1III1ILAID S F 0 E^T. GEMENGDE BERICHTEN EEN PLAN VOOR EEN DAM DOOR DE FINSOHE GOLF. HOEK. SAS VAN GENT. RECHTSZAKEN. VOETBAL. DOOR EEN MOTORRIJWIEL AANGEREDEN EN GEDOOD. aan de Keizer Karel-Universiteit te Nijmegen. Prof. J. H. Niekel, professor aan het Philo- sophicum te Warmond. Prof. Mr. W. Pompe, hoogleeraar in het strafrecht aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Prof. Mr. P. W. Kamphuisen, hoogleeraar in het staats- en administratierecht aan de Keizer Karel-Universiteit te Nijmegen. Pater Dr. D. Beaufort O.F.M., directeur van de Ontwikkelingscentrale van het R.K. Werk- liedenverbond te Utrecht. Dr. J. van Beurden, Ord. Praem., geestelijk adviseur van den Ned. R.K. Middenstauds- bond, te Heeswijk (N.-Br.). Mr. Frans Teulings, secretaris der com- missie. Mr. H. A. M. T. Kolfschoten, tweede secre taris der commissie. De naam van het negende lid der commis sie kon nog niet worden bekend gemaakt. Langdurig verhlijf buitenslands had de cor respondent vertraagd. INWIJDING VAN DE SCHELDETUNNEL TE ANTWERPEN. Ter gelegenheid van de openstelling voor het verkeer van de Schelde-tunnel te Ant- werpen, zal Zaterdag 9 Sept. een betoo- ging van automobielen plaats vinden, waar- aan zoowel door Belgische als buitenlandsche motorvoertuigen op ten minste vier wielen zal worden deelgenomen. Deze betooging in den vorm van een rallye naar Antwerpen, wordt uitgeschreven door de Royal Auto mobile Club Anversois en krachtig onder- steund door het gemeentebestuur van Ant werpen en de lokale dagbladen. De namiddag zal worden besteed aan een bezoek te voet van de nieuwe tunnel. De rallye is een regelmatigheidswedstrijd met een gemiddelde snelheid van 45 K.M. per uur over afstanden, de 200 K.M. niet te boven gaande. De belangstelling in deze rallye zal onge- twijfeld worden verhoogd door het feit, dat talrijke, ibijzonder aantrekkelijke prijzen in geld en natura worden beschikbaar gesteld, o.a. door General Motors Continental, welke aan de best geplaatste deelneimers met een der merken Chevrolet,, Opel, Pontiac, Oldsmobile, Buick, Vauxhall, La Salle en Cadillac kunst- voorwerpen en herinnerings-breloques aan- biedt. SOCIAUSTISOHE DENK BEEI .DEN IN ENGELAND. Het parlementarisme maakt schrijft de N. R. Crt. moeilijke tijden door. De demo cratie heeft zoomin den oorlog weten te voor- komen als den vrede, in haar naam bevoch- ten, weten te organiseeren. De oeconomische crisis van thans, hoewel in wezen een perio- diek versqjiijnsel, dat in de geschiedenis met meer of minder regelmaat geregeld terug- keert, wordt door velen aan haar geweten. Stellig zijn er in haar naam vele fouten be- gaan. die vaak zelfs met haar beginselen in strija waren. Voor die fouten moet zij nu boeten. Het is een bekend verschijmsel, dat de mensch als het slecht gaat, de oorzaken het liefst buiten zichzelf zoekt en liever grijpt naar een verandering van systeem dan naar zelfherziening. De parlementaire instellingen, de sociale voorzieningen, die zij gebracht hebben, zijn voor een groot deel der bescha- ving, voor de Westersche volken in ieder ge- val, een zegen geweest. Dat vergeet men maar al te grif nu de fouten spreken, die aan deze instellingen en voorzieningen als aan ail a menschenwerk verbonden zijn. De demo cratic, het parlementarisme, zoo heet het, hebben zichzelf overleefd, zij hebben ons in een chaos gebracht en zijn niet bij machte ons daaruit te verlossen. Men voelt zich weg- zinken in een moeras en schreeuwt om den sterken man, die redding brengen zal. Alleen van een volkomen ommekeer venwacht men heil. Geen sterk gezag dus, dat de democra- tie en haar zegenrijke instellingen redden kan, maar de sterke man, die alles ondersteboven keert en ons zoo een nieuwen heilstaat tege- moet voert. Particulier initiatief, vrije onder- nemingsgeest, vrij