S P 0 B T. KERKNIEUWS, GEMEHGDE BE&ICHTEE AXEL. SELZAETE. RECHTSZAKEN. FAILLISSEMENTEN. VOETBAL. GENERALE SYNODE GEREF. KERKEN. DROEVIG ONGEVAL TE DORDRECHT. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. AFSCHUWELUKE MOORD OM EEN GULDEN. AUTOBUS TE WATER GEREDEN. of korter tjjd de dagelijksche beslommeringen van het jachtende leven konden aati kant zetteu. Het was alsof de halve wereld in die dagen als van woonplaats veranderd was; een volks- verhuizing in het klein, die haar scharen van trekkers over de heele wereld uitstuurde. Men trok en reisde naar alle windstreken, naar de dalen van den Rijn, naar de hooge bergen van Zwitserland, naar de donkere bosschen van Eifel, Zevengebergte, de rotsige heuvels van de Ardennen, de koelte schenkende stranden van zeen en meren of naar de azuren kusten van de Middellandsche Zee, al naar gelang de mididelen toereikend waren om daar ver- poozing en voldoening te vinden in een tijde- lqk Dolce far niente, waarop een ieder die zich het heele jaar heeft ingespannen, meent te mogen aanspraak maken. Bij duizenden hebben we hen zien zwerven met den rugzak over de schouders, in kleinere of grootere groepen, maar zelden alleen, om de ruime wereld te beschouwen, die zich thans voor hun oogen open spreidde, als een onlbe- kend gebied en zich binnen de betrekkelijk enge stadsgrenzen nooit zoo aan him oogen vertoond had. Maar niet alien werden voortgejaagd naar voor hen onbekende oorden, ver over de vader- landsche grenzen, waar men vreemde talen spreekt en men zich een tijdlang moet aan- passen aan vreemde gewoonten, onbekende toestanden, strenge wetten, die, onbewust ge- schonden tot allerlei onaangename ervarin- gen kunnen leiden. Minder groot was het aantal dergenen, die van deze gelegenheid wensohten gebruik te maken, om nog eens de plaatsen te bezoeken, waar zij als kind hun jeugd doorbrachten, waar zij familieleden, oude vrienden, beken- den wisten, in wier wederzien zij niet alleen voldoening meenden te vinden van een lang gekoesterden wensch, maar ook ter vervulling van een hartewensch, die zich nimmer ver- loochent, al ligt tusschen het Verleden en het Heden nog zoo'n grooten afstand. Tot welke categorie go behoord hebt, ge- achte lezer, wil ik in het midden laten. Misschien tot geen van beiden. Mocht dit het geval zijn, welnu, dan zeg ik tot u: Ge zflt er nog niet ongelukkig aan toe, want: Zooals het klokje thuis tikt, tikt het toch nergens. Maar mocht het toeval u onder 66n der beide geschetste groepen rangschikken, biecht dan eens eerlijk op, Gjj, die vreemde landen ibezocht en doorkruist hebt, die mogelijk in het hooge Noorden de midzomernachtzon hebt gaan aanschouwen, vreemde klanken aan uw oor hebt hooren voorbijgaan, zonder daarvan de beteekenis te vatten, zoudt go niet tienmaal meer genot hebben ondervon- den, wanneer go te midden van het u, uit uw jeugd bekende landschap, in den kring uwer oude, bekende gezichten, de tonen had mogen opvangen van een taal, die u zoeter zou heb ben toegeklonken, gesproken uit den mond van hen, die u nader aan 't hart liggen, dan Lappen of Samojeden of welken volksstani van Arischen of niet-Arischen stam dan ook ter wereld, of stemmen gehoord zoudt hebben uit een ver verleden, van hen, die alhoewel thans niet meer onder de levenden, u toch tot in uw binnenste getroffen zouden hebben door den klank hunner oneindige liefde. Wat mo betreft, eerlijk durf ik het erken- nen, mijn schreden richtten zich naar het bekende en met nog meer vrjjmoedigheid mag ik verklaren, dat mij de voldoening is te beurt gevalien, die ik er van verwachtte. Als bewos hiervan vloeiden mo de volgende regelen uit het hart langs de pen op papier. Lees en oordeel dan zelf. Limburg, mijn Geboorteland. Waar de Geul haar ruischend water Langs de blonde heuv'len draagt, 't Beekje met mystiek geklater Z0n kristal snel dalwaarts jaagt, Dorpjes liggen, droomverloren, Tusschen groen en bloemen in, Daar is 't land, waar 'k ben geboren, Dat ik boven and're min. 