ALGEMEEN NIEUWS- F.N ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Tweede'Blad RAADSVERGADERING m ~~bT unit hb No. 9036 VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1933 73e J A AR GANG DE INVOER VAN AARDAPPELEN IN ENGELAND. SAS VAN GENT. AXEL. HULST. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat eene openbare vergadering van den gemeenteraad is belegd op Donderdag 7 September 1933, des namiddags twee uur. Ter Neuzen, 1 September 1933. De Burgemeester voomoemd, J. HUTZINGA. DE NIEUWE SALARISVERLAGING VAN HET RIJKSPERSONEEL. Het modeme comitd uit bonden van over- beidspersoneel (A.C.O.P.) is Dinsdag in ver gadering bijeen geweest ter bespreking van de planned der regeering ten opzicbte van de positieregeling van het rijkspersoneel en de onderwijzers. Het comity besloot, mede in verband met een op 12 Sept. a.s. te houden vergadering van de Oenntrale Commissie voor Georgani- seerd Overleg bij het Rijk, op korten termijn een bjjeenkomst uit te schrijven met vertrou- wensiieden van de groepen rijkspersoneel en onderwijzers uit de aangesloten bonden. In deze bijeenkomst zullen nadere mededeelingen worden gedaan over genoemde plannen, en zal over het standpunt, door het comity ter zake in te nemen, nader vertrouwelijik worden beraadslaagd. DE RADIOCENSUUR. ,,Het Volk" schrijft: De V.A.R.A. zou een gramofoonplaten- programma uitzenden. Daarin kwamen een paar liedereci voor. De Radio-Omroep Controle-Commissie vroeg daarvan den tekst. Zij kreeg deze, behalve van twee Fransche platen. Paul Brousse et Lucien Roland: „Le drapeau rouge", gezongen door Pierre Surg^res, met pianobegeleiding van Jean Petit en Pierre Dupont: „Le chant des Travailleurs" (.Buvons A l'independance du Monde!) gezongen door Marcel Clement, met pianobegeleiding van Jean Petit. Nie mand bij de V.A.R.A. kon den tekst daarvan zoodanig volgen, dat hi} kon worden getikt. Dit werd aan de Radio-Omroep Controle- Commissie bericht. Deze verbood toen de uit- zending. Daarop stuurde de V.A.R.A. de platen aan de commissie toe, met de mededeeling, dat deze sinds jaar en dag worden verkoeht en uitgezonden, dat het in hoofdzaak om de muziek en den koorzang gaat en dat de woor- den zooals zoo vaak bij zang niet ge- volgd kunnen worden. Daarop antwoorde de commissie: ,,Wat de toegezonden gramofoonplaten be treft, merkt de commissie op, dat zij den tekst van de daarop voorkomende nummers niet voldoende kan beoordeelen door middel van afluistering, weshalve de commissie u mede- deelt, dat zij haar goedkeuring aan de uitzen- ding niet kan verleenen, tenzij u haar den tekst toezendt en de tekst bij onderzoek tot geen bezwaar aanleiding geeft". Uit Londen wordt gemeld, dat de Engelsche minister van landbouw in onderhandeling is geweest met vertegenwoordigers van landen, die aardappelen uitvoeren, teneinde een rege- ling voor den invoer van aardappelen in En- geiand te treffen. Er is thans bepaald, dat de invoer in het Vereenigde Koninkrijk geduren- de de maanden September tot en met Decem ber uit Nederland en Belgie resp. 8000 ton en 250 ton niet zal overschrijden. Aan andere landen, die gewoonlijk in dezen tijd van het jaar geen aardappelen naar de Engelsche markt uitvoeren, is verzocht, zulks in 1933 ook niet te doen. TER NEUZEN, 1 September 1933. GEMEENTERAAD. In de op Donderdag 7 September a.s., des namiddags twee uur, te houden openbare ver gadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling: 1 Ingekomen stukken. a. Adres van Wed. M. v. d. Moortel geboren Huijsman te Sas van Gent, houdende verzoek om restitutie van de door haar man gestorte pachtsom voor de kermis, aangeziMMjij geen kermissen meer kan bezoeken^* Burgemeester en wethouders stellen voor, dit adres af te handelen na afloop van de kermis. b. Bericht M. J. Eelderink te Sassen- heim, dat hij zijne benoeming aanneemt tot lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs voor Sluiskil Driewegen. c. Goedgekeurde verordening op de on- bezoldigde gemeente-veldwachters. d. Mededeeling betreffende de stroom- prijs voor de straatverlichting in de (kom Burgemeester en wethouders stellen voor, de onder b tot en met d genoemde stukken voor kenndsgeving aan te nemen. e. Adres van den Ned. Bond van Kof- fiehuis-Restauranthouders en Slijters te Amsterdam en den heer H. B. M. Spin- hof alhier, houdende verzoek om ver- mindering der personeele belasting voor koffiehuis- en restaurantbedrijven. Aangezien pas korten tijd geleden de per soneele belasting ten behoeve der kof- fiehuizen e.d. inrichtingen is gewijzigd en deze wijziging niet voor 1 Januari 1934 in werking treedt, stellen burge meester en wethouders voor, deze adressen in hunne handen te stellen om berioht en raad. 2. Stemmen over het voorstel-Van Driel, om over de reorgamisatie van het open- baar lager onderwijs in de kom, alsnog verschillende organisaties te hooren; 3. Voorstel van burgemeester en wethou ders tot reorganisatie van het openbaar gewoon lager onderwijs in de kom. 4. Idem tot benoeming van eene raads- commissde voor het onderzoek der ge- meente-rekening dienst 1932. DE JAARDAG VAN H. M. DE KONINGIN, waarbiji tevens herdacht werd, dat zij v66r 35 jaar als Koningin werd gekroond, is gisteren het geheele land door feestelijk herdacht. Vooral in de hoofdsteden wareei grootsche feesten of huldebetuigingen georganiseerd. Alhier wapperden van openbare en vele particuliere gebouwen de driekleur, terwijl als naar gewoonte kinderen met oranje of nationale kleuren getooid rond liepen. Des avonds hield de groep padvinders voor- afgegaan door tamboers en trompetters een tocht door de stad. Op de markt gaf het muziekgezelschap ,,De vereenigde werklieden" onder directie van den heer A. Schirris het aangekondigde con cert, dat goed slaagde en door een zeer tal- rijke menigte werd aangehoord. SPELDJESDAG. Zaterdag 2 September wordt alhier een speldjesdag gehouden ten bate van het opvoe- dingsgesticht „Valkenheide" te Maasbergen. (Zie de advertentie in het nummer van Maandag j.l.) POLDERKWESTIE IN ZEELAND. In de Woensdag gehouden zitting van den Raad van State is voorlezing gedaan van de volgende Koninklijke beslissing: De Kroon heeft niet-ontvankelijk verklaard het beroep van den drjikraad der waterkeering van de calamiteuzen polder Eendragt tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland van 3 Februari 1933, waarbij den dijkraad de uit- voering van in dat besluit omschreven ver- beteringswerken aan den Zeedijk van den Eendragtpolder werd bevolen. DE NIEUWE MOTORBOOT „KONINGIN EMMA". De provinciale stoombootdienst op de Wes ter-Schelde breidt, schrijft de VI. Crt., zijn vloot de laatste jaren geregeld uit. Eerst kwamen de nieuwe veerbooten .Koningin Wilhelmina" en ,,Prinses Juliana" in de vaart, waardoor de dienst VlissingenBreskens aan de eischeci van het modeme verkeer beant- woordt. Sedert eenigen tijd onderhoudt de veerboot „Prins Hendrik" de commimicatie tusschen Walzoordea en Hansweert. De volgende week zal de veerboot .Konin gin Emma" in dienst worden gesteld op de lijn Ter NeuzenHoedekenskerke. Deze boot is de eerste van de drie nieuwe veerbooten, welke op de werf der N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" te Vlissingen zrjn ge- bouwd. Woensdag werd met deze boot een techni- sche proeftocht gehouden en waren wij uit- genoodigd dezen tocht mede te maken. Het schip is gebouwd naar het ontwerp van het bureau voor scheepsbouw M. A. Comelis- sen te Amsterdam, onder leiding van den heer D. Schouten, onder-directeur van dit bureau. De heer Ir. C. Tjehbes, onder wiens leiding de .Koningin Emma" op de „de -Schelde" is gebouwd, heeft den proeftocht als vertegen- woordiger van genoemde scheepabouw-maat- schappij1 