AUTO OVER DEN HOP GESLAGEN. EEN AANSLAG OP DEN HEER VAN BURINK. GEVANGENIS-OPROER TE BARCELONA. GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. heerscht omtrent hun lot; nog meer natuur- lijk was dit liet geval geweest in hun gezin- nen. a an daze spanning is Woensdagavond een einde gekomen door de bevestiging van het vreeselijk vermoedea, dat er een ramp ge- beurd was. In bet stadje Purmerend hadden de beide gemeente-veldwachters den heelen avond langs de wallekant gezocht naar spo- ren, die een in het water gereden auto zou heb'ben kunnen achtergelaten; gelijk veld- wachters in alle gemeenten langs het Noord- Hollandsch Kanaal hadden gedaan. Tegen half twaalf trokken eenige olie-strepen langs den wallekant, juist voor het sohoolgebouw dat ligt tusschen de wegen ijaar Alkmaar en naar Zaandam, de aandacht van een der veld- wachters. Met een haak, die daar steeds ge- reed ligt voor het redden van drenkelingen, ging hij nu op daze plaats het vijf meter diepe water afzoeken, en weldra stootte hij op iets, dat klaarblijkelijk een in in het water ge- storte auto was. Om zekerheid te verkrijgen heeft iemand gedoken, en zoo kunnen vast- stellen dat er een groote auto op den bodem lag, en wel op zijn kant. Telefonisch is hier- van eerst aan de politie te Amsterdam mede- deeling gedaan. En onmiddellijk daarna is men begonnen, om den verongelukten auto met behulp van een kraanwagen op den wal te hijschen. Dit werk heeft den heelen nacht in beslag genomen en gistermorgen te 5 uur was men er nog niet in geslaagd den auto op het droge te krijgen en de zich daarin bevindende zeven dooden te bergen. Maar reeds des nachts bij het licht der koplampen van auto's, die bij het werk opgesteld waren, had men beenen nit de gebroken portierraampjes zien steken, toen de verongelukte auto gedeeltelijk boven water was geheschen. Bij het aanbreken van den dag had men, mede met behulp van een lier van een aak, den auto bijna gelijk met den wal gekregen. De aanblik was afschuwelijk. daarbinnen zag men niets dan een chaos van verstijfde ledematen van niet minder dan zes drenkelingen, die blijkbaar 'n even verschrik- kelijken als korten doodsstrijd gehad hadden. Eater in den ochtend is de auto met zeer groote moeite geheel op den kant gelicht, en zijn de zeven dooden geborgen, en voorloopig in het gemeentelijk ziekenhuis van Purme rend opgebaard. Van het verschrikkelijke ongeluk is niemand getuige geweest. Het moet diep in den nacht, omstreeks 3 uur gebeurd zijn. Ter plaatse bevindt zich in de nabijheid geen enkele wo ning, alleen het schoolgebouw, zoodat niemand den plons van den in het water stortenden auto gehoord heeft. Het is wel zeker, dat de chauffeur vermoedelijk ten gevolge van zware regenvlagen, den verkeerden weg, n.l. den weg naar Zaandam inplaats van dien, naar Alkmaar, heeft ingeslagen. Hoogstwaar- schijnlijk heeft een brandende lantaam aan den wallekant of eenige op deze plek, hem misleid, en heeft hij gedacht dat deze lantaarn den rijweg aangaf. Ten gevolge van het nood- weer moet hij niet heb'ben kunnen zien, dat daarachter het kanaal lag, waarin de wagen gestort is vermoedelijk toen de chauffeur een aan den wallekant staand urinoir wilde ont- wijken. De wagen is op den bodem van het kanaal gevonden, gekanteld op een der zijden waarvan de portierraampjes gebroken waren. Die aan den anderen kant waren heel; de voorruit was ingetrapt. De positie waarin de wagen op den bodem lag heeft het ommogelijk ge- maakt, dat een der inzittenden zich heeft kun nen bevrijden. Wij hoorden nog, dat juist twee jaar ge- leden een 15-jarig zoontje van een der veron gelukten, den heer H., eveneens in het N.