ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Mijn Eiland EerstejBlad. Een Houten Roeiboot, Ik moet ook mee Strandvonderij. No, 9035 WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1933. 73e Jaargang BINNENLAND FEUILLETON DE MIDDENSTAND GAAT DEMONSTREEREN. VOORLOOPIG GEEN OPHEFFING VAN GERECHTEN. wanl op pleizier-lochljes komen wij Akkerljes" altijd van pas, omdal wij zoo goed helpen bij onwel worden op '1 water, door zeeziekte of de zon. Cok tegen wagenziekte helpen Ak- ker-Cachets perfect en dan bij hoofd- pijn, kiespijn, zenuwpijn, "kater" enz. Vergeet vooral niet ze mee te nemen Per 12 stuks 50 ct. Alom verkrijgbaar ENSC HE j._i i i. xn on allran rocrol ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden By vooruitbetaling fr. per post /5,60 per jaar Voor BelgiS en Amertka 2,overige lan den /2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementem voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Ultgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TEUEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels /0,80 Voor elken regel meer 0,20 KLEENE ADVERTENTI8N per 5 regels 50 cent bfl vooruitbetaling. Grootere letters en clichS's worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentien bt} regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst 66n dag voor de uitgave. nil' Rl.An VERSCUIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis, inge- volge artikel 38, juncto artikel 16 der Drank- wet, dat bij hen is ingekomen een verzoek om een verlof B van ALOYSIUS FfRANCISOUS VAN HAUWE, van beroep schoenmaker, wonende te Ter Neuzen, voor de aaneenslui- tende benedenlokalen van het perceel, gelgen aan de Korte Kerkstraat (R. K. Patronaats- gebouw). Binnen twee weken nadat deze bekend- TTvnking is geschied, kan ieder tegen het ver- leenen van het verlof schriftelijk bezwaren indienen bij Burgemeester en Wethouders. Ter Neuzen, den 30 Augustus 1033. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. De Burgemeester-Strandvonder van TER NEUZEN maakt bekend, dat in die gemeente is aangehracht en opgeborgen: bruin geteerd; model Groninger sloep; be- hoort bij een binnenschip; 3 vaste dochten, welke groen geverfd zijn geweest; geen buik- delling; van achter een gleuf om te wrikken; aan de binnenzijde van den achtersteven een ring van ijzer, benevens de naam: „IJ. de Winter", welke is ingesneden. De boot is opgevischt op de Wester-Schelde. Vermeende gerechtigden worden opgeroe- pen om zich, tot terugverkrijging van hun eigendom, te vervoegen bij den Burgemeester- Strandvonder voornoemd. Ter Neuzen, 30 Augustus 1933. De wnd. Burgemeestetr-Strandvpnder voornoemd, L. J. GEELHOEDT. Ds. J. P. KhAABHAMER. f In den ouderdom van 60 jaar is te Dokkum overleden Ds. J. P. Klaarhamer, predikant bij de Gereformeerde Kerk aldaar. Ds. Johannes Pieter Klaarhamer was 1 April 1870 te Marken, waar zijn vader de latere bekende Utrechtsehe predikant, ds. P. J. W. Klaarhamer, predikant was, geboren. Hiji studeerde aan het gymnasium te Middel- fourg en ontving zijn opleiding aan de Vrije Universiteit, waar hij in 1898 candidaat werd. Hij diende de gemeenten Marken, Bommel en Dokkum. De overledene was in den kring der Gereformeerde kerken een bekende per- soonlijkheid. Hij maakte sinds tal van jaren deel uit van de Particuliere Synode der Ge reformeerde Kerken van Friesland Noord, die hem telkens weer afvaardigden naar de Generale Synode. Ds. Klaarhamer was ook lid van de Synode, die thans te