handelsverkeer, kortom het vrije spel der krachten in de maatschappij, gedurenae tieutallen jaren beschouwd als de hoogste uitwerking van de vrijmaking des geestes aan het einde der achttiende eeuw, hebben afgedaan en moeten vervangen wor den door een staatssocialisme, een soort mo dem gildewezen, dat niet alleen de krachten van den mensch, maar ook zijn geest in den ban slaat. Men heeft schamper gesproken van een vervlakking, een gelijkmaking, door de democratic ibewerkt, die de individualiteit onderdrukt en de menschen tot kuddedieren maakt. Het eenige wat men er tegenover weet te stellen is hen nu ook maar als kuddedieren te behandelen, hen te dwingen in een keurs- lijf van ljzeren discipline en af te hakken wat daar uitsteekt, niet er in past. Van welken kant de reactie komt, dat is haar verschijnsel, bij het Russische communisme zoogoed als bij het Italiaansche fascisme of het Duitsche nationaal-sooialisme en nu laatstelijk ook bij hetlaat ons maar zeggen neo-mercatilis- me van de Ver. Staten. Ook in Engeland maakt het parlemen- tairisme een crisis door. Wei heeft het daar nog geen krachtige belagers, die het met een slag weg zullen vagen, maar innerlijik is het ziek. Men heeft een z.g. nationale regeering, die in wezen conservatief is en die eigenlijk niemand bevredigt, ook de censervatieven niet. Zij houdt zich staande, hoe vreernd het klin- ken moge, uit gebrek aan tegenwicht. Zoo min de arbeiderspartij als de liberalen zijn in staat het bewind over te nemen. Zij maken zelf ook een tijd van malaise door met een inneflijke verscheurdheid als gevolg. Beide partijen missen een leider. Zij hebben natuur- lijk wel den officieel aangewezen voonzitter en dito leider van hun partij in het parlement, maar dat zijn geen mannen van voldoende grootheid en met voldoende gezag om de gansche partij te bezielen, zoodat zij zich als edn man achter hen schaart. Zij missen bovendien een leuze, die vat heeft op het volk en die kan dienen als een aanvuring in den politieken strijd. Bij beiden broeit en gist het. Zoowel onder de liberalen als onder de arbei derspartij zijn geestdriftige jongeren, van strijdlust bezield, maar zij verspillen hun krachten met slagen in de lueht, daar doel- stelling en leiding ontbreken. Zelfs onder de jonge conservatieven valt een dergelijk ver schijnsel op te merken. Uit den aard der zaak zijn het in alle partijen de jongeren, althans "de jongeren van geest, van wie de gisting uitgaat. Toen de onafhankelijke anbeiderspartij ver- leden jaar den band met de arbeidersparti; verbrak, omdat haar marxisme teveel den kant van Moskou opging, is haar plaats inge- nomen door een nieuw socialistiseh lichaam, de Socialist League. Men bedenke hierbrj, dat de arbeiderspartij, al worden haar aanhangers door de conservatieven in den regel socialis- ten genoemd, geen socialistische partij is, doch een vereeniging van sociaal-voelende groepen en organisaties waartoe ook enkele socialistische behooren. De Socialistische Bond, die de onafhankelijke anbeiderspartij heeft opgevolgd, heeft dezer dagen een bun- deltje laten verschijnen van een tiental lezin- gen van haar voormannen, dat het ,,Vraag- stukken van een socialistische regeering" heeft gedoopt. In dezen bundel uit zich een streven om zich, zoo de arbeiderspartij bij een komende verkiezing de meerderheid mocht behalen, van den hinderlijlken last van het parlementairisme te ontdoen. Sir Stafford Cripps, die als leider optreedt, daar hij be- halve zijn bijdrage ,„Kan socialisme door con- stitutioneele middelen verkregen worden?" ook een inleiding tot den bundel leverde, ver- werpt in naam de dictatuur en zegt een doel- treffend democratisch werktuig te eischen voor een socialistiseh bewind. Intusschen zou hij wenschen, dat de arbeiderspartij, zoo zij aan