SPORT. GEMEHQDE BKKICHTEM AXEL. SAS VAN GENT. ZAAMSLAG. HONTENISSE. RECHTSZAKEN. VOETBAL. - snel aan. Na den eersten toeloop is er echter stagnatie gekomen. Zeer belangrijke takken van QCTTljf maken bezwaar tegen de blanket- codejpWie verlaging van den werktijd en ver- hoojfuig van loonen inhouden, ten einde meer mefifciien aan het werk te kunnen zetten en -de'Jtiopkracht van de bevolking op een hooger peilvibe brengen. Om de grootste te noemen: met de petro leum-, ijzer- en kolenindustrie is nog altijd geen code tot stand kunnen komen, hoe vaak en langdurig met de vertegenwoordigers daar- van ook overleg is gepleegd. Volgens de jong- ste berichten zijn president Roosevelt en zijn rechterhand generaal Johnson nu voornemens van verdere pourparlers af te zien en eenvou- dig aan deze sleutelbedrijven een code van werkuren en loonen op te leggen en wel bin- nen zeer korten termijn. Johnson heeft ver- klaard dat, tenzij de betrokken ondernemers voordien toehappen, het decreet daaromtrent met 1 September zal afkomen, doch Roose velt wil er nog meer haast mee maken. Door de bijzondere volmachten die het Congres hem heeft verleend is de President inderdaad be- voegd codes bij maatregel van bestuur af te kondigen, maar het behoeft geen betoog dat zoo iets uiterst bedenkelijk is, omdat onoor- deelkundige voorschriften een geheelen tak van bedrijf kunnen ontredderen. Bij de bespre- kingen'hebben de ondernemers dit ook bij her- haling betoogd en o.a. aangevoerd dat loons- verhooging en vermindering van den werktijd noodzakelijk moeten leiden tot een sterke prijs- verhooging van het product, die echter slechts te handhaven zal zijn, als tegelijkertijd tariefs- verhooging den toevloed van buitenlandsche producten tegenhoudt. Men heeft in Amerika nu al ruizpschoots de ondervinding opgedaan, dat het program van herstel veel dieper in allerlei economische verhoudingen ingrijpt dan men had voorzien. D&f Vermindering van de werkloosheid be- antwoordt evenmin aan de optimistische ver- wachtingen, die Roosevelt den 24sten Juli in de radiotede, waarmede hij de campagne in- leidde, tot uiting bracht. Hij zeide toen dat op Labour Day1 (5 September) zes millioen werk- loozen dus bijna vijftig procent van het totale aantal, dat in het begin van dit jaar op 14 millioen werd geschat weer in het pro- duetieproces moesten zijn opgenomen. Van dat tijdstip scheiden ons nog slechts ruim twee weken en Donderdag heeft de minister van arbeid Perkins verklaard, dat sedert 1 Maart 1.400.000 werkloozen weer arbeid hebben ge- vonden en dat sedert Juli het aantal werkende fabrieksarbeiders met 400.000 is gestegen. Dat zijn al heel teleurstellende cijfers, vooral als men bedenkt dat van de genoemde 1.400.000 tusschen Maart en 24 Juli zeker de helft reeds arbeid had gevonden. Opmerking verdient voorts dat de boeren over den gang van zaken volstrekt niet tevre- den zijn. -Ofschoon de oogstramingen bijna een kwart lagUr zijn dan die van verleden jaar, zijn de prijzen van landbouwproducten met name van graan, laag gebleven en pas de laatste dagen zijn ze als gevolg van speculatieve aan- koopen door een pool van financiers, vrij scherp opgelodpeh. Of deze prijsstijging vein duur zal zijn is %venwel zeer twijfelachtig en de boeren klagen dat zij voor de grondstoffen en gereed- schappen die zij noodig hebben al den tijd dat de proefneming duurt heel wat meer hebben moeten betalen dan tevoren. Inderdaad is'het prijspeiT over het algemeen vrij sterk gestegen en dit maakt dat zelfs in arbeiderskringen de voldoening over het expe riment verre van algemeen is: In deze'emstandigheden ■rvijst als vanzelf de vraag, of de proef zal worden voortgezet, ook wanneer daarvoor een verdere afbraak van den dollar noodig moeht blijken. De United Press heeft „uit kringen van het Witte Huis" ver- nomen dat de ajutoriteiten de uitkomsten van het herstelprogram nog nader willen aan zien, v66r zij