'k Zie zijn lachende valleien, Doorvlochten met een zilverdraad, 'k Zie zijn korenvelden, weien, Waarop 't gouden zonlicht staat; 'k Weet zijn schoonste boschpartijen, Waarop 't maanliehtzilver blinkt, Ik ken al de melodeien, Die m'in zijn landouwen zingt. Hooggeklommen op een gevel, Toen reeds zonk de avondzon, Zag ik, hoe de blauwe nevel Heel het landschapsbeeld omspon. Boven mij blohk stergeflonker, Schitterend als diamant, Diep beneden mij in 't donker Droomde mijm geboorteland. Toen ik door den drang van 't Leven Weg moest in den vreemde gaan, Was dat beeld in m'n ziel gedreven, 'k Zie 't nog helder voor mij staan. Uit zijn dorpen, vlekken, steden, Waar de hemel z'ook omspant, Spreekt mij 't Heden en 't Verleden Van mijn schoon Geboorteland. Vol van toekomstidealen, Hooggestemd van hart en zin, Trok langs zeeen, bergen, dalen, Menigeen de wereld in. Mocht hij voorspoed ginds erlangen, Werd hij machtig, rijk, vermaard, Steeds toch bleef zijn hart nog hangen Aan dien ouden, trouwen haard. 'k Gim den vreemd'ling zijn behagen In de groootte van zijn land, Bergen, die een sneewkruin dragen, Grotten, watervallen, strand; 'k Zal dien trots hem niet benjjden, Maar mij staat in 't hart gebrand: Openlijk wil ik 't belijden: Leve mijn Geboorteland! Door d,« Belgische politle gearresteerd. De 35-jarige A. de P., alhier, is door de Belgische poiitie gearresteerd, toen hij met een auto naar Gent reed, in welke 300 liter alcohol vehborgen waren. Tentzending. De Zuid-Nederlandsche Tentzending, welke op de lommerrijke weide van den heer Cappon een fraaie gelegenheid heeft gevonden van- wege het feit dat dit terrein binnen de eigen- lijke kom der gemeente is gelegen, mag zich iederen avond in zeer druk bezoek verheugen. j Zondagavond trad op Ds. de Kluijs, van Vlissingen, Maandagavond Ds. van Dis van Zaamslag en gisteravond Mr. P. Dieleman uit Middelburg met Ds. Hartjes van Vlissingen. Zeer groote toeloop van belangstellenden wordt morgenavond verwacht, wanneer de voormalige predikant der Ned. Herv. Gemeente alhier, Ds. G. P. A. Ruijsch van Dugteren, een avondpreek hoopt te houden. In de tent wordt met verschillende evange- lische geschriften gecolporteerd en gezien de heerlijke temperatuur des avonds op dit lom- j merrrjke terrein, is het voor hen die belang- i stellend zijn overwaard hun schreden naar de weide van den heer Cappon te richten. 25-jarig bestaan gemengde gemeenteschool. Zaterdag zal het zilveren jubileum van j bovenstaande school te Debboutshoek door een gezelligen kunstavond en Zondag 10 i September door een concert gevolgd door een Vlaamsohe kermis, terwiji ook nog Maandag i d.a.v. feestelijkheden zullen plaats hebben, alle in het schoolgebouw. Inhuldiging burgemeester. Reeds vroeger is vermeld de benoeming van den nieuwen burgemeester, den socialistischen volksvertegenwoordiger, den heer Jef Chal- met. Aan deze werd den avond zjjner be noeming door zijn partijgenooten een eenvou- dige hulde gebracht. Zaterdag 16 September zullen er echter te zijner eere openbare feeste lijkheden worden georganiseerd, waarvoor verscheiden groepen uit het land hunne mede- werking hebben toegezegd. Den eersten dag zullen tumfeesten plaats hebben, terwiji 's Zondags een optocht zal worden gehouden. concerten zullen gegeven worden en des avonds om te sluiten een volksfbal zal plaats hebben. Woest rijden. MMaandag kwam hier in de Leegstraat bijna een dubbel on geval voor. Op dezen smallen weg reed de vrachtwagen „Vooruit" terwiji van de tegenovergestelde zijde de vrachtauto van de brouwerij Leijn in woeste vaart nader- de. Op de zijpaden