ALBEKEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOnR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Serste Blad. bihnksland Nu kunnen gaan buitehland f No. 9038 WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1933. 73e Jaargang het koninki.ijk bezoek aan de TER NEUZEN, 6 September 1933. want nu wijAkkerlje" bij ons hebben zullen wij zeker geen last hebben van hoofdpijn, spierpijn, kiespijn, of der- gelijke kwaalljes die zoo dikwijls een. preiiig uilslapje kunnen bederven! Neem dus op lochtjes Akker-Cachets mede. Slechis 50 cent per 12 sluksl Gemakkelijk innemen. Geproeftniels. SAS VAN GENT. MiarmftfmritfVTfwwn NEUZENSGHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr per post 1,55 per 3 maanden Bjj vooruitbetaiing fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,-, overige lan den 2.35 per 3 maanden fr. per post - Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaiing. (Jltgeef sterFirma P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38130 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel raeer fO.20 KLEINE ADVERTENTIeN per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaiing. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrggbaar is. - Inzending van advertentien liefst 6en dag voor de nltgave- DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND HOOFDSTAD. Dinsdagmiddag, met den trein van 4.56 is de Koningin vergezeld van Prinses Juliana en van den Prins uit Den Haag naar Amsterdam vertrokken. Reeds geruimen tijd tevoren had zich in de omgeving van het Hollandsche Spoor-station in Den Haag en op de perrons een dichte me nigte verzameld, welke der Koninklijke familie een hartelijken afscheidsgroet bracht. Van ge- noemden trein was een wagen voor de vorste- ljjke personen en het gevolg gereserveerd. Luide toegejuicht door de schare betraden Koningin, Prins en Prinses het perron en na- men zij in den trein plaats. De dames en hee- ren van het gevolg voegden zich bij de Ko ninklijke familie. Terwijl de trein het perron verliet, wuifde de menigte het vorstelijk gezin hartelijk toe. Met buitengewone geestdrift en met de har- telijkste vreugde heeft Amsterdam Dinsdag de Koningin, Prins Hendrik en Prinses Juliana ingehaald. Het jaarlyksche bezoek der Koninklijke fa milie aan de hoofdstad des lands draagt dit- maal een wel bijzonder karakter, niet alleen omdat het samenvalt met het 35jarig regee- ringsjubileum der landsvrouwe, maar ook om dat het besloten zal worden met een grootsche huldigmg, waartoe uit het heele land de Oranje-gezinden samen zullen komen om on- dubbelzinnig van bun trouw aan vorstin en vaderland te doen blijken. Onder de vele duizenden, die Dinsdag in het late middaguur op het bevlagde Damrak en op den historischen Dam het Koninklijk Echt- paar en de Prinses een ware ovatie hebben gehracht en den intocht hebben gemaakt to. een zegetocht die bijna herinnerde aan dien van 1908, nu 35 jaar geleden, heerschte daar- toe reeds nu de goede stemming die zich dui- delijk openbaarde in het gejubel en het gejuich waarmede zij de hooge bezoekers het welkom hebben toegeroepen. Een gelukkig denkbeeld, uitgegaan van ,de Ned. Hervormde schoolbesturen, is het geweest om ruim 7000 kinderen van alle protestantsche bijzondere scholen voor het station, op den Dam en Damrak op te stellen, alien toegerust met oranje en rood-wit-blauwe vlaggen, zoo- dat de Koningin, de Prins en de Prinses door- reden tusschen twee dichte hagen van kinde ren, die met hun oorverdoovende juichkreten en hoerageroep den heelen weg langs aan hun liefde voor het vorstelijk