ALGEMEEN NIEUWS- F.N ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Mijn Eiland Y K Tweede Blad buTtk nlahd wmmm K* r K e /y J f !./.-■ No. 9C42 VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1933 73e JAARGANG BIirinSHLANB. FEUILLETON Voor het in de week zetten der wasch Maakt het schrale water zacht als regen water en bevordert daar door de schuimvorming I •m- TER NElfcEN, 15 September 1933. 3 Vervaardigd in dc Pcrsil-Fabrickcn. MM, mmmttrmmy- utMMMBMHMrabat.^. .icaarrwwuk. jMraMaa*M< DANKBETUIGING VAN DE KONINGIN. In antwoord op het telegram, van hulde en trouiw door de Zeeuwsche burgerwachten op 9 deizer aan H.M. de Koningin toegezonden is van den adjudant van dienst een schrijven in- gekomen dat de Koningin hem opdraagt voor dit telegram en de aangeboden verzekering van hulde en trouw dank te betuigen met de verzekering, dat Hr. Ms. een en ander ten zeenste op prijs stelt. DE VASTE PAASEHDATUM. Uit Rome wordt gemeld, dat het kardinalen- college der Roomsch-Katholieke kerk, welke hest vraagstuk der kalenderhervorming reeds geruimen tijd in studie had, zich v6dr een vas- ten Paasehdatum heeft verklaard en dat de instemming van den paus met deze beslissing zeker kan worden geacht. De kans op de invoering van den vasten Paasehdatum wordt dus nu zeer groot, daar van Protestantsche en Oostersch-orthodoxe zijde de instemming reeds eerder gepubliceerd werd. iDe desbetreffende Volkerenbondscommissie beval aan, om den Paasehdatum te stellen op den Zondag na den tweeden Zaterdag in April; Paschen zal dan in plaats van over 5 weken te varieeren, tusschen 9 en 15 April steeds vallen. DE LEERLINGE1NSCHAAL. Een medewerker van het ,,Handelsblad" maakt melding van geruchten, dat de leerlin- genschaal in 1934 nog vergroot zou worden. Hij teekent erbij aan: ,,Als dat zoo zijn zou, dan zou de lagere school teruggaan, tot die van zestig, zeventig jaar geleden. Fin dat voor het lager onder- wfls, dat de basis moet zijm voor alle voort- gezet onderwijs: oude onderwijzers met te groote klassen en de vroegere, rigoureuze discipline-maatregelen, die noodig zijn bij het beheerschen van overgroote klassen. De klok dreigt wel ver achteruit gezet te worden." MERKARTIKIELEN EN DE OMZETBELASTING. Op uitnoodiging van het comite van samen- werking uit de drie Nederlandsche kruide- niersbonden had Woensdagmiddag te Utrecht een vergadering plaats met grossiers en fabri- kanten uit de levensmiddelenbranche, ter bespreking van de vraag of de fabrikanten in staat zouden zijn de heffing van de omzetbe- lasting op hun producten te leggen, speciaal in verband met den verkoap van merkartike- len met door den fabrikant vastgestelde ver- koopsprijzen. De vergadering gaf eenstemmig te kennen, dat noch de winstmarge van den fabrikant, noch die van grossier en winkelier een vermindering met het bedrag der omzet- belasting toelaat, zoodat geheel overeenkom- stig de bedoeling van den Minister het op eenigerlei wijze noodizakelijk is deze belasting op den consument te verhalen. Er werd nog in het midden gelaten of dit zal kunnen ge- schieden door prijsverhooging met het bedrag der nieuwe belasting, dan wel door een kleine wijziging van de samenstelling of het gewicht van het verpakte artikel. De vergadering was zeer druk bezocht. DE TOENEMENDE WERKLOOSHEID. De directeur van den rijksdienst der werk- loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede iBtj 1064 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 26 Aug. 306.507 werk- zoekenden ingeschreven, waaronder 291.920 mannen. In totaal waren werkloos 279.909 personen, waaronder 270.528 mannen. Op 12 Augustus bedroeg het aantal inge- schrevenen bij een gelijk aantal organen der openbare arbeidsbemiddeling 300.387. Hder- van waren werkloos 274.142 personen, waar onder 265.085 mannen. Het aantal werkzoekenden is derhalve in de periode van 12 tot 26 Augustus gestegen met 6.120, het aantal werkloozen met 5.767. door VICTOR BRIDGES. (Nadruk verboden.) 