L ANDB0U WBERICHTEN SPORT. 9BKKHQDE BBBICHTSB <een goedgekeurde gemeentebegrooting voor 1933 en dat de verordening ingevolge de Win- kelsluitingswet de Koninklijke goedkeuring verwierf, zoodat nu gedurende den zomertijd de winkels tot 9 uur open mogen blijven. Aan L. van Cadsand werd 12,78 en aan P. Leemput f 22,20 per kind vergoeding toege- kend in zake art. 13 der L. O. wet. Aan C. Hamelink werd vergunning verleend tot het afwijken van art. 10 der Bouwveror- dening, terwijl ten behoeve van de stichting van een nieuw rusthuis voor ouden van dagen door de Ned. Herv. diaconie de gemeente zich bereid verklaart afstand te doen van het erf- pachtsrecht van een stukje grond van het sportterrein der HJB.S. Goedgekeurd werd een gewijzigd tarief voor de electrische straatverlichting in de buurtschappen, terwijl Burg, en Weth. verder met de P.Z.E.M. zulien onderhandelen of het ook mogelijk zal zijn voordeeliger voorwaar- den te bedingen voor de straatverlichting in de kom. Met het nieuwe contract wordt pl.m. 1000 voordeel per jaar behaald. Na breedvoerige bespreking werd de positie van den heer Jansen, klerk der arbeidersbeurs aldus geregeld, dat zijn jaarwedde wordt be- paald van f 1200 tot 1600, te verwerven na 4 tweejaarlijksche verhoogingen, waarvan er terstond 2 zullen worden toegekend, behou- dens goedkeuring van den betrokken Minister, die zich reeds met het toekennen van een ver- hooging, zooals Burg, en Weth. voorstelden, had vereenigd. Nu kwam aan de orde de bespreking van reorganisatie van het openbaar lager onder- wijs. Deze kwestie is eerst in de laatste weken ontstaan, als gevolg van regeeringsmaatrege- len of aangekondigde maatregelen. Burg, en Weth. achten het in het belang van het on- derwijs dat school A kan blijven een volledige school met 6 leerkrachten, waarvoor dan leer- lingen van C naar A moeten worden overge- plaatst. C zou dan een school met 4 leer krachten kunnen blijven. De heer Van Driel bestreed namens zijn fractie de cijfers en datums van Burg, en Weth. Hij ziet ook niet in dat juist school A de 6-klassige school moet blijven, aangezien men die alleen kan bevol- ken door leerlingen van over de brug daar- heen te halen, hetgeen volgens hem een be- zwaar is. Afgezien daarvan bepleitte hij, dat Burg, en Weth. over deze zaak overleg had- den moeten plegen met de onderwijzers-orga- nisaties en de betrokken ouders. Teneinde dit alsnog te kunnen doen, stelde hij uitstel van '.behandeling voor. De Voorzitter bestreed dit voorstel en acht thans een beslissing noodig. De raad meende, dat Burg, en Weth. indien dit noodig blijkt toch de beslissing hebben over het verplaat- sen van leerlingen, indien gevaar voor bena- deeling van het onderwijs zou ontstaan en er dan ook nog gelegenheid bestaat om den raad op korten termijn bijeen te roepen om te be- slissen over hetgeen dan verder tot de com- petentie van den raad behoort, doch de Voor zitter bepleitte behandeling van het voorstel. Burg, en Weth. vinden het ook pijnlijk dat zij het moeten doen, doch zij achten het in het belang der zaak. Ten slotte werd het voor stel Van Driel c.s. in stemming gebracht en verklaarden zich 7 leden voor en 7 tegen. Automatisch moest de behandeling dus wor den opgeschort. In plaats van den heer J. C. Jansen, die naar elders is vertrokken, werd benoemd tot lid der commissie van toezicht op het L. O. voor Sluiskil-Driewegen de heer J. Eelderink, het nieuw benoemd hoofd der bijz. school te Drie- wegen De rekening van het Burgerlijk Armbestuur werd goedgekeurd op een bedrag in ontvangst van 33.152,45 en f 33.120,32 in uitgaaf, goed slot f 32,13. De gemeenterekening over 1932 werd aan- geboden, voor den gewonen dienst in ont- vangsten bedragende f 503.566,38, uitgaven 505,029,43, nadeelig slot f 1463,05, en de kapitaaldienst ontvangsten f 88.148,08, uit gaven 89.210,04, nadeelig slot 1061,96. De begrooting voor 1934 werd aangeboden op een