- Hollandsch Kanaal bij het zwemmen verdron- ken is. Donderdagmorgen omstreeks 6 uur is op den Rijksstraatweg MoerdijkZevenbergsche- hoek bij het maken van een bocht een per- sonen-auto over den kop geslagen. De auto kwam terecht in den tuin van de weduwe Kouters. De chauffeur, de 26-jarige B. Suy- lekom, uit Raamsdonkveer, werd dood onder de auto vandaan gehaald. Drie inzittende heeren bleken, toen zij uit de auto waren ge haald min of meer, zwaar gewond te zijn. Zij zijn naar de marecbaussee-kazerne te Moer dijk vervoerd. De toestand van de drie gewonde personen, is ernstig. Een hunner, de 25-jarige Van Swol, eveneens afkomstig uit Raamsdonkveer, is er het naarst aan toe; men vreest voor zijn leven. Het lijk van den heer Van Suylekom is maar het lijkgjihuisje te Moerdijk overgebracht en voor sec?Ie in beslag genomen. De overblijfselen van de auto staan onder politiebewaking. TWEE PADVINDERS DOOR VLOEDGOLF MEEGESLEURD. Een troep padvinders, die aan het strand van Biarritz hun tenten hadden opgeslagen, werd plotseling door een vloedgolf verrast. Toen het water terug was getrokken, consta- teerde men, dat twee der jongelui waren verdwenen. Zij waren door de golf meege- sleurd. Hun lijken spoelden later op den dag aan. TWEE K1NDEREN GEDOOD. Te Aix in Provence waren Dinsdagavond vier kinderen aan het spelen op de veranda van een buitenhuis. Plotseling verscheen de krankzinnige zoon van den eigenaar van de villa. Gewapend met een bijl stortte hij 'zich in blinde woede op de kinderen en doodde er twee, een jongetje van 5 en een meisje van 10 jaar, broertje en zusje. Op de kreten van de moeder snelden er voorbijgangers toe, die zich van den ontzinden man wisten meester te maken. NOODLOTTIG NACHTELIJK UITSTAPJE. De 13-jarige scholier Lewandowski te Ber- lijn, die Dinsdagnacht tegen 1 uur trachtte door een openstaand venster heimelijk in de woning van zijn ouders te komen en daarbij is gevallen, is intusschen in het ziekenhuis aan zijn kwetsuren bezweken. PANIl'tK IN EEN CIROUS. Tegen het einde van de gehouden avond- voorstelling in een groot circus, dat even buiten de stad haar tenten heeft opgeslagen, is naar Reuter uit Parijs meldt, plotseling de vloer van een der tribunes ingestort. Onder de toeschouwers brak een lichte paniek uit, 27 toeschouwers stortten omlaag en werden ten deele enrstig gewond. OPNIEUW 27 SLACHTOFFERS VAN DE HITTE TE NEW-YORK. De voortdurende vochtige hitte te New- York en in de Oostelijke staten heeft opnieuw alleen in New-York en omgeving 27 slacht- offers geeischt. Volgens de weerberichten is voorloopig nog geen verandering te verwach- ten. Eenige politieke tegenstanders hebben ge- poogd een aanslag te plegen op het Rotter- damsch gemeenteraadslid G. van Burink. Reeds den avond na de vergadering, waarin de heer Van Burink in het Gebouw voor Kun- sten en Wetensohappen gesproken heeft over „De bezem in de roode bonzenkliek" heeft men door de ruiten van zijn woning, die gelegen is boven het door hem geleide adviesbureau voor den middenstand in de Eerste Weena- straat 20, twee steenen gegooid, In verband daarmede zijn toen twee personen aangehou- den, die echter bij gebrek aan bewijs weer moesten worden heengezonden. Dinsdagavond was de heer Van Burink en nog een zijner huisgenooten thuis. Omstreeks kwart voor 12 zijn een dertigtal opgesehoten jongens in de Weenastraat gekomen, die eerst hebben aangebeld onder het geroep van: „Kom er eens