ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Mijn Eiland Eerste Blad. buitehlahd No, 9026 WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1933. 73e Jaarga n BINNEHLAND FEUILLETON Mijn vacantie safe! A De Ideale pijnslillers die allijd van pas komen en direct afdoend helpen. Vergeel vooral niet ze mee te nemen Akker-Cachets kosten slechts 50 ct. per 12 stuks. Overal verkrijgbaar! NEUZENSCHE ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post /1,55 per 3 maanden By vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige lan den f 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen by vooruitbetaling. Cltgeefster: Finna P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels /0,80 Voor elken regel meer /0.20. KLEENE ADVERTENTIeN per 5 regels 50 cent by vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentien by regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de ultgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. WETTELLHXE REGEL1NG VOOR BUITENLANDSCHE ARBEIDSKRACHTEN. Naar het Corr. Bureau verneemt, verkeert het wetsontwerp tot regeling van het in dienst nemen van buitenlandsdhe arbeidskrachten, dat de minister-president bij zijn regeerings- verklaring heeft toegezegd, in een vergevor- derd stadium van voorbereiding. HET NATIONAEE HULDIGINGS-DeFILe IN HET STADION OP 9 SEPTEMBER. Een burgemeester heeft het plan geopperd, dat by de nationale huldiging, welke Zater- dag 9 September in het Stadion te Amster dam ter gelegenheid van het 35jarig regee- ringsjubileum van de Koningin zal gehouden worden, alle burgemeesters aanwezig zullen zijn met ambtsketen om. Dit plan is door de commissie van advies en het uitvoerend co- mite van het nationaal huldigingsdefile Sta dion 9 September 1933 goedgekeurd, zoodat men zoo spoedig mogelijk een aanvang zal maken met het treffen van de voorbereidin- gen, noodig voor de uitvoering van het plan. Reeds is in overleg met de directie van het Stadion, het benedengedeelte van de eere- tribune voor de Nederlandsclhe burgemeesters gereserveerd. ROODVONK EN DE ONGEVALLENWET. Een assistent-geneesheer van het St. Jo- sephs-ziekenhuis te Heerlen heeft destijds roodvonk gekregen tijdens zijn werkzaam- heden op de roodvonk-afdeeling van dit zie- kenhuis. De Rijksverzekeringsbank weigerde uitkee- ring krachtens de Ongevallenwet, omdat het bestuur van meening was, dat geen sprake was van een ongeval of van een letsel in be- trekkelijk korten tijd ontstaan, terwijl deze besmetteiyke ziekte evenmin opgenomen is onder de beroepsziekten, die ook in de Onge vallenwet zijn opgenomen. In hooger beroep heeft echter de Centrale Raad van Beroep zoowel de gelijkluidende uitspraak van den Raad van Beroep te Roermond als de beslis- sing van het bankbestuur vemietigd en dezen arts scchadeloosstelling toegekend, waarbij in het midden gelaten werd of de bacillen plot- seling of gedurende betrekkeijk korten tijd waren binnengedr'ongen en in ieder geval het binnendringen van ziektekiemen aanvaard werd als letsel in verband met de dienstbe- trekking. Behalve artsen zijn dus voortaan ook verplegenden verzekerd tegen de gevolgen van besmetting met eenigerlei besmettelijke ziekte, in verband met de dienstbetrekking hun overkomen. LEGATEN MEVR. WED. BLUMDE NIET. Mevr. Wed. J. H. BlumDe Niet te Den Haag heeft de volgende legaten vermaakt: Ned. Herv. Gem. te Domburg 5000 Diaco- nie Ned. Herv. Gem. te Domburg /2500; Ned. Herv. Gem. te Aagtekerke 10.000; Diaconie Ned. Herv. Gem. te Aagtekerke 10.000; Kin- door VICTOR BRIDGES. (Nadruk verboden.) 