H GtSffiBNGDE BKBICHTEN SCEiEEK, TEGEfV EEN AUTO AANGELOOPEN EN GEDOOD. EEN GELUKSVOGEL. INGEZONDEN STUKKEN. nen inzien. In elk geval heeft hem z\jn fel verlangen om toch eindelijk de nieuwe zeesluis gebouwd te krijgen, verleid de Nederlandsche regeering een al zeer ongerechtvaardigd ver- wijt te doen. Zij zou zich n.l. volgens hem aan het niet nakomen eener contractueele ver- plichting schuldig maken. Want wel staat in de op het Ter Neuzensche sluizenprobleem be- trekking hebbende conventie van 29 Juni 1895 nergens te lezen, dat Nederland, zoodra Bel- gie maar mocht verzoeken een nieuwe sluis by Ter Neuzen te bouwen, verplicht is hieraan te voldoen, dit neemt niet weg, dat burgemeester Verstegen precies het tegenovergestelde be- toogt. Hij legt art. 13 dier conventie aldus uit, dat ofschoon hierin alleen staat, dat in geval van een dergelijk verzoek, dit het onderwerp van een nader te sluiten overeenkomst tusschen de beide partijen zal uitmaken, daarmee aan Nederland niet het recht is gegeven om de in- williging van allerlei, niet direct met het ka- naal van Ter Neuzen te maken hebbende ver- langens, van zulk een overeenkomst deel te doen uitmaken. (De heeren in Brussel moeten dan ook, zoo gaf de Gentsche burgemeester te verstaan, him ambtegenooten in Den Haag den eisch stellen ja en amen te zeggen op Belgie's ver langen in zake het maken van een nieuwe sluis te Ter Neuzen. En mocht Nederland dan nog weigerachtig blijven, wel dan zou men het voor den internationalen rechter moeten dagen. Dit laatste vinden we in elk geval een heel verstandigen raad van burgemeester Ver stegen. Want als er zulk een diepgaand ver- schil van meening bestaat omtrent den uitleg van een verdrag als zich in casu openbaart, dan is het inderdaad het beste een dergelyke kwestie aan het Permanente Hof van Inter nationale Justitie voor te leggen. Indien Brussel het standpunt van den Gent- schen burgemeester mocht blijken te deelen, zal men ten onzent de uitspraak van het In- temationaal Gerechtshof vol vertrouwen tege- moet zien. ZEEUWSOHE VEREENIGING VOOR DIALECTONDERZOEK. Men schrijft ons: In Mei 1928 werd te Goes opgericht de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek. Het hoofddoel dezer vereeniging is: het ver- zamelen van dialectmateriaal voor het samen- stellen van een woordenboek der Zeeuwsche dialecten. Dit werk is wetenschappelijk van het hoogste belang omdat daardoor de langzaam verdwijnende dialecten worden geregistreerd en him ontwikkeling tot op den tegenwoor- digen tijd wordt nagegaan. De vereeniging telt momenteel 102 leden en 19 leden-begunstigers. Wie als lid toetreedt neemt daarmee de ver- plichting op zich de hem toegezonden dialect- lijsten, meestal 5 a 6 per jaar, te controleeren en in te vullen voor het hem bekende dialect. Totaal werden door de leden reeds 23 van deze lijsten in orde gemaakt. Het aantal gecontroleerde woorden en uit- drukkingen is thans reeds z66 groot, dat, waarschijnlijk in 1935, met de uitgave in deelen - van bovengenoemd woordenboek zal kunnen worden begonnen. In alle deelen van Zeeland zijn op het oogen- blik invullers aan het werk. Maar vooral in Gost Zeeuwsch-Vlaanderen is dit aantal nog te klein. Gaarne zou het bestuur daar nog met meer personen in con tact komen. Het doel van dit artikeltje is dan ook: per sonen, die belang stellen in het werk der ver eeniging op te wekkeo om als lid toe te tre- den. De contributie zal voor niemand een be- zwaar zijndeze bedraagt slechts f 1,50 per jaar. Opgaven voor het lidmaatschap of vragen om nadere inlichtingen richte men tot de Se- cretaresse der Vereeniging: mej. Dr. H. C. M. Ghijsen, Lijsterhof, Domburg, of tot het dis- tricts-bestuurslld voor O. Z.