huis uiting gaven. Zij zwaaiden met hun vlaggen terwijl het ko ninklijk rijtuig stapvoets vlak langs hen reed; zij strekten de armen die zij vrij hadden om- hoog, en de Koningin, de Prins en de Prinses schenen wel te trachten om vriendelijk wui- vend en lachend van elk hunner afzonderlijk het betoon van aanhankelijkheid te beant- woorden. Achter al die kinderen stonden aan weerskanten de tiencfuizenden volwassen inge- zetenen van de hoofdstad saamgedrongen, die hartelijk met het gejuich van de jeugd in- stemden. De geestdrift bereikte als gewoon- lgk haar hoogtepunt op den Dam, die geheel zwart van het volk was en een woelige men- schenzee was-geworden op het oogenblik dat de Koninklijke stoet er aankwam. Vooral toen Koningin, Prins en Prinses op het balcon van het Paleis verschenen om de betuigingen van trouw en aanhankelijkheid der menigte in ont- vangst te nemen, ging door haar een ware golf van geestdrift, die zich oploste in een ge- zamenlijk met de duizenden schoolkdnderen ge- zongen Wilhelmus. Het spontane van dat zingen bleek vooral uit het ongelijke en het leidinglooze ervan, maar dat gaf juist aan deze warme, welge- meende ovatie haar beteekenis, en zoo zal de Koningin die daar op het balcon de geweldige menigte in haar geheel overzag, het zeker er- varen hebben. Overigens gaf de intochtsweg hetzelfde beeld te zien als sinds lange jaren telkens weer wanneer het Huis van Oranje de hoofdstad tot haar residentie-voor-een-week komt maken. Veel feestelijke vlaggen, die wapperen in den bij het feest gebruikelijken en passenden zonneschijn; voor alle ramen en op de daken en langs de straat achter de politie-afzetting de menschen saamgedrongen; veel geestdrift en gejuich. groote bloemententoonstelling, eene nieuwe lente in de oude historische zaal! „DE ROODE DINSDAG" IN BESLAG GENOMEN. Naar gemeld wordt, heeft de Minister van Justitie last gegeven de uitgave van het communistische blaadje „De Roode Dinsdag dat in Amsterdam venspreid werd, in beslag te nemen. In venband daarmede zijn vrij talrijke exem- plaren, waaronder er waren, waarmede in de Kalverstraat gecolporteerd werd, in beslag genomen. De in beslagneming was gegrond op het feit, dat de inhoud van beleedigenden aard was voor minister Colijn. DE VERVANGING VAN JHR. MR. FEITH AAN HET DEPARTEMENT VAN ONDERWIJS. j Naar wij vememen, zal door het ontslag I van den secretaris-gecieraal van het departe- ment vna onderwijs, kunsten en wetenschap- pen, jhr. mr. C. Feith, geenerlei wijziging komen in de departementale indeeling. De werkzaamheden van secretaris-generaal blij- ven opgedragen aan den directeur-generaal van onderwijs, prof. Van Poelje, die met de waarneming van deze werkzaamheden was belast. HET TARIEFBESTAND. De Nederlandsche regeering heeft het tarief- bestand, gesloten in verband met ae economi- sche en monetaire conferentie, opgezegd bij een brief van den volgenden inhoud aan den voorzitter der conferentie, gedateerd 4 Sep tember: T „In haar nato van 8 Juni 1933 heeft de Ne derlandsche regeering haar toetreding tot het tarielbestand, voorgesteld door het comite van den Volkenbondsraad, belast met de voor- bereiding van de economische en monetaire conferentie. Dit bestand vormde naar het oor- deel der regeering een middel ten einde te voorkomen, dat de pogingen van de conferentie tot het verkrijgen van een stabilisatie van de monetaire betrekkingen en een vermindering van de belemmeringen van den internationalen handel, niet bij voorbaat tot mislukkig zouden zijn gedoemd ten gevolge van nieuwe beper- kingen. De Nederlandsche regeering betreurt het te moeten vaststellen, dat tot dusver de pogingen van de conferentie geenszins hebben geiead tot een stabilisatie van de monetaire betrekkin- gen, noch tot een vermindering van de be lemmeringen van den internationalen handel. Onder deze omstandigheden ac'nt de Neder landsche regeering zich gerechtigd, haar vol- ledige vrijheid van handelen te hememen en zij ziet zich genoodzaakt het bestand op te zeggen met een termijn van een maand van den datum van dezen brief af. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft een briefgezon den aan den voorzitter van de Tweede Kamer, waarbij hij ter kennisneming van de ieden toezendt een nota van de Neder landsche regeering, welke de minister heeft doen toekomen aan den voorzitter van de eco nomische en monetaire conferentie, houdende opzegging van het tariefbestand. HET GETEISTERDE EI LAND CUBA. Op het door een revolutie en een orkaan geteisterde eiland heerscht agitatie onder de anbeiders, zoo meldt Reuter uit Havanna. Stakers vernielden de loodsen van den buurt- spoorweg en de opslagplaatsen van een Ame- rikaansche firma te Antilla. Alle officieren, die er van beschuldigd wor den de regeering van Machado geholpen te hebben door tegenstanders te dooden of te pijnigen, zullen voor den krijgsraad verschiji- nen. Zeventien officieren, o.w. drie kolonels en twee majoors, zullen worden berecht. OPNIEUW REVOLUTIE OP CUBA. Een kort telegram heeft melding gemaakt van een opstand, die onder leiding van de subalterne officieren en onder-officieren van leger en vloot op Cuba schijnt uitgebroken te zijn en die in de eerste piaats geleid heeft tot arrestaties van hooge officieren. De op- standelingen zouden 'zich tegen de nieuwe regeering van Cespedes richten, omdat deze niet revolutionair gezind is. Nauere berichten iijken het, volgens de N. R. Crt., bovenstaande te bevestigen. Een Reuter-telegram uit Havanna meldt: Een revolutionaire junta van 19 leden heeft aan vuif commissarissen de uitvoerende macht verleend, teneinde Cuba voorloopig te regee- rea Deze commissarissen hebben zich naar het paieis van den president begeven om aan Cespedes mede te deelen, dat zij het bewind op zich nemen. Later: President Cespedes is dringend uit Santa Clara, waar hij ae verwoestingen, die Vori°e week door den eycloon zijn aangericht was gaan opnemen, naar de hoofdstad terug- geroepen. Mien verwacht het {iltreden van de regee ring. De commissarissen van het nieuwe regime verklaren, dat zij zullen regeeren, tot- dat een constitueerende assemblee hun op- volgers heeft gekozen. Lminister van. binnenlamdsclie zaken heeft verkiaard, dat hij en al zijn eollega s in het kabinet beeridz ljn om met de nieuwe regeering samen te werken. Reuter meldt uit Washington: De Ameri- kaansehe regeering zendt een kruiser en dne torpedoDootjagers naar Ouba. Er wordt te Washington de nadruk op ge- legd dat het zenden in oorlogssehepen naar Cuba alien bedoeld is als bescnermiugsmaat- regel voor de levens en eigendommen der vreemdelingen en geen inmenging beteekent de binnenlanasche aangelegenheden van DE GROOTE TUNNEL ONDER DE SCHELDE. In den Moniteur Beige is het koninklijk besluit verschenen, waarbij het heffen van een tolgeld door de intercommunale n schappij voor den linkeroever der Schelde op de voertuigcn, die gabruik zullen maken van de groote tunnel te Antwerpen, wordt toege- staan. Motornijwielen met of zonder zijspan zullen 5 frs. betalen, personenauto's, zieken- wagens en lijkwagens 10 frcs., toerauto's 20 frcs., vrachtwagens of vrachtauto's (maxi mum 3.5 ton) 10 