4) (Vervolg.) Toen ik, onder het nieuwsgierige toekijken van de groep passagiers, aan dek kwam, zag ik Miss de Roda, die op korten afstand van de trap, alleen, op me stond te wachten. Ross, die, over de verschansing geleund het deinen- de water van de baai stond te bewonderen, maakte geen aanstalten om me aan te spre- ken. En dus liep ik langs hem heen naar de plek, waar mijn metgezellin stond. ,,Hier heeft u mijn shilling, Mr. Dryden," zei ze, terwijl ze me het geldstuk toestak, „en nog wel bedankt voor het uitsparen van de overige negentien." Ik nam den shilling aan en stak hem in mijn zak. ,,Ik zal er een gaatje in boren en 'm aan een koord om m'n hals hangen," zei ik lachend. ,,Een overwinning als die van ons verdient een medaille.'' Ze begon te lachen. „Een van de aanwezi- gen zal de herinnering eraan in hooge eere houden," schertste ze. „Dat bij wijze van troost." Ik besloot tot een gedurfden zet. ,,Misschien mag ik iwat met u komen praten als ik u aan dek zie," opperde ik. ,,Of als u 't liever niet heeft Er kwam een bezorgde uitdrukking in haar oogen en ze aarzelde, v66r ze antwoord gaf. ,,'t Gaat er niet om, wat ik w61 of niet pret- tig vind." zei ze dan langzaam. ,,'t Gaat om mijn oom. Ik hefo met hem rekening te hou den. Hij is niet sterk, hij heeft 'n nog al erge kwaal en hij vindt 't niet goed als ik kennis maak met menschen, die hij niet kent In mijn hart verwenschte ik den ouden De Roda en waarschijnlijk weerspiegelde mijn ge- zieh mijn gedachten, want ze ging haastig voort: „U moet niet denken dat hij veeleischend of onaangenaam is. Werkelijk niet^.. feitelijk ben ik het volkomen met hem eens. En daar- derzorg te Middelburg 60.000, ter uitvoering van verschillende werken; Vereen. tot Chr. verzorging van krankzinnigen in Zeeland te Middelburg f 25.000 (uit de rente van dit be- drag moet jaarlijks aan verpleegden en ver plegenden een aangename dag worden be- zorgd); Suppletiefonds Draagt Elkanders Las- ten van deze vereeniging 25.000; Ziekenhuis Bethesda te Vlisslngen 300.000; Museum te Middelburg een schilderij van Mestdagh; Ver. Christ. Volksonderwijs 100.000 (met speciale bestemming). Bond van Evangelisatien in de Ned. Herv. Kerk 100.000 (met speciale bestemming) Ned. Herv. Gem. te Scheveningen 25.000; Diaconie id. te Scheveningen 25.000; Ned. Herv. Gem. Den Haag 40.000; Diaconie id. Den Haag 40.000; Vereen. voor armenzorg en weldadigheid te Amsterdam 10.000; Ned. Bijbelgenootsdhap /2000; Ned. Zondagsschool- vereeniging f 2000; Stichting Hoenderloo /5000; Martha Stochting /5000; Magdalena- huis te Zetten /5000; Asyl Steenbeek te Zet- ten J5000; Huize Bethel te Zetten /5000; Voor de nagelaten betrekkingen den Scheve- ningsche visschers /2000; Voor de oude Sche- veningsche vissohers 2000. Ned. Herv. weeshuis en Tehuis voor ouden van dagen te Scheveningen 10.000; Vereen. voor nationale monumenten f 5000; Chr. sana torium Zonnegloren f 100.000 (met speciale bestemming)Voor Ned. Herv. patienten van dit sanatorium, die bijzondere hulp behoeven, 200.000. Verder zijn tot eenige erfgenamen benoemd, onder den last van bovenstaande legaten en van legaten aan particulieren, de vereenigin- gen Kinderzorg te Middelburg en Bethesda te Vlissingen, beide bovengenoemd. KOOTWIJK BLIJFT BESCHKKBAAR. In een onderhoud met een redacteur van het Alg. Handelsblad heeft de directeur-generaal der P. T. T., ir. Damme, medegedeeld, dat de zender te Kootwijk ook na 1 Januari 1934 ter besdhikking van den