Myn Eiland Ter Neuzensche Couran Tweede Blad buitenland feuilleton BINNENLAND G1MSMGDE BEKIGHTEN Vrijdag 11 Aug. 1933. No. 9027 DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. ▼A* en deportatie naar een concentratiekamp word en gestraft. In gevallen van emstige dieranmishande- ling, aldus de verordening, zullen de kwellers terstond naar een concentratiekamp worden overgebracht, waar zij een behandeling zul len ondergaan, die hun voor eens en altijd de lust zal ontnemen om weerlooze dieren te mishandelen. HERZIENING GEMEENTELI^KE BOUWVERORDENING. De Vereeniging van Nederlandsche ge- meenten heeft zich eenigen tijd geleden ge- wend tot den minister van sociale zaken met een verzoek om verlenging van den termijn betreffende herziening der plaatselijke bouw- verordeningen. In dit verzoek is er op ge- wezen, dat, ook al zullen een aantal ge- meenten bun verordeningen v66r 19 Augustus a.s. brj Ged. Staten inzenden, ten zeerste valt te betwijfelen, of de goedkeuring der veror deningen nog voor dien datum zal kunnen plaats hefbben. Het bestuur van genoemde vereeniging was namelijk van meening, dat eerst na deze goedkeuring de herziening der verordeningen kan geacbt worden te zijn tot stand gekomen. Tbans heeft blijkens een mededeeling in bet Weekbl. v. gemeentebelangen de minister van sociale zaken zjjn standpunt in dezen kenbaar gemaakt. Genoemde minister acbt de ondersteUing der vereeniging in dezen niet juist en is van meening, dat art. XXXVIII van de Wijzigingswet uitsluitend bepaalt den termijn binnen welken de gemeenten moeten voldoen aan een verplichting, dus binnen wel ken raadsbesluiten tot vaststelling van wij- zigingen moeten zijn toegezonden aan Ged. Staten, die eventueel later, na 19 Augustus a.s., omtrent goedkeuring beslissen. Tenslotte merkt de minister nog op, dat wetswijziging vddr 19 Augustus a.s. is uitgesloten en dat de gemeenten twee jaar den tijd bebben ge- had voor bedoelde herziening. NIEUWE BELASTING OP DE VRACHT- EN TOERAUTO'S IN BELGIE? De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt In verband met de vemieuwing van bet wegenfonds wordt aan de regeering bet inzicht toegeschreven een nieuwe belasting in te voe- ren op de toerauto's en op de vracbtauto's. Deze belasting zou 20 pet. bedragen van den transportprijs. Deze plannen zullen op ernstig verzet stui- ten, daar bet automobielbedrijf in Belgie reeds buitengewoon is belast. De 2/3 van den ben- zineprijs is bestemd voor belastingen en on- langs werden invoerrechten uitzonderdlijk ver- boogd. Deze verbooging bedroeg voor een ge- middelden Amerikaanschen wagen ongeveer 3000 frank. Bovendien werd de wegenbelas- ting verhoogd en deze verbooging was voor de vracbt- en toerauto's buitengewoon gevoe- lig. Bij elken verkoop van een auto wordt bovendien nog de luxe-belasting ge'ind. De nieuwe taks van 20 pet. zou dan ook tot ge- volg hebben, dat bet goederen-transport met vracbtauto's sterk zou verminderen. Ook zou de binnenscheepvaart niet gespaard worden en zouden de vaartrecbten aanmer- kelijk worden verhoogd. GRENSINCIDENTEN BIJ EUPEN. De Soir meldt, volgens een Reuterbericht uit Verviers, dat de toestand aan de Duitsche grens opnieuw zeer gespannen is. Herhaalde- lijk komen incidenten voor tusscben smokke- laars en Duitsche douaneambtenaren, welke laatsten bun onderzoek vaak voortzetten tot op Belgisch gebied. De laatste dagen hebben Duitsche douane ambtenaren de smokkelaars vervolgd tot het gehucbt Fringhaus op het gebied van Eupen en Raeren. Er werden scboten gelost, waar- bij een Duitsche ambtenaar werd gewond. Naar aanleiding van deze incidenten kreeg de gendarmerie te Eupen opdracbt een onder zoek in te stellen. De gendarmen, die in bet oog werden gebouden door een als vagebond vermomd Duitsch douaneambtenaar, zoo ver- telt het blad, stonden tijdens het onderzoek bloot aan tallooze