m .jC-aadsbesluit van 28 Juni 1933, tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1932, voorzien van het bewijs der goedkeuring door gedeputeerde staten. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. $>unt in het manifest, het nationalisme te erkeftfeen-. ,,De natie is een feit. I>e dictaturen hetVbaft dat gevoel tot het wanhopige toege- spitst. *"S<j Het zich concentreeren in nationale oeeo nomie is er een der uitingen van. Zelfs in Frankrijk is de socialistische fractie in haar geheei genoodzaakt geweest de gesloten oeconamie te accepteeren, en op landbouw- eo industriegebied een aantal maatregelen te iieipen verwezenlijiken, die het gevolg zijn van de mislukkingen der intemationale oeco- nomische conferenties. Met dien toestand moet rekening gfehouden worden en zoo het socialisme het bewind moet voeren met be- ihulp van de democratic, het algemeeci stem- recht en de democratische meerderheid van het volk, dan heeft het met dat feit van de natie rekening te houden. Het socialisme heeft dientengevolge tot zijn cnmiddellijke taak zijn actie voort te zetten binnen het nationale kader, terwijl het wat zijn inter- nationale taak betreft, te Geneve de conso- lidaiie van den vrede heeft te beivorderen door arbitrage en ontwapening en tegelijikertijd de actie vftdr de organisatie van den arbeid en de werkzaaLmheid van het intemationaal ar- beidsbu'rfeau heeft voort te zetten; voorts zoo spoedig mogelijk het verblinde nationalisme op oeconomisch gebied te bestrijden door een orgaftisatie van de wereldproductie door een geSocialiseerde oeconomie van intematio- nale samSlwerking en solidariteit". Dat is d4'"6pvatting van de groep Renaudel, die in derFransche socialistische Kamergroep de meerderheid vormt, al is het manifest tot dusver nog nltit door de helft der socialistische Kamerleden geteekend. Wij hebben dit ge deelte rrfet ppzet hier uitvoerig weergegeven, omdat het aantoont hoe dicht deze socialisten practisch reeds de ,,tourgerlijke" democraten zijn genadeftj. De conf^rentie heeft Renaudel, die dit manifest nog wat heeft aangedikt door zich, gelijik hij ook reeds vroeger gedaan heeft, te bekennen voor de landsverdediging, dus tegen de eenzijdige ontwapening, die zijn partijgcnooten in sommige andere landen tot idool vgrheven hebben, aangehoord zonder tolijken van goed- of afkeuring te geven. Vol- gens de Thpes heeft de rede van Renaudel eenigen indruk gemaakt op het congres. Men moet belaas echter aannemen, dat het in zijn meerderheid nog tot het orthodoxe socialisme behoort, dat zich gaaroe tooit met den demo- cratischen titel, maar geen hand durft uit- steleen am de democratic te redden, uit vrees zijn socialisme te besmetten gelijk het ook (bang is de consequenties van het socialisme te aanvaarden uit vrees voor democratisch verlies, Het socialisme staat op den tweesprong. maar de hdop, dat het ditmaal te Parijs den weg zal beslissen, dien het gaan zal, en dat die weg die van de democratic zal zijn, is gering. Vergadering van Donderdag 10 Augustus 1933, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge meester. Tegenwoordig de leden: D. Scheele, J. J. de Jager, M. de Jonge, D. van Aken, A. de Bruijn, P. F. de Bakker, H. J. Colsen, L. J. van Driel, A. J. Hafte, J. H. van Doeselaar, P. van Cad- sand, J. Huijssen en N. A. Hamelink; later ook de heer C. A. Verlinde. Afwezig de heer L. J. Geelhoedt. De VOORZITTBR opent de vergadering en meent vaii deze gelegenheid gebruik te moeten maken, om, ook uit naam van den gemeente- raad, den heer D. Scheele deelneming te be- tuigen, met den slag die dezen getroffen heeft, door het-overlijden van zijn echtgenoote, ter wijl de beer Scheele niet alleen in zijn gezin door een verlies is getroffen, dooh ook nog door een1 overlijden in zijn familie. Hij spreekt de hoop uit, dat het den heer Scheele moge worden gegeven te kunnen verstaan en daar- door het ondervonden leed gemakkelijker drag en, dat deze dingen ons