LANDBOUWBEBICHTEN. 0EMEHGDE BERICHTEN INBREKERSBENDE INGEREKEND. SCHEEP VAARTBEWEGIN G. WISSELKOERSEN. HOOGWATER TE TER NEUZEN. "van vleesch en van bloed in m'n ermen pakte. Afijn, da's veurbij. Maar ditte mot ik zeggen, amico, deuze dagen van kermisleut, ze zijn noodig, noodig as de locht die we in-asemen, ok al vinden sommigte „ouwe heeren" van 16 jaren da teugeswoorig nie deftig of betamelijk meer. Ok al vinden stadsche menschen boven 't Hol- laandsche Diep zoowiets nie ,,menschweerdig" xneer. Carnaval? Ge durft teugeswoorig 't woord nie meer uitspreken. En toch... toch amico, as me wel's as ouwe Brabanders onder meka- ren zitten en ouwe herinderingskes ophalen, dan... dan komt er meestal zo'n klein bietje heimwee in de oogen, naar die tijen waarin 'nen mensch nog kind dorst te zijn. We heb- ben 't ons eigen laten ontfutselen. Ddbr! 't Was mode om dik, geleerd, deftig en ,,droog" te doen en... dg* menschheid verdroogde. Bntvierde z'nen moeien geest, die afgeleid moest worren, in de Cinema, waar avond aan .avond Kilometers film deurgedraaid worren, om twee jonge menschen eindelijk mekaar 's te laten pakken. En as 't zoowver is..., dan „pakt" d'n goeienkoopen rang, veuraan, net zoow steuvig mee, dat-d-et licht gaauw aan- gestoken mot worren! Och neee, 'k heb daar niks teugen. D'n mensch is jonk om 't lieve leven mee smak- kende lippen op te eten! Er in te brjten, mee gulzige taanden, as in nen sappigen bellefleur, dat d'n vruchtensap over oew kin druppelt! 'Nen mensch .is gin panopticumpop mee 'n stalen virke in z'nen rug, da van tijd tot tijd mot opgedraaid worren, mee 'n pofbroek om z'n beenen of, as 't 'n wefke veur mot stellen, mee 'n soortement van botrammenbordeke op den oor geplakt. Maar daar is nog zoowveul over te zeggen. En m'n hoofd staat op d'n oogenblik nie naar zwaar gepeins. Er gebeurt op d'n buiten veuls te veul, dan da 'k in deus dagen m'n eigen zoow laank aan 'nen brief kan zetten. As ge nouw deur de akkers gaat, en ge ziet de wisseling van de jaartijeft gebeuren; ge kunt ze ruuken, opsnuffen uit d'n kleffen, zuutgemesten eerde, ge ziet 't aan de kleuren in de lochten, waarin teugen d'n avond de locht in 't Noordoosten lijk ggnen pggrlmoeren schelp is, ge ziet- 't aan 't akkerlaand, waar d'n ggrpelplaant verdord leet, 't stoppelveld kaal en wijd, of geploegd al, waar d'n boeren- kool schoon begint te groenen, d'n savooi te kroppen, waar ge de wisseling kunt voelen aan oew vel, as d'n killen, klammen avond ®r aan vastplakt, d'n akkemevel koud en dik in oew longan zakt, as ge nouw gaat deur de akkers, waar de bosschen zwart teugen d'n ender kartelen onder 't rosse avondlicht, kek, dan is d'n buiten zoow vol gebeuren, da 'k er nie laank vandaan blijven kan! Gisterenavond, as ik over een van de brugs- kes van de Mark hong te leunen, dan zag ik d'n zomerdag van me weggaan as iets da'k nog nie missen wouw! 't Avondwindeke zong in de boomen, z66w schoon en zacht as 'n vergelegen watervalleke. Torrekes sprongen over't zwartheldere Mark- water in duuzenden, sjuust of 't motrengelde op 't rivierke. Waterratjes, sierlijk as eek- hoorns, mee waakzame oogskes, glejen over 't nat, lijk 'n veer zoow licht. En recht veur- uit, boven d'n zwarten, roetzwarten akker, 'n omgeploegd korenveld, daar smeulde 'n zonne- vuur achter de eerde vandaan, neee, da's nie te zeggen meer. Da's te schoon: dan kunde alleen maar stillekes en kleintjes oew eigen verbazen over de wisselende prachten; dan is da mee gin pen aan te raken. De locht was enkel oogenglaans, maar van 'n kleur.van lichtend goud. Dieper wier 't water onder m'n brugske, zwarter d'n akker, schooner nog 't windeliedeke "In de popelieren, en toen toen wier m'n hoofd zoow zwaar amico, da'k zachtjes ben weggegaan, de akkers uit... En as ik bij Guust Verhagen kwam, onze barbier, dan hebben me daar ons afsprokske gemokt veur d'n kermis en 't plazier da me g'ad heb- "ben d'n aanderen dag... ollee, misschien da 'k *t nog wel's vertel, maar nie eerder veur Trui weer te spreken is...! Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toet a voe DRe. PROEFNEMING MET DEENSCHE VARIKENS IN ZEELAND. In het verslag over 1932 van de Prov. Com- missie in Zeeland voor de verbetering van het varkensras wordt o.m. opgemerkt, dat in het laatst verloopen jaar 83 Deensche zeugen en 38 Deensche beeren uit Denemarken zijn inge- veerd, dank zij de steim van verschillende land- toouworganisaties in Zeeland. De bestellers hebben de varkens met vreugde ontvangen en de plaatsing is Schouwen 58, Tholen 15, Noord-Beveland 11, Zuid-Beveland 612, Walcheren 510, Z. Vlaanderen O.D. 920 en Z. Vlaanderen W.D. 1127. Bij latere in- spectie na den invoer is gebleken dat de die- ren zich hier goed thuis gevoelen en zich heb ben aangepast. Er werden mestproeven gehou- den op de boerderij van het ziekenhuis te Oost- burg, 4 Deensche en 4 Vlaamsche varkens. Het uitvoerige rapport hieromtrent opge- maakt wijst op gunstiger slachtverlies voor de Deensche, prima kwaliteit, vroegere rijpheid dan het Vlaamsche en vertoont voor de Pagers zeer gunstige gewichtsverdeeling, al welke kwaliteiten nader worden toegelicht. DE IN DUITSCHLAND GEARRESTEERDE NEDERLANDER. "Uit Arnhem wordt aan de bladen van „De Arbeiderspers" gemeld: Dinsdagavond hebben wij een onderhoud gehad met den eommissaris van politie Peters te Kleef, waar de heer Spansier in 't hoofdibureau van politie zit opgesloten. De eommissaris verklaarde tijdens dit on derhoud, dat hij Spansier had laten arrestee- ren, daar het onderzoek door de Duitsche recherche te Nijmegen zou hebben uitgeweizen dat Spans er pakkebten bladen van de Freie Presse, die hij via Arnhem en Amsterdam zou hebben ontvangen, aan derden ter ver- spreiding in Dultschland zou hehben overge- geven. De eommissaris verklaarde met nadruk, dat de inhoud van de Freie Presse door de Duit sche regeering gervaarlijk voor den staat wordt geacht. Iedere Nederlander, die zich met de verspreiding dezer bladen in Nederland be- last, wordt in Duitschland, indien zijn signale- ment bij de Duitsche politie bekend is, ge- arresteerd en voor den rechter geleid. De eommissaris verklaarde herhaaldelijk met zeer groote beslistheid, dat Spansier als ge- woon verdachte wordt behandeld en niet is mishandeld. Varder verklaarde de eommissaris, dat de andere arrestant, C., Zaterdagavond reeds was vrijgelaten, omdat de eommissaris de overtuiging had, dat deze zich aan de ge- noemde handelingen niet had schuldig ge- maakt. Dinsdagmorgen is Spansier voor den rechter geleid. Zijn zaak werd echter aange- houden, daar het gerecht een nadere consta- teering verlangde van het wettig en overtui- gend bewijs. DOOR VLAGGESTOpi GERED. Het was ongeveer 6dn uur in den nacht van Zondag op Maandag, toen een autobus, hard claxonneerende door de Enterstraat te Rijssen reed. Het ging z66 luid, dat een 14-jarige zoon van de weduwe H. er door wakker schrok en tevens z6<5 van streek geraakte, dat hij het raam van zijn boven gelegen slaapkamer uit- sprong. Hij had echter zooveel tegenwoor- digheid van geest zich aan een vlaggestok vast te grijpen. En uit dien neteligen toestand werd hij toen door voorbijgangers bevrijd. INBRAAK IN EEN PASTORIE. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is ingebroken in de pastorie van de paters Con- ventueelen te Treebeek. De dieven hebben zich toegang verschaft door een tuimelraam van de St. Barbarakerk. Zij zijn vervolgens door de sacristie gegaan en door den tuin naar de pastorie, waarvan zij de huisdeuren hebben geopend. Verschillende vertrekken zijn doorzocht. Gestolen zijn een rijwiel, eendge belastingmerken, een groot aantal sigaren en een doosje met Belgisch en Duitsch geld. In de kerk werd niets vermist. NEDERLANDSCHE AUTOBUSSEN IN BELGIe. Tot heden was het in Belgie toegestaan, dat Nederlandsche autobushouders uit de grens- streken ook passagiers uit Belgie vervoerden, zoowel naar Nederland als verder Belgie in. Door enkele Belgische autobushouders in de grensstreken, is daarover een klacht inge- diend b'iji de regeering, daar zij van de Neder landsche autobushouders concurrentie onder- vonden. Thans is het den Nederlanders pertinent verboden met him autobussen inwoners in Belgie te vervoeren of die op te laden in Bel gie en er mee naar Nederland te ryden. Op overtrading staan strenge straffen. In zulke gevallen kan den betrokken Nederlandschen autobushouder den toegang tot Belgie ont- zegd worden of zijn autobus in beslag geno- men worden. De politie te Maarssen en Tienhoven heeft de hand kunnen leggen op een bende, die een groot aantal inbraken op haar geweten heeft, meldt „Het Volk". Sinds de eerste maanden van dit jaar is er een groot aantal inbraken gepleegd in de omgeving van Tienhoven en Maarssen aan de plassen, waar uit diverse plashuizen goe- deren werden ontvreemd. Gedurende eendgen tijd was het met de diefstallen plotseling uit, totdat korten tijd geleden weder een inbraak werd gepleegd in een plashuis te Breukelerveen van een inwo- ner te Utrecht. Zijn radiotoestel bleek ge stolen. En in Juni voegden zich bij dezen diefstal weder een geheele reeks andere. Den burgemeester van Tienhoven werd een bezoek gebracht en uit de secretarie aldaar 130 gestolen. Op telkens andere plaatsen sloeg de bende haar slag. Telkens verdwenen goe- deren en geldabedragen. Een brutale diefstal, uit de kleeren van een zwemmer in het Tienhovensche kanaal en een imbraakje leidden ten slotte tot de ontdek- king van het complot. Een zekere Oomelis v. d. K. werd verdacht. De politie ging naar de woning van de ouders van v. d. K., bij wie deze inwoont, Om hem eens duchtig aan den tand te voelen. Toen men daar een stoel ontdekte, die van diefstal afkomstig was, ging men over tot het verrichten van een huiszoeking. Dat deden de burgemeesters van Maarssen, Tienhoven en Loosdreebt, en daarbij kwamen tal van voorwerpen voor den dag, die bij de onopge- helderde inbraken waren gestolen. V. d. K. be- kende, dat vele goederen niet op rechtmatige wijze in zijn bezit waren gekomen. Zij werden in beslag genomen en door de eigenaars her- kend. V. d. K. werd aangehouden en in het ge- meentehuis te Tienhoven opgesloten. Zijn ouders werden, als verdacht van heling, even- eens naar Utrecht overgebracht. Als zijn medeplichtigen noemde v. d. K. Jr. de gebroeders Arie en Oomelis S., een neef van dezen Arie S. en G. v. d. G. Twee van hen zijn 18 jaar oud, edn 17 jaar, de anderen 19 en 20 jaar. Behalve v. d. K., wonen zij alien in Maarsseveen. Allen werden ter be- schikking van de justitie gesteld. Bovendien verdween in Mei plotseling de incasseerder Bouwman. Ondanks alle na- sprongen en ondanks het feit,, dat hij overal moet opvallen door zijn houten kunsbbeen, heeft men nooit een spoor van hem kunnen ontdekken. Thans onderzoekt de politie of de bende ook de hand heeft in de verdwijning van dezen man, die steeds veel geld bij zich had. EEN VERIJDEEDE AANSLAG OP DE STR APEREO - BANK. Wij lezen in het Vad.: De argelooze portier had hem na een on- verschillige monstering van zijn papieren doorgelaten. Hij kon niet vermoeden, dat de zorgellijke trek om den mond van den speler een gevolg was van de moeilijke wiskundige problemen, waar hij zich het hoofd mee brak. Ook wist de man, aan wien een kwartje werd voorgelegd met de vriendelijke woorden: „Ohangez 's il vous plait!" niet, dat dit kwartje was bestemd voor een tramkaarte naar Wassenaar. De jongeman woogzijn twee kansen af: of hij zou 's nachts temg moeten loopen hoe lang wel? of hij zou per taxi naar huis kunnen rijden. Het eenige kwartje, waarmee hij met 'n invitatiebiljet op zak naar Scheveningen was gegaan, zette