uit als je durft!" Toen dit geen resultaat bleek te hebben, is er een ijzeren staaf van ongeveer anderhalve meter lengte, en tien kilo zwaarte door de bovenruit van een der kantoorramen geworpen, blijkbaar met de bedoeling om dgngene, van wien ver- moed werd, dat hij zich verdekt achter dit raam had opgesteld, daardoor te treffen. Kwart voor 12 is de heer Van Burink in de Weenastraat gekomen. Er waren toen nog vele op relletjes beluste personen aanwezig, waarom hiji politie-assistentie vroeg. Eerst toen deze gekomen is, is de rust weergekeerd en kon de heer Van Burink ongehinderd zijn woning binnentreden. TWEE TJALKEN GEZONKEN. Op het Amstelmeer nabij Wieringen zijn tijdens stormweer twee met puin geladen tjalkschepen welke achter een sloep voeren, losgeraakt. Tengevolge van de hevige golf- slag maakten beide schepen slagzij. Zij kre- gen water binnen en zonken weldra. De opvarenden konden zich niet' tijdig in de boo- ten begeven en werden opgemerkt door schip- per Ruytenberg uit Wieringen die met zijn schip in de buurt was. Deze wist alle opva renden aan boord te nemen. De gezonken schepen zijn de „Op Hoop van Zegen", schip- per C. de Groot van Rotterdam en „Metje", schipper W. Klinker van Amsterdam .Eerst- genoemde schipper had zijn vrouw, drie kin deren en een knecht aan boord en de tweede schipper zijn vrouw, twee kinderen en een knecht. Getracht zal worden de schepen, welke in pl.m. tlen meter diep water liggen, te lichten. EEN 81-JARIGE WORDT NOG RAADSUD. De 81-jarige Ds. W. F. A. Winckel (a.-r.) is tot lid van den gemeenteraad van Blaricum ge'installeerd. Viijftig jaar geleden heeft Ds. Winckel zich eveneens met de politiek bezig gehouden. Als jong Hervormd predikamt te 's-Gravenhage heeft hij met kracht de ver- kiezing van De Savomin Lohman bevorderd. Later is hij tot de doleantie overgegaan. In 1922 verkreeg hij emeritaat. Sindsdien is hij te Baricum gevestigd. Burgemeester Klarenbeek heeft Ds. Win ckel in zijn woord van welkom dank gezegd, dat hij na zulk een levensloop nog ambitie heeft om in den raad zitting te nemen. AUTO IN BRAND GERAAJKT. Maandagnacht om ongeveer 2 uur reden op den weg BlankenibergheBrugge twee in Brugge wonende Nederlanders in den auto van hun patroon, den radiohandelaar Claeys te Brugge. Bij Zuyenkerke botste de auto tegen een stilstaanden vrachtauto, met het gevolg, dat de rijdende auto omsloeg, naast den weg terecht kwam en daar in brand ge- raakte. Reddingspogingen van voorbijgangers mochten niet baten, zoodat de 22-jarige J. Witterynck in de vlammen omkwam. De 41- jarige J. Verhoeven wist zich uit den auto te bevrijden en liep slechts lichte verwondin- gen op. Het parket uit Brugge stelt een onder- zoek in. GRUWELIJKE MOORD IN EEN BRUSSELSCHE VOORSTAD. Dinsdag is in de woning van den 63-jarigen oudgediende van het Oost-Lndische leger, J. van Nieuwenhoven, aan de Neerpedestraat, te Anderlecht, het met bijlslagen afgemaakte lijk gevonden van diens 67-jarige echtgenoote. De man en een zoon uit een vroeger huwelijk van de verslagene, die met haar vaak op ge- spannen voet leefden, zijn gearresteerd en op- gesloten. Beiden beweren echter onschuldig te zijn. DE HITTE TE NEW YORK. De vochtige hitte, die nu al eenige dagen te New York heerscht, heeft Dinsdag opnieuw acht slachtoffers geeischt. 