eindcijfer van f 549.970. Aan een nieuwe straat in den Louisapolder te Sluiskil werd den naam „Middenstraat" gegeven. Vervolgens werd overgegaan tot het behan- delen van de Bouwverordening. De heer Colsen had een voorstel gedaan om deze verordening, alvorens die te behandelen, in handen eener bijzondere commissie te stel- len, om den raad te adviseeren. Dit werd door Burg, en Weth. overbodig geacht. De heer Colsen deed evenwel nog een poging om voor zijn denkbeeld een meerderheid te krijgen. De omstandigheid dat de Bouwver ordening uiterlijk morgen, 19 Augustus, aan Ged. Staten moet zijn ingezonden ontging den voorsteller blijkbaar. Was zijn voorstel aan- genomen, dan zou de kans om zelf een Bouw verordening vast te stellen den Raad ontgaan zijn, want dan had hij er van Ged. Staten een thuis gestuurd gekregen. Het belangrijkste geschilpunt in de verorde ning bleek een kwestie die reeds v66r enkele jaren beslist is, en waaromtrent de gemeente reeds contractueel is gebonden, n.l. dat voor- schriften zijn opgenomen omtrent verplichte aansluiting bij de waterleiding (indien die er eenmSal is). Door Burg, en Weth. was deze contractueel aangegane verplichting in het ontwerp-bouw- verordening verconverteerd. De heer De Bak- ker stelde voor die bepalingen te schrappen en over dat voorstel betreffende art. 4 staak- ten ten slotte de stemmen. Toen later de ver- dere artikels over dit onderwerp aan de orde kwamen, kwam er bij enkele leden eenige be- zinning. Zij overwogen nader, dat deze bepa lingen tot niets bonden, zoolang er geen waterleiding is en ook de heer Scheele, of- schoon tegenstander der waterleiding met verplichte aansluiting erkende dat, wanneer deze er komt, de raad daaraan gebonden is. Door deze bepalingen wordt aan den feitelij- ken toestand niets veranderd. En bij een nieuwe stemming bleek een meerderheid voor behoud der artikels aanwezig. Ten slotte is de bouwverordening met alge- meene stemmen vastgesteld. Bij de omvraag vroeg de heer Van Doese- laar om licht in de nieuwe straten te Sluiskil, de heer Van Cadsand uitbreiding der straat verlichting aan de Oostzijde van het kanaal terwijl de heer Van Driel onder de aandacht bracht dat de zolders der woningen die voor rekening der gemeente aan de Kerkhoflaan gebouwd worden voor praktisch gebruik als slaapgelegenheid te laag zijn ontworpen en onder instemming van den raad werden Burg, en Weth. gemachtigd daarin alsnog te voorzien, waarbij de Voorzitter evenwel op- merkte dat men daarbij ook rekening heeft te houden met het rijkstoezicht, dat de plan- nen heeft goedgekeurd. ENKELVOUDIGE KAMERS BIJ ARRONDISSEMENTS-RECHTBANKEN By""Kon? besluit is met ingang van 1 Sep tember bepaald, dat bij elke arrondissements- rechtbank wordt gevormd een enkelvoudige Kamer, uitsluitend voor de berechting van burgerlijke- en handelszaken en zijn aangewe- zen voor den tijd van twee jaren in de enkel voudige Kamer voor de berechting van die zaken van de arrondissements-rechtbank: te Middelburg, a. tot lid: Mr. W. M. G. Jolles, vice-president; b. tot plaatsvervangend lid: 1. Mr. Th. Portheine; 2. Mr. J. H. Bybau, beiden rechter; zijn met ingang van 1 September 1932 aan- gewezen voor den tijd van twee jaren in de epkelvoudige Kamer voor de behandeling van burgerlijke kinderzaken tevens belast met de behandeling van kinderstrafzaken van de ar- rondissementsrechtbank te Middelburg, a. tot lid: Mr. J. H. Bybau, rechter; b. tot plaatsvervangend lid: 1. Mr. W. M. G. Jolles, vice-president; 2. Th. Portheine; 3. A. van der Hoop, beiden rechter. KORT VERSLAG van de vergadering van het Dagelijksch Bestuur der Zeeuwsche Landbouw -Maatschappij, gehouden op Maandag 14 Augustus 1933 te Middelburg. De vergadering stond onder leiding van Mr. P. Dieleman, Algemeen Voorzitter der Z. L. M. 0.m. kwamen de volgende onderwerpen in bespreking, WerkloOsheidsbestrijdjng. N I De gemeente Amemuiden heeft de medewer- king