plagerijen. Zij werden o.a. op schandelijke wijze beleedigd door een afdee- ling van de Hitlerjeugd, die zich vlak bij de grens bevond. De incidenten zijn ter kennis gebracbt van het parket te Verviers. Men hoopt, dat maat- regelen worden getroffen yoordat emstiger voorvallen plaats bebben. TEGEN DIERENMISHANDELING. Mishandelimg van dieren in Brunsiwijk en Anbalt zal voortaan volgens een verordening van den nationaal socialistischen gouvemeur met lichamelijke tuchtiging van den dader GISTING OP CUBA. Het is niet voor bet eerst, schrijft de N. R. Crt., dat Macbado, de president der Cubaan- scbe republiek, voor zijn ambtelijk leven moet vecbten. Zijn eerste ambtstermijn, die van 1923 tot 1929 heeft geduurd, is rustig voor- bijgegaan. In dien tijd bad Macbado de con- junctuur mee; de suikerindustrie bloeide en het land was welvarend en tevreden. Toen de groote crisis kwam ging bet er anders uitzien. Wei werd Machado in Mei 1929 nog met een groote meerderheid her- kozen, docb de in November 1930 volgende verkiezingen voor het Oongres moesten al onder de vigueur van den staat van beleg worden gehouden, die was afgekondigd wegens ongeregeldheden te Havana. De des- tijds reeds zeer talrijke tegenstanders van Macbado, die hem bescbuldigden van onrecht- matige verrijking, van onderdrukking van bet vrije woord en het willekeurig gevangen zet- ten van leden der oppositie in het Congres die tegen zijn dictatoriaal optreden in het ge- weer kwamen, gaven openlijk te kennen dat Machado zelf deze onlusten had geprovoceerd om op de verkiezingen onder den druk van den staat van beleg ten eigen voordeele in- vloed te kunnen uitoefenen. Weldra braken, thans over een groot deel des lands, nieuwe onlusten uit, waar.bij vele dooden en gewon- den vielen en een groot aantal leiders en leden der oppositie de gevangenis in gingen. Een aanslag op Macbado wakkerde de algemeene onrust, die tot in het najaar van 1931 heeft geduurd, nog aan. Evenals tbans volgden de Ver. Staten ook toen de gebeurtenissen met bizondere belang- stelling, omdat Cuba eoonomisch door bet Amerikaansche kapitaal wordt bebeerscht. Nadat de Unie Cuba bad losgemaakt van Spanje, heeft zij zich niet alleen het recbt toegekend tusscbenbeide te komen voor de onafhankelijkheid van de republiek, maar zelfs am daar een regeering te helpen handhaven, die in staat is leven, bezit en persoonlijke vrijheid te handhaven. Naar bet oordeel van Washington voldeed de regeering van Macba do twee jaar geleden nog aan die eischen en met Amerikaanschen steun heeft zij zich dan ook kunnen staande bouden. Ditmaal lijkt de toestand voor den president veel emstiger en dreigender dan in 1930'31. Toen kon bij bouwen op den steun van bet grootste deel van bet leger, tbans is in vele gamiaoenen muiterij uitgebroken. Wei tae- schikt de regeering ook nu over sterke baar trouw gebleven troepen, maar als niet alle teekenen bedriegen zal Machado niet kunnen rekenen op bijistand metterdaad vgn de Ver- eenigde Staten. Krachtens macbtiging van bet Congres is wederoni voor den tijd van 30 dagen de staat van beleg over bet land afgekon digd en in dien tjjd moet de beslissing oyer het lot van den president en zijn regeering vallen. De leiders der politieke partijen, die Maandag de boofden bij elkaar bebben ge- stoken kenmerkend voor den toestand is dat zulks gescbiedde in de Amerikaansche ambassade te Havana moeten bet eens zijn geworden, dat Machado's aftreden voor het herstel van de rust in den lande noodzakelijk moet worden geacht. Welles, de Amerikaan sche ambassadeur, heeft na die bijeenkomst, waaraan bij had deeigenomen, de pers meege- deeld, dat de regeering te Washington zich van inmenging zou onthouden als de Cubaan- scbe partlijien zelf tot een bevredigende op- lossing van het conflict konden geraken. Zoo neen, dan zou zijn regeering niet werkeloos kunnen