bevond zich aan de eene zijde een dame met een kinderwagen, terwiji haar man met een kind op den arm op het andere pad wandelde. De wagen van „Voor- uit" week op het eene pad zoover uit, dat de dame om een aanrijding te voorkomen het wagentje met een wiel reeds boven den water- gang moest sturen, terwiji de bierauto in een greppel beklemd geraakte en door den schok een kist met flesschen verloor, die voor de voeten van den man der dame terecht kwam. Gelukkig liep alles zonder persoonlijke onge- lukken af, doch wat meer bedachtzaamheid bij het rijden als zich belemmeringen op den weg voordoen, is den bestuurders van motor- rijtuigen toch zeker aan te bevelen. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van Dinsdag 5 September 1933. De volgende zaak werd behandeld: A. P. de M., oud 31 j., chauffeur te Bres- kens, werd verdacht dat hij in den nacht van 6 op 7 Juli 1933 te Breskens Hendrik Willem Brand heeft gestagen. Eisch: 20 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. DE MOORD TE NUMANSDORP. In den laten avond van 3 Januari j.l. is de landbouwer J. de Reus te Numansdorp ver- moord. De Reus hoorde gestommel en van meening zijnde dat een der koeien was losge- broken, ging hij op onderzoek uit. Toen hij wat lang uitbieef, ging zijn vrouw er op uit om haar man te zoeken. Plotseling stond zij tegenover twee mannen, die haar in de keuken duwden en daarop ernstig mishan- delden en haar geld eisohten. De vrouw gaf den indringers daarop eenig zilvergeld, waar- na zjj in de slaapkamer vluchtte, waar zij zich opsloot. Tezamen met de dienstbode waar- schuwden zij daarop een knecht, die met nog twee helpers op onderzoek uitgiing. Zij von- den De Reus dood nabij de schuur liggen met een diepe kloof in het hoofd; hij bleek ook door een revolverschot in het hart te zijn ge troffen. Verdacht van dezen misdaad werden twee mannen gearresteerd. De een maakte na en- kele dagen door ophanging een eind aan zijn leven, de ander werd door de Dordtsche recht- bank veroordeeld tot tien jaar gevangenis- straf, van welk vonnis hij thans in hooger beroep voor het Haagsche Gerechtshof terecht stond. Door den president mr. Jellinghaus onder- vraagd, zeide verd. niet aan de hem ten laste geiegde feiten schuldig te zijn, waarop de pre sident hem er op wees, dat hij in eerste in- stantie verschillende feiten, waaronder de be- dreiging met doodslag heeft toegegeven. De weduwe van het slachtoffer verklaarde hoe zij op den bewusten avond reeds gestom mel in den koestal hoorde, toen haar man nog niet thuis was; zij meende dat een der koeien was losgebroken, zoodat zij haar man waar- schuwde om te gaan zien. Voorts verhaalde getuige snikkend, hoe zij zelf op onderzoek uitgaand, door de twee ge- maskerde mannen werd aangegrepen en be- dreigd en hoe zij tot tweemaal toe geld had gegeven. Getuige wist pertinent, dat beide mannen haar hadden bedreigd. Mr. baron Speyart van Woerden requisitoir nemend, schetste de beroering door deze mis daad in de rustige omgeving teweeggebracht. In scherpe bewoordingen laakte spr. de wreede handelingen van de beide verdachten. Spr. achtte het noodig ten aanzien van ver dachten de strafwet in haar voile zwaarte toe te passen en vorderde met vernietiging van het vonnis van de Dordtsche Rechtbank'ten aanzien van de straf, 16 jaar gevangenisstraf. CANTINEGELDEN VERDUISTERD DOOR OFFICIER. Het Hoog Militair Gerechtshof deed uit spraak in de zaak tegen den eersten luitenant der mariniers C. M. J. J., die door den Krijgs- raad te Willemsoord was veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf met ontslag uit den dienst, doch zonder ontzegging, ter zake van cantinegelden te hebben verduisterd op Aruba (Curasao). De verdediging had aangevoerd dat de cantinegelden beklaagde als beheerder toebe- hoorden. Het