besjissen over het nenaen van (nieuwe) inflatf^ni4atregelen. ,K Men mag hopen dat de waarschuwing die bekende financiers daartegen hebben laten hoore'n, "Jjfe hoogste autoriteiten en met name president Roosevelt, die naar men weet door het Congres is gemachtigd de goudwaarde van dfti dollar tot de helft te verlagen, zal weerjjffuden van overijlde besluiten. FRANKRIJK EN SOWJET-RUSLAND. De reis van Herriot ov^r den Balkan naar Moskou trekt schrijft de N. R. Crt. in ruimere mate de aandacht, dan bij bezoeken van niet-officieele grootheden gebruikelijk is. Die abnormale belangstelling is niettemin ver- klaarbaar, want te eeniger tijd zal Herriot op de ongewisse baren van de politiek wel eens weer op de hoogste golfkruin terecht komen en dan zullen de indrukken die hij thans op- doet, wel degelijk gewicht in de schaal leggen. De Fransche gast, die overal met groot eer- Detoon wordt ontvangen, heeft zich vooral te Sofia, waar hij aan het internationaal congres van democratische en radicale partijen heeft deelgenomen, de grootste terughouding opge- legd. De geheele Bulgaarsche pers, ook de niet-democratische, had hem ostentatief ge- vierd als den drager van de democratische ge- dachte, welke voorbeschikt is den weg te ef- fenen voor de herziening der vredesverdragen. Ook op het congres werd de herzienings- kwestie, die den Bulgaren begrijpelijkerwijze zeer ter harte gaat, bij herhaling opgeworpen met het kennelijk oogmerk de Franschen uit hun tent te lokken. Het spreekt echter van zelf dat de Fransche delegatie, die met Her riot als leider uit 12 afgevaardigden bestond, de ongedirldige Bulgaren in dezen niet ter wille kon-T-zijn en het officieele Fransche standpunt* g'^dat herziening der vredesverdra gen slechts'-- in volkomen overeenstemming tusschen aile betrokken staten tot stand -kan komen, verdedigde. In Duitschland, waar men blrjkens beschou- wingen in de pers Herriot's reis het doel toe- schrijft Bulgarije te winnen voor de Kleine En tente epcvervolgens samenwerking tusschen Frankrpk-en. de Kleine Entente eenerzijds en Sowjet-Rusland anderzijds voor te bereiden, heeft men met onverholen voldoening kennis genomen van de teleurstelling die de Bulgaar sche congresleden over de houding der Fran sche delegatie toonden. Herriot is nu op weg naar Angora, om zich vandaar naar Moskou te begeven. De Iswectia wijdt aan zijn komst alvast een artikel waarin het regeeringsblad zegt: „Herriot's reis is wel- iswaar niet-officieel, maar wanneer de leider der Fransche radicalen en voorzitter van de parlementaire commissie van buitenlandsche zaken ons een bezoek brengt dan heeft dat toch groote beteekenis. Voor alien, die zoo- als wij een samenwerking tusschen Frankrijk en Sowjet-Rusland en een samenwerking tus schen Frankrijk en de kleine volken van Mid- den-Europa en den Balkan een hechten waar- borg voor den vrede achten, is het duidelijk dat de reis van Herriot de banden tusschen Frankrijk, de Sowjet-Unie en de kleine volken nog vaster zal knoopen." De jipjiitsche omsehrijving van het doel der reis kk*pt dus vrijwel met de opvatting van de Iswestia. Ook op ander gebied worden thans nieuwe draden tusschen Parijs en Moskou gespannen. De Matin vertelt namelijk dat na de sluiting van het vriendsehapsverdrag de onderhande- lingen over de Russische schulden aan Frank rijk, ,,zij het ook langzaam en moeilijk" weer op gang zijn gekomen. Van Franschen kant is voor een regeling van de voor den oorlog aangegane schulden het volgende plan geop- perd: Een scheidsgerecht zal uitmaken hoe groot deze schulden zijn. Als dat vaststaat zal voor de betaling van rente en aflossing een fonds worden gevormd naar het model van het Hongaarsche optantenfonds. Daarin zullen worden gestort: le. tien procent van de waar- de van den Franschen uitvoer naar Rusland, te betalen door de Russische regeering; 2e. tien procent van de waarde van den Russi- schen ^uitvoer naar