hij in, met vaste hand, zonder eenige aarzeling. Hij was fatalist: Rouge. „Rien ne va plus", riep de croupier en voort rolde het balletje. Noir werd weggeharkt. ,,Zoo, een kwartje verdiend, dat zullen we maar voor tram- reserve achterhouden" was zijn gedachte. Met de tweede fiche probeerde hij zijn geluk. Weer gewonnen! Nu ging hij grof spelen: 'n ,halven gulden op premier. Het balletje bleef op ddn staan; premier, dat was de taxi al. De zekerheid, waarmee de jeugdige speler inzette en won, hadden alle oogen op hem gevestigd. Een dame keek hem door haar lorgnon aan: ..formidable, e'est incroyable!" Het kwartje was al tot een rijksdaalder gegroeid, toen een hand op den schouder van den speler werd gelegd: „Hoe oud bent u?" De niets kwaad vermoedende antwoordde rustig: „Achttien". Groote constematie: zoo'n broekje hier! Hij moest emit, daar hielp geen lieve moe- dertje aan. Maar hij reed weg in een taxi en de portier schudde zijn hoofd over de grillige wisselvalligheden van het lot en zijn gebrek aan menschenkennis. EEN POESJESDRAMA. Op het dak van een der panden aan den Hang te Rotterdam speelden twee poesjes, een moeder en een kind, vertelt het „Rott. Nieuwsbl." Naar schatting was het kleintje ongeveer drie maanden oud. Opeens schoot het kleine poesje over de dakgoot en viel in het water achter de panden aan de Korte Hoogstraat. Heel spoedig werd dit opge merkt door bewoners der panden een Hang en Korte Hoogstraat; alle ramen gingen open en men was met het lot van het poesje ten zeerste begaan. Het dier trachtte inmiddels tegen de panden, gelegen aan den Hang, op te kruipen, hetgeen ook eenige malen lukte. doch op een halven meter plonste het weer doodmoe in het water. Eenige toeschouwers kwamen met een touw aan en gooiden dit in het water, maar de poes was te afgemat om het touw te kunnen vasthouden. Voor het raam van 6dn der panden aan de Korte Hoogstraat stond een dame, een goed zwemster, gereed om in het water te sprin- gen, doch haar echtgenoot hield haar daar- van tegen. Opeens ging een raam open aan de zijde van den Hang en een dierenvriend sprong onder luid apllaus te water om het poesje te redden. Hij kwam echter net te laat, want eenige seconden voordat hij de poes had bereikt, kwam uit een der ramen iemand met een schepnet, reikte dit aan den dichtstibijzijmde over en deize schepte het poesje op. Uit een der ramen werd een ladder ge- stoken, waarlangs de zwemmende dieren vriend naar binnen kon komen. Het drama was voorbij DE POLITIEHOND WEES DE HAND- SCHOEN AAN. In de Zocherstaat te Amsterdam heeft een inbreker getracht in te breken, bij welke poging hij door de activiteit van een bewoner verrast werd. Na een korte jacht kon hij gegrepen worden. De bewoner hoorde des avonds omstreeks half elf een verdacht ge~ luid op een andere verdieping. Het bleek een inbreker te zijn, die met een steekbeitel het slot wilde uitsteken, wetende dat de bewoners uit de stad waren. De bewoner maakte alarm en geholpen door andere burgers wist hij den man te grijpen. Het was een bekend lid van het gilde der in- brekers. Onderweg had hij den steekbeitel, eenige inibrekerswerktuigen en een paar hand- schoenen weggeworpen. De man werd aan de politie overgegeven en naar het bureau Overtoom gebracht. Hij ontkende de poging tot inibraak en be- weerde, dat de weggeworpen voorwerpen niet van hem waren. Een politiehond werd daar- na lucht gegeven en deze wees de handschoe- nen aan. Ondanks de protesten werd de arrestant opgesloten. STAEEN WEGEN. Binnenkort zal worden getracht, ook hier te lande de stalen wegen in de verkeerstech- niek ingang te doen vinden. De heer Th. de Groen, industrieel te 's Gra- venhage heeft de licenties voor Nederland en Kolonien verkregen van het octrooi betreffen- de wegdekken van stalen roosters. Deze wegdekken schijmen bijzondere voordeelen te hebben boven andere. Verder moet ook zijn gebleken, dat dit stalen-roostersysteem bij rijvloeren voor nieuwe bruggen zeer gunstig kan worden toegepast. Het ligt in de bedoeling, de vervaardiging der stalen roosters benevens de uitvoering der wegenibouwwerken, hier te lande te doen uitvoeren. Wegdekken van deze stalen roosters wer den o.m. in Oostenrijk reeds sinds enkele jaren met succes toegepast. Te Dusseldorf zal tegen het eind dezer maand de oprit van over den Rijn van dit systeem stalen wegen- bouw worden voorzien. 