ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUW8CH-VLAANDEREN. Mijn Eiland MERCURIUS HAVERNOUT Eerste Blad. No. 9024 VKIJDAG 4 AUGUSTUS 1933 73e Jaargang. iiiiimii FEUILLETON BUITBNLAHD Feuilleton - vertellingen CENT PER PONDSPAK NEDERLANDSCH FABRIKAAT BRABANTSCHE BRIEVEN. TER NEU2ENSCHE COURANT 4BONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Bg vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,overige landen /2,35 per 3 maanden fr. per post A bonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Ultgeefsrer; Firma V. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 25, ADVERTENTI6NVan 1 tot 4 regels /0,80 Voor elken regel meer /0,2O. KLEINE ADVERTENTIeN per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend HandelsadvertentiSn bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst edn dag voor de ultgave. IIIT BEAD VERSCHIJNT DE3DEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. TROTZ?XI MET IN NEDERLAND. De Onafb. Soc. Parbiji, die voor Augustus te Soesterberg een vacantie-scholingsweek organiseert, had den voormaligen Russischen volkscommissaris Trotzki bereid gevonden tijdens zijn verblijf in Frankrijk een kort be- zoek aan Nederland te brengen tot het hou- den van eenige voordrachten tijdens genoemde vacantieweek. Naar aanleiding van de daar- toe aangevraagde verblijfsvergunning heeft het bestuur van de O.S.P. thans van den minister van justitie bericht ontvangen, dat de regeering geen toestemming zal verleenen voor een verblijf van Trotzki in Nederland. HET STRAPERLOSPEL. Vanwege het ministerie van binnenlandsche zaken is d.d. 1 Augustus het volgende aan de burgemeesters geschreven: „Het is u bekend, dat het z.g.n. straper- lospel, met name in onze badplaatsen, in toe- nemende mate wordt beoefend. Het heet, dat dit spel niet zou vallen onder de verbodsbepalingen van de wet en dus, zulks met vergunning van den burgemeester, zou mogen worden beoefend en geexploiteerd. Vooropstellende, dat nog geenszins vast- staat, dat het karakter van behendigheidsspel eens en vooral zou