S F 0 T. AUTO TEGEN EEN BOOM GEBOTST. VLISSINGEN. IJZENDIJKE. RECHTSZAKEN. VOHTRAL. hoogd konden worden. Dit brengt tal van bedrijven in moeilqkheden. Naast deze moei- lijkheuen met ae proaucenten, Komen ae moei lijkheden met de tusschenpersonen, de winkel- bedrijven. Om den blauwen adelaar te mogen toonen, moeten ook zij hun personeel uitbrei- den met beboud van behoorlijke grondloonen ©n zonider verhooging van hun verkoopsprij- zen. Dat gaat niet zonder verlies. Volgens Johnson en zijn medewerkers van de National Recovery Administration (N.R.A.) zal, als de zaak maar eenmaal marcheert, het verlies ruimschoots worden ingehaald. Uit den aard der zaak is geen enkel winkelbedrijf er op ge- steld met verlies te werken, in de hoop, doch zonder zekerheid, dat dit verlies weldra in winst zal verkeeren. Voor de groote zaken is het echter althans mogelijk gedurende korter of langer tijd een proef te wagen, er zijn ech ter tal van zaken, en daaronder vallen vrijwel alle kleine, die geenerlei verlies kunnen dra- gen, daar de malaise hun weerstand al totaal heeft opgeslurpt. Toonen zij echter den blau wen adlaar niet in hun etalages dan gaat het publiek hen voorbij en zijn zij evenzeer ten doode opgeschreven. Bedenkt men hierbij, dat ©Ike wedenverkooper, die verdwijnt, de kans op verhooging van den afzet voor de fabrikan- ten vermindert, dan ziet men in welk een netelige kiwestie dit vormt. De derde schakel ten slotte, na producent en tusschenpersoon, de consument, toont nog geen teekenen van verhoogde koopkracht. Het aantal werkloozen bedraagt nog steeds twaalf a dertien millioen en begint teekenen van omgeduld te geven. De vele stakjngen in de bedrijven, waar de patroons naar het oordeel van de werklieden den geest van de actie tot nationaal herstel niet verstaan, werkt ook niet mee tot verhooging van de koopkracht. Alle pogingen om meer geld on- der de menschen te brengen ter stimulatie van koop en verkoop hebben tot dusver gefaald. Er is, ondanks de verminderde waarde van den dollar, thans minder geld in omloop dan in het begin des jaars. Op 4 Maart bedroeg de geldomloop 4.200 millioen dollar, het bank- deposito 15.900 millioen, totaal 20.100 mil lioen, thans zijn deze cqfers 3000 millioen, 15.500 millioen en 18.500 millioen. Dat is dus een ferme achteruitgang. Onder deze omstandigheden is het te begrij- pen, dat de aandrang tot inflatie toeneemt. Het wekeljjksche overzicht van de Federal Reserve Banks, dat Vrijdag verschenen is, toont dat deze banken de afgeloopen week voor 35 millioen dollar staatsobligaties heb ben ingekocht, wat meer dan drde maal zoo- veel is dan men den laatsten tijd gewoon was, toen men zich tot 10 millioen 's weeks be- perkte. Men schrijft zulks toe eensdeels aan den roep om inflatie, anderdeels aan den aan drang van Johnson om de crediet gelegenheid voor de bedrijven, die door de toepassing der „code" moeilijkheden ondervinden te verrui- men. Vroegere ervaringen geven evenwel recht te twijfelen aan de doeltreffendheid van het thans toegepaste middel. De inflationis- ten verdubbelden hun pogingen reeds; zij zien him tijd reeds aangebroken. "De beslissing ligt echter bij den president en Roosevelt blijft nog steeds aarzelen zijn bevoegdheden ten deze te gebruiken. Inderdaad is de herstelactie, al mogen haar resultaten aanvankelijk niet aan het doel beantwoorden, nog van te recenten datum om bij de thans ondervonden moeilijk heden al van een mislukking te spreken of zijn toevlucht te nemen tot een uiterste mid- del, dat heel verleidelijk mag schijnen zoolang men het nog in reserve heeft, maar dat bij toepassing, naar de ervaring in Europeesche landen opgedaan leert, allerlei onvermoede tegenslagen met zich brengt. Ook vergete men niet, dat aan het programma van werk- verschaffing, waarvoor een crediet van 3.300 millioen dollar beschikbaar is, nog slechts een begin van uitvoering is gegeven. Men is niet tegen inflatie, daar de president uitdrukkelijk volmacht heeft dit middel toe te