ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Gerste Blad. No. 9041 WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1933, 73e Jaargang BINNENLAND, BUITIHLAID Burgemeaster en Wethouaers van TER NEUZEN Het verrichten van verf- werk aan de 22 wonlngen van de gemeente Ter Neu zen, gelegen te Sluiskil. NEUZENSCHE CO U RANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post /1,55 per 3 maanden Bfl voor ultbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor BelgiU en Amerlka 2,overlge lan den f 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen b(j vooruitbetaling. Ultgeefster: Flrma P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTISN: Van 1 tot 4 regels /0,80 Voor elken regel meer 8,20. KLEENE ADVERTENTISN per 5 regels 50 cent bfl vooruitbetaling. Grootereletters en cliches worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentien ioij regelabonnement tegen vermlnderd tarief, betwelk op aanvraag verkrygbaar is. m Inzending van advertentiSn liefst Un dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. zullen op Dinsdag 19 September 1933, des namiddags 3 uur, voor schilders welke in de gemeente Ter Neuzen wonen, in het Gemeente- huis aanbesteden Het bestek No. 3, is tegen betaling van f 0,50, verkrijgbaar ten kantore van de Ge- meentewerken aan de Markt te Ter Neuzen, waar ook nadere imlichtingen worden ge- geven. Ter Neuzen, 13 September 1933. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. HUJZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVULLE, Secretaris. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Aan de orde is het wetsontwerp inzake het uniformverbod. De beer Lingbeek (herv. geref.) betoogt, dat als communistische partijen niet verboden worden, het dragen van bepaalde kleeding bezwaarlijk wel verboden kan worden. Spr. wil ook het openbaar vertoonen van de pause- lijke vlag strafbaar stellen. De heer Westerman (n. h.) noemt dit wets- voorstel een crisisontwerp. Spr. is verbaasd over de houding van dezen minister jegens de fascisten in het algemeen. De fascistische groepen zijn niet de gevaarlijikste vormen van machtsontwikkeling. De heer Boon (lib.) betoogt, dat de Graal slechts een godadienstige, de A. J. C. en de Roode Valken echter een politieke strekking hebben. De heer Roestam Effendi (comm.) oefent kritiek op het karakter van dit wetsontwerp. De heer Albarda (s. d.) betreurt, dat de regeering zich niet heeft bepaald tot een uni- formveTbod. Het fascisme is een gevaar voor de onafhankelijkheid van ons land. Spr. wil een verbod van politieke onderscheidingstee- k-enen voor de jeugd in de scholen. De A.J.C.- kleeding is slechts kampeerkleeding. DE OPENING VAN DE ZITTING DER STATEN-GENERAAL. Het hoofdbestuur van de vereeniging De Princevlag heeft de leden van alle afdeelingen opgeroepen om op Dinsdag 19 September, ter gelegenheid van de plechtige opening der Staten-Generaal door de Kaningin, te elf uur voormiddag aanwezig te zijn aan de Wetering kade nabij het Rijswijksche plein in Den Haag ten einde zich achter het vaandel der ver eeniging te scharen. Ds. A. G. van Hoogenhuyze en de heer F. K. Lotgering, respectievelijk voorzitter van de comxnissie van advies en voorzitter van het uitvoerend comity van het nationaa] huldi- gingsdefile op 9 September j.l. te Amsterdam roepen Oranjegezind Nederland en alle par tijen, die voor orde en gezag zijn, op am 19 September a.s. zich met oranje getooid naar Den Haag te begeven am van hun aanhanke- lijkheid aan het Koningshuis en regeering blijk te geven maar tevens am te zorgen dat in alle gemeenten van Nederland voor dien dag bijeenlkomsten worden belegd en het uitsteken van de nationale driekleur wordt bevorderd, ten einde te maken, dat 19 September geen