De Nederlandscherondvlucht 1933. 4 c? NEDERLANDSCHE RONDVLUCHT 1933 0BMKN6DE BEBICHTEK 25 26 AU G U S T U 25 Augustus: Waalhaven-Twente K M. 26 Augustus: Twente-Waalhaven 472 k m. Totaal 1013 K.M. lutine-humor. Hij hee de vreugde van d'n buiten, waar al leen veuigelen, kapellen en eekhoorns leven, leeren kennen, 16eren drinken, lijk ge 'n glas pittig, schuimenid brouwsel mot leeren waar- deeren! Hij hee-t-er „gezwommen" mfet en zonder kleeren aan! Met kleeren, as ie 'n weddingschapske mee me aangong, dat ie best over dieen sloot kost springen. Och ja, hij komt er al... jaren! Mee z'n vierde, vijfde jaar he'k 'm daar gebrocht, op 't stuur van m'n fiets, of boven op m'n schou- wers. Fin dan, grootgebrocht in de steenen blok- kendoos van de stad, kost ie nog gin bereke- ning maken. van enkele meters bridte in de onendiigheid op d'n buiten. Daar is 'n slooike van twee meters maar 'n spleet! En dan... dan sprong ie tot aan z'nen nek in 't sop van d'n sloot, ja, eenen keer zat ie 'r heelegaar onder en d'n lekkere boeflachte, lachte amico, lachte onder water! „Zeg, kliederaap da ge daar staat waarde Die bang, toen ge daar in d'n blubber zat?" ,,Bang? Waarfoor opa?" „Waarvooor?? zegde gij." „Ja, waarfoor? U was toch bij me!!" Amico, ik weet nie of gij 't al 's ervaren hedt, da werme, da-d-ontroerende gevoel, as zo'n ,,haandje-vol mensch", zo'n volmokt ver- trouwen in oew stelt! „Ik verdrinken? Ik? Als m'n opa bij me is,"dan kan me toch zeker niks gebeuren!" 't Is 'n jaar of zes gelejen, dat ie, druipen- de van't nat, mee 'nen kikker in z'nen kraag, en 'n stuk kroos over z'n kopke, in z'n sneeuw- blanke onschuld me z66w z'n tien-keer-hon- derd-percent vertrouwen schonk! En nog dik- kels mot ilk daaraan denken. Fin ik houw 't vast, vast mee al m'n knus- ten. Hij is er nog steeds van overtuigd: „met Dre I aan mijnen kant, kan me niks gebeuren." 'n Slecht rapport op school gift ie me per- cies eender over as 'n goei! Slechte cijfers beschouwt ie om zoow te zeggen as „teugen- slag in zaken". Niks aan te doen zal wel beteren. En as ik 'm dan, in de hei, in 't bosch, thuis op m'nen knie of achter op d'n erft op m'n schouwers of samen in d'n note- 16Sr, as ik 'm dan zeg: „Dr6 III, de zaken loopen verkeerd, ze loopen as 'n kreeft: ach- teruit", dan peutert ie in z'n neus en dan... dan is 't gewonnen! In 6en maand was ie vijf punten achteruit gegaan! „da's vijf-nul teugen." Hij knikte, seerjeus. „Wa doen me daar- mee, Dre?" „Perbeeren gelijk te maken," zee-t-ie. ,,Ik kij'k oew nooit meer aan, as g'oew woord niet houdt!" „En als ik er 57 van maak of zoow iets?" „dan krijgde 'n fiets!" Witte wat-ie-zee? „Ik kijk je nooit meer aan, Dre I, als jij je woord niet houdt!" Daar hebben we mekaar de hand op ge- geven! Voigende maand? Zeuven en 'n haalf punt veuruit! Toen 'k 'm halen kwam van kostschool, mee z'n blinkend nuuwe fietske bij me, toen zee Broeder Overste: „Drd, wat er gebeurd is mee oew kleinzeuntje da weet ik nie, maar hij hee z'n best gedaan, ollee, 't kon d'n beste van heel de school worren as ie da volhield!" „Mokt oew eigen daar maar nie bezurgd over, Broeder-Overste," <lachte-n-ik: „veur dieen tijd zal ie nog wel 's nommer een zijn, van achteren af gerekend." „Ja," zee-t-ie: „maar 't is toch wonderlijk!" ,,Hier is 't wonder," zee ik en ik wees op 't fietske. Toen hebben we mekaar 's laank aangeke- ken, net zoo laank, tot we lachten, dat d'n helderen, betegelden gang er van eohoowde. Eindelijk zee d'n brave broeder: „Dr6, be- derft'm nie, horre!" „Bederven? Gin kwestie van, Broeder, 't was..