Hof vernletigde het vonnis van den Krijgsraad met gedeeltelijke vrjjspraak en vermindering van de hoofdstraf tot zes weken gevangenisstraf. De faillissementen van A. de Wilde en E. de Wilde, kooplieden en winkeliers te Kloos- terzande, Curator Mr. J. W. Goedbloed te Goes, zijn geeindigd door de verbindend ge- worden eenige uitdeelingslijst, zonder eenige uitkeering aan de coneurrente schuldeischers. DONGEN I IT DEN K.N.Y.B. Naar wij in de Sportkroniek lezen, heeft de, ook hier goed bekende, vereeniging Dongen zich uit den Kon. Ned. Voetbalbond terugge- trokken. Hierdoor moet het programma van de Tweede Klasse A, hetwelk wij vorige week publiceerden, natuurlijk een wijziging onder- gaan. Indruk der vergadering. Van de belangrijke vergaderingen der laat- ste dagen schrijft ons een der leden der synode ,dr. W. A. van Es van Leeuwarden, het volgende Er zijn in de laatste dagen eenige besluiten genomen die blijk geven hoe voorzichtig onze grootste kerkelijke vergadering is, wanneer het gaat om het optreden der kerk op een terrein, dat niet haar eigen is. Groot is dik- wijls de neiging om de kerk in allerlei zaken van het buiteckerkelijk leven te bemoeien of om van haar gezag en invloed gebruik te maken om in een of ander opzicht zijn zin te krjjgen. Nooit herinnert men zich in het poli- tieke leven levendiger dat er ook nog een kerk is, dan in dagen van verkiezingsstrqd. Bij de vakbeweging zou men dikwjjls maar al te graag quaesties over welke men het onderling niet eens kan worden op de kerkeraden of an dere kerkelijke vergaderingen brengen. En ook in het algemeen dicht men gaame de kerk de roeping toe vooral in al de groote cultuur- vragen de oplossing te geven. Nu schuilt er in dezen wensch waarheid; De kerk van Chris- tus heeft ook een roeping naar buiten: ze heeft haar licht te laten schijnen in de wereld. Doch als we zoo van „kerk" spreken, dan wil dat toch niet zeggen, dat daarmede de kerk in haar geinstitueerde optreden, op haar ker kelijke vergaderingen bedoeld is; dan worden daarmee de geloovigen bedoeld die als leden de kerken vormen. iOnze generale synode heeft Woensdag in haar vergaderingen o.a. in bovenbedoeld op zicht eenige voorzichtige beslissingen geno men. Uit de dagen van den politieken strijd die nog versch achter ons liggen was ook de vraag geboren en op het agendum der synode gekomen, of het lidmaatschap der Christ. Democr. Unie ook kon samengaan met den toegang tot het avondmaal, m.a.w. ook aanlei- ding zou kunnen geven tot kerkelijke censuur. Voorts ook het verzoek om in de ook in Geref. kring in de laatste jaren sterk op den voor- grond gedrongen quaestie van oorlog en vrede en wat daarmee samenhangt, een uitspraak te doen en een getuigenis tot de kerken te doen uitgaan. Beide malen heeft de synode o.i. terecht, een afwijzende houding aangenomen. De kerkelijke tucht gaat niet over vereenigin- gen, maar over personen. En nu zou het zeker wel kunnen voorkomen, dat een of andere or- ganisatie zulke openbaar goddelooze en on- christelijke beginselen dreef, dat de in synode vergaderde kerken daartegen een waarschu- wing zouden moeten laten uitgaan. Maar ge- woonlijk is het alleen de vraag, wat de leden der kerk zelf ook als lid van zulke organisa- ties zeggen en doen, of mede zeggen en doen of moeten doen. Wat de vredesbeweging be treft was men van oordeel, dat de beginselen, die hierbij in geding waren, voldoende in de belijdenisschriften waren uitgesproken en men verder de ontwikkeling dier beginselen en de handhaving ervan aan daartoe bekwame per sonen en aan het ambt moest overlaten. Een derde punt was de vraag of wat men noemt ,,kwaadwillige verlating" naar de Schrift een rechtmatige grond voor echtschei- ding zou kunnen geven, een punt dat al vele jaren op de synodes aan de orde is geweest. Nu