25 personen wer den door de hitte bevangen. In totaal heeft de warmte ia de vier laatste dagen negentien slachtoffers gemaakt. In de verschillende bad- plaatsen langs de kust zijn verscheidene per sonen verdronken. Op het land verschroeit de oogst en in de bosschen breken herhaaldelijk boschbranden uit. Dinsdag steeg de temperatuur tot 35% graad Celcius. Vocir Woemsdag werd een ge- ringe afkoeling verwacht. In de gevangenis te Barcelona is, naar Reu ter van daar meldt, een opstand uitgebroken toen een Italiaan, die tot 8 jaar tuchthuisstraf was veroordeeld en tijdelijk hier in de gevan genis was opgesloten, naar het tuchthuis zou Vorden overgebracht. Zijn medegevangenen namen deze gelegenheid te baat om tot mui- terij over te gaan. Zij vemielden de tafels en stoelen in hun cellen en trachtten de deuren in te trappen. Een gevangenbewaarder, die de deur van een der cellen opende, werd door de gevangenen aangevallen. Hij kon echter spoedig door toegeschoten cipiers vermeesterd worden. Eerst nadat hulp van militairen was ingeroepen ken de rust in de gevangenis her- steld worden. ERNSTIG ONGELUK. Een wagen van de reddingsbrigade van de Londensche brandweer is Dinsdag bij het uit- wijken voor een tram het trottoir opgereden en terecht gekomen in de etalage van een winkel in Walworth Road. De commandant en vijf brandweerlieden werden van den auto geslingerd en liepen sneden en builen op. Alleen de chauffeur was ernstig gewond door sneden in het gelaat. Erger waren eenige voorbijgangsters er aan toe. Een vrouw van 50 jaar raakte bekneld onder den auto en men zag zich gedwongen haar ter plaatse een been j af te zetten om haar te kunnen bevrijden. j Een andere vrouw, van 55 jaar, en een meisje j van 7 jaar werden eveneens gewond en nog een vrouw kreeg een zenuwtoeval van den schrik. De chauffeur van den auto had vol gens ooggetuigen geen andere keus dan met voile vaart tegen de stampvolle tram op te rijden of te doen, gelijk hij gedaan heeft. Ook in het eerste geval zouden de gevolgen ernstig zijn geweest. HET GIF VAN DE PIETERMAN. De meest bekende, vergiftigde visschen zijn de pietermannen, zoowel de groote, als de kleine en de gestreepte pietermannen, die daardoor een zekere beruchtheid verworven hebben. Zij, die zich nu en dan genoodzaakt zien deze visch schoon te maken, hebben misschien meer dan eens kennis gemaakt met de stekels van deze visschen aan de voorste rugvinnen en aan de kiemdeksels. Met die bijna staalharde punten kunnen de pietermannen namelijk zeer pijnlijke wonden veroonzaken. Op de gansche lengte dezer stekels bemerkt men een dlepe groef. Aan den voet van den stekel staat die groef in ge- meenschap met een dun buisje, dat het gif door een giftkoker afgescheiden, naar de punt van deze stekels brengt. De wonden daardoor bekomen veroorzaken steeds veel pijn en hebben een enkele maal zelfs den dood ten gevolge gehad. Vergadering van Maandag 31 Juli 1933, des namiddags 1.30 uur. Voorzitter de heer Joh. de Feijter, Burge meester. Tegenwoordig de leden: A. de Feijter, D. Dees, C. H. H. Wisse, A. Haak, A. Dees, S. Burjze en C. Maas, benevens de Secretaris J. Stolk. Later ook de heeren: D. G. Koopman, S. van Hoeve, H. Bakker en K. Hamelink. 1. Opening. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. 2. Vaststellen notulen. De notulen der vergadering van 26 Juni 1.1. worden met algemeene stemmen vastgesteld, zooals die in druk zijn verschenen. 3. Mededeelingen. dat op 28 Juni 1.1. zijn opgenomen boeken en kas van den gemeente-ontvanger. De ont- vangsten bedroegen 153.960,47%de uit- gaven 152.986,49%zoodat in kas moest zijn f 973,98, welk bedrag aanwezig is bevonden. Aangenomen voor kennisgeving. 4. Ingekomen stukken. a. Een schrijven van den heer J. Tollenaar houdende bericht van aanneming zijner be- noeming tot lid van het algemeen burgerlrjk armbestuur. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een schrijven van den heer F. C. Jansen Verplanke, houdende bericht van aanneming zijner benoeming tot lid van de plaatselijke school commissie. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een schrijven van als voren, houdende bericht van aanneming zijner benoeming tot lid van de Commissie tot wering van school- verzuim. Aangenomen voor kennisgeving. 4. Het besluit van den raad van 2 Maart 1933 no. 8 tot wijziging der begrooting van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf diens-t 1932 voorzien van bewijs van goedkeuring. Aangenomen voor kennisgeving. e. Het besluit van den raad van 12 Mei 1933 tot wijziging der begrooting dienst 1932, voorzien van bewijs van goedkeuring. Aangenomen voor kennisgeving. f. Het besfuit van den raad van 26 Juni 1.1. tot verhuur der woning A 74 met tuin aan F. C. Jansen Verplanke, voorzien van bewijs van goedkeuring. Aangenomen voor kennisgeving. g. Het besluit van den raad van 26 Juni 1.1. tot het aangaan eener geldleening van f 1400 voorzien van bewijs van goedkeuring. Aangenomen voor kennisgeving. h. Een schrijven van Gedeputeerde Staten, houdende terugzending voorzien van bewijs van goedkeuring van de begrooting dienst 1933, zooals deze nader is gewijzigd bij raads- besluit van 12 Mei 1933. Aangenomen voor kennisgeving. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat de leening ad 1400 onderhands is ge- plaatst h pari tegen 4 ten honderd en per jaar. 5. Aanbieding gemeente-rekening djenst 1932. Burgemeester en Wethouders leggen den raad over de gemeente-rekening dienst 1932, sluitende in ontvang en uitgaaf gewonen dienst met 107.327,50 en 113.016,21% met een kwaad slot van 5.688,71% en den kapi- taaldienst in ontvang en uitgaaf op 3.898,32 en f 3.825,30met een batig slot van f 73,01%; de rekening van het gemeentelijk electrisch bedrijf dienst 1932, sluitende afdeeling I in ontvang en uitgaaf op 19.927,63% en afdee ling II in ontvang en uitgaaf op 5.503,12%. Burgemeester en Wethouders stellen voor deze bescheiden te stellen in handen van de commissie van onderzoek ten einde te dienen van bericht. Aldus besloten. Na voorlezing van punt 4 komen de heeren Van Hoeve, Bakker, Hamelink en Koopman ter vergadering. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging der begrooting dienst 1933. Burgemeester en Wethouders stellen voor de begrooting als volgt te wijzigen: Gewone dienst: de post rente en provisie van tijdelijk ter voorziening in de behoefte aan kasgeld opge nomen gelden te vermeerderen met f 375; de post onvoorziene uitgaven te verminde- ren met f 375. Kapitaaldienst onder de inkomsten te vermeerderen de postengeldleening overgebracht van hoofd- stuk XVI 1375, tijdelijke geldleening ter voorziening in de behoefte aan kasgeld f 10.000; kosten van het sluiten van geld- leeningen 25; totale vermeerdering der in komsten 11.490; onder de uitgaven te vermeerderen de pos ten: venbouw van rentegevend goed /1375; aflossing van tijdelijk ter voorziening in de behoefte aan kasgeld opgenomen gelden 10.000; kosten van het sluiten van geld- leeningen /25; totaal vermeerdering der uit gaven 11.400. Aangenomen met algemeene stemmen. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging der samenstelling van het orgaan belast met d,e uitvoering der steunregeling. Bij besluit van den raad van 2 December 1932 is o.a. aan artikel 1 der steunregeling een tweede lid toegevoegd luidende: Het Orgaan, in het eerste lid bedoeld, zal als volgt worden samengesteld: Drie leden daarvan zullen worden benoemd door de betrokken werknemersorganisaties n.l. een door de afdeeling Zaamslag van de Nederlandsche vereeniging van Fabrieksarbei- ders, een door de afdeeling Zaamslag van de Chr. Nationale Vereeniging van werklieden in het L. T. Z. en Veenbedrijf en een door den Chr. Besturenbond te Zaamslag. Drie leden-werkgevers, te benoemen door Burgemeester en Wethouders, terwijl voorzit ter is de gemeente-secretaris en secretaris een door Burgemeester en Wethouders aan te wij- zen ambtenaar. Bij schrijven van 17 Mei 1.1. schrijft ons de Minister van Binnenlandsche Zaken, dat hij de vastgestelde samenstelling van het orgaan belast met de uitvoering van zijn steunrege ling in deze gemeente niet kan goedkeuren, omdat de steunverleening geheel geschiedt met overheidsgelden en de meerderheid in het Orgaan djent te worden gevormd door ver- tegenwoordigers van het gemeentebestuur. Bij schrijven van 26 Mei d.a.v. is door ons andermaal aan Zijne Excellentie verzocht op deze beslissing te willen terugkomen. Blijkens bericht van 13 Juli van het Minis- terie van Sociale Zaken wordt ons bericht, dat geen vrijheid wordt gevonden op de be slissing terug te komen. Wij stellen U daarom voor het tweede lid boven genoemd te lezen als volgt: „Drie leden-werkgevers uit den raad, ter wijl voorzitter is de gemeente-secretaris en secretaris een door Burgemeester en Wethou ders aan te wijzen ambtenaar." Bij aanneming van dit voorstel stellen wij u in afwachting van de goedkeuring van de samenstelling van het Orgaan voor een drie- tal werkgevers uit uw midden te benoemen. De heer HAAK: Mijnheer de Voorzitter! Nu die zaak bij Burgemeester en Wethouders voor elkander is, betreur ik het, dat het zoo geloopen is, gezien de werkzaamheden van het Orgaan. Jammer, dat het bericht zoo laat is gekomen. Hij is er tegen, dat er verandering komt in de samenstelling van het Orgaan. Ije VOORZITTER gelooft niet, dat er .eenige kans is om den bestaanden toestand te hand- haven en spijt het hem voor die menschen, die zich bereidwillig hebben verklaard. De heer KOOPMAN kan met den heer Haak instemmen, het begint hem de keel uit te hangen. Hij zal er niet meer achter loopen en zich niet elke vergadering in het zweet zitten praten. De heer A. DEES zegt, dat er weinig over te praten valt en zullen we moeten stemmen, het kan anders niet. De VOORZITTER brengt het voorstel van Burgemeester en Wethouders in stemming, waarop de heer D. Dees vraagt, wat er ge- beurt, wanneer het niet aangenomen wordt. De SECRETARIS antwoordt, dat de uit voering dan blijft bij Burgemeester en Wet houders. De heer VAN HOEVE: Op den keper be- schouwd, verandert hier niets, de vroegere drie leden zijn toch vanwege de gemeente be noemd? Mijns inziens heeft het Orgaan die menschen naar voren gebracht. De heer A. DE FEIJTER merkt op, dat de Minister daar geen genoegen meeneemt. De VOORZITTER: Wanneer de Minister er genoegen meeneemt, zullen drie leden uit de organisaties en drie leden uit den raad wor den benoemd. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt aangenomen met 7 tegen 4 stem- men. Voor stemmen de heeren: de Feijter, Wisse, Buijze, D. Dees, A. Dees, Hamelink en Maas. Tegen stemmen de heeren: Haak, Bakker, Van Hoeve en Koopman. De VOORZITTER noodigt de heeren Koop man en Buijze uit met hem het stembureau te vormen ter benoeming van een drietal leden- werkgevers uit den raad. Bij de eerste stemming wordt gekozen de heer S. van Hoeve met 7 stemmen. De heeren A. Haak en A. Dees verkrijgen ieder 5 stem- men, de heeren A. de Feijter en C. H. H. Wisse ieder 3 stemmen, de heer D. Dees 2 en de heeren Bakker en Koopman ieder 1 stem. 1 briefje is bianco, 1 van onwaarde. Alsnu volgt een tweede stemming met het resultaat, dat met 5 stemmen gekozen wordt de heer A. Haak. De heeren Wisse en A. Dees verkrijgen ieder 4 stemmen, de heer de Feijter 3, de heeren D. Dees en Koopman ieder 1 stem. 1 briefje is bianco en 1 van onwaarde. De heer WISSE: Als de heer A. Dees zijn benoeming aanneemt, kan ik daarmede ge noegen nemen. De heer A. DEES geeft de voorkeur aan een stemming. De heer VAN HOEVE beschouwt het nu als een herstemming. De heer WISSE geeft te kennen, dat er op hem geen stem uitgebracht behoeft te worden, daar hij zijn benoeming toch niet aan zal nemen. De VOORZITTER antwoordt, dat er een herstemming plaats heeft tusschen de heeren A. Dees en Wisse en daar kunnen we niet van afwijken. Bij de nu gehouden herstemming tusschen de heeren Wisse en A. Dees wordt op elk der heeren 4 stemmen uitgebracht. 2 briefjes zijn bianco en 1 van onwaarde. Alsnu moet nogmaals herstemming plaats hebben waaraan de heeren Wisse en A. Dees niet mogen deelnemen. De uitslag van deze stemming is, dat met 5 stemmen gekozen wordt de heer A. Dees. Op den heer C. H. H. Wisse zijn 2 stemmen uitgebracht. 2 briefjes zijn bianco. Aldus gekozen de heeren van Hoeve, Haak en A. Dees. Op een vraag van den VOORZITTER, zegt de heer VAN HOEVE zijn benoeming in be- raad te houden, hetgen ook wordt verklaard door de heeren Haak en A. Dees. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot vaststelling der nieuwe bouw- verordening. De heer D. DEES vraagt of het de bedoe ling is, dat deze verordening vandaag wordt behandeld. De VOORZITTER antwoordt bevestigend, daar de verordening voor 19 Aug. 1933 moet worden goedgekeurd door Gedeputeerde Staten. De VOORZITTER gaat over tot hoofdstuks- gewijze behandeling. HOOPDSTUK I ALGEMEENE BEPALINGEN. Artikel 1 In deze Verordening wordt verstaan onder: 1. Wegen wegen en open terreinen, voonzoover die, hetzij pu'bliekrechtelijk, hetizij feitelijk door gedoogen van de rechthebbenden, voor het openbaar verkeer open staan, of bij besluit van de daartoe bevoegde Overheid aange- wezen zijn om daarvoor te dienen; 2. W'eghoogte de grootste hoogte van het bovenvlak van den weg, gemeten ter plaatse van het te bebouwen erf; 3. Gebouw: een woning of een ander gebouw in den zin der Woningiwet; 4. Peil: de bovenkant van den beganegrondvloer van een gebouw; 5. Bouwen: het maken, het geheel of voor een gedeelte vemieuwen of veranderen, of het uitbreiden van bouwwerken, met name: a. een woning of een ander gebouw in den zin der Woningwet; b. terreinafscheidingen en beschoeiihgen; c. stoeptreden, stoepen, toegangsbruggen en bestratingen; d. inrichtingen voor drinkwatervoorziening en voor den afvoer of de verzameling van water, vuil en drekstoffen; e. antennes en reclameborden en -toe- stellen; f. muren, wanden of schotwerken, niet vallende onder b; g. vrijstaande schoorsteenen; 6. Woning: een complex van ruimten, dat krachtens zijne indeeling geschikt en bestemd is voor de huisvesting van een gezin; 7. Verdieping: elk complex van ruimten en elke onver- deelde ruimte, begrensd door de omtrekmuren van een gebouw en gelegen op ongeveer een- zelfde hoogte boven peil, met uitzondering van alle op den beganegrond gelegen ruimten, zoomede die op den zolder, indien deze onder een schuin dak is gelegen; 8. Vertrek: elke besloten ruimte, welke