Frankrijk, te betalen door d.e Fransche exporteurs. De warenzuil zal door een nieuw handels- verdrag worden gestimuleerd. Volgens de Matin zijn de Russen overtuigd dat de Fran sche uitvoer naar de Sowjet-Unie, welke thans 80 millioen franken bedraagt, wel tot 300 mil lioen per jaar zal stijgen; voor een dergelijk bedrag kan Moskou zelfs aanstonds bestellin- gen plaatsen. De Russische uitvoer naar Frankrijk in hoofdzaak petroleum, hout en kolen zou tot 400 millioen franken per jaar klimmen. Als deze schattingen juist zijn zou in het fonds uit dezen hoofde dus al 70 mil lioen per jaar vloeien. Te Parijs schijnt men bovendien te hopen op bijdragen van de „Russische successiestaten" Folen, Finland en Roemenie en op storting van de Russische saldi, waarop na den oorlog in Frankrijk beslag is gelegd en die tezamen 57 millioen bedragen. Of het plan tot uitvoering komt is een an- dere vraag. De Sowjets hebben zich steeds op het standpunt gesteld dat de schulden van het tsaristische bewind hun niets aangaan, maar daar staat tegenover dat zij Fransche credieten dringend noodig hebben en wellicht bereid zouden zijn daarvoor concessies te doen en op hun principieele weigering om de oude schulden af te lossen, terug te komen. Wil Rusland Fransch crediet hebben dan moet het over de brug komen, dat staat vast. Aan een staatscrediet of een garantie van den Franschen staat valt niet te denken, aange- zien het parlement zich daartegen met nadruk heeft uitgesproken. Er is dus alleen geld te krijgen door een beroep op de geldmarkt, d.w.z. op den Franschen belegger en die zal, door droevige ervaringen met Russische obli- gaties geleerd, zich niet licht weer op 6bn nacht ijs wagen. Indien Rusland evenwel zjjn oude schulden mocht gaan betalen, dan zouden de vooruitzichten op nieuwe leeningen aan stonds sterk verbeteren en tevens nieuw leven gnven aan den goederenruil, waaruit tenslotte toch het geld voor rente en aflossing zal moe ten komen. CONTRABEZOEK DER VMERIKAA X SCHE I,i;OUTVLOOT AAN ITAL1E? iNaar verluidt, aldusPeen bericht uit Was hington, heeft president Roosevelt ter gele- genheid van het bezoek van het eskader van Balbo de meening uitgesproken, dat de Ame- rikaansche luchtvloot het bezoek der Italiaan- sche vliegers behoorde te beantwoorden. In marinekringen wordt medegedeeld, dat de nieuwste soort Amerikaansche marinevlieg- tuigen voor dit doel het meest geschikt zou den zijn. TER NEUZEN, 21 Augustus 1933. EXAMEN HOOFDACTE. Voor het examen hoofdakte slaagden te Rotterdam de heeren R. E. Caluwe te Sas van Gent en M. B. van Herwijnen te Ter Neuzen. Onize vroegere stadgenoot de heer L. de Jager te Rotterdam slaagde voor de hoofd akte. to. Voor het examen hoofdacte slaagde te Rot terdam de heer G. K. L. Vos te Hengstdijk. WEDSTRIJD BAKfiERS. Woensdag en Donderdag werd in ,,Slot Ostendb" 0 te Goes een wedstrijd gehouden in het bakken van Zeeuwsch pannebrood, waterpannebrood, en Hollandsche beschuit. uitgeschreven door de firma E. J. van Sil- hout te Amhem. Voor dezen wedstrijd wa- ren fraaie bekers en medailles beschikbaar gesteld. De jury bestond uit de heeren: I. B. Ilcken, Amsterdam, voorzitter; J. v. d. Ven, Amster dam, secretaris; C. G. Blankert, Amhem; A. G. Camps, Tegelen; M. ten Kate, Almelo; Alb. Cloosterman, Nijmegen; J. de Jonge, Ellewoutsdijk en Jos. Heijne, Roosendaal. Prijzen werden o.m. behaald door: Zeeuwsch Pannebrood, klasse 1: diploma: I. A. Smit, Oostburg; J. A. Dubois, Cadzand. Adr. Loof, Axel. Waterbrood, klasse 2: H. Verhage, Ter Neuzen. Beschuitwedstrijd, klasse 3: le prijs: I. A. Smit, Oostlburg; J. v. d. Linde, AardenJburg. Driemanschap. Den trits der jaarlijksche bijeenkomsten van de muziekgezelschappen van Axel, Hoek en Zaamslag werd j.l. Zaterdag weer be- eindigt met het „klein festival" te Axel. Dank zij het ideale weer en mede door de moeite die de V.V.V. genomen had om op grootere schaal dan gewoonlijk bekendheid aan