omroep op de 1875 M. golf blijft. IN STRIJD MET EED OF BELOFTE. Naar het Volk verneemt zal een wetsont werp, dat aan de regeering de bevoegdheid verleent om leden van vertegenwoordigende lichamen, die in of buiten dat lichaam hande- len in strijd met de afgelegde eeden en belof- ten, op voorstel van den voorzitter van het vertegenwoordigend lichaam, waarvan zij deel uitmaken, de uitoefening van hun mandaat te ontzeggen, binnen enkele dagen het depar- tement verlaten. DE CRISIS-RUNDVEE-CENTRALE. Bij beschikking van 2 Augustus 1933 heeft de minister van Economische Zaken het be stuur der Crissi-Rundveecentrale benoemd, zoodat deze Centrale, waarvan de formeele sichting op 28 Juni van dit jaar plaats vond, thans hare taak den rundveestapel te beper- ken kan ter hand nemen. De bedoeling dezer beperking is meer kan- sen te scheppen, dat voor zuivel- en melk- producten afzet zal worden verkregen. Daar- uit zal tevens hebben voort te vloeien, dat de crisis-izuivelwet meer aan haar doel zal k unci en beantwoorden, t.w. dat de melkvee- hcuders zooveel mogelijk voor hun melk een om mag ik niet ja op uw vraag zeggenik kan niet anderse, maar toe, viad me niet on- dankibaar of onaardig Er lag zoo iets stil verlangends in haar stem en de manier, waarop ze me aankeek was zoo eenvoudig en lief, dat al mijn erger- nis als bij tooverslag verdween. Maar mijn teleurstelling werd er niet minder om. „Als we 't verschil eens deelden?" stelde ik voor. ,,We praten nog edn keer vriendschap- pelijk met elkaar en als 't dan nee blijft wel, dan leg ik me gelaten bij uw beslissmg neer." Een paar oogemblikken bleef het stil. ,,Goed", stemde ze dan toe. ,,Ik ga dikwijls v6or het ontbijt een poos aan dek wandelen. Als u morgenochtend tijd en lust heeft, om wat met me te praten, komt u dan." Ik nam mijn pet af. Met een vriendelijk knikje keerde ze zich om en liep het dek af in de richting van haar hut. Onbeweeglijk, ten prooi aan een conflict van emoties, bleef ik op dezelfde plek staan en staarde haar na. Uit die halve verdooving werd ik op niet zeer aangename manier wakker geschud door een klinkenden slag op mijn schouder. Ross stond achter me, wijdtoeens met zijn handen in zijn zakken en een ondeugende tinteling in zyn grijze oogen. Hallo!" zei hij. ,,Heb je om mijn pijp ge- dacht?" Ik knikte. ,,Duur, maar een prachtexem- plaar", vertelde ik hem. ,,Je wordt nog de trots van het schip." ,,Er ligt een telegram in je hut," ging Ross door. „Een missive uit Engeland. Je was juist weg toen het kwam en ik wist niet of 't gewichtig was „Een telegram uit Engeland!" herhaalde ik vragend. ,,Wie zou m ij een telegram stu- ren Hij grinnikte ondeugend. „Weet ik niet," bedacht hij. ,,Misschien een boodschap van koning Arthur, of je geen Ronde Tafelstam- gast wil worden. Ze hebben een tekort aan dolende ridders." Ik keerde me naar hem toe en greep hem vriendschappelijk, maar stevig by zijn arm. „Tijd voor een hartversterking, Ross", stel de ik voor. „Ga mee, dan trakteer ik je op 'n whisky-soda." TWEEDE HOOFDSTUK. Ik loodste hem het dek langs tot aan de trap. Daar bleef ik staan en liet zijn arm los. „Vertel me 's, scfhurk," zei ik heeft be- prijs zullen ontvangen, die de onmisbare pro- ductiekosten dekt. Tevens beoogt de beper- kmg, dat de prijizen van melkvee en slacht- vee op een meer redelijk peil zullen worden gebracht, hetgeen ook noodig is om de Crisis-Varkenswet beter aan haar doel te kunnen doen beantwoorden. In verband met de in dit opzicht samen- gaande belangen van