blijven. Te Havana zien velen hierin een aanwijzing van interventie door Amerikaansche troepen tot handhaving van rust en orde, ternzij de Cubanen deze rust uit eigen kracbt weten te herstellen. Daarvoor lijkt bet noodig dat Macfiado aftreedt en te Havana beerscbt de algemeene overtuiging dat Welles hem in overweging heeft gegeven, te erkennen dat zijn tijd van gaan gekomen is, moet dat ech- zijn tijd van gaan gekomen is, Machado, wiens vasthoudendheid spreekwoordelijk is, moet dat echter hebben geweigerd, maar toch verwach- ten velen dat hij eerlang tot bet inzicht zal komen, dat zijn positie onhoudbaar is gewor den. TER NEUZEN, 11 Augustus 1933. DE ZEEUWSOHE MOSSELTEELT IN 1932. Aan het verslag van den toestand der vis- scherij in de Zeeuwsche stroomen en zeegaten over 1932 is bet volgende ontleend omtrent de mosselteelt. Mosselzaad kwam buiten de Wester-Schelde in geen enkel district op de publieke banken of op de perceelen voor. De publieke mossel- zaadbanken in de Wester-Schelde zijn op 13 September opengesteld. Op de Derrie waren toen 95 vaartuigen aanwezig, docb de bank viel geducht tegen, omdat in de voorafgaande week door bet slecbte weer veel zaad ver- loren was gegaan. Van de Zuiderzee is weder veel zaad aangevoerd. Wei was het aantal vandaar aangevoerde tonnen mosselzaad klei- ner dan in vorige jaren, docb het zaad was klein van stuk, hetgeen voordeelig was. In bet district Ooster-Schelde westelijk deel zijn een ongekend groote hoeveelheid halfwas mossels uitgezaaid, welke zijn aangetroffen in de Wester-Schelde bij Ter Neuzen op on geveer 25 meter diepte. Uit de Louwerzee zijn in dit district nog aangevoerd een hoe veelheid van 8125 ton halfwas mosselen, ter- wijl de totale aanvoer 284.320 ton bedroeg ter waarde van 170.592. In het district Ooster- Schelde oostelijk deel zijn alleen halfwas mos sels gedurende korten tijd uitgezet, om be- vrijd te worden van de zeesterren. In het district Grevelingen zijn aangevoerd vanuit de Zuiderzee, Wester-Schelde en de Belgische en andere dammen 87.225 ton ter waarde van 5.778. In Zeeland is dus naar schatting in totaal uitgezaaid 371.545 ton mosselzaad ter waarde van 236.370. Door het zaohte najaarsweer ging nog geen mosselzaad verloren, zoodat het wel wensche- lijk zou zijn, wanneer de Zuiderzee voor de meesten gesloten bleef. De totale vangst van de banken in de Wester-Schelde was 202.240 ton ter waarde van 130.000, welk zaad op de Ooster-Schelde en Grevelingen is uitgezaaid. In het district Ooster-Schelde oostelijk deel, bepaalde de visscherij zich tot het uitzetten der mossels op de verwaterplaatsen onder Tholen en Ierseke, in welke gemeenten de handel gedurende het geheele seizoen buiten gewoon goed was. Ook de kwaliteit, vooral van het Zeeuwsch product, was uitstekend. Te Ierseke is men dit seizoen met een nieuwe Industrie begonnen, zijnde het knippen van mossels. Bij deze bewerking ontdoet men de mossels met een schaar van het spinsel, waarna zij worden schoongespoeld en in zak- jes van 50 K.G. voor verzending gereed ge maakt. In deze industrie werkten ongeveer 200 meisjes en jongens, hetgeen voor Ierseke vooral in dezen tijd een opkomst beteekende. Een gevolg hiervan is geweest, dat groote partijen mossels uit andere districten zijn aan gevoerd. In het drukste gedeelte van het sei zoen zijn vanuit Ierseke ongeveer 2000 ton per week van deze aldus behandelde mossels vervoerd, in de meeste gevallen rechtstreeks per auto naar Frankrijk. Echter viel het te betreuren, dat de prijzen, varieerende tusschen f 1,10 en 2,25 per ton, zoo laag waren. Ook vanuit Tholen bier zijn eveneens mos sels geknipt, doch het was er geen succes zijn in het afgeloopen seizoen veel mossels per auto verzonden naar Belgie, terwijl vanuit Bergen op Zoom ook belangrijke verzendingen plaats hadden, ook geknipt of ingemaakt of per baal, door de