het bewind kwam, den eersten dag, dat het Lagerhuis vergaderde de regeering volmachten gaf, die haar in staat zouden stel len te regeeren met koninklijke besluiten, ten einde zich het toezicht te verzekeren op bank- wezen, financien en industrie. Het recht van beroep der burgers op de gerechtshoven als de ministers hun bevoegdheden te buiten zou den gaan, zou moeten worden opgeheven en het Hoogerhuis zou, door benoeming van vol doende socialistische pairs om het een socia listische meerderheid te bezorgen, niet alleen de volmachten moeten goedkeuren, maar tevens zichzelf om hals moeten brengen ten behoeve van een Een-Kamerstelsel. Sir Staf ford Cripps heeft ontkend, dat dit een dicta tuur zou beteekenen, maar het is precies het stelsel van Mussolini en Hitler, die ook een .doeltreffend" parlement in wezen, of liever in schijn hebben gelaten, eerstgenoemde zelfs met behoud van den Senaat. E. F. Wise, de vertegenwoordiger van den socialistischen bond op het congres van de arbeiderspartij (Cripps is afgevaardigde op het congres uit anderen hoofde), bespreekt de methode om den staat toezicht op de finan cien en de financiers te verzekeren. Niet alleen de banken, maar ook de voomaamste fabrieksbedrijiven, transportdiensten enz. moe ten genationaliseerd worden, en wel zoodanig, dat terugkeer tot particulier bezit uitge- sloten is; „wij moeten zoo'n struif maken, dat het onmogelijk is voor de eieren om terug te kruipen in hun schaal." Andere schrijvers willen een buitenlandsche politiek, die den Volkenbond en de ambassades (Rusland uit- gezonderd) voorbijgaat om zich rechtstreeks tot de massa te richten enz. Kortom de tien streven naar een totalitair socialistiseh be wind, dat ,,zonder dictatuur" het Russische aardig nabij zou komen. Nu zijn deze socialisten niet de arbeiders partij en voorloopig is hun invloed links niet veel grooter dan die van Sir Oswald Mosley en zijn fascisten rechts. Als verschijnsel ech- ter verdient hun houding de aandacht, te- meer waar in dezen tijd van tasten en zoe- ken misschien morgen werkelijkheid wordt, wat thans nog hersenschim lijikt. Engeland boogt op een eeuwenoude parlementaire tra- ditie en ondanks alle ziekteverschijnselen is er gelukkig nog geenerlei blijk, dat het dit zou willen opgeven. Dat niettemin de anti-parle- mentaire golven, die de heele wereld beroeren, het niet ongemoeid laten, en het niet alleen van rechts, doch ook van links aantasten, mocht wel eens even gememoreerd worden. IIOKLAND. Geen opmarsch der blauw- hemden in Cork. Van de door generaal O'Duffy aangekon- digde groote betooging van blauwhemden in het graafschap Cork is niets terecht gekomen. De regeering had uitvoerige politiemaatrege- len genomen en slechts door de politie om den tuin te leiden slaagde O'Duffy erin, een korte toespraak tot eenige duizenden blauwhemden te houden. De politie verwachtte, dat de betooging, zooals werd aangekondigd, zou worden gehou- den te Beal-na-Blath, een eenzame bergstreek, waar indertijd Collins werd doodgeschoten. De geheele omgeving van Beal-na-Blath was door de politie afgezet. Inmiddels bleek, dat de blauwhemden in strijd met de publieke aan- kondiging, in stilte bevel hadden gekregen, zich te verzamelen in het stadje Bandon. On- geveer 5000 blauwhemden kwamen daar bij- een. Generaal O'Duffy arriveerde met eenige andere leden van de leiding en stapte in een hotel af. Geheel onverwacht vertrok hij plot- seling met eenige aanhangers in twee auto's, achtervolgd door politie, die hem echter op de bochtige bergwegen spoedig uit het oog ver- loor. Zoo zag hij kans ongemerkt van een an deren kant Bandon binnen te komen en een rede te houden, die echter spoedig door de komst der politie moest worden afgebroken. Naderhand begaf O'Duffy zich naar Beal- na-Blath en wilde de buiten