besloot de synode zich van uitspraak te onthouden, omdat daarover in de Schrift geen voldoende licht gegeven werd. Verder werd Woensdag nog over het hulp- predikerschap gehandeld, de krankencom- munie (avondmaalsbediening aan kranken in hun woningen) afgewezen en werden eenige rapporten en andere zaken behandeld. Donderdag was de groote dag van de dus- gen. „gezangen-kwestie" en viel na lange dis- cussien het principieele besluit, dat de synode in de ingebraehte bezwaren geen reden zag, om niet tot uitbreiding van den kleinen be- staanden bundel over te gaan. Zonder twijfel ook voor de meeste synodeleden zoo niet alien, met de ongedacht groote meerderheid van 50 van 56 stemmen, en het gunstige praeadvies van drie van de vrjf aanwezige hoogleeraren werd hiertoe besloten. Vrijdag werd de dis- cussie over de aangeboden liederen zelf voort- gezet en tekst en omvang van de uitbreiding vastgesteld. Niet onmogelijk dat op den Hervormings- dag, 31 October a.s., „Een vaste burcht is onze God" in menige Geref. kerken gezongen wordt. Ten huize van de familie S., aan den Krom- medijk te Dordrecht, is Maandag een ernstig ongeluk gebeurd. De 52-jarige dienstbode was in de keuken aan het striken. Zij verwarmde daartoe de strjjkbout op een gascomfoor. Terwijjil zij zich even had verwijderd, vloog een schoorsteenkleedje in brand. Bij haar terugkomst in de keuken greep de vrouw een fleschje terpentijn, dat op den schoorsteen- mantel stond, ten einde te voorkomen, dat dit in brand vloog. Het gevolg hiervan was, dat zij zelf in brand geraakte. In vlammen gehuld liep zij de straat op. Buiten slaagden enkele voorbijgangers, de vlammen te dooven. Met emstige brandwonden aan iborst en ar- men werd de arme vrauw naar het zieken- huis vervoerd. Inmidedls had zich in het woonhuis het vuur van de keuken naar gang en trap ver- spreid. De tachtigjarige huishoudster, die in de woning was achtergebleven, verloor haar tegenwoordigheid van geest niet en slaagde er in, met emmers water het vuur te blus- schen. De braodweer behoefde geen dienst te doen. WASSCHEN MET BENZINE. De hulp van de brandweer werd ingeroepen voor een kleinen binnenbrand in de 2e Wete- ringsdwarsstraat te Amsterdam. De bewoon- ster had goed in benzine gewasschen bij een brandend petroleumstel, waardoor de benzine in brand geraakte. De vrouw liep aan beide armen brandwonden op. WATERLEIDINGBUIS GESPRONGEN. Dinsdagmorgen is in de Marnixstraat te Amsterdam bij de Nieuwe Egelantierstraat een buis van de waterleiding gesprongen. Het water baande zich hier een uitweg naar de straat en zette weldra de geheele omtrek blank. Door de kracht van het stroomende water werd het zand onder het plaveisel weg- gespoeld, zoowel op het rijgedeelte als op het voetpad. Over een oppervlakte van 20 vierk. meter had een verzakking plaats, ook onder den betonnen vloer waarop de trambaan rust spoelde het water het zand weg. Ook de be- i woners van de Marnixstraat en meer zij die in de benedenhuizen wonen hebben overlast van de plotselinge overstrooming gehad. Bij velen zijn de kelders volgeloopen. TENTOON STELLIN GSGEBOU W AFGEBRAND. Maandagnacht is brand uitgebroken in het g-ebouw waarin midden Augustus de Oister- wij'ksche Middenstandstentoonstelling werd gehouden. Spoedig stond het gebouw in lich- ter laaie, terwiji twee in aanbouw zijnde mid- denstandswoningen eveneens vlam vlatten. Door krachtig ingrijpen van de brandweer kon verdere uitbreiding van den brand worden voorkomen. Het tentoonstellingsgebouw en de beide woningen zijn afgebrand. Men vermoedt dat kwaadwllligheid in het spel is. De aan- zlenlqke schade wordt door verzekering ge- dekt. MOORD TE WOERDEN. Dinsdagmorgen werd, naar het Handels- blad meldt, de poiitie te Woerden gewaar- schuwd, dat op den Singel het lijk van een man gevonden