bestemd is voor het verblijf van menschen gedurende den dag of den nacht; 9. Vrije hoogte van een ruimte: de afstand van den bovenkant van den vloer tot den onderkant van het plafond, of, inge- val geen plafond aanwezig is dan wel een plafond tusschen de balklaag is aangebracht, van den bovenkant van den vloer tot den onderkant der balklaag (eventueel aanwezige moerbalken niet medegerekend) 10. Bouwmuur: een muur, welke bestemd is de scheiding te vormen tusschen twee gebouwen, zoomede elk der beide scheidingsmuren van twee be- lendende gebouwen, indien tusschen die muren geen ruimte, dan wel een ruimte ter breedte van niet meer dan 0.12 m aanwezig is; 11. Brandyrij materiaal: metseliwerk, beton, gewapend beton, be- plelsterde netwerken van metaal, alsmede brandvrije platen, welke als zoodanig door Burgemeester en Wethouders zijn erkend; 12. Eigenaar: mede den beheerder en voorts ieder, die krachtens eenig zakelijk recht, bezit daar- onder begrepen, beschikking heeft over eenig onroerend goed; 13. Bouwtoezicht: de amibtenaren, bedoeld in art. 13, eerste lid, der Woningwet. 14. Maan<j: dertig dagen, met uitzondering evenwel van de vermelding maand voorkomende onder artikel 119 eerste lid. Art. 2 Waar de bepalingen dezer Verordening eisohen bevatten voor zoover hoofdstuk TV betreft: eischen, waaraan bij den bouw, nadat daartoe vergunning is verleend, moet worden voldaan welke niet scherp omlijnd zijn, zoodat zij ruimte laten voor verschil van in- zicht, oordeel of gevoelen, berust de beoor- deeling, hoever de strekking dier bepalingen gaat, bij Burgemeester en Wethouders, be- houdens, ingeval beroep op den Raad open- staat, het nader oordeel van den Raad. Art. 3 1. Indien in deze Verordening gewaagd wordt van de mogelijkheid tot het stellen van nadere eischen, wordt daaronder verstaan de bevoegdheid van Burgemeester en Wet houders, bedoeld in art. 9, eerste lid a, der Woningwet. 2. Indien in deze Verordening gewaagd wordt van mogelijkheid tot vrijstelling, wordt daaronder verstaan de bevoegdheid van Bur gemeester en Wethouders, bedoeld in art. 9, eerste lid b, der Woningwet. Deze vrijstelling moet schriftelijik worden verleend. Wanneer aan eene vrijstelling voorwaarden worden venbonden, zullen deze, ingevolge art. 9, tweede lid, der Woningwet, alleen strekken ter bescherming van de belangen, beoogd met de bepalingen, waarvan vrijstelling wordt verleend. 3. Indien in deze Verordening gewaagd wordt van gelasten, wordt daaronder verstaan schriftelijk gelasten bij aanschrijving van Burgemeester en Wethouders. Een zoodanige lastgeving faoudt in den termijn, binnen wel- ken aan de lastgeving moet zijn voldaan. 4. Degene, tot wien een lastgeving. als bedoeld in het derde lid, wordt gericht, is gehouden binnen den gestelden termijn aan de lastgeving te voldoen. 5. Van elke lastgeving, gegrond op het bepaalde in de artt. 10, 14, 15, 94 en 101, is binnen een maand na hare dagteekening be roep op den Gemeenteraad mogelijk. Han- gende de behandeling der voorziening blijft de lastgeving buiten werking. Art. 4 1. Burgemeester en Wethouders zijn be- voegd omtrent de samenstelling en de hoedanigheid van bouwwerken en hunne onderdeelen, den afvoer van water en vuil en de beschikbaarheid van water, al zoodanige onderzoekingen te verrlchten of te doen ver- richten, als voor een juiste beoordeeling noodzakelijk zijn; zij zijn mede bevoegd, een middel tot watervoorziening, dat niet voldoet aan de in deze Verordening te dien aanzien

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 6