niet geschieden van mensdhen, doch ons van Gods wege wor den opgelegd en wij de wetenschap met ons omdragen, dat wij steeds door het verlies van onze dierbaren kunnen worden getroffen. De heer SCHEELE dankt den voorzitter voor het gesprokene. De VOORZITTER deelt mede, dat de heer Geelhoedt door anderen arbeid thans op zijn kantoor wordt vastgehouden, doch, als het beslist noodig mocht zijn, zich bereid ver- klaard heeft erven te vergadering te komen. Van den heer Verlinde kan hij mededeelen, dat deze verhinderd is nu reeds tegenwoordig te zijn, doch dat deze in den loop der vergade ring zal komen. Alsnu komt aan de orde: 1. N otulen De notulen der vergadering van 18 Mei, 12 Juni en-38 Juni 1.1. worden met algemeene stemmen vastgesteld, zooals die in druk zijn verschenen. .CJjl.' 2. Ingekomen stukken. jjblH a a. De begrooting der Gezondheidscommis- sie, gezetekWe Ter Neuzen, voor 1934, op een eindcijfer .yan f 1349,83. De bijdrage der ge- meente Ter Neuzen is uitgetrokken op 107,15. jn Jnv Burgeaieesteren wethouders stellen voor, deze goed/ teekeyren. b. Het raadsbesluit van 9 Februari 1933, tot wijzigife§ der begrooting voor het woning- bedrijf voor 1932, voorzien van het bewijs der goedkeuring' van gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. c. Het rh^dsbesluit van 18 Mei 1933, tot wijziging _de£ gemeentebegrooting voor 1932. voorzien van het bewijs der goedkeuring door gedeputeerde staten. Aangegomen voor kennisgeving. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een missive van gedeputeerde staten van Zbeland, d.d. 23 Juni 1933, waanbiji mede- deelirig wbrdt gedaan van hun besluit tot goedkeuring der gemeentebegrooting voor 1933. Aangenomen voor kennisgeving. f. De begrooting van het Woningbedrijf, voor 1933, voorzien van het bewijs der goed keuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. g. Het raadsbesluit van 29 December 1932, tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1933, voorzien van het bewijs der goedkeuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. h. Het raadsbesluit van 9 Februari 1933, tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1933, voorzien van het bewijs der goedkeuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. i. Het raadsbesluit van 28 Juni 1933, tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1933, voorzien van het bewijs der goedkeuring door gedeputeferde staten. Aangenomen voor kennisgeving. j. Het raadsbesluit van 28 Juni 1933, tot verkoop van grond aan Firma W. de Smidt te Breskens, voorzien van het bewijs der goed keuring door gedeputeerde staten. Aangenoififefa voor kennisgeving. k. Het raadsbesluit van 28 Juni 1933, tot verkoop aan en verkoop van een perceeltje grond van P. Kielman te Sluiskil, voorzien van het bewijs der goedkeuring door gedepu teerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. 1. Een missive van den Minister van Eco- nomische Zaken en Arbeid waanbij deze be- richt, dat biji koninklijk besluit van 19 Juli 1933, no. 24, de verordening, door den ge- meenteraad vastgesteld in zijn vergadering van 18 Mei 1933, ingevolge de Winkelsluitings- wet 1930 de Koninklijke goedkeuring heeft verworven. Aangenomen voor kennisgeving. m. Bericht van J. Brinckman, dat hjj de benoeming tot directeur der districtsarbeids- beurs aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. n. Een schrjjven van J. C. Jansen, waarin deze bericht dat hij met ingang van 1 Sep tember a.s. eervol ontslag heeft ontvangen als hoofd der bjjzondere school te Driewegen en diensvolgens op dien datum ophoudt lid te zijn van de commissie van toezicht op het L. O. voor Sluiskil en Driewegen. Aangenomen voor kennisgeving. o. Een adres van het hoofdbestuur van het Verbond voor Nationaal Herstel, dat daarin verzoekt: a. een onderzoek te willen instellen of bij het Lager Onderwijs in deze gemeente ook leerkrachten werkzaam zijn, wier revolutio- naire gezindheid bij v. door hun lidmaatschap