Ter Neuzensche Courant I btjitbhiahd Tweede Blad BINNEHLAHD LftNDEOTTWBERICHTEN PAARDENFOKKEBIJ. OEHEHGDE BEEICHTEX tax Woensdag 16 Aug. 1933. No. 9029 AUTO MET VIER PERSONEN TEGEN BOOM VERPLETTERD. DRONKEN MET EEN AUTOBUS ER VAN DOOR. DOOR EEN STOOMTRAM OVERREDEN. DE NEDERLANDSCHE STAATS- UITGAVEN. Er is goede kans meent de ,,Haagsche Post", dat het kunststuk van een sluitende staats- begrooting inderdaad zal worden vertoond. Wie echter daarbij nog hoopt op belasting- verlaging, zal wel bedrogen uitkomen. Wei wordt waar het kan bezuinigd; maar het zet geen zoden aan den dijk. Ala men ambtenaren ontslaat, dan krijgen zij wacht- geld en de voor de betrokkenen zoo onaan- gename besnoeiing van salarissen en pensioe- nen bespaart lang niet zooveel millioenen voor de rijkskas als de meesten wel. denken. Ook het kordate ingrijpen van Mr. Mar- chant bij onderwrjs zal, omgezet in guldens en centen, naar wij vreezen velen teleurstellen. En wie zijn hoop vestigt op de redeneering dat, aangezien Nederland vandaag kleiner volksvermogen en lager volksinkomen heeft dan in 1913, wij terug moeten en terug kun- nen naar de budgetten van dien zaligen tijd, toen onze staatsuitgaven maar even boven de 200 millioen waren, vergeleken bij over de 600 millioen van thans, zal ook al weer bedrogen uitkomen. Volgens ter zake deskundigen zal het al heel mooi zijn als wij bij alle bezuini- gingen geen hooger staatsuitgaven krijgen. De aanwas der bevolking, de vele vormen van sociale voorzorg, het dure onderwijs, en de veel grootere staatsbemoeiing beletten noe- menswaardige verlaging der uitgaven, en dus ook der belastingen. Het mes kan er ner- gens diep in, en geen bijl vindt iets van be- lang dat kan worden afgekapt. Dat de Staat bij voortduring moet blijven zoeken naar nieuwe bronnen van inkomsten, blijkt wel uit hetgeen wij lezen aangaande de komende omzetbelasting van vier procent op de gewone artikelen, en van tien procent op de weelde-artikelen. Minister Oud heeft ons, aleer hij zijn wel- verdiende vacantie nam, niet ingelicht om- trent het aantal millioenen dat hij denkt aan te boren; maar het moet voor iedereen duide- ljjk zijn, dat deze nieuwe belasting in elk ge- val het leven ten onzent ndg duurder moet maken, terwijl wijders de oude theoretische bezwaren tegen indirecte heffingen onverwijld naar voren zullen komen. Enfin, wij zullen er ons in moeten schikken. En bovenal zullen wij alien ons duidelijk moe ten maken, dat wij alien op kleiner voet mol ten gaan leven. Als wij ons dat zelf niet dui delijk maken, zullen de omstandigheden het wel doen. We beleven nu eenmaal een tijd van algemeene verarming en diegenen zullen er het best door heen komen, die er zich bij- tijds rekenschap van geven, dat het gelukkig slechts gaat om wat geld en wat materieel comfort en niet om de dingen die over de eigenlijke waarde van het leven beslissen. DE ZONDAGSRUST IN DE DEJTSCHE RIJNVAART. Men meldt uit Berlijn aan de N. R. Crt.; De belanghebbende kringen van Duitsche Rijnscheepvaartmaatschappijen zijn het thans aldus de Vossische Zeitung eens gewor- den over invoering van Zondagsrust. Zooals bekend is, hebben particuliere schippers Zon dagsrust verlangd. De reederijen hebben zich tegen deze invoering uitgesproken. Zij namen het standpunt in, dat Zondagsrust nadeelen voor de Duitsche Rynscheepv'aart zal brengen, aangezien buitenlandsche reederijen nog niet bereid zijn gevonden, zich bij een dergelijke regeling aan te sluiten. Het gevaar bestaat onder deze omstandigheden, dat het tempo van het vervoer vertraagd wordt en het pu- bliek de voorkeur aan vervoer per spoorweg zal geven. Thans hebben opnieuw onderhandelingen plaats gehad en is er een regeling tot stand gekomen, waarbij beide partijen zich echter tot concessies bereid hebben moeten verkla- ren. Het reglement wordt in dier voege ge- wijzigd dat gedurende het kalenderjaar 52 vrije dagen moeten worden verleend, waarvan tenminste 26 Zondagen. De schepen mogen in dien tijd dus niet varen. Door deze regeling hoopt men een schematisch vastzetten van het verkeer op Zondag te voorkomen. In hoeverre de nieuwe regeling succes zal hebben hangt af van de houding van de bui tenlandsche reederijen. Men hoopt dat zij tot een dergelijke regeling te bewegen zullen zijn. HOE DE A ARD APPELSTEU N REGEIA N G WERKEN ZAL. N.