der Z. L. M. verzocht om tot een meer af- doende bestrijding der werkloosheid ten platte- lande te komen. Zij wil dit o.a. bewerkstelligen door het treffen eener regeling, waarbij de be- drijven gesteund worden met toeslagen op de arbeidsloonen voor het tewerkstellen van werk- loozen. Een dergelijk verzoek is reeds meermalen door de 3 centrale landlpouworganisaties gericht tot het betreffende departement. Ziektewet. Kennis werd genomen van een adres dat door het Kon. Nederl. Landbouw-Comity werd gezon- den aan den Minister van Sociale Zaken met be- trekking tot het wetsontwerp tot wijziging van de Ziektewet. Met de voorstellen van het K.N. L.C. kan het Dagelrjksch Bestuur zich geheel vereenigen. Uitvoer schapenvleesch. De 3 centrale landbouworganisaties verzochten den Minister van Economisohe Zaken te willen bewerkstelligen dat het contingent naar Belgie uit te voeren schapenvleesch niet zou worden berekend naar de invoer over 1931 doch over het tijdvak 1 Juni 1930—1 Juni 1933. Met instem ming werd vemomen dat aan dit verzoek is voldaan. Omzetbelasting. In een adres van de drie centrale landbouw organisaties, gericht tot den Minister van Finan- cien werden bezwaren naar voren gebracht tegen het ingediende wetsontwerp Omzetbelasting. In- tusschen werd aan de bezwaren van den land- en tuinbouw tegen deze wet in belangrijke mate tegemoet gekomen. Aangezien in het gewijzigde wetsontwerp Omzetbelasting b.v. aardappelen, groente en bloemen wel worden vrij gesteld en fruit niet, is door de Z. L. M. verzocht ook het fruit vrij te stellen van deze belasting. Volgens ons oordeel is er geen enkele reden om het fruit in een uit- zonderlijke positie te plaatsen tegenover andere producten van den tuinbouw. Wet op openbare vervoermiddelen, Nogmaals werd er krachtig op aangedrongen het vervoer van goederen per vrachtauto niet te belemmeren door het inrvoeren van een concessie- stelscl. De vrachtauto heeft zich bij het vervoer van land- en tuinbouwproducten een blijvende plaats veroverd, welke dient te worden behouden. Contingenteering invoer fruit. Door de Z. L. M. werd via het Landbouw- Comite aan den Minister van Economische Za ken verzocht door het heffen van een invoer- recht per KG of\ door contingenteering, de in voer van het buitenlandsch fruit eenigermate te belemmeren. Uitvoering Machtigingswet. Uitvoerig werd gesproken over de mogelijkheid van toepassing der Machtigingswet op den ver- ,bouw van inlandsche voedergewassen. Toegejuicht werd dat krachtige maatregelen zullen worden getroffen om de teelt van inland sche voe-dergranen op een loonende basis te brengen. Voorts werd het Kon. Nederl. Landbouw- Comite verzocht pogingen aan te wenden goed keuring te verkrijgen eener te treffen regeling waarbiji degenen, die grasland scheurt het recht verkrijigt een ovreenkomstig groote kavel tarfte te verbouwen. Door dezen maatregel zou worden bereikt dat de rundveestapel vanzelf zou worden ingekrompen, wat van groot algemeen belang moet worden geacht in verband met onze export. Bouwverordening. Tegen de vastgestelde bouwverordening wer den verschillende bezwaren van landbouwzijde ingebracht, welke ter kennis van Gedeputeerde Staten zullen worden gebracht. In het bijzcnder werden bezwaren geopperd tegen de voorschriften die zijn gesteld t.a.v. de bouw en inrichting der stallen, ligging der mest- vaalt etc., welke vooral groote bezwaren op- leveren voor de kleine bedrijven. Eindafrekenjng suikerbieten. De Kring Tholen en St. Philipsland en de Afd. N.