roode, maar een Oranje Dinsdag wordt. UITZHNDING VAN DE TROONREDE OVER DE NEDERLANDSOHE RADIO-ZENOERS. De troonrede, die de Koningin Dinsdag bij de opening van de zitting der Staten-Generaal zal uitspreken, zal over de beide Nederland- sdhe omroepzenders worden uitgezonden. Tevens zijn maatregelen getroffen om deze rede ook in Nederlandsch-Indie hoorbaar te maken. Behalve de Phovi-zender zullen ook drie rijkszenders te Kootwijk de rede uitzen- den, n.l. P.D.V. op 24.8 M., P.C.K. op 16.3 M. en de nieuwe laboratoriumzender P.C.X. op 16.034 golflengte. Deze laatste zender zal door den Indischen dienst worden gerelayeerd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze zender, zon der bijzondere hulpmaddelen, niet door het publiek kan worden ontvangen. Er zal zorg worden gedragen, dat ook de luisteraars in Suriname en Curagao kunnen meeluisteren. WED. BOND VAN K LUINHA NDEI.- DRI.JVENDEN MIDDENSTAND. De Nederlandsche band van den Kleinhan- deldrijvenden middenstand, heeft den voor zitter van den Raad van Ministers verzocht er op te willen aandringen, dat artikel 2, lid a van de wet op de Winkelsluiting zal worden ingetrokken, opdat de nog bestaande bedrij- ven voor een volkomen ondergang worden behoed. Tevens heeft de bond aan den Minister van Oeconomische Zaken en Arbeid verzocht een regeling te willen treffen, opdat er voor de kleinhandeldrijvenden meer margarine be- schikbaar wordt gesteld, daar dezen door de wet op de Winkelsluiting reeds gedupeerd zijn en de winst van den handel in margarine niet kunnen missen. TENTOONSTELLINGSTREIN. Dinsdag heeft de Eerste Nederlandsche Ten- toonstellingstrein, bijgenaamd „Oranjetrein", zijn eerste rondreis beeindigd en is bij het punt van uitgang, Utrecht, teruggekeerd. De eerste rondreis is een groot succes ge- worden. Bijna 400.000 menschen hebben de rijdende tentoonstelling bezocht. Door expo- santen zijn goede zaken gedaan. Het beste bewijs van hun tevredenheid is, dat zich op den sluitingsdag reeds ruim 1/3 der deelnemers heeft opgegeven voor de tweede rondreis, die in het vroege voorjaar van 1934 zal plaats hebben en waarbij weer andere plaatsen zullen worden bezocht. In den tweeden Tentoonstellingstrein zullen uitsluitend voortbrengselen van Nederland- schen oorsprong worden geexposeerd. DE RECTORAATSjKWESTIE TE GENT. Een gewoonlijk zeer emstig Vlaamsch blad publiceert een briefje, door prof. dr. Besse- mans, hoogleeraar aan de Gentsche Universi- teit, ontvangen, waarbij deze professor door een anonymus met den dood wordt bedreigd, indien hij en niet prof. dr. Frans Daels tot rector van de Vlaamsche Universiteit mocht worden benoemd. Bij het briefje was een reivolverkogel gevoegd. De tekst van het epistel is zoo onibelholpen en on-Vlaamsch, dat naar het oordeel van vele bezadigde Vlamin- gen geen twijfel kan bestaan omtrent de her- komst en van het briefje en van den kogel. Meer dan een zondet succes blijvend provo- catiemiddel, door anti-Vlaamsche jongelieden bedacht, wil men er niet in zien. HET LEGER DES IlEILS IN MOEIEIJKHEDEN. Reuter meldt uit New York: De middelen van het Leger des Heils in Amerika zijn met het einde van deze maand volkomen uitgeput en tenzij nieuwe fondsen verkregen worden, zal de hulpverleening moe- ten worden gestaakt en drastische bezuinigin- gen moeten worden ingevoerd. De commandant van het leger, John McMil lan, heeft verklaard, dat het aantal verzoeken om ondersteuning veel grooter is dan de mid delen, waarover beschikt kan worden, zoodat men in vele gevallen niets kan doen. Het aantal personen, aan welke men onder- dak heeft kunnen verschaffen, is eveneens be- langrijk vermlnderd, nl. van 4244 in Juli tot 650 in Augustus. De commandant was van meening, dat als niet spoedig rijke giften