zuivelbereiding, rund- veehouderij en varkenshouderij, zijn behalve de voorzitter, in het bestuur der Centrale twee leden aangewezen, die eveneens leden van het bestuur der Crisis-Zuivelcentrale zyn; twee leden zijn tevens bestuurslid der Nederlandsche Varkenscentrale, terwijl het vyfde lid meer in het bijzonder als practisch veefokker is benoemd. Intusschen heeft de Commissie tot voorbe reiding van de oprichting der Crisis-Rundvee- Centrale naar daartoe bekomen ministerieele machtiging een rundveetelling doen houden en gegevens omtrent het Nederlandsche vee- houdersbedrijf naar den toestand op 1 Juli 1933 doen verzamelen. De veehouders hebben, enkele schaarsche uitzonderingen daargelaten, op zeer te waar- deeren wijze medegewerkt tot het doen sla- gen van deze telling, welke de Crisis-Rund- veecentrale de noodige gegevens ter beschik king stelt, welke zij behoeft als uitgangs- materiaal voor verdere voorstellen aan de Regeering. De Regeering hechtte haar goedkeuring aan de instelling van een heffing op rund- vee, benevens aan de haar aangeboden voor stellen betreffend den eersten te zetten stap op den weg der rundveelbeperking. Zal een heffing den prijs van vleesch voor den verbruiker eenigermate verhoogen, men mag niet uit het oog verliezen, dat tot dus- ver de daling der voedingsmiddelenprijzen weer verder is gegaan dan de daling der prijizen betreffend de overige onderdeelen van levensonderhoud, steunend op den gang der salarissen en loonen. Uit dien hoofde is een verhooging der vleeschprijzen dan ook ten voile verdedigbaar te achten. Dat neemt niet weg, dat, indien een andere bron te vinden ware, uit welke de kosten van deze steunverleening aan yeehoudersbedrijf bestre- den konden worden, de Regeering de heffing uiteraard door eenen anderen maatregel zou hebben vervangen. Eerlang zal aan de veehouders gelegenheid worden gegeven overtallig vee aan de Crisis- Rundveecentrale te leveren, welke instelling harer^ijds, de bemoeifcigen der Commissie van voorbereiding voortzettend, voorbereidin- gen heeft getroffen om de overtallige dieren, voor zooveel mogeiyk, tot waarde te brengen. Voorts wordt aan de Centrale een uitgebreide en veelzijdige samengestelde commissie van advies ter zijde gesteld, in welke als Regee- ringsadviseurs zitting hebben: Mr. F. J. Lietaert Peeribolte, directeur-generaal van de Volksgeizondheid en prof. dr. H. C. L. E. Ber- ger, directeur van het Veeartseniijikundig- Staatstoezicht. Zulks is een gevolg van de overweging, dat met de rundveebeperking verschillende vraagstukken en belangen, de volksgezondheid en de gezondheid van den veestapel ten nauwste rakend, samenhangen. In overeenstemming met het algemeen ge- voelen in landbouwkringen beschouwt het be stuur der Crisis-Rundveecentrale het niet al- halve jy en die matroos ook nog een ander gezien, wat er in die sloep gebeurd is?" Hij grinnikte irriteerend. „Wat kan je an- ders verwachten?" vroeg hij. ,,Wie zoekt nu ook een publiek water als de zee voor derge- lijke ridderlijkheden uit." ,,Er was niets ridderlijks aan," verdedigde ik me. ,,De schooiers probeerden ons twee pond afhandig te maken. Stel je voor! Ze haddeu de brutaliteit om ons te dreigen met de zandbanken, dat ze ons daar af zouden zetten, als we niet betaalden." Ross glimlachte provoceerend. ,,Dat zou iets voor jou geweest zijn," zei hij. ,,Je dier- baarste wensch vervuld! Een modeme idylle, Paul en Virginie in de flatteuse kleeding van 1930." „Maar 't zou niet ,,net iets" voor Miss de Roda getweest