het politiecordon verzamelde menigte toespreken, doch ook hier greep de politie in. Reuter meldt uit Helsingfors: Volgens hier ontvangen berichten heeft het waterbouwkundig instituut te Moskou een plan uitgewerkt voor den aanleg van een reusach- tigen dam, beginnend bij Oranienbaum aan de Estlandsche zijde van de Finsche Golf via Kroonstad naar de Finsche zijde. Deze dam zou ten minste 40 K.M. lang zijn en het deel van de Finsche Golf, gelegen tus- schen Kroonstad en Leningrad volkomen iso- leeren. Afgezien van de groote strategische waarde, zou de dam de mogelijkheid uitslui- ten, dat Leningrad ooit nog overstroomd wordt. Sedert de stichting van de stad in de 18e eeuw is de rivier de Newa 168 maal over den oever te Leningrad geloopen, hetgeen altijd met aanzienlijke schade gepaard ging. Ook dezen zomer heeft de rivier tweemaal hoog water gehad. Naar verluidt verwachten de Sovjet-auto- riteiten, dat het werk aan den dam in het voorjaar 1934 kan beginnen. Het zal worden verricht door gevangenen evenals dit ge- deeltelijk het geval is geweest bij den aanleg van het Stalin-kanaal tusschen de Witte Zee en de Oostzee onder toezicht van agenten der Gepeoe. Op geregelde afstanden zullen sluizen in den dam gebouwd worden, waardoor de sche- pen kunnen passeeren en die in geval van drei- gende overstrooming gesloten blijven. Bovenop den dam komt een verkeersweg, welke aldus een brug vormt tusschen de twee oevers van de Finsche Golf. TER NEUZEN, 30 Augustus 1933. CONCERT. Ter gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin wordt morgenavond 8 uur door het muziekgezelschap „De vereenigde werk- lieden" alhier, op de Markt een concert ge- geven met het volgende programma: 1. Wilhelmus. 2. Souvenir de Beersse, claironmarsch. Lt. Pumotte. 3. Aan den schoonen blauwen Donau, Wals van Joh. Strauss, arr. L. Girard. 4. Antigone, ouverture. Fern. Rousseau. 5. Pinson d'Ardenne, polka voor kleine fluit. G. Polaster. 6. Sambre et Meuse, claironmarsch. Planquette, arr. Rauski. Pauze. 7. Oude kameraden, marsch. Teike, arr. Lasue. 8. Potpourri van Nederlandsche Volkslie- deren, arr. W. H. Scholtens. 9. In een Chineeschen tempeltuin., fantasie. A. Ketfelby. 10. Souvenirs d'Autrefais, wals. Morgenthaler. 11. Granada, marche Espagnole. F. Salabert. 12. Volkslied. KONINjKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN. Ter gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin zijn o.m. de volgende onderschei- dingen verleend: benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau de heeren: J. F. de Cooker, oud- directer der gemeentelijke- en districts- arbeidsbeurs te Ter Neuzen, L. W. G. Hoef- nagels, burgemeester van Sas van Gent, A. I. Leenhouts, lid van het dagelijksch bestuur van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij, burgemeester van Reranchement; is toegekend de Eeremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in zilver aan: C. Beyens, wonende te Westdorpe, magazijn- meester bij de N.V. Walzenmolen, v.h. J. Ver- schaffel H. Mechelynck te Sas van Gent; in brons aan J. Peters, te Ter Neuzen, gep. sluisknecht bij den rijkswaterstaat; J. van de Velde te Hoek, arbeider bij de waterkeering van den calamiteuzen polder Nieuw-Neuzen. Bij Koninklijlk besluit is benoemd tot Minis ter van Staat, de heer Jhr. Mr. D. J. de Geer, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, oud-Minister van Financien; tot Ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw Mr. M. P. Sipkes, kantonrechter te Middeltourg; G. van de Putte, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, te Vlis- singen; tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau: P. G. Laemoes, wethouder der gemeente Vlissingen; Ir. H. Streefkerk, te Middelburg, directeur der P.Z.E.M. (noord- en zuidgroep) en J. Slooves, te