* 'n eerezaak!" En 'k vertelde 'm de af- spraak die 'k mee'm gemokt had, in d'n kruin van m'n noteleer! Maar genogt. 'k Zouw van de hei vertellen en 'kdoei niks aanders as d'n doopceel lich- ten van Dre III. As me dan uren gefietst hadden deur't don- kere bosch, waarin de zon heur licht alleen maar gezeefd kan binnendringen deur t naal- den dak, deur 't bosch, waar de koelte van 'nen frisschen kelder hangt in t gloeiendst van d'n zomer, dan wier 't bosch erkens lich- ter en lichter.. De bomkes dunner en op't lest nie hooger as ons schouwers, zoowdat de koele naalden zochtjes oew gezicht streelden. „,Binnen we d'r opa?" „Me zijn d'r, kloriske!" „Opa, hep u daamet dat eekhoorntje ook gezien „Da kleine bruine konijntje mee dieen dik- ken steert?" (Da sloeg op 'n uitlatink van hum, toen ie veur ennigte jaren gelejen veur 't eerst 'nen eeker zag). ,,Flaw, h£?" „Gaat nog al, ik vind 't nog al lollig! En nouw afstappen, Beukers, de hei!" Ja, amico, daar lag ze, as 'n zon-beschenen purperen zee, die aan kwam golven uit d'n wazigen enider. Efkens waren we stil. 't Leek op kwaad, om deuze rauschende stilte te broken, al was 't maar mee 'nen zucht. Ok moesten we even wennen aan d'n over- .daad van licht, da d'as stofgoud deur de ruimte wemelde. Dre haakte z'n handje om m'nen erm. En 'Nen ooievaard klapwiekte deur de glazig- strakke locht. As zulver glaansde-n-ie in d'n blaauwen dag. „Wat is dat foor 'n vinkie, opa?" (da's Am- sterdamsch, zoow as ge wel wit amico. Daar zijn alle veugels vinkies, tot de eend toe, die 'n drijfvinkie is). n ,,Da vinkie, Dre, da's nouw d'n ooievaard." Toen lee ie z'n fiets neer in de blommen, en bestudeerde mee dorstige oogen deuzen be- roemden veugel. Mee z'n handjes boven z'n oogen, teugen de kollesale zon, die as 'n laaiend vuur aan d'n hemel stond te flakkeren, volgde-n-ie deuzen zulveren veugel, die statig wegdreef, dieper en dieper neeg naar d'n kimwaas. En as d'n veugel was opgelost in 't gouwig- blaauw van d'n daansenden eather, dan keek m'n boske me efkes, heel efkens aan en 'k vuulde hoe er duuzend gedachten spookten achter de p^erlende veurhoofdvelleke...! Dof stingen z'n ogskes even van 't peinzen over 't vraagstuk van 't ei en 't kieken. „Pakt oew fietske, Dre, me gaan diep de hei in, tot onzen nek in de blommen en mee ons hoofd onder 'n laag dennenboomke veur wa schaduw!" Hij zee niks. Prakizeerde nog wa na. 'k Verkneuterde me-n-eigen, da snapte, waant ik heurde 'm denken, amico...!. Fin as me eindelrjk lagen, op onzen rug naastmekaar, begraven in d'n struikhei, die z'n blommekes liet kietelen in oew ooren, oewen nek, laanigs oew wangen, as me daar langsuit hars- en blommengeur mee stukken lagen in te slilkken, dan streek 'n windeke zuchtend deur de blommenzee, aaiend over ons veurhoofd of er 'n koele hand opgelegd wier. Herfstdraaien slierden als gouwen spinsel Ten eitide in breeden kring de reeds be- staande belangstelling voor luchttoerisme in Nederland aan te wakkeren en de mogelijk- heden op dat gebied duidelijk te demon- streeren, heeft de Commissie voor Luchttoe risme van de Koninklijke Nederlandsche Ver- eeniging voor Luchtvaart, met medewerking van de K.L.M., de Rotterdamsche Aero Club, de Nationale Luchtvaartschool en de Alge- meene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, op 29 en 30 April van het vorige jaar de Nederlandsche Rondvlucht 1932 georganiseerd. Fraai weder begunstigde de uitvoering van den tocht, de deelnemers en de passagiers aan