-Br." meldt uit Den Het „Dagbl. v. Haag: Maandag heeft alhier de eerste vergadering van de Nederlandsche Aardappelcentrale plaats. Stichter en voorzitter van deze cen- trale is de Zeeuwsche Rijkslandibouwconsu- lent Ir. Stevens, terwijl door een aantal land- bouworganisaties bestuursleden werden aan- gewezen. Door den C. B. T. B. werd benoemd tot bestuurslid de heer Van den Heuvel, door den Ned. Kath. Boeren- en Tuindersbood het Eerste Kamerlid H. Ruyter, door het Kon. Ned. Landibouwcomite de heer I. P. van der Weele, door den handel in plantgoed de heer Bekins uit Leeuwarden, zaakvoerder der Z. P. C. Voorts zal in het bestuur nog een tweetal heeren uit kringen van den aardappelhandel zitting nemen. Naar wij vememen zal steun verleend worden door vaststellen van mini- mumprijzen van consumptieaardappelen, die verdeeld zijn in drie verschillende kwaliteiten. Tot de laagste kwaliteit behooren o.m. In- dustrie-aardappelen, tot de midden-kwaliteit Eigenheimers en tot de eerste kwaliteit Zeeuwsche blauwen en bonte aardappelen. De minimum-prijzen voor ccnsumptiegoed, dat aan bepaalde maten moet voldoen, zullen varieeren van onjfeveer 1,50 tot f 3, per 100 KG. Het vervoer van consumptie-aardappelen zonder vervoerbewijs zal verboden worden. Voor deze vervoenbewijzen zal betaald moeten worden. Uit de opbrengst van deze venvoer- bewijzen zal een fonds getvormd worden om het verlies te bestrijden, dat geleden wordt op consumptie-aardappelen, die niet als men- scheligk voedsel verbruikt en als veevoeder verkocht moeten worden. De handel in aardappelen die niet voor consumptie dienen en de buitenlandsche aard appelhandel zullen waarschijnljjk vrij zijn. In de verschillende gewesten zullen gewes- telijke organisaties tot stand moeten komen, die belast. worden met de uitvoering van de aardappelsteunwet. De bonafide aardappel handel zal bij de invoering der steunregeling erkend en ingeschakeld worden. DR. BRiiNING NAAR EEN KLOOSTER Volgens een krantenlbericht zou de leider van het Centrum, Dr. Briining, van plan zijn zich in een klooster terug te trekken en zijn Rijksdagmagnaat neer te leggen. Ook de vroegere staatspresident van Wurteniburg, Bloz, bevindt zich in een klooster. HEVIGE GEVECHTEN IN HET ATLASGEBERGTE. In de Groote Atlas, op een hoogte van bijna 3000 M. boven den zeespiegel, worden, naar V. D. meldt, door troepen van het Fransche Vreemdelingenlegioen hevige geveohten, gele- verd tegen de Berberstammen, die zich nog steeds tegen de Fransche penetratie blijven verzetten. Volgens sommige officieren zijn het de hevigste gevechten die het Vreemde lingenlegioen ooit in Marokko heeft geleverd. De soldaten hebben hevig te lijden van de groote hitte, 120 tot 140 gr .in een terrein dat practisch geen schaduw biedt. Kort- geleden verloren de Franschen 42 dooden en 55 gewonden op een dag. DE VAL VAN MACHADO. Cuba's ten val gebrachte president blijkt er dan toch in geslaagd het veege lijf te bergen en naar de Bahama-eilanden te vluchten. Hij had zich dien smadelijken aftocht misschien kunnen besparen als hij eerder tot het inzicht was gekomen, dat hij goed zou doen naar den Amerikaanschen ambassadeur Welles te luis- teren en, erkeonend dat zijn rijk uit was, vrijwillig heen te gaan en niet te wachten tot hij met geweld werd verdreven. Hij had dienen te beseffen, dat hiiji verloren was toen de Vereenigde Staten, Wallstreet incluis, hem lieten schieten. Zijn leger toch, dat hij tot dusverre door hooge soldij aan zich had kun nen binden, keerde hem thans ook den rug toe, vermoedelijk