Vlissingen, directeur der P.Z.E.M. (middengroep), A. van Altena, te Goes, bureelchef van den Rijkswaterstaat; J. P. Vermaas, arts, te Vlissingen. NAAR BEAURING EN DINANT. Men verzoekt ons mede te deelen, dat aan- melding voor bovengenoemde reis moet plaats hebben voor of op 1 September a.s. en niet 2 Sept., zooals in ons vorig nummer stond ver- meld. AANGEHOUDEN. Door den commi ,3aris van politie te Mid delburg werd in het Alg. Politieblad van giste- ren opsporing en aanhouding verzocht, wegens verdenking van oplichting, van den 28jarigen C. S., uit Middelburg. Hij werd gisteravond door de gemeente- politie alhier in de Noordstraat aangetroffen en aangehouden. PRINS HENDRIK IN ZEELAND. Prins Hendrik vertoefde gisteren op zijn zeiltocht te Vlissingen en bracht van daaruit een bezoek aan den Commissaris der Koningin te Middelburg. S.S. „TERNEUZEN". Het s.s. „Terneuzen" zit nog steeds aan den grond. Een gedeelte der lading wordt gelost. DE STOOMTRAM HULST—WALSOORDEN WORDT AUTOBUSDIENST. Hebben we eenige weken geleden gemeld dat van wege de stoomtrammaatschappij HulstWalsoorden een drietal autobussen waren besteld, thans kunnen wij berichten dat reeds heden de 2 kleinste zijn gearriveerd. We konden ze hedenmiddag alhier, staande voor het kantoor der Z.V.T.M. aan de Scheldekade, bezichtigen. Het zijn keurige Minerva-auto- bussen, gebouwd volgens de nieuwste eischen en gemakken. De autobussen zijn ingericht met 24 gemakkelijke, stevig veerende zitplaatsen. Ze zullen echter eerst in dienst komen met ingang van de winterdienstregeling en als- dan zal het personenvervoer, behoudens uit- zondering voor particuliere gelegenheden, met autobussen worden uitgevoerd. Naar het Dbl. van N.-Br. Z. meldt, zal dit een verslechtering van de postverzending beteekenen, aangezien dan de werkconducteur, die thans op de tram rijdt, zal vervallen en, aangezien alsdan slechts gesloten zakken van af de kantoren te Hulst, Ter Hole, Kuitaart en Kloosterzande zullen worden verzonden, de tijd waarbinnen nog brieven kunnen gepost worden, eenigszins zal worden beperkt. Het hoopt dan ook, dat alsnog oog met de auto bussen een werkconducteur zal worden mee- gezonden. Wij vememen, dat de kans daar- op uitgesloten is, aangezien het niet wel mo- gelijk is in een schokkende en hobbelende bus te werken. De pogingen die van wege de poste- rijen in dat opzicht zijn beproefd, schijnen niet tot navolging uit te lokken. Het is overigens wel opmerkelijk, dat, nu door den drang der tijden tot deze verande ring wordt overgegaan, bezwaren daartegen niet uitblijven. Het is een herhaling van het geen plaats had toen het voorstel bekend werd om de tram HansweertVlake te ver vangen door autobussen. Ook toen zijn ter- stond naar het ons voorkomt gegronde bezwaren geopperd, welke echter die verande ring niet hebben kunnen tegenhouden. Het komt ons echter voor geen verbetering voor het personenvervoer te zijn. GEVONDEN VOORWERPEN. De inspecteur van politie alhier maakt be kend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen; Jongensjas, P. Mielen, lichtwachter, N.- Neuzenpolder P 19. Broche, J. van de Wege, Steenkamplaan 78. Portemonnaie met inhoud, A. Arbman, Axelschestraat 98. Huissleutel, J. Verhage, Dekkerstraat 50. Fluitje met sleutel, D. Wagenaar, wijk P 33, Kleine Zevenaar. Parapluie, apotheek Van BorssumWaal- kes, Noordstraat. Taschje met inhoud, A. de Zeeuw, Tholens- straat 127. Taschje met inhoud, Aug. Geernaert, Nieu- wediepstraat 102. Kindertaschje met inhoud, C. v. d. Boom- gaard, Nieuwediepstraat 90. INVOERKANTOREN VOOR GRAAN. In aansluiting op het gepubliceerde aan- gaande de douanekantoren, opengesteld voor den invoer van granen, enz. door bemiddeling van de stichting Tijdelijke Graancentrale, wordt thans nog het volgende gemeld: Met ingang van