Middelburg vergadert. Ook maakte hij deel uit van de Friesche zendingsdeputaten, in welk college hij meer dan 20 jaar zitting had. Hij werd geregeld afgevaardigd naar de Friesche Zen- dingssynode en de Generale Synode belastte hem steeds met het scribaat. Verder was hij bestuurslid en later leeraar van de Christe- lijke Kweekschooi te Dokkum, redacteur van het Friesch Kerkblad en medewerker aan het Gereformeerd weekblad ,,De Bazuin". Van zijn hand zagen verschillende predicaties het licht. Mr. H. VAN DER VEGTE f. Dinsdagmorgen is te Den Haag in den ouderdom van 65 jaar overleden Mr. H. v. d. Vegte, oud-minister van Waterstaat in het kabinet-De Geer, dat van 8 Maart 1926 tot 10 Augs. 1929 aan het bewind is geweest. Mr. v. d. Vegte had zich na zijn studie- jaren als advocaat te Zwolle gevestigd. Hij is lid van den gemeenteraad en wethouder dier gemeente geweest. In 1901 werd hij lid van de Prov. Staten der provincie Overijssel voor't district Almelo en in 1907 zag hij zich gekozen tot lid van Ged. Staten van die provincie. Onder zijn bewind als minister zijn ver schillende belangrijke maatregelen genomen. De eerste wettelijke regeling van de radio kwam onder zijn bestuur tot stand. Ook werd tijdens zijn ministerschap de wegenwet aan- genomen, en 't wegenfonds ingesteld. Na zijn aftreden als minister van Water staat vestigde hij zich als advocaat en procu- reur te Den Haag. Mr. Van de Vegte was ridder in de Orde van den Ned. Leeuw. Hij was een kleinzoon van dr. H. de Cock, den bekenden predikant die in 1834 de afscheiding teweeg bracht. De begrafenis zal Vrijdag a.s. te Den Haag plaats hebben. DE INVOER VAN FRUIT GEMONOPOLISEERD. Met in gang van j.l. Maandag is in werking getreden het Kon. besluit in zake den invoer van de hieronder met name genoemde versche en op eenigerlei wijze toebereide vruchten. Dit besluit rust op de Landibouwcrisiswet 1933 en monopoliseert den invoer van ge noemde producten. Met de uitvoering van het monopolie is belast de stichting Nederlandsche Groenten- en Fruit-Centrale, opgericht bij akte van 24 Augustus 1933 onder goedkeuring van den Minister van Economische Zaken. Het kan- toor der Nederlandsche Groenten- en Fruic- Oentrale is gevestigd te 's Gravenhage, Laan Copes van Cattenburch 62, directeur F. V. Valstar. Voor interlocale gesprekken is de Nederlandsche Groenten- en Fruit-Centrale aangesloten onder de letterlijnen P.P. 1 en P.P. 2, voor locale gesprekken onder het nummer 117503. De regeling zal in hoofdtrekken als volgt werken De inivoer van vruchten, versch zooweil als gedroogd of op eenigerlei wijze inigemaakt zal slechts kunnen geschieden na overlegging aan de douanekantoren van een machtiging tot inivoer, verleend door de Nederlandsche Groenten- en Fruit-Centrale. Genoemde machtigingen worden slechts verstrekt na betaling van de door den Minis ter van Economische Zaken ten behoeive van het Landbouw-Crisisfonds vastgestelde bedra- gen, welke zijn: sinaasappelen 2 cts., manda- rijnen 2 ct., citroenen 2 ct. per K.G. bruto; bananen 5 ct. per K.G. netto; appelen ver- pakt 4 ct., appalen onverpakt 2 ct., peren verpakt 4 ct., peren onverpakt 2 ct., pruimen 7% ct., abrikozen 7% ct., perziken 7% ct. druiiven 7% ct. per K.G. bruto; gedroogde appelen 6 ct., idem pruimen 6 ct., idem abri kozen 6 ct., idem penziken 6 ct. per K.G. bruto, en mengsels hienvan, ook met andere producten. Restitutie der betaalde bedragen kan ver- kregen worden, indien genoemde goederen al dan niet verwerkt, opnieuw worden uitge voerd. door VICTOR BRIDGES. (Nadruk verboden.) 