15.000.000 VARKENS. President Roosevelt heeft goedgekeurd dat 15 millioen varkens zullen worden geslacht tot voedselverstrekking aan de werkloozen. EEN ROOVER GEPAKT. Te Gersweiler (Saargebiedj is Woensdag- avond een man gearresteerd, die heeft deel- genomen aan roof van 260.000 franc aan loon- gelden. Een aantal 100 franobiljetten afkom stig van den roof, werden op hem gevonden. NOODLOTTIGE REGENVAL. Op Jamaica zijn Woensdag een vijftig men schen omgekomen door een ontzagwekkenden regenval, die Kingston en omgeving geteis- terd heeft. Er is groote stoffelijke schade aangericht. CONGRES VAN DRANKSMOMKELAARS. Deze week is, volgens Reuter te Turku (Abo) een conference gehouden van bekende dranksmokkelaars en ,,alcoholbaronnen", waarop verscheidene voomame Duitsche en Estlandsche distillateurs van ruwen alcohol aanwezig waren. Het voomaamste onderwerp van bespre- king was de wijze waarop verzet gepleegd kan worden tegen de strenge bepalingen en de verbeterde werkwijze der Finsche douane- beambten; tevens werden nieuwe methoden besproken hoe men de kustwacht kan ontwij- ken. EEN GEHEIME DRUKKERIJ IN EEN BERGHOL. Wolff meldt uit Neurenberg, dat by de arrestatie van een verdacht persoon op het station bleek, dat de gearresteerde niet alleen een groot aantal pas gedrukte communistische pamfletten bij zich droeg, doch een een aan- duiding waar zich de betrokken drukkery be- vond. De drukkerij moest in een hoi in de nabijheid van Koningssein in den Opper- Palts te vinden zijn. Een onderzoek naar de ondergrondsche schuilplaats had het gewensche resultaat. Aan het eind van het hoi vond men op 10 M. diepte het gezochte verveelvuldigingstoestel. EEN BRUTALE DIEFSTAL UIT EEN ETALAGE. Er is Woensdag in London weer eens een uiterst brutale diefstal gepleegd uit de dta- lage van een jUwelierswinkel in Wardour- street. De dieven reden voor in een groote vierpersoons auto. Een der mannen ging naar de deur, die open stond. trok deze dicht en bond een touw om den knop en om een ijizeren pilaar, zoodat de deur van binnen niet geopend kon worden. Tegelijkertijd sloeg een ander de winkelruit in en maakte een paar ijzeren haken, die met touwen aan de auto bevestigd waren, vast aan het traliewerk, dat de <§ta- lage beschermde. De chauffeur zette zijn motor op gang en sleepte zoo het heele traliewerk weg. Intusschen had de man, die de deur vastge- houden had, een bord met ringen en horloges gegrepen, waarmee hij den auto achternaholde. In een zijstraat maakte men het traliewerk los, de dief stapte in en de auto verdween. Toen de juwelier en zijn bedienden er in ge- slaagd waren de deur open te krijgen, zagen zij juist den auto wegrijden. De heele zaak had niet langer dan twee minuten geduurd. Een ooggetuige, die de geschiedenis van a tot z gezien had, meende aanvankelijk met een filmvertooning te doen te hebben. Toen hij zijn dwaling inzag en alarm maakte, waren de dieven er al van door. WEER EEN VERSCHIJNING IN BELGIe. In een Waalsch-Brabantsche plaats van het bisdom Mechelen zou een vrouw van Vlaam sche afkomst een verschijning hebben gezien van de Heilige Maagd. De verschijning zou verklaringen hebben gedaan over het Christe- lijk leven en over de wijze, waarop de wereld- sche smarten moeten worden gedragen. De vrouw die aan een ongeneeslijke ziekte leed, zou ook genezen zijn. Dit gebeurde in de maand Mei, doch tot dusver werd deze