uit de overwegingen dat het peperdure bewind van dezen president toch geen stand kon houden. Cuba is, wat men in de Ver. Staten een „one crop ocountry" noemt, 't geen wil zeggen, dat het land op een groote tak van bedrijf (in dit geval de suiker) is aangewezen. Het is dit al anderhalve eeuw lang en ware de ongekend hevige crisis niet gekomen, die vooral ook de suikerindustrie teistert, Ma- chado zou al zijn dure experimenten, om op Cuba naast suiker en in mindere mate tabak ook mais, rijst, koffie en cacao voor uibvoer te verbouwen, achterwege hebben kunnen laten. Vroeger waren 80 pot. van de staats- en particuliere inkomsten afkomstig uit de suikerindustrie, welke thans niet of op zijn best nauwelijks meer loonend is, zoo- dat een groot deel van den babouwbaren grond braak ligt. Zoo komt het, dat het land van de enorme buitenlandsche schuld welke onder het be wind vein Machado is aangegaan in de Ver. Staten, die niet minder dan 2 milliard dollars in Cuba hebben gestoken, de rente en aflos- sing niet meer kan betalen, evenmin als de geweldige toedragen die Machado voor het onderhoud van het ruim 20.000 man tellend leger en de uitgebreide gendarmerie noodig had. Deze twee bolwerken van de dictatuur verslonden maar eventjes 55 pet. van de to- tale staatsuitgaven. Geen wonder, dat het bij de schromeliyke werkloosheid op een bevolking van 4 millioen zielen loopen 600.000 menschen zonder werk, terwijl van hen die nog werk en de loonen met gemiddeld 70 pet. zijn gedaald herhaaldelijk tot stakingen en onlusten kwam. Ook de nu voltrokken om- wenteling is ibegonnen met een staking van de transportarheiders te Havanna, welke waarschijnlijk geen z66 ernstig karakter zou hebben gekregen als er op 7 dezer bij de demonstratie voor het paleis van Machado niet zooveel bloed was vergoten, doordat de troepen en de politie die het paleis bewaakten op de betoogers schoten. Dit bloedbad is het sein geweest voor de algemeene staking over het geheele land en voor den opstand van vrijwel de geheele bevolking tegen de dicta tuur. Wellicht zou deze zich nog hebben kunnen handhaven als zij steun, zooal niet metterdaad dan toch met geld, uit Amerika had gekregen. Maar Wallstreet zag in dat voor Machado de tijd van gaan was gekomen en dat zij goed geld naar kwaad geld ging gooien als zij hem langer de hand boven het hoofd hield. Zoo is hij dan, door niemand be- treurd, als de meest gehate man van Cuba gevallen van het hooge voetstuk waarop hij ziohzelf had geplaatst. Vraagt men of hij dan geen groote ver- diensten voor zijn land heeft gehad, dan moet het onbevooroordeeld antwoord luiden! Hij heeft met onvermoeide energie getracht Cuba er, na de ramp met de suiker, weer bovenop te brengen. Dat zijn plannen niet zijn ge slaagd, is hem niet als een fout aan te reke- nen. De crisis is sterker gebleken dan hij. Geen van de culturen die hij op Cuba wilde vestigen om de suiker te vervangen, is duur- zaam loonend geweest en slechts den nieuw bedrijf, door Machao gesticht of althans mo- gelijk gemaakt, heeft r'o'ke vruehten afgewor pen. Wij bedoelen de vreemdelingen-industrie het toerisme 't welk in hoofdzaa/k rijke Ame- rikanen naar Cuba trekt, dat voor automo- bilisten een waar paradijs is wegenis den grooten weg van een 1200 K.M. lang, die het land van het Westen naar het Oosten door snijdt en met honderden zijwegen alle mooie streken voor het toerisme heeft geopend. Dit ontzagwekkende werk is door de energie van Machado tot stand gekomen. Onder haast overstelpende moeilijkheden heeft hij den aan leg in vijf jaar (19261931) doorgezet en latere geslachten zullen hem, als de animosi- teit van het heden is vergaan, er dank voor weten. Die tijd ligt echter nog in een ver verschiet. Thans juicht elke Cubaan dat de tyran is ver- jaagd en kunnen de talrijke emigranten die als ballingen 's lands vooral in Florida en Mexico woonden, om zioh aan dreigende ge- vangenschap of erger