gebroeders Van Dort. In het district Ooster-Schelde westelijk deel zijn buitengewoon veel mossels verzonden, al waren zij in den loop van het seizoen niet zoo goed van kwaliteit als het vorige jaar. Al spoedig liep de prijs van 2,80 tot 4 terug tot 1,40 k f 2 per ton. Vanuit dit district voorzag men Ierseke, Tholen en Bergen op Zoom steeds van mossels. In het district Grevelingen bleef de verzen ding, hoewel niet druk, in 't voorjaar aanhou- den tot April, met ongi veer 1500 ton per week voor flkf 1,75 per ton. Gedurende de maan- den Juli en Augustus kwam er tengevolge van de warmte stagnatie, doch daarna nam de ver zending geleidelijk weer toe tot ongeveer 6000 ton per week in October, waarna zij in Novem ber weer terugliep tot 3500 ton. De prijs was in den aanvang van f 2 tot f 3,50 per ton voor puike kwaliteit; in het najaar 1,40 tot /1,75 per ton. De handel op Engeland was gedurende het geheele seizoen zeer slap. Door enkele onder- nemers is afzetgebied gezocht in Noord-Bra- bant, Limburg en Duitschland, doch de om- zet bleef te klein om van een succes te kun nen spreken. Ook het knippen der mossels werd in laatstgenoemd district wel gedaan, doch zonder winst. Mede tengevolge van het feit, dat zeer vele mossels per auto zijn verzonden vanuit Phi lippine, Ierseke, Tholen en Bergen op Zoom, werd Bruinisse gedupeerd. De weg Steen- bergenAnna Jacobapolder is namelijk zoo slecht, dat vrachtauto's deze niet kunnen be- rijden. Zoolang verbetering van dezen weg achterwege blijft en Bruinisse dus niet haar mossels van Anna Jacobapolder per auto kan verzenden, wordt deze gemeente in den zomer door Tholen en in den winter door Ierseke ge- heel met genoemd vervoermiddel overvleugeld. De drie nieuw aangelegde perceelen in het Mastgat schijnen wel iets te beloven, doch op de.20 nieuwe perceelen in de Grevelingen ging alles verloren. In het district Wester-Schelde zijn geen mossels gekweekt. Alleen in den Braakman bevinden zich verwaterplaatsen, van waaruit men in den zomer mossels verzendt, terwijl op eenige perceelen in het Hellegat een proef is genomen, die mislukte, doch waarop het dit jaar met eenig klein zaad uit de Zuiderzee wat beter schijnt te gaan. De handel ging in het voor- en najaar hoofd- zakelijk over Ter Neuzen en maar weinig over Philippine, terwijl ook te Breskens tamelijk groote partijen zjjn gelost en per auto naar Belgie vervoerd. Gedurende den zomer ging de handel via Philippine en een weinig over Bouchaute. De handelaren te Phillippine on- dervinden ieder jaar meer concurrentie van Ierseke. Ook dit seizoen voeren wekelijks on geveer zes vaartuigen van Ierseke naar Ter Neuzen en Gent. De perceelen in het Sloe en in het Hellegat slikken steeds meer op; enkele perceelen in de Wester-Schelde en ook perceelen in den Braak man verzanden geheel. AFSCHUWELIJKE MOORD. Men meldt uit Oss aan de N. R. Crt.: Woensdag heeft men in een greppel op de zoogenaamde Gement onder de gemeente Berghem op de grens van de gemeente Oss het lijk gevonden van den 20jarigen werkloo- zen kistenmaker G. de Bie uit Oss. De ouders van De Bie hadden bij de politie aangifte gedaan, dat him zoon Dinsdagavond niet op den gewonen tijd was thuisgekomen en nog steeds niet in het ouderlijke huis was teruggekeerd. Onmiddellijk stelde de politie een uitgebreid onderzoek in, dat echter niet tot opsporing van den vermiste leidde. Aanvanke- lijk zag men het geval niet zoo ernstig in en verwachtte men, dat de vermiste wel weer terecht zou komen. Een zekere van Uden was Woensdagmiddag met zijn vrouw en twee kinderen omstreeks vier uur aan het braambessen zoeken in den Gement te Berghem, toen eensklaps zijn hond hevig begon te blaffen. Toen van Uden nader- bij kwam om te kijken, wat er aan de hand was, zag hij een met bloed bedekt lijk voor- over in een greppel liggen. Hij slaagde er niet in, in het lijk iemand