-Vlaanderen, den heer L. A. Dieleman, Hoek, Langestraat 57. MEISJE OVERREDEN. Nabij het woonwagenkamp aan den Greuns- weg te Leeuwarden is het driejarig meisje van den woonschipbewoner van Houten door een vrachtauto, bestuurd door M. W., uit Huizum, overreden en gedood. Het kind is spelender- wijs onder den auto geraakt, daar de chauf feur niets van het ongeval had bemerkt. HOF AUTO AANGEREDEfN. Op den Haarlemmerweg had Zaterdagavond een botsing plaats tusschen een hofauto, wa|r- in leden van het gevolg van H.M. de Koningin waren gezeten en een anderen personenauto. De botsing, die zonder persoonlijke ongelukken afliep, had plaats ter hoogte van het Kruit- huis. De auto, waarmede de hofauto in aanraking kwam, reed in de richting Amsterdam en werd bestuurd door een aannemer, aldaar woon- achtig. Deze bleek onder invloed van sterken drank te zijn en was zeer opgewonden. Om hem wat te kalmeeren, werd hij mee- genomen naar het bureau Admiraal de Ruy- terweg, waar zijn zoon papalief latex af kwam halen. Beide auto's zijn licht beschadigd. De hofauto bleek een ingedrukt linker achterspat- scherm te hebben en kon later de reis naar Den Haag voortzetten. DIEFSTAL VAN LOONEN. Vrijdagmiddag is, zooals gebruikelijk is, een geldkistje, dat de loonen bevatte welke aan een groep gemeentewerklieden te Rotterdam moesten worden uitbetaald, gebracht naar het opslagterrein van den Reinigingsdienst aan het Oostmolenwerf aldaar. Het kistje, dat 1200 bevatte, is ongeveer een half uur, voor- dat de loonen zouden worden uitbetaald, op op het terrain afgegeven. Toen men tot uit- betalen zou overgaan, bleek het spoorloos te zijn verdwenen. De politie stelt een onder- zoek in. DE GEVOLGEN VAN HET GEBRUIK VAN STERltEN DRANK. Zondagnacht hoorden voorbijgangers in een schouw, gelegen in het Noordvliet te Leeuwar den, gekreun. De politie werd gewaarschuwd. Deze vond bij onderzoek in de boot een man liggen, die toen echter reeds bleek te zijn overleden. De man had blijkbaar te water gelegen. Spoedig kon worden vastgesteld, dat hij dien dag met drie personen uit was geweest. Deze mannen zijn uit hun bed gehaald en verhoord. Hierbij bleek, dat de overledene, de 48jarige A. L., koopman te Leeuwarden, in gezelschap van A. en diens zoon, was gaan varen. A. sr. en L. waren onder den invloed van sterken drank. L. is toen in het Wijde Ee te water ge raakt en met veel moeit weer in de boot ge haald. Om 8 uur des avonds was men weer te Leeuwarden. Men heeft L., die niet in staat was uit de boot te komen, laten liggen. ERNSTIGE VERDUISTERING BIJ DEN RAAD VAN ARBEID. Bij den Raad van Arbeid te Amsterdam waarvan de kantoren zijn gevestigd in de Droogbak, is 'n ernstige verduistering, waar mede een bedrag van /4200 gemoeid is, aan 't licht gekomen. Uit de kluis waarin de rente- izegels bewaard worden, worden niet minder dan 7000 zegels vermist. Alle nasporin- gen om de personen, die in deze verdwijning de hand kunnen hebben gehad, op te sporen, zijn tot nu toe vruchteloos gebleven. Wel neemt men met vrij groote stelligheid aan, dat de daders onder het personeel van den Raad van Arbeid gezocht moeten worden. Van inbraak of insluiping van buiten, welke uiteraard in een kluis niet plaats kan heb ben zonder dat er sporen van achterblijven, is niets gableken. De daders moeten goed op de hoogte zijn geweest van de gangbaarheid van rentezegels. Het zijn juist allemaal zegels van zestig cent, welke zijn ontvreemd, zegels van de meest gebruikte soort dus. De politie van het bureau Warmoesstraat zet het onderzoek in alle richtingen voort. Te Maasniel bij Roermond wilde de 40jarige H. Stam, die in gezelschap van een vriend op het fietspad ter rechterzijde van den rijksweg liep, naar de linkerzijde oversteken. Hij iiep daarbij tegen een passeerenden auto aan en werd vrijwel op slag gedood. Het