passen, doch men aarzelt zich te begeven op een weg waar het einde niet van is te voorzien. HET OOSTENRIJKSCHE VRAAGSTUK. Het Oostenrijksche vraagstuk blijft, schrijft de N. R. Crt., de gemoederen ki Europa bezig houden. De bespreking tusschen Mussolini en Dollfuss heeft het weer in het middenpunt der belangstelling geplaatst en "Van alle kan- ten komea beschouwingen en veronderstellin- gen los. In Duitschland hecht men bijzondere beteekenis aan de geruchten over een bijeen- komst van de vier mogendheden, die 't Euro peesche verdrag geteekend hebben. Uit het communique over het onderhoud te Riccione leest men te Berlijm, dat het denkbeeld om de zaak voor den Volkenibond te brengen door Mussolini is verworpen en dat hij het vraag stuk van de oeconomische positie in Midden- Europa te berde wil brengen op grond van artikel 4 van het viermogendhedenverdrag, waarin de onderteekenaars uiting geven aan hun bedoeling overleg te plegen over alle oeconomische vraagstukken, die van gemeen- schappelijk belang zijn voor Europa. Op die manier zou men Duitschland op een onge- zochte wijze, die voor de Kleine Elnteate zoo min mogelijk pijnlijk is, in de besprekingen kunnen betrekken. Daar men in Frankrijk, blijkens uitlatingen van de Temps, in elk ge- val bij de oplossing van het Midden-Europee- sche vraagstuk Engeland en Frankrijk een woordje mee wil laten spreken ziji zijn immers ook borgen voor het vredesverdrag, dat de aansluiting van Oostenrijk bij Duitsch land uitdrukkelijk verbiedt zou dit inder daad een oplossing zijn. De vraag dringt zich echter op of men wel tot October wachten kan met die bijeenkomst, zooals het bericht dien- aangaande zeide. Als men het programma van het nieuwe nationalistdsche front in Oostenrijk, dat vice- kanselier Winkler heeft geschapen als tegen- wicht tegcn het vaderlandsche front van Dollfuss leest, wrijft men zich inderdaad de oogen uit. Het was bekend, dat de platte- landers, tot wier aanvoerder Winkler be- hoort, in de regeering de voorstanders waren van een pro-Duitsche koers en daarom ook de nazi's de hand boven het hoofd hielden. Thans blijken zij zich echter vrijwel met de nazi's te vereenzelvigen. Een dergelijke toe- stand is natuurljjk onhoudbaar. Dat moet op een splitsing uitloopen. Dan zou men er ook in de binnenlandsche politiek zuiverder voor- staan. De kring rond Dollfuss en Starhem- toerg, den voomaamsten exponent van de anti- nazikoers buiten de regeering, wordt intus- schen steeds kleiner. De propaganda tegen hen van Duitsche zijde gaat onverdroten voort. Zullen zij zich tegen dit alles in kun nen handhaven? Men verzekerde onlangs, dat er dag en nacht te Asperen een vliegtuig voor Dollfuss gereed stond; om hem de vlucht mogelijk te maken, zeiden zijn vijanden. -Als men nagaat, dat Dollfuss als zoovele moder- ne regeerders herhaaldelijk van het vliegtuig voor reizen en bezoeken buiten Ween en ge- bruik maakt en ook naar Italie gegaan is per vliegtuig, kan men het feit aanvaarden, zonder het den uitleg te doen. Als Winkler c.s. echter de regeering den rug toekeeren zou inderdaad het oogenblik voor een vlucht wel eens kunnen aanbreken. Men mag niet vergeten, dat de toestand in Oostenrijk, die na den oorlog nooit rooskleurig is geweest, thans, nu de maatregelen der naizi's het vreemdelingenverkeer, dat voor zijn bestaan op de Duitschers was aangewe- zen, vrijwel geheel verlamd hebben, al bijizon- der somber is. Dat geeft den nazi's bij hun propaganda een welkomen steun. Er loopen nu weer geruchten, dat de Fransche en En- gelsche tranche van de leening voor Oosten rijk eindelijk los zullen komen. Als dat snel geschiedt, kan het misschien Dollfuss over de moeilijkheden van den zomer, die nog steeds wassen, heenhelpen, zoodat hij zich inderdaad tot October kan staande houden. Er zou ook nog een andere weg zijn, waar- langs de huidige regeering minus Winkler haar positie kon versterken; dien van het samengaan met de socialisten. De gelegen heid daartoe scheen echter eenige