouw had ver- moord. De man woonde te Parijs en bij het in zijn woning aldaar ingestelde onderzoek ont- dekte de politie in de keuken het in stukken gehakte lijk van de vrouw. De man stond gunstig bekend, ook zijn huwelijk werd als een goed huwelijk be- schouwd) De dood van de dochter schijnt den man geestelijk te hebben geknakt. Men neemt aan, dat hij in een vlaag van geestverbijste- ring zijn verschrikkelijke daad heeft gepleegd. OOCXIII. Eenige lezers vroegen ons de stand van het laatste probleem uit de vorige rubriek eens te willen nazien. We waren juist bezig dat met het oog op deze rubriek te doen, toen een schrijven van den heer J. Scheele te Zaamslag de oplossing reeds bracht. Schijf 14 in pro bleem no. 8 moet n.l. op 19 staan. Volledig- heidshalve geven we de geheele stand hier nog eens. No. 8, van (uit „Het Damspel"). iZwart2, 4, 7, 19, 20, 24, 27, 30, 35 en een dam op 21. Wit: 13, 18, 29, 33, 36, 37, 38, 41, 42; 43, 45, 50. Wit speelt en wint. Verder deelt de heer Scheele ons mede, dat de eindstand van probleem no. 7 niet meer dan remise bevat. Wat denken onze lezers hiervan? We zullen gaame uitvoerige analyses ont- vangen, die zoo mogelijk alle een plaatsje krijgen. Het was ons uiteraard een genoegen, dat de ter oplossing gegeven problemen als voorloo- pers van den a.s. oplosserswedstrijd alom be- langstelling trekken. We twijfelen er dan ook niet aan, of deze wedstrijd zal weer op aller medewerking kunnen rekenen en dus ten voile slagen. Dp verzoek plaatsen we ook ditmaal eenige lastige problemen, waarvan de oplossingen samen met die van verleden week tot 4 Octo ber kunnen worden ingezonden. (Voor 18 zie vorige rubriek.) No. 9, auteur A. de Graag, Heusden. (Motief-Fabre.) Zwart: 7, 14, 17, 18, 19, 23, 24, 28, 36. Wit: 25, 30, 32, 34, 35, 38, 47, 48, 50. Wit speelt en wint. No. 10, van P. Sornier, Frankrijk. („Het Damspel".) Zwart: 2, 7, 15, 18, 19, 20, 24, 25, 26, 30 Wit: 28, 29, 33, 35, 37, 38, 41, 43, 45, 48. Wit speelt en wint. No. 11, van Herman de Jongh, Parijs. ZWART 3 4 h EEN JONGE BOEF. De politie te Zagreb heeft een 13jarigen jongen gearresteerd, die optrad als leider van een bende jeugdige dieven. De laatste jaren heeft deze bende in meer dan 60 huizen en winkels ingebroken en voor een aanzienlijk bedrag gestolen. De jeugdige misdadiger heett thans de namen van de andere bendeleden j aan de politie genoemd, doch hij weigert tot 1 dusver de plants te noemen, waar de gestolen goederen verborgen zijn. Hij zegt, dat het ge- stolen geld ergens in het groote Maximirpark begraven is, doch dat hij vergeten is waar. AANSLAG OP D||N S'NELTREIN PARIJSKEULEN Onbekend gebleven personen hebben in de buurt van Sailles bij Luik zware steenen op de rails gelegd. Gelukkig heeft een baanwach- ter tijdig deze wandaad bemerkt, zoodat de hindemis reeds vddr het naderen van den snel- trein ParijsKeulen kon worden opgeruimd. 46 48 49 WIT 47 Zwart: 2, 3, 10, 17, 18, 20, 25, 26, 30. Wit: 27, 29, 34, 37, 38, 39, 40, 44, 50. iHoe kan wit de winst forceeren? No. 12, van F. Koopmeiners, Rotterdam. IZwart: twee schijven op 22 en 38. Wit: drie schijven op 8, 21 en 47. Wit speelt en wint. Zeeuwsch-VlaanderenWalcheren. Deze wedstrijd, die reeds lang door de spe- lers aan beide zij den der Schelde met spanning was tegemoetgezien, is op het laatste oogen blik uitgesteld en wel op verzoek van den voorzitter van den Zeeuwschen Dambond, den heer L. Goedbloed te Vlissingen. Het schijnt, dat het Walchersche tiental zeer onvolledig had moeten uitkomen en men met een zoo verzwakte ploeg den strijd tegen Zeeuwsch-Vlaanderen liever niet aanging, daar een zware nederlaag zeker was en dit in elk geval niet de juiste verhouding zou hebben weergegeven. Zoodoende zijn de voorbereidingen, welke onze vriend S. J. Boogaart uit Zuidzande reeds te Schoondijke had getroffen, vergeefsch ge weest, wat jammer is, maar gelukkig geen reden behoeft te zijn om een volgende keer minder actief te handelen. iEr zal nu getracht worden, den wedstrijd op 15 October vast te stellen. Daarover later meer! Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. HET VIJFDE WERELD PLUIMVEE- CONGRES. Op reis naar Rome om kippenwijsheid op te. doen. Eindelijk is dan de vreedzame veldslag be- gonnen op het gebied der pluimveewetenschap en praktisdhe pluimveehouderij. Gedurende drie jaren is er van alle kanten gewerkt om alles emstig voor te bereiden, thans is alles gereed voor congres en tentoonstelling. Wat is er aan de hand? De Internationale Vereeniging voor Pluim- vee-Wetenschap, welke ten doel heeft bevorde- ring der wetenschap op pluimveegebied, doet dit door alle drie jaren een groot intematio- naal congres te organiseeren, met als attrac- tie een groote intemationale tentoonstelling en 2e door een tijdschrift uit te geven (in de En- gelsche taal) waarin alle literatuur, die er in de verschillende landen der wereld verschijnt in het kort geextraheerd wordt, zoodat de lezers voortdurend op de hoogte zijn van de vorderingen der wetenschap. Men zendt mij vanuit alle landen alles wat er gepubliceerd wordt en ik verwerk dat tot korte uittreksels. Als ik U vertel dat het juist gepubliceerde Congresnummer ongeveer 200 referaten bevat over de laatste maanden, dan kunt U begrijpen dat er op dit gebied nog al wat te doen is. Dit tijdschrift, International Revieuw of Poultry Science, heeft veel op- gang gemaakt, vooral onder de deskundigen. die op het gebied der pluimveeteelt onderzoe- kingen doen en redacteuren van kippenkran- ten, die er stof voor populaire artikelen uit put'ten. Ik zal, zoodra ik met dit artikel over Rome gereed ben, de laatste gegevens over de beruchte kippenverlamming beschrijven, om dat ik daarover verschillende vragen kreeg en het noodig is onze lezers snel omtrent den stand van zaken op de hoogte te brengen Maar nu over de Internationale Congressen. De plannen daartoe waren reeds voor den oorlog gereed en eigenlijk is een eerste con gres reeds gehouden in 1898 te St. Peters burg. Hiervan is echter niet veel meer dan een flauwe herinnering overgebleven en pas in 1921 werd voor het eerst een groot congres gehouden in Den Haag. De zittingen von den plaats in het Kurhaus, de tentoonstelling was eveneens in Scheveningen. De Neder- landscbe Regeering had de zaak keurig voor- bereid en dat deze beweging later zoo'n op- gang maakte is voor een groot deel te danken aan den uitstekenden indruk die deze gebeur- tenis gemaakt heeft. In 1924 kwam men in Barcelona bijeen, hier ging alles met Spaan- sche zwier en was vooral de tentoonstelling prachtig, doch het congres kwam daardoor min of meer in het gedrang. In 1927 trokken wij naar het Amerikaansche werelddee: en organiseerde Canada in Ottawa een geweldig congres en tentoonstelling. Na afloop bood de Canadeesche regeering aan de gedelegeer- den van een veertigtal landen een reis aan van de Atlantische kust tot die van den Sto len Oceaan en reisden wij gedurende ongeveer een maand langs stad en dorp door de prai- rien en de Rocky Montains in een hoteltrein, voorzien van slaap- en rest aural i e wagon Drie jaren later (1930) genoot Engeland de eer van het Congres en vonden de zittingen en tentoonstelling plaats in het beroemde Crystal Palace in Londen. En thans is Italie aan de beurt. Merkwaardig bij deze congressen is de be- langstelling der hongste autoriteiten. Eere- voorzitter waren steeds de hoofden der sta- ten in de verschillende landen en de directe leiding hadden steeds de hoogste regeerings- ambtenaren. Thans is eere-voorzitter de Koning van Italie, voorzitter van het Congres is de minister van landbouw, directeur van het Congres is Prof. Ghigi, rector magnificus der universiteit te Bologna, de oudste universiteit der wereld. Het Congres wordt geopend door Mussolini, een der landen die deelnemen is de nieuwe Vaticaansche Staat en een der ex- cursies, die op het programma staan, is naar het nieuwe landgoed van Z.H. den Paus, te Castel Candolfs. Dus getrouw aan de traditie weer hooge belangstelling. Vanwaar deze belangstelling? Een dergehjk congres en tentoonstelling werkt in de be treffende landen de pluimveehouderij enorm op en dat komt natuurlijk ten goede van het land. Canada had voor deze propoganda niet min der dan 1.200.000 over! Zoowel congres als tentoonstelling werken nivelleerend, de voor- aanstaande landen deelen hun kennis en methodes mede aan de meer achterlijke lan den, door onderiinge concurrentie wordt door elkl^id het beste vertoond wat het heeft. Thans werken ongeveer dertig landen mede, vanaf Japan, Nieuw-Zeeland tot Canada en Uruguay toe. lLaat ons nu eerst eens zien wat Nederland presteert. Wij komen goed voor den dag, doch dat moet ook, Nederland heeft op het gebied der pluimveehouderij een uitstekende reputatie op te houden, vooral op het gebied der praktische pluimveehouderij. Ons land is te klein om veel insti'tuten te hebben waar groote proeven genomen kunnen worden. maar toch hebben wij ook geleerden van wereld- naam die overal bekend zijn, zooals o.a. Pro de Bliieck te Utrecht. Maar ook onze pluim- veerassen zijn intemationaal bekend, a s zoo danig kan ik noemen de Bamevelders. Later kwamen daarbij de Wfelsummers die op de tentoonstelling in Canada voor het eerst aan de wereld vertoond werden en thans in Rome zullen de Noord-Hollandsehe Blauwen naar voren gebracht worden en zal een machtige haan van ongeveer 11 pond in de gouden kooi vertoond worden. Dr. TE HENNEPE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 8