dit feit te geven, smaakten wij het ge- noegen zeer velen van elders in de stad te zien. Na de muzikale rondwandeling en de uit voering van een drietal ensemible-nummers op de Markt vergaderden de besturen op de bavenzaal van den heer H. P. Dieleman Koole. Nadat hier een en ander was be- sproken voor het hiermee beeindigde seizoen en voor 1934, begonnen de concerten op de kiosk. Een (juizendkoppige menigte luisterde met aandachf naar het repertoire dat achtereen- volgens door de onder leiding der heeren Blansaart, Wisse en Schirris, werd ten ge- hoore gebracht. Vooral t.ojv. de prestatie's van „Elk naar zijn krachten" van Hoek, dat het vorig jaar zoodanig was afgetakeld mochten wij groote vooruitgang constateeren en deed het ons groot genoegen dat dit korps onder leiding van haar directeur zich weer het hare zuster- vereeniging als volwaardige kan meten. Alles verliep in de beste orde en te 9 ure was het laatste concert beeindigd. en ver- poosden de muzikanten en luisteraars zich nog een uurtje in de stad. Gpenluchtvoorstelliiig. Gezien het succes der beide voorafgaande voorstellingen maar meer nog en vooral ter versteviging barer geldmiddelen, had na af- loop der muziekuitvoeringen op j.l. Zaterdag andermaal vanwege de winkeliersvereeniging „E.MJd." een filmvoorstelling in de open lucht plaats. Ook nu weer mochten de organisators op succes bogen en werd het werkelijk „de derde keer, de goede keer", omdat de recette die van de vorige voorstellingen door de wijze van organisatie heeft overtroffen. Het bestuur van ,,E.M.M." staat op het standpunt, dat het geven van dergelijke voor stellingen niet in de eerste plaats op haar weg ligt, doch gezien het feit, dat wij staan aan de uitvoering van de grootsche markt- plannen, die het uiterste van de financieele draagkracht der vereeniging zullen vergen, zal men het uitzien naar middelen om daarin te voorzien ook onder de leden billijken. Het programma dat vertoond werd was interessant en spannend en hield de honder- den toeschouwers tot 11 ure op het zoo bij uitstek geschikte terrein achter huize „Wil- helmina" bij een. De Marktplannen. Aan den vooraivond van de opening onzer Zaterdagsche Warenmarkt die georganiseerd wordt door de Winkeliersvereeniging „E.M. M." kimnen wij mededeelen, dat de werk- zaamheden aan de organisatie verbonden, him fiat eerstdaagsch zullen verkrijgen. Uverig wordt gewerkt aan de twdntig markttenten die reeds j.l. Zaterdag vrijwel alle bezet waren, zoodat indien het bezoek de eerste weken meevalt het bestuur spoedig opnieuw een tiental tenten denkt te moeten in de maak doen. De massa-oplaag van de eerstdaagsch te verschijnen Reclame-Markt-Courant nadert hare voltooiing en zal tegen het eind dezer week in zee gaan om over geheel het Oostelijik deel van Zeeuwsch-Vlaanderen huis aan huis te worden verspreid. Begrijpelijkerwrjs brengt een en ander aan het dagelijksch bestuur van „E.M.M." handen vol werk. Als bijzonderheid vermelden wij, dat de stapel couranten (in hun zeer bijzonder en smaakvolle uitvoering op kwaliteit-papier) opgestapeld zijnde een hoogte zou hebben van 40 Meter dus de hoogte van den toren der Ned. Herv. Gemeente (de hoogste hier ter plaatse) belangrijk zou overtreffen. De opening der markt is thans officieel vastgesteld op Zaterdag 2 September a.s. des middags om 1 ure. De Burgemeester zal bij deze gelegenheid een rede uitspreken, terwjjl onze oud-stadgenoot het lid van Ged. Staten Mr. P. Dieleman, eveneens zijn geboortestad zal vereeren door het uitspreken van een redevoering. Wij komen hierop nog nader terug! gis WONING AFGEBRAND. Zondagmiddag omstreeks zes uur brak brand uit in de woning van W. Rouw wonende aan den Baandijk. In korten tijd breidde de brand zich uit en snelden de omwonenden te hulp. Met emmets water werd zoo goed mogelgk gepoogd den voortgang van het vuur te stuiten, doch alras bleek dat men voor een hopelooze taak stond en de