slachtoffer was ongehuwd. De aanrij- dende auto was afkomstig uit Arahem. Het lrjk is per brancard naar het lijkenhuis ver- voerd en door de justitie vrijgegeven. AUTO PLOTSELIN G AGHTERUIT GEREDEN. Te Drachten is een elfjarige jongen door een plotseling achteruit rijdenden auto, be stuurd door den 19jarigen H. v. D.. die niet in het bezit was van een rijbewijs, overreden en gedood. BOTSING MET DOODELIJK GEVOLG. Op den Rijkssbraatweg onder de gemeente Hazerswoude heeft een doodelijk motor-onge- luk plaats gehad. Een vrachtauto reed ach- terwaarts uit den inrit van de melkfabriek Hollandia, terwijl uit de richting Leiden een motor naderde, bestuurd door den heer Kom- dorffer uit Katwijk aan Zee. Deze merkte den auto blijkbaar in het geheel niet op, want in voile vaart botste hij tegen den wagen aan. Hy werd tegen den grond gesiingerd en op slag gedood. De chauffeur van den vrachtauto verklaarde voldoende signalen te hebben ge geven. STEEKPARTU TE PEIZE. Maandagnacht is na een feestje te Peize, by Groningen, een vechtpartij ontstaan op de Pol. Daarby is de 26-jarige ongehuwde ar- beider Sj. Kok zoo emstig door messteken ver- wond, dat hij kort daama is overleden. Zijn 28-jarige broeder J. werd eveneens door mes steken gewond en is naar het academisch zie- kenhuis te Groningen vervoerd. In verband met dit misdryf zyn gearresteerd de ongeveer 60-jarige W. K. en diens zoon. Beiden staan als veohtersbazen bekend. De oorzaak van de vechtpartij moet zijn ge legen in een oude veete, die uit broodnyd voortspruit. De daders hadden ook veel ge- dronken. Na de kermis hebben zij de twee broers opgewacht. Vermoedelijk heeft de oude K. den noodlottdgen steek toegebracht. EEN VLAGGENKWESTIE TE GRONINGEN. Zaterdagmiddag heeft het Duitsche schip Quo Vadis, geladen met hout, voor een Gro- ningschen houthandel bestemd, ligplaats ge- vonden in het Verbindingskanaal te Gronin gen. Het scthip voerde de hakenkruisvlag en trok spoedig belangstelling. Een aantal com- munisten maakte weldra een relletje en een voorbijganger, die een oranje kokarde droeg, werd aangegrepen, waarbij zijn kleeren ge- scheurd werden. Maandagmorgen was de belangstelling weder zeer groot, omdat de havenarbeiders weigerden het schip te lossen als de vlag niet werd gestreken. De kapitein zeide daaraan geen gevolg te kunnen geven, omdat het voe ren van de hakenkruisvlag voorgeschreven was, zoodat het schip voorloopig niet gelost kan worden. EEN JONGEMAN MISHANDELT ZIJN GROOTOUDERS. Zaterdagmiddag heeft de ongeveer 30-jarige G., wonende in het gehucht Muggenhol, ge meente Zelst een aanslag gepleegd op zijn bejaarde grootouders. G. was werkloos wever en is van jongsaf aan opgenomen geweest in het gezin van zijn grootouders. IGedurende zijn werkloosheid hielp hy zijn grootvader nu en dan op de boerderij. Dezer dagen wilde de grootvader, de 73-jarige Goos- kens, een neef, den ongeveer 24-jarigen de Weyer, eveneens in dlenst stellen om te hel- pen bij het schoonmaken van graam. De kleinzoon verzette zich hiertegen echter en was er niet op gesteld, dat de W. bij zijn grootouders op de boerderij kwam. De oude man zette echter zijn zin door en de W. kwam werken. Zaterdagmiddag ontstond hierover weer een hevige twist tusschen den grootvader en den kleinzoon, die zoo hoog liep, dat G. den ouden man met den knuppel tegen den grond sloeg. Op het hulpgeroep kwam de 75-jarige echtgenoote van den grijsaard te hulp, waarna G. zich tegen haar keerde en haar zoodanig met den knuppel bewerkte, dat zij bewusteloos bleef liggen. De dader nam daarop een fiets en nep on der het wegrijden tot de buren, dat hij zich ging verdrinken. Hij verdween in de richting Oirschot en is tot dusver nog niet terugge- keerd. De politie heeft hem niet kunnen vin den. Geneeskundige