12) (Vervolg.) Een wandeling van een paar minuten bracht me van Mark Lane, waar ik uitgestapt was, bij den iagang van de werf. De mist was hier bijna ondoordringbaar en de atmosfeer van verlatenheid om me heen vertelde me, dat de werklui hun dagtaak noodgedwongen beein- digd hadden. Dien rnorgen bij het aan wal gaan, had ik mijn oogen echter goed den kost gegeven en zonder veel angst voor verdwalen stapte ik resoluut de viezig-gele klamme donkerte in. Even voor de plek waar de ,,Neptunus" lag bevond zich een lang stuk verlaten kade, met een hooge, dubhele lantaarn op het verste uiteinde. Dit bekende punt bereikte ik veilig en met mijn oogen strak op den gra nieten raad langs het water, zette ik mijn tocht over de slipperig-natte keien voort. Ik had misschien een meter of dertig afge- legd en dacht juist met een huivering van tevredenheid aan de heete whisky, die ik zoo gauw ik aan boord kwam zou laten klaar- maken, toea ik opeens vlugge, schuifeleade voetstappen achter me hoorde. Voor ik me om kon keeren, raakte iets zwaars me met een doffen slag op mijn hoofd. De slappe, vilten hoed dien ik droeg zakte over mijn oogen en half verdoofd door den slag, smakte ik voorovef en gleed op mijn handen en voeten nog een eind door. Wat daarna gebeurde staat me niet dui- delijk voor den geest. Ik herinner me, dat ik nog probeerde overeind te krabbelen, maar op het zeldfe oogenblik kreeg ik een trap, die me omver gooide, zoodat ik met uitgespreide armen half op en half over den granieten kaderand terecht kwam. Ik deed een uiterste poging om me op den wal te houden, maar tevergeefsde slipperige steen bood me geen houvast. De grond zakte onder me weg en door een grauwe duisternis viel ik met een plons in het ijskoude, zwarte water. VIERDE HOOFDSTUK. Ik ben een goed zwemmer, maar met al je kleeren aian en als je daarbij half bewusteloos bent, valt een onderdompeling in viezig kade- water niet mee. Ik zakte dan ook als een steen naar benedea en ofschoon ik, in een iblinde behoefte aan zelfbehoud, dadelijk uit sloeg, duurde het nog even, voor ik weer boven was. Gelukkig had ik door den val mijn hoed verloren en al watertrappend, trachtte ik mijn omgeving te verkemnen. Maar dat was geen gemakkelijike taak. Alles was veriborgen ach ter een gordijn van mist en het eenige wat ik zag, was de kademuur, die als een zwarte massa door de vuile grauwe regenibuien heendrong. Zonder mijn zrware, doorweekte overjas had ik den afstand in twee of drie slagen kunnen afleggen. Maiar dat verwenschte kleedingstuk wond zich om mijn beeneo met een hardnek- kigheid, die een paar maal bijna een eind aan mijn bestaan maakte. Tot twee keer toe ging ik onder en ik was dan ook aan het einde van mijn krachten, toen ik eipdelijk mjjh hand ophief en den slijmerig-groenen ring greep, die een handibreedte beven pajjn hoofd met een pen in den muur vastizat. Ik was zoo volkomen uitgeput, dat ik geen slag meer had kunnen doen. Ik was alleen nog in staat me aan mijci steun vast te klem men, het water uit mijn oogen te knipperen en met mijn half met water gevulde lcngen Ten einde een vlotte afdoening der zaken te bereiken, kunnen importeurs ten behoeve en volgens voorschrift van de Nederlandsche Groenten- en Fruit-Centrale een bankgarantie stellen of een dep&t sitorten. Aan de Neder landsche Groenten- en Fruit-Centrale ver- schuldigde bedragen kunnen gestort worden op haar rekening bij' de Twentsche Bank N.V. te 