Maandag j.l. worden nog de volgende kantoren naast de vroeger genoem- de voor dezen invoer opengesteld: Eede alleen op Dinsdag; Koewacht alleen op Woensdag; Kapellebrug alleen op Donderdag. WATERLEIDING TE DOMBURG. Het was Maandag voor Domburg een dag van gewicht. De waterleiding is officieel in bedrijf gesteld. Te twee uur vereenigden zich op het raad- huis met den burgemeester, de wethouders, de raadsleden en den secretaris, verscheidene ge- noodigden, o.w. de Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, het lid van Ged. Staten, Mr. P. Dieleman, het dagelijksch bestuur van de gemeente Middelburg en dat van de gemeente Oostkapelle, de directeur van het Rijksbureau voor drinkwatervoorziening, Ir. W. F. J. M. Krul, de ingenieur van dat bureau, Ir. M. J. Stoel Freuerstein. De burgemeester van Domburg, de heer L. J. van Voorthuysen, heette alien welkom en zeide, dat hij van zijn komst in 1901 af steeds de groote behoefte aan een waterleiding heeft gevoeld en dan ook voor de totstandkoming steeds heeft gewerkt. Spr. schetste de vele moeilijkheden die zich telkens voordeden, tot- dat nu de oplossing is gevonden in het betrek- ken van water uit de waterleiding van de ge meente Middelbrug. Na den burgemeester voerden het woord de Commissaris der Koningin, de burgemeester van Middelburg, de heer M. Fernhout, de bur gemeester van Oostkapelle, de heer jhr. W. Z. van Teylingen, ir. Krul en ir. Stoel Freuer stein. Met autobussen reed het gezelschap vervol- gens naar de plaats tusschen Serooskerke en Oostkapelle, waar het reservoir en de pomp- installatie zijn, aangelegd en waar het water uit de prise d'eau wordt aangevoerd en in ont- vangst genomen. Hier heeft ir. Stoel Freuer stein de werking van de pompinstallatie uit- eengezet, waaraa de Commissaris der Konin gin op verzoek van den burgemeester van Domburg op een knop drukte en daarmede het bedrijf officieel in werking stelde. Het gezelschap nam weder in de bussen plaats en reed terug naar Domburg voor een bezoek aan den watertoren van waar men een mooi gezicht over Walcheren en over de zee heeft. Na dit bezoek waren de genoodigden gasten van den burgemeester. Domburg heeft door de ingebruikstelling van het waterleidingbedrijf een groote ver betering als woon- en verblijfplaats ondergaan. De muziekvereeniging ,,Elk naar zijn krachten" alhier is voomemens Donderdag- avond half negen een concert te gerven ter gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin. Het programma luidt: 1. Wilhelmus. 2. Retour de Front, marsch. Doyen. 3. Caprice sur l'opera Norma. Bellini. 4. Souvenir d'Autrefais, wals. Morgenthaler. 5. Souvenir de Broechem, marsch. P. Jansen. Pauize. 6. Granada, Spaansche marsch. Salabert. 7. Volksliederen potpourri, arr. W. H. Scholtens. 8. La fin d'un Reve, wals. Doyen. 9. Salut a Louveigne, marsch. 10. Volkslied. In de pauize zal de zangvereeniging Crescendo", directeur C. P. v. d. Ameele, het volgende ten gehoore brengen: a.* Bondslied. Ed. Flipse. b. Wilhelmus. c. De drie studentjes. E. WettigWessenbom. d. Vojaarsgeloof. F. Schubert. e. Verlangen naar de lente. A. Schaffer. f. Blondje. W. F. Kools. Onderscheiding. Door H. M. de Koningin is aan den arbeider J. Donze, ter gelegenheid zgner 40-jarige dienstvervulling bij de landbouwersfamilie Jansen de eeremedaille der Oranje-Nassau- orde in brons toegekend. Gedurende de week van 2128 Augustus stonden bjj het orgaan der plaatselijke anbeids- beurs alhier, als werkloos ingeschreven 99 fabrieksarbeiders (waarvan 67 geheel en 32als gedeeltelijk werkloos moeten beschouwd worden), 3 timmerlieden, 4 metselaars, 1 elec- tricien, 1 monteur, 1 schipper, 2 kraandryvers, 1 machinist, 2 bankwerkers, 1 stoker, 2 kan- toorbedienden, 1 letterzetter, 7 losse arbeiders, 5 landarbeiders, 3 grondwerkers, 1 