ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Eerste Blad. bTnh e n l a n d~ 9030 VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1933 73e Jaargan I BUITKNLAMD Predikbeurt en. Feuilleton - v ertellingen m N. J. HARTE. Maandag a.s. herdenkt de heer N. J. HARTE den dag waarop hij een halve eeuw aan onze typografische inrichting is verbonden. Als Redacteur van deze Courant heeft hij zich een naam verworven, die niet alleen in Zeeuwsch-Vlaanderen, doch ook ver daarbuiten een goeden klank heeft. De artikelen van zijn hand, getuigende van zijn groote kennis van en juisten blik op de Zeeuwsch-Vlaamsche belangen, kenmerken zich door een juist aanvoelen van de feiten waardoor elk artikel een documentatie wordt voor de algemeene belangen in wier dienst onze Courant zich stelt. Dat zijn pennevruchten door hun zakelijken inhoud allerwege de aandacht trekken en blijken van waardeering ons meermalen mochten toekomen, moet hem tot groote voldoening strekken. De kolommen in ons blad getuigen ook bij voortduring van de vele werkzaam- heden verbonden aan de hedendaagsche reportage en de verslagen der gemeenteraden in deze omgeving bewijzen zijn toewijding voor zijn journalistieken arbeid. Wij hopen dan ook, dat het den gouden jubilaris, onder wiens leiding de Ter Neuzensche Courant voortdurend is uitgebreid geworden, gegeven moge zijn nog vele jaren aan ons blad verbonden te blijven en hij zijn krachten zal blijven geven aan de vele en velerlei belangen van Zeeuwsch-Vlaanderen. HOEK. BRABANTSCHE BRIEVEN. nbvUITIbLll ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel BONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post /5.60 per jaar - Voor BelgiS en Amerika 2,—overige lan den 2,35 per 3 maanden fr. per post A.bonnementen voor het buitenland alleen brj vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J- VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels /0,80 Voor elken regel meer f 0,20 KLEENE ADVERTENTIeN per 5 regels 50 cent brj vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentifin brj regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst Sen dag voor de uitgave. niT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MA AND AG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. V ■V V- ren bij Uwe Excellentie aan op maatregelen ter ondersteuning van de gemengde bedrijven op het zand, zoodanig dat aan de geweldige schade door voedergra-anrechten dezen men- schen aangedaati, ten spoedigste tegemoet ge- komen worde. Stemming ten plattelande te Bameveld welhaast wanhopig. Gaarne bereid Uwe Excellentie desgewenscht mondeling nader in te lichten. AMBTSWONING MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAjKEN. De Minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. Mr. A. C. D. de Graeff, die tot dusver te Overveen verblijf hield, heeft thans zijn ambtswoning aan het Lange Voorhout 28, be- trokken. VERZOENINGSCOMMISSIE. Bij Kon. besluit van 7 Augustus is benoemd tot Nederlandsch lid van de bestendige ver- zoeningscommissie, ingesteld op grond van het op 21 Mei 1927 te 's Gravenhage tusschen Nederland en Zweden gesloten verzoenings- verdrag, Jhr. Mr. D. J. de Geer, oud-minister van financien, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, zulks ter vervanging van Zijne Excellentie Dr. H. Colijn, die ontslag heeft genomen als lid dier commissie. HET INSIGNE VAN DE N.S.D.A.P. De rechtbank te Dortmund heeft den 17- GEMEENTE-RE1KENING. De rekening van de inkomstln en uitgaven dezer gemeente en die van het woningbedrijf over 1932 zijn aan den gemeenteraad overge- legd en gedurende een tijdvak van veertien dagen voor een ieder ter inzage nedergelegd, alwaar tegen betaling van de kosten afschrif- ten kunnen worden verkregen. Ter Neuzen, den 18 Augustus 1933. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. HUIZINGA, Burgemeester. J. L. DREGMANS, wnd. Secretaris. GEMEENTEBEGKOOTIN G. De begrooting van de plaatselijke inkomsten en uitgaven dezer gemeente, alsmede de be grooting van het woningbedrijf, dienst 1934, zijn aan den gemeenteraad aangeboden en ge durende een tijdvak van veertien dagen voor een ieder ter inzage op de gemeente-secretarie nedergelegd, alwaar tegen betaling van de kos ten afschriften kunnen worden verkregen. Ter Neuzen, den 18 Augustus 1933. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. HUIZINGA, Burgemeester. J. L. DREGMANS, wnd. Secretaris. DE POSITIE VAN DEN GULDEN. De .Daily Telegraph" schrijft over de ver- laging van het disconto der Nederlandsche Bank: De verdere verlaging van het disconto der Nederlandsche Bank van 3% tot 3 is wellicht het meest belangrijke bericht in het rijk der intemationale financien. Deze veriaginig toont, dat het vertrouwen dat de gulden in staat is op goud basis te bl jiven, is gecccisolideerd. Einde Juni nog werd in de City openlijk de vraag besproken hoe lang de gulden het kon uithouden tegenover een combinatie van on- gunstige factoren. Als beschenmingsmaat- regel verhoogde de Nederlandsche Bank haar disconto tot 4% doch sede-rt het einde van de economische coaferentie, waaraan kort te voren een gemeenschappelijke verkla- ring van wedeisijdsche steunverleening door de goudlanden was voorafgegaan, is de Nederlandsche Bank in staat geweest haar disconto eenige malen te verlagen. De goud- basis van den gulden is naar duidelijk blijkt gered. KONINGINNEFEEST IN HET HOLLAND HUIS TE BRUSSEL. Van zijn oprichting af, nu ruim tien jaar geleden, blijft het Holland Huis, waarvan de versterking van het saamhoorigheidsgevoel bij de Nederlandsche kolonie in Groot-Brussel, een der doelstellingen is, de traditie getrouw om daar ter stede verblijf houdende of ver- toevende Nederlanders op 31 Augustus in zijn feestelijk versierde groote zaal bijieen te roe- pen, teneinde den verjaardag van H. M. de Koningin gezamenlijk op waardige wijize te vieren. Dit jaar zal het feest in den namiddag wor den gegeven, aanivangende te half drie. Aan deze matinee zal o.m. zijne medewerking ver- leenen de heer Albert Vogel, de bekende voor- drachtskunstenaar te 's Gravenhage. Hr. Ms. Gezant en mevrouw van Nispen tot Seivenaer hebben toegezegd dat zij, alvorens Brussel te verlaten, deze bijeenkomst in het Holland Huis met hun tegenwoordigheid zul- len vereeren, hetgeen ongetwijfeld door de leden der Nederlandsche kolonie in hooge mate zal worden gewaardeerd. NEDERLAND'S HANDEL OP RUSLAND. Het Ned. Correspondentiebureau te 's Gra venhage meldt: Van zeer bevoegde zijde wordt ons mede- gedeeld, dat de in de laatste dagen in de Nederlandsche en buitenlandsche pers ver- schenen foerichten over voorbereidende be- sprekingea inzake de sluiting van een han- delsverdrag tusschen Nederland en Rusland, geheel uit de lucht gegrepen zijn. Hetzelfde geldt voor de geruchten omtrent de uitzending van een regeeringsvertegen- woordiger voor dit doel. In aansluiting hieraan kunnen wij nog mededeelen, dat er wel besprekingen worden gervoerd tusschen verschillende groepen uit het bedrijfsleven, die belang biji den uitvoer naar Rusland hebben over de wijze, waarop zaken met Rusland gedaan zouden kunnen worden. Het ligt voor de hand, dat de parti- culiere belangen hierover contact gehad heb ben met competente Nederlandsche autori- teitea. DE ZANDBOEREN. B. en W. van Barneiveld hebben Woensdag het volgende telegram aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid te 's Graven hage gezonden: Burgemeester en wethouders van Bameveld dringen namens alle zandboe- DE SPANNING IN IERLAND. Na de verkiezingen van 16 Februari 1932, die de partij van Cosgrave in de minderheid brachten, is schrijft de N. R. Crt. De Valera in den Ierschen Vrijstaat aan het be- wind gekomen, beladen met den niet geringen last van zijn politiek verleden. Een emstige moeilijkheid was vooral het bestaan van het republikeinsche leger, dat hem in den strijd tegen Cosgrave trouw ter zijde had gestaan en tegen de verdrukking (de regeering had naar men zich zal herinneren deze illegale hulptroepen verboden) was ingegroeid. Of- schoon De Valera na zijn ambtsaanvaarding te kennen had gegeven dat „er in Ierland maar den leger kan bestaan", te weten het leger van den staat, heeft hij toch zijn praetorianen niet durven verloochenen. Zelfs heeft hij het