's Gravenhage of op postrekening No. 224314. De importeurs moeten bij de Centrale een opgave indienen omtrent de door hen in de aren 1930 tot 1933 ingevoerde partijen. For- mulieren waarop deze opgave kan worden ver strekt, worden op aanvrage door de Centrale toegezonden. RENTEBETALING DER DUITSCHE OBLIGATIES. De Vereeniging Effectecibescherming deelt mede, dat zij een audientie vroeg bij den Minister van Economische Zaken, teneinde de belangen te bepleiten der Nederlandsche be- eitters van Duitsche Gbligaties. Waar de Minister door drukke amlbtsbezigheden ver- hinderd was de afgevaardigden der vereeni ging te ontvangen, had de voorzitter een onderhoud eerst met den secretaris-generaal en daarna met den afdeelingschef. De Effec- tenbescherming drong er ten sterkste op aan dat waar de handelsbalans zeer ten voordeele is van Duitschland, de nu mogelijk geworden gedwongen clearing ook wordt toegepast zoo- wel op de voor- als na-oorlogsschulden van onzen Oosteribuur. Onder geen omstandig- heden toch kan worden goedgevonden, aldus de voozitter, dat Duitschland als debiteur buiten de Nederlandsche beleggings-credi- teuren om bepaalt hoe het zijn schulden be- talen zal. De secretaris-generaal deed ver schillende vragen, bracht naar voren dat deze zaak van dag tot dag aan het departement wordt gevolgd en drukte de verzekering uit, dat het vraagstuk zijn voile aandacht heeft. Het bestuur van den Koninklijken Neder- landschen Midenstandsbond heeft in de om- standigheid, dat de regeering geen gehoor geeft aan de dringende verzoeken der midden- standsorganisaties om i laatregelen ter ver- betering der positie van het zelfstandig mid- denstandsbedrijf en tot leniging van den crisis- nood te treffen, aanleiding gevonden tot het bijeenroepen van een groote demonstratieve vergaderdng. Deze landelijke bijeenkomst zal worden ge- houden op Woensdag 20 September a.s., te" half twee, in de groote zaal van den Dieren- tuin te 's Gravenhage. Verschillende sprekers zullen de nooden en wenschen van den mid- denstand uiteenzetten en o.m. pleiten voor: .bijzondere credietverleening aan door de crisis getroffen middenstansbedrijven en steun aan noodlijdende middenstanders; opheffing van knellende bedrijfstoelastingen en herzlening van drukkende crisismaat- regelen; herziening van de Winkelsluitingswet voor die bedrrjfsgroepen, welke zulks behoeven; wettelijke regeling van het cadeaustelsel; regeling van het uitverkoopwezen eenivoudige gerechtelijke incasseering van Meine vorderingen. De middenstanders willen zijn goede staats- burgers, doch zij v^rlangen tegenover de plichten, welke zij steeds bereid zijn te ver- vullen, ook rechten, die door de averheid en andere bevolkingsgroepen geeenbiedigd dienen te worden, aldus de strekking van den op- roep, welken het bcndsbestuur dezer dagen tot den middenstand heeft gericht. Inmiddels is een uitgebreide propaganda- actie ingezet om het welslagen van deze be- tooging, waarvoor deelnemers uit het geheele land verwacht worden, te verzekeren. naar lucht te happen. Het was best mogelijk, dat de meneer die me in het water gegooid had met een hamer of een soortgelijk wapen in zijn hand, me boven stcnd op te wachten, maar voor het oogeciblik had ik het te druk met adem halen om me om iets anders te be- kommeren. Maar toen het gevoel van verstikking be- gon weg te rekken, drong de voile omvang van het gevanir waarin ik verkeende, pas goed tot me door. Ik begreep opeens, met een be- nauwde samentrekking