medegemaakt. Verder waren hienbij tegenwoordig de direc- teur van den prov. stoombootdienst op de Wester-Schelde, de inspecteur van dezen dienst, de heer Schouten van het bureau- Comelissen en verschillende vertegenwoordi gers van leveranciers, die in opdracht van „de Schelde" het een of ander onderdeel van het schip hadden geleverd. De .Koningin Emma" is een schip dat de vloot van den prov. stoombootdienst met een in alle opzichten keurig en smaakvol vaartuig heeft vermeerderd. Overdadige luxe is vermeden, doch de stof- feering van de eerste klasse kajuiten en de betimmering van de tweede klasse voldoen aan zeer hooge eischen. Een verblijf op het promenadedek geeft bij mooi zomerweer ruimschoots gelegenheid om te genieten van het mooie panorama dat de Wester-Schelde oplevert. Wij hebben destijds toen de Koningin Emma" te water werd gelaten, reeds een volledige beschrijving van het schip gegeven, evenals van de machine-installatie, zoodat wij geen verdere bijzonderheden over deze nieuwe veerboot behoeven mede te deelen. Om 8 uur vertrok de .Koningin Emma" Woensdagmorgen van de ponton in de buiten- haven. Eerst werden in de nieuwe haven de kom- passen gesteld, wat geschiedde door den heer P. Vijn, directeur van de De Ruytersehool. Om ongeveer 10 uur verliet de .Koningin Emma" de haven en werd op de gemeten mijl bij de Zuidwatering de dienstsnelheid beproefd. Deze is op 12 Engelsche zeemijil per uur vast- gesteld. Bij deze voile krachtproef is gebleken, dat de boot ruimschoots aan de gestelde eischen heeft voldaan. Er werd een snelheid bereikt van 12,25 mijl per uur, aldus 14 mijl boven de vastge- stelde snelheid. Gedurende dezen proeftocht heeft de .Koningin Emma" ook herhaaldelijk gedraaid en bleek dat het schip ook in dit opzicht aan alle gestelde eischen heeft voldaan. Nadat deze proeven waren afgeloopen werd ook het brandstoffengebruik gecontroleerd en hienbrj waren de resultaten eveneens prachtig. De „Koningin Emma" is daama naar Hoe dekenskerke gevaren en werd daar even gemeerO aan de nieuwe ponton. Op de terugreis van Hoedekenskerke naar Vlissingen werd het electrisch ankerspil be proefd" en is het schip eenigen tijd voor anker gegaan. Toen werden de reddingbooten gevierd, welke met een nieuw Schat-patent te water werden gelaten. Het is bij deze proef geble ken dat aan deze glij-davits nog ehkele wij- zigingen moeten worden aangsbracht. Nadat het anker weer gelicht was, waar- blij bleek dat het electrisch gedreven anker spil goed functionneert, werd alvorens naar de haven te Vlissingen terug te keeren, nog als laatste proef genomen met het achteruit varen van het schip. Ook deze laatste proef slaagde uitstekend. Deze technische proeftocht heeft bewezen j dat de „Koningin Emma" aan alle eischen voldoet welke aan dat nieuwe schip gesteld mogen worden. Om half zes meerde de .Koningin Emma" weer aan de ponton te Vlissingen. ORANJE-TENTOONSTELLING TE AXEL. Gisteren werd te Axel, waar ter gelegenheid van den jaardag van H.M. de Koningin vele vlaggen wapperden, in de Christelijke Band- bouwschool geopend de tentoonstelling van een aantal platen enz. met betrekking tot het Oranjehuis, waaraan verbonden een histori- sche tentoonstelling, a.l. een ouderwetsche Axelsche boerenkamer, kleederdrachten, an- tieke voorwerpen, archiefstukken, platen, kaarten, goud- en zilverwerken enz. uit vroe- ger tijden, alles betrekking hebbend op het land van Axel. Bij een voorloopige bezichtiging van het tentoongestelde trof het ons, dat het aan de onganisators gelukt is op korten tijd heel wat bijeen te brengen. Ook trof het ons, hoe vlug tnans het leven gaat, aangezien foto's van gebeurtenissen enz. die wij beleefd hebben, nu door ons zelf reeds beschouwd worden als stukken van historische waarde. De voorzitter van de vereeniging voor Vreemdelingenverkeer de bijeenkomst