te onttrekken, terug- keeren. Ook uit de gevangenissen, die prop- vol zaten met politieke tegenstanders van Machado zullen heel wat intellectueele ele- menten in het openbare leven terugkeeren. Zooals gezegd, is de huidige tijd niet ge- schikt om een billijk oordeel te vellen over het voor en tegen van Machado's bewind. Anderen dan hij zouden het er misschien niet beter hebben afgetoracht. In een laud als Cuba dat althans vroeger op edn kurk de suiker dreef moest deze crisis wel ontzet- tende gevolgen hebben. Het is aan Machado te danken dat hij in het sterk toegenomen toerisme het land nog een zekere vergoeding voor het verlies heeft gegeiven. Dat deze weldaad evenwel duur gekocht is, valt niet te ontkennen. De vraag is maar wie al het uit gegeven geld ten slotte zal moeten betalen. Wallstreet izal zich in deze dagen daarover ongetwijfeld vaak het hoofd breken. Omtreut den nieuwen koers valt nog weinig te zeggen. Een militair interregnum lijkt onvermijdelijk nu de golven van de volks- hartstochten zoo hoog blijven gaan dat op den nieuwen (voorloopigen) president De Cespedes ook al een aanslag is gepleegd. ROGGESTEUN 1933. De landbouwers, niet vallende onder den roggesteun 1933, en de verbouwers van gerst, worden in hun eigen belang geraden met den verkoop te wachten tot de definftieve regeling gereed zal zijn. Vermoedelijk zal hiermede 1 a iy2 maand gemoeid zijn. Zij, die reeds niet gesteunde rogge of gerst vein den oogst 1933 verkochten sedert 1 Augustus en vddr 16 Augustus, moeten voor 20 Augustus a.s. hiervan, onder overlegging van de bewijzen, opgave verstrekken aan de Gewestelijke Tarwe-Organisatie, waaronder zij ressorteeren. Deze bepaling geldt niet voor het op stam verkochte. Niet gesteunde rogge of gerst van den oogst 1933, welke na 16 Augustus wordt verkocht, komt niet voor verdere behandeling voor steun in aanmerking. WAT HEEFT ONZE LANDBOUW NOODIG Het Kon. Ned. Landbouw-Comitd heeft een nota aan den minister van Economische Zaken gezonden, waarin eenige richtlijnen zijn uitge- stippeld voor het te volgen regeeringsbeleid om den zoo zwaar geteisterden landlbouw in Nederland door de moeilijke tijden heen te helpen. In de eerste plaats is verlaging der bedrijfs- uitgaven noodzakelijk. De overheid dient door ingrijpende maatregelen tot versobering, de openbare uitgaven met de zoozeer gedaalde ontvangsten in overeenstemming te brengen waardoor ook de thans zwaar op de bedrljven drukkende lasten kunnen worden verminderd. Daarnaast moet het mogelijke worden ge- daan om de prijzen van de producten en diensten, welke de landbouwer in zrjn bedrijf noodig heeft te verlagen. Naar meer verla ging der marge tusschen groothandelsprijzen en kleinhandelsprijzen dient met kracht te worden gestreefd, opdat aan de wanverhou- ding tusschen de groothandels- en de klein handelsprijzen een einde kome. Vervolgens worden genoemd de maat regelen ten behoeve van de veehouderij en den akkerbouw, met het doel een voldoenden en loonenden binnenlandschen afzet van zuivel- producten en rundvleesch te bereiken. Hiervoor is noodig, dat de afzet van mar garine en van ingevoerde vetten en vleesch- soorten in het binnenland wordt beperkt, in dier voege, dat het menggebod eventueel ge- heel of gedeeltelijk zal kunnen verdw(jnen. Daarnaast is een beperking van den rundvee- stapel noodzakelijk. Inzonderheid in verband met de noodzake- lljjikheid tot beperking van eigen veestapel moet de afzet van ingevoerd vleesch worden belemmerd. Nauw in verband hiermede, staat de maat- regel, welke ons een loonenden prijs voor in- landsche voedergranen zal kunnen brengen, waardoor noodig is, dat de prijzen van gerst, haver en rogge worden verhoogd. Men zal er echter voor mofeten waken, dat men de kleine bedrijven, waar vooral varkenshouderij en pluimveehouderij worden uitgeoefend, niet in moeilijkheden brengt. j De in het binnenland verbouwde granen zullen hooger in prijs moeten