- en St. Joosland der Z. L. M. hebben vezocht te protesteeren tegen de geringe einduitbetaling der bieten door de Centrale Suiker Maatschappij. Verwezen werd naar het ingezonden stuk, in het Landibouwblad voor Zeeland en Noord-Brabant van 12 Augustus j.l., waarin een uiteenzetting werd gegeven van de berekening van deze uit- betalingsprijs. Aangedrongen werd op spoedige defini-tieve bekendmaking van de bietensteim oogst 1933. Nu de Machtigingswet is aangenomen, zal de definitieve bekendmaking van de bietensteun oogst 1933 spoedig kunnen worden verwacht. Tertiaire wegen. Besloten werd adhaesie te betuigen aan het adres dat de Zeeuwsche Polder- en Waterschaps- bond in zijne j.l. gehouden vergadering richtte tot Gedeputeerde Staten van Zeeland inzake tertiaire wegen. Uitvoercontrole op uleu. Op een te houden bespreking inzake de reorga nisatie van de uienuitvoercontrole zal het K.N. L.C. o.m. worden vertegenwoordigd door de heer Ir. J. D. Dorst te Goes. Aardappelsteun 1933. Met instemming werd vemomen dat het in het voomemen der Regeering ligt maatregelen te treffen tot het verkrijgen van een prijsstijging der aardappelen. Landbouwhuishoudschool Zierikzee. De binnenkort te openen landbouwhuishoud- school te Zierikzee zal den naam verkrijgen: Julianasohool. Aan HJC.H. Prinses Juliana zal verzocht worden om in persoon tegenwoordig te willen zijn bij de openstelling der school. Vervolgens wordt de vergadering na rondvraag gesloten. TERNEUZEN IAXEL I. Zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt, zal alhier a.s. Zondag den eindstrijd om den Beker tusschen de beide Zeeuwsch-Vlaam- sche Tweede Klassers, worden beslist. Veertien dagen geleden wisten de, pas ge- promoveerde Oranjewitten na een spannenden, maar eerlijken kamp, een zwaar bevochten gelijk spel uit het vuur te sleepen, zelfs vier minuten voor het edndsignaal hadden de Axe- laren een 32 voorsprong, tot Laurens met een prachtigen kopbal den gelijkmaker in Van de Velde's doel deponeerde... Wat zal den komenden strijd ons brengen? Dit is de groote vraag, die iedere sportlief- hebber zich heeft gesteld en kunnen wij ge- tuigen, dat deze Zeeuwsch-Vlaamsche Derby veler belangstelling zal trekken en het een aantrekkelijke partij voetibal belooft te wor den. Beide ploegen zullen zich wel tot het uiterste geven en kan het enthousiasme van ,,Axel", gesteund door hare talrijke suppor ters, er veel toe bijdragen, wat zij aan tech- niek tegenover de rood-zwarten tekort schiet. Geen enkele sportliefhebber in Zeeuwsch- Vlaanderen, verzuime deze belangrijke ont- moeting bij te wonen. De aanvang is pepaald op 6 uur. OOG WEGGENOMEN. Bij het klinken van ijzeren platen in de IJzer- en Metaalgieterij te Alkmaar heeft de arbeider J. v. d. Tooren de uitspringende pen van een luchtdrukrevolver in het rechteroog gekregen. Het oog werd zoodanig gekwetst dat het moest worden weggenomen. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Onder de gemeente Landameer wordt den laatsten tijd zeer veel in het Noord-Hollandseh kanaal gebaad. Het water is daar ter plaatse overal echter zeer diep, zoodat het baden al- daar niet ongevaarlyk is. Dinsdagmiddag om- streeks vier uur verdween dan ook een Ghi- neesch koopman uit Amsterdam plotseling in de diepte en kwam niet meer boven. Na ge- ruimen tijd gedregd te hebben is het lijk door de politie opgehaald. Dinsdagmiddag is het 10-jarig zoontje van den heer Jacob Krol uit Leiden, die met zijn oom en neefje te Noordwijk aan Zee aan het baden was, verdronken. Het kind was plot seling verdwenen, vlak aan het strand. De reddingsbrigade was onmiddellijik ter plaatse en zocht door middel van een kettinggreep een breede strook in zee af, echter zander resul tant. DOOR EEN AUTO DOODGEREDEN. Op den Verlengden Heerenweg te Groningen is Woensdagmiddag de 39-jarige glazenwas- scher Cusiel, die met zijn broer achter een wagen met ladders liep, door een slippenden auto overreden. Cusiel werd zwaar gewond en is spoedig na het ongeluk in het r.