ijzervlech- ters; totaal 134. Deze gedeeltelijke werkloosheid moet toe- geschreven worden aan het feit, dat bij een fabriek hier ter plaatse een zekere groep arbeiders alleen om de andere week te werk gesteld blijft. kleed was en surveillance-diensten verrichtte, heeft beleedigd. Eisch f 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uit- spraak Idem. A. L., oud 58 j., timmerman te Axel, werd ten laste gelegd, dat hij op 11 Juli 1933 te Axel C. P. van Dorsselaer heeft geslagen. Eisch f 25 boete of 10 dagen hechtenis. Uit- spraak idem. P. C., oud 28 j., landibouwer te Hoofdplaat, werd ten laste gelegd, dat by op 17 Juli 1933 te Hoofdplaat C. A. de Putter een slag op het hoofd heeft gegeven. Eisch 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uit- spraak idem. J. d. J., oud 30 j., huisvrouw van V. V., te Hoofdplaat, werd verdacht dat zij op 18 Juli 1933 te Hoofdplaat Levinus Bemandus Ver- straeten een klap in het gezicht heeft ge geven. Eisch f 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uit- spraak idem. J. M. I., oud 42 j., huisbewaarster te Sluis, werd verdacht dat zij op 1 Juli 1033 te Sint Anna ter Muiden, een schort van uit Belgie heeft ingevoerd, hetgeen verboden is. Eisch f 1 boete of 1 dag hechtenis. Ult- spraak idem. A. P. d. M., oud 31 j., chauffeur te Bres- kens, werd ten laste gelegd, dat hij te Bres- kens in den nacht van 6 op 7 Juli 1933 H. W. Brand heeft geslagen. Deze zaak werd uitgesteld. J. A. v. B., oud 51 j., leurder te Amster dam, werd verdacht, dat hij op 5 Juli j.l. te Hontenisse heeft bedreigd te zullen dooden, daarbij een mes boven zijn hoofd houdende. Eisch 3 maanden gevangenisstraf. Uitr spraak idem. J. G., oud 24 j., schippersknecht op het schip „Marcel", zonder vaste woonplaats, was op 25 October 1932 door den Politierechter te Middelburg veroordeeld tot 5 of 2 dagen hechtenis, wegens het niet vertoonen van eenig geldig bewijs van aangifte voor de In- komstenbelasting van schippers, gepleegd te Sas van Gent op 18 Maart 1932. De verdachte was tegen dat vonnis, dat by verstek gewezen was, in verzet gekomen. Eisch verzet vervallen verklaren. Uitspraak idem. ARRONDISSEMENTS-REOHTBAINK TE MIDDELBURG. BEeEDIGD. Heden werd beeedigd als advocaat en pro- cureur de heer Mr. W. Le Mair, gemeente- archivaris te Sluis. Heden werd de behandeling voortgezet van de op 22 Augustus geschorste strafzaak tegen C. L. de K., oud 61 j., arbeider te Clinge, die ten laste was- gelegd, dat hij in het tijdvak van 20 Maart 1933 en 13 Mei 1933 te Clinge als werklooze het aanvraagformulier voor aanvraag om steun foutief heeft ingevuld en onderteekend, waardoor het mogelijk was, dat hij in voormeld tijdvak 3,23, 3,58, 2,93, 2,93, f 2,91, f 2,93, f 2,93 en f 1,90 teveel aan steun heeft ontvangen, waardoor de Staat of de gemeente Clinge is benaadeeld geworden. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. Mr. P. C. Adriaansen bestreed de dagvaar- ding uitvoerig en vroeg indien een veroor- deeling mocht volgen, een voorwaardelijke straf op te leggen. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van Dinsdag 29 Augustus 1933. De volgende zaken werden behandeld: R. M. M., oud 23 j., zonder beroep te Clinge. werd verdacht dat zij op 18 Juli 1933 te Clinge Bertha van Vlierbergen heeft geslagen. Eisch /10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak idem. C. P. R-, huisvrouw van J. B. v. B., oud 43 j„ zender beroep te Philippine, werd ten laste gelegd, dat zij op 18 Juni j.l. te Philippine Ph. Wijne en J. F. van Heukelom heeft be- leedigd. Eisch /10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak idem. E. v. d. K.. oud 29 j., klompenmaker te Clinge, werd verdacht dat hij op 23 Juli 1933 te Clinge den gemeente- en onbezoldigd Rijks- veldwachter M. de Block, die in uniform ge- VIOS