verbod ingetrokken, zoodat sedert dien het republikeinsche leger zich een wettige orga- nisatie kan achten. Kort daarop, in Maart van het vorige jaar, heeft de organisatie ter viering van haar officieele erkenning groote betoogingen gehouden ter herinnering aan den Paaschopstand van 1916. Deze praecedenten maken het De Valera thans uiterst moeilijk de organisatie van O'Duffy's blauwhemden te verbieden. Zij toch gelijkt als twee druppels water op het republikeinsche leger. Weliswaar heeft de. regeering de demonstratie die de blauwhemden Zondag j.l. te Dublin wilden houden, verbo den en door de concentratie van sterke troepen en politie ondubbelzinnig aangetoond dat zij voomemens was elke overtrading met geweld te beletten, doch deze maatregel kan nog wor den uitgelegd als een voorzorg tegen dreigen- de onlusten. Een verbod van de blauwhem den als organisatie zou echter kennelijk meten met twee maten zijn. Wel is De Valera nu begonnen met een streng onderzoek naar wapenen, die de nationale gardisten in groote hoeveelheid moeten bezitten. Hun leiders ont- kennen zulks, maar in de laatste vergadering van de Dail, verleden week Woensdag, heeft Ruttledge, de minister van justitie, een rap port voorgelezen, dat O'Duffy, toen nog hoofd van de Iersche politie, in September van het vorige jaar aan de regeering had uitgebracht. In dat rapport staat dat ,,de Army Comrades' Association een zwaargewapende organisatie is en uiterst gevaarlijk voor den staat". Deze onthulling was ongetwijfeld sensationeel; de genoemde Associatie toch is identiek met de Nationale Garde, welken naam zij heeft aan- genomen toen O'Duffy na zijn ontslag als hoofd der politie haar leider was geworden. Voor De Valera was het rapport een politiek fortuintje want hij kon daarmee, met O'Duffy zelf als kroongetuige, zijn streng optreden rechtvaardigen. Niettemin blijft de toestand onprettig voor hem. Hij is in de Dail afhankelijk van den steun van de kleine groep der arbeiderspartfj die uit den aard der zaak ontevreden is over de oeconomische inzinking die voor een deel het gevolg is van den tarievenstrijd met En- geland. In dit opzicht moet zij zich meer aan- getrokken gevoelen tot de partij van Cos- grave, die de goede verstandhouding met En- geland wil herstellen en daarvoor naarstig propaganda maakt. Het vooruitzicht dat de Engelsche markt dan weer voor de Iersche producten zal openstaan, is inderdaad ook wel jarigen koopman Schneider en den 32-jarigen koopman Reinhardt uit Wattenscheidt elk tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld, om- dat zij getracht hebben door het onbevoegd dragen van het insigne van de N.S.D.A.P. betere zaken te doen. TER NEUZEN, 18 AUGUSTUS 1933. MIDDELBAAR ONDERWIJS. Bij Kon. besluit van 9 Augustus is benoemd tot leeraar aan de R..H.B.S. te Oostburg G. Postma, thans tijdelijk. HOOFD ARTE. Onze vroegere stadgenoot de heer J. Bol te Kralingsche Veer slaagde voor de hoofdakte. BE VR ACHTIN GSCOMMISSIE TER NEUZEN. Het kantoor van de Bevrachtingscommissie- Ter Neuzen, benoemd ingevolge Kon. Besluit van 24 Juli 1933, ter uitvoering van de Wet van 5 Mei 1933, houdende tfjdelijke maat regelen ter bevordering van eene zooveel mogelijk evenredige vraohtverdeeling in de binnenscheepvaart, is gevestigd: Grenulaan 49 te Ter Neuizen, waar de verschillende aan- vraag-formulieren verkrijgbaar zijn. Tele- foonnummers 174 en 145. Betrokkenen worden er op attent gemaakt, dat van de inwerkingtreding der Wet van 5 Mei 1933, hetgeen begin September a.s. zal geschieden, af, ingevolge artikel 7 der wet het inladen of in lading nemen in een vaartuig van goederen voor vervoer naar binnen het Rijk gelegen plaatsen, zoomede het vervoer dier goederen in dat vaartuig, verboden zal zijn, tenzij dit blijkens een daarvan overge- legd geldig bewijs geschiedt: a. krachtens eene overeenkomst, ten aan- zien van welke door eene bevrachtingscom- missie „tusschenkomst", ,,goedkeuring", of „ontheffing" is verleend; b. volgens „verklaring" van eene bevrach- tingscommissie, anders dan krachtens over eenkomst. Agenten dezer bevrachtingscommissie zul- len aangesteld worden te