-k. zie- kenhuis overleden. Het slachtoffer was ge- huwd. De auto was afkomstig uit Kampen en werd bestuurd door G. B. De politie on- derzoekt de zank. BOTSING TUSSCHEN MOTORFIETS EN WIELRIJDER. Op den Hornerweg bij Roermond is Dins-^ dagavond een aanrijding geschied tusschen* een motorfiets, bestuurd door den heer J. Brab uit Aken, wiens vrouw op de duo zat, en den 15-jarigen Broek uit Horn, die daar fietste. Zij werden alien tegen den grond ge- slingerd. De motorrijder liep een levensge- vaarlijke hoofdwcnde op; zijn echtgenoote werd verwond aan gelaat en linkerbeen. Zij werden per auto naar het ziekenhuis te Roer mond gebracht, waar Brab aan de gevolgen is overleden. De toestand van zijn echtge noote en den jongen is bevredigend. ZIJN VROUW DOODGESCHOTEN. Wpensdagochtend heeft op het politie- bureau aan de Witte de Withstraat te Rot terdam zich aangemeld, de 24-jarige chauf feur F. W., die mededeelde, dat hij zijn vrouw had doodgeschoten. Deze mededeeling bleek waar. De politie vond in het pension aan den Schiedamschen Singel een vrouw met een schotwonde in den linkerslaap dood op het bed liggen. Het was de 20-jarige A. A. M. Blok, huisvrouw van W. Volgens verklaringen van den chauffeur waren zij sinds 1930 ge- trouwd. Zij woondep in Maastricht en hadden een zoontje van 2 jaar. De vrouw had den man verlaten en was naar Rotterdam vertrokken. Verschillende malen poogde W. de vrouw over te halen weer met hem mee te gaan, doch zij weigende steeds. Ook Woensdagmorgen deed hij zulk een poging en begaf hij zich naar het pension waar de vrouw vertoefde, en liep de kamer binnen waar de vrouw te bed lag. Een korte woordenwisseling ontstond waar- na de bewoners van het pension plotseling een schot hoorden, en toen zij toesnelden kwamen zij den man tegen. Hij zeide zijn vrouw te hebben gedood en zich te zullen aangeven bij de politie. Het onderizoek heeft uitgewezen dat de vrouw op slag dood moet zijm geweest. Het lijk is naar het ziekenhuis Coolsingel ver- voerd, waar sectie zal worden verricht. De dader is opgesloten. PANIEK UN EEN BRANDENDE BIOSCOOP. In de Oost-Galicische stad Zaghorze bij Lemberg brak tijdens de filmvoorstelling brand uit in een bioscooptheater. Er ontstond een paniek en het publiek probeerde naar bui- ten te stormen, waarbij verscheidene personen kwamen te vallen en onder den voet werden geloopen door de zich voor de smalle deuren verdringende bezoekers. Het hulpgeroep van degenen, die hierbij gewond werden, verhoogde de paniekstemming. Pas na eenigen tijd slaag- den eenige forsche manlijke bezoekers, die hun kalmte wisten te bewaren, erin, de orde te herstellen, zoodat het publiek vrij spoedig op geregelde wijze het theater kon verlaten. Het vuur greep inmiddels snel om zich heen en de geheele inventaris werd een prooi der vlammen. Verscheidene personen waren tijdens de paniek in het theater gewond. Achteraf bleek een klein meisje het theater niet tijdig verlaten te hebben en in de vlammen te zijn omgekomen. DE LONDENSCHE DUIVEN. Elk jaar wordt er geklaagd over de overlast, welke de duiven te Londen veroorzaken. Elk jaar liet het gemeentebestuur van de City er eenige honderden wegvangen. Dit jaar zijn het er 574 geweest, die op pijnlooze wijze af- gemaakt, op twee geringden na, die aan hun eigenaars zijn teruggegeven. Tengevolge van de gewoonte van het publiek om eten voor de vogels te strooien en dank zi> de uitstekende nestelgelegenheid, die de St. Paul en andere gebouwen in de City bieden, lukt het niet om aan het kwaad een einde te maken. AUTO MET VIER INZITTENDEN IN AFGROPJD GESTORT. Bij den terugkeer van het Stilfser Joch is een Milaansche auto met 4 inzittenden in een afgrond gestort. Een der inzittenden slaagde er in zich door uit den wagen te springen. in veiligheid te brengen. De drie anderen ver dwenen in den afgrond. De nasporingen heb ben tot dusverre geen resulfcaat opgeleverd. Men neemt aan, dat de lijken zijn meegesleurd door een in den afgrond stroomenden berg- beek. EEN LEELIJtK CONTRAST. Dezer dagen is gemeld, dat een arbeider te Maidenhead, die een driejartg pleegkind mis- handeld had, deswege veroordeeld is tot zes weken gevangenisstraf. De Star drukt naast dit vonnis een tegenhanger af. Een man te Leeds, wiens