frcs., vrachtwagens van 3.5 tot 7 ton 15 frcs., van 7 tot 10 ten 20 frcs., tractoren met aanhangwagen 10 frcs. De hoogte der wagens, die in de tunnel worden toegelaten, mag niet meer dan 4 M. 20, lading inbegrepen, bedragen. Verder zijn ook nog diverse maatregelen getroffen, door de bevoegde autoriteiten, ten einde de veiligheid der gebruikers van de tun nels (de tweede, kleinere tunnel, is als be- Cuba. De Amerikaansche regeering slaat de situa- tie nauwlettend gade, maar wenscht alles te vermijden, wat beschouwd zou kunnen wor den als een inbreuk op de politiek van goede nabuurschap". Officieel wordt nader medegedeeld, dat twee Amerikaansche kruisers op Cuba zijn aangekomen. De regeering Cespedes afgetreden. Reuter meldt nader uit Havanna. De regeering-Cespedes is afgetreden na een conferentie met de revolutionaire leiders in t paleis van den president. Irizarri, den van de revolutionaire commissarissen, heeft toij het aankendigen van de aanvaarding van het bewind door de junta medegedeeld, dat het diplomatieke corps op de hoogte is ge- steld van de wijEiging in de regeering en dat onmiddelliyke erkenning van het nieuwe be wind verwacht wordt. Guillermo Portela, een van de commissaris sen, zal tegenover het diplomatieke corps de presidentieele functies uitoefenen. En Reuter-telegram uit Santiago de Cuba rnldt: Het leger is in opstand gekomen; de officieren zijn gevangen genomen en de sol daten, die door Machado in de gevangenis waren geworpen, zijn in vrijheid gesteld. De revoluticnairen hebben den gouverneur der provincie en den burgemeester gevangen genomen. Er zijn talrijke schoten gewisseld: maar er schijnen geen gewondsn te zijn. Het vervangen van een gedeelte rijspak- werk langs de Oostelijke havenkom te Bres- kens door een steenglooiing en het maken van 5 houten bruggen heeft de Rijkswaterstaat ge- gund aan P. J. van de Sande te Breskens, voor 11.633. TENTOONSTELING VAN BLOEMEN, GROENTEN EN FRUIT IN HET JEUGDGEBOUW „IMMANUeL". Hedeimamiddag werd in het gebouw ,,Im- manuel" in de Nieuwediepstraat bovenstaan de tentoonstelling geopend, in tegenwoordig- heid van leden van het eere-comite, jury, in- zenders en een aantal belangstellenden. De voorzitter der tentoonstellingscommis- sie, de heer B. N. van Dijke, sprak een inlei- dend woord, waarbij hij in het algemeen een woord van dank sprak tot alien die op eeniger- lei wijze aan de tot stand koming en inrich- ting deze tentoonstelling hebben meegewerkt, en gaf vervolgens het woord aan den burge meester, den heer J. Huizinga, voorzitter van het eere-comit£. Deze noemde het een gelukkig feit, dat deze tentoonstelling dank zij de medewerking van verschiilende vereenigingen is tot stand ge komen, omdat dit bewijist, dat samenwerking nog mogelijk is, en die hebben we hier ten zeerste noodig, hij hoopt, dat die nog alge- meener zal worden. Deze tentoonstelling dient tevens tot steun van dit jeugdgebouw, dat als vereenigingsgebouw in een behoefte voorziet, bij het zich gelukkig steeds uit- breidende vereenigingsleven. Men heeft de goede gedachte gehad bij de jeugd te begin- nen, door het uitgeven van stekjes. Men kweekt daardoor bij de jeugd aan het gevoel voor het schocne en door de jeugd aan te trekken wint men ook de ouderen. Hij be- toogt, dat we alien, ieder op zijn plaats, moe ten arbeiden om ook iets goeds te krijgen voor anderen. Dat is hetgeen ook met deze tentoonstelling wordt beoogd. Spreker wees op het feit, dat deze tentoon stelling gehouden wordt op den dag dat wij de 35-jarige regeering van H.M. onze geliefde Vorstin gedenken. God heeft ons