was. Het slachtoffer bleek te zijn jhr. C. F. E. van Ingen, directeur der Woerdensche Pannenfabriek. Twee schoten, vermoedelrjik uit een revolver gelost, waren door zijn lichaam gegaan, een had het hoofd getroffen, het andere was op het hart gericbt. Onmiddellijk werd hier aan moord gedacht en nog Dinsdagmorgen omstreeks 7 uur de daad schjjnt om 4 uur in den ochtend te zijn geschied werd als vermoedelijke dader ge arresteerd de bedrijfsleider van de fabriek. Het lijk van het slachtoffer werd juist voor zijn woning gevonden. Een arbeider, die tus schen vijf uur en half zes de woning pas- seerde, vond den heer Van Ingen op den weg liggen. Wat er precies gebeurd is, kon nog niet worden vastgesteld. De bedrijfsleider moet in den nacht ten huize van zijn slachtoffer zijn geweest; samen zijn zij uit de woning gegaan. De heer Van Ingen was in nachtgewaad met alleen een broek daarover aangetrokken; hij droeg ook schoenen. Op den weg zou de be drijfsleider zijn directeur doodgeschoten heb ben, zonder dat tot dusver motieven bekend zijn. Nabij de plaats van het misdrijf heeft de poiitie twee hulzen gevonden. Het wapen, waarmede het misdrijf is gepleegd, kon tot dusver niet worden opgespoord. De aangehoudene de B., die ontkent het mis drijf te hebben gepleegd, doch tegen wien sterke aanwijzingen zijn, is aangehouden toen hiji in zijn auto was gestapt en juist weg zou rijden. Hij werd Dinsdag ter beschikking van de justitie gesteld. t Omtrent de motieven tot het misdrijf fast men volkomen in het duister. Voor* zoover bekend is, was de verhouding tusschen den j directeur en den bedrijfsleider steeds zeer j goed en er is niets bekend geworde, dat er j op wijst, dat in deze goede verhouding een j wijziging zou zijn gekomen. j De B., die betrekkingen onderhield met de dienstbode van den heer Van Ingen, moet zich na het buurtfeest naar de woning van j den vermoorde hebben begeven am het meisje j nog te spreken te krijgen. Wat er gebeurd is is nog niet bekend, doch De B. heeft in- j tusschen een volledige bekentenis afgelegd. SCHIETPARTIJ TE MUIDEN. Na afloop van de Dinsdagavond te Muiden gehouden raadsvergadering heeft de fotograaf I. vier revolverschoten gelost op den burge- meestre van Muiden, den heer de Raadt, op den wethouder Hottentot en op twee bezoe- kers van de vergadering, genaamd Beus en Vet. De fotograaf verliet, na afloop, de vergade ring en schoot toen den heer Vet in den rug. Daama keerde hij naar de raadszaal terug en loste de drie andere schoten. De burgemeester is ernstig gewond, evenals de heer Vet. Beiden zijn naar het Burger- ziekenhuis te Amsterdam gebracht. De heer Hottentot schijnt er beter aan toe te zijn, ofschoon hij naar het Binnengasthuis te Am sterdam is vervoerd. De heer Beus is in de Majellastichting te Bussum opgenomen. De fotograaf zou naar aanleiding van een veete hebben gehandeld. Maandagochtend is op den Utrechtschec straatweg te Jutfaas de 49-jarige heer Van der M., die zich naar zijn werk begaf loopende in de richting Utrecht en aan den rechterkant van den weg door een snelrijdende vracht auto, komende Uit de richting Jutfaas, in den rug aangereden en tegen den grond gewor- pen. Zwaar gewond is hij naar de rijksklinieken te Utrecht gebracht, waar hij na enkele uren is overleden. IN ZEE GEVALLEN EN VERDRONKEN. Een passagier tweede klasse van de nacht- boot „Prinses Astrid" der lijn OstendeDover is ter hoogte van het vuurschip De Wande- laar over boord gevalien. Het mailschip stopte onmidellijk en zette een boot uit, maar de oh- gelukkige was reeds in de golven verdwenen. Zijn identiteit is niet bekend. EEN VREESELIJK DRAMA. Zaterdagnacht heeft in het bosch van Kin- kempois de grafmaker van Anfleur bij Luik, die met zijn politiehond in de buurt van het gehucht Sart Tilman vertoefde tegen een