en geestelrjke hulp waren spoedig ter plaatse. De toestand van de oude vrouw is zeer zorgwekkend. Die van den grootvader is redelijk wel. VOOR TWEE MILLE OPGELICHT DOOR HAAR VERLOOFDE. bleken ernstig gewond te zyn. De genees kundige dienst vervoerde haar naar het O. L. Vrouwegasthuis. Een van de twee kon naar huis worden gebracht, maar de andere, een dame van 74 jaar, moest worden opgenomen. Zy is aan de verwondingen overleden. De wielrijder, die na de aanrijiding zijn weg heeft vervolgd, is onbekend gebleven. Door de politie wordt thans naar hem gezocht. MOORDAANSLAG UIT JALOUZIE. Zaterdagmorgen tegen 8 uur is op 't eerste perron van het Centraal Station te Amster dam een jonge vrouw haar ex-verloofde met een scheermes te lijf gegaan. De oorzaak van dit gewelddadig optreden moet worden ge zocht in wraakneming uit jalouzie, aange- zien de jonge vrouw niet kon hebben, dat de man in gezelschap van een andere vrouw naar Bazel zou gaan. De man kreeg een diepe snijwond over de linkerwang en bij de afwerende beweging, welke hij maakte, een snijwond aan de rech- terhand. In de constematie, welke na den plotselingen aanval ontstond, wist de daderes te ontkomen. De politie legde den getroffene een verband. Hy is, na in een ziekenhuis te zijn behandeld, heengezonden. De arrestatie van de vrouw, een Amster- damsche, wier naam en adres bekend zijn, kan spoedig worden verwacht. De jongste zoon van den heer Duintjer, een H.B.S.-scholier te Veendam, had onlangs bij een brandje in het magazijn De Vljjt de hel- pende hand geboden. De verzekeringsmaat- schappij betaalde hem deswege een rijksdaal- der uit, waarvoor de jongen een lot kocht van de Harddravejry-verloting. Dqnderdag- avond kreeg de jongen op dat lot den hoogsten prijs, n.l. drie paarden ter waarde von 1500, meldt de N. R. Crt. EEN DIKKE VROUW DIE MAGER WERD. Een Nederlandsch echtpaar bracht een be- zoek aan het naburige Duitsche grensstadje Anholt. Daar de vrouw bijzonder dik gekleed was voor deze warmte, verdacht de grens- beambte haar van smokkelarij. Zij werd daar- om naar de visiteuse gebracht om ondenzocht te worden. Door een praatje wist ze te be- reiken, dat ze zich even mocht verwyderen, waarvan ze gebruik maakte om de smokkel- waren, die ze onder haar kleeren had ver- borgec, in een W.C. te werpen, aldus de Tel. Zy kwam heel vermagerd weer terug. Haar echtgenoot maakte zich boos tegen den grensbeambte en sloeg dezen met een flesch op het hoofd. Met behulp van een andere grensbeambte werd de Nederlander gevanke- lijk naar Bocholt overgebracht. EEN NADEELIGE KOSTGANGSTER. De wel zeer merkwaardige geschiedenis van een al te vraatzuchtige geit heeft dezer dagen het dorpje Oude Ade (gemeente Alke- made, Z.-H.) in opschudding gebracht. De veehouder C. v. d. P. was, in afwach- ting van de spoedig te houden najaarsschouw, bezig, een sloot te schieten, zulk een warm werkje op een mooien Septemberdag, dat hij er toe ©verging, zich tydelijk van zijn vest te ontdoen. Hoewel zich in dit kleedingstuk een portefeuille met 220 aan bankpapier be- vond, zag hij er geen gevaar in, het tijidelijk buiten zijn gezichtskring in het gras te depo- neeren. Waarschijnlijk zou het met het vest van den ietwat roekeloozen veehouder nog goed zyn afgeloopen, wanpeer in zijn onmiddel- lijke nabijheid niet een tweetal geiten aan het grazen waren geweest, die, gedreven door de nieuwsgierigheid, een geit eigen, meenden, den inhoud van het onbeheerd liggende kleedingstuk eens te moeten inspec- teeren. En zoo gebeurde het, dat de porte feuille open uit het vest viel. De rest laat zich raden. Een der geiten ontdekte het bankpapier, snuffelde er eens aan, en toen de werkzame boer naar zrjn eigendom terug- keerde, kwam hij juist op tijd om te zien, hoe een der geiten