van communis tische partijen of bewegingen hen doet handelen tegen art. 10 en/of art. 42 van de Wet op het Lager Onderwijs; b. zoo uit het onderzoek blgkt, dat deze werkzaam zijn, hen op grond van die artikelen te schorsen en te ontslaan; c. bij toekomstige benoemingen geen leer krachten aan te stellen van wie op grond van bovenbedoelde revolutionaire gezindheid ver- wacht kan worden, dat zij in strijd zullen han delen met genoemde artikelen van de Lager Onderwijswet. Aangenomen voor kennisgeving. p. De balans met winst- en verliesrekening per 31 December 1932 van de Vereeniging tot Ziekenverzorging te Ter Neuzen, waaruit blijkt dat het verlies, dat op 1 Januari 1932 f 4981,40 bedroeg, over' dat jaar is gedaald tot ^296,71%. Voorts blijkt, dat op de 5% leening ad f 11.500 f 500 is afgelost, terwijl op een 5 schuldvordering per resto groot f 6000 1500 is afgelost, alzoo een schuldvermindering met 2000. De opbrengst der verpleeggelden beliepen 8361,37, subsidies f 7030, giften f 31,70 con tribute f 856, huur operatiekamer f 1562,75, diversen 1077,30. Aangenomen voor kennisgeving. q. Bericht van J. C. Oostdijk te Sluiskil, dat hij wegens vertrek naar elders ontslag neemt als lid van het burgerlijk armbestuur. Aangenomen voor kennisgeving. r. De begrooting der commissie tot wering van schoolverzuim in de kom, voor 1934, op een eindcijfer van 332. Zal worden behandeld bij de vaststelling der gemeentebegrooting. s. De begrooting der commissie tot wering van schoolverzuim te Sluiskil, voor 1934, op een eindcijfer van f 140. Zal worden behandeld bij de vaststelling der gemeentebegrooting. t. Het raadsbesluit van 28 Juni 1933, tot vaststelling eener voorgevelrooilijn aan de Nieuwe Kerkstraat te Sluiskil. Aangenomen voor kennisgeving. «r Een adres van H. Wieckhorst, die daar in verzoekt hem vergunning te willen verlee- nen voor het maken van een uitbouw boven gemeentegrond, en wel boven de brandgang gelegen achter zijn pand Dijkstraat no. 10, voor het maken van privaten enz. ten behoeve van zijn bovenzaal. Burgemeester en Wethouders stellen voor dit adres te stellen in hunne handen om be richt en raad. v. Een adres van P. van Cadsand, wonen- de te Ter Neuzen, wijk P no. 107a, die daar in ingevolge art. 13 der Lager Onderwijswet. vergoeding verzoekt voor zijne kinderen Cor nelia Maria en Maria Cornelia, die onderwijs genieteci op de bijzondere lagere school te Sluiskil, welke op meer dan 5 K.M. afstand van de woning verwijderd is. De VOORZITTER deelt mede, dat door den gemeentebouwmeester een onderzoek is inge- steld en deze kinderen meer dan 5 K,M. van de school verwijderd wonen. Burgemeester en wethouders stellen mitsdien voor aan adres- sant een tegemoetkoming te verleenen van f 12,78 per kind en per jaar. De heer VAN CADSAND veronderstelt, dat het de bedoeling is de kosten van een spoorwegabonnement toe te kennen. Het gaat niet over die enkele centen, maar als dat de bedoeling is, behoort het ook het juiste be- drag te zijn, en dat is naar hij vermeent f 12,78. De VOORZITTER: Als dat zoo is komt het wel in orde. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. w. Een adres van P. L. van Leemput, die daarin vergoeding verzoekt overeenkomstig art. 13 der Lager Onderwijswet ten behoeve van zijne dochter Mariette Paulina Johanna, die de R.K. lagere sohool te Ter Neuzen be- zoekt, welke meer dan 4 K.M. van zijn woning verwijderd is. Het schoolbezoek geschiedt per tram en de kosten bedragen pl.m. 30 per jaar. De VOORZITTER deelt mede, dat ook dit kind meer dan 4 K.M. van de school verwij derd woont. Voorgesteld wordt de kosten van een tramabonnement, zijnde f 22,20 te ver- goeden. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. x. Van het Burgerlijk Armbestuur is in gekomen een verzoek tot wijziging der be grooting voor 1933, door onder de uitgaven verschillende posten in totaal te verhoogen met f 5119,22, andere posten der uitgaven te verminderen in totaal met f 3973,90 en onder de inkomsten posten wegens terugonbvangst van voorschot en opbrengst collecten te ver hoogen met f 1145,32. Burgemeester en wethouders stellen voor, deze wijziging goed te keuren. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. y. De begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur voor 1934, op een eindcijfer van f 39,275. De subsidie van de gemeente is daarbij geraamd op 38,500 (voor het loopen- de jaar bedraagt dit 31.500). Deze begrooting zal behandeld worden bij de vaststelling der gemeentebegrooting. z. Een missive van den Commissaris der Koningin in Zeeland, dd. 11 Augustus 1933, waarbij deze spoedheidshalve doet toekomen een van het bewijs der koninklijke goedkeu ring voorzien besluit van den raad dezer ge meente dd. 12 Juni 1933, be-treffende de hef- fing van opcenten op de gemeentefondsbelas- ting tot 1 Mei 1934). Aangenomen voor kennisgeving. 3. Afwijking van art. 10 der Bouvwerorde- ning. Naar aanleiding van het in de vorige ver gadering in hunne handen om berioht en raad gestelde verzoek van C. Hamelink, om ten behoeve van het bouwen van een woon- en winkelhuis met garage aan de Axelschestraat te mogen afwijken van het bepaalde bij art. 10 der Bouwverordening stellen burgemeester en wethouders in overeenstemming met het advies der Geizondheidscommissie te Ter Neu zen, dd. 18 Juli 1933, voor, op het verzoek gunstig te beschikken. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 4. Afstand van erfpacht van een perceel tje gron*^ Burgemeester en wethouders deelen aan den raad het volgende mede: In uwe vergadering van den 25 Juli 1918 werd besloten tot het in erfpacht nemen van de Rijksgronden welke op de bij de raads- stukken overgelegde teekening in gele kleur zijn aangegerven, voor het aanleggen van een sportterrein, teneinde dat aan het Rijk te kun nen beschikbaar stellen voor de Hoogere Bur ger School alhier. Nu hebben wij een dezer dagen een brief ontvangen van den Ontvanger der Registratie en Dameimen te Hulst, waarin ons wordt medegedeeld, dat de Nederduitsch Hervormde Gemeente alhier aan den Staat in koop heeft gevraagd het met zwart potlood aangegeven driehoekje van dit terrein, teneinde op dit gedeelte en de daaraangrenzende particuliere gronden een rusthuis te bouwen. In verband hiermede wordt ons gevraagd of de gemeente bereid is afstand te doen van het erfpachtsrecht van genoemd driehoekje, terwgl in bevestigend geval zonder kosten onzerzijds eene akte van afstand ter teeke ning door ons kan worden tegemoet gezien. Ten opzichte van het gemeentebelang mee- nen wij, dat tegen afstand van het erfpachts recht geen bezwaar moet worden gemaakt. Wel dient echter naar onze meening reke ning te worden gehouden met de mogelijk- heid, dat dit bedenkingen ontmoet bij hfetIJ Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten-* schappen en daarom kunnen wij termen vin- den U voor te stellen, afstand te doen van het erfpachtsrecht van het driehoekig stukje grond, dat op de bijbehoorende teekening met zwart potlood is aangegeven, behoudens de rechten van derden, c.q. het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten, 5. Vaststellen gewijzigd tarief voor elec- trische straatverlichting in de buurt- schappen. Burgemeester en wethouders schrijven aan den raad als volgt: De N.V. P.Z.E.M. te Middelburg heeft ons een nieuw tarief doen toekomen, voor de stroomlevering ten behoeve van de straatver lichting in de buurtschappen. Dit tarief, door ons ter nadere bestudeering gezonden aan den gemeente-bouwmeester, be- teekent blijkens diens ingekomen rapport een voordeel voor de gemeente van 666,66 per jaar, wanneer er althans geene verandering komt in het aantal branduren en in het aan tal en de sterkte der lampen. Gezien dit financieel voordeel stellen wrj u voor artikel 3 van de overeenkomst tusschen onze gemeente en de N.V. P.Z.E.M. betref- fende de exploitatie van de straatverlichting in de buurtschappen Sluikil