ver- schijningsgeschiedenis verborgen gehouden. De kerkelijke autoriteiten hebben een zeer ge- reserveerde houding aangenomen. De aarts- bisschop heeft geweigerd zich uit te spreken over het feit, maar heeft toch verklaard, dat het tegen zijn wil is, dat erover is gesproken en de kerk beveelt de grootste voorzichtigheld aan. BOETE VAN MEER DAN 200.000 FRANCS. Een inwoonster uit Jumet, aldus vertelt het Laatste Nieuws, heeft een avontuur gehad, dat haar waarschijnlyk nog lang zal heugen. De 39jarige vrouw had in den trein van Char- leroi naar Maubeuge achter een stalen plaat vijf kilogram tabak en een kilogram sigaret- ten verborgen, welke artikelen zij op deze wijze over de grens dacht te krijgen. De Fran- sche kommiezen zagen echter de verborgen tabak en te Maubeuge werd de smokkelende vrouw aangehouden. Zij werd dadelijk voor de rechtbank te Avesnes gebracht en veroordeeld tot een maand gevangenisstraf en 3600 francs boete. Echter heeft volgens de wet de fiscus ook recht op het verbeurd verklaren van den wa- gen, waarmede de gesmokkelde waar vervoerd is. Slechts in geval het spoorwagens geldt, wordt van deze bepaling afgeweken. Het be ll eer van de belastingen maakte echter aan- spraak op de vergoeding van de waarde van den spoorwagen, welke eisch door de recht bank werd ingewilligd. De smokkelaarster werd daarom nog veroordeeld tot een extra boete van 200.000 francs, zijnde de waarde van den spoorwagen. In het geheel zal zij dus een bedrag van 203.600 francs te betalen hebben. NOG STEEDS NIEUWE OORLOGS- BLINDEN. Het zal voor velen een droevige verrassing zrjn, zegt de „Times", te vernemen dat thans bijna 15 jaar na het einde van den oorlog nog altrjd oud-strijders blind worden tenge- volgft van letsel uit den oorlog. Toen de vijandelijkheden gestaakt werden waren er ongeveer 1500 oorlogsblinden. Sindsdien zijn nog 500 oud-strijders blind geworden tenge- volge van schotwonden, gasvergiftiging of ander letsel. Vooral onder hen, die genezen fteeten van gasaanvallen, doen zich later vaak g^Vallen van blindheid voor. Dezer dagen is ook nog iemand blind geworden tengevolge van een dysenterie, als soldaat in Egypte opgeloopen. Men vreest, dat er nog geruimen tyd nieu we oorlogsblinden bij zullen komen, daar er in 1918 en later meer dan 30.000 man wegens gedeeltelijk verlies van het gezichtsvermogen uit den dienst zijn ontslagen. VOOR HET LELIETJE VAN DALEN. 1 Mei is in Frankrijk de dag van het lelietje van dalen, het welriekende blaempje, dat aan wien het draagt, geluk beet aan te brengen. Bij duizenden en duizenden worden op den eersten Mei-dag kleine ruikertjes lelietjes van dalen in de straten van Farijs verkocht en daar de venters met den verkoop van deze lentebloem een goed daggeld maken, ziet men van jaar tot jaar meer venters. Waar komen de bloemen die op 1 Mei te Parijs op straat worden verkocht van daan? Voor zoover het geen gekweekte lelietjes van dalen zyn, worden zy in de boschrijke streken van Ile-de-France geplukt en dit plukken geschiedt veelal zoo ruw, dat de plant daarbij met wortel en al uit den lossen boschgrond wordt gerukt. Het verschynsel doet zich dan ook voor zooals bijv. in Zwitserland ten opziohte van het EdeUweiss dat het lelietje van dalen op bepaalde plaatsen, waar de bloem overvloedig placht te groeien, niet meer voorkomt: uitgeroeid. De „Vereeniging van vrienden van de boo men", die in Frankrijk op het gebied van het behoud van natuurmonumenten enz. werkt, houdt zich met het betreurenswaardige ver schynsel bezig. EEN VERMAKELIJKE VERGISSING. Een dokter die van het Londen Hospitaal een buis radium zou krijgen, wachtte vergeefs op de levering en vernam, toen hij ten slotte opbelde, dat de buis aan zyn adres in Wel- beck Street verzonden was per taxi en dat men de<n chauffeur, dien men overigens kende, speciaal op het hart gedrukt had de tasch met het looden