binnenkomen, het Leger des Heils zijn menschenlievende taak geheel zal moeten staken, VRACHTVEIHGTUIGEN VOOR DE RIJKSSPOORWEGEN IN DUITSCHEAND. Wolff meldt uit Byrlijp: In het vrachtvenkee^ van de Rijksspoor- wegen is een beiangrijke hervorming aan- staande. Op een aantal trttjecten heeft de betseurenswaardige vermindering van het verkeer tot het laten uitvallen van een aantal snelle treinen geleid. Om het expres-goede renverkeer ook in de toekomst principieel te kunnen verzorgen, zal de rijksspoorwegmaat- schappij op eenige trajeeten, waar dit ver keer bijzonder druk is, vrachtvliegtuigen in dienst stellen, welker snelheid grooter is dan de gemiddelde snelheid vaft de tegenwoordige vrachtvliegtuigjen. >0 De Lufthansa zal deze diensten verzorgen. De Dornier-fabrieken td Priedrichshafen heb ben reeds een eerste order van deze dienst ontvangen. Er zal^bia. een dienst Berlijn Kcningsbergen koiwew," Waarbij 's nachts ge vlogen wordt. Deze dienst zal dan het uit- vallen van den nacht-D.trein BerlijnKonings- bergen, waarmede de zakenwereld te Konings- bergen de BerlijnschB1 post-reeds 's morgens in de eerste bestellingi kreeg, vergoeden. sgnae qo 0 FASCISTISGH OOlSTENRIJK. Wij leven sclffijft 'dpI!N. R. Crt. snel in bewogea tijden '£i\ rtoch lijkt door de vele gabeurtenissen bij ee'ri terngblik de tijd langer. Wie realiseert zich thans, dat Oostenrijk zes maanden geleden nog een parlementair ge- regeerd land was, dat ruim anderhalf jaar geleden Seipel en Schober, beiden verleden jaar overleden en thans reeds tot historische figuren geworden, nog de toonaangevende factoren in de Oostenrijksche politiek waren? Den vijlfden Maart vergaderde het Oosten rijksche parlement nog. Het was kort na de spoorwegstaking van twee uren uit protest tegen het in termijneiV uifebetalen der salaris- sen. De socialist£fi°liad(leB een motie inge- diend om gratie te verieenen aan de deswege gestraften. Deze werd met 91 tegen 70 stem- men verworpen. Een compromis-motie der Groot-Duitschers om de stakers even lank- moedig te behandelen :als' in 1927 was ge- schied, werd met een sterri'tneerderheid 81 tegen 80 aangenomen. Daar de Groot-Duit schers oppositiepaffij'^&refc^'en de regeering er prat op ging niijeBps .k^fichtig te zijn op- getreden was dit voor hs#r een nederlaag. Er had zich echter bij..de stemming een ver- gissing voorgedaan (die eE,pyerigens niets toe deed), een der socialisten was overgeslagen, een andere socialist had duibibel gestemd. De socialistische voorzitter Repper weigerde over te laten stemmen. Er ontstond krakeel en Renner trad af. De eerste .vice-voonzitter, de christen-socialist Ramek, wilde daarop een nieuwe stemming (aten houden. Krakeel bij de socialisten. Ook hij treedt af. Straffner, de Groot-Duitsche tweede vice-voorzitter, volgde zijn voorbeeld. Het parlement ging uiteen en men zat in een impasse, daar er nu volgens de grondwet niemand bevoegd was het weer bijeen te roepen. De regeering, hoe- wel zij de motie rustig naast zich neder had kunnen leggen, erkende haar nederlaag en bood haar ootslag aan, wat de bondspresident weigerde, met een verklaring van vertrouwen in Dollfuss c.s. De regeering richtte toen een manifest tot het volk, waarin zij verklaarde rust en orde te zullen verzekeren en waarop zip tevens op grond vau de machtigingswet voor den oeconomischer oorlog, die uit den tijd van den grooten oorlog dateerde, haar eerste noodrverordeningen afkondigde, die al dadelijk het recht van vergadering en dat van persvrrjheid terzijde stelden. Van toen af is de regeering Dollfuss met noodverordeningen blijven regeeren. Een po- ging van Straffner om het parlement nog bijeen te laten komen werd met geweld van wapenen belet, de grondwetsrechtbank, bij wie de