boord van de vliegtuigen der K.L.M. waren opgetogen, de op de tusschenlandings- plaatsen georganiseerde fotowedstrijd oogstte veel bijval en ofschoon de waarnemingswed- stnnd tot het bepalen van de vlieghoogte der deelnemen.de vliegtuigen bij het passeeren van bepaalde punten, waarvoor tal van Vereeni- gingen voor Vreemdelingenverkeer een uitge- breide organisatie in het leven geroepen had den, eenige teleurstelling veroorzaakte, werd het hoofddoel van de ondememing: hemieuw- de propaganda voor het luchttoerisme in Nederland, ten voile bereikt. Geen wonder dus, dat de Commissie voor Luchttoerisme zich gesterkt voelde in haar meening, met het instellen van de Nederland sche Rondvlucht een nieuw doeltreffend pro- pagandamiddel gevonden te hebben. De Rond vlucht 1933 werd dan ook terstond op stapel gezet Intusschen heeft ook de A.N.W.B. zijn zorgen voor alle takken van toerisme, door de stichting van een eigen Com missie voor Luchttoerisme, tot de luchtvaart uitgestrekt en zich aangesloten bij de in den aanhef genoemde organisaties. Doordat zich hiermede alle krachten op luchtvaartgebied om de Rondvlucht gegroepeerd hebben en uit hoofde van haar werkingsfeer en streven elkaar aanvullen, kan het voortbe- staan van de Nederlandsche Rondvlucht als jaarlrjks terug- keerende aviatische gebeurte- nis venzekerd geacht worden. Met bijzondere waardeering moge vermeld dat, dank zij de goedkeuring van den Minister van Defensie, dit jaar ook op militaire deelneming te reke- nen valt, waardoor alle ele- menten van de Nederlandsche luchtvaart in de Rondvlucht vereenigd zullen zijn. De kans is groot, dat het volgend jaar ook buitenlandsche deelnemers zich bij de Rondvlucht zullen aansluiten. Voor 1933 zijn als data voor de tweedaagsche Rondvlucht Vrijdag 25 en Zaterdag 26 Augustus gekozen. Teh op- zichte van verleden jaar is de uitvoering in dien zin gewiijh zigd, dat op het einde van den eersten dag de deelnemers niet op Schiphol en Waalhaven zul len terugkeeren, doch in Twente ovemachten. De route. De route is als volgt samen- gesteld: 25 Augustus: Vliegveld Waalhaven Rotterdam, Delft, 's Gravenhage, Scheveningen, Noordwijk, Zandvoort, Haar lem, vliegveld Schiphol (lste landing), Amsterdam, Zaan- streek, Hoom, Medemblik, Wieringen, vliegveld De Kooy (2de landing), Den Helder, Texel, Vlieland, Terschelling, Ameland, Dokkum, Groningen, Eelde (3de landing), Assen Meppel, Zwolle, Deventer, vliegveld Twente (4e landing en einde van het eerste dag- parcours). Vertrek: Twente 8.30. Eindhoven 11.30 Vlissingen 15.30 Haamstede 17.00 Aankomst: Af stand: Eindhoven 10.30 207 KM 13.15 181 KM 16.00 30 KM Waalhaven 17.30 54 KM Vlissingen Haamstede totaal tweeden dag 472 KM Het geheele parcours van de rondvlucht is dus 1013 KM lang. Foto- en andere wedstrijden. Wederom zullen enkele wedstrijden aan de rondvlucht verbonden worden, waarvoor reeds een groot aantal prijzen uitgeloofd is. Gezien het succes van den fotowedstrijd van verleden jaar, zal deze ook ditmaal op de landingster- reinen gehouden worden. Voorts zal voor deelnemende vliegers wederom een belangwek- kende wedstrijd georganiseerd worden. Op verschillende plaatsen zullen op de route witte kruizen worden uitgelegd. Aan de bemannin- gen, die de plaats van de waargenomen krui zen het meest nauwkeurig op him kaarten hebben ingeschetst vallen de prijzen te beurt. Als derde wedstrijd zal het uitwerpen uit een der vliegtuigen van kleine papieren para chutes met genummerde kaarten boven Hoom, Medemblik, Den