kistje, waarin de puis gebor- gen was, persoonlijk af te geven, want dat het voor eenige duizenden ponden radium bevatte. De dokter belde onmiddellijk Scotland Yard op die den niets kwaads vermoedenden chauf feur uit zijn bed liohtte en vroeg waar hij zijn kostbaar vrachtje gebracht had. De chauffeur bleek toen in plaats van radium venstaan te hebben: „het Paladium", een bekend varidtd, waar hij de tasch ook trouwhartig beaorgd had voor dr. X. uit Wel- beck Street. De portier aldaar had de tasch in de garderobe gedeponeerd waar zij onige- schoniden werd aangetroffen, in afwachting dat die dokter haar wel zou komen halen. ALWEER 10 GEBODEN. President Roosevelt heeft de volgende Tien Gaboden opgesteld, welker naleving, naar zyn meening, het herstel van de wereld zal bren gen: le. gy zult niet boven uw middelen leven; 2e. gij zult niet het vertrouwen in uzelf verliezen; 3e. gij zult den Mammon niet tot uw God maken, evenmin zult gij echter het monetaire systeem negeeren, opdat het u niet vemietige; 4e. gij zult niet vergeten, dat indien uw goederen den juisten prijs opbrenigen, stabili- satie de volgende stap tot welvaart is; 5e. gij zult van het goud niet uw God, doch uw dienaar maken; 6e. gij zult de werkloosheid van uw volk niet laten voortbestaan Te. gij zult niet verzuimen uw zaak goed te besturen, uw industrie te rationaliseeren en omhoog te werken; 8e. gij zult de paradox van armoede te midden van welrvaart niet laten voortbestaan; 9e. gij zult uw eigen huiselijke zuinigheid niet verwaarloozen, evenmin moet ge u echter als een kluizenaar afzonderen; lOe. gij zult uw problemen niet overschat- ten, doch evenmin te klein achten. HET MEISJE MET DE R6NTG EN OOGEN. De geneeskundige wereld in Londen houdt zich op het oogenblik bezig met een verba- zingwekkend geval, dat groot opzien heeft gewekt. Hilda Applee, de dochter van een. handelsreiziger, heeft de eigenschap op ge- lijke wijze als Rontgenstralen door lichamen been te kunnen zien. De deskundigen die haar onderzocht hebben en een zeer scherp onder zoek ingesteld hebben ten aanzien van haar resultaten, weten er geen weg mee en staan ietwat radeloos. Hilda Applee zelf heeft het volgende mede- gedeeld: Toen ik voor het eerst de ervaring opdeed, dat ik in bepaalde gevallen anders zie dan de overige menschen, ben ik geschrokken. Ik heb toentertijd een klein kind gebaad en had het gevoel, dat ik door het lichaam van het kind kon heenzien. Ik zag namelijk heel nauwkeurig het skelet van den zuigeling. Dit verraste me dermate, dat ik eerst aan zins- verbijstering geloofde. Maar ik kon me wel- dra overtuigen, dat dit niet het geval was en dat ik inderdaad de eigenschap had door leven- de lichamen heen te zien. Toen dit me dui- delijik was begon ik te experimenteeren. Ik nam een poesje, zette het op een tafel en keek er eenige minuten naar. Inderdaad zag ik ook in dit geval zeer duidelijk het skelet van het dier en alle inwendige ofganen. Deze van de natuurlijke wijze van zien afwrjkende soort van zien is me evenwel slechts gegeven ten aanzien van levende organismen; ze faalt als het gewone voorwerpen voorwerpen of doode lichamen betreft. Ten aanzien daarvan zrjn mijn oogen heel normaal. Hilda Applee vertoeft op het oogenblik in de oogenkliniek der medische faculteit in Lon den. Aangezien de vakmenschen eerst van meening waren, dat het fantasmagorieen van het jonge meisje waren, heeft men een heele reeks experimenten genomen; een reeks exo- tische dieren, die ze nog nooit gezien had, is haar voorgelegd en ze moest het skelet van deze dieren beschrijven. Al deze proeven zijn gelukt, zoodat er geen twijfel bestaat aan de waarheid van haar opgaven. Maar met dit te constateeren is het fenomeen op zichzelf niet verklaard. Het is nog immer een raadsel waaraan het meisje deze bovennatuurlijke be- gaafdheid te danken heeft. Het onderzoek van haar oogen heeft