zijn," zei ik koeltjes. „Ze maakt er zich dood ongerust over, dat de een of an der, die ook zijn oogen gebruikt heeft, haar oom van die ruzie in de boot zal vertellen. Ze is zeker bang voor een nieuwen hart-aanival - en daar kan ik haar geen ongelijk in geven gezien den dokter, dien we aan boord hebben." Ross slikte die vriendelijkheid met een on- verstoorbaar gezicht. „Dacht ik wel dat je vroeger of later dat arme kind in moeilijikheden zou brengen," ironiseerde hij. Dank zij mij, is 't gelukkig niet zoo erg, als 't had kunnen zijn. Ik was de eenige met een kijker en toen de anderen vroegen wat er aan de hand was, heb ik ge- zegd dat de meneer met de zilveren oorringen, die jij zoo netjes afgedroogd hebt, een snoek had gevangen. Als ze geweten hadiden, wat voor een snoek dat was! Ik heb 't land aan liegen, maar ik wist, dat jij met je nederig- heid verschrikkelijk 't land aan een ovatie in het publiek zou hebben." Ik bleef voor mijn hut staan. „!Ross", zei ik, quasi-aangedaan. ,,Je mag een slechte dokter zijn, maar je bent een ware vriend in den nood. Voor die goede daad krijg je twee whisky-soda." Ik ging hem voor en deed de deur weer achter hem dicht. „En wat dien hartaanval betreft," ging hij voort. „Voor het oogenblik is doodblijven uit- gesloten. Oom Philip is geweldig opgeknapt dank zij mijn venbaizende knapheid." Ik maakte den beloofden lavenden dronk met extra veel whisky en extra weinig water klaar en bracht hem naar hem toe. ,,Ik moet je eerlijk zeggen, dat ik van dien Senor de Roda niets begrijp," begon ik. „Hij leen als zyn taak den rundveestapel te be- peken, doch tevens te pogen die beperking aldsu te doen geschieden, dat een betere en gezondee veestapel overbiyft. Op grond van deze overweging hebben in de commissie van advies als leden zitting personen uit alle provincien des lands, in verband met de van gewest tot gewest verschillende toestanden, hetgeen vertegenwoordiging van elke pro- vincie door 66n of meer vertegenwoordigers in de commissie van advies wenscheiyk deed zyn. ONZE HANDEL MET RUSLAND. Naar ,,Visscherynieuws" vemam, maakt een hooge Sovjet-autoriteit, die te Scheveningen vertoeft, van deze gelegenheid gebruik, om onderhandelingen met particuliere handelaars en ook met onze regeering aan te knoopen over de levering van verschillende waren. Onze regeering stelt zich op het standpoint, dat van credietverleening, om deze aankoopen te financieren, geen sprake kan zijn, doch dat een wederzijdsche levering van waren en ver- rekening met gesloten beurzen wellicht moge lijk zou zijn. De Russen zouden dan vooral hout en rogge kunnen leveren, terwijl onzer- zijds vooral vleesch en pekelharing voor leve ring in aanmerking zou komen. Een zaak met Rusiand is inderdaad tot stand gekomen volgens df N. R. Crt., en wel tegen gereed geld. Het betreft den verkoop door de Varkenscentrale van 300.000 K.G. varkens en 350.000 K.G. spek, waarby de firma W. de Kroes, te Overschie, haar bemid- deling heeft verleend; dit zou echter tegen contant geld zijn. ALCOHOLHOUDENDE LIKEUREN UIT WUN. Een verbod van bereiding voor- gesteld. Ingediend is een wetsontwerp houdende ver bod van bereiding van alcoholhoudende likeu- ren uit wijn. Aan de memorie van toelichting wordt het volgende ontleend: De omstandigheid dat er ten aanzien van belastingheffing een groote ongelijkheid be- staat tusschen wijn en gedistilleerd, is oorzaak dat men in toenemende mate wyn als grond- stof gebruikt voor de bereiding van verschil lende dranken, waarvoor voorheen