woning als ver- loren kon worden beschouwd. Ook de aan- gebouwde woning van J. de Flitter begon te branden en moest men zich bepalen tot het zoo veel mogelijk nat houden van deze wo ning, opdat ook dit niet een prooi der vlam- men zou worden. Ondertusschen had men hieruit het huisraad gehaald om verder onheil te voorkomen. De gemeentelijke brandweer, die na waar schuwing was uitgerukt, werd, tengevolge van onjuiste plaatsbepaling als gevolg van naamsverwisseling opgesteld aan het kanaal bij de trambrug, doch kon van af dat punt met de slangen niet den brand bereiken, daar toen bleek, dat men niet halverwege, doch in de kom van den Baandijk moest zijn. Daar- na werd de spuit verplaatst naar de water- leiding op het eind van den Baandijk, welke echter nog niet zooveel water bleek te be- vatten, dat de korf van den zuiger der pomp onder water kwam. Daarop werd de spuit verplaatst naar het eerste dok, van waar men ook met de slangen die toen den spoorweg moesten kruisen, het terrein van den brand kon bereiken. Natuurlijk was er door die verschillende opstellingen heel wat tijd ver- loopen en kon de brandweer zich nog alleen tot nablussching bepalen, hetgeen toen ook spoedig gebeurd was. Ondertusschen moest voor het passeeren van den trein ook nog eens afgekoppeld worden. Met het oog op gevaar zijn de wankele muren der verbrande woning onwer gehaald. Wij meenen hieraan nog te moeten toe- voegen, dat, bij de best ingerichte brandweer, voldoende watertoevoer toch een ernstig vraagstuk is. Nu kon men ten slotte van uit het kanaal(dok) het punt van den brand nog bereiken. Hoe zal het echter gaan wan neer men een brand moet blusschen op een meer binneniwaarts en ver van het kanaal gelegen punt, b.v. Zwaantje of Driewegen? Omtrent den oonzaak van den brand ver- namen wij, dat Rouw, die alleen thuis was, daar zijn vrouw met een paar kinderen naar haar familie te Hoek was gegaan en de andere kinderen buiten speelden, bezig was met theezetten en daarbij het brandend petro- leiunstel was omgevallen. Het vuur deelde zich direct mede aan stroo dat op den grond lag en voor hij met een emmer water het vuur kon dooven stop/}, de benedenwoning reeds geheel in vlammen. Alles wat zich in het huis bevond is dan ook verbrand. Voor zoover de woning van De Flitter nog niet had vlam gevat, heeft deze door waterschade zeer veel geleden. Woning en huisraad van Rouw en De Putter zijn, hoewel laag, venzekerd. GEVONDEN VOORWERPEN. De inspecteur van politie alhier maakt be- kend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter staande adressen. Twee schroefsleutels, K. Touber, Tuinstr. 19. Waterpas, J. Michielsen, Walravenstraat 12. Mantelband, J. Risseeuw, postbode, Spui, Axel. Portemonnaie met inhoud, A. Verpoorte, Pierssenspolderstraat 27, Sluiskil. Tangetje, S. v. d. Berg, Nieuwstraat 10. Kinderkousje, J. Heijens, Tuinpad 6. Gewicht, E. Bakker, le Feijterstraat 35. Lipssleutel, bureau van politie. Roeiboot, firma de Meijer, Westkolkstraat. Meisjesjurk, J. de Mul, Javastraat. Autobotsing. Zaterdagavond omstreeks half negen was er een heele consternatie aan het punt van den weg, waar bij Driekwart de provinciale weg en de weg door de Zandstraat elkaar ont- moeten. Er lagen twee auto's over den weg en een oploop van een groote groep menschen wet- tigde het vermoeden, dat er iets ernstigs aan de hand was. Inderdaad had een oogenblik voor dat de autobus uit Ter Neuzen daar ter plaatse verscheen een emstige aanrijding plaats tus schen twee auto's, een Nederlandsche en een Belgische, plaats gehad. De bijeengestroomde menschen bepraatten, druk gesticuleerd, het verloop van de botsing en de autobestuurders beschuldigden elkander de oorzaak te zijn ge- weest van deze catastrophe, die gelukkig nog met een hoop materieele schade was afgeloo- pen. Want wonder boven wonder waren er geen gekwetsten, ofschoon in de Nederlandsche auto, behalve de bestuurder zelf, nog