Breskens, Middel- burg en Wemeldinge. Namen en adressen zullen nader worden bekend gemaakt. De afdeeling Handel en Nijverheid van het departement van Economische Zaken zal bin nen korten tijd een publicatie uitgeven, waar- in zoowel de verlader als de vervoerder alle mogelijke wenken en aanwijzingen zal kunnen vinden. Deze puiblicatie zal tegen een zeer lagen prijs ter beschikking worden gesteld bij de Bevrachtingscommissie. De verkrijgbaar- stelling zal nader worden aangekondigd. BADPLAATS ZOUTELANDE. Ook dit jaar is het bezoek aan het op Wal- cheren gelegen badplaatsje Zoutelande weer bijEonder groot. Vooral gedurende de vacantie- weken is het aantal badgasten belangrijk groater dan het inwonertal (ongev. 850). Zoutelande heeft een geheel eigen chachet en is vooral in trek bij families met kleine kin- deren. Het heeft zijn vaste klanten onder predikanten, onderwijzers, ambtenaars enz. en alien slijten er hun dagen zonder eenig mon- dain gedoe. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 6 tot en met 12 Augustus zijn in onze provincie voorgekomen 5 gevallen van roodvonk te Vlissingen, n.l. 1 maal 3 en 1 maal 2 gevallen in e6n gezin. aanlokkelijk voor alien, die daar oeconomische en financieele belangen bij hebben. Geen wonder dat bij een zoo verwarden toe- stand de wenschelijkheid van een beroep op het volk, door middel van algemeene verkie zingen voor de Dail, wordt geopperd. Of De Valera dezen weg om klaarheid te scheppen inslaat zal, naar het zich laat aanzien, vooral afhangen van de houding die de parlementaire groep, op wier steun hij is aangewezen, aan- neemt. Blijft zij hem trouw dan kan de on- gewisse kans van de stembus niet erg aan lokkelijk voor hem zijn. Laat zij hem even- wel in den steek, dan is er geen andere uitweg. De laatste ministerraad schijnt nog geen nieuwe verkiezingen te hebben overwogen. Volgens Reuter was zij belegd om twee be langrijke beslissingen te nemen, n.l. of de or ganisatie der blauwhemden zou worden ver boden en over de installing van een militaire rechtbank voor politieke delicten. Tot een verbod der blauwhemden is, gelijk gezegd, niet besloten, maar wel tot instelling van een militaire rechtbank, die met name zaken van onrechtmatig wapenbezit zal be- rechten en zelfs doodvonnissen zal kunnen vellen. Aan den besteller bij den post- en telegraaf- dienst C. Bakker, van het hulp-post- en tele- graafkantoor alhier is op zijn verzoek eervol ontslag verleend. ZONDAG 20 AUGUSTUS 1933. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. R. Germe- raad, van Maria Hoorebeke. Sluiskil. 9.30 u. en 2.30 u„ de heer L. Dek. Axel. 9.30 u. en 2 u., Ds. Van Oeveren. Hoek. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. G van Dis. 3as van Gent. 9.30 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. S. Groene- veld. Axel. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Den Boeft, van Kralingen. Hoek. 10 u. en 3 u., Ds. Bavinck. 6.30 u., Ds. A. F. den Boeft, van Kralin gen; rede Jongelingsvereeniging. Zaamslag. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9.30 u„ 2.30 u. en 6 u., leesdienst. Axel. 9.30 u. en 2.30 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u„ leesdienst. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zjjn de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. 's Namiddags om 2% uur Lof. Ulvenhout, 14 Augustus 1933. Menier, 't Jaar gaat kantelen. De ker- missen staan hier „in de keu", zou- wen ze zeggen in de stad, waant as ik hieronder 'ci lijstje maken zou, van de durpkes, die tusschen nouw en 'm paar maan den 't feest van d'n oliekoek vieren gaan, ollee, dan ha'k 'n kolom van oewen kraant noo- dig. As 't koren af is gedaan, 't akkeriand weer 'n najaarsgedacht over z'n eigen gaat krijgen, as uitgestrekte omgeploegde^ roet- zwarte akkerplakaten deur 't laand brokken, dan komen de kermisgasten mee d'r wagens en hitten, mee heel d'ren kleurigen, embras van mallemeulen-peerden, bontgeverfd hout, ,,ingeleed" mee spiegelscherfkens, uitgeschulp- te gevelstukken, kermisgasten mee ge- stripte rood-witte truien zonder mouwen, afijn, dan komt da goeie, hardwerkende