19) (Vervolg.) „Zoo gauw we klaar zijn, gaan we een rcndwandeling doen", voegde ik er aan toe. ,,Als je eens meeging en ons alles liet zien, wat er te zien is?" ,,Goed meneer", gaf hij, op heel wat min der agressieven toon, antwoord. ,,Dan wacht ik ibuiten bjj de voordeur". Toen we buiten kwamen stond hij als een soldaat op wacht op de afgesproken plaats, met Satan naast zich. „Als u den hond liever niet mee heb" opperde hij aarzelend, ,,dan maak ik 'm even vast". ,,Welnee, laat 'm maar meegaan", zei ik. „We zijn al goede maatjes, niet waar, Satan?" Ik bukte me en streek over den grooten gladzwarten kop, 'n attentie, die den eigenaar van den kop een setimenteel gesteun ont- lokte. Ik kreeg dec indruk, dat er iets van ver- lichting over het van nature niet bepaald expressieve gezicht van Bascomb gleed. Maar zonder een woord keerde hij zich om en bracht ons langs een kronkelpad naar den achterkant van het huis, waar een tweede ijzeren hek toegang gaf tot het nog braak liggende stuk van het eiland. Van dit punt af hadden we een overzicht, over heel Greensea. Het eiland bestond uit stukken moeras naast strooken laad, waar de helm golfde en dat alles afgewisseld met plassen en brakwater-poelen, die hel glinster- den in de war.ne lentezon. Voor sommige menschen zou dit panorama het summum van verlatenheid en onvruchtbaarheid geweest CONTINGENTEERING VAN DRAAD- NAGELS, IJZER EN PRIKKELDRAAD. De Staatscourant bevat een Kon. besluit houdende contingenteering van den invoer van 1. draadnagels en draadkrammen; 2. getrok- ken ijzerdraad, zoowel blank als gegloeid, al of niet omkleed met onedele metalen en al of niet omwikkeld en/of omsponnen: 3. prikkel- draad en puntdraad. iDeze contingenteering is vastgesteld voor den termijn van 1 September tot 1 December 1933. De contingenten zullen worden vast gesteld op basis van het gewicht der inge- voerde hoeveelheden. Voor het sub 1 genoemde is het contingent bepaald op 50 pet. van den gemiddelden in voer in 3 maanden in de jaren 1931 en 1932; voor het sub 2 genoemde is het contingent vastgesteld op 80 pet. van den gemiddelden invoer per 3 maanden in 1931 en 1932; en voor het sub 3 genoemde op 100 pet. van den gemiddelden invoer in bovenbedoeld tijdvak. De Minister van Economische Zaken heeft bepaald dat onder de bovengenoemde artike- len niet vallen: spijkers uit plaat geslagen, verzinkt draad, alle draad dikker dan 5 m.M. en alle draad beneden 0.9 m.M. Hij heeft voorts bepaald, dat het bedrag ter bestrijding van de kosten, bedoeld in art. 7 van genoemd besluit, wordt vastgesteld voor de in artikel 2, eerste lid, bedoelde goederen op ten hon- derd van de bij den invoer te declareeren waarde met een minimum van 0,25 per cer- tificaat, welk bedrag bij de afgifte van de vergunning moet worden voldaan aan den persoon, met de afgifte belast. HUWELIJK EN LEEFTIJD IN NEDERLAND. Omtrent den trouwleeftijd van onze Neder landsche knapen en meisjes verschaft de sta- tistiek ons nauwkeurige inlichtingen. Heel Nederland telt slechts 1 gehuwde vrouw van 14-jarigen leeftijd. Doch op 15- jarigen leeftijd zijn er reeds 56 meisjes en 2 jongens in het huwelijksbootje gestapt. De 16-jarige leeftijdsklasse