te herkennen. Onmiddellijk waarschuwde hij de plaatselijke politie, die met den brigadecommandant van de marechaussde te Oss op de plaats van het misdrijf verscheen. Spoedig kon worden vast- gesteld, dat men te doen had met het lijk van den 20jarigen vermisten de Bie. De jongeman bleek het slachtoffer te zijn geworden van een afschuwelijken moord. Het lichaam vertoonde diepe snijwonden en steekwonden in de hart- streek en aan den hals. De politie heeft met speurhonden den om- trek afgezocht, doch dit heeft geen resultaat opgeleverd. Het parket uit 's Hertogenbosch is Woens dagmiddag te Oss gearriveerd. Het lijk van den verslagene is naar het St. Anna zieken- huis te Oss gebracht, waar de sectie zou wor den verricht. De Bie was ongehuwd. Als een bijzonderheid kan nog worden ge- meld, dat in November van het vorige jaar op dezelfde plaats het lijk werd gevonden van den 30jarigen cafehouder J. v. d. Pas, die door revolverschoten was gedood. Dit misdrijf is tot nog toe onopgehelderd gebleven. door VICTOR BRIDGES. (Nadruk verboden.) (Vervolg.) 5) Ik ben niet gemakksllijik van de wijs te bren- gen, maar ik moet bekennen, dat ik me op- gewonden voelde; opgewonden als een kind, dat onverwacht een pradhtig geschenk gekre- gen heeft. Ik had meer dan genoeg van den dienst, elk romantisch tintje dat de betrek- king van stuurman op een Zuid-Amerika-boot gehad had, was er door tien jaar varen afge- sleten. Maar de quaestie was geweest: wat te beginnen, als ik mijn ontslag nam. Voor een jongen man van negen-en-twintig, kem- gezond en tamelijk ontwikkeld, staan er wel wegen genoeg open, maar hoe wist ik, dat me aan het einde niet dezelfde teleurstelling wachtte als bij de koopvaardij Zelfs toen ik weer terug in mijn hut was en rustig op mijn kooi lag, bleven mijn ge- dachten opgewonden rondwoelen. En opeens drong het tot me door, dat ik nil, als Ross zijn voorspelling uitkwam, in een veel gunstiger positie was om. de kexmismaking met Miss de Roda voort te zetten. Een extra opwindende en buitengewoon prettige gedachte! Maar opeens kwam, als domper, de herin- nering aan haar woonden. Ik voelde, dat er, in haar oogen, een onoverkomelijke hinder- paal bestond tusschen haar en de menschen, wie dan ook. met wie ze kennis zou kunnen maken en vriendschap sluiten. De houding van haar oom was daar rnisschien voor een deed schuld aan, maar in elk geval was zij het volkomen met hem eens en dacht ze er niet aan, am in dezen zijn wenschen niet te eenbie- digen. Dat was niet bepaald een bemoedigende ge dachte, maar zoo gauw liet ik mij niet af- schrikken. Slagboomen en hinderpalen 2lijn er, om -door waaghalzen uit den weg geruimd te worden en ik houd van een zekere dosis tegenwerking. Het maakt den prijs, als die eenmaal gewonnen is, te waardevoller. Over die bevredigende waarheid mediteerde ik nog een poos door en ten slotte viel ik, met het vooruitizicht haar den volgenden morgen weer te zien, in een gezonden, vasten slaap. Meestal is de natuur niet zoo vrienidelijk, om zichzelf in harmonie met je gevoelens te brengen, maar toen ik den volgenden morgen mijn oogen opendeed, en door net raampje keek, kreeg ik den indruk, dat het weer even goed gemutst was als ikzelf. En toen ik aan dek kwam zag ik niets, dat me van opinie deed veranderen. De lucht was strak blauw en met een breede streep schuim achter haar aan ploegde de „Neptumus" haar weg door een kalm deinende, groenige zee. Zelfs het gewoonlijk strakke, uitdrukkingslooze gezicht van mijn collega, den eerste-officier, vertoonde een uitdrukking van tevredenheid. Ik keek op mijn horloge. Half acht! Een paar passagiers waren al aan dek, maar ner- gens zag ik mijn tennis van den vorigen dag. Eindelijk, om even over achten, ontdekte ik haar. Ze stond alleen, zooals gewoonlijk, leu- nend op de verschansing naar het kalme, groe nige water te staren en de