worden ge- bracht, zonder dat de ingevoerde voedermid- delen hooger worden belast, dan mogelyk in verband met de prijzen van zuivel, rund vleesch en varkensvleesch, zooals deze na aanpassing der productie aan de verminderde afzetmogelijkheden zich hebben gevormd. Aangezien het onmogelijk moet worden ge- acht, de eierproductie te regelen, dient de pluimveehouderij afzonderlijk te worden ge- holpen, bijv. door haar voor de verhoogde voederprijzen schadeloos te stellen. Aangezien het zeer gewenscht is, dat de exportmogelijkheid onzer landbouwproducten in den bestaanden omvang bijft behouden of zelfs wordt uitgebreid, dienen daartoe strek- kende maatregelen op het gebied der handels- politiek te worden genomen. Het tot dusver gehuldigde systeem van onvoorwaardelijke meestbegunstiging zal daartoe moeten plaats maken voor het be- ginsel der wederkeerigheid. De lasten van de sociale venzekerimg, welke niet uit het bedrijfsresultaat kunnen worden voldaan, doch het bedrijfsverlies slechts ver- grooten, dienen terzijde te worden gesteld, tot tijd en wrjle het landbouwbedrijf weder loo nend zal zijn geworden. Ten behoeve van den pachter, die met on- redelijke huuropzegging wordt bedreigd dient een voorziening te worden getroffen in dier voege, dat hem in zoodanige gevallen een binnan zekere grens vast te stellen schade- loosstelling kan worden toegekend. Zoolang de werkloosheid werkverschaffing noodig maakt, dient deze door middel van ontwaterings- en ruilverkavelingswerken, als- mede van het verrichten van bijzondere werkzaamheden in het landbouwbedrijf te worden voortgezet. den stroom meegesleurd. Gelijktijdig hoorde f zij het kind om hulp schreeuwen, omdat het eveueens werd weggetrokken. Hoewel mej. IJ. niet kon zwemmen, trachtte zij zich toch drijvende te houden door op den rug te gaan liggen en met op het water slaan drijvende te blijven. De angst, niet alleen voor zichzelf, maar ook voor haar kind, gaf deze moeder kracht om inderdaad iets te bereiken. Want de noodkreten van moeder en kind waren gehoord en velen snelden ter hulp. Echter durfden en mochten slechts enkelen zioh te water begeven. Het waren de neeren Bouwman, aannemer te Zaandam, Hamers uit Amsterdam, die tjjdelijk hier vertoefden, en van der Wielen, wonende Seinpostweg te IJmuiden. Voor beide eerstgenoemde heeren was het een gunstige omstandigheid, dat de heer v. d. Wielen de situatie en de gevaren uitstekend kent en dus aanwijzingen kon geven. Zoo wisten zy, elkander helpende, het kind en de moeder, die reeds afdreef, te grij- pen en terug te brengen. Alle drie liepen daarbij op de steenen verwondingen aan de beenen op. Intusschen hadden zich ook de huurder van het strand in de nabijheid met zrjn badmees- ter en badknecht de heeren Goedhart, Roos en Rita te water begeven om te helpen, wat noocfig was, omdat mej. IJ., zoodra ze zich gegrepen gevoelde door de redders, het be- wustzijsn verloor en ook het kind niet meer volkomen helder was. Moeder en kind werden nu naar het paviljoen van den heer Goed hart gebracht, waar eerst het kind en later ook de moeder weer bijkwam en waar zij zich drogen konden. Gelukkig was hun geen kwaad overkomen, zoodat beiden in den namiddag nog weer konden genieten van het strand. Toen de redders teruggekeerd waren, bleek dat him kleeding, die zij uitgetrokken hadden om gemakkelijker te kunnen zwemmen, door onverlaten gestolen was!! OM MAAR EEN „VROOLIJKEN" AVON!) TE HEBBEN. Eenigen tijd geleden stierf er een oude man in het St. Joseph Gesticht te Tilburg. Twee gehuwde dochters van den overledene kwamen enkele dagen na de begrafenis de eigendommen van den vader afhalen. Ttouis gekomen vonden zij in een der klee- dingstukken een schuldbekentenis tot een be- drag van 300 gulden. Na eenig overleg werd besloten met z'n vieren, de mannen ook, naar den betrokken schuldenaar te gaan om het geld te incasseeren. Deze kon dit bedrag niet betalen zei hij, want hij was