Burg, Dokkum, Zutphen, Breda, Bergen op Zoom en Axel georganiseerd worden. De vinders van de drie laagste num- mers krdjgen een prijs. Teneinde deelneming aan den tocht ook voor belangstellenden mogelijk te maken, neemt de K.L.M. er aan deel met vier vliegtuigen, Nederland zien uit de lucht. De voorgaande mededeelingen werden ons verstrekt in een conferentie van persvertegen- woordigers, waarbij het Comite voor Lucht toerisme vertegenwoordigd was door de heeren baron Krayenhoff, kol. Wallaardt Sacre, seer, van de Kon. Ned. Vereen. voor Luchtvaart, den heer W. P. F. van Deventer, directeur der Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer en den heer van der Paauw namens de K.L.M. De rcndvlucht wordt dit jaar, evenals de vorige maal, in twee dagen uitgevoerd, doch nu keert men aan het einde van den eersten dag niet naar het punt van uitgang terug, maar ovemacht in Twente, wat verschillende voordeelen heeft. Nederland zien uit de lucht is, omdat men met zoo totaal uiteenloopend landschap- schoon in enkele uren tijds kennis maakt, een bijzonder genot. Men denke eens aan een vlucht over Scheveningen en het duingebied naar het Noorden, aan een kijkje op het West- land, aan een panorama van de Zaanstreek en een blik op het gansche complex van den af- sluitdijik en de Waddeneilanden. Dan het mooie Friesland, de prachtige IJselstreek en den, nog te weinig bekenden, Achterhoek; voorts Limiburg en de Zeeuwsche eilanden, Een kans om z66 Nederland te ,,doen" biedt alleen de rondvlucht. De plaatselijke afdeelingen der Alg. Ver. voor Vreemdelingenverkeer zullen, naar de heer van Deventer nog verzekerde, de ge- legenheid benutten om de deelnemers op ASSEN DEK00 WIEMGEH DENHSml MEDEMBLIK 'MEPPEL AZW0LLE ANSTREEK TWENTE ZANDV00E •OKi A HAARLEM AMSTERDAM devenur ZUTPHEN smvzNjmK GRAVEN HACE WAALHAVEN ARNHEM DELET ROTTERDAM NUMEGEN HERTQ GENBOSCH BREDA VUGH IeindhovenI HELM0ND imm BERGEN ZEEUWSm-VUANDEgEN VENLO 26 Augustus: Vliegveld Twente, Zutphen, Arnhem, Nijmegen, Venlo, Helmond, Eind hoven (5de landing), 's Hertogenbosch, Breda, Bergen op Zoom, Zeeuwsch-Vlaanderen, vlieg veld Vlissingen (6e landing), Middelburg, Haamstede (7de landing), Waalhaven (8ste landing), Schiphol (9de landing en einde van het tweede dagparcours). De tijden van vertrek en aankomst en de lengte der etappes zijn hieronder samengevat: Vertrek: Waalhaven 9.00 Aankomst: Schiphol de Kooy Eelde 10.30 12.00 16.00 Schiphol de Kooy Eelde Twente 9.55 11,30 13.45 17.30 totaal eersten dag Af stand: 98 KM 108 KM 175 KM 160 KM 541 KM plaats biedende aan ongeveer 40 passagiers. Ten opzichte van verleden jaar zijn de pas- sageprijzen aanmerkelijk verlaagd, terwijl de K.L.M. bovendien de koffiemaaltijden te Eelde en te Vlissingen, en aan deelnemers aan de geheele tweedaagsche rondvlucht, ook het logies in Twente aanbiedt. Tot goed begrip van hen, die zich als passa- gier zouden willen opgeven, diene, dat, voor zoover mogelijk ook voor de tusschen-gelegen trajecten geboekt kan worden. De organisatoren hopen dit jaar een „lucht- karavaan" van 24 vliegtuigen te kunnen uit- brengen en daarmede hier te lande nieuwe be langstelling voor het luchttoerisme op te wekken. eenigszins feestelijke wijze te ontvangen. Aardige plannen zijn daartoe in voorbereiding. De heer van der Paauw deelde mede, dat aan elk der deelnemers aan de rondvlucht een souvenir zal worden aangeboden in den vorm van een album met foto's van de deelnemende vliegtuigtypen en een routekaart. Indien de voorteekenen niet bedriegen zal de