het laatste bankje van tien met smaak naar binnen slikte. Gelukkig ontbrak het dezen boer niet aan tegenwoordigheid van geest. Hiji vatte on- middellijk de koe bij de horens in dit ge val dus de geit bij haar sik en leidde het dier, met toestemming van den eigenaar, ter slachtbank, waar het volgens de regelen der kunst werd ontleed. De meeste aandacht werd uiteraard ge- schouken aan de maag en inderdaad bleken daarin de verslonden bankbiljetten, zij het min of meer gehavend, nog aanwezig. De snippers werden by elkaar gezocht en gereinigd, zoodat althans de nummers weer te onderscheideo waren. Des veehouders laatste gang was nu naar de Nederlandsche Bank, die thans ondenzoekt, of den boer het geld kan worden teruggegeven. ZIJN BROER VERGIFTIGD. iHeel Frankrijk en trouwens ver daar buiten volgt met belangstelling, gemengd met afgry- zen het vergiftigingsgeval Nozieres, waar een meisje haar vader en moeder vergif heeft toe- gediend, waardoor de vader is overleden en de moeder ernstig ziek is geweest. Nu komt uit een ander deel van Frankrijk weer een geval van vergiftiging, dat welis- waar niet zoo afgrijselijk is, maar dat toch wel zeer ernstig is. In Belfort wonen twee broers, Joseph en Edouard Redersedorf; de eerste 70, de tweede 60 jaar oud. Beiden zijn nachtwaker aan een groote fabriek en leven nu niet bepaald in goede verstandhouding met elkaar. In den nacht van 4 op 5 Mei nam Edouard, na zijn brood gegeten te hebben in de fabriek, een slok uit de flesch met drinken, die hij meegenomen had. Hij vond er een raren smaak aan en daarom gooide hij de rest maar weg. Ondanks het feit, dat hij dus maar weinig uit de flesch gedronken had, werd hij ongesteld. Het was echter van zeer korten duur en hij dacht er niet aan, dat dit mogelijk van het drinken kwam. In den nacht van 1 op 2 Juli herhaalde zich hetzelfde geval, weer was er een rare smaak aan den drank en weer wierp hij den inhoud van de flesch weg en den volgenden dag was ziek. Nu kwam het hem toch wel een stelligste iets met de zaak te maken te heb ben. Er zijn echter vele aanwijzingen tegen hem, waarvan het feit dat hij toegang had tot het vertrek waar in de fabriek vergif bewaard wordt van dezelfde soort als in de flesch is gevonden, wel het zwaarste is. Hij is dan ook gearresteerd en opgesloten. BRAMEN. Een lekkernij voor mensehen en vogels. IBramen plukken schijnt tot de vacantie- bezigheden te behooren, want in onze kust- streken kan men in dezen tijd van het jaar weer mannen, vrouwen en kinderen, gewa- pend met emmers of jambussen de duinen zien beklimmen, om in de duinplooien naar bramen te zoeken. De vruchten liggen er te wachten, totdat de mensehen of de vogels ze komen weghalen en in hun maag laten veirdwijnen. De leek op het gebied van deze blauw over- waasde bessen kent meestal maar twee soor- ten: de kruipende duinbraam en de hoogstrui- kige boschbraam. Er zijn nog een paar andere soorten en wanneer we onzen vriend uit de schooljaren, dsn onvolprezen Heukels, eens op- slaan, dan noemt hij er een kleine tachtig, terwijl de Duitsche ondeirzoekers het tot meer dan zeshonderd hebben gebracht! Gelijk gezegd, zijn niet alleen de mensehen, maar ook de vogels ijverige bramenzoekers. De fazant en de groote lijster, de merel en de spreeuw zijn er dol op en ook voor patrijs en wulp zijn ze een niet te versmaden lekkernij. Al deze bramenetende dieren zaaien tevens weer nieuwe braamplanten uit, want elk bol- letje van een braamvrucht bevat, evenals een pruim of een kers, een harde kern, die onbe- schadigd het darmkanaal passeert. De trek- banen der vogels staan dan ook vol met braamplanten. Ook op andere wijze blijft de bramenfamilie in stand. De lange uitloopers van de plant buigen zich op een goeden dag naair den grond, maken daar