IBKVV H. Zaterdag speelde BKVV II van Boschkapelle een wedstrijd tegen VIOS I van Reuzenhoek. Door laatstgenoemde vereeniging was een prachtige krans uitgeloofd, welke werd ge- wonnen door BKVV II. Ruststand 00, eindstand 01: EEN HUWELIJK OP ZEE. Te Rotterdam is uit Dubin, laatst van Hamburg aangekomen, een Deensch zeeschip, dat aldaar zal dokken. De le stuurman van dat schip wilde van den tijd, dat hy hier zou moeten blijven gebruik maken om te trouwen. Hij; had daartoe zyn verloofde uit Denemar- ken naar Rotterdam laten overkomen en vol goeden moed en blij van zin, stapte hy van zijn schip, met de bedoeling zich zoo spoedig mogelijk te laten monsteren voor een reis voor het leven voor de vaart naar het geluk, voor den tocht met het huwelijksbootje. Helaas, hier wachtte hem een bittere teleurstelling. Zijn meisje was er, haar jawoord had hy, maar de papieren waren niet in orde. Noch hij, noch zijn meisje stonden te Rotterdam ingeschreven en onder zulke omstandighedeo kan geen ambtenaar van den burgerlijken stand een wettig huwelyk tot stand brengen. Liefde maakt vindingrylk en het is dan ook niet al te wonderlijk, dat een verliefde stuur man best in staat is, om vindingrijk lastige klippen te ontzeilen. Hij verschafte zich de medewerking van een ambtenaar van het Deensche consulaat alhier en van een Scan- dinavischen geesetlyke, charterde een zee- sleepboot en met meisje, geestelyke en amb tenaar koos hij het mime sop. Op drie mijl buiten den Nieuwen Waterweg dus buiten territoriaal gebied is toen een volkomen wettig huwelijk ingezegend. Kort nadat hij als stuurman naar zee was vertrok- ken, keerde hy in den Waterweg terug als kapitein, kapitein van het huwelijksbootje. (N. R. Crt.) DIEFSTAL VAN RASHONDJES. Uit de kennel van den tandarts Huurman, wonende aan de Driftlaan te Laren (N.-H.) zijn twee, ongeveer 7 weken oude, Schotsche terriers, gestolea. De eigenaar heeft direct, in samenwerking met de Larensche gemeente- politie,, alle pogingen in het werk gesteld om deze rashondjes, die een waarde van f 100, vertegenwoordigen, terug te krygen. De Larensche politie is er thans in ge- slaagd, aldus de „N. R. Crt.", twee Amster- damsche jongelieden, van onderscheidenlyk 18 en 19 jaar oud, genaamd H. K. en H. de J., die verdacht worden van dezen diefstal, te' arresteeren. Per fiets waren deze beide jongemannen in den nacht van Donderdag op Vrij dag van Amsterdam naar Laren geko men, waar zij den diefstal hebben gepleegd. De hondjes werden ver beneden de waarde te Amsterdam aan een hondenhandelaar ver- kooht; een ervan verhuisde later naar Haar lem. Beide mannen zyn naar Laren gebracht en opgesloten. Zij hebben bekend, den dief stal te hebben gepleegd. Terzake van heling zyn voorts twee Am- sterdammers verbaliseerd. VERDRONKEN. In de Wester-Schelde bij Rilland-Bath is de 23-jarige A. V., ongehuwd, en van Belgische nationaliteit, bij het baden verdromken. AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Zondag reed te Zwolle de heer J. Maas met zijn fiets tegen den auto van den radiohan- delaar H. K. K. uit Oldemarkt op. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht met een hoofdverwonding en pijn in den rug. Het geval liet zich niet zoo ernstig aanzien; er deden zich echter complicaties voor, zoodat de patient Maandag is overleden. Zondagavond half acht werd de 58-jarige mewrouw van LaarhovenDidden uit Waai- wijk bij het aversteken van den rijksweg GraveDen Bosch onder de gemeente Velp (N.-Br.) overreden door een uit de richting Den Bosch komende motorfiets. Na ter plaatse te zijn voorzien van het H. Oliesel, werd mewr. v. Laarhoven op l^st van dr. Kanters overgebracht naar het ziekenhuis te Grave, waar zij ongeveer een uur na aan- komst is overleden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 2