bevoegdheid der regeering om op grond van de oeconomische machtigingswet grond- wettige rechten op te heffen was betwist, werd krachteloos gemaakt, het regende nood verordeningen op allerlei gebied. Aanvanke- lijk richtte de strijd zich tegen de socialisten, wier republikeinsche scituttersbond verboden en ontwapend werd. To«i men met hen had afgerekend, kwamen de nationaal-socialisten aan de beurt, die reeds voor de verdwijning van het parlement, onder den invloed van hun overwinning in Duitschland, een driesten toon waren gaan aanslaan. Thans kan men zeg- gen, dat de regeering van Dolffuss met hen worstelt om haar bestaan. Mocht men aanvankelijk nog den schijh trachteci vast te houden, dat men de grond wet wenschte te eerbiedigen vooral zoo- lang de grondwetsrechtbank nog in wezem was langzamerhand gaf men, ook al door de hitte van den strijd gedwongen, die poging prijs. Men regeerde autoritair en daarmee uit. Er heerschte in Oostenrijk een dictatuur, zij het niet van een man, zooals in Duitsch land en Italie, doch van een groep" regenten, gelijk bijvoorbeeld in Servie. De onderdruk- king der vrtjheden was daar niet te minder om. Met straffe hand trad men tegen de be- lagers der regeering op, zij het niet met zulke schunnige middelen als het Duitsche natio- naal-socialisme of het fascisme in zijn eersten tijd. Toch slaagde men er niet in het verzet te breken, althans niet dat der nationaal- socialisten. Deze hadden den indirecten krachtigen steun van Het Duitsche voorbeeld in de eerste plaats, maar daarnevens ook den directen steun van hun Duitsche geestyerwan- ten, die hun heele machtige propaganda- toestel ter beschikking van de Oostenrijkers stelden. Zoo werd de binnenlandsche strijd tot een buitenlandsche, dien van het katholieke (ehristen-socialistische) Oostenrijk tegen het nationaal-socialistische Duitschland. De kleine Dollfuss tegen den grooten Hitler. De afloop dreigde noodlottig te worden, zoo den kleine geen hulp werd geboden. Die vond hij bij de mogendheden, welke met alle geweld een ver eeniging van Duitschland met Oostenrijk wil len verhinderen. Duitschland bond in, maar het gaf zijn pogingen niet op. Het bleef een gevaar vormen en de betzorgdheid in de lan- den, die met Oostenrijk bevriend zijn, nam toe. Maar Dollfuss bleef en blijft zich weren. Naast den persoonlijken moed, dien hij in den oorlog aan den dag heeft gelegd, toont hij ook een hooge mat van geestelijken moed te bezitten. Toch kan het zoo niet voortgaan. Er moet verandering komen. De teekenen wijzen er op, dat deze ver andering ook op til is. Op de betooging var. het vaderlandsche front die ter gelegenheid van het katholieke congres te Weenen is ge- houden, heeft Dollfuss zijn nieuwen koers uit- eeagezet. Het parlementarisme heeft voor- goed afgedaan en moet plaats maken voor den corporatieven staat. Men kan zeggen dat Dollfuss met deze aankondiging de politiek van de Oostenrijksche katholieken getrouw blijft, want wat is de corporatieve staal anders dan de stendenstaat, die monseigneur Seipel voor oogen stond? De beteekenis van Dollfuss' verklaringen ligt echter in zijn toe- lichting. Wanneer hij zegt, dat de tijd van het liberale kapitalisme en van de liberale maatschappelijke en oeconomische orde voor- bij! is, evenals de tijd van het marxistische volksbestuur en van de zuivere partijheer- schappij, hooren wij. bekende klanken van de overzijde der AJpen. En als er dan op volgt: wij wijzen gelijkschakeiing en terreur van de hand, dan weten wij precies waar w(j aan toe zijn. Oostenrijk moet naar Italiaansch voor beeld tot een fascistischen staat worden en het nationaal-docialisme wordt van de hand gewezen. Met andere woorden, wjjl krjjgen een bervestiging van den tot dusver gevolgden