dochtertje blind dreigde te wor den en in levensgevaar verkeerde, had zich op fraudeleuze wijze verzekerd van werkloo- zensteun, omdat hij anders het extra-voedsel, dat de dokter voor zijn kindje had voorge- schreven, niet betalen kon. Deze man werd veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. „Kunnen", zoo vraagt de Star, beide von- nissen juist zijn?" WAAROM DE OS ZOO RAMMELDE. Een zekere NaudO, uit Fontaindale, in Zuid- Afrika, was een rammelend geluid in de inge- wanden van een zijner ossen opgevallen, wan neer deze het op eeh loopen zette. Dezer dagen werd de os geslacht en vond men de oplossing van dit raadsel. In de ingewanden van het d-ier werden namelijk ettelijke steenen aangetrof- fen, die te zamen 16 pond wogen! In de maag van een anderen geslachten os is een slang aangetroffen. Beide dieren waren overigens geheel normaal. NALATENSCHAP VAN DERTIG MILLIOEN POND STERLING. Sir John Ellerman, de scheepsmagnaat, die op 16 Juli j.l. te Dieppe is overleden, heeft voor zoover thans bekend, een fortuin van 17.224.425 pond sterling nagelaten, hoewel verwacht wordt dat met de aandeelen, welke de overledene in verschillende maatschappijen heeft gehad, de geheele nalatenschap wel 30 millioen pond zal bedragen. Hiervan zal on- geveer 15 millioen pond aan successierechten moeten worden betaald, waarvan 6 millioen •pond voor het landgoed. Tal van officieren en bedienden der scheepvaartmaatschappijen, waarbij Ellerman was ge'interesseerd, zijn in het testament, dat 26 pagina's beslaat en van een register is voorzien, bedacht. GEHEIMZINNKJE DOODEN IN AUTO. Te Malvern, in den staat Arkansas, heeft zich een geheimzinnig geval voorgedaan. Langs .den weg zag men met vrij groote vaart een auto rijden, die van rechts naar links slinger- de en stuurloos leek te zijn. Inderdaad moest dat het geval zijn, want na eenigen tijd week de auto naar 6en kant van den weg uit, sloeg van den berm en bleef met den radiator in den grond geboord staan. Onmiddellijk snelden voorbijgangers toe, die tot de ontdekking kwamen, dat in den auto vier personen zaten, bij wie de levensgeesten geweken waren. Een man aan het stuur, een vrouw en twee kinde- ren zaten recht in den auto en moesten korten tijd geleden zijn overleden. Een 4jarig meisje, dat als vrjfde in den auto zat, was echter ge heel normaal en werd uit den wagen getild. Het kind wist niet meer te vertellen, dan dat zij vier jaar oud was en Cline Smith heette. Waar zij vandaan kwam en wie de andere menschen in den auto waren, kon zij niet zeggen. De politie stelde een uitgebreid onder- zoek in, waarbij een man kwam verklaren, dat hij kort tevoren iemand uit den auto had zien springen. De geheele omgeving wordt afge- zocht'naar verdachten. Het medisch onderzoek en de sectie op de lijken heeft nog geen resultaten opgeleverd. JEUGDIGE WETOUWE VAN MOORD VRIJ GESPROKEN. Een moordproces, dat de aandacht van het geheele publiek in de Vereenigde Staten ge- vangen hield, is geeindigd met de vrijspraak van de verdachte, een jeugdige elegante we- duwe Jessie Bumett-Costello, die voor de rechtbank te Salem, in den staat Massachu setts, terecht stond, verdacht van moord op haar echtgenoot door het toedienen van cyaankali. Na 1 uur en 58 minuten te hebben beraad- slaagd, sprak de jury haar echter van deze beschudiging vrij, met de motiveering, dat haar man, die aan een ernstige kwaal leed, waarschijnlij-k zelf een eind aan zijn leven had gemaakt. Had mevr. Costello schuldig verklaard geworden, dan zou zij haar leven hebben rfloeten eindigen op den electrischen stoel. Thans kon zij naar huis terugkeeren, waar drie jeugdige kinderen haar wachtten. MUITERIJ IN EEN GEVANGENIS. In de gevangenis op het Deer-eiland, in Masschuetts, is een muiterrj uitgebroken. Er was een complot gemaakt om uit te breken. De poging tot ontsnapping geschiedde op een sein, dat werd gegeven, toen de gevangenen in de eetzaal