schok van opge- togenheid, dien ik bij het zien van haar kreeg, vertelde me, dat mijn gevoelens gedurende de laatste vier en twintig uur in een behoorllijik tempo voorwaarts gegaan waren. Veel tijd hadden we niet meer over een kwartier zou de bel voor het ontbijt gaan en dus liep ik vlug op haar toe. Bij mijn nade- ring keek ze op en mijn heimelijke ongerust- heid, dat ze de afspraak, gisteren impulsief gemaakt. vandaag wel kon betreuren, ver> dween bij het zien van den vriendelijken glim- lach, waarmee ze me begroette. „Goeden morgen, Mr. Dryden", begee ze; „spaar me en zeg asjeblieft niet, dat t ,,mooi-weer-vandaag" is. Dat heb ik al van een half dozijn andere menschen gehoord". Ik keek haar aan en een groote tevreden heid vervulde mijn hart. Ze droeg een eenvou- dig linnen japonnetje, dat elke lijn van haar jong, slank lichaam deed uitkomen. En met haar donker kopje boven het heldere wit was ze het mooiste en charmantste meisje, dat ik ooit gezien had. „Jammer!" zei ik quasi-teleurgesteld, „ik had net zoo'n mooie speech over dat onderwerp in elkaar gedraaid, maar nu zal ik die maar voor me houden". Ik wachtte even, voor ijs verder ging. ,,Hoe maakt Senor de Roda het vanmorgen? Naar ik hoop is hem niets van ens avontuur in de haven ter oore gekomen Ze schudde haar hoofdje. ,,Nee, gelukkig niet. Ik begin nu ook te gelooven, dat nie- mand 't gezien heeft behalve dan die ma troos ender aan de trap". Met een paar woorden bracht ik haar op de hoogte van mijn gesprek met Ross. Ze ademde verlucht op. „Ik heb dr. Ross van het eerste oogenbiik af sympathiek gevonden", zei ze. ,,Hij is zoo vriendelijk en zoo opgewekt. Is hij een spe- ciale vriend van u?" „We hehben al een dozijn reizen op dezelfde boot achter den rug", vertelde ik haar, „en tot dusver hebben we nog niet noemenswaard geruzied". „Een dozijn reizen!" herhaalde ze verbaasd. „Dat had ik niet gedacht. Begint u dan niet langzamerhand genoeg van de „Neptunus" te krijgen?" „De eerste charme is eraf", gaf ik toe. „Ik denk er over om een scheiding voor een jaar aan te vragen". Ze keek me aan met een openhartigen, be- langstellenden blik, die me van het eerste oogenbiik af zoo prettig aangedaan had. ,,En wat gaat u dan doen?" vroeg ze. „Weet ik nog niet. Dat hangt tot op zekere hoogte van Wilmot Drayton, advocaten en procureurs, af". V.D. meldt nader uit Oss: In den loop van Woensdagavond heeft de politie den 28jarigen de B. uit Oss gearres- teerd, een neef van den verslagene. Hij werd met het lijk geconfronteerd en is naar 's Her togenbosch gebracht. Naar aanleiding van dezen moord, kunnen wij nog het volgende mededeelen: Uit het politieonderzoek is gebleken dat het slachtoffer op de plaats, waar het lijk is ge vonden moet zijn vermoord. Het misdrijf ver- toont sterke overeenkomst met den moord, welke in November j.l. op dezelfde plaats op den cafehouder J. v. d. Pas is gepleegd. Het blijft echter een mysterie wat de beide man- nen kan hebben bewogen zich in het diepst van den nacht op een afgelegen weiland te be- geven. Waarschijnlijk is minnenijd in het spel. Een aantal personen is een verhoor afgeno- men, doch zij zijn alien op vrije voeten gesteld. Een neef van den verslagene, de 19-jarige P. de B., wiens gelaat en handen schrammen vertoonen, is gearresteerd en met het lijk ge confronteerd. Er zou reeds meermalen twist tusschen beide bloedverwanten zijn ontstaan. Ook zou onlangs een vechtpartij hebben plaats gehad, waarbij een van hen messteken opliep, waar- van de litteekens nog zichtbaar zijn. Ook zou de vermoorde op den avond van het misdrijf in gezelschap van den bewusten neef gezien zijn. Deze blijft echter alle schuld ontkennen. De politie zet het onderzoek voort. OVERLEDEN TENGEVOLGE VAN DE WARMTE. Woensdagmiddag is de 60jarige landbouwer v. d. Putten op den Berghemscheweg te Oss door de warmte bevangen en weinige oogen- blikken daarna overleden. FAMILIEDiRAMA TE 's-GRAVENHAGE. Woensdagmiddag heeft de Haagsche politie bericht gekregen, dat in het perceel Joan van. Hoornstraat 31 te 's-Gravenhage, bewoond door den heer J. W. A. A. H., zich een drama had afgespeeld. Gebleken is, dat daar een dubbele moord en een zelfmoord hebben plaats gehad. Daar- van zijn slachtoffer geworden de heer H., zijn vrouw en een zesjarig zoontje- De waamemende commissaris van politie in afd. C., de heer Parre, mr. J. U. Polman, subs.