koers, die echter thans wettelijk vastgelegd zal worden, of zooals Dollfuss zegt, concrete gestalte zal krijgen. Ontdaan van zijn franje komt de verklaring hierop neer, dat nog deze maand de nieuwe grondwet met den stenden staat van Seipel tot stand zal worden ge- bracht en dat de regeering zich met kracht zal blijven verzetten tegen het nationaal- socialisme, daarbij vooral steunende op Italie. Mien zou dit ook zoo kunnen zeggen dat de regeering, gelijk Starhemberg dat onlangs aankondigde, het fascisme zal gaan toepas- sen in de uitoefening van haar bewind, maar dat zij in den opibouw van den corporatieven staat zal streven naar oorspronkelijkheid. Wat de gavolgen van deze aankondiging zullen zijn is gemakkelijk te voorzien, n.l. een opheffing van alle politieke partijen, ook dus die van de Groot-Duitschers welke tot dusver nog als officieele oppositiepartiji geduld werd en ook die van de plattelanders, die in den eigen kring der regeering de rol van oppositie vervulde. Vermoedelijk zullen ook de Chris- ten-socialistische partij en de burgerwachten als partij moeten verdwijnen, om plaats te maken voor een totalitaire partij met de bur gerwachten als gewapende schutterij in den zin van de fascistische militie in Italie. Als grcodslag voor de nieuwe partij kan dan het vaderlandsche front van Dollfuss dienen. Veelzeggend is in dit opzicht wat onze Weensche correspondent elders in dit blad schrijft over de geruchten van vereeniging tusschen het vaderlandsche front en het z.g. „national-standische Front" van vice-kanse- lier Winkler. Wij spraken in onzen titel van fascistisch Oostenrijk; in een opzicht zal echter de sten denstaat van Dollfuss-Starhemberg (of moe ten wij de namen omdraalen?) ongetwijfeld afwijken van het Italiaansche fascisme; zij zal een trouw dienaar zijn van de katholieke kerk en niet met haar strijden om den voor- rang gelijk fascisme en natkraaal-socialisme. Dat is een van de vele interessante kanten aan de proef die Dollfuss heeft aangekondigd. Ee nandere interessante kant blijft de hou ding tegenover de nationaal-socialisten, d.w.z. de vraag of men e^1n' Wa|(e# zal dat deel van het Oostenrijksche volk, dat thans nog gebio- logeerd naar Munehen en Berlijn kijkt, den blik weer naar pWeggen te laten wenden. Daarvan hangt het gehegle welslagen van de proef afen daarin Tigt 'ook haar beteekenis voor de buitenwereidv- \9a j tor TER NEUZEN, 13 September 1933. NED HERV, KERK. Tot hulpprediker bij de Ned. Herv. kerk alhier is benoemd de heer Van der Flier, candidaat tot den H. D. te Utrecht. CONCERT OP DE MARKT. Het muziekgezelschap „De vereenigde werklieden" heeft het voomemen om heden- avond te 8 uur, tot sluiting van het seizoen, op de Markt een concert te geven, waaraan we in verband"met de inmiddels verander- de gesteldheid van het weer wel mogen toe- voegen: bij gunstig weer. Indien het concert voortgang kan hebben, zal het volgende populaire programma worden uitgevoerd 1. Blase away, marsch Holsman arr. Furgeot. 2. Antigone, ouverture F. Rosseau. 3. Aan den schoonen blauwen Donau wals J. Strauss, arr. L. Girard. 4. Op een Perzische markt, Intermezzo-scene A. W. Ketelbey. 5. Granada, Spaansche marsch F. Salabert arr. G. Wittmann. Pauze. 6. In een ChineesChen tempeltuin, Fantaisie A. Ketelbey. 7. Tourbillon, wals F. Rosseau. 8. Pinson d'Ardenne, polka voor picolo G. Polaster. 9. Kikeriki, stimmungswalzer F. Evans. 10. Oude kameraden, marsch C. Teike arr. E. Larue. CHR. BEWAARSCHOOL. Tot hoofd der Ohr. Bewaarschool alhier is benoemd mej. H. >J. jiaak, te Delft. DE CHR. SCHOOL IN DE JOZINASTRAAT JUBILEERT. 