eenige dames gezeten waren. De Belgische auto was afkomstig uit Sel- zaete en werd bestuurd door een der exploitan- ten van het z.g. Modepaleis. Deze kwam uit de richting Philippine en aan Driekwart de bocht nemende met een snelheid van zoowat 45 K.M., zooals de Nederlandsche bestuurder beweerde, was hij in botsing gekomen met den Hollandschen wagen. Er lagen autodeelen op den weg. De bum per van den Hollandschen wagen lag op den grond, een voorwiel en spatborden waren deer- lijk gekreukt en het scheen op het oog, dat er van verder rijden geen sprake zou kunnen zijn. De Belgische wagen zag er een heeleboel slechter uit. Er was niet veel goeds meer van te verwachten. De chauffeur van de autobus bovengenoemd die voorzichtigheidshalve eerst het terrein wilde verkennen alvorens zijn wagen door de smalle opening tusschen kanaal en gehaven- de auto's door te sturen, ontdekte op den weg liggende een onderdeel, dat hij als de versnel- lingsbak kwalificeerde, waaruit de conclusie werd getrokken, dat de gekraakte Belgische auto primo met een groote snelheid moest ge- reden hebben en secundo geen cent meer waard zou zijn. Intusschen moest alles in denzelfden toe- stand blijven liggen, totdat de inmiddels ge- waarschuwde politie zou verschijnen, om uit de ligging van de verongelukte wagens en de verklaringen der betrokken chauffeurs, als- mede uit de getuigenissen der ooggetuigen op te maken, wie de schuldige was. Daar het langzamerhand reeds donker begon te worden en onze busdrijver er met goed suc ces en bekwame stuurmanskunst er in ge- slaagd was zijn wagen langs de beide schip- breukelingen been te loodsen, hebben we den uitslag van dit onderzoek maar niet afge- wacht. Zooveel konden we echter wel uit de spon- taan afgelegde verklaringen van het publiek en den Hollandschen heer, wiens vacantiereis op deze tragische wijze zoo plotseling tot een einde kwam, opmalten,.d^t de heer uit het Modepaleis het zwarte sChaap was. Doch hoe zeer beiden 6ok ontdaan, door den doorgestanen sehrik, de zaak heeft nog een gunstig verloop gehad enalleen de be trokken verzekeringsmaatschappij zal voor „het naadgaren" te staan komen. In een j.l. Zaterdag gehouden spoed- eischende vergadering van den gemeenteraad is benoemd tot hoofd der opembare school te Othene de heer A. Bouterse te Oostzaan. Een zoon van den arts C. te Kloosterzande. die in Zwitserland zijn vacantie doorbracht, is aldaar bjj het zwemmen zoodanig door een schroef van een motorboot geraakt, dat zijn toestand ernstig is. TE VEEL TERUGGEGEVEN. Een inwoner van Bussem, die in Juli van een avondwandeling terugkeerde, trof onder zijn bed een ongewenschte bezoeker aan, die, toen h\j door de huishoudster gemaand werd het gestolen geld terug te geven, meer be- taalde dan hij had weggenomen. De man schoot er ongeveer anderhalven gulden bij in. Later bleek, dat hij ook nog op 't verkeerde adres was geweest; hij had n.l. volgens zjjn notities een paar huizen verder moeten zijn... De Vacantiekamer der Amsterdamsche Rechtbank heeft dezen man tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld waarvan twee voorwaardelijk met twee jaar proeftijd, Er was zes maanden geeischt. HOOGER BEROEPE1N. Door den Rijksadivpoaat is hooger beroep aangeteekend tegen drie vonnissen van den Politierechter te Middelburg van 20 Juni 1933, waarbij E. S-, 29 j., landarbeider te De Clinge (B.), E. L. v. D., 45 j., werkman te Hulst en M. d. L., 33 j., werkman te Stekene (B.) zijn vrijgesproken van de him ten laste ge- legde binnenlandsch vervoer van suiker zon- der geleiibiljet. De officier van Justitie kwam eveneens in deze zaken in hooger beroep. TERNEUZEN—AXEL. Onder groote belangstelling ongeveer 1600 bezoekers waren op het terrein aanwetzig had gistdravond de tweede wedstrijd plaats om den beker, beschikbaar gesteld door een Axelsch sportliefhebber. Wist Axel op haar eigen terrein, ondanks het betere spel van Ter- neuzen, een