Rijkstandbouwwinterschool Predikbeurt en. KOLENZAAK HUISBRAND. COUPEUSE. Evangelisatie-Samenkomsten WERKGEVERS-VEREENIBING Bekendmaking. LANDBOUWBERICHTEN. ADTEB.TEKTIEH Herinneringen van een Zeeuwschen boer_m SCHEEPVAARTBEWEGING. W1SSELKOERSEN. Mej. P. C. 00ST0IJK Jacd. te AXEL HOOGWATER TE TER NEUZEN. „AXEL EN OMSTREKEN". GOES. Ir. C. STEVENS. (4. Slot.) Daarbij deden gladde tongen en krachtige ellebogen om anderen op zij te duwen goede diensten. Het was treurig te zien hoe de oude saamhoorigheid, die zoo iets niet dulde, was los- gelaten. Het is nog niet lang geleden, dat mij een dergelijk geval werd verteld. Ik meende, dat was helaas niets bijzonders maar er werd toen bij- gevoegd, dat de boer die wilde inpachten en de anderen die trachtte hem te verdringen beiden oud-leerlingen van het Havelijn waren, daar is ook kaf onder het koren. Dat is echter geen kaf, dat is kwaadaardig onkruid, gelijk aan de in Zeeland zoo gevreesde herik. Wanneer wij dergelijke moreele achteruitgang venbinden met materieele vooruitgang is er nog verlies, maar hier was er ook stoffelijke achter uitgang. Was deze onzinnige wedloop niet de oorzaak, dat bijua geen enkelen pachter kon inpachten op voorwaarden, die eenigszins in overeenstem- ming waren met het vooruitzicht. Daarmede bedoel ik niet de tegenwoordige crisis, die kon een gewonen boer niet vooruit zien, maar er was toen toch wel te voorzien, dat de hooge prijzen van landbouwproducten slechts korten tijd kon- den bltjven bestaan. Maar men was algemeen als verblind en dat was oorzaak, dat er spoedig verliezen en daama groote verlieizen geleden zijn door pachters, die nu zwak staan tegenover de crisis. Nu zitten wij midden in de crisis, midden in de ellende. Door de regeering wordt steun ver- leend, ik beoordeel niet of die steun voldoende is en of ze doelmatig wordt toegepast, om dat te beoordeelen sta ik er te veel buiten en ik heb daarom de bezwaren niet ernstig onder de oogen gezien. Maar ik ben er zeker van, dat de boer recht heeft op Rijkssteun. De regeering mag niet lijdelrjk toezien dat een zoo belangrijke bron van welvaart te niet gaat, afgezien zelfs van hetgeen de boer in den distributietgd voor het volk heeft gedaan. De regeering moet helpen om den boer door de crisis heen te helpen. De regeering doet dat op de wijze die haar het best voorkomt en de volks- vertegenwoordiging nam tot nu toe alles aan wat de regeering voorstelde. Zelfs het nogal ingrijpende pachtwetje-Ebels is, hoewel het niet van den Minister kwam, met groote meerderheid aangenomen. Dat is verblijdend, maar men vergete niet, dat steun altjjd min of meer verslappend werkt op den gesteunde. Voor mij is het heden dan ook niet de vraag: wat moet de regeering doen? maar wat moet de boer doen? De crisis verschilt van de vorige malaise door het niet natuurlijke verloop en door het binnen- vallen met de algemeene crisis. In vele landen is de eigen productie ook van den eigen landbouw door beschermende maat- regelen gesteund. Daardoor wordt de nationale productie bevorderd en in stand gehouden, ook ons land is na lang aarzelen gedwongen ook dien weg op te gaan. A1 deze nationale producten beletten de totale wereldproductie zooveel terug te gaan als noodig is voor evenwicht met de consumptie. De handel wordt daardoor belem- merd alsook de scheepvaart, en bovendien valt deze tijd samen met eenige ongunstig werkende factoren, die het proces van het herstel uiterst ingewikkeld maken, maar die buiten mijn