maanden geleden heel wat beter dan thans, nu men weer van nieuwe maatregelen tegen de mar- xisten praat om hen uit hun laatste bolwerk, het Weensche stadhuis, te verdrijven. Een dergelijke strijd naar twee fronten, het natio- nalistische en marxistische, moet echter voor de regeering in haar huidige positie te zwaar worden, en zou wel eens kunnen uitloopen op een strijd tusschen die beide fronten recht- streeks, waarbij het vaderlandsche front zou worden doodgedrukt en de beste kansen zou- den komen aan nationalistischen kant. Het Duitsch-Oostenrijksche conflict is voor Europa een netelige zaak. Een oplossing in dien zin, dat Oostenrijk van binnen uit aan den druk der nazi's toegeeft, zou haar echter nog veel neteliger maken. Nu kunnen de tegenstanders van de aansluiting zich er nog op beroepen, dat zij Oostenrijk steunen in zijn heroischen strijd tegen een overmachtigen vijand, schaart het zich uit eigen aandrift aan de zijde van dien vijand, dan zou men zich niet alleen tegen Duitschland maar ook tegen Oostenrijk zelf moeten keeren. De toe passing van het oeconomische redmiddel zou in zoo'n geval op schier onoverkomelijkheden stuiten. Het geld, dat men Oostenrijk leende, zou men tegen zichzelf gebruikt zien en bracht' men een gedwongen verbond van Oos tenrijk met de overige Donaustaten tot stand dan zou men daarmee de deur openen voor een verwoede nazicampagne in de landen der Kleine Entente, Tsjecho-Slowakqe voorop, ge- volgd door Zevenbergen en de vroegere Oos tenrijksche en Hongaarsche gebieden van het huidige Zuid-Slavie. Zelfs de kwestde van Zuid-Tirol zou weer in een acuut stadium kunnen treden. Het is daarom niet alleen voor Italie, maar •ook voor de Kleine Entente en zijn Franschen bondgenoot van het grootste belang Dollfuss op de been te houden. De kans dat men hier- tn slagen zal, wordt intusschen met elken dag dat daadwerkelijke steun uitblijft geringer. Als er ooit peiuculum in mora is geweest, is het thans. DE NAZI'S TEGEN HET STER-STELSEL. De Filmkamer heeft, volgens de N.S.K. het besluit genomen, dat in de toekomst het niet meer mogelijk zal zijn, dat een hoofdrolspeler zijn medewerking aan een film afhankelijk stelt van het noemen van zijn naam in den titel van de film. Ook zal een einde komen aan het verschijnsel, dat den enkele naam sterk naar voren wordt gebracht tegenover de anderen; een instelling welke er toe zou hebben bijgedragen de cultureele en artis- tieke zijde van het filmwezen in oude banen te leiden. Bij het tooneel zou het overigens niet veel beter zijn, volgens de N.S.K. HAKENKRUISVLAG IN KATHOIJTJKE KERKEN. De Germania meldt uit Freiburg, dat het aartsbisschoppelijk Ordinariaat een besluit heeft gepuibliceerd volgens hetwelk er geen kerkelijke bezwaren bestaan om de vaandels en symbolen der nationaal-socialistische par- tij in de katholieke kerken toe te laten en de opstelling ervan in kerken te veroorloven. De geestelijkheid heeft opdracht gekregen dengenen, die dergelijke partij-teekenen naar een godsdienstoefening meebrengen, geen moeilijkheden in den weg te leggen. HET EINDE VAN DE SCHLPPERSSTAKING IN FRANKRIJK. De algemeene vergadering van de stakende binnenschippers in den sector Chauny heeft met eenparige stemmen de voorstellen van den minister van openbare werken tot bijleg- ging van het geschil aangenomen. De schip- pers zien alle eischen ingewilligd, behalve dien van afschaffing van den nachtarbeid. Gistermiddag kwam het heele stakings- comite eveneens te Chauny bijeen om een be sluit te nemen voor alle kanalen. Men besloot, dat de schippers Zondagmid- dag zelf de versperringen zullen opruimen en dat men Maandagochtend om 6 uur zou gaain varen. EEN „ZEESLAG" DIE NIET DOORGING. In den strijd tegen de stakende binnen schippers schijnt, dank zij het vastberaden op- treden der regeering, ook te Eragny de zege aan den kant der autoriteiten te zullen zijn. Vrijdagavond om zeven uur verschenen de prefect van het departement Seine-et-Oise, die de stakende schippers