gelijk spel te behalen, thans moest zij gedecideerd in Temeuzen haar meerdere er- kennen. Axel verscheen weer met enkele invallers, terwijl Terneuzen Geers weer tot haar be- schikking had en op de rechtshalfplaats Van Pienbroek had geplaatst, die daar goed heeft voldaan. De jonge speler belooft, wanneer hij nog eenige dergelijke zware wedstrijden heeft gespeeld, een goeden aanwinst te worden. Dat de score voor Temeuzen niet hooger is geworden, is eenerzijds te wijten aan enkele grove blunders van den scheidsrechter, waar- door aan de roodzwarten eenige doelpunten ontgingen en anderzijds, het doel van Axel enkele malen ter nauwernood aan doorboring ontkwam. Te 6 uur werd onder leiding van den heer Bliek uit Middelburg begonnen. Reeds aan stonds viel het kalme en berekende spel van Temeuzen op. Gedurig weard ,dp voorhoede van de thuisclub in de gelegenheid gesteld ten aan- val te trekken. Het duurde niet lang, of Lau rens gaf met een schitterend schot aan zijn ploeg de leiding. 10. Eenigen tijd daama, toen bij een opdringen van Temeuzen de bal dreigde uit te loopen, wist Kouwijzer hem echter nog te bereiken en in het doel te deponeeren. De scheidsrechter keurde ten onrechte dit doelpunt niet toe. Geers en ook Hamelink ondervonden daarna wat pech beteekent, doordat zij, buiten bereik van den doelman, den bal tegen den lat trap- ten. Tenslotte wist Hamelink met een vliegend schot den stand op 20 te brengen, met wel- ken stand ook de rust aanbrak. Vooral in de eerste het prachttige spel van Laurens eri Dobbifeir op. Het eerste gedeelte van de tweede helft was een getrouwe copie van de eerste helft. Onop- houdelijk kwam de voorhoede van Temeuzen voor het Axelsohe doel, waardoor de verdedi- ging der oranje-witten het zwaar te verant- woorden kreeg. Vele malfen moesten. deze ach- ter-spelers him heil zoeken in de bal tot cor ner te verwerken. Van Hecke wist bij, verras- sing den stand op 30 te brengen, terwijl Laurens daarna den stand op 40 bracht. In deze periode ontging aan Temeuzen tweemaal een kans om haar score te verhoogen, doordat de scheidsrechter even zoovele malen een dui delijk waarneembare overtreding in het straf- schopgebied onbestraft liet. De voorhoede van Temeuzen vond het dan blijkbaar welletjes; haar spel verminderde aanmerkelijk. Dit inspireerde Axel blijkbaar; zij althans legde nu meer activiteit aan den dag. Tenslotte kwam zij op ietwat gelukkige wijze' aan haar eerste doelpunt, doordat Rie- mens den bal in eigen doel plaatste. Ongeveer tien minuten voor het einde wist Axel den achterstand te verkleinen tot 42. In den nog resteerenden trjd werden geen doelpunten meer gemaakt en kwam het einde van dezen vluggen en aantrekkelijken wed strijd alzoo met een verdiende overwinning voor Temeuzen, die daardoor dus beslag legde op den fraaien beker. Deze wedstrijd heeft echter doen zien, dat Axel, zoodra zij het tempo van de Tweede Klasse te pakken heeft, een geduchte tegen- stander zal worden, want alien zonder onder- scheid geven zich geheel. -ssg SCHELDESTRIJDERSBIERVLLET. Scheldestrpders had gister het eerste elftal van Biervliet te gast. De uitslag was 32 voor Biervliet. .Aon Jan DOODELUK QNGEVAL TE WEMELDINGE. Donderdagmiddag waren eenige werklieden uit Hansweert te Wemeldinge voor den aan- nemer Van der Straatem bezig een der sluis- deuren van de middensluis van binnen schooo. te maken. Om die werkzaamheden uit te voeren moest men door een zoogenaamd man- gat in de deur afdalen om het daar aan we- zige lekwater uit te pompen. Te ongeveer 4,30 uur ging de 26-jarige arheider A. uit Hansweert naar beneden en werd kort daar op door de opstijgende gassen onwel. Daarop gingen de mede-anbeiders V. B., v. d. L. en gebr. H. van hier om hun beurten naar be neden om den man te helpen doch moesten wegens de voortdurend opstijgende gassen hun pogingen opgeven. Eindelijk is het den duiker H., voorzien van een gasmasker ge- lukt