West, Sluiskil Oost, Driewegen, Baandijk, 't Zwaantje en Koedijk, vastgesteld in uwe vergadering van den 23 Mei 1931 te lezen als volgt: „De verbruikte stroom zal op centrale, in „onderling overleg vast te stellen plaatsen in „het net door kilowatturenmeters gemeten worden. ,,Op deze plaatsen zullen eveneens schakel- ,,klokken geplaatst worden. ,,Deze plaatsen zullen te alien tijde voor het „personeel van de P.Z.E.M. toegankelijk zijn. ,,De gemeente stelt voomoemde plaatsen gra tis ter beschikking. De gemeente betaalt: ,,a. een vast bedrag per jaar en wel: „voor een lamp van 40 Watt Zuid „met een branded tot en met 800 uur 12, „met een brandtijd tot en met 900 uur f 12,50 ,,met een brandtijd boven 900 uur 13, „voor een lamp van 60 Watt: „met een brandtijd tot en met 800 uur 16, ,,met een brandtijd tot en met 900 uur 16,50 „met een brandtijd boven 900 uur f 17, „voor een lamp van 75 Watt: ,,met een brandtijd tot en met 800 uur 19,50 „met een brandtijd tot en met 900 uur f 20, ,,met een brandtijd boven 900 uur 21, „b. een bedrag van 7 cent per door de meters geregistreerde K.W.U.; „c. indien de gemiddelde prjjs van de ,,steenkolen van 7200 ca,l. in een kalenderjaar „stijgt boven /2d',ji>& '1000 K.G. vrij aan de centrale, voor elke vijf gulden, die de kolen ,,meer dan f 20 kosten, telkens 1 cent per Kilo- „wattuur mddr op den onder b. genoemden „pr(js. „Bij heffing van belastingen of lasten op „stroomleveringen wordt het tarief overeen- ,,komstig verhoogd. Ook in geval de alge- ,,meene toestand zich wijzigt, kan wederzrjds ,,op tusschentijdsche herziening van het tarief worden aangedrongen. „Voor de berekening van het jaarlijksche aantal branduren wordt een eenwattlamp van „32 N.K. op 40 Watt en van 50 N.K. op 60 ,,Watt gesteld, terwijl voor de halfwattlampen „de verbruiken gelden, die daarop zijn aange- geven. Als minimum lichtsterkte per straat- ,,lamp wordt gerekend met 32 N.K. of 40 Watt. ,,De brandduur wordt na afloop van elk jaar ,,berekend door deeling van het geinstalleerde „vermogen op het in het jaar afgenomen aan- „tal K.W.U.; maandelijks wordt een voorloo- „pige rekening ingediend en binnen 14 dagen ,,door de gemeente betaald. „Deze wijziging wordt geacht te zijn inge- gaan 1 April 1933." De heer HAMELINK vraagt aaar aanlei ding van dit voorstel, of dit soms een gevolg is van onderhandelingen" die door burgemees ter en wethouders zijn aangeknoopt naar aan leiding van ziju bij de behandeling der vorige begrooting gestelde vraag, of het niet moge- lrjlk was een voordeeliger contract voor de straatverlichting te krijgen. Het verwondert hem nameiijk, dat er niets omtrent de kom der gemeente worden toegestaan en ch ge meente voor de straatverlichting in de kom toch zeker als een grootverbruiker kan wor den aangemerkt. Hebben, vraagt hij, burge meester en wethouders" naajr- S-anleiding zijner vraag nog onderhafltletd De VOORZITTER' Voor zoover m(j bekend is, vermeen ik, dat di't is geschied, al is het wellicht niet met de noodige interesse door- geizet, toen de P.Z.E.M. dharomtrent op zij- wegen is afgedwaald. De heer HAMELINK:' Dah hadden burge meester en wethouddrS zich-1,niet van den hoofdweg mogen laten afleiden. De VOORZITTER: Nu we dit hebben ver- kregen, kunnen we de onderhandelingen voor de hoofdkom voortzetten. De heer HAMELINK: Ik geloof toch, dat het nuttig is, dat ook naar voren komt, dat de raad er prijs op zou stellen, dat het tarief voor de straatverlichting in de kom billrjker zou worden gesteld. Aangezien in het alge-' meen voor grootverbruikers voordeeliger ta- rieven zijn aangeboden, ligt het in de lijn, dat dit ook aan de gemeente wordt gedaan. De heer DE BAKKERIk ben van mee- ning, dat we dankbaar moeten aannemen wat de P.Z.E.M. ons presenteert, want we hebben over het tarief niets te zeggen. Ik hab inderdaad voorgesteld een bepaling op te nemen, waanbij de raad over het tarief mede- zeggingschap zou hebben gekregen, maar daarop is niet