't Was hedenmorgen by den aamvang van den schooltijd direct te zien, dat er iets bij- zonders gaande was. De onderwijzers en de kinderen in feestgewaad, de lokalen van Mulo zoowel als. van lagere prachtig ver- sierd. Hetwas feept. school bestaat heden 75 jaar. Bij het -doorkruisen der lokalen be- merkten we, dat de schoolborden ongewone proiblemen voor de leerlingen te zien gaven. Prykten in de eene,. klas met sierlijke letters de namen der voortrekkers van het Chr. onderwijs: Groen vas Prinsterer, Elout van Soeterwoude, Dr. Kuijper, Mackay, De Savor- ain Lohman en Dr. De Visser, in een andere troffen we de portrfitttei?/ dier voortrekkers aan, geflankeerdimat bJoemenlijst, waarin de jaartallen 18581933. Weer een ander lokaal gaf op sierlijike wijize de namen der vroegere en tegenwoordige •onderwijskrachten. Zoo was van de laagste tot de hoogste klassen alles in feestdos gestoken. De heeren onder wijzers vertelden op aangename wijze van den strijd die er heeft fplaats gehad eer men bereikt had wat ir^il bezit en de kin deren werd op het hart ,'gedrukt om die voor- mannen in eere te .houdefi. Rijkelijk werdea de' kinderen van versna- peringen voorzien, terwijl de kelen duchtig werden beproefd om verschillende toepasse- lijke liedereci te zingen, waaronder twee door het hoofd der Mulo, den heer Heersema, ge- dicht. Zelfs de mondharmonica deed dapper mee. Aan alle kinderen .werd een foto uitge- reikt van de klas- waartoe ze behooren, ter wijl aan elk der onderwijzers een fraaie foto werd uitgereikt- yen het .personeel. Hedenavctid waydt,,,.,zooals bekend de her- denkicigsavond gehoudefi in de Geref. Kerk, waar Mr. Dielemaa^e.feeetrede hoopt uit te spreken. ,roo us. Toen we hedenmiddag in het kerkgebouw een kijkje namentuwas. het podium rijkelijk met bloemen vecsiecdg ifiG ®rn KOSTELOOZEVERVOERBEWIJZEN. Wij vestigen d'evaafldacht onzer lezers op de in dit nummer "vhorkomende advertentie van den kring O. Z.-Vl. der G.A.Z. betreffende de verkrijgbaarstelling van kostelooze vervoerbe- wijzen voor vervoer van het land naar de op- slagplaats en de namen der personen bij wie die bewijzen verkrijgbaar zijn. 2Jno iH AUTO-BOTSING. Gisterenmiddag fioorden vele personen wo- nende in de omgeving der Markt of aldaar vertoevende een harden klap. Nader onder- zoekende, bleek dat de vrachtauto van den heer Van Drcngelen van Zaamslag en die van den heer Ir. Van Waes te Sluiskil aan de voorzijde met elkaar ici botsing waren gekomen en beschadigd waren. De betrok- ken personen kwamen er zonder ongeval af. De gemeentepolitie werd er echter bjjgehaald en maakte van een en ander proces-verbaal op, terwijl opmetingen werden gedaan en het ,,geival" gefotografeerd, zoodat de schuld- vraag vermoedeltjlk later zal worden berecht. OPLATEN VAN VLIEK1ERS EN STERKSTROOMGELEIDINGEN. Van wege de Directie der N.V. P.Z.E.M. verzoekt men ons er de aandacht op te ves tigen, dat het al eenige malen voorkwam, dat bij het oplaten van vliegers een vlieger of vliegertouw met draden van het boven- grondsch geleidingnet in aanraking kwamen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat dit onder bepaalde omstandigheden gevaar kan opleveren voor hen die met het touw in aan raking komen, en wanneer het een hoogspan- ningsdraad betreft zelfs levensgevaar op- levert. Ook kan er het gevolg van zijn, dat schade of hinder ontstaat aan de electrici- teitsvoorziening. In verband hiermede wordt ons verzocht daarop de aandacht der ouders en de kinderen te vestigen en ook de onderwijzers er aan te herinneren om van tijd tot tijd, en liefst ook kort voor den aanvang der vacanties, het door de P.Z.E.M. aan de scholen toegezonden plakkaat, waarop wenken zijn aangegeven ter vermijding van ongevallen met electrische geleidingen, te behandelen. Op het bedoelde plakkaat wordt ook eene waarschuwing ge- geven ten aanzien van het oplaten van vlie gers in de nabijheid