boven mijn maag, dat niets dan die glibberige ring me van den dood scheidde. Als ik dien ring losliet, zou ik zak- ken als een baksteen en duizelig en uitgeput als ik was, kon ik niet hopen, dat mijn krach ten het langer dan een paar minuten zouden uithouden. Als een wanhopige klemde ik me met beide handen vast en zocht met mija oogen den steenen muurkant af. Maar daar wachtte me een volgende teleurstelling, want de paar vierkante meter glad, glibberige cement ver- toonde geen enkele barst of scheur. In een laatste wanhopige poging draaide ik me om en staarde met starre oogen de grijze leegte van de haven in. ,,Help!" schreeuwde ik, zoo hard ik kon. „Help!" Het antwoord kwam zoo omverwacht en zoo overbluffend luid, dat ik den kostbaren ring van schrik bijna losliet. „Wat is er? Waar ben je?" ,,Hier!" riep ik, opeens een en al opwinding. „Hier! In het water! Vlak bij den muur!" „Hou je dan maar vast", beval een ruwe, bemoedigende stem. „Hou-je dan maar vast. Ik ben d'r zoo. Van ergens aan mijn rechter- hand kwam het plassen en het stroeve piepen van roeiriemen. Met geen woordea kan ik den indruk, dien dat geluid op me maakte, beschrjjven. Al dichter en dichter bij kwam het en ondertusschen klemde ik me met vin- gers, waarin ik geen gervoel meer had, aan den ring vast en streed ik helfhalftig tegen een steeds sterker wordend gevoel van flauw DE VRIJHEIDSBOND. Zaterdag 23 Sept. a.s. zal eene vergadering van den partijraad van den Vrjjheidsibond gehouden worden in het Carltonhotel te Am sterdam, waar een drietal inleidingen gehou den zullen worden over liberalisme, fascisme en nationaal-socialisme, door de heeren Mr. G. A. Boon, prof. dr. B. D. Eerdmans en prof, mr. C. W. de Vries. GROOTE AANVOER VAN YISCH. Maandag heeft de Ryksvischafslag te Umuiden een zeer grooten aanvoer van visch te verwerken gehad. Voor de hallen lagen Zondagavond 17 treilers, waarvan 15 IJmui- densche en 2 Duitsche. Van de 2 Duitschers had 6£n versche visch aan boord, de ander 900 manden haring. De 17 schepen hadden gezamenlijk circa 8000 manden visch. Bjjna alle deden zeer korte reizen. Er zijn erbij, die Dindsdag of Woensdag der vorige week naar zee zijn gegaan en nu binnen zijn met 600 manden visch. Tengevolg§ van den grooten aanvoer zu'len de visohprijzen vermoedelijik dalen. Bovendien waren er 4 Katwijker loggers binnen en voorts nog 7 stoomtreilers, waarvan 6 IJmuider en 1 Duitsche. Deze 7 schepen hebben echter aan de Zuidzijde vastgemaakt en zouden waarschijnlijk hun vangst eerst gisteren verkoopen. Zij hebben samen 4000 manden visch aan boord, zoodat er Zondag 24 schepen zijn binnengekomen met een vangst van in totaal 12.000 manden visch, of gemid- deld 600 manden per schip. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot verhooging van het IVe hoofd- stuk der Rijksbegrooting voor 1933 .(Voor- loopige niet-opheffing van gerechten.) Bij dit wetsontwerp wordt een verhooging van het eindcijfer van het hoofdstuk voorge- steld met 222.825. Getracht zal worden bij de samenstelling der Regularisatiewet 1933 zooveel mogelijk compensatie van het boven-" genoemde bedrag te vinden. Bij de raming der begrooting voor '33 was rekening gehouden met de omstandigheid, dat verwaoht kon worden, dat in den loop van 1933 eeei aan tal rechtbanken en kantonge- rechten zouden worden ontbonden. Nu ten aanzien van deze verwachte ontbinding een toestand van cnzekerheid is ingetreden, be- hoorende betreffende begrootingsposten, arti kel 8 (personeel