geeft reeds 24 ge huwde mannen en 189 di-to vrouwen aan. Op 17 jaar is het aantal tot den echt toegelaten jongens tot 50 en meisjes tot 584 gestegen. Den 18-jarigen leeftijd bezitten 172 gehuwde mannen en 1720 vrouwen en 19 jaar oud zijn 527 mannelijke echtgenooten en 3501 vrouwe- lijke echtgenooten. Beneden den 20-jarigen leeftijd dus van 14 tot en met 19 jaar tellen we dus 775 ge huwde mannen en 6050 gehuwde vrouwen. Van het 20e jaar neemt de trouwlust ge- weldig toe. Van 20 tot en met 24 jaar zijn er 36.087 mannen en 87.309 vrouwen, alien in den echt verbonden. Gelijken tred met de kinderhuwelijken houdt scheiding van tafel en bed, echtscheiding van weduwenstaat. Ons bepalend tot en met 't 19e levensjaar vinden wij 3 meisjes van 18 en 1 van 19 jaar, die reeds van tafel en bed ge- scheiden zijn en zelfs 2 mannen en 20 vrouwen, die gescheiden van echt leven. Op 16-jarigen leeftijd ontmoeten we 1 weduwnaar en 1 weduwe; 17 jaar 2 weduw- naars en 4 weduwen; 18 jaar van elke cate- gorie 6 en 19 jaar 6 weduwnaars en 13 wedu wen, zoodat 15 mannen en 24 vrouwen beneden 20 jaar reeds den gang naar het kerkhof maakten om de laatste eer te bewijzen aan hen, die het leven zoo kort met hen verbond. STRIJD TEGEN HONGER EN KOUDE. Een Wolffbericht uit Berlijn meldt, dat rijksminister Gobbels in een bijeenkomst in het rijksministerie voor Propaganda een rede heeft gehouden, welke tot onderwerp had: De strijd tegen honger en ellende. ,,Met geweldige krachtsinspanning is het de rrjksregeering gelukt om het leger werkloozen met 2 millioen te verminderen", zeide hij. Toch moet er mee rekening gehouden worden, dat er dezen winter nog een millioen werkloozen zullen zijn. Het steunen van deze werkloozen is een zaak van het geheele volk. Niemand mag zich daaraan onttrekken. Om den noodlijdenderi te toonen, dat het ge- zijn, maar van jongsaf heeft dit soort natuur- schoon alitijd een buitengewone aantrekkings- kracht voor me gehad. Zelfs 's winters houd ik ervan, als 't land fcaal en onbeschermd ligt onder jagende, grauwe luchten. Maar nu, met de golving van de lange pluimen als een satijnige sluier er overheen, had dit een schoonheid, die me tot in mijn ziel ontroerde. Die fijne gevoelerfe werden zuur verstoord door Ross, die met Met Zijn gewonen sarcasti- schen glimlach had staan gadeslaan. ,,Je kijkt als een 'tooneelheld, die zijn voor goed verloren gewaand dorpje de plek, waar zijn wieg eens Stond onverwacht terugziet. Als er nu nog een goudblonde juf- er aan 't geurige rozen plukken was, zouden we een geurige vijfde acte voor een touchant melodrama hebben". ,,Ik kan 't zonder die goudlblonde juffer af", zei ik. „Voor t oogenblik heb ik van melodramatische dingen genoeg". Ik had weer zonder nadenken gesproken, maar voor den derden keer dien middag had den mijn woorden een eigenaardige uitwer- king op Bascomb. Toevallig keek ik zijn kant uit en betrapte ik hem er op, dat hiiji me ach- terdochtig, loerend bijna, stond aan te kijken. Bij het zien van mijn blik keerde hij zich ech- ter af, deed het hek open en ging een stap achteruit, om ens te laten voorbij gaan. Over het oneffen terrein trokken we recht op het water af en op een plek, betrekkelijk dicht bij den steiger, begorinen we orczen tocht rondom het eiland. De begaanbaarheid van den bodem viel niet mee het zoogenaamde strand werd telkens onderbroken door stuk- ken moeras en plassen en om die hinderpalen te ofverwinnen, moesten we steeds weer een omweg maken of van plag naar plag sprin- gen. Ontelbaar waren de m'eeuwen en de rood- pooten, die, krijschend van angst, voor