openen- de, heette allie aanwezigen hartelijk welkom, en deed mededeeling van een bericht van het bestuur der zustervereeniging te Ter Neuzen dat het verhinderd was aan de uitnoodiging te voldoen, en een gelijk bericht van den heer Mr. P. Dieleman. Hij verleende hiema het woord aan den waam. burgemeester, den heer J. M. Oggel, die sprak als volgt: Dames en heeren, feestgenooten! Op dezen nationalen feestdag, den jaardag onzer ge- liefde Vorstin; zelfs een zeer bijzonderen feestdag, waar Hare Majesteit haar 35-jarig regeeringsjubileum viert in dit bij uitstek oranje-jaar mogen we wel zeggen, als we ge- denken met hoe groot enthousiasme door ge- heel ons Vaderland de herdenking van den 400sten gebooirtedag van den Vader des Vaderlands, den edelen Willem van Oranje ge vierd is, is het mij een groote vreugde, dat ook in ons Oranje-gezinde Axel de wakkere vereeniging V. V. V. het gelukkig idee greep een® Oranje-tentoonstelling alhier te houden, en wil ik gaame voldoen aan de voor mij ver- eerende uitnoodiging als waam. burgemeester deze te openen. Te aangenamer is deze taak waar de V.V.V. in samenwerking met C.O.H.A. het gezamelijk plan volvoerd heeft een oude boerenkamer ten toon te stellen. Voor een oude stad als Axel (al is hier uiterlijk nog slechts weinig meer van te zien) is het noodzakelijk hare historie te onderzoe- ken en herinneringen te bewaren. Het oude Axel, dat reeds in het jaar 813 genoemd wordt, dat zeker reeds in 1213, en wellicht nog vroeger, stadsrechten verkregen had, mag met trots terug zien op een roemrrjke historie. Verscheidene malen verwoest en verbrand is het t el kens weer uit zijn asch herrezen. Ech- ter is daarbij en daardoor veel verloren ge gaan, zoo ook het origineel der stadsrechten. Laten we nu echter behouden wat er nog is en het streven der C.O.H.A. waardeeren en steunen om zoo veel mogelijk oudheidkundige voorwerpen te verzamelen en blijvend ten toon te stellen. Ieder die daarvoor iets wil afstaan zal bij deze heeren hiervoor een dankbare hand en hart vinden; ieder voorwerp, hoe klein en onaanzienlijk het ook moge schijnen, kan hooge waarde hebben. Bij het bezichtigen van deze tentoonstelling zien we, wat de typische Axelsche boeren- dracht betreft, hoeveel er in een eeuw veran- derd is. Als we nog enkele tientallen jaren verder zijn behoort waarschijnlijk ook de tegenwoordige dracht tot het verleden. Het is daarom nu meer dan tijd deze dingem te bewaren voor het nageslacht, voor dat alles verwenen is. Het houden van deze tentoon stelling is m.i. een daad, die getuigt van een open oog te hebben voor de toekomst en van liefde voor onze vaderstad en wil ik dan ook alien die hieraan hebben meegewerkt een woord van warme hulde en dank; him mjjn eeresaluut brengen. Laat ik aan den anderen kant alien, zonder onderscheid, mogen opwek- ken dit streven te steunen en de gelegenheid te openen iets blijvends tot stand te brengen. Dat we de vreemdelingen, die zich op de hoogte willen stellen niet schouderophalend moeten afschepen, doch met fier gebaar kun nen antwoorden: Zie hier! Axel weet wat het aan zijn historie verschuldigd is. Toen ik een kijkje in de fraaie boerenkamer nam, kwam mij het versje van den dichter Poot in de gedachten: Hoe genoegelijk rolt het leven Des gerusten landmans heen! Die zijn zalig lot, hoe kleen, Voor geen koningskroon wil geven. Alles ademt daar toch rustige rust; en wel- vaart blinkt u tegen. Helaas is ook door der tijden onrust in dien stand de rustige rust verdwenen. De afdeeling gewijd aan het Oranjehuis, waarmee de historie van Axel zoo nauw ver bonden is, getuigt ons door verschillende foto's van Oranje-feesten, die hier gehouden zijn, dat de Axelaars steeds trouwe Oranjeklanten waren, zich nooit onbetuigd gelaten hebben hun aanhankelij-kheid te betoonen. Moge ook deze tentoonstelling medewerken dien band