rondvlucht 1933 weer een groot succes worden. deur de locht, hakend aan de p^rse struiks- kens. „Opa." Ziezoow, docht ik, 't gaat komen, afijn de plek is goed uitgezocht, gin mensch, ginnen schaduw van 'nen mensch staat "er op d'n oogenblik tusschen ons tweeen. „Drd?" „Die ooievaar h£ „Ja!" „Daar geloof ik niks van!" „Wa-d-hee da beest jouw gedaan?" „Nee, opa, zonder grapjes, die vogel kan geen kindertjes dragen; ik heb 'm goed beke- ken!" „Sjuust." „Opa, waar komen de kindertjes vandaan?" „Oow, is't datte? Had da-d-in-eens gezeed, manneke! Lustert! Hoe hiet ik?" ,,Dre, maar nouw geen lolletje, opa!" ,,Hoe hiet oew vader?" „Drd." ,,Hoe is jouwen naam?" „Dr6." Lollig, ee! Witte wa wij zijn? Wij zijn drie stekskes van eenen boom! Want mijn vader ik ben net zo'n klein stuk deugniet gewiest as gij toen keek ie me weer 's aan mijn goeie vader, Dreke, heette ok weer Drd!" Laten me nouw zeggen, da mijn vader d'n boom, d'n struik gewiest is, waar ik aan ge- groeid ben en toen aan mijnen spruit jouw vader weer en gij zijt voor 'n afzetseltje van jouwen pappa'. En toen prakizeerde-n-de, prakizeerde en zee: ,,En moeder dan?" ,,Tja! houw moeder, manneke, en mijn moe der ,,Heb u ook een moeder gehad, opa?" Toen moest ik 'm effen knuffelen amico. ,,En da-d-'n goeie brave, lieve moeder, Dreke." „Is ze al lang dood, opa?" ,,Ze is bij vader in d'n hemel, Brulleman, daar boven da blaauw nog, hier boven de hei." ,,Ja ja dat zal wel", vond ie. „'t Leven, Dre, komt van den Heer. Die houdt zooveul van ons schoone weareld, door Hum gemokt, dat ie er geren gelukkige men- schen op wouw zien, die later weer in den Hemel nog veul gelukkiger zouwen zijn!" Dre knikte! „En uit die Liefde van Hum Dreke, zijn me dus geborem. Hij wil 't zoow!" Dre knikte. Fin dan giet Hij z'n liefde uit in jouwen pappa en jouw moederke en dandan zijde gij in 't leven gekomen!" ,,Aardig", zee-t-ie. ,,Dus daarom houwen ze thuis ook veel van mij." ,,Sjuust." „Da's toch wel mooi geregeld, opa!" ,,En of." ,,En dan?" ,,Dan, nouw dan, dan wordt 't veur jouw klein bolleke te moeilijk om 't heelegaar te begrijpen. Maar de voigende vakantie, of over twee jaren, dan zal 'k perbeeren om 't aan oew verstaand te krijgen; is da goed?" Dre knikte. ,,Opa?" „Ja?" ,,Waarom vertellen de menschen dan dat smoesie van die ooievaar?" „Omda ge 'r aanders toch gin touwke aan kost vastknoopen, niewaar?" ,,Ja, da's wel waar." ,,'t Grotste wonder van onzen Schepper, 't schoone leven, da kan toch zo'n klein drolleke van 'n keareltje niet snappen?" ,,Neee", zee-t-ie mee alle overtuigink. En zoow, amico, zoow hfe 'k Zondag weer mee al m'n knusten 't vertrouwen van m'n boske motten vastpakken en vasthouwen. Maar 'k geleuf, op d'n goeien weg te zijn, mee 'n heel moeilijk dingske! 'k Ben stampend vol. Tot de noste week. Veul groeten van Trui, van Dr6 III en as altij gin horke minder van oewen toet a voe, DR6. EEN WERKPLAATS VAN VALSCHE MUNTERS ONTDEKT. De politic te Amsterdam heeft Dinsdag- avond eenige beschonken personen aangehou- den, die in een auto reden en aan het pot verteren waren. Bij fouilleering werden op van hen, zekere de B. valsche rrjksdaal- ders geivonden welke vrijwel niet van echte te onderscheiden waren. Aanvankelyk weigerde de man mede te deelen, op welke wrjze de valsche munten in zijn bezit waren gekomen, doch later op den avond viel hij door den mand en bekende hij ze ontvangen te hebben van een zwager, zekeren L. v. d. P. te Aar- landerveen gem. Alphen a.d. Rijn. Daar van de te Amsterdam gearresteerden