na een kort onderhoud sommeerde, am de geweldige, negentien rijen breede versperring van aken uit elkaar te halen. De schippers verzochten den prefect hun uitstel toe te staan, daar zij eerst met de stakingsleiding wilden beraadslagen, doch dit verzoek werd door den prefect met beslistheid van de hand gewezen. Na dit antwoord van den prefect begaven de schippers zich naar hun kooien. Onder leiding van den prefect werden daar- op de 200 aken door de aan den oever opge- stelde afdeelingen gendarmerie bestormd en bezet. Er bevond zich niemand aan dek en in- oidenten hebben zich dan ook, voor zooyer tot dusver bekend, niet voorgedaan. Onmiddellijk is een aanvang gemaakt met de werkzaamheden, om de aken uit elkaar te halen. Aan den oever werden eenige reus- achtige zoeklichten geplaatst, ten einde ver- rassingen te voorkomen. Tevens waren twee stukken „geschut" in stelling gebracht, t.w. twee groote pompen, die zoo noodig de schip pers met een capaciteit van 300 kubieke meter per uur hadden kunnen bestoken. Het was evenwel niet noodig, het „vuur" te openen, tot groote teleurstelling van het talrijke publiek, dat aan den oever der Oise was samenge- stroomd, ten einde van den verwachten zee- slag getuige te zijn. Laat op den avond werd het opruimingswerk gestaakt. Het zou den volgenden ochtend wor den voortgezet, waama de aken zouden wor den weggesleept. EEN LAND ZONDER WERIKLOOSHEID. Dr. Mossimson, een der gedelegeerden van T-l Aviv, gaf aan den Journal-correspondent te Praag de volgende beschrijving van het in Palestina door de Joden verrichte opbouw- werk: De crisis heeft zich nog niet in het land van Israel vertoond. Er is geen werkloosheid en geen overproductie. Deze bevoorrechte toe- stand vloeit voort uit de oordeelkundige voor- zorgen, die wij bij de immigratie nemen. Het hinnenkomen des lands is slechts toegestaan aan Joden, die over minstens 1000 pond ster ling beschikken. Indien het echter vaklieden zijn, die een vak kennen, dat voor de gemeen- schap noodig is, is 250 of 500 pond voldoende. Ik ben ongeveer 25 jaar geleden in Pale stina gekomen, ging dr. Mossinson voort. In dien tijd zag men Arabische vrouwen en ezels naast elkaar voor'den ploeg vastgebonden. De komst der Joden in het land heeft er aaoizieinlijk toe bijgedragen om den toestand van de inheemsche bevolking te verbeteren. Er moet nog veel gedaan worden, maar het oogenblik is wellicht niet verre meer, dat alle landerijan met modeme landbouwmachines zullen bewerkt worden inplaats van met be- hulp van kameelen. Ons groot-bedrijf vormen de sinaasappel- plantages. Ook andere zuidvruchten worden gekweekt. Wij hebben cement-, zeep-, olie- fabrieken en spinnerijen. Vorig jaar hebben wij naar Irak en Syrie 3 millioen paar kousen en naar de geheele wereld 5% millioen kisten sinaasappelen ge- zonden. Tel Aviv telde in 1909 dertig huizen. Het was een armoedig plaatsje op de duinen aan den zeekant. Thans heeft het 70.000 inwoners. Haiffa zal nog tot grooter bloei komen, daar zal de Engelsche oliepijpleiding uit Mossoel worden heengeleid. Wij verkrijgen potasch en talrijke chemi- sche producten uit het water van de Doode Zee. Op den Oostelijken oever van de Jor- daan worden groote hydro-electrische fabrie- ken opgericht." TER NEUZEN, 28 Augustus 1933. DE VERJAARDAG VAN H. M. DE KONINGIN. De Directeur van het Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor alhier maakt bekend, dat het postkantoor en de hulpkantoren op 31 Augus tus a.s., den verjaardag van H.M. de Koningin, voor het publiek slechts tot 14 uur geopend zullen zqn. Voorts zullen die kantoren op genoemden dag gesloten zijn voor de behandeling van; postwissels (met uitzondering van telegra- fischej, postbewijzen, quitantieo, belasting- betalingen, pasmunt en girozaken (met uit zondering van die met spoedbehandeling). VANDALISME? OF Verleden jaar werd bij een bewoner van de Scheldekade tijdens diens vacantie de deur zijner woning met een hard voorwerp der- mate beschadigd, dat de deur