ingegaan. Nu moeten we dank baar aannemen wat we krijgen kunnen. De VOORZITTER: Dat is ook wel het gevoe- len van den heer' Hamelink, die edhter nog iets meer zou wenschen. Onzerzijds is er altijd gelegenheid om te onderhandelen. We zullen nu zien, wat we in dien geest verder kunnen doen. De heer SCHEELE: Ik heb bp de bespre- kingen met de I'.Z.E.M. ook de vraag gedaan, of het niet mogelijk was voor de kom voor deeliger voorwaarden te verkrijgen, doch toen is van de andere zijde te kennen gegeven, dat dit voor het oogenblik op groote moeilijkheden en onmogelijkheden zou stuiten. Later zullen misschien verder gaande concessies kunnen worden venkregen. Men moet het niet be- schouwen alsof de P.Z.E.M. onwillig zou zijn, want we verkrijgen nu toch een kleine 1000 per jaar voordeel. Wellicht komt het andere later ook nog. De VOORZITTER: Althans bestaat er wel kans, dat uitbreiding van verlichting niet tot hoogere uitgaven zal behoeven te leiden. De heer COLSEN is ook dankbaar, dat deze prijsvermindering is verkregen, maar hij' is toch nog niet voldaan, aangezien nog niet voorzien wordt in het feit, dat in al die con- tracten betreffende de buurtschappen geen mildere ibepalingen voorkomen betreffende het plaatsen of verplaatsen van palen. Dat levert thans veel moeilijkheden op. In een der nieuwe straten te Sluiskil staat een paal van de P.Z.E.M. vlak op het punt van uitrijden der straat. De P.Z.E.M. wil nu die paal wel verzetten, maar vraagt cjaarvoor 70. Spre- ker geeft toe, dat de gemeente dat bedrag daarvoor maar niet dadelijk moet uitgeven. Maar waarom die paal niet verzet vdor de aannemers met het maken der bestrating bezig waren? Dan waren de kosten heel wat minder geweest. Dat doen de heeren echter niet, hoewel er genoeg naar gevraagd is. Die paal staat nu juist in het midden van den uitgang der straat. Kan toch in dit opzicht niet een ander contract gemaakt worden, dat niet voor alle flauwe kul terstond groote be dragen moeten worden betaald? Nu zou de gemeente voor het verplaatsen van de paal, die in den weg staat, f 60 tot 70 moeten geven voor het verplaatsen. Het is toch in het belang van de P.Z.E.M. dat er nieuwe straten worden aangelegd, waaraan woningen worden gebouwd waar ze stroom kan leveren De maatschappij moest daar blij mee zijn, en eigener beweging die paal er uit halen. Hij hoopt, dat hetgeen hier gezegd wordt, naar buiten zal doordringen. Spreker acht dit geen handeling tegenover de gemeente en is van oordeel, dat de P.Z.E.M. met het ver plaatsen van die paal geen moeilijkheden ibe- hoorde te maken. De VOORZITTER: Er zijn misschien nog wel enkele minder gunstige ervaringen, waar- over met de maatschappij te -spreken valt. We zullen trachten te bereiken wat moge- Lijik is. Het voorstel wordt met algemeene stem- men aangenomen. 11 .aiiraci sb 6. Regeling positie en jaarwedde van den tijdelijken klerk bij de districts-arbeids- beurs. In uwe vergadering van 28 Juni j.l. werd ons opgedragen schrijven burgemeester en wethouders aan den raad met een voorstel te komen, waarbij zoowel de positie als de jaarwedde van den tijdel(jken klerk der ar- beidsbeurs C. Jansen definitief wordt geregeld. Deze zaak heeft in onze vergadering van den 3 Juli jJ. een onderwerp van bespreking uitgemaakt en daarbij werd besloten U voor te stellen den betrokken ambtenaar ingaande 1 Juli 1933 in vasten dienst te benoemen op eene jaarwedde van f 12001600, met vier tweejaarlijksche verhoogingen van f 100 en hem onmiddellijk edne periodieke verhooging toe te kennen. Zijn salarisnorm wordt dan gelijk aan die van een klerk ter secretarie, hetgeen naar onze meening eene billijke regeling moet wor den geacht. Op dit voorstel mochten wrj bereids de goed keuring van den Minister ontvangen met de toezegging, dat 50 van dit bedrag ten laste van de exploitatie der districts-arbeidsbeurs mag worden gebracht. Thans komt van de jaarwedde van Jansen voor rekening van de gemeente: a. de helft der