bijeen waren. De bewakers waren echter spoedig ter pl-aatse en door gebruik te maken van de vuurwapenen slaagden zij er in de orde te herstellen. Slechts twee gevangenen slaagden er in bui- ten het gebouw te komen en ook deze twee zijn spoedig gepakt. DE ONVEILIGHEID OP DEN WEG. Op een vergadering van d§ voetgangers- vereeniging te Londen, heeft de voorzitter de aandacht gevestigd op de groote vermeer- dering van ongelukken 10 pet. zoowel voor de cijfers van dooden als van gewonden op den weg in het tweede kwartaal van 1933, vergeleken bij dat van 1932. Er is wel ge daan voor de vermeerdering van de veiligheid op den weg, doch die maatregelen hebben vaak een averechtse uitwerking omdat zij de autobestuurders slechts des te roekeloozer maken. Vooral vrachtauto's en autobussen plegen de maximumsnelheden verre te over- schrijden en de overheid treedt lang niet krachtig genoeg daartegen op. Naar zijn meening worden de ongelukken veroorzaakt door een betrekkelijk kleine groep chauf feurs en hiji meende, dat het goed zou zijn een kaartsysteem aan te leggen van alle chauffeurs om na te gaan of dat inderdaad zoo is. De ongeschikten kunnen dan van den weg verwijderd worden. Bij wijze van proef zou men kunnen beginnen met de chauffeurs wier namen met de letters AG beginnen. TEGEN DE SWEEPSTAKES. De pas gemelde aanhouding van honderd- duizenden loten voor de z.g. Italiaansche sweepstake vomit volgens de Evening Stan dard slechts een onderdeel van een krachtige actie om den verkoop van sweepstakeloten in Engeiand te beletten, Ook wil men de straf op verkoop gesteld, verzwaren. Buitenland- sche loten kunnen moeilijk ongemerkt imge- voerd worden, maar met de loten van de Iersche sweepstakes is het anders, omdat er voor het verkeer tusschen Engeiand en Ier- land geen paspoorten noodig zijn en men de Iersche zee gemakkelijk met een snelvarende motorboot kan oversteken om op een stil punt van de Engelsche kust te lan den. De politie laat dat dan ook maar stil begaan, doch cencentreert haar aandacht op die plaat sen in Engeiand, die beschouwd worden als de centra van den verkoop. Ook heeft men cafehouders, winkeliers enz. nog eens laten aanzeggen, dat verkoop van loten straf- baar is. EEN SLAAPSTER. Een 28-jarig meisje te Chicago bevindt zich reeds gedurende bijna 18 maanden in slaap en de doctoren willen thans trachten, haar te doen ontwaken. Zij doen haar een behande ling ondergaan, welke koorts moet verwek- ken, en zoo de infectie der slaapziekte moet vemietigen. Tijdens haar- langdurigen slaap heeft het meisje een longontsteking opgeloo- pen, waarvan ziji echter weer hersteld is; ook heeft zij een kleine operatie ondergaan en zijn bloedtransfusies op haar toegepast. In haar toestand is tot dusver weinig ver- andering gekomen. SMOI^KELAUTO TE KERKRADE AAN GEHOUDEN. In den nacbt van Maandag op Dinsdag reed v66r het grenskantoor Holz te Kerkrade, een vrachtauto, die van de Nieuwstraat, uit de rich ting Aken kwam. Volgens mededee ling van den chauffeur aan den dienstdoen- den rijksambtenaar bestond de lading slechts uit ledige eierenkisten. De rijksamibtenaar, Zijlstra geheeten, vertrouwde evenwel deze mededeeling niet en vermoedde, dat de auto Duitsche margarine bevatte. Bij het onder zoek vond hij al spoedig achter een der kis- ten zijde en wollen stoffen. Toen de chauf feur zulks bemerkte, sprong hij fluks in den auto achter het stuur en trachtte er van door te rijden. Maar de rijksambtenaar sprong eveneens in den auto naast den chauffeur en hoewel hij herhaaldelijk sommeerde om te stoppen, reed de chauffeur met een stevige vaart door de Hoofdstraat in de richting Heerlen. In de Wijngracht nabijt den tunnel wist de ambtenaar, door een manipulatie aan het stuur, de auto te doen stoppen. Daar ver- scheen ook spoedig de inmiddels gewaar- schuwde gemeentepol-itie. De chauffeur werd geanresteerd en naar het hoofdbureau van politie gebracht. De