naar wij ver- namen gedeeltelijk moest worden vemieuwd. Thans is genoemde bewoner weer met vacan tie en weer prijken( J twee groote krassen op de deur. Moet hier van vandalisme ge- sproken worden ofWij hopen dat het de politie gelukken moge de held (en) hier- van op te sporen. ARMEN GEBROKEN. Gistermorgen viel een zoontje van S. van de trap, met het gevolg dat een arm gebroken werd. Een 11-jarig jongetje van van W. brak in het Wandelpark bij het spelen op een der banken op twee plaatsen zijn arm. 2e EXTRA TREIN NAAR BEAURAING EJ" DINANT. De directie der spoorweg maatschapp(j MechelenTer Neuzen heeft blijkens achter- staande advertentie op 5 Sept. a.s. een 2de extratrein naar Beauraing en Dinant inge- richt in overleg met de Z.V.T.M., welke laat ste uit verschillende richtingen extra-trams zal inleggen om de reizigers aan- en af te voeren. De reizigers voor Dinant zullen zoo- veel mogelijk in afzonderljjke afdeelingen reizen. Inschrijvingen worden aangenomen in alle spoor- en tramstations in Z.-Vlaarrderen tot en met 2 September a.s. GEMEENTEUJKE- EN DISTRICTS- ARBEIDSBEURS. De gemeentelijke- en districts-arbeidsbeurs alhier is met ingang van 1 Sept. geopend: Voor werkgevers: Elken werkdag van 8%12%, 1417 en 1819 uur. Zaterdags van 8%12% uur. Voor werkzoekenden: a. Mannen: elken werkdag van 8%10 en van 1819 uur. Zaterdags van 8%10 uur. b, Vrouwen: elken werkdag van 1617 uur, behalve Zaterdags. De uren voor het stempelen in verband met de uitkeeringen, blijven ongewijzigd. EXAMEN VOOR WATERBOUWKUNDIG OPZICHTER. Voor het examen voor waterbouwkundig opzichter aan het Zeeuwsch Technisch Insti- tuut, slaagden de volgende candidaten: A. van Luik, Ter Neuzen; J. Wisse, Zaam- slag; J. M. de Coninck, Goes; K. Dekker Westkapelle; J. Goedbloed, Kloetinge; J. Hoogesteger, Ritthem; J. de Jonge, Goes; D. J. Koets, Kortgene; J. A. Leijs, Kapelle; J. J. Manni, Middelburg; C. Markusse, Kortgene; K. Minderhoud, Westkapelle; L. G. Pikkaart, Ellewoutsdqk; K. Sanderse, Westkapelle; A. M. v. Schaick, Wolfaartsdijk; C. M. Schrijver, Heinkenszand; A. Sanit, 's Heerenhoek; J. C. Steketee, Driewegen; P. Verheijke, Ellewouts- dijk; J. Verschuure, Wemeldinge; A. Versteeg, Zierikzee; A. A. Weijms, Wolfaartsdijk. LANDDAG VAN DEN BIJZONDEREN VRIJWILLIGEN LANDSTORM TE HULST. Te Hulst is Zaterdag een landdag gehouden van den bijzonderen vrijwilligen landstorm, speciaal voor de afdeelingen in Zeeuwsch- Vlaanderen, doch ook andere afdeelingen uit Zeeland hadden een afvaardiging gezonden. zoodat 90 van de 103 afdeelingen in Zeeland aanwezig waren. Deze afdeelingen tellen ruim 3000 leden, onder wie 50 officieren. Voor dezen landdag hadden zich naar Z.- Vlaanderen begeven: de minister van defensie mr. dr. Deckers, de voorzitter van de natio- nale landstorm kolonel H. de Jongh, de coan- missaris der Koningin in de provincie Zee- land, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford. Deze autoriteiten brachten een bezoek aan den 's ochtends gehouden schietwedstrijden. Om half twaalf uur had ten gemeentehuize de ontvangst plaats, waarbij de heer B. A. T. M. Truffino, burgemeester van Hulst, den voor zitter van den landdag, de autoriteiten wel- kom heette. Spr. bracht den minister hulde voor zijn houding inzake het gebeurde op de Zeven Provincien. Minister Deckers bracht namens alle aanwezigen dank voor de ont vangst. Hij herinnerde er aan, hoe hij 14 h 15 jaar geleden direct veel steun gevonden heeft bij zijn streven tot oprichting van den bijzonderen vrijwilligen landstorm. Zeeland staat met zijn aantal leden thans ver boven het gemiddelde, dank zij vooral het werk van den provincialen secretaris den heer P. G. Laemoes. Aan de daama volgende maaltrjd heeft de heer Duymaer van Twist een dronk ingesteld op de Koningin, wat met het zingen van het Wilhelmus werd bezegeld. Een groot aantal landstormers heeft daama met 30 vaandels en vlaggen voor de pui van 't stadhuis staan- i de autoriteiten gedefileerd onder commando van den commandant