bestek liggen. Voor ons is het nu van beteekenis te voorzien hoe de crisis zal verloopen wat zij, uit- werken zal en wat de boer te doen staat. Het is te voorzien, dat het veranderen zal; het bleef nimmer zooals het is. Vrij zeker zullen pacht- en koopprijzen van den grond dalen en daarvan is reeds een begin te zien. Op zichzelve is dat zoo erg niet, bij lagere grondprijzen kan er ook welvaart zijn. Er zullen slachtoffers vallen, dat is erger, ook zal de val dieper zijn dan vroeger; door gemakkelijker crediet. Bij de overigens zoo goed werkende boerenleenbanken, kan men het langer volhouden, maar ten slotte is de val niet meer te keeren en meer nog dan vroeger worden de ouders of vrienden, die borg zijn in den val medegesleept. Pachters zullen tot anbeiders worden, maar meer algemeen zullen de hypotheekboeren de dupe worden. In dat opzicht herhaalt zich de geschiedenis. Door boeren in duren tijd gekoch- ten grond zal voor een prijsje overgaan in andere handen. De goede pachters en die zijn er veel, zal men volgens verstandig beleid niet zoo licht laten schieten. Het land moet in elk geval bebouwd worden en het belang der verpachters valt samen met het algemeen belang; de goede pach ters te behouden. De landbouw dus ook de boer zal zich zeker aanpassen aan den gewijzigden toestand en zoo zal het einde van de crisis worden bereikt. Wan neer dan weer normale verhoudingen zullen ver- kregen zijn, zal. blijken dat de landbouw gelou- terd en verbeterd uit den smeltkroes is gekomen en het zal blijken, dat de nood veel onbereikbaar lijkende verbeteringen zal hebben afgedwongen. Het zal moeten gaan zooals vroeger en zooals het Zeeuwsche wapen voorstelt: worstelen en het hoofd boven water houden. In de malaise zei mij een wijs man, alleen met goed boeren zul je kunnen blijven bestaan. Ons dichtbevolkte land is op intensieven cul- tuur aangewezen en er is nu gevaar dat de drang tot bezuinigen doet aansturen op meer exten- sieve bedrijfsvoering. Men bedenke daarbjj wel dat er jaren noodig zijn om terug te winnen wat in een jaar te loor ging en het kost duizenden om te herstellen wat bedorven is door honderden te besparen. Ik zie alleen heil in vooruitgang en verbete- ring door rationeele toepassing wat wetenschap en ervaring hebben geleerd. Misschien rijst de vraag: kan dat? De Zeeuwsche landbouw staat toch hoog, in sommige opzichten aan de spits. Ik geef dit onvoorwaardeltjk toe, maar aan de spits staan is gevaarlijk, het geeft aanleiding om in zelfoverschattlng, bij de pakken neer te zitten. Aan de spits, beteekent hier niet, zoo hoog als het kan, het is: hooger dan anderen. Er is dus nog wel iets te doen. Was het dezen zomer niet te zien, dat prach- tige tarwevelden een treurigen aanblik gaven door vroegtijdig legeren, door het toedienen van de goedkoope zwavelzure ammoniak? Dat was zichtbaar, maar doet het niet ver- moeden, dat er veel kunstmest op onoordeelkun- dige wijze wordt gebruikt? Men gebrulke kunst mest maar met verstandig overleg. Er zijn op enkele plaatsen heel mooie resul- taten bereikt door verbetering der veefokkerij, hoeveel beter zou onze veestapel er uitzien als dat overal gebeurde, maar uit zuinigheid worden controle- en stierenvereenigingen ontbonden. Onze suikerbietenteelt staat hoog, is waar- schijnljjk de beste van de wereld, maar hoe ver staat zij. nog achter bij de rietsuiker op Java, waartegen wij zullen moeten concurreeren. Daar staat evenals hier de fabricage hoog, maar ook de