onize voeten opvlogen en nu en dan steeg een groote reiger langzaam flapperend met zijn ■blauw-grijize vleugels de lucht in om ver- ontwaardigd over die onverwachte stoornis een goed heenkomen te zoeken. In den win ter moest dit land een dorado voor jagers zijin heele volk met hen rieeleeft, zal de eerste Zondag van elke maand hun worden gewijd. De regeering doet op het geheele volk een be- roep om op die Zondag s middags niet meer dan een gerecht te eten, van 50 pf. per per soon. Dit zal ook in de restaurants en hotels worden ingesteld. De aldus gespaarde gelden zullen aan de hulpkassen worden afgedragen. De rijksleiding van de winterondersteuning zal in Berlijn gevestigd zijn; deze zal de hulp- verleening. organiseeren. Op bepaalde Zonda- gen zullen in het geheele rijk collecten worden gehouden. Voorts zal een openbare loterij van 50 pf. worden georganiseerd. Een ieder, die maandeijks een geregeld bedrag geeft kan een plaatje krijgen met het opschrift: ,,Wir hil- fen", om dat aan zijn huisdeur te bevestigen. Hierdoor wordt hij van verdere inzamelingen vrijgesteld. Het ingezamelde geld zal voornamelijk voor het inkoopen van levensmiddelen, huisraad enz. gebruikt worden. Met schouwburg-, film- en concertdirecties waren overeenkomsten gesloten, dat de nood- lijdende bevolking zooveel mogelijk vrijkaarten zou krijgen. iGoebels besloot met de woorden, dat het volk een „Not- und Brotgemeinschaft" zou zijn en het woord ,,algemeen belang gaat v6or eigenbelang" zou thans waarheid worden. ONDERGRONDSCHE SCHLIEPLAATSEN TEGEN LUOIITAANVAELEN Te Berlijn is een model ondergrondsche schuilplaats tegen aanyalien van vijandelijke vliegmachines ter bezichtiging van het publiek ingericht. Nog 20 andere zullen binnenkort geopend worden. Er wordt bij de bevolking op aangedrongen de inrichting der schuil plaats grondig te bestudeeren, zoodat ze kan ieeren, „wat iedere Duitscher heden ten dage moet weten, om de eenvoudige reden, dat zijn leven er van af kan hangen". In den model-kelder zyn de vensters voor- zien van houten sponningen, waarin zakken zand passen. Een buis uit den boven gele- gen turn voert lucht toe; terwijl bovendien een filter er in is aangebracht, ingeval er gifgas bij mocht zijn. Electrische zaklan- taarns vervangen de vaste electrische licht- punten. Gasmaskers en drinkwater liggen voor de hand. Ook is een apparaat aanwezig, om de kleeren te zuiveren van personen, die aan den invloed van gas zyn blootgesteld ge weest. Verwanht wordt, aldu3 de „Daily Mail", dat een bevel zal afkomen, dat ieder huis zulk een schuilplaats moet hebben. Lezingen en een tijdschrift over dit onder werp vormen een deel der propaganda, welke ijverig wordt gevoerd. De Berlijners nem.m dit alles echter niet zoo serieus op als de ptoriteiten het wel zou den wenschen. DE KERMIS WEEK. Ofschoon we hiermede niet willen beweren dat het najaar cos geen mooie dagen kan en naar we hopen ook zal brengen, is het toch een feit, dat, als de week der Ter Neu- zensche kermis genaderd is, we ook afscheid nemen van den zomer, en voor den herfst staan, hetgeen zich ook uit in de natuur, waar we weelderige zomerbloemen zien plaats maken voor die van den herfst, forscher, donkerder getint, doch ook van ongekende bekoring. Wegens den aanhoudenden regen kon het tegen j.l. Woensdag aangekondigde concert van het muziekgezelschap niet doorgaan en sloot het seizoen zichzelf. Zoodra j.l. Woensdag de weekmarkt, die wegens den regen ook al van weinig betee- kenis was, afgeloopen was, kwamen de eerste bezoekers voor de kermis met him groote wagens waarin