inmiddels twee personen in vrijheid waren gesteld, ver- moedde men dat deze v. d. P. tijdig zouden waarschuwen, waarom eenige rechercheurs van de valsch geld-centrale zich onmiddellijk naar Alphen begaven, waar zij in samenwerking met de plaatseliijike politie in den nacht een onderzoek hebben ingesteld ten huize van v. d. P., motorhersteller, die bij zijn a.s. schoonmoeder in de Dorpsstraat te Aarlan- derveen wocnt. Op'den zolder werd een in- stallatie gevenden voor het vervaardigen van valsch geld. Een en ander werd in beslag genomen. v. d. P. ontkende zich te hebben schuldig gemaakt aan het vervaardigen van valsche rijksdaal- ders. Deze werden ook niet aangetroffen. De man is gearresteerd en voor den officier van justitie in Den Haag geleid. BEWOGEN VERJAARDAG VAN SCHARENSLIJPER. Zelfs de verjaardag van een bekenden scha- renslijper te Leeuwarden kon niet zonder echtelijke ruzie voorbijgaan. De ruzie liep echter zod hoog, dat de man een hem te slij- pen gegeven tuinschaar greep en hiermede zijn 64-jarige echtgenoote te lijf ging. Na haar eerst een paar fiksche tikken te heb ben gegerven, bracht hij haar een diepe wonde in het zitvlak toe. De buren schonken aan- vankelijk geen aandaeht aan het voor hen gewone lawaai ten huize van den scharen- sliep, doch toen de vrouw hevig bloedend en schreeuwend de straat opliep, zagen zij haar opeens neervallen, meldt „De Tijd". De pogingen der buren om de vrouiw in haar huis te dragen, hadden niet de sympathie van haar echtgenoot, die nog hevig te keer ging, waarop een der buren de getroffen vrouw bij zich in huis liet brengen. Hoewel haar toe- stand niet direct gevaarlijk is moest de vrouw per politiebrancard naar het ziekenhuis wor den vervoerd. De man werd onder geleide van een paar rechercheurs en een groote menigte naar het politiebureau opgebracht, waar hij zijn verjaardag in eenzaamheid moest uitzitten. De schaar werd in beslag genomen. BRANDKAST ALS SARDINEBLIK OPENGEROLD. Woensdagnacht is een inbraak gepleegd in een kantoorgebouw op den N. Z. Voorburgwal te Amsterdam. De buit is echter gering ge- weest. De inbrekers zijn binnengekomen door het openen van de straatdeur met een looper. Er was niemand in huis, zelfs geen concierge, zoodat zij vrij hun gang konden gaan. Op de eerste verdieping, waar een agentuur geves- tigd is, hebben de dieven een brandkast op hun gemak bewerkt. Ziiji hebben de brandkast voorover gelegd en de achterzijde volgens de regelen der kunst als een sardineblik openge- rold. Toen zij al dat werk hadden gedaan, bleek het vergeefsche moeite te zijn geweest. Er zat niets van hun gading in de kast. Daama hetaben zij hun krachten beproefd op een lessenaar, waaruit zij 80 gulden kon den halen, terwijl zij een fotografietoestel dat op den schoorsteen stond, ook maar hebben meegenomen. Vervolgens zijn de inbrekers naar de tweede en derde verdieping gegaan, waar eveneens agentuur-handelaren hun kantoren hebben. Daar hebben de dieven alles doorzocht, laden en kasten opengebroken. Het personeel vond des morgens het heele huis in een onbeschrij- felijke wanorde. De politie tracht thans de aanrichters daarvan te ontdekken. HET GOUD VAN DE LUTINE. Men meldt van Terschelling: De sleepboot „Neptunus" die Woensdag- morgen is uitgevaren om een onderzoek in te stellen naar den toestand van den toren van Beckers boven het wrak der ,,Lutine" is teruggekomen met het bericht, dat het ge heele toestel nog precies staat als vier dagen geleden toen het is geplaatst. Het staat nog loodrecht en