den ongelukkige, die reeds bewusteloos was, boven te krijgen. De dokters van We meldinge en Kapelle hebben pl.m. 1% uur ge- tracht de levensgeesten dobr middel van een zuurstofapparaat op te wekken, doch deze pogingen mochten niet baten. De ongeluk kige is overleden en laat 'hij vrouw met twee kinderen achter. J)r*l£W EEN „ZEESLAG" OP DEN IJSEL. Op de rivier den Usel nabiji de gemeente Brummen had Woensdag een emstige vecht- partij plaats tusschen de bemaming van de „Zes Gebroeders" gp schippers van een sleep. Het werd een formeel riviergevecht, waarbjj vein alelrlei aanvals- en verdedigingsmiddelen gebruik gemaakt werd. Tenslotte nam eerst- genoemd schip d?'"vlucht in de richting van Doesiburg. Naar de „Tel." verii'amV ontstond het ge- vecht, doordat schipger Kleinman van de „Zes Gebroeders" oneenigheid kreeg met schipper Kloek, wiens sdmp deel uitmaakte van een sleep. Eerst rieg men elkaar eenige minder fraaie adjectievett'fee, doch spoedig kozen de overige schippers van de sleep par- tij voor schipper Klloek, Toen men er niet in slaagde de „Zes Gebroeders" te ramrnen, be- sloot men dit schip met een-stalen kabel vast te leggen. De aanvallers begaven zich daar- toe in roeibootjes en zoo zag de bemanning van de „Zes Gebroeders" zich weldra inge- sloten. Aan overgave of lijdeiijk toezien, dacht men echter op het aangevallen schip niet. In allerijl wapende men zich met scheepshaken en stokken; zelfs de vrouw en dochter van schipper- Kleinman wapende zich en bereid- den als ware Kenau's zich voor, om zich tot het uiterste te verdedigen. Aan den anderen kant liet men zich ook niet onbetuigd en wel dra ontwikkelde zich een hevig riviergevecht. Allerlei projectielen suisden door de lucht. De „Zes Gebroeders" kreeg het tegen de over- macht zwaar te verantwoordeno.m. werden een schroef en eenige ruiten vemield. Weder- zijds werden rake klappen uitgedeeld, waar van ook de vrouw en de dochter van schipper Kleinman haar deel kregen. Tenslotte werd het schipper Kleinman te bar; tegen een dergelijke overmacht zou hij zich niet lang meer kunnen handhaven. On- verwacht snelde hij naar de kajuit, om niet als van Speijk de lont in het kruit te gooien, doch om enkele oogenblikken later op de voorplecht te verschijnen, gewapend met een parabellum. De talrijke aanvallers voelden er blijkbaar weinig voor, om in den loop van dit vuurwapen te staren, want schielijk reti- reerden zij. Op deze wlj^e zag schipper Klein man gelegenheid ijlings met zijn schip te vluchten in de richting van Doesburg. Hiermede zou het riviergevecht op den an- ders zoo rustigen IJsel beeindigd kunnen zijn. De schippers van de sleep, die hun vijand zagen vluchten, kondepj ;0yenwel hiermede geen genoegen nemen. Achtervolging acht- ten zij nutteloos, doch zij hadden meer ppen op hun boog. Zij deden aangifte bij de politie te Brummen, dat zij met een vuurwapen waren bedreigd. Later werd de „Zes Gebroeders" door de politie te Doesburg opgehouden. Bij onder zoek bleek, dat schipper Kleinman in het be- zit van een geladen parabellum was. Wegens het onbevoegd voorhanden hebben van een vuurwapen zal tegen hem proces-verbaal wor den opgemaakt. EEN VRIENDELIJKE UITNOOODIGING VOOR DIEVEN. Een alleenwonende dame in de Rustentour- gerstraat te Amsterdam, deelt bet „Algemeen Handelsblad" mede, is zoo handig geweest om toen zij een boodschap ging doen, ten gerieve van een vriendin, die op bezoek zou komen, een briefje aan de deur te hangen met het opschrift: „Je kunt wel binnen gaan; de sleutel hangt aan het haakje achter het raampje". itaMoa In plaats van de verwachte vnendm ver scheen een ongenoode gast, die gaarne van de vriendelijke uitnoodiging gebruik maakte. Hij heeft de woning bezocht eh haar na een „doktersvisite", weer verlaten met medene- ming van /120; evenwel had hij niet de be- leefdheid, zijn visltekaartje aphter te laten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 2