zoo mogelijk nog te versterken, en moge ons geliefde Axel onder de regeering van Oranje, gedachtig aan haar historie, onder Gods zegen steeds in bloei toenemen. Met dezen wensch verklaar ik de tentoon stelling geopend. De voorzitter van V.V.V., de heer Van Maale, sprak hierop als volgt: Edelachtbare heer burgemeester, geachte genoodigden. Toen op de jaarvergadering van de V.V.V. een voorstel naar voren werd gebracht welke inhield een Axelsche boeren kamer in te richten teneinde de steeds meer en meer verdwijnende kleederdrachten, enz. voor het nageslacht te kunnen behouden werd hiervoor een commissie in het leven geroepen, die zich met deze taak zoude belasten. De medewerking der V.V.V. werd toegezegd. Het is met het inrichten van een boerenkamer al juist zoo gesteld als met alles wat in het leven wordt geroepen, er is geld voor noodig. Ofschoon nu de V.V.V. financieele steun toe- zegde, begreep de commissie zeer goed dat ook zij van hare kant alles in het werk moest stellen om te trachten een klein bedrag bijeen te brengen. Daar het 35-jarig Regeerings- jubilieum van H.M. onze geeerbiedigde Konin gin aanstaande was, besloot zij een Oranje- tevens Oudheidkundige tentoonstelling te or- ganiseeren. Aan de hand van een speurbri- gade die overal ging rondsnuffielen waar oud heidkundige voorwerpen te vinden waren en deze waren zoo talloos dat men er toe over kon gaan een tentoonstelling (zij het dam ook primitief) kon organiseeren. Dat onze Com missie b(j deze aan alien een woord van dank dient te brengen is buaten twrjfel. Een woord van dank (voor wat betreft de Oranje-tentoon stelling aan het Oranje Nassau Museum in Den Haag, de firma Begeer te Voorschoten, de fabriek „De Porceleinen Flesch" te Delft en vele bereddwillige Axelaars die er toe heb ben bygedragen door hunne inzendingen be trekking hebbende op het Oranjehuis de liefde daarvoor opnieuw met meerderen gloed in de harten hebben doen herleven. Een woord van dank aan alien die ons van alle zydesn hielpen aan oudheidkundige voor werpen, waardoor het ons mogelijk werd aan deze Oranje- tevens een Oudheidkundige ten toonstelling te verbinden. Om alle namen van deze inzenders(sters) te noemen zoude ons te ver voeren. Wij zullen dus volstaan met een algemeenen dank. Maar ook de speur- brigade die het wel de meeste opoffering en moeite gekost heeft een bijzonder woord van dank voor de uurtjes welke zij er aan besteed hebben, een werk wat in het vereenigings- leven zoo weinig gewaardeerd wordt, een werk wat soms maar aan enkelingen wordt overge- laten. Moge een druk bezoek aan deze ten toonstelling voor U een belooning zijn, dan zult gij de zelfvoldoening smaken dat de door U opgeofferde uurtjes toch niet voor niets ge weest zijn. Een woord van dank ten slotte aan alien die het zij in meerdere of mindere mate er toe hebben bygedragen van deze ten toonstelling te maken wat het thans geworden is. En een bijzonder woord van dank aan onzen Edelachtb. Heer Burgemeester, voor de gloed- volle woorden waarmede hy deze tentoon stelling heeft geopend. Een woord van dank aan onze gasten, in het byzonder den heer Wind van Merkesteyn, directeur van de Z. V. T. M. en aan de vertegenwoordigers der pers. Ik noodig thans de aanwezigen uit tot een rondgang in het lokaal, ter bezichtiging van het hier ten toon gestelde. De tentoonstelling die alleszins beziens- waard is, is ook heden en morgen, Zaterdag, nog geopend. EEN ONGEPASTE GRAP. Woensdagnacht kwam bij den opperbrand- weermeester te IJzendijke iemand aanbellen en deelde mede, dat ibij den landibouwer C. D. brand was uitgebroken. In allerijl werd de brandweer gealarmeerd en reed men in razen- de vaart naar de plaats des oniheils, waar ech ter by aankomst van brand niets te bespeuren viel. Nu bleek dat men hier met een grap te doen had. Het is niet onmogeiyk dat deze grap voor den betrokkene een staartje zal hebben. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 20 tot en met 26 Augustus zijn in onze provincie voorgekomen 3 gevallen van roodvonk, nl. 1 in ieder der gemeenten Koudekerke, Schore en Zierikzee en 1 geval van dysenteria bacillaris te Hontenisse. ONTSNAPT DOCH WEER GEVANGEN. Toen een verdachte C. C., oud 24 j., koop- man te Middelburg door den rechter-commis- saris voor strafzaken was gehoord en door een rijksveldwachter naar het huis van be waring zou worden geleid, sprong hij den trap af, waardoor hij een voorsprong op den geleider had en was hij spoedig buiten, vluch- tende in de richting van de Balans. De rijks veldwachter achtervolgde hem en slaagde er in den arrestant op de Balans weer te arres tee ren. Koninginnedag. De laatste dag van Augustus gaf aanleiding om een dubbele gebeurtenis te vieren. Het was in de eerste plaats de nationale feestdag van de verjaring H.M. Koningin Wilhelmina, die het muziekgezelschap ,,De Vereenigde Vrienden" dier traditie getrouw niet onopge- merkt wenschte voorbij te laten gaan. En dan kwam daar nog bij de aan onze plaats zoo ^eldzaam ten deel vallende eventualiteit der huldiging van een tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau benoemd ingezetene, n.l. de edelachtbare heer Hoefnagels, burgemeester dezer gemeente. Ofschoon in den loop van den dag alle leven zijn gewonen gang gegaan had, was de avond aan de feestelijke wijding der beide bovenge- noemde omstandigheden gewijd. Alvorens het gebruikelijke concert te begin- nen werd door hiet muziekgezelschap eerst een serenade aan den nieuw benoemden ridder ge bracht, waarbij over en weer woorden van ge- lukwensch en van dank werden uitgesproken. Na deze huldiging begon het concert, dat thans, wegens de inbeslagname van de Groote Markt door allerlei kermisgelegenheden, op de Westkade gegeven werd. Tegelijkertijd voeren op het Oude Kanaal een viertal a la giomo verlichte kano's rond, waaronder 66n bizonder de aandacht trok. Het kleine vaartuig was n.l. getransformeerd in den vorm van 'ci bruinvisch, die zy'in speelsche bewegingen voor de talrijke toeschouwers uit- straten gemaakt, om eindelijk zijn epiloog voor het postkantoor rondom den Wilhelminaboom te vinden. Ten blijke van dank voor de hem gebrachte huldiging werd het muziekgezelschap door den burgemeester onthaald, hetgeen natuuriyk door de muzikanten zeer werd op prijs ge steld. Bij wijze van belangstelling en deelname in de algemeene feestvreugde in beide gebeurte nissen nam zoowat de heele bevolking deel aan den optocht door de straten. Het enthousiasme was groot en wanneer de getoonde geestdrift als maatstaf zou moeten gelden voor de Sassche kermis, die Zaterdag- namiddag a.s. een aanvang neemt, dan zouden we nog wat anders beleven. Koninginnedag. voerde. Na afloop van het concert werd onder fak- kellicht de steeds door bet publiek zoo ge- waardeerde muzikale tocht door de stedelijke Door een zeer drukke vlaggentooi in alle buurten werd gisteren op de gebruikelijke wijze in onze stad de geboortedag van Hare Majesteit de Koningin herdacht en merkten wij dit fleurig schouwspel, des namiddags meerdere optochten van de kleuters der Frobel-inrichtingen, die alien met Oranje en vlaggetjes getooid een levendigen aaniblik boden en zingend de straten doortrokken. De kinderen van de Byz. school in de Nieuwstraat trokken des middags eveneens in optocht en onder bet uitvoeren van een kleppermarsch naar de weide van den heer L. van Hoeve waar zy zich naar hartelust aan spel en sport konden verpoozen. Tn den a/vond volgden de traditioneele concerten door de plaatseiyke harmoniever- eenigingen ,,Hossanah" en Concordia". Deze deden vele honderden luisteraars op het Marktplein te samen stroomen, die mede met het oog op de heeriyke zomersche tempera- tuur tot ht laatst toe van