helling twee lijken gevonden, die reeds in ver- ren staat van ontbinding waren. De man, Renard geheeten, waarschuwde de poiitie. De plaatselijke poiitie stelde een onderzoek in. Met het gezicht in de aarde gedrukt trof men een vrouw aan en op eenige meters afstand een man, die een revolver nog in de rechter- hand geklemd hield. Identiteitspapieren wer den niet gevonden, doch in een vestzak van den man zat een visitekaartje met den naam Albert H., accijnsbediende te Houten bij Utrecht. Het voorloopig onderzoek wees uit, dat op 26 Augustus door een man en een vrouw een taxi was genomen op het maar- schalk Fochplein te Luik om hen naar het gedenkteeken te Sart Tilman te brengen. De chauffeur had dit gedaan. Hij was te onge- veer drie uur daar aangekomen, waarna het paar was uitgestapt en gezegd had, dat hij wachten moest. Toen om 6 uur nog niemand was verschenen heeft de man de poiitie in kennis gesteld van zijn wedervaren. Doch bij de poiitie werd hierover niets meer bekend. Zondag is het parket te Luik op de plaats van het gebeurde gekomen. Het bleek, dat de man de vrouw had gedood door twee schoten in het hoofd toen ze blijkbaar te rusten lag. Daama heeft de man zich een revolverkogel door het hoofd gejaagd. De identiteit van de vrouw is nog niet vastgesteld. Nader wordt gemeld, dat ook de identiteit van de vrouw is vastgesteld. Het is een 17jarig meisje, afkomstig uit Maastricht, met wien de man, tegen den zin harer ouders, betrekkingen onderhield. Een afschuwelijke moordzaak heeft zich in Tandjong Balai ter Oostkust afgespeeld, meldt de „Sum. Post". Twee inlanders, wonende in kampong Kepias bij Tandjong Balai, respectievelijk Bokar en Oedji genaamd, hadden samen een taak aan genomen, voor 2,32. Zjj waren vrienden en toen het werk was afgeloopen, betaalde de opdrachtgever /2,32 aan Bokar. Even later, toen Oedji bij Bokar kwam om zijn aandeel, gaf Bokar voor dat hij nog niets ontvangen had, waarop Oedji, dit geloovend, zijn weegs ging. Later, toen het geld wat lang uitbieef, kwam Oedji er achter dat Bokar gelogen had en dat hq het geld wel ontvangen had. In woede ontstoken, omdat hij was misleid, be gaf hq zich naar de kampong en ging naar het huis van Bokar. Daar aangekomen trof hij de vrouw van Bokar en drie kinderen. Bokar zelf was afwezig, daar h(j op een be- grafenis-vergadering was in het huis van een overleden kennis. Daar Oedji op dreigende wijze vroeg, waar haar man was, echrok Bokars vrouw zoo zeer, dat zij het huis uitsnelde om Bokar te waar- schuwen, dat Oedji geheel buiten zichzelf van woede was en blijkbaar gevaarlijke bedoelin- gen koesterde. Op dit moment begaf Oedji zich in Bokars woning en vermoordde de drie kinderen. Het onmenschbegaf zich toen naar de wo ning, waar Bokar zou zijn en op hem aanstor- mend vertelde hij den ongelukkigen vader dat hij zijn drie kinderen daareven had vermoord. Bokar wachtte den daarop volgenden aan- val van Oedji niet af en vloog hem naar de keel, maar de omstanders kwamen tusschen beide en wisten de beide vechtenden met de grootste moeite van elkaar te houden. Ten slotte slaagde men er in, Oedji aan de poiitie over te leverea. STRAPERLO BEIUIN DIGHEIDS- OF HAZARDS PEL Tot verrassing van de vele honderden be- zoekers is Zondagnacht tegen 12 uur een aan tal inspecteurs en rechercheurs van poiitie (in civiele kleeding) in de straperlo-zaal van het Kurhaus binnengetreden om op last vein den Minister van Justitie proces-verbaal op te maken van de situatie, waarin het spel op dat oogenblik verkeerde. Aangezien er aan negen straperlo-tafels ge- speeld werd en zich rondom elke tafel een vrij groot aantal deelnemers bevonden, maakte de plotselinge stopzetting grooten indruk. Bjj iedere tafel werden eenige rechercheurs ge- posteerd om te verhinderen, dat uit het pu- bliek