van bovengrondsche leidingen. DE BLOEMEN-, FRUIT- EN GROENTEN- TENTOONSTELLING in het gebouw ,,Elmmanuel" mag, als geheel, geslaagd heeten. Den laatsten dag, Zater- dag, werd daar een bezoek gebracht door de leerlingen der Chr. school in de Jozinastraat en die der Herv. school, terwijl in den namid- dag een bezoek werd gebracht door de tuin- bouwonderwijzer, de heer W. Slabbekoom uit Zaamslag met zijn scholieren ook een kijikje kwam nemen. Bij die gelegenheid werd door den voorzitter der tentoonsteUingscommissie, den heer Van Dijke aan den heer Slabbekoom voor hetgeen hij ten hate der tentoonstelling heeft gedaan een blijk van waardeering over- handigd, zijnde een boekwerk geschonken door den heer Van Aken. Des namiddags was dank zij de Radio- Centrale gelegenheid om in het gebouw de huldiging van H. M. de Koningin in het Stadion te Amsterdam te beluisteren. Het werd er tegen den avond steeds druk- ker en gezelliger, hetgeen voortduurde tot de voorzitter te 10 uur de tentoonstelling sloot. met een woord van dank aan alien die op een of andere wijze tot het welslagen hadden meegewerikt. Het comite kan met welgevallen op zijn. werk terugzien. Te vermelden is nog; dat de fruitmand vac den heer Van der Meer 10.450 K.G. woog; het naastbiji was geraden 10.435 door den heer J. de Groen. De naam eener vrouw. vervat in een enrveloppe op een palm van den heer Aferahamse had niemand geraden. Bij het op andere wijze toewjjzen van den hieraan verbonden prijs viel die ten deel aan den voorzitter, den heer Van Dijke. In dea stand van den heer L. van de Wege was de vrou-- wennaam Elisabeth" door 5 deelnemers ge raden. De toewijzing wees uit dat E. van Kruizen te Sluiskil de mand kon komen af- halen. De meloen van den heer Van der Meijden woog 7,710 K.G. De heer A. Leunis en mej. Duurink hadden ieder 7.700 als het meest nabij geraden. De heer Leunis werd in dit geval de gelukkige. In een flesch waren 608 boontjes. De dames WitteWolse en Van de Ree raadden ieder 603; de te winnen fraaie mand met bloemen viel aan eerstgenoemde ten deel. De dames Machielsen en Haak deelden zus- sterlrjk het fruit van den heer Smallegange, wegende 29.901 K.G., terwijl zij hadden ge raden 29.900 K.G. In den loop van den namiddag waren door den voorzitter voor inzending van bloemen medailles der stichting uitgereikt aan de heeren J. de Groen, C. Drabbe en C. Frede— riksen, terwijl ook de prijzen bestaande uft bloempotjes e.d. aan de andere winnaars werden uitgereikt. LAGE HUURPRIJZEN VOOR LANHERIJEN. In de gemeente Eede (Z.-Vl.) heeft de ver- pachting plaats gehad van een landbouwhoeve in den Biezenpolder ter grootte van 65 ge- meten. Hoewel deze te huur werd aangeboden in ongeveer veertig perceelen en daardoor een ieder kon meedingen, bleek de animo om te paohten zeer gering te zijn, zoodanig, dat op verschillende perceelen niet eens werd ge boden. Voor andere perceelen werden huurprij- zen geboden van even over de 10 tot bij de f 30 per gemet. (Begrijpelijk, dat voor deze geringe prijzen geen enkel perceel kon worden toegewezen. Thans zal getracht worden onderhands tot hoogere huurprijzen te geraken. DE ELECTRICITEIT IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN. De PZEM heeft besloten om te Aardenburg stroom te gaan leveren; de voorbereidende werkzaamheden zijn reeds ter hand genomen. Ten behoeve van een rationeele stroom- levering in den Catharinapolder te Bosch- kapelle is daar een transformatorstation ge- bouwd met aansluiting op het kabinet voor 10.000 volt. Het molenaarsbedrijf van de wed. P. Braek- man te Zuiddorpe zal worden geelectrificeerd. Onderhandelingen worden gevoerd omtrent stroomlevering aan een te Nieuw-Namen op

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 1