verbouw van het riet staat onder strenge wetenschappelijke controle en ongeschikt gebleken grond wordt niet met riet beplant. Hier hebben wij ook een wetenschappelijke voorlichtingsdienst, maar ze is nog jong, en heeft geen gezag en nog weinig invloed. Er wordt naar ik vemeem uitstekend gewerkt, maar de practijk heeft er weinig belangstelling voor en neemt er weinig nota van. Ziet men niet ieder voorjaar vlijtig te veel plantjes uithakken om een ruimen stand te krijgen. De natuur doet wonderen, alles groeit tenslotte nog vol, maar de hoogste suikeropbrengst wordt niet verkregen. Duizenden tonnen teeltaarde gaan ieder jaar naar de fabriek waar men er plaats voor moet zoeken en onnoodig wordt er scheepsvracht voor betaald. Zonder aarde, ik weet het, gaat het niet, maar 't kon minder. Het is niet mijn doel alles op te zoeken wat verbeterd kan worden, het is mij slechts ten deele bekend, ik deed maar een paar grepen om aan te toonen, dat er nog wel iets in die richting te doen is. Ik raad U niet aan op deze dingen te letten, de crisis zal er U wel toe dwingen. Onze organisatie is goed ingericht en doet uitmuntend werk, maar hoeveel, neen hoe weinig zijn er lid. Velen profiteeren van dat werk maar laten het een ander bekostigen. Er zijn ook leden die wel medegenieten maar niet gaame een hand of vinger zouden uitsteken om mede te helpen. Neen men werkt liever mede door het verbreiden van lasterpraatjes, men stelt de organisatie aansprakelijk wanneer zij niet ten voile bereikt wat zij moeizaam nastreefde, men eischt het onmogelijke en men bereikt splitsing en versnippering van de nu zoo hard noodige krachten. De cooperaties groote en kleine hebben door de crisis ook moeilijkheden en bezwaren. Zij hebben den boer onschatbare diensten bewezen, maar sommigen maken het haar nog moeilijker. Hoe veel heiizamer zou het zgn als alle krachten wer- den aangewend om te steunen en op te bouwen die nu worden misbruikt om te verzwakken en af te breken. Er zijn er die zich verlustigen in deze afbraak en zouden de vlag willen uitsteken als zij een cooperatie hebben om hals gebracht. Ik heb mjji, mjjne vrienden! in mijn veront- waardiging een weinig laten gaan, men gelieve dat in mij te verdragen, want ik ben bij U verze- kerd van betere dingen en van het vervuld zijn van den drang om het ontbrekende op te zoeken om het te herstellen. Moge Uw voorbeeld door velen worden gevolgd. Ieaere boer is voor een groot deel baas in eigen bedrijf, ieder doe bet mogelijke om dat bedrijf overeind te houden. Alle krachten ingespannen, de lendenen om- gord en de kaarsen brandende, alzoo zullen wij de crisis doorkomen. Misschien moet de levensstandaard hier en daar wat worden verlaagd. In 't algemeen durf ik daarop niet aandringen, want ik weet dat ten alien tijde de oude boeren de jongeren hebben beschuldigd van boven hun stand te leven, ik wil mij aan die traditie niet houden. Maar iedere boer zal zich op dat punt hef-zien, de crisis dwingt hen er toe. De landbouw is nooit de tak van bestaan ge- weest waarin duurzaam schatten werden ver- diend. Waarschjjnlijk zal ze dat ook niet worden. In ons land zijin de boeren nooit groote heeren geweest, laten zij er nu ook niet naar verlangen. Het is niet noodig. Het leven van den boer die behoorlijk bestaan kan en op tijd zijn schuld kan betalen is zoo mooi dat hij de aantrekkelijk- heden der stad kan missen. De drang naar vrijheid zit den boer in 't bloed, hij leeft grootendeels in de vrije lucht, de