de respectieve inrichtingen geladen op het terrein en gisteren is het op- bouwen begonnen. Schommel en zweefmolen en enkele kraampjes.zijn in aanbouw of vol- tooid Overigens is er thans nog weinig van te vertellen, behalve dan dat de liefhebbers weer en ik dacht met voldoening aan de nieuwe buks, die ik meizelf beloofd had bij de eerste de beste gelegenheid" te koopen. We hadden zoowat den halven omtrek afge- legd en liepen langs de kust vddr het huis naar den steiger terug, toea Ross opeens bleef staan en naar de baai wees. ,,Kijk eens!" zei hij. ,,Je krijgt al bezoek. Daar komt iemand aan!" We keken in de'richting, waarin hij wees en zagen 'n kleine motorboot met 'n enkelen passagier er in, die .lustig tsjukkend op het eiland afkwam. Ik keerde me naar Bascomb. „Wie is het?" vroeg ik. Iemand dien je kent?" Met z'n hand als scherm boven de oogen, staarde de man naar het kleine vaartuig. „Ja", zei hij dan, ,,'t is dr. Manning!" Als hij gezegd had: „Ja 't is de duivel", had zijn toon niet afwijzender, niet mddr doorwrocht met weerzin kunnen zijn. Ross en ik keken verbaasd op om die plotselinge her- nieuwe uiting van 's mans slechte humeur. „Dr. Manning!" herhaalde ik. ,,Maar die zit toch in Londen?" Bascomb floot den hond, die dadelijk ge- hoorzaam naar hem toe kwam. „Wat rniji betreft, kan-ie daar de heele week gezeten hebben. Maar gisteravond is-tie teruggekomen dat weet ik zeker. Ik heb 'm naar zijn schuit zien roeien!" Even bleef het stil. ,yWe zullen hem in elk geval moeten cnt- vanigen", zei ik dan kort. ,,Ik weet, dat hij me spreken wil en ik kan moeilijk zeggen, dat ik niet thuis ben". Bascomb gaf geen antwoord. Hij liet ons voorgaan en sloot zich met Satan bij ons aan. Zoo staken we de strook zand over, die ens van de aanlegplaats scheidde. Op hebzelfde oogenblik, dat wij den ver- molmden steiger opstapten, gleed de boot, na even ongelooflijk handig manoeuvreeren, dat den eigenaar 'tot iemand met veel routine stempelae, langszij. Mijn bezoeker zette den motor stop en greep den ijzeren ring. Ik weet niet wat voor iemand ik verwacht had te zullen zien, maar mijn eerste indruk y \v I i -v' -'v-r f'Si rm ■z-.-.f-' - XtSy; - .v.."; f.v: V kitl - fx. •F •- - - O %'Z -"v E. Osttrmann &Co's Handel Mij N V.AnuKrdam. F«bri«t.en le Jutphaas bij Utreehl Intrez. Med. zullen kunnen genieten van een inrichting die steeds veel kijkers trekt, het aloude cicrus. Ditmaal is het 't Circus Bever dat een bezoek brengt en behalve een colleetie paarden ook leeuwen meebrengt. Bioscoop. 't Spreekt wel van zelf, dat in het Luxor- Theater ter gelegenheid der kermis de ge heele week door speciale programma's zullen worden gegeven, waarvoor we verwijizen naar de advertenties en de beschrijving, die de lezers op een andere plaats in dit blad kunnen vinden. Tooneel. Naar we vememen zullen Woensdag en Donderdag in het ..Concert- en Bioscoop- gebouw" voorstellingen worden gegeven door het tooneelgeizelschap onder leiding der heeren Beukman en Joh. de Boer, alhier goede oude bekenden. Aangezien dit gezelschap met de keuze der stukken blijk geeft den smaak van het publiek goed te kunnen tref- fen, is het te verwachten dat het hun bij de nader aan te kondigen voorstellingen niet aan belangstelling zal ontbreken. En dat is ook noodig, wil men de kans op het optreden van goede gezelschappen houden. Revue. In 't laatst der week komt onze bekende tooneel- en revuevereeniging „Elck wat Wils" aan de beurt. Zooals uit de advertentie blrjkt, hebben de leiders dezer vereeniging weer een Ter Neuzensche revue in elkaar gezet, die, naar we al vemamen goede vond- sten bevat. We komen hierop nader terug, doch stippen aan, dat het doorslaand succes dat deze vereeniging met hare eerste revue's heeft behaald, als het ware aanleiding moeten zijn voor het succes van de volgende, en we voorzien, dat het daar weer niet aan belang stelling zal ontbreken. UITVOERING. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de in dit nummer voorkomende advertentie van het Ter Neuzensch Mannenkoor, dat in samen- werking met het Chr. Kinderkoor op Dinsdag 19 Sept. a.s. een uitvoering hoopt te geven in het Jeugdgebouw .Emmanuel" aan de Nieu- wediepstraat. SOHIP IN GEVAAR. Gisterenmorgen verkeerde, bij den hevigen Westerstorm het klipperscheepje „Spes Salu- tus" van schipper D. den Rooien, van Oude Tonge, dat, geladen met vlas, tusschen Baar- land en den Margarethapolder gesleept werd door een motorbootje, in gevaar De sleepboot „Willem" van de Ter Neuzensche Tugboat Company is daarop ter assistentie uitgevaren en heeft het scheqpje hier binnengesleept. was ver.bazing! Die; man zou overal de aan dacht getrokken hebben, al was het alleen maar om zijn knappe uiterlijk. Behalve op oude Grieksche munten, had ik nooit zulke regelmatige gelaatstreKketl 6n zoo'n fijn be- sneden profiel gezien. Zijn huid had de tint van mahoniehout en liit dat gebruinde gezicht keken een paar porselein-blauwe oogen je scherp en doordringend aaQ- was gekleed in een flanellen pak en had een witte zeilpet op. En wat zijn leeftpd betreft zoo op het eerste gezicht was hij een jaar of veertig, vijf- en-veertig. „Heb ik 't genoegen met Mr. Dryden te spreken?" begon hij. „Ik ben dr. Manning". „Ja, ik ben Dryden", was mijn antwoord. „Vriendelijk van u, om me nu al te komen opzoeken. Komt u niet aan wal?" Hij sprong lenig en vlug op den steiger en drukte me de hand, met een hartelijkheid, die niets te wenschyn overliet. „Ik zag u van het dek van mijn schuit af", ging mijn bezoeker voort. ,,En toen kreeg ik opeens lust even kennis te komen maken". ,,Ik had gedacht, dat u me in Londen al zou zijn komen opzoeken", zei ik. ,,Mr. Drayton vertelde me, dat hij u, op uw verzoek, mijn adres had gegeven". Ik wachtte even. ,,Laat ik u eerst even a^n een collega van u voor- stellen", ging ik voort ,,Dr. Ross, van de -Neptune". Onze bezoeker.poog beleefd, maar ik zag, hoe scherp zijn blauwe oogen mijn vriend op- namen. j „Zeer aangenaam", zei hij. ,,Ik ben zelf vroeger ook scheepsdokter geweest". Hij keerde zich weer naar mij. „Ik was van plan, u op de werf te komen opzoeken, maar telkens kwam er iets tusschen. En daar kwam bij dat we elkaar vandaag of morgen toch tegen het lujif moesten loopen". „Laten we naar binnen gaan", stelde ik voor. „Geen slecht idee",, was het opgewekte ant woord. ,,Maar dem zal ik de boot wat solider vastmaken". Hij bukte zich en haalde het touw vlug eenige keeren achtereen door den ring. Ik KANS OP UITBREFDING VAN DEN TRAMDIENST HULST—WALSOORDEN. Zooals we reeds hebben vermeld, is de direc- tie van den stoomtram HulstWalsoorden voornemens bij den aanvang van de winter- dienstregeling het personenvervoer te gaan verrichten met autobussen. Bereids is daar- voor aan Gedep. Staten concessde aange- vraagd; bij die concessie is tevens verzocht den dienst te kunnen uitbreiden tot St. Jan- steen. Naar men ons meedeelt ligt het echter niet in het voomemen de uitbreiding van den dienst tegelijk met het intreden van den win- terdienstregeling in te voeren. De directie heeft zich vooralsnog alleen de mogelrjkheid van die uitbreiding willen reserveeren. BOTSING TUSSCHEN TRAM EN