land in die Vorstin geschonken een Koningin onder wier bestuur wij gelukkig en rustig kunnen voort- leven. Hij hoopt, dat nog menig jaar aan Hare regeering zal worden toegevoegd, en de liefdeband tusschen Vorstin en het volk van Nederland tot in lengte van dagen zal voart- bestaan. Hij verklaarde ten slotte de tentoonstelling voor geopend, den wensch uitsprekende dat deze zoowel voor de organiseerende groepen als voor de inzenders een succes moge zijn. Omtrent het tentoongestelde zij gemeld, dat daar zijn te zien keurige inzendingen dahlia's, mooie inzendingen van de alhier gevestigde bloemisten, en stands met zeldzaam mooi fruit, dat, als men het ziet reeds doet water- tanden. De groep ingezonden stekken is niet groot, iets wat ook bij vroegere gelegenheden reeds is geconstateerd. Jammer, dat men niet meer gevoelt voor het opkweeken van stekken en die dan ook in te zenden. De tentoonstelling is tot en met Zaterdag- avond geopend. kend uitsluitend te verzekerem. voor voetgangers bestemd) DE BLOEMENHULDE AAN KONINGIN. DE De spontane bloemenhulde uit alle kringen der Amsterdamsche burgerij is geworden tot zulk een massabetooging van liefde en aan hankelijkheid aan de Koningin, dat zij waar- l(jk ontroerend mag heeten. Dinsdagmiddag om 12 uur waren reeds meer dan 1700 groote en kleine bloemstukken ten Paleize bezorgd, meest persoonlijk door de gevers en geefsters, vooral vele dames, en nog altijd kwamen er meer bij. De lakeien, die aan tafeltjes in de vestibule gezeten, de namen noteerden, hadden handen vol werk. Telkens weer reden ook de auto's van de bloemenmagazijnen voor den achteringang op den N.Z. Voorburgwal aan, en de verkoopers, die zich daar op de kleine steemtjes gaposteerd hadden, maakten goede zaken. Tot degenen, die wij zagen binnengaan, behoorde de schilderes mej. Lizzy Ansingh, die haar tante, de hoogbejaarde beeldhouwster, mej. Georgine Schwartze vergezelde. De groote bloemstukken waren van lichamen, vereeni- en colleges van allerlei aard. De bene- den-gangen van het Paleis vulden zich en de bloemenstroom steeg de trappen van de groote burgerzaal op. Hier waren ter weerszijden lange, met damast bedekte tafels opgericht, waarop en waarlangs de tuinbaas van t Loo de manden en ruikers schikte. Het was als een DE VERDEDIGING DER BELGISCHE GRENZEN. Naar de „Naticn Beige" meldt, zal de mi nister van defensie aan het parlement de noo- dige credieten vragen om Belgie te bescher- men tegen een invasie. Er zou hiervoor nog een bedrag van 600 a 700 millioen frs. noodig zijn. NEW-YORK IN FINANCIeELE MOEILIJKHEDEN. De stad New-York bevond zich in moeilijk- heden en kon de 1 September-coupcn niet be talen, en evenmin de tractementen van de onderwijzers. Thans heeft d staat New-York een bijidrage van 5.000.000 die pas het vol- gende jaar behoefde te worden voldaan en die bestemd was alvast betaald. De stad werd dus in de gelegenheid gesteld even adem te halen. De onderwijzers krijgen hun geld en de dienst van de stedelijke schuld kan nu weer functioneeren. Maar het is natuurlijk steeds uitstel, geen afstel. Binnenkort zal New-York (stad) weer bij de bankiers moeten aankloppen en de geldmannen willen niet meer voorschieten, tenzij New-York in zijn stedelijk beheer bezuinigingen invoert en de begrooting sluitend maakt. Het schijnt dat de stad 72.000.000 dringend noodig heeft. C.J.M.V.