de verdienstelyk uitgevoerde programma's hebben kunnen genieten. Schandelijk feit. Een vurig Oranjeklant zijnde, had de land- bouwer J. S., wonende aan de Koestraat alhier, als naar gewoonte reeds bij het krieken van den dag gisterenmorgen de driekleur ontplooid, vooraleer hij naar buiten de kom. zijn koeien ging melken. Wie scbetst echter zijn verbazing toen hij bij zijn terugkomst tot de onaangename ont- dekking kwam dat de vlag, vermoedeiyk door baldadige handen, aan flarden was gescheurd. Wetee beweegreden de drijfveer moge ge weest zijn, is tot heden toe een raadsel, doch onze geheele bevolking sprak met verontwaar- diging over deze laffe en schunnige daad. 't Is te hopen, dat de plaatselijke politie in deze zaak bet vereischte licht kan verschaf- fen opdat de schuldige zijn verdiende straf zal krygen. De Warenmarkt. Onze eerste Axelsche Warenmarkt die naar ouden trant wederom zal worden uitgebreid tot eene ,,omvattende alle koopmanscbappen". belooft een groot succes te worden. Met zekerheid is mede te deelen, dat de markt die aanvankeiyk met 20 tenten zou worden opgezet, den eersten Zaterdag met pl.m. 40 tenten zal worden geopend, waarby dan nog verschillende kooplui en bandelaara komen die voomemens zija op andere wyze hunne waren ten verkoop aan te bieden. Gezien de voorafgaande enorme reclame- campagne tot in alle uithoeken van Oostelyk Zeeuwsch-Vlaanderen en zelfs tot in de naburige Belgische gemeenten gemaakt wordt een groote toeloop van belangstellenden en (wat meer is!) koopers verwacht. Zooals reeds eerder werd vermeld wordt des: namiddags te 1 ure de markt officieel ge opend door den Burgemeester, waama door- Mr. P. Dieleman, in zyn kwaliteit van waar- nemend Commissaris der Koningin een rede zal worden uitgesproken. Onnoodig te zeggen dat, evenals by elke belanigrijke gebeurtenis, de Axelsche Radio- Centrale hare gewaardeerde diensten weee belangeloos zal bieden, zoodat men ook in de huiskamer de gesprokene woorden te hooren zal krygen. Den geheelen middag wordt er bovendiem voor muziek en zang gezorgd, zoodat ons marktplein een zeer bijzonder en merkwaar- dig aspect zal ibieden. Moge de Winkeliersvereeniging ..Eendracht maakt Macht", die de plannen tot dusver heeft uitgewerkt en met succes volvoerd, ook in de toekomst op dezelfde wijze vrucht van haar werk blijven oogsten, opdat Axel weer wordt e6n der bij voorkeur bezochte plaatsen. van dit Overjordaansche Nederland! Dus met mooi weer en goedgevulde beurs morgen naar Axel! Een Incident op d,en landstomidag. Bij gelegenheid van den Landdag van den Bijzonderen Landstorm op j.l. Zaterdag heeft zich alhier een incident voorgedaan, dat voor den hierin betrokken persoon waarschijnlijk minder aangename gevolgen zal hebben. Door den burgemeester vas Hulst was n.l. aan de burgerij gevraagd om tydens dezen landdag de vlag uit te steken. Toen de vrou- welijke concierge van het kantongerechtsge- bouw dan ook aanstalten maakte om de Nederlandsohe driekleur op het gelx>uw te be- vestigen, meende, naar de V.. Crt. meldt, de ontvanger der directe belastingen, invoerrech- ten en accijnzen, wiens kantoor boven geves- tigd is, zulks t'e moeten verbieden. Welke be- weegredenen de heer J. H. Crena Uijterwijk hiervoor gehad heeft, is onbekend, doch zeer zeker zy'n ze niet voortgesproten uit een ge- voel van eerhied voor onze driekleur en het gezag. Toen de ontvanger der registratie en domel- nen alhier, de heer G. M. Veugelers, wiens kantoor eveneens boven het kantongerechts- gebouw gevestigd is, zulks ter oore kwam, heeft hij onmiddellijk den plaatsvervangende kantonrechter van een en ander op de hoogte gesteld, met het gevolg dat onmiddellijk van het kantongerechtsgebouw de vlag werd uit- gestoken. De heer Crena Uijterwijk is inmiddels met vacantie gegaan.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 5