van het verband Zee- land, overste H. Bierman uit Middelburg. Op het terrein buiten de Bagijnenpoort had de eigenlijke landdag plaats, die werd geopend door den heer Truffino. De heer Duymaer van Twist was de eerste die de landstormers toesprak. De commissaris der Koningin merkte op, dat men ons volk in drie deelen verdeeld kan zien, ten eerste zij die het gezag willen steunen met hun persoon, ten tweede zij, die er alles aan doen om het gezag te ondermij- nen en ten derde de lauwhartigen, die veel meer moeite bezorgen dan de communisten omdat men tegen hen meer actief kan op- treden. Spr. bracht hulde aan de heeren Bierman en Laernoes voor hetgeen zij voor het insti- tuut in Zeeland doen. Tenslotte sprak de heer J. W. Vienings, burgemeester van Clinge, een rede uit over de gezagskwestie. Vervolgens hebben mannen van de marine- opleiding te Vlissingen en leden van het vrij- willige landstormcorps motordienst, afdeeling Zeeland, demonstraties gegeven. Bij de schietwedstrijden behaalden de vol gende afdeelingen prijzen: Axel met een gemiddelde van 332/3 punten; Hulst met 315/a; Nieuw-Namen met 31%; Zuidzande met 31i/3Oostburg met 30%; BreSkens met 30i/3; St. Jansteen met 29, IJzendijke met 28%. 's Avonds hielden concerten en vuurwerk velen nog langen tijd in feestelijke stemming bijeen. Zaterdagmorgen omstreeks twaalf uur is op den Veerschen weg tusschen Middelburg en Veere met tamelrjk groote snelheid een auto, komende uit de richting Middelburg bestuurd door den heer A. P., uit Driebergen, doordat plotseling een achterband sprong, tegen een boom gebotst. Van de vijf passa- giers werden twee dames, doohters van den heer P. gewond, waarvan een vrij emstig. De overige pasagiers liepen schaafwonden op. De twee gewonde dames zijn per ziekenauto naar het gasthuis te Middelburg vervoerd. De auto was aan de linkerzijde zwaar be schadigd. NIEUWE HOOGLEERAREN. De generate synode der Geref. Kerken te Middelburg vergaderd, benoemde Vrijdag- middag 25 Augustus tot hoogleeraren te feampen in de vacaturen prof. dr. A. C. Honig, die wegens het bereiken van hoogen leeftijd aftreedt en prof. dr. H. Bouwman, die in den loop van den cursus overleed, voor dogmatiek en aanverwante vakken dr. K. Schilder, thans predikant te RotterdamDelfshaven, en voor kerkgeschiedenis en kerkreoht ds. mr. G. M. den Hartogh, thans predikant te Hazerswoude. Prof. dr. K. Schilder werd geboren 19 Dec. 1890 en is dus thans 42 jaar. Hij studeerde aan de Theologische School te Kampen, werd candidaat 22 Januari 1914, en stond vervol gens als predikant te Ambt-Vollenhoven, Vlaardingen, Gorinchem, Oegstgeest en Rot terdamDelfshaven. Het aantal werken, dat prof. dr. Schilder publiceerde, is zeer beduidend. In zijn dis- sertatie, waarop hij 3 Maart 1933 te Erlangen in Beieren promoveerde, getiteld ,,Zur Be- griffsgeschichte des Paradoxon", een lijvig werk van 472 bladzijden, geeft naar Duitsche zede de promovendus een lijst van zijn wer ken als deel van zijn „levensloop". De lijst besomt vier bladzijden. De pen van den nieuwen professor is zeer vruchtbaar geble- ken en zal ongetwijfeld bij de nieuwe roeping die den actieven geleerde ten deel thans viel, in activiteit niet vertragen. Zijn bekendste werken zijn ,,B(j dichters en schriftgeleer- den", 1927 .Tusschen ja en neen", 1929, „Ohristus in zijn lijden", 3 deelen, 1930. Prof. mr. G. M. den Hartogh werd geboren 19 April 1899 en is alzoo thans 34 jaar oud. Hij werd candidaat in 1928 en stond als pre dikant sinds 3 Maart 1929 te Hazerswoude. Prof. Den Hartogh verwierf vooral naam als medewerker aan de uitgaven van de Dr. A. Kuyperstiehting te Den Haag als kenner met name van de historie en het recht in verband met de oprichting en het leven der anti-revo- lutionaire partij. Met prof. Den Hartogh doet een geschoold jurist, tevens geschoold theoloog, aan de Theologische School als hoogleeraar intree. Het moet voor het docee- ren van het kerkrecht een belangrijke en gunstige factor geacht worden, dat de