jaarwedde of X ®00 is 450,— b. de helft der ten laste der ge meente blijvende pensioensbijdragen is (7 van f 900) is 31,50 c. de toelage toegekend voor de uitvoering der werkloozensteunrege- ling 250, d. 10.716/82.703 gedeelte van dat deel der jaarwedde (4dat ten laste der gemeenten blijft 14,58 e. hetzelfde gedeelte der pen sioensbijdragen, is afgerond 1, Totaal 747,08 Waar wij na 1 Juli 1933 in verband met ons voornoemd voorstel de uitbetaling der sub c genoemde toelage niet meer noodzakelijk ach- ten, wordt na aanneming van ons voorstel de toestand ten opzichte der gemeente-financien als volgt: Voor rekening van de gemeente blijft: a. de helft der jaarwedde of i/2 X 1300 is b. de helft der ten laste der ge meente blijvende pensioensbijdragen is V2 (7 van /1300) is c. 10.176/82.703 gedeelte van dat deel der jaarwedde dat ten laste der gemeente blijft d. hetzelfde gedeelte der pen sioensbijdragen is Totaal 650,— 45,50 21,06, 1,47 f 718,03 De gemeente wordt dus'tfog met een klein bedrag ontlast. Wg^gevetf^in 'overweging te besluiten als hierboven door ons is aangegeven. De VOORZTTTER deelt mede, dat met be- trekking tot dit voorstel is ingekomen een schrijven van de heeren Van Driel, Van Doe selaar en Harte, vormende de sociaal-demo- cratische raadsfractie, welke voorstelt om het aanvangssalaris van den klerk der arbeid3- beurs te handhaven op /1200, doch hem tevens direct de 4 periodieke verhoogingen toe te kennen, zoodat zijn salaris zal bedra gen /1600. Zij lichten dit voorstel toe, door er op te wijzen, dat de klerk 12. dienstjaren heeft in los verband, waarvan reeds 8 jaar boven den meerderjarigen leeftrjd. De gelden voor deze verhooging te putten uit de plaatselijke be- 1 as ting cf deze zoo noodig tot dat bedrag te verhoogen. Burgemeester en wethouders kunnen echter geen vrijmoedigheid vinden, om dit voorstel over te nemen. Zij hebben hun voorstel, waarbij 6en verhooging wordt toegekend, ge daan in overeenstemming 'met den rijks- dienst der arbeidsbemiddgling, en zijn van oordeel, dat men dit nil rustig moet laten doorwerken, en op het oogenblik de jaar wedde overeenkomstig huh voorstel behoort te worden geregeld. De heer VAN DRIfSj, wenscht toch het voorstel zijner fractie fl'dher te bepleiten. De jaarwedde van den he%fJansen is altijd zeer schriel geweest en aiahgfezien uit de laatste alinea van het voorstel blijkt, dat bij het voorstel van burgeme^Stet en wethouders de gemeente feitelqk doqrjcfeze regeling nog zal worden ontlast, komt hei'hem voor, dat alles pleit voor aanneming vVan "hun voorstel. De wijze waarop de nieuWe directeur is be- noemd heeft hun sympathie, zij hebben er dan ook aan meegewerkt, hvaar naar zjjn oordeel behoort nu de positie1den heer Jansen, die reeds 12 dienstjat&i heeft, waarvan 8 boven den meerderjarigen leeftrjd, beter ge regeld te worden. Htj Mid daarop, na de be- sprekingen met deftf referendaris van het departement ook alle hoop. De positie be hoort thans zoodanig te zijn, dat de betrok- kenen een zelfstandig gezin kan vormen. Hij heeft een mooien staat van dienst, die hij jaren in los verband tegen een geringe bezol- diging heeft doorgebacht. Het komt hem voor, dat burgemeester en wethouders alsnog met den minister zouden behooren te onder handelen, am van dezeft te verkrijgen de goedkeuring op het toekennen der 4 verhoo gingen, op grand van de In los verband reeds doorgebrachte dienstjaren. Dat maakt dan met het voorstel maar 300 verschil, waar van slechts f 150 voor rekening der gemeente komen. Er rest nog een 50 voordeel op de oude regeling, zoodat het voor de gemeente slechts een .f 100 verschil zou beteekenen, met de oude regeling. De rechtspositie van goede werkkrachten dient flink geregeld te zijn. De heer Jansen heeft tijdens zijn diensttijd de gemeente dui- zenden guldens voordeel bezorgd, en verricht- te ook nog nuttig werk buiten zijn diensttijd. Anderen moeten niet in hun wiek geschoten zijn als spreker dit zegt, maar