rechtbanken) en artikel 10 (personeel kantongerechteo)weder te wor den verhoogd. Deze artikelen waren vermin derd onderscheidelijk met f 166.000 en 155.000. Met het oog evenwel op de omstandigheid, dat de vervulling van verschillende bestaande en alsnog open te vallen vacatures wodt aan- gehouden in vertband met" de aanhangige ont- werpen van wet tot ontbinding van recht banken en kantongerechten, behoeft verhoo ging met laatstgenoemde bedragen niet plaats te hebben, doch kan worden volstaan, voor wat artikel 8 betreft met een verhoo ging van 132.000. Voorts worden nog enkele andere posten weder verhoogd. GEHEIMHOUDIN1G BIJ DE P.T.T. In verband met het feit, dat in den laat- sten tijd zich opnieuw gevallen hebben voor- gedaan, waarin van de zijde van het Rijks- personeel, met verzaking van de geheimhou- dingsverplichting, mededeelingen of gegevens zijn verstrekt omtrent voorgenomen of in voor- bereiding zijnde plannen of maatregelen der regeering, aan personen of instanties, die tot kennisneming daarvan niet of vooralsnog niet bevoegd waren wordt 't geheele Rijksper- soneel en bij dezen het personeel bij het vallen. Eindelijk, juist toen ik wanhopig bij me zelf vaststelde, dat ik het geen seconde langer kon volhouden, priemde een zwak. gelig schijnsel door de waizige donkerte heen. De spookachtige silhouet van een sloep dook uit den mist op en vo6r ik besefte, wat er met me gebeurde, greep een krachtige hand me bij mijn elleboog en trok me in de boot. Ik kwam op de natte bodemplanken terecht, waar ik dankbaar maar volkomen hulpeloos. naar lucht lag te happen als een pas opge- haalde visch. ,,Da's net op het nippertje, hd maat?" in- formeerde de ruwe stem. Ik zag het gelige schijnsel van een lantaren vlak boiven mijn hoofd en in dat schijnsel een verweerd gezicht, half verscholen onder een Zuidwester, dat me critisch bekeek. „Een slok rum da's 't eerste, wa-je noo- dig hebt", besliste de stem. ,,Hier, neem d'r eentje, dat breng je zoo boven Jan". Met die woorden haalde bij een kleiue zwarte flesch uit den zak van zijn oliejas, knielde naast me neer en stak den hals in mijn mond. De inhoud was sterke alcohol en als medicament had het een magische uit- werking. Proestend en happend naar lucht kwam ik overeind. De eigenaar van de flesch drukte de kurk er weer in en keek me met een goedkeurenden glimlach aan. „Geen beter middel dan een slok rum. orakelde hy. ,,D'r loopen d'r heel wat ge- zond van lijf en leden rond, die al lang hart- stikke dood zouen zijn, als die ver... geheel- onthouders d'rlui zin kregen". Half versuft als ik was probeerde ik hem te bedanken, maar door een fermen klap op mijn schouder, maakte hij daaraan een eind. „In orde, maat. Je bent niet de eerste dien 'k hier uit 't water gevischt hebnee vast niet". Hij liet de flesch in zijn zak verdwijncn, nam me met zijn groote, ruwe knuisten onder njijn oksels en heesch me op een van de bankjes. „Gewoon een ratteval als 't mist", ver- Ingez. Med. Staatsbedryf der P.T.T. nogmaals opmerk- zaam gemaakt op zijn verplichting tot ge- heimhouding van hetgeen den ambtenaar of arbeider in zg'n ambt of betrekking is ter ken nis gekomen, zulks onder mededeeling, dat genoemd personeel, bij niet nakoming dezer verplichting zich schuldig maakt aan emstig plichtsverzuim en dientengevolge zich bloot- stelt aan een bestraffing met de disciplinaire straf van onvoorwaardelijk ontslag. UIT DE R.K. STAATSPARTIJ. Het Maandblad der R.K. Staatspartij her- innert er aan, dat het