vrijheid in het bedrijf is nog niet al te veel bekort. Hij heeft het vrije uitzicht op zijn akkers en wei- landen, waar hij van het begin tot het einde de groei en de ontwikkeling zijner eigen gewassen nagaat en volgt en waar hij de groei van zijn eigen dieren opmerkt, hetzij vrij loopend door de weiden, of door hem verzorgd op stal. Ik meen, dat de stad daartegenover niets kan aanbieden dat gelijkwaardig is. De boer ontvangt alles rechtstreeks uit Gods hand en staat daardoor Hem nader. Wanneer daarin eenig verschil bestaat, dan ligt er op den weg van den boer minder hinder voor zijn mo reele en geestelijke ontwikkeling dan op de straat in de stad. Met ijver en toewijding komt ook nu de boer de crisis te boven, ik weet dat het daaraan niet mangelt, er is dus goeden grond den moed te behouden. Na de crisis zal het niet worden zooals te voren. De oude toestand en de oude welvaart komen niet terug, maar er komt een anderen toestand en nieuwe welvaart. Het is als met den zwemmer in de rivier die met den stroom wordt meegevoerd. Hij worstelt om het hoofd boven water te houden, hij grijpt alles wat hem kan helpen en daarin vergist hij zich wel eens en hij grijpt wel eens mis. Doch eindelijk komt hij naakt en vermoeid aan land. Maar hij verlaat den stroom niet ter plaatse waar zijn kleeren liggen. Heel veel stroomafwaarts krijgt hij weer vasten grond onder de voeten, hiji is gered en komt wel in de kleeren. In de malaise had de boer een zware taak, met eere heeft hij er aan voldaan onder den drang van den strijd om het bestaan. Een andere zeer gewichtige taak had de boer in den distributietijd, ook toen deed de boer zijn plicht onder den drang van regeeringsvoor- schriften. Wij mogen vertrouwen, dat de boer ook nu de op hem rustende taak zal volbrengen, onder den drang der omstandigheden en gesteund door regeeringsmaatregelen. ONTSMETXING VAN TAR WE, GERST EN ROGGE. Ter verbetering van de opkomst en ter bestrij- ding van de ziekten, die met het zaaizaad worden overgebracht, wordt ontsmetting van alle uit te zaaien tarwe, gerst en rogge dringend aanbe- volen. Geen korrel worde onontsmet uitgezaaid. De voorschriften voor de ontsmetting, waarbij de middelen in alphabetische volgoirde worden genoemd, luiden: N at-on tsmettin g. Tarwe. Afdoende bestrijding van steenbrand en kiemschimmiels wordt verkregen door het zaad om te scheppen met een oplossing van Ce- resan-natontsmetter of van Germisan ter sterkte van 3 pet. Per HL (ong. 80 KG) wordt van deze oplossing 3 liter gebruikt, wat dus omgeveer over- eenkomt met 100 gram van de ontsmettingsstof op 3 liter water. Deze sterke oplossing wordt in hoofdzaak aan- geraden voor die partijen, waarvan de gewassen voor de keuring te velde worden aangegeven. In de meeste gevallen wordt ook reeds afdoend re- sultaat bereikt bij aanwending van bovengenoem- de middelen ter halve sterkte, dus 1% pot., even- eens bij gebruik van 3 liter per HL. Voor de tarwe die dus niet ter keuring zal worden opgegeven, kan volstaan worden met de minder sterke oplos sing. Voor zwakke partijen zaaizaad gebruike men een oplossing van 2 pet., terwijl alsdan de hoe- veelheid vloeistof per HL beperkt wordt tot 2 liter. Bij gebruik van meer oplossing wordt nl. de kans op kiembeschadiging grooter, daar de ontsmettingsvloeistof dan gemakkelijker tot de kiem doordringt. Gerst wordt op dezelfde wijze behandeld, dus ook met Ceresannatontsmetter of Germisan ter sterkte van 3 of 1% bij aanwending van 3 