-ONTSPANNINGS-CLUB. Zooals uit de advertentie blijkt, zal de aan- gekondigde Singelloop door onze stad plaats hebben op Zaterdag 30 Sept. a.s. Als parcours werd gekozen: Markt-Havenstraat-Scheldeka- de-Westkolkstraat -Grenulaan-Schoolweg.Hee- rengracht-Blokken-Havenstraat-Markt. Des middags 4 uur zal vanaf de Markt wor den gestart. In tegenstelling met de afstandsmarschen betreft de Singelloop een wedstrijd en gaat het er dus om wie hat eerst terug hij de start- lijn aankomt. Door een jury zullen de wiimaars worden aangewezen. Wij hopen zeer dat het pogen der O. C. met succes bekroond zal worden; waarvoor flinke deelname een vereischte is. RIJKSfKWEEKSCHOOL TE OOSTBURG. Bij beschikking van den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn als- nog toegelaten tot de 2e klasse der Rijks- kweekschool voor onderwijzers (essen) te Oost- ,burg de mannelijke leerlingen: A. J. Haart- sen te Breskens, A. Gossije te Oostburg, J. Blok te Hoek, A. Brakman en C. J. Udo bei- den te Ter Neuzen. Tot de 3e klasse: P. I. van Kampen te Oostburg en S. P. Lako te Zuid- zande. RIJKSWATERSTAAT. De Rijkswaterstaat heeft het herstellen, uit- nemen en inhangen van deuren van de west- en middensluizen van het kanaal door Zuid- Beveland te Hansweert en Wemeldinge, ge- gund aan de N.V. A. van der Straaten Jr.'s aannemersbedrijf te Hansweert voor 15.960. EVENREDIGE VRACHTVERDEELING. Bij Koninklijk besluit is bepaald, dat de besluitcn der Kamers van Koophandel en Fabrieken, houdende instelling van bevrach- tingscommissies voor de binnenscheepvaart, in werking treden op Donderdag 7 September. Met ingang van dien datum is derhalve het inladen of .in lading nemen in een vaartuig van goederen, voor vervoer naar binnen het Rijk gelegen plaatsen, zoomedc het vervoer dier goederen verboden, tenzij dit vervoer ge- dekt is door een vervoerbewir'is, afgegeven door een bevrachtingscommissie. Schippers, die nog niet in het bezit mochten zijn van een bevrachtingsboekje zullen der halve goed doen zich onverwijld te wenden tot de Bevrachtingscommissie, binnen welker district hunne vaartuigen ter bevrachting gereed liggen. Tegelijkertijd met het in werking treden der regeling inzake de evenredige vrachtver- deeling op 7 September wordt ook de con- trole daarop ingesteld. Iedere schipper zal dien dag reeds zijn be vrachtingsboekje moeten toonen. De schip pers van vaartuigen, waarmee transporten worden uitgevoerd, die buiten de regeering vallen, zullen het bewijs van vrijstelling moe ten overleggen. Er wordt boete gesteld op het niet nakomen der voorschriften. In herinnering wordt gebracht, dat over- treding van het inlaad- en vervoerverbod kan worden gestraft met een geldtooete van ten hcx>gste duizend gulden. CONSULAATWEZEN. Bij Ken. besluit is de heer Halleck I. Rose, erkend en toegelaten als vice-consul van de Ver. Staten van Amerika te Rotterdam voor de provincien Zuid-Holland, Zeeland, Noord- Brabant en Limlburg. DE HAVENBELANGEN VAN ANTWERPEN EN GENT. Maandag heeft het Antwerpsche college van B. en W. met burgemeester Huysmans aan het hoofd, een bezoek gebracht aan de Gentsche haveninstellingen, welk bezoek in verband moet worden gebracht, met zekere verschillen van opvatting die o.m. wat be treft de NederlandschBetgische betrekkin- gen en de door Gent gewenschte nieuwe zee- sluis te Ter Neuzen, tusschen de beide ge- meentebesturen blriken te bestaao. De Ant werpsche burgemeester en wethouders werden eerst, ten stadhuize, in de bekende Pacifica- tiezaal, door burgemeester Vanderstegen ont- vangen, warna zij aan boord gingen van het stedelijk jacht „Artevelde". Tijdens den tocht. Ingez. Med. zijn sommige vraagstukken, betrekking heb- bend op de havenbelangen der beide Vlaam- sohe steden Antwerpen begint, sedert eenigen tijd, zeer sterk de concurrence