uitsluitend gedistilleerd als grondstof werd gebezigd. Zoo worden tegenwoordig niet alleen allerlei alco holhoudende likeuren onder de namen, Voor- burg, schilletje, sherry-brandy e.d., doch ook z.g. boerenjongens en boerenmeisjes, alsmede advocaat, vervaardigd uit wijnsoorten van bij zondere samenstelling, welke speciaal voor dit doel worden ingevoerd, en mede uit vruch- tenwijn. Door het gebruik van wijn als grond stof, in plaats van gedistilleerd, wordt een aanzienlijk accijnsvoordeel verkregen. Zeer belangrijk is dit voordeel, indien men gebruik maakt van onbelasten vruchtenwijn, aange- zien daarop geen accijns rust; alleen heeft men den accijns van de bij de bereiding van den vruchtenwijn benoodigde suiker betaald, welke kan worden geschat op 12 cent per liter. Doch ook indien men druivenwijn, of althans vloeistoffen, welke als zoodanig zijn belast, gebruikt, is het accijnsvoordeel nog belangrijk Voor 6en liter wijn met een alcoholgeihalte van ten hoogste 15 pet. is aan wijnaccijns ziet er uit als iemand, die met iets op zijn lijf loopt die piekert aver 't een of ander." Ross dronk met smaak. ,,Hij heeft 't beslist niet makkelijk gehad," zei hij nadenkend, ,,dat is zeker. Hij maakt op mij den iadruk van een van aature gezond mensdh, die kapot is gegaan door slechte voeding en in een te vlug tempo leven." Hij wachtte even. ,,Maar na je excursie van vanmiddag ken je toch zeker de familie-historie op een prik," voegde hiji er droogjes aan toe. „Dat is nu de elJende van dokter zijn", viel ik uit. „Als je iets niet w e e t, raad je altijd verkeerd. Toevallig heb ik Miss de Roda pas op 't allerlaatste nippertje ontmoet in de tram naar Oporto. Dus tijd om haar uit te hooren heb ik niet gehad, daargelaten of ik 't gewild zou hebben." „Gezien de enkele minuten heb je schitte- rend van de goede gelegenheid gebruik ge- maakt," zei Ross met een wijs schudden van zijn hoofd. Niets imponeert een vrouw meer, dan een man-uit-den-oertyd manifestatie. 'n Bof voor je, dat je de gelegenheid daartoe gekregen hebt. Zoo iets overkomt mij nooit!" Hij dronk zijn glas leag en zette het voor zich neer. ,,Maak je je telegram niet open?" ging hij vragend voort. ,,'t Ligt daar op den hoek op de tafel." ,,Alle goden!" verbaasde ik me. „Dat heb ik heelemaal vergeten!" Ik liep de hut door, ritste de smalle, blauwe enveloppe open en haalde het vlies-dunne papiertje dat den inhoud vormde, eruit. In den rechterbovenhoek stond: ,,Londen, 26 Mei '30" en daaronder las ik het volgende: „Doe mededeeling met leedwezen oom Richard Jannaway plotseling overladen. Als naaste bloedverwant u erfgenaam. Vervoeg u Bedford Row 117 dadelijk na aankomst Enge land. Wilmot en Drayton, advocaten- procureurs." Wel een halve minuut lang bleef ik stokstijf van verbazing naar die onverwachte mede deeling staan staren. En door mijn verbazing was mijn houding zoo zonderling, dat Ross, opeens ongerust, van zijn stoel opsprong en naar me toekwam. „Toch geen slechte tijding?" vroeg hij be- zorgd. Als antwoord stak ik hem het stukje papier toe. Met stijgende verwoadering las hij het bericht. ,,Heilige Mozes!" riep hij uit. ,,Wat erf je? Een pluk geld?" want ik heb "AKKERTJES" in miin zak. Ik heb geen bedorven dag door "z o o 'n" hoofdpijn k i e s p ij n spierpijn enz. AKKE Ingez. Med. verschuldigd 0,36. Van een liter gedistilleerd accijns ad 15 pet. is aan gedistilleerd accijns verschuldigd 0,66. Per liter vervaardigde likeur levert dus het gebruik van wijn als grondstof, ongeacht of men verder