zigeu- ners-volkske, naar de durpen getrokken, waant d'n boer hee effen tijd en lust veur de leut! Encenten, lijk d'n kermisman ver- onderstelt. Maar daar is 't leste jaren min der rooskleurig mee gesteld! In ieder geval: geploeterd, gezwoegd-tot- krakens-toe wordt er nog steeds gedaan. En as d'n zomer op z'n end gaat geraken, 't boerenvolk z'n eigen mager-gezweeten hee op 't schroei-heete laand, as de spieren tril- lensgezond effen rust krijgen, dan spoken de krachten en d'n levensdrang, dan bruist 't bloed deur de kastanje-bruin verbraande, peezige lijven, dat er minstens ennigte ker- missen noodig zijn, om d'n kloppenden, per- senden levensdrang te spuien! Dan kan 't gebeuren, wat d'n Blaauwe 'nen keer overkomen is, dat ie in de ,,vroolijke keuken" ge wit wel, zo'n etablissement waar ge de scherven aan poeier meugt gooien dat d'n Blaauwe dan veur 'nen stuiver- meer, gooien mocht mee 'n gegoten koperen bel, die dwars deur 't doek, dwars over heel de kermis, om terecht te komen deur de ramen van 'n bovenhuis van 't kermisplein, midden in 'n schaal rijstepap, die daar op de tafel stong! Amico, wa-d-hebben we toen veul leut g'ad. De menier van 't bovenhuiske-aan-d-n-over- kaant, kwam vijf minuten later in z'n hemds- mouwen de kermis op, de rijstekorrels hon- gen in z'n haren, en in z'n handen droeg ie de scherven van de schaal en de koperen bel en zoow kwam ie d'n „dader" zoeken. Om oew eigen omver te lachen, da be- grepte „OHee," zee-t-ie: ,,is da-d-'n soort van 'n work, om bij 'nen vreetzamen mensch, die aan de rijistepap zit, zo'nen projectiel in z'n schaal te gooien, dwars deur z'n ramen, vuile sloebers da ge daar staat", maar d'n Blaauwe nam 'm de schaalscherven af, klatste de rijste pap naar de poppen van de tent, betaalde de gebroken ramen en toen kreeg da dikkc manneke, Doras hiette-n-ie, zo'n plaizier in 't geval, dat ie van de schaaivergoeding 'n rondje offreerde, mee de kermis opgong in z'n hemdsmouwen en op z'n pantoffeltjes, en dat we 'm 's aachts om 'n uur of een thuis- gebrocht hebben. „Legt 'm maar op d'n trap," riep z'n wefke - uit de kapotte raam, as me aangebeld had- den, wa me toen netjes, secuur en veurzich- tig gedaan hebben. 'n Feestmuts op z'n hoofd en 'n Speenke in z'nen mend, zod leverden we Doras netjes af. Toen 'k d'n aanderen mergen veurbijkwam mee m'nen groentenwagel en 'k mee 'n schuin ogske naar boven keek, toen stond Doras daac boven zelf de rait in te zetten, mee 'm gezicht, zoow seerjeus, of ie in gin veertien dagen 'n slokske had gepruufd. Maar as 'k 's goed keek, stond* z'n wefke achter 'm, mee d'r handen in d'r zij. Doras, docht ik: vanldaag naem ik oaw porsie nie over. Toen keek Doras naar bui- ten, deur z'n nuuwe bevingerde rait. En as ie mijn in de gaten kreeg, dan knipte-n-ie 'n ogske en trok meteen 'n gezicht ocherme. 'n weareld van kenmisplazier en kermisgevol- gen wisselde over het hoofd van Doras, die daar onder ,,toazicht" z'n rait en z'n huwel- lijksgeluk sting te rippareeren, zow goed en zoow kwaad as da geng. Ja, mee zukke dagen, as d'n zwaarsten arbeid weer achter d'n rug is, de schuren volgetorst, 't jonge vee gezond en krachtig op z'n pooten staat, mee deuze dagen, as 't nuuwe jaartij te voelen is in d'n avond, herfst- draaikes om d'n zomer z'nen rossen kop flie- ren, ollee, dan kunnen me zo'n paar dolle- mans-dagen best hebben. D'n vetten geur van d'oliekoeken, 't geratei van 't peperkoekrad, 't gezoem van de urgels, de klappen op d'n kop van Jut, 't gelui van de schommeltent en de stoomfiets, da fleert en da dendert dan om oew hoofd. En 't jongvolk...! Hah! Da pakt mekaren vast en draait deur de daanstent op den urgelwals, dat de haren nat op de gloeiende, heete koppen plekken. Maar genogt. Laat ik m'n eigen nie temp- teeren mee de herinderingskes uit onzen jon- gen tijd. D'n tijd da 'k mee m'n Truike d'n na- jaarskermis vierde. Da'k ze sleurde deur de daanstent, dat ze ginnen vloer meer onder d'r voetjes voelde! We in de stoommallemeulens tolden, da'k wel vijf-en-twintig Truikes zag en goed moest uitkijken da'k 't goeie, 't Truike

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 1