een tijdje terug failliet gegaan en alle vorderingen waren, na onderling overleg met de schuldeischers, voldaan en het failldssement wederom opgs- heven. De schuldbekentenis was destjjds echter niet ingediend zoo dat er van betaling niets meer terecht kon komen. Een der mannen, zekere P. M., zou probeeren de schuldbekentenis hier of daar te verkoopen en dan zou het ver- kregen geld gezamenlrjk gedeeld worden, ver- telt de „Msb." Hjj is toen naar een cafd gegaan waar hrj na loven en bieden een kooper vond voor 60 gulden. Het geld werd in hetzelfde cafd in een paar uren tlijd opgemaakt en in zijn vroo- lijke stemming heeft M. een en ander over de verkochte schuldbekentenis losgelaten, zoo dat de kooper, die aanvankelijk zeer in zijn nopjes was met de voordeelige transactie, naar de politie ging en het zaakje aangaf De politie maakte proces-verbaal op tegen P. M. WAT KAN GEBEUREN. Dezer dagen beleefde een dame een onge kende en zeer onaangename sensatie. De laatste tram uit Holland leverde aan het station Serooskerke (Sch.) een vermoeide en afgereisde juffrouw af. Eenzaam op het ver- laten stationnetje, geheel vreemd in de duis- terais der Schouwsche binnenlanden, was het een uitkomst, toen een behulpzame voorbij- ganger zijn diensten aanibood. Na een lange wandeling onder den zomerschen sterren- hemel, was de man bljj, dat hij zijn gezellin aan het opgegeven adres kon brengen. Echter groote constematie. Na vijf uur reizen uit Rotterdam kwam men tot de ont- stellende wetenschap, dat de onfortuinlijke reizigster de bedoeling had gehad, iemand in Serooskerke (Walcheren) met haar komst te verrassen. De dorpelingen stonden paf, voor al toen bleek, dat een Amsterdamsch reis- bureau de reis ,,in orde" had gemaakt. Hulp- vaardige lieden zorgden voor een onderkomen en den volgenden morgen vervoerde een K.L.M.-machine uit Haamstede de verdoolde naar Vlissingen. (Z. Nsb.) SCHIETPARTIJ AAN DE GRENS. DE HENGST FRANS K 714. Het laatste nummer van „Cns Trekpaard", meldt het sterven van den bekenden hengst Frans K 714, op de hofstede van den heer Al. de Kock te Hontenisse, waar hij ook ge- boren was. De hengst is 16 jaar oud gewor den. ,,De oude Frans", zooals het dier in Zeeland altijd genoemd werd, deed eigenlijk pas van zich spreken, toen zijn zoon Carlo K 1229 in 1927 nationaal kampioen werd. De hengst heeft in sterke mate overervingskracht in de gunstige richting doen zien. Van zijn afstammelingen zijn 218 hengsten en 299 merries in de stamboekregisters geregistreerd. EEN HELDHAFTIGE REDDING TE IJMUIDEN. Het heeft niet veel gescheeld of de draai- kolken, aan het uiteinde van den Zuider- strekdam, die reeds zoovele ongelukken ver- oorliaakten, hadden een tweetal menschen- levens als offers in de diepte getrokken, meldt de ,,Opr. H. Crt.". Op het strand vertoefde mej. v. d. IJ. uit Amsterdam, met haar 9-jarig zoontje. Het was een uitgaansdagje, dat zij in IJmuiden wilde slijten. Het kind liep met een bal te spelen en kwam zoo dicht in de nabijheid van Aan de Nieuwstraat te Kerkrade nabij het grenskantoor Holz heeft op Duitsch gebied een treurig incident plaats, dat wel de eigen- aardige mentaliteit teekent van onze naburen. Zekere O. Gerards, los arbeider, gehuwd en vader van vijf kinderen, wonende te Kaal- heide en voorzitter van de wielrijdersclub Roda, die in de wielerbaan oefeningen hield, was eenigen tijd in gesprek geweest met den politie-agent M. der gemeente Herzogenrath. M. staat nog al als ,,onverschrokken" bekend. Eenigen tijd later, toen G. aan de eontrole stond op ,de wielerbaan, liep M. op hem aan en deed hem de boeien aan. G. heeft zich daarbij verzet. Plotseling klonk een schot en voor het publiek begreep wat er feitelijk ge- beurd was, viel G. tegen den grond. Op zeer korten afstand, bijna met de revolver tegen het lichaam gedrukt, had M. op den zoo goed als weerlooze geschoten. Het volk liep te hoop en op hetzelfde oogenblik arriveerde de