van de Gentsche haven gewaar te worden uit- voerig besproken geworden. ONGERU STHEID OVER TWEE JONGE JONGE MANNEN. Zondag verkeerden de ingezetenen van Hoofdplaat, naar de Midd. Crt. meldt, in groote ongerustbeid over een tweetal jonge mannen C. Verstraete en G. van Acker. Zij waren des middags met een kanoboot de Schelde opgevaren met het doel slechts een paar uur te varen. Tegen den avond echter waren zij nog niet gearriveerd, waama een roeiboot met een viertal ingezetenen op ver- kenning uitging langs de kusten, evenwel zon der uitslag. Inmiddels had men zich reeds in verbinding gesteld met verschiilende plaat sen aan de Schelde tot eindelijk uit Vlissingen bericht kwam, dat de jongelieden aldaar be- houden aangekomen waren. De vreugde der familieledeci na aankomst van dit bericht was begrijpelijk. HEEN EN WEER. De 28-jarige M. K. uit Vlissingen, die uit Belgie was gezet, doch zich aldaar weer in het geheim vestigde en door de politie aan- gehouden werd, is door de Antwerpsche recht— bank veroordeeld tot een maand gevangenis- straf. Na het ondergaan harer straf zal ziji opnieuw over de grens worden gezet. V K1KENSIIOLIKERS EN GEWESTEEMKE CENTRALE VERPLICHTE AANSLUITING. De Zeeuwsche Varkenscentrale schrijft ons: Onder bovenstaanden titel lazen wij dezer dagen een persbericht van den volgenden in houd: ,,De Minister van Economische Zaken maakt be'kend, dat met ingang van 16 Oct. 1933 slechts als varkenshouder zullen kunnen wor den aangemerkt de leden eener gewestelijke varkenscentrale. De aanmelding als lid kan steeds geschieden en brengt geen kosten met zich." Het Bestuur der Zeeuwsche Varkenscentrale" (Secretariaat Station Hulst) meent dit be richt nog eens speciaal onder de aandacht van belanghebbenden te moeten brengen en wel wegens zijn buitengewone belangrijkheid, ge- zien de bevoegdheden voortvloeiende uit de Machtigingswet. Met klem dringen wij er op aan, dat ieder varkenshouder zorge vdor 16 Oct. lid te zijn. De werkloosheid. Gedurende het tijdvak 28 Aug. tot 4 Sept. waren bij de arbeidsbeurs alhier als werkloos inge«chreven 99 fabrieksarbeiders (w.o. te verstaan 67 ge heel en 32 ged. werkloos), 3 timmerlieden, 1 monteur, 1 schippr, 1 machinist, 2 bankwer- kers, 1 stoker, 2 kantoorbedienden, 1 letter- zetter, 7 losse arbeiders, 5 landarbeiders, 3 grondwerkers en 1 ijzervlechter; totaal 127. In de periode 2128 Aug. bedroeg dit aan tal 134, zoodat een vermindering van het aan tal werkloozen met 7 personen te constateeren valt, en wel: 4 metselaars, 1 electrician en 2 kraandrijvers. Nabetrachting van een vaeantieganger. De groote trek is weer zoo goed als afge- loopen. Duizenden, tienduizenden, die bij dea aacivang van zonnemaand, huis en haard ontvluchten om gedurende korter of langer tijd elders hun tent op te slaan, zijn weer in het oude nest teruggekeerd, de meesten ge- sterkt en met frissdhe arbeidslust betzield, veleia ook ontnuchterd en teleurgesteld in bun verwachtingen. Wekenlang stonden de scholen leeg, de steden waren gedecimeerd, de dorpen, waar het natuurschoon in den zomer den vreem- deling aantrekt overbevolkt. Langs de we- gen trokken zrj, die in een stevigen voet- marsch nieuwe krachten trachtten te vinden voor de iagespannen zenuwen, de verslapte spieren, den afgemalen geest, de wijde wereld in en zochten herstel van de op harde proef gestelde krachten in de lommerrijke dalen de schaduwrijke bosschen, langs de ziltige stran- den van de zee of in de rustige stilte van afgelegen oorden, waar zij gedurende langer

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 1