nieuwe kerkrechthoogleeraar, tevens adviseur in tal van moeilijke rechtsproblemen van het ker- kelijk leven, het rechtsleven en de rechts- practijk van het seculier erf kent. Het corps hoogleeraren aan de Theolo gische School te Kampen is door deze beide bemoemingen weer volledig. R. K. KERKEN. De Bisschop van Breda heeft benoemd tot kapelaan: te Sluis den Weleerwaanden heer C. Knipscheer, priester van het Seminarie; te Lamswaarde den Weleerwaarden heer Gijsb. Verhulst, priester van het Seminarie; te Aardenburg den Weleerwaarden heer Hadz Lazeroms, priester vein het Seminarie; te St. Jansteen den Weleerwaarden heer L. Kock, priester van het Seminarie. DE ZEEUWSCHE LUCHTLIJN. Naar de Midd. Crt. vemeemt is thans be- sloten, dat de Zeeuwsche luchtlijn na 18 Sep tember a.s. niet zal worden stil gelegd. Het maakt nog slechts een punt van overweging uit, of na dien datum driemaal per week, dan wel elken dag zal worden gevlogen. Dat de K. L. M. ook na den aanvankelijk gestelden termijn zal doorvliegen, staat reeds vast. EXAMEN COUPEUSE. Geslaagd te 's Gravenhage voor 't examen coupeuse, vanwege de R. K. Vereeniging tot bevordering van Industrieonderwqs voor meis- jes „St. Anna", mej. A. van Hecke te Sas van Gent. DE AANLEGPLAATS TE HOEDEKENSflERKE. Vrijdagavond is ook de ponton in de nieuwe haven te Hoedekenskerke gearriveerd. Zater dagmorgen heeft men de brug bij hoogwater aan de eene zijde op haar steunpunt gelegd, waarvoor personeel van de bouwers was over- gekomen en Zaterdagavond heeft men bij hoogwater het andere eind der brug op de ponton, die daartoe op hare ligplaats was ge bracht, op de ponton gemonteerd. Er moeten nu nog slechts enkele werkzaamheden voor het afwerken worden verricht, zoodat, naar men qps van bevoegde zijde mededeelde, de ingeitfruikneming spoedig te voorzien is. Uit deze toevoeging aan het bericht over deze aanlegplaats in ons vorig Hummer, dat binnenkort ook de nieuwe veerboot, te Vlissin gen gebouwd, in de vaart zal komen, is door een berichtgever in verschillende bladen medegedeeld, dat die nieuwe veerboot zou ge bouwd zijn naar het model van die varende tusschen VlissingenBreskens. Dit is abso- luut onjuist. De gebouwde nieuwe booten zijn het gewone scheepsmodel, doch met breed en ruim voordek gebouwd. Ze zijn niet ingericht voor koplading. DE RONDVLUCHT 1933. Het was in Twente, waar men moest op- stijgen, dik van de mist, zoodat men zich diet aan den afgesproken starttijd kon houden en de vliegtuigen ook verder onregelmatig zijn aangekomen. Voor zoover wij uit de berich- ten konden nagaan is van het vliegen over Zeeuwsch-Vlaanderen niet veel terecht ge komen en zijn slechts een 5tal toestellen waargenomen. Op het vliegveld te Vlissingen kwam het eerste vliegtuig neer te 12.55. Te half vier startten daar de eerste vliegtuigen voor den tocht naar Haamstede en om 4 uur was het laatste vliegtuig vertrokken. Tegen een tram gereden. Gisterenmiddag waren van het eindpunt van de tram bij het strand extra-trammen ingelegd naar het station voor het vervoer van hen, die met de in de haven liggende pleizierbooten moesten vertrekken. Dit heeft tot een ongeluk geleid. Een dienstibode, die per rijwiel van den Koude- kerkschen weg de Badhuisstraat in wilde slaan, had de tram zien passeeren en dacht, dat de weg vrij was. Z(ji reed dus gewoon verder en juist toen zij van den weg kwam, passeerde weer een tram, waartegen zij aan- reed. Hevig bloedend aan het hoofd is zjj opgenomen en naar Bethesda vervoerd ter behandeling. Tramstoring. Zondagmiddag ontstond een storing in het trambedrijf Vlissingen(Middelburg doordat een draad van de seininrichting op den hoek van de Scheldestraat in aanraking kwam met de bovengrondsche leiding van de tram. Na ruim een half uur kon het tramverkeer weer zijn gewonen voortgang habben. Het oponthoud bracht voor verschillende personen moeilijkheden mede en o.a. moest een autobus er aan te pas komen om een aantal Belgische pleizierreizigers vanaf den wissel bij Souburg