elec- trische tram uit Aken. M., die niet in de uniform van politie-agent was, droeg G., die in het onderlijf was getroffen, in de tram en bracht het slachtoffer naar Herzogenrath. blrjkibaar naar een geneesheer. De verontwaardiging onder de te hoop ge- loopen menschen was algemeen: zoowel onder de Duitschers als Nederlanders. De reden waarom hij werd gearresteerd is niet bekend. Aangenomen, dat tot de arrestatie alle aan- leiding bestond, dan nog vraagt men zich af, of de politieman zijn arrestant niet door een vuistslag b.v. van zijn overmacht had kun nen doen blijken. En alsof er niets gebeurd was: de radiomuziek op de wielerbaan bleef spelen en de Kerkraadsche Roda-club zette haar oefeningen door, tot groote verbazing van velen. Enkele leden der club verlieten I echter de wielerbaan. I Op den rijksstraatweg van Leeuwarden naar -- Franeker, nabij het dorpje Dronrijp, heeft het water om den strekdam. De moeder ging Zaterdagmorgen een zeer ernstig auto-ongeluk er heen om haar jongen terug te roepen en j plaats gehad. eenigen aanwijzingen te geven. Doch het j De heer v. d. V. uit Leeuwarden zou met knaapje gaf nog eerst een schop tegea den twee dames een bezoek brengen aan Holland bal, die over de watervlakte wegriste in de i en had daartoe bij een autoverhuurder te Leeu- richting van den kop van den strekdam. warden, een wagen gehuurd. Op weg naar den Daar mej. IJ. het reeds te diep vond om afsluitdijk is echter nabij genoemd dorp de haar zoontje te laten gaan, begaf zij zichzelf wagen tengevolge van de gladheid van den daarheen. Het water trok echter erg en op weg, geslipt en in voile vaart tegen een boom een gegeven oogenblik voelde zij den grond gebotst. De auto was vrijwel geheel vernield. onder haar voeten verdwijnen en werd zij met Van de inzittenden bleek de heer B., die zelf had gechauffeurd, er het ergst aan toe. Hij had emstige wonden aan den kals en bovendien was zijn linkerarm versplinterd. Bij aankomst in het gasthuis bleek hij reeds aan. de gevolgen te zijn bezweken. De ongelnk- kige was 48 jaar oud en vader van een gezin. De heer v. d. V., die bewusteloos was. werd bij omwonenden binnengedragen. Eerr ge neesheer constateerde hier, dat hij een. em stige hersenschudding had opgeloopen. zoodat hij niet mocht worden vervoerd. De andere passagiers, de beide dames, heb ben slechts lichte kwetsuren gekregen. Zaterdagochtend heeft de politie groote moeite gehad een groote autobus, welke met snelle vaart door de straten van Den Haag reed en een reeks van ongelukken veroorzaakt heeft tot staan te brengen. In de autobus was geen publiek, slechts een chauffeur en een monteur, die beiden onder drankinvloed verkeerden, zooals later gebleken is. Op den Parallelweg reed de bus een 14-jari- gen wielrijder aan, die verschillende verwon dingen bekwam, Een agent van politic, som- meerde den bestuurder om te stoppen. Deze ging echter er met nog grootere snelheid van- door. In de Van der Vennestraat gebeurde net tweede ongeluk. Daar botste de bus tegen een groenten-wagen. Deze viel om en be kwam groote schade. De bestuurder kon zich. nog tijdig in veiligheid brengen. Ook het paard kon op 't laatste oogenblik gegrepen worden. Weer reed de autobus, door de beide aron- ken personen bestuurd, zonder te stoppen door en reed eenige oogenblikken later een personenauto aan. De auto werd gegrepen en het trottoir opgedrongen. Gelukkig liep ook deze aanrijding zonder persoonlijke ongeluk ken af; de personenauto werd echter zwaar beschadigd. Nog is het verhaal van de wandaden van ae autobus echter niet ten einde. In de Paul Krugerlaan werd een groote vrachtauto het slachtoffer. Deze werd van achteren aangereden en ernstig beschadigd. Ook hier kon de chauffeur zich tijdig in vei ligheid brengen. Intusschen was de motorbrigade gewaar- schuwd en achtervolgde de autobus. Enkele oogenblikken na de laatste aanrijding kwamen. eenige agenten op motoren ter plaatse en