hij heeft blijk gegeven een kerel te zijn, die 12 jaar voor de gemeente in los verband heeft gewerkt, waar van de laatste 8 jaren reeds boven den meer derjarigen leeftijd. H(j heeft in die jaren zijn onmisbaarheid bewezen en spreker hoopt op een meerderheid in den raad voor het voorstel zijner fractie, dat de leden de hand eens over het hart zullen strrjken en niet alleen het zijn loop zullen laten hebben, doch ook de billijk- heid zullen willen betrachten. Spreker en zijn fractlegenooten zijn bij de benoeming van een directeur gezwicht voor de argumenten die in het belang der gemeente werden aangevoerd, om een ander te benoemen, maar zij wenschen thans aan den heer Jansen recht te doen op een wijze die toch in de financien der ge meente niet zoo'n grooten deuk zal brengen. Hij krijgt dan ineens f 16Qp. Tegen die f 1200 als aanvangsjaarwedde wil, de fractie zich niet verzetten, doch in verband met de 8 dienstjaren tijdens meerderheid in los ver band doorgebraoht deze doen gelden voor het toekennen van de verhoogingen. Hij hoopt daarmede niemand onaangenaam te zijn. De heer VAN CADSAND wijst er op, dat het voldoende bekend is, dat hij in het alge- meen een vriend is van bezuinigen, - maar thans moet hij verklaren toch wel iets te gevoelen voor het voorstel van den heer Van Driel, aangezien iqj nog maar steeds heeft gehoord, dat het grootste deel van het bedrijf der arbeidsbeurs op den heer Jansen drukte. Spreker heeft het bij het afscheid van den vorigen directeur wel anders in de courant gelezen, doch hij zal het in deze den heer Hamelink maar nazeggen: van de dooden niets dan goeds. In elk geval is de heer Jansen tegenover dat vele dat hij gepresteerd heeft, zeer karig bezoldigd geweest en heeft vele jaren zijn werk gepresteerd, zoodat er wel een billijkheid in zit> dat hiji direct op zijn maximum wordt gesteld. -En, naar hij ver- neemt, moet toch in het -bedrag dat de ge meente besteed, toch oolt nog worden bijge- dragen door de andere gemeenten vein het district? De VOORZITTER: Niet voor alle uit gaven. ass De heer VAN CADSAND zou de verhoo ging willen geven als tegemoetkoming voor verrichten arbeid. iq me- De heer HAMELINK wijst er op, dat, in dien de heer Jansen "van1- een andere plaats zou komen, met helftetfde aantal dienst jaren, hjj terstond het maximum zou krijgen, omdat volgens het ambtenarenreglememt dienstjaren elders doorgebracht ook mee- tellen. Het spreekt daarom als het ware van zelf, dat de heer Jansen voor de voile ver hooging in aanmerking zou moeten komen. Spreker kan zich dan ook met het voorstel- Van Driel c.s. vereenigen. Maar hij heeft nog }&&n vraag te stellen. Indertijd is hrj benoemd- tot secretaris van Het Orgaan, met het oog" op' de werkloozen- verzorging, waarvoor hem een jaarwedde van 250 werd toegekend, o^^tond dat hij als gevolg van die opdracht een massa werk buiten de diensturen zojl moeten verrichten. Is het wellicht mogelijk, dat, nu er een andere directeur is, het bedoelde werk in de kantooruren kan worden verricht? Als dat niet het' geval is, dan wordt ftet tegenover den heer Jansen een ombillijkheid, dat burge meester en wethouders voorstetlen die f 250 vergoeding, die htj daarvoor genoot, weer in te trekken. Want, als hij extrawerk ver richt in zijn vrijen tijd, dan behoort hij daar voor evenals ieder ander ook betaald te wor den. Als hij dat werk ftu niet binnen de kan tooruren kan verrichten, wordt het een dub- bele onbillrjkheid, om nu bij zijn vaste aan- stelling dat bedrag, dat als een gratificatie is te beschouwen, te doen vervallen. Spreker zal daarom van burgemeester en wethouders gaame vememen, hoe zij denken dat in de toekomst dat werk kan worden gedaan. Dat is thans biji het nemen van een besluit voor spreker van groote beteekenis. De heer VERLINDE komt ter vergadering. De heer SCHEELE merkt op, dat het thans niet gaat aver meer of minder van het bedrag

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 2