tijdig him boot in de haven van Vlissingen te doen halen. Het bestuur der IJzendrjksche winkeliers- vereeniging „Ons Belang" heeft besloten te Uzendijike een winkelweek te houden van 14 tot 22 October. Men herinnert zich, dat in de tweede helft van Mei de controle-beambte van het Hoog- heemraadschap Delftland, de heer A. C. Roth, er in is geslaagd om stroopers van mossel- zaad van strandhoofden te 's Gravenzande, aan te houden. Reeds 9 jaren was er tever- geefsch jacht gemaakt op deze stroopers, die per schokker uit Zeeland kwamen en zich per roeiboot naar de strandhoofden begaven om daar him vemielend werk te doen. Zondagmorgen,' 21 Mei, betrapte hij hen wederom. De stroopers vluchtten met hun roeibooten naar de schokkers, welker ken- teekenen bedekt waren. De heer Roth reed daarop naar den Hoek van Holland, waar hij een sleepboot requireerde en de achtervol- ging van de schokkers op zee voortzette. Tusschen Voome en Putten wist haj de vluchtende vischstroopers in te halen en ze te noodzaken bij te draaien, waama aanhou- ding en verbaliseering volgde. Vorige week is deze zaak zooals wij reeds in ons Woensdagnummer meldden voor ge weest voor de rechtbank te Middelburg. Zes visschers stonden terecht, verdacht van visch- stroopen onder de gemeente 's-Gravenzande. De officier van justitie, die den verbali- santen zijn compliment maakte over de door hen getoonde vasthoudendheid en hun bijzon dere activiteit, waardoor vermoedelijk een einde zal gemaakt zijn aan het beschadigen der strandhoofden van de Westlandsohe kust, door de stroopende Zeeuwsche visschers, eischte tegen de verdaohten T. v. d. B. en A. J. te Bruinisse, resp. een maand gevangenis- straf en 10 of 5 d., plus 1 maand voorwaar- delijk met 3 jaar proeftijd en tegen de ver- dachten A. de M., G. de M. en N. van H. te Philippine, resp. 1 maand gevangenisstraf, 10 of 5 dagen en 1 maand voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. Tegen een vierde ver- dachte, de 16-jarige Ph. R. werd 10 boete geeischt, subs. 1 week tuchtschool en 1 maand tuchtschool voorwaardelijk. TERNEUZEN—D. H. S. 3—2. Wij hebben Zondag met genoegen kennis gemaakt met de Schiedamsche club D.H.S., die, hoewel momenteel in de Derde Klasse spe- lende, een zeer goeden en sympathieken in- druk alhier heeft achtergelaten. De overwin- ning van Temeuzen is verkregen bij het einde van den wedstrijd toen aan de gastheeren een strafschop is toegekend geworden. Het eerste gedeelte van den wedstrijd was voor D.H.S., daar haar aanvallen veel beter waren voorbereid dan die van Terneuzen en zij beschikt over twee goede vleugelspelers. Uit een vrijen trap wordt de bal naar den rechtsbuiten van D.H.S. geplaatst, die direct daarop fraai voorzet en de middenvoor on houdbaar inschiet. De stand is 01 na 5 minuten spelens. Een daarop volgende aan- val wordt door Van de Wege afgeslagen waarop de rechtsbuiten van Terneuzen te scherp voorzet. Nogmaals krijgt Temeuzen een kans als de geheele voorhoede in actie is, doch het schot van Kouwijzer komt tegen de bovenlat terecht. Wanneer D.H.S. een hoekschop wordt toegekend, staat de midden voor ongedekt vlak bij het doel en hij ziet kans den bal met zijn hoofd in het doel te plaatsen 02. Een goed schot van den linksbuiten van 1 er- neuzen kan de doelman der gasten juist nog wegtippen. Als even later de rechtsbuiten van Terneuzen goed voorzet mist de rechts- binnen een prachtkans door vlak voor het doel hoog over te schieten. Na eenige goede aanvallen van D.H.'S. waarbij Dooms reddend optreedt, breekt de rust aan. Dadelijk na de rust wordt door D.H.S. een goede kans tot scoren gemist, waarop een tegenbezoek volgt en ten slotte Laurens doorgeeft naar Dobbeleir, die succes heeft met een hard schot 1—2. Dadelijk daarop krijgt de keeper van D.H.S. een goed schot te keeren, hetgeen hij dan ook niet nalaat. Een hard schot van Laurens kan de rechts achter- speler van D.H.S. nog tot hoekschop verwer-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 2