AUTO. Woensdagvoonmiddag reed nabij de Isabella- sluis de heer A. de Putter, uit Biervliet, met zijn auto in de richting Philippine over den venbindingsweg waar deze de tramlijn kruist, toen de tram uit de richting van Philippine daar passeerde. De machinist van de tram gaf herhaaldelijk fluitsignalen, die door den heer De P. blijkbaar niet werden gehoord, althans hij reed door. De machinist van de tram, die toen een aan- rijding voorzag trachtte dit nog door krachtig remmen te voorkomen, hetgeen echter een botsing niet meer kon voorkomen. De tram reed de auto aan, die nog enkele meters mee werd gesleurd en geheel vernield werd. Aan de locomotief waren alleen enkele verfkras- sen en een beschadigd buisje te bemerken. Gelukkig is de bestuurder van de auto, de heer De P., er met enkele schrammen aan het gelaat afgekomen. Volgens ooggetuigen treft den machinist van de tram geen schuld en zou het ongeval een gevolg zijn van de omstandigheid dat de autobestuurder, die verklaart geen signalen gehoord te hebben, toen hij den overweg pas seerde naar den verkeerden kant uitkeek. Door de marechaussee is terstond een on- derzoek ingesteld. De tram had als gevolg van het ongeval ongeveer een uur vertraging. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 3 tot en met 9 September zijn in onze provincie voorgekomen 2 gevallen van fehis typhoidea, n.l. 1 te Vlissingen en 1 te Ter Neuzen (aan boord van een schipt en 1 geval van diphtherie te St. Annaland PROVINCIALE SCHIETWEDSTRIJDEN. De provinciale schietwedstrijden van de vrijwillige burgewachten in Zeeland die plaats hadden op de militaire schietbanen te Vlissin gen, hadden voor de korpswedstrijden met een keerde me naar Bascomb om, die in zijn ge- wone onverschilltige houding achter ons was blijven staan en geen oogenblik aanstalten gemaakt had om te helpen, om hem een standje te geven. Maar bij 't zien van het gezicht van den man leek 't me be ter, om dat naderhand coder vier oogen te doen. Even daama liepen we met ons drieen langs het grindpad naar het huis. ,,Ik zal maar niet voor gastheer s pel en"', zei ik lachend. ,,U kent het huis waarschijn- lijk beter dan ik". ,,Ik heb hier, den laatsten keer, bijna een week gelogeerd", was het antwoord. „Maar 't grootste deel van den tijd heb ik boven gezeten". Ik maakte een whisky soda voor hem klaar em zette het glas voor hem neer. ,,Ja", zei ik, ,,en daarvoor heb ik u nog niet eens bedankt. Buitengewoon vriendelijk van u om hier te komen en hem te helpen, zooals u gedaan heeft". ,,Kom, kom, zoo buitengewoon was dat niet", weerde hij af. ,,Ik vond 't prettig, om te kunnen helpen. Al jaren praktizeer ik niet meer,, maar als iemand me noodig heeft. spring ik met genoegen bij". Hjiji zweeg. Jammer, dat 't zoo weinig succes gehad heeft", ging hij voort. ,,Maar 't was een van die gevallen, waarin een dokter feitelijk machteloos staat. Harfaverlamming, als ge volg van een dubbele longontsteking". Ik knikte. ,,Ik heb mijn oom niet gekend". zei ik, „maar volgens 't zeggen, heeft hij 't niet makkelijk gehad en 't zich oiet makke- lijk gemaakt. Dat wreekt zich als er extra werk van den motor geeischt wordt". Zijn eigenaardige blauwe oogen keken me strak aan. ,,U heeft 'm niet gekend!" her haalde hij. ,,En nooit gezien ook? Maar u weet toch zeker wel 't een en ander van hem?" Niets!" zei ik eerlijk. ,,Hij is naar Zuid- Amerika gegaan toen ik een jongen van vijf jaar was en 't eerste, wat ik daama hoorde, was een telegram van Mr. Drayton, dat hij dood was". (Wordt vervolgd. I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 5