liter van de ontsmettingsvloeistof per HL (ong. 65 KG). Gelijktijdig worden hierdoor strepenziekte, steenbrand en kiemschimmel bestreden. Rogge wordt tegen kiemschimmel ontsmet door omscheppen met een oplossing van Ceresan natontsmetter of Germisan ter sterkte van 1 Per HL (ong. 70 KG) wordt 3 liter van deze op lossing gebruikt. Voor zwakke partijen zaaizaad wordt niet meer dan 2 5, 2% liter van deze den procentige oplossing aangewend Stuifbrand in tarwe en gerst kan alleen be streden worden door toepassing van de warm- waterbehandeling. Het zaad wordt eerst 1(4 uur in water te weeken gezet, daama blijft het 4% uur buiten water naweeken en ten slotte wordt het gedurende 10 minuten in warm water onder- gedompeld. Voor tarwe moet de temperatuur bedragen 53° C., voor gerst 51° C. Zaad, dat geleden heeft verdraagt een dergelijke behande- ling niet. Machinaie omschepmethodeDe aandacht wordt gevestigd op de mogelijkheid het zaad op een goede wijze rniet de ontsmettingsoplossing te mengen, door gebruik te maken van zoogenaam- de droogontsmettingstrommels. De verdeeling van de vloeistof heeft in deze apparaten vlug en goed plants. Men neme ech ter steeds 'een trommel, waarbij de toevoer van de oplossing tot het zaad gedurende het rond- draaien plaats heeft. Is dit niet het geval dan heeft men groote kans op ongelijkmatige ver deeling van de vloeistof over en op samenkoeken van het zaad. Bij toepassing van de machinaie omschep methode kan de hoeveelheid vloeistof of 1 L per HL geringer genomen worden. HerbesmettingEr moet voor gewaakt wor den, dat het natontsmette zaad niet opnieuw be- smet wordt, wat o.a. kan plaats vinden, wanneer het behandelde zaad uitgespreid wordt op een dorschvloer, die niet vooraf met een oplossing van de ontsmettingsstof is schoongemaakt, of indien het ontsmette zaad gestort wordt in dezelfde zakken, waaruit het gekomen is. Ook de zaaimachine kan een bron van nieuwe be- smetting zijn. Droogon tsmettin g. De droogontsmetting moet beslist geschieden in een hiervoor goed ingericht apparaat. Hoe wel de mieuwere middelen niet sterk stuiven, moeten toch steeds de noodige voorzorgsmaat- regelen genomien worden, waardoor inademen van de ontsmettingsstof voorkomen wordt. Deze kunnen bestaan in het gebruik van stofmaskers of in het binden van een doek voor neus en mond. Tarwe wordt ontsmet met Ceresandroogont- smetter of Tutan en wel door aanwending van 2 gram per KG zaad. Voor proefneming op ruime schaal kan worden aanbevolen Abavit B. Zaad, dat voor keuring te velde wordt opge geven, behandele men zekerheidshalve met 3 gram Ceresandroogontsmetter of Tutan per KG. Gerst wordt behandeld met 3 gram Ceresan droogontsmetter per KG. Rogge wordt ontsmet met Abavit B, Ceresan droogontsmetter of Tutan, 2 gram per KG zaad. Nadere inlichtingen worden verschaft door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en door de bij dezen Dienst werkzame ambtena- ren, zoomede door de heeren Rijkslandbouwcon- sulenten. PLUIMVEEHOUDERIJ EN GRAANMONOPOLIE. De graanrechten, die thans van kracht zijn, zullen niet gelden voor het voeder, dat noodig is voor de productie der uit te voeren eieren, d.w.z. de rechten zullen wel eerst bij het binnen- komen van het voeder moeten worden betaald door den importeur, die deze verhaalt op den pluimveehouder, doch deze zullen worden terug- betaald bij den uitvoer der eieren in den vorm van een zeker bedrag per 100 stuks aan den exporteur, welk bedrag ten slotte weer bij den