wortels en een jeugdig bramen- kind schiet op die plek omhoog. ■Soms ook maken de planten eerst een sier- lijken boog in de lucht en zoeken daama den grond en zoo kan het gebeuren, dat binnen enkele jaren een dicht bramenbosch ontstaat, dat in den bloeityd een rijke voorraadschuur vormt voor wespen, bijen en vlindeirs en tevens een ondoordringbare schuil- en nestplaats is voor vogels. Boomen, bloemen en planten spelen, zooals we weten, vanouds een groote rol in het volks- geloof en ook de braam maakt daarop geen uitzondering. Eigenlijk behoort men voor St. Michiel (29 September) geen bramen te pluk ken, daar ze tot dien datum zijn gevloekt, want toen de aartsengel Michiel satan had overwonnen, heeft deze laatste in zijn woede o.a. den braamstruik vervloekt met het ge volg, dat de bramen niet zoet zouden zijn v66r St. Michiel. Maar na den tienden October krijgt de duivel zyn kracht weer terug en wie dan te veel van deze vruchten eet, zou zich een gevaarlijke ingewandsziekte op het lijf kunnen halen! We vermoeden, dat het te veel aan bramen over het algemeen niet gunstig werkt op de menschelijke ingewanden, zonder dat nu bepaald een booze geest in het spel be- hoeft te zijn! Einde October is het met de vruchten gedaan, want dan zet satan zijn bokkepoot op alle bessen, die nog aan de struiken zouden zitten en trapt ze tot moes. Hoe komt het volksgeloof aan een derge- lijke voorstelling Mogelijk is de woede van den duivel te verklaren uit het Schriftuurver- haal, waarin de Heer aan Mozes verscheen in een brandende braambosch, of in de over- levering, dat Christus' doomenkroon uit braamtakken was gevlochten. Ook in de oude geneeskunde heeft de plant haar rol vervuld. De bloemen en de vruchten werden beschouwd als een heilzaam middel tegen den beet van vergiftige slangen. De Romeinsche geneesheeren kookten de wortels in wijn en gebruikten het aftreksel als bloed- stelpend middel. De vrucht was en is in som- mige streken nog in eere tegen pijn in mond of keel en wie last heeft van losse tanden, kan daarvoor eveneens een middel vinden in een aftreksel van braambessen. We zien dus, dat de betrekkelijk kleine vrucht op verschillende wijzen hoog wordt ge- waardeerd. Een bewoenster van de Rijnstraat te Rot terdam heeft aangifte gedaan dat zij door een handelsreiziger is opgelicht voor 2371. De handelsreiziger was feitelijk de ver- loofde van de dame. Hij beloofde haar gou- den bergen van huwelij-ksgeluk en bewoog haar om hem in voorschot daarop papieren van bankbiljetten te leenen. Toen het bedrag tot over de 2300 gulden was gestegen verliet de liefde plotseling het hart van den minnaar. Hij verdween en kwam niet weerom, de juf- frouw bleef met de schuldvordering zitten, waarmee zij niet beter wist te doen, dan haar aan de politie over te dragen. TWEE BEJAARDE DAMES DOOR FIETSER AAN GEREDEN Op den Zeeburgerdijk te Amsterdam zijn twee oude dames, toen zij plotseling den weg overstaken, aangereden door een wielrijder. Zij werden tegen den grond geworpen en beetje verdacht voor en toen in den nacht van 7 op 8 Juli weer een verdachte smaak in zijn mond kwam na het drinken uit de flesch, was hij zoo verstandig flesch en inhoud te be- waren. Hij werd echter ernstig ziek en het duurde eenigen tijd voor de flesch naar een deskundige werd gebracht. Deze constateerde al spoedig, dat de flesch een sterk vergif had De politie werd toen in het geval gemoeid en die had al gauw vernomen, dat Joseph Redersedorf zich meermalen had uitgelaten, dat hij zich wel eens op zijn broer zou wre- ken. Ook kwam het de politie ter oore, dat Joseph verliefd was op de vrouw van zijn broer en aan deze al eens had voorgesteld samen te gaan wonen, nadat zij eerst van hun tegenwoordige echtgenooten gescheiden waren. De vrouw had dat echter zeer beslist geweigerd. Het spreekt vanzelf, dat Joseph aan den tand gevoeld werd. Hij ontkent echter ten Spaansche Partij. Wit: E. Bogoljubov. Zwart: P. S. Leonhardt. Te Pyrmont 1933 in de wedstrijden om het kampioenschap van Duitschland. 