ook niets opgeleverd dat op een of andere abnormaliteit zou duiden. Het geval Hilde Applee is niet het eenige in zijn soort. Eenige jaren geleden hebben we al eens personen gehad die over Rontgenoogen schenen te beschikken, al deed het verschijn- sel zich anders voor dan by haar. Het be- kendste van deze gevallen was dat van den Spanjaard Argamasailla de la Cerda, die in Madrid door den oogarts Telles en den ront- genoloog Prietro benevens ettelijke physici is onderzocht. De specialist Ormaza heeft er een heel boek over geschreven. Uit deze proeven bleek, dat Argamasailla in tegenstel- ling tot Hilda Applee kon heenkijken door anorganische stoffen, in het bizonder door metalen. Hij kon bijvoorbeeld door het ge- sloten deksel van een gouden of zilveren hor- loge heenzien en precies den stand der wyzers aangeven. Honderden malen is deze proef genomen, zonder dat ze ooit is mislukt. Even interessant waren de proefnemingen waarbfl Argamasailla door de wanden van een zilve ren kastje heen keek en de voorwerpen erin beschreef. Men legde er een stuk krant in en hij kon lezen wat er op gedrukt stond. Ook in dit geval heeft de geleerde wereld er zich toe moeten bepalen het fenomeen te beschrijven, zonder er eenige verklaring voor te kunnen geven. COoPERATIEVE VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" G.A. TE TER NEUZEN. Veiling van 16 Aug. 1933. Tomaten 10 tot 13 ct. per K.G. Savoye kool 30 tot 45 ct. per 12 stuks. Augurken 4 tot 10 ct. per K.G. Princesseboonen 7 tot 10 ct. per K.G. Witte kool 30 tot 40 ct. per 10 stuks. Wortelen 4 tot 5 ct per bos. Kropsla 9 tot 11 ct per 10 krop. Snijboonen 10 tot 14 ct. per K.G. Komkommers 8 tot 14 ct. per 10 stuks. Roode kool 45 tot 57 ct. per 10 stuks. Bloemkool 7 ct. per stuk. Meloenen 15 tot 24 ct. per stuk. Prei 5 ct per bos. Kroten 5 tot 6 ct. per bos. Uien 2 ct. per K.G. Marbelanen 2 tot 4 ct. per K.G. Princepruimen 6 tot 9 ct. per K.G. Belle de Louvain 10 tot 17 ct. per K.G. Washington 14 tot 20 ct per K.G. Witte wijnpruimen 20 tot 27 ct. per K.G. Reine Claude 28 ct. per K.G. Precouse de Trevoux (onges.) 13 ct. per K.G. Clapps Favorite 7 tot 10 ct. per K.G. Keswick 4 tot 6 ct per K.G. Kipeieren 3,15 per 100 stuks. Eendeieren /2,60 per 100 stuks. Kalkoeneieren 3,40 per 100 stuks. Van Sluisldl: 17 Aug. Duitsch s.s. FLACH- SEE, 355, cokes, Hamburg. Voor Selzaete: 16 Aug. Peruaansch s.s. MAZOROA, 1634, ledig, Antwerpen. Van Selzaete: 17 Aug. Peruaansch s.s. MAZORCA, 1634, creosoot, Susak. Voor Riemen: 16 Aug. Belgisch m.s. LAU RENT MEEUS, 3479, olie, Batoem. Voor Gent: 16 Aug. Eng. s.s. DONA FLORA, 292, koleti, Blyth; Spaansch s.s. URUMEA, 1976, ledig, Rotterdam; Noorsch s.s. SKOGHETM, 1632, hout, Archangel; Noorsch m.s. BEAUMONT, 3215, petroleum, Houston; Fransch s.s. CYPRIA, 1837, fosfaat, Bayonne; Eng. s.s. RALLES, 920, stukg., Antwerpen. 17 Aug. Eng. s.s. AKELD, 374, kolen, New castle; Eng. sis. CRICHTOUN, 506, stukg., Leith; Eng. s.s. HERO, 326, stukg., Londen; Duitsch s.s. KONINGSAU, 560, ledig, Hull; Eng. s.s. CHARLWOOD, 600, ledig, Havre. Van Gent: 16 Aug. Eng. s.s. HEBBLE, 425, stukg., Goole; Spaansch s.s. HERCULES, 2759, ledig, New-Castle; Duitsch s.s. ELSE MULLER, 649, ledig, Immingham; Eng. s.s. GALDACE, 76, stukg., Londen; Eng. s.s. KENNETH HAWKSFIELD, 910, ledig, Blyth. 17 Aug. I tal .s.s. SAN MARCO, 1832, ledig, Rotterdam; Eng. s.s. ORIOLE, 217, stukg., Londen; Duitsch s.s. KREUSSEE, 316, fosf., Hamburg; Eng. s.s. DONA FLORA, 292, led., Blyth; Fransch s.s. BOREE, 1145, yzer, New- portmon. Amsterdam, 18 Aug. 1933. Bieden. Laten. Engelsch 8,16 8,20 Duitsch &B.60 58,85 Fransch 9,65 9,75 Belgisch 6,90 6,95 (Zonnetyd.) voorm. nam. Zaterdag 19 Aug. 0.40 1 Zondag 20 1.18 1.34 Maandag 21 1.61 2.07 Dinsdag 22 2.23 2.39 Woensdag 23 2.54 3.10 Dcmderdag 24 3.26 3.43 Vrijdag 25 3.59 4.16

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 2