-officier van justitie, en mr. Polls, reeh- ter-commissaris, zijn naar het perceel gegaan tot het instellen van een onderzoek. De aanleiding tot het gebeurde moet in een familie-aangelegenheid worden gezocht. De lijken zijn naar het ziekenhuis overge bracht. Omtrent dit vreeslijk drama vemeemt de Msb. nog nader het volgende: Het perceel Joan van Hoornstraat 31, waar het drama zich heeft afgespeeld, werd be woond door den luitenant ter zee le klasse J. W. A. A. H., oud-zeemacht-adjudant van den Minister van Defensie en laatstelijk werkizaam op het Departement van Defensie, Toen het meisje Woensdagmorgen tegen 11 uur op haar kloppen aan de slaapkamers van den heer en mevrouw H. geen antwoord kreeg, maakte zij zich ongerust en waar schuwde een vrouwelijke kennis in de buurt,- Samen zijn zij toen naar boven gegaan. De deur van de slaapkamer van den heer H. bleek. niet afgesloten en toen zij die deur openden, bevond zich niemand in de kamer. Zij z\jn daarop naar de kamer van mevr. H. gegaan. Deze deur bleek echter van bin nen afgesloten. Grootere ongerustheid maak te zich nu van beiden meester. Zij riepen de hulp in van een chauffeur en een groenten- koopman in de buurt, die te zamen de slaap- kamerdeur forceerden. Badend in hun bloed troffen zjj daar den heer en mevr. H. en hun 6-jarig zoontje aan. Het bleek, dat de levensgeesten reeds waren geweken. Van de vrouw en het kind bleken de her- sens te zijn ingeslagen, terwijl de heer H. door een revolverschot was gedood. Ver- moed wordt, dat de heer H. na eerst zgn vrouw en kind te hebben gedood, zich zelf met een kogel heeft gedood. Om het geluid van het schot te dempen, had hij zich een deken over het hoofd getrokken. Men vermoedt, dat de heer H. in een vlaag van verstandsverbijstering heeft gehandeld. VALSCHE RIJJiSDAALDERS. In verband met de arrestatie van den man te Aarlanderveen, die verdacht werd van het vervaardigen van valsche rijksdaalders en bij wien de vorige week door de Amsterdamsohe en Alphensche politie een inval is gedaan, wordt nader vernomen dat de inspecteur van politie te Alphen er na ettelijke vergeefsche pogingen Woensdag in geslaagd is de matrjj- zen van de zoo kunstig nagemaakte valsche rijksdaalderste ontdekken. Reeds driemaal was het huis van den man tot in alle hoeken doorzocht. Woensdag ontdekte de politie echter tusschen de dak- pannen en de beschoten kap juist boven de werkplaats, een aan een touw hangend pakje, waarin de matrjjzen werden aangetroffen. BUIKTYPHUS TE LEIDEN. Bij vier volwassen personen zjjn te Leiden gevallen van buiktyphus waargenomen. De bron der ziektegevallen kon nog niet worden vastgesteld, aldus ontleenen wij aan een be richt in Het Volk. De directeur van den G.G.D., dr. M. D. Horst, heeft aan het blad verklaard, dat hij omtrent den aard der ziekte nog geen bijzon- derhedem kan mededeelen, doch dat een onder zoek wordt ingesteld. Het gebruik van ijs achtte dr. Horst als oorzaak vrijwel uitgeslo ten. Het onderzoek gaat meer in de riehting van consumptiemelk of -water. Den inwoners van Leiden zjjn in verband met deze ziektegevallen de gebruikelijke voor- zorgsmaatregelen, als het koken van melk en water, aanbevolen. Woensdagmorgen is de 68-jarige mevrouw Berrevoets-van 't Veer, uit Amsterdam, op den Kerkweg te Aalsmeer door een auto over- reden en gedood. Dinsdagavond is op den