pluimveehouder terugkomt. Er is berekend, dat de geheven invoerrechten overeenkomen met een bedrag van 37% ct. per 100 stuks kippeneieren en 25 cent per 100 stuks eendeneieren. Dit bedrag zal worden uitbetaald vanaf Maandag 21 Augustus. Het komt voor den pluimveehouder neer op teruggave van afzonderlijk betaalde invoerrech ten. De wijze, waarop controle op het aantal eieren dat wordt uitgevoerd, zal geschieden, is reeds aan de belanghebbenden medegedeeld. Partijen, die eventueel zonder controle zouden worden uitgevoerd, vallen buiten de regeling. Bedoelde regeling geldt niet voor de thans op- geslagen koelhuis- en kalkeieren, daar deze ge- produceerd werden met voeder, waarvoor geen invoerrechten zijn betaald. Nederlandsch of Duitsch pootgoed? In die ,,Kartoffel" is van de hand van den bekenden aardappelkweeker Dr. Friebe te Klein- buren een artikel opgenomen, waarin deze bovengenoemde vraag uitvoerig behandelt. De lezer zal aan de hand van hetgeen Ir. Joustra erover in H. B. vermeldt wel inzien, dat dit bij vernieuwing een aanwijzing is, dat het met onze poterafzet naar Duitschlamd spaak gaat loopen. Zie hier wat Ir. Joustra uit het artikel vfeer- geeft: Dr. Friebe roemt de goede eigenschappen van het pootgoed van onze Eerstelingen, die vooral bestaan in het vroeg rijpen der knollen en in een goede gezondheid. Het waren vooral deze eigen schappen, welke den Duitschen verbouwer tot dusver steeds weer aanleiding gaven zijn poot goed uit Nederland te betrekken. Thans, n..i verschillende proefnemingen hebben bewezen, dat diezelfde eigenschappen ook in het Duitsche pootgoed aanwezig zijn, bestaat er volgens den heer F. geen aanleiding meer met deze buiten- landsche bestellingen voort te gaan. Verschil lende proefnemingen, die nader in het artikel worden beschreven, hebben bewezen, dat het vroeg-rijpen der knollen uitsluitend aan het vroege oogsten moet worden toegeschreven. In Nederland worden de vroege aardappelen ook die voor pootgoed bestemd zjjn reeds in het begin van Juli geoogst, terwijl men hiermede in Duitschland pas begint, wanneer het loof gehee1 en al is afgestorven, dus in September en ook wel eerst in October. Alleen aan dit verschil in oogsttijd zou het volgens den heer Friebe moeten worden toegeschreven, dat onze Eerstelingen vroeger rijp zijn dan de Duitsche. Wordt het zaadgoed van beide herkomsten gelijktijdig ge oogst, dan zal de vrucht ook gelijk rijp zijn Voorts heeft het vroege oogsten een gunstigen invloed op de gezondheid der aardappels". De Duitscher heeft dus ook op dit terrein de sleutel gevonden. Nu de hand nog aan den ploeg om de cul- tuur uitgebreid te krijgen, het invoerrecht verhoogd en na verloop van tijd heeft Duitsch land misschien ook deze zaak voor elkaar. In elk geval voor onzen export weer geen bemoedigend nieuws. ZONDAG 3 SEPTEMBER 1933. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier; 2.30 u., Dr. L. J. Cazemier, bed. H. Doop Sluiskil. 9.30 u. en 2.30 u., de heer L. Dek. Axel. 9.30 u. en 2 u., Ds. De Kluijs, van Vlis- singen. Hoek. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. G van Dis. Sas van Gent. 9.30 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. S. Groene- veld. Axel. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Post. Hoek. 10 u. en 3 u., Ds. Bavinck. Zaamslag. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gem rente. Ter Neuzen. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., leesdienst. Axel. 9.30 u. en 2.30 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gem rente. Ter Neuzen. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., leesdienst. R.K. Kerkdiensten te Ter Neozeo. Zondag zpn de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. 's Namiddags om 2% uur Lof. COoPERATIEVE VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" G.A. TE TER NEUZEN. Veiling van 31 Aug. Snijboonen 10 tot 15 ot. per K.G. Komkommers 5 tot 10 ct. per 10 stuks. Augurken 3 tot 15 ct. per K.G. Prei 9 ct. per bos. Princesseboonen 9 tot 14 ct. per K.G. Roode kool 40 tot 50 ct. per 10 stuks. Andijvie 10 tot 30 St. per 10 stuks. Eigenheimers 1,25 tot 1,30 per 100 K.G. Zilveruien 9 ct. per K.G. Wortelen 3 tot 4 ct. per bos. Tomaten 10 tot 14 ct. per K.G. Kropsla 16 tot 22 ct. per 10 stuks. Meloenen 9 tot 20 ct. per stuk. Bevelanders f 1,50 per 100 K.G. Bloemkool 4 tot 17 per stuk. Savooijekool 40 ot. per 10 stuks. Druiven 38 tot 39 ct. per K.G. Reine Victoria 6 tot 8 ct. per K.G. Belle de Louvain 6 tot 10 ct. per K.G. Diverse pruimen 4 tot 7 ct. per K.G. Jutten 6 tot 9 ct. per K.G. Clapps Favorite 10 tot 13 ct. per K.G. Beurre de Merode 4 tot 7 ct. per K.G. Williams Duchesse 4 tot 6 ct. per K.G. Stoofperen 2 tot 5 ct. per K.G. Zigeunerin 13 ct. per K.G. Mans Codlin 5 ct. per K.G. V. de Croncel 4 tot 8 ct. per K.G. Codlin Keswick 2 tot 5 ct. per K.G. Jax Lebel 3 tot 4 ct. per K.G. Striepling 3 tot 5 ct. per K.G. Zoete appels 4 tot 7 ct. per K.G. Diverse appels 2 tot 5 ct. per K.G. Valappels 1 ct. per K.G. Kipeieren f 3,95 per 100 stuks. Eendeiieren f 3,per 100 stuks. Voor Sluiskil: 31 Aug. Duitsch s.s. ELSE MARIE, 485, ledig, Duinkerken; Ital. s.s. DIGNITAS, 3046, pyriet, Huelva. Van Sluiskil: 30 Aug. Duitsch s.s. JOHAN NES, C. RUiSS, 575, cokes, Hamburg. Van GentTer Neuzen: 31 Aug. Eng. s.s. ORIOLE, 217, stukg., Londen. Voor Gent: 30 Aug. Duitsch s.s. WESER, 571, ledig, Londen; Letl. s.s. RAMAVA, 1305, hout, Koivista; Duitsch s.s. HILDE, 851, hout, Danzig; Nederl. m.s. EEMS, 96, ledig, Brid- fort; Eng. s.s. RALLUS, 920, stukg., Ant werp en. 31 Aug. Eng. s.s. AKELD, 374, stukg., New-Castle; Eng. s.s. CRICHTOUN, 506, stukg., Leith; Eng. s.s. HERO, 326, stukg., Londen; Duitsch s.s. BERNHARD BLUMEN- FELD, 1675, kolen, Gdynia; Letl. s.s. LAIM- DOTA, 2314, hout, Riga; Eng. s.s. CHARL- WOOD, 600, ledig, La Rochelle; Belg. s.s. YVONNE, 385, ledig, Brugge. Van Gent: 30 Aug. Eng. s.s. HEBBLE, 425, stukg., Goole; Noorsch s.s. GULHAUG, 742, ledig, Zeebrugge; Nederl. s.s. HENNIE, 129, fosfaat, Lannion; Zweedsch s.s. BUR- GUNDIA, 1210, stukg., Antwerpen; Spaansch s.s. URKIOLA, MENDI, 2282, ledig, New- Castle; Deensch s.s. AARO, 838, restant, Duinkerken. 31 Aug. Noorsch m.s. STORSTEN, 3114, benzine, Antwerpen; Noorsch s.s. BOMMA. 461, ledig, Antwerpen; Finsch s.s. ANNE- BERG, 1393, ledig, Bremen; Nederl. m.s. MARY, 83, stukg., Londen; Nederl. m.s. JAN- TINA, 102, fosfaat, Londen; Fransch s.s. DAPHNE, 1123, ijzer, Newport; Noorsch s.s. ALMORA, 1486, ledig, Onega. Amsterdam, 1 Sept. 1933. Bieden. Engelsch Duitsch Fransch Belgisch 7.89 58,70 9,65 6.90 Laten. 7.94 59,— 9,75 6.95 Getrouwd A. MO ENS EN J. DE KRAKER, die, mede namens wederzijdsche Familie, hartelljk dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling voor en bij hun huwelijk ondervonden. Toekomstig adres: Van Leeuwenhoekstr. 