dwongen den bestuurder van de bus te stop- pen. Na veel moeite gelukte dit Echter bleek het nog moeilijker te zijn de beide dron- ken mannen van hun plaatsen te halen. De chauffeur van de bus verzette zich zoo heftig, dat verschillende politie-mannen er aan te pas moesten komen. Hij zag nog kans om een van dezen ernstig in den duim te bijten. Een van hen, de chauffeur, was de 41-jarige Duitscher F. B., wonende aan den Loosdirin- schen weg. TWEE GEESTELIJKEN V EI ED KON KEN. Maandagmiddag zijn onder Elden, gemeente Elst, ter hoogte van de Drielsche spoorbrug, in den Rijn de 25jarige seminarist P. H. J. Hoog- veld, studeerend aan het seminarie te Rijsen- burg, en zijn vriend, pater Norbertus van de orde der Capucijnen uit Babberich, assistant in de parochie aan de Verlengde Hoflaan te Arnhem, gaan baden. Eerstgenoemde is tusschen een krib biijk- baar onwel geworden en in den gevaariijken stroom terecht gekomen. Pater Norbertus is hem nagesprongen. Beide personen werden door den stroom ge grepen en zijn verdronken. Het lijk van den heer Hoogveld is even later gevonden. Twee artsen hebben vruchteloos gepoogd de levensgeesten op te wekken. Het lijk van pater Norbertus is afgedreven. Op de plaats waar het ongeluk is gebeurd, staat .een zeer gevaarlijke stroom. De slachtoffers konden niet voldoende zwemmen. De verslagenheid in het dorp is groot DE MOORD BIJ OSS. Maandagmiddag is bet parket uit Den Bosch opnieuw te Oss geweest, inzake den moord op den 20jarigen G. de B. Vijf personen zijn aan een verhoor onderworpen. Omtrent het resul tant daarvan kon, in verband met den stand van het onderzoek, nog geen mededeelingen worden gedaan. Nader wordt vemomen dat het rijwiel van den vermoorde, dat na den moord op onver- klaarbare wijze was verdwenen, thans bij een huiszoeking zou zijn opgespoord. De justitie zet het onderzoek met kracht voort. Maandagmorgen is de 19jarige verdachte P. d. B., die in de marechausseekazerne te Oss was opgesloten, naar Den Bosch gebracht, waar hij in de strafgevangenis is opgesloten. De jongeman is ter beschikking van de justir tie te Den Bosch gesteld. Zondagavond is een 25jarige vrouw, die op haar rijwiel op den Hartveldschen weg onder de gemeente Diemen reed, door een jongen aangereden, met het gevolg, dat zij de macht over haar stuur verloor, juist op het oogen blik, dat een tramtrein van de Gooische Tram- weg Maatschappij passeerde. De vrouw kwam terecht tusschen den ee'rsten en den tweeden wagen daarvan, waarbij haar een der beenen werd afgereden. Zij is naar het Burgerzieken- huis te Amsterdam overgebracht, waar zij Maandagmorgen aan de beknmen verwondin gen is overleden. OVER DEN KOP GESLAGEN. Zaterdagavond is in de Kruisbaan te Am sterdam een 19jarige motorrijder door te krachtig remmen over den kop geslagen. Het slachtoffer is Zondagnacht aan zijn verwon dingen bezweken. BROCHE VAH DUIZEND GULDEN GEVONDEN. Bij de recherche te Rotterdam is te bevra- gen een diamanten broche in den vorm van een tak met twee bladeren en een bloem. De broche is ongeveer vijf jaar geleden gevon den op een pont over een der groote stroomem. De waarde is om en bij de 1000 gulden. Him, die een dergelijke broche hebben verloren, wordt verzocht zich met een uitvoerige om- schrijving tot het hoofdbureau van politie te wenden en tevens de plaats te vermelden,. waar zij meenen de broche verloren te hebben. DIEFSTAL IN EEN ZWEMIN RIC-HTIN G_ De politie te Beekbergen heeft Zondagmid- dag in samenwerking met de marechaussee in. de particuliere zweminrichting de Hagenbrug; te Beekbergen den 20jarigen B. uit Apeidoom op heeterdaad betrapt bij het stelen van geld uit portemonnaies uit kleedingstukken, die zich aldaar in de kleedhokjes bevonden. LUGUBERE ONTDER1 LING. Maandagmorgen deed een landbouwerszoort te Uden, die met zijn zuster te ongeveer zes uur per rijwiel het fietspad passeerde, dat loopt

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 5