is ook niet het minst verzakt. Tot groote verbazing van alle zeelieden heeft de toren den Noordwesterstorm van de laat- ste dagen glansrijk doorstaan. Twee dagen lang hebben zware brekers het toestel ge- beukt; de hooge grondzeeen die af en toe tot over den top liepen, hebben het toestel niet kunnen verwrikken. ENGELSCH JACHT BINNEN GESLEEPT. Schipper J. Sperling heeft te Rotterdam binnengebracht een Engelsch plezierjacht de ,,Alethea II" met twee studenten R. Redcliffe en S. Hill. Zij kwamen van Lowestoft en heb ben den storm moeten trotseeren. De zeiien waren stuk, de motor was defect en het vaar- tuig was lek door stooten op de zandbank Ooster. De bemanning was ongedeerd. Drie weken geleden heeft hetzelfde jacht ook schipbreuk geleden. WEER BRAND IN DE P. C. HOOFT. Woensdagmorgen omstreeks kwart over 11 is nog weer eens brand uitgebroken in wat er nog rest van het motormailschip P. C. Hooft, dat, zooals men weet te Pemis wordt ge- sloopt. Het schijnt, dat vonken van een auto- genisch snij-apparaat terecht zijn gekomen in wat olieresten en dat deze daardoor vlam heb ben gevat. Er ontwikkelde zich vrij veel rook. Ditmaal woedde de brand ter hoogte van ruim III, Men heeft het brandje rustig laten woe- den. Tegen twaalven minderde het vuur en weldra kon men het sloopwerk hervatten. MISLUKTE OVERVAL. Dinsdagavond heeft een man te Elsterwerda getracht een overval te plegen op de stedelijke spaarbank. Toen de laatste klant het gebouw verliet drong de man binnen en eischte, onder bedreiging met een revolver, geld. Een der ambtenaren wist de telefoon te bereiken, waarop de roover vluchtte. Voor hij zijn motor echter op gang had kunnen krijgen werd bij gearresteerd. Hij bleek een goede bekende van de politie te zijn, n.l. een 22-jarige meu- belmaker, die al tweemaal wegens inbraak veroordeeld was. DE IJSVEKGIFTIGING TE WIN SI M. Eenige jongelui die op het muziekconcours te Winsum zijn geweest en aldaar eveneens ijsco hadden gebruikt werden voor enkele dagen eveneens ziek, hetgeen bij ander onder zoek is gebleken eveneens paratyphus B te zijn. De patienten wonen te Ulrum en Zout- kamp. Enkele andere personen die eveneens naar het feest zijn geweest, gevoelden zich wel na- afloop naar, maar zjjn toch weer iets beter gefworden, alhoewel ze nog steeds klagen over pijn in den buik. Omtrent de vergiftigingsgevallen te Win- stun, meldt men nader: De toestand van de patienten is vooruit- gaande. Nieuwe gevallen deden zich niet voor en verdere maatregelen werden niet genomen. EEN ONGEWOON BEZOEK. Het secretarie-personeel dat in het raadhuis te Woubrugge zetelt ontving dezer dagen wel zeer ongeiwoon bezoek. Drie koeien, wellicht door de tropische warmte uit de blakerende weide verdreven traden na een rustige wan- deling door het dorp plotseling het raadhuis binnen, waar zij met de noodige omzichtigheid kennis namen van de oudheidkundige verza- meling. Zij stapten de kamer van den ma- gistraat binnen, waama zij gezamenlijk het gebouw weer verlieten. Het passagierende drietal is later gearresteerd en naar de weide teruggebracht. In Noord-Brabant doet het voigende ver- haal de ronde. Het moet historisch geschied zijn, aldus bericht men aan de Tijd. Een houthandelaar in een der plaatsen gedachtig de oud-vaderlandsche wijsheid, dat ,,je niet kunt weten hoe een koe een haas vangt" had nog al wat aandeeltjes Lutine gekocht. Nu geviel het een dezer dagen, terwijl de houthandelaar, door Lutine-koorts bevangen,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 2