partijbestuur in zijn ver gadering van 4 Februari 1933 besloten had een commissie in te stellen die tot taak zou hebben de samenstelling van een staatkundig beginsel-program naar roomsch-katholieke op- vatting voor te bereiden en een zoodanig pro gram, van een toelichting voorzien, aan het partybestuur voor te leggen. Het partijbestuur stelde bij dit besluit voor- op de in den loop der jaren steeds dringender gevoelde behoefte der partij aan een staat kundig beginsel-program, waarin zijn neerge- legd de algemeene beginselen en richtlijnen, naar roomsch-katholiek-staatkundige opvat- ting, welke op het gebied der practische staat- kunde in al haar onderdeelen, zoowel voor de R.K. Staatspartij by de periodieke opstelling van een z.g. program van actie zooals het partijreglement die veronderstelt in art. 15 jo. art. 2 sub b als voor hare vertegen- woordigers in de Staten-Generaal, richting- en leidinggevend behooren te zijn. De vervroegde verkiezing van de leden van de Tweede Kamer tengevolge van het besluit van 15 Februari 1933 tot ontbinding van die Kamer heeft het partybestuur gedurende eeni- gen tyd verhinderd aan zijn besluit van 4 Februari uitvoering te geven. Zoodra het na afloop van den veeleischenden verkiezingstijd mogelijk was de uitvoering van bovenstaand besluit weer op te nemen, heeft het P.B. de samenstelling van deze commissie ter hand genomen. De commissie is als volgt samengesteld Prof. Mr. P. J. M. Aalberse, voorzitter van de katholieke fractie van de Tweede Kamer en van den Partijraad der R.K. Staatspartij, voorzitter der commissie. Mr. C. M. J. F. Goseling, lid der Tweede Kamer, voorzitter van het bestuur der R.K. Staatspartij, onder-voorzitter der commissie. Prof. Mag. Dr. J. B. Kors O.P., hoogleeraar klaarde hij, „en dat heb ik ze al honderd keer verteld. Ze zouen d'r eigenlijk een ket- ting langs moeten maken, maar dat vertik- ken ze. 't Ken hun niks schelen, als d'r een verdrimkt, zoolang ze 't zelf maar niet benne". Hg nam de lantaarn en zette haar in den voorsteven. „Waar mot je naar toe, maat?" vroeg mijn redder. Met inspanning van alle krachten drong ik de versuffing terug, die me besloop. „Weet je de ,,Neptunus" vroeg ik. „Vanmorgen is ze binnengekomen". „De Neptunus"!" herhaalde ^hij. ,,Dat zou ik denken. Die leit hier vlakibij". „Ik ben de tweede stuurman van de „Nep- tunus'", zei ik zwakjes, ,,en ik zal je heel dankbaar zijn, als je me even aan boord wilt brengen. Ik beb een stevigea tik op mijn hoofd gehad en ik voel me half suf". ,,Hou u maar kalm, meneer ik maak t' wel in orde", was het antwoord, op een toon, waaruit opeens al het gemeenzame verdwe- nen was. ,,BIijft u maar stil zitten. Binaen een paar minuten benne we d'r". Hij greep zijn riemen en het volgende oogenblik gleden we vlug door den mist in de schaduw van den havenmuur. Ik hield me met moeite oevreind en overdacht suffig, met mijn oogen op zijn vocfcruit-achteruit bewegende figuur, hoe lang het zou duren, voor ik van het bankje gleed en op den bodem kwam te liggen. Ik herinner me nog flauw, dat we op een gegeiven oogenblik onder aan een hooge, glib berige trap aanlegden en dat ik, gesteund door den gespierden arm van mijn metgezel, zwakjes de donkere treden opstrompelde. En daarna kwam een eindelooze tocht orver glimmende keien, tot eindelijk! de mist in een gelen nevel o>verging en ik den hoogen romp van de Neptunus' uit de grauwe don kerte zag opdoemen. (Wordt vervo-lgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 1