18, Den Helder. Zeer gevoelig getroffen door de mij bij gelegenheid van mijn gouden jubileum als redacteur van de Ter Neuzensche Courant zoo talrijk betoonde blijken van belangstelling en waardeering, betuig ik hiervoor, ook namens mijn familie, mijn oprechten dank. Inzonderheid betuig ik onzan dank aan de familie Van de Sande en het personeel der drukkerij voor de mij gebrachte hulde en betoonde bewljzen van vriendschap. Voorts is het mij een behoefte bij de herdenking van dit dienstjubileum een woord van dank te brengen aan de velen, zoowel autoriteiten als particulieren, die mij in de uitoefening mijnerfunctie wel- willend zijn tegemoetgetreden en mij hun vertrouwen hebben geschonken, terwijl ik mij ook voor de toekomst in aller medewerking blijf aanbevelen. N. J. HARTE, Red. van de Ter Neuzensche Courant. Ter Neuzen, 1 September 1933. Hartelljk dank aan alien, die blijken van belangstel ling gaven bij onze 25-jarige Echtver- eeniging. JAN SCHELFOUT—Dhanis. Sluiskil, 1 September 1933. Hierdoor bericht ik het geachte publiek van TER NEUZEN en OMSTREKEN, dat ik mijn heb overgedaan aan mijn Zoons. Be- leefd dankend voor het genoten ver trouwen, beveel ik mijn opvolgers hierbij ten zeerste aan. ANTH. DE BRUIJN. In vervolg op bovenstaande advertentie bevelen wij ons beleefd aan voor de levering van alle soorten Door concurreerende prijzen en lste soort waar en vlugge en nette bediening hopen wij Uw vertrouwen waardig te worden. Beleefd aanbevelend, MICH. MIN. DE BRUIJN. Ter Neuzen, 1 Sept. 1933. Ondergeteekende maakt het geachte publiek van Sluiskil en Omstreken bekend, dat zij zich ge vestigd heeft als Beleefd aanbevelend, Kanaalweg, Sluiskil (Gem. Westdorpe). van 2—10 September, 'savonds hall acht, in de tent op de weide van den heer CAPPON, ingang Prins Hendrik- straat bij de Moien. Iederen avond andere sprekers. Toegang Vrij. DE COMMISSIE. (Zonnetijd.) voorm. nam. Zaterdag 2 Sept. 12.26 Zondag 3 0.51 1.13 Maandag 4 1.35 1.55 Dinsdag 5 2.13 2.32 Woensdag 6 2.49 3.07 Donderdag 7 3.23 3.40 Vrijdag 8 3.56 4.12 Het Bestuur van bovengenoemde Ver- eenigirig, die dezer dagen is opgericht geworden, verzoekt hen die als lid wenschen toe te treden, hiervan, liefst v6or 1 October a.s., kennis te willen geven aan een der onderstaande Bestuurs- leden, die gaame alle gewenschte inlich tingen verstrekken. Het Bestuur, ABR. HAAK, Zaamslag. J. DEN HAMER, Axel. C. DE PUTTER, Axel. M. DE PUTTER, Ter Neuzen. F. DIELEMAN W.Gzn, Hoek Het Bestuur der Waterkeering van de Calamiteuze SERLIPPENS-, NIEUW- OTHENE-, MARGARETHA, KLEINE HUIJSSENS- en EENDRAGTPOL- DERS maakt bekend, dat de rekening der ontvangsten en uitgaven gedaan door den Secretaris-Ontvanger, mits- gaders de verantwoording van het Bestuur over het dienstjaar 1932/1933 gedurende veertien dagen, te rekenen van Maandag 4 September ten kan- tore van den Secretaris-Ontvanger ter inzage van de Besturen en grondeige- naren van de polders, die bij de zee- wering en oeververdediging van dit Waterschap zijn betrokken, is neder- gelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, voor hen verkrijgbaar is. Zaamslag, den lsten September 1933. A. DE KRAKER Kzn, Voorzitter. J. STOLK Lzn, Secretaris-Ontv. Aangifte van nieuwe leerlingen v66r 17 September a.s. De leerlingen moe ten in het jaar waarin zij tot de school worden toegelaten, den 16-jarigen leef- tjjd hebben bereikt. Aan on- of minvermogende leerlin gen van goeden aanleg, kan ter tege- moetkoming in de kosten van hunne studie, een toelage worden verleend. Inlichtingen worden verstrekt door den Directeur,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 7