daar nog alcohol aan toevoegt, een accijnsvoordeel op ten beloope van 0,30. Op deze wijze is een toestand geschapen, welke noch uit het oogpunt van accijnsheffing noch met het oog op de belangen van de likeur- stokers, die gedistilleerd als grondstof gebrui- ken, mag worden bestendigd. Men heeft ter bescherming van den gedis- tilleerdaccy'ns de bereiding van door gisting verkregen alcoholhoudende vloeistoffen ver boden bij de wet van 2 Maart 1916. Ter aan- vulling van dit verbod is bij artikel 16 van de wet van 19 Mei 1922 verboden het afsto- ken van zelfstandigheden, welke geschikt zyn voor gedistilleerd,bereiding. Thans, nu goedkoope buitenlandsche wijnsoorten en ook onbelaste inlandsche vruchtenwijn, langs den zoogenaamden kouden weg, door ontzuring, ontkleuring, toevoeging van spiritus, essen ces, stropen eniz. worden bewerkt tot dranken, welke de oud-Hollandsche uit gedistilleerd be- reide likeuren vervangen, moet men, in het belang van de heffing van den gedistilleerd accijns, een sdhrede verder gaan en ook deze wijze van bereiding van alcoholhoudende dran ken verbieden. Daartoe strekt het wetsont werp. AMEREKA BOUWT 21 NIEUWE OORLOGSSCHEPEN. President Roosevelt heeft de plannen goed gekeurd, voor den aanbouw van 21 nieuwe oorlogsschepen, waardoor voor duizenden per- ,,Geen flauw benul van", vertelde ik hem. Even bleef het stil. Ross keek van mij naar het stukje papier; dan las hij de mededeeling nog eens door. ,,Wie is die Mr. Jannaway?" vroeg hij. „En waartoe al die geheimzinnig- heid?" Ik greep de karaf met whisky en bediende mezelf. ,,.De broer van m:jn moeder", zei ik. An ders weet ik niets van hem. 'k Dacht, dat de man al jaren dood was." „Heb je hem nooit gezien?" Ik schudde mijn hoofd. ,,Nee, hij was al uit Engeland weg, voor ik geboren werd. Te oor- deelen naar wat ik van 'm weet, moet 't een deugniet geweest zijn 't zwarte scihaap van de familie en dat was voor een aehtenswaar- dig stel bloedverwanten als de mijne heel wat!" Er staat me iets van voor, dat hij naar Zuid- Amerika gegaan is maar wat Uij daar ge- da,an heeft en wat er ten slotte van hem ge- worden is, weet ik niet. We hebben nooit meer iets van 'm gehoord." Ross ging weer zitten en keek me met oogjes tintelend van humor aan. „Dat lap je 'm jongeling!" zei hij. ,,Derge- lijke dingen lees je in sensatie-romans, maar in het werkelijke leven... poe, poe, daar gaat 't meestal nuchterder toe. Waarschijnlijk heeft de man 'n hoop verdiend met een corner in wonder-olie of iets dergelaks en kom je straks, in Donden, tot de ontdekking, dat je opeens een volgroeide millionair bent!" ,,Meer kans dat hij me een schep schulden nagelaten heeft", bedacht ik sceptisch. ,,Geen sprake van," stelde Ross beslist vast. ,,Ik heb een goeden neus voor boffende men schen en den eersten keer dat ik je zag, rook ik geld. Je voert natuurlijk geen spat meer uitdat wil zeggen, nd je bezoek aan Wil mot en hoe-heet-hij-ook-alweer." Een luid geklingel waarschuwde me, dat het tijd was om 't gesprek te staken. „In elk geval moet ik nu naar boven en aan den slag. Over vijf minuten moet ik op de brug zijn en ik zou niet graag een slecht ge- tuigschrift hebben als ik ontslag neem om te gaan rentenieren." Ross heesch zich lui overeind en gaf me mijn telegram terug. „En ik ga in mijn hut Marcus Aurelius lezen", kondigde hij aan. „Dat is ,,de" manier om tevreden te blijven in deze wereld van on- verdiende bofferij en grove onrechtvaardig- heid." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 1