Bosschenweg onder de gemeente Berkel-Enschot nabrj Tilburg, de 3-jarige Annie Smetsers door een Duitschen auto overreden en gedood. De bestuurder, die het ongeluk bemerkte, is in versnelde vaart doorgereden. Eenige oogenblikken bleef het stil. „Dat klinkt als de namen van verschrikke- lijk gewichtige personages", zei ze dan met vragende rimpels in haar voorhoofd. „Maar eerlijk gezegd heb ik nog nooit van ze ge hoord". ,,Ik ook niet tot gisterenavond", vertelde ik haar. „Toen vond ik in mijn hut een tele gram, dat een oom van me dood was, en dat telegram was door hen gestuurd". Ze maakte een medelijdend geluid. ,,0, wat spijt me dat", zei ze berouiwvol. „Ik wist niet „Nee, nee", zei ik ,'t is in orde. Ik heib den oom in quaestie nooit van nfijn leven ge zien en ik geloof dat hij nogal een los heer- schap geweest is. De eenige reden, waarom ze dat telegram gestuurd hebben, was, dat ik zijn naaste bloedverwant was. En dus ben ik tevens zijn erfgenaam tenminste als er wat te ervea valt!" ,,Weet u dat niet? Hebben ze u dat niet gesohreven?" Ik schudde mijn hoofd. ,,Nee, niets. Ik kan op het oogenbiik millionnair zijn, maar 't is even goed mogelijk, dat ik me met een oud pak kleeren en een papegaai tevreden zal moeten stellen. Mij lijkt dat laatste 't waar- schijnlijkste, maar Ross houdt stijf en strak vol, dat 't niet zoo is. Hlij zegt, dat hij helderziend is op het gebied van geldzaken en dat hij van het begin af gevoeld heeft, dat ik rijk zou worden". Ze lachte luid op. „Ik hoop voor u, dat hij gelijk heeft. Hoe vindt u 't anders zelf? Voelt u zich niet vreeselijk opgewonden?" „Ik probeer vlijtig het niet te zijn", zei ik. „Waot hoe hooger je verwachting gespannen is, hoe grooter de teleurstelling als het mis loopt". „Hoe heet die oom van u?" vroeg ze, na een paar oogenblikken zwijgen. ,,'n Tweede naamgenoot van den dichter Nee hij behoorde niet tot de familie Dryden", legde ik haar uit. „Kij was de brcer van mijn moeder Richard Jan away heette hij". We stonden luchtig te praten, en mijn ant woord was ook op dien toon gegeven. Maar de uitwerking was zoo, dat ik de eerste paar oogenblikken niets anders kon doen dan sta ren. Al het bloed was uit het ovale gezichtje weg-geebd en ze stond me aan te kijken met oogen, groot en bijna glazig van sehrik. „Hemel!" riep ik bezorgd uit. ,,Wat is er? Voelt u u niet goed?" Met een uiterste inspanning van haar wil beheerschte ze zich. ,0, 't is niets", zei ze, opeens weer kalm. „Ik heb iemand van dien naam gekend maar dat kan onmogelijk dezelfde zijn". ,,-Misschien wel", zei ik langzaam, „de naam is ongewocn. Veel Richards Jannaway's zijn er niet in de wereld". Ik zweeg even. ,Mijn oom heeft het grootste deel van zijn leven in Zuid-Amerika doorgebracht", voegde ik er opzettelijk aan toe. Haar gezichtje verried niets van wat er in haar omging. Maar de hand, die op de ver schansing lag, omklemde het hout zdo vast, dat de huid over de knokkeis wit en bloedeloos wegtrok. Zuid-Amerika?" herhaalde ze fluisterend. Dezelfde uitdrukking van schrik en wanhoop die bij het hooren van den naam van mijn oom haar gezichtje b'ina tragisch gemaakt had, trok haar mondhoeken naar omlaag em vertroabelde haar eerlijke, heldere oogen, alsof die twee woorden haar ergste vrees bewaar- heid hadden. Ik deed een stap naar haar toe. „Miss de Roda, zeg me in godsnaam wat er is", smeekte ik. ,,Als er iets is, dat verholpen kan wor den De rest van mijn zin ging verloren in hec sonore gegalm van de ontibijt-gcog, die van lagere regionen uit de passagiers bijeen riep. Met een uiterste inspanning van haar wil, drong mijn metgezellin het gevoel van zwakte en ontzenuwing terug, dat haar dreigde te overmeesteren. Ze nam haar hand van de verschansing en keerde zich, bleek en gejaagd. ademend, naar me toe. (Wordt vervolgd.t

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 5