1. e2e4 e7e5 2. Pglf3 Pb8c6 3. Rfl—b5 Wit dreigt hiermee Rc6: dc6: Pe5: Zwart kan echter met De7, Dd4 of Dg5 zijn pion terugwinnen, zoodat deze dreiging voorloopig nog niet als emstig beschouwd hoeft te wor den. De moeilijkheid van de Spaansche opening ligt hierin, dat voortdurend Wit en Zwart (vooral na Pf6) dreigen beide een pion te win- nen, en dat men dan moet uitrekenen of de stand in het centrum na de ruil voordeelig of nadeelig is. 3a7a6 4. [Rb5a4 De dreiging is sterker dan d euitvoering. Na 4. Rc6: dc6: 5. Pe5: (beter 5d4) Dd4 staat Zwart zeer goed. 4Pg8f6 Bedreigt pion e4. Dit systeem kan ook zon der den zet a6 gespeeld worsen. 5. 00 Rf8e7 Zwart kan ook Pe4: spelen; Wit kan dan op verschillende wijzen pion e5 winnen (o.a. door Tel; ook door d4, waarna ed4: niet kan we- gens ongelukken op de e-lijn na Tel). Na den textzet is de e-lijn gesloten, Zwart kan bij het eerste gevaar rocheeren, zoodat na Pe4: een gering positievoordeel dreigt te geven. 6. Tfl—el Om dezen zet draait de geheele openings- variant. Wit wil den pion e4 niet met d3 dek- ken, omdat hij dien pion voor hoogere doel- einden heeft bestemd (d4), met Pc3 evenmin, omdat hij c3 tot steun van het centrum wil spelen. Zwart heeft bij den vorigen zet de keus of hij het spel open wil maken (5. Pe4:) of ge sloten wil houden (5. Re7). 6d7d6 lets beter was eerst 6. b5, omdat Wit nu met Rc6:t bc6: 8. d4 ed4: (gedwongen om een vireeselijke pionnenstelling te voorkomen) een gering overwicht kan krijgen. Bovendien nog om een andere reden, gelijk straks duidelijk zal worden. 7. c2c3 Dit kan ook in plaats van Rc6:; Wit wil geen afstand doen van de twee raadsheeren. 70—0 8. h2h3 Hier een goede zet, omdat Rc8 nu op het geheele bord geen goed veld heeft. Noodig is de zet niet; meestal is h3 (h6 voor Zwart) zelfs slecht. 8Rc8d7 9. d2d4 Ta8c8 Gekunsteld en daarom niet goed. Zwart wil een paar zetten later zijn c-pion op doen mar- cheeren en dekt hem nu reeds. 10. Ra4b3 Eveneens gekunsteld. De raadsheer gaat weg v66r Zwart b5 speelt; op b3 staat hij ech ter niet goed, en dus moet hij later naar c2. Als Wit den raadsheer nu had willen spelen, was Rc2 de zet geweest (dekt pion e4, maakt dus Re3 mogelijk). Zwart moet daarom b5 spelen vddrdat Wit c3 gespeeld heeft, zoodat Wit eerst naar J>3 moet en later naar c2, dus een tempo verliest. De zet 10. Rb3 hieeft voor, dat hij Te8 ver- hindert (wegens Pg5). Daarom speelt Zwart: 10h7h6 11. Pibld2 e5Xd4 12. c3Xd4 Pc6a5 13. Rb3c2 c7c5 Daarvoor zijn alle vorige zetten geweest. Maar c5 is niet sterk, dus de voorbereidingen zijn ook niet sterk geweest. 14. b2—b3 Tf8e8 15. Rclb2 b7b5 De gew'one aanval van Zwart in de Spaan sche party. Maar nu blijkt de aanval niet sterk te zyn. 16. Talcl c5c4 Nu wordt pion d6 geisoleerd te staan. 17. b3Xc4 Pa5Xc4 18. >Pd2Xc4 Tc8 X c4 19. Ddld3 Dreigt e5 en Dh7t 19Pf6h7 20. Pf3d2 Tc4c8 21. f2f4 Ph718 22. Pd2f3 Wit heeft een mooie aanvalspositie in het centrum. 22Dd8^b6 23. Kglh2 b5b4 24. d4d5 Rd7b5 25. Dd3d2 Rb5c4 26. Rc2a4 Te8—d8 27. Pf3d4 Dreigt Pc6 met aanval op Td8, Rc4 en Re7. 27Re7h4 28. g2—g3 Rh4f6 Dat had Zwart ook in edn zet (Re7f6) kunnen bereiken. .29. Pd4c6 Rf6 X b2 30. Dd2Xb2 Rc4b5 31. Ra4Xb5 Db6Xb5 32. Pc6e7t Beter dan Pd8:, want daarmee wint Wit slechts de qualiteit, terwijl hij met Pe7t een toren wint. Zwart geeft op. (Buiten verantwoordelflkheld der Redact!