op de een of andeer wijze verandering in den stand van zaken zou kunnen worden gebracht. Inmiddels werd officieel proces- verbaal opgemaakt; namen en adressen van diverse deelnemers, als getuigen, werden ge- noteerd enz. Dit alles was echter geen verrassing voor de directie van het Kurhaus, noch voor die van het Straperlo-spel, t.w. de heeren Strauss en Perel, uit wier namen die van het spel is samengesteld. Immeri, het was hun reeds lang bekend, dat de regeering een principieele, rechterljjke uitspraak verlangde over de vraag of het Straperlo-spel, dat dezen zomer door de plaat selijke overheid werd getolereerd omdat het zich als behendigheidsspel, dus niet als hazard- spel, had aangekondigd, hetgeen min of meer proefondervindelflk was bevestigd, inderdaad niet valt onder de hazardspelen, waarbjj lou- ter toeval of stom geluk den doorslag geeft. Om echter den materieelen gang van zaken niet te benadeelen, was in overleg met de directie gewacht tot het einde van het sei- zoen, dat tevens voor dezen zomer het einde van het Scheveningsche straperlo zou zijn, n.l. tot Zondag 3 September middemacht. Aangezien op 3 September het onderzoek zou aanvangen, moest de poiitie kort voor middemacht aanwezig zijn, terwiji het voor de buitenwereld geheim moest blijven tot op het moment van ingrijpen. Aldus is geschied; onder toezicht van com- missaris Par<5, is alles zeer ordelrjk en zakelijk verloopen. Thans komt de kwestie dus binnenkort voor den kantonrechter en dan zal tevens principieel worden uitgemaakt of ook de an dere spelen, op sraperlo gelijkende spelen bin nen de mazen van de wet vallen of niet. Zondagavond omstreeks half acht is, door een defect aan de stuurinrichting, een auto bus nr. 7, bestuurd door C. Boender, uit Rot terdam, van de T.O.D., op den Ringdijk, nabij Buitenzorg, in de Ringvaart gereden. De bus had een matige snelheid, waaraan het te danken is, dat zij bij het van den wal af rijden niet is omgeslagen. In de bus zaten 5 dames en 3 heeren, die echter geen van alien eenige verwonding opliepen. Daar de vaart op de plaats van het ongeval niet diep is, kwamen de passagiers slechts met de beenen in het water te zitten. Zij konden vrij spoe- <lig uit hun minder prettige positie worden verlost. De chauffeur, die aan de linkerzijde der bus zat, is door een raampje naar buiten geklauterd en heeft door het water badende den wal bereikt. Des nachts is de bus door een takelwagen van de firma Pieters, uit Rotterdam, gelicht. Er bleek niets beschadigd. MET EEN BIJL BEDREIGD. In een consumptie-ijsfabriekje in de Van Ostadestraat te Amsterdam is Zondagavond ruzie ontstaan tusschen de daar werkende Italianen, waarbij een ongeveer 30-jarige ijs- bereider zijn patroon met een brjl heeft be dreigd. De man is des nachts door de poiitie in de Weesperstraat aangehouden en later overgebracht naar het Bureau Pieter Aerts- straat. ZIEKTE VAN WEIL. Bij twee scholieren uit Lichtevoorde, die in een beek bij Varsseveld waren wezen baden is door de geneesheeren de ziekte van Weil ge- constateerd. De eene knaap, die naar Am- hem is vervoerd, is er zeer ernstig aan toe. GEVECHT MET EEN SLANG. Toen de vrouw van den timmerman K. Bijlsma te Franeker op haar slaapkamer kwam, schrok zij niet weinig toen ze een beest op den vloer zag kruipen, dat telkens den kop naar haar omhoog stak. Ze greep een zwab- ber en probeerde daarmee het dier dood te slaan. Na vele mislukte pogingen slaagde zij hierin door het ondier op den kop te treffen. Een onderzoek wees uit dat het een slang was van ongeveer 60 centimeter lengte. Het reptiel was van boven grijsgroen met zwarte stipjes, terwiji de onderkant donkerder was getint. Hoe het ongure beest op de boven- woning terecht is gekomen, is een raadsel.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 3