auto, die eenigszins beschadigd was, is in beslag genomen. Bij nader onderzoek bleek de lading te bestaan uit zijde en andere stoffen, ter waarde van songeveer f 3500. De invoer daarvan is verboden. De chauffeur, F. W. Gielen, uit Heerlehheide, is Dinsdagmid dag wederom op vrije voeten gesteld door den waarnemenden commissaris van politie. De smokkelwaar en de auto zijn in beslag genomen. De chauffeur weigerde te zeggen, op wiens last hij heeft gehandeld. TWEE BLINDE PASSAGIERS IN HET KANAAL VERMIST. Zondagochtend seinde het Duitsche stoom- schip „Nordenham", dat zich in het Kanaal bevond, dat twee blinde passagiers van on- bekende nationaliteit, waarvan een goed En- gelsch en de ander goed een Scandinavische taal sprak, terwijl beiden bovendien vloeiend Duitsch spraken, kans hadden gezien op 29 Juli in een Duitsche haven als blinde passa giers aan boord te komen. Korten tijd later waren zij ontdekt. Een hunner scheen een belangrijk bedrag aan geld bij zich te hebben terwijl zjj niet in het bezit waren van papie- ren. In den loop van den nacht van Zater- dag op Zondag bleken zij evenwel van boord van de „Nordenham" te zijn verdwenen. Een hoeveelheid hout en drie reddingsboeien wer den van den „Nordenham" vermist, zoodat zij waarschijnlijk uit vrees voor uitlevering in de nabijheid van Dumgeness overboord zijn ge- sprongen. EEN GEVAARLIJKE MISDAD1GER. Eenigen tijd geleden was te Oklahoma City een petroleum-magnaat, C. F. Urchel, door bandieten uit zijn woning gehaald en op een geheime plaats gevangen gehouden. Zijn vrouw wist met de ontvoerders in correspon- dentie te komen en betaalde een hoog los- geld 200.000 waama de ontvoerde Urchel werd vrijgelaten. De politie, die zich aanvankelijk op verzoek van mevr. Urchel op den achtergrond had gehouden, ging zich nu serieus met het geval bemoeien. Men had reden om aan te nemen, dat de beruchte ban- diet Harvey Bailey bij de ontvoering betrok ken was geweest. Tenslotte kwam men den man op het spoor en wist men zijn schuil- plaats, een hoeve bij Decatur in den staat Texas, te vinden. Daar werden, terwijl Har vey sliep, machinegeweren opgesteld en toen deze behoorlljik bemand schietklaar wa ren werd de roover gewekt. Ofschoon hij een aantal revolvers naast zich had liggen had hij geen kans en werd hij gegrepen en gebon den. Het bleek, dat Harvey Bailey een groot bedrag aan bankpapier in zijn bezit had, dat kon worden ge'identificeerd als een deel van de voor Urchel's vrijlating betaalde som. Bovendien bleek de hoeve waar de roover ver- biijf hield ook het huis te zijn waar Urchel was gevangen gehouden. Dat ken door de vingerafdrukken-experts van de politie wor den bewezen. Bailey was een der leiders van de uitbraak uit de gevangenis te Lansing en vermoedelijk heeft hij de hand gehad in den moord op vier politie-agenten, die toen zij een aangehouden gevangene die ontsnapt was naar de gevange nis wilden terugbrengen, alien werden neer- geschoten. Een ding staat vast: de verbolgenheid in de Ver. Staten tegen de ontvoerders is tot kook- hitte gestegen. De President heeft zich aan het hoofd van een campagne tegen de mis- dadigers, en bandieten van het type Harvey Bailey hebben niet op eenige clementie te rekenen. Een zeer merkwaardig feit in verband met de opsporing van de hoeve, waar Urchel ge vangen was gehouden, is het volgende. De boerderij was eemzaam gelegen en er was zelfs geen enkel huis in de buurt. Maar Urchel merkte op dat tweemaal per dag telkens op gezette tijden, een vliegtuig over de hoeve vloog. Een middag kwam het vliegtuig niet; en die dag was een Zondag. Toen Urchel dit naderhand vertelde aan de politie rekende men in overleg met de exploitanten van vaste vliegtuigroutes uit waar de hoeve kon zijn gelegen. Het bleek het waarschijn- lijkst, dat de plek ergens tusschen Fort Worth en Amarillo lag, terwijl een der pilo-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 6