#.) REGISTRATIE DER LAND- EN TUINBOUWBEDRIJVEN. Bij art. 9 der Landbouw-Crisiswet 1933 heeft de Regeering de bevoegdheid gekregen om de voortbrenging van z.g. crisisproducten (waar- onder nagenoeg alle land- en tuinbouwproduc- ten valien) te beperken, te verbieden, of voor- waardelijk toe te staan. Ten einde van deze bevoegdheid eventueel gebruik te kunnen maken is het noodzakelijk gegevens te ver- krygen omtrent de aard van de bedrijven. Het doel dezer Registratie is deze gegevens te verzamelen, voor zoover de groenten- en fruitcultures aanbelangt over het jaar 1933. Deze gegevens zuUen den grondslag vormen voor de eventueele uitreiking van teeltbewij- zen voor groenten en fruit voor het jaar 1934 zij die aan deze registratie niet of niet voldoende hebben deelgenomen, zullen in 1934 niet voor teeltbewijzen in aanmerking komen en derhalve worden uitgesloten van de teelt der gewassen, waarvoor teeltbewijzen ver- plichtend zullen worden gesteld. Valsche aan gifte is bij art. 29 der Landbouw-Orisiswet strafbaar gesteld met hechtenis en boete. Voor deze registratie wordt een maand tijd gegeven, n.l. van 130 September 1933. On der deze registratie vallen alle personen zoowel natuurlyke als rechtspersonen (bijv. naahlooze vennootschappen, firma's enz.) die in het jaar 1933 voor eigen rekening groenten of fruit hebben geteeld met het doel deze te verkoopen. Opgegeven moet worden de totale opper- vlakte van het door den betrokken land- of tuinbouwer zelf voor eigen rekening beteelde land, dus zoowel van het land, dat zijn eigen dom is als van het land, dat hij gehuurd of gepacht heeft: dus de beteelde oppervlakte, niet de kadastrale oppervlakte van zijn geheele bedrijf. Opgegeven moet worden de totale oppervlakte van het geteelde van het sub 4 bedoelde bedrijf, dat met groenten, fruit en vroege aardappelen is beteeld. Onder vroege aardappelen worden verstaan de aardappelen, die gerooid zijn voor 1 September. vAls oppervlakte beteeld met akkerbouwge- wassen moet ook worden opgegeven de opper vlakte roode- en witte klaver, kunstweide, als- mede vaste weide, die ingezaaid is na 1928 onder dekvrucht, en na 1929 zonder dekvrucht. Grasland, dat voor genoemde jjaren is aange- legd, mag niet onder de oppervlakte met ak- kerbouwgewassen beteeld gerekend worden. Voor kassen wordt opgave verlangd van de grondoppervlakte in vierkante meters. T.a.v. warenhuizen, wordt het aantal ramen ge- vraagd uitsluitend in te vullen het aantal ramen, dat op het dek ligt. T.a.v. platglas be- hoeft slechts het aantal ramen te worden in- T.a.z. de vollegrondscultuur moet onder- scheid worden gemaakt tusschen voorteelt of enkele teelt en nateelt, tweemaal in de regis tratie zou worden berekend, en dit dient voor komen. Aardbeien dienen te worden vermeld achter „klein fruit". Boomgaarden op grasland, of op bouwland, moeten worden opgegeven, idem halfteelt, deelteelt en contractteelt. Uien, bloembollen en alle soorten kool, va- len alle onder deze registratie, alles in te vul len iHiA., A., c.A. De leden der Veiling en verdere telers der genoemde producten, worden in hun eigen be lang dringend aangeraden, deze registratie voor 30 September te doen plaats hebben. Zitdagen zullen nader worden bekend ge maakt, terwijl formulieren aan de leden onzei Veiling zullen worden toegezonden, andere telers kunnen deze bij ondergeteekende aan- vragen. Bike teler wordt in zijn eigen belang aange raden (op een klad zijn bedrijf met alle moge- lijke gegevens mede te brengen) ter zitting te verschijnen, om later onaangenaamheden en uitsluiting te voorkomen. Tot nadere uiteenzetting van deze registra tie is ondergeteekende gaarne bereid. U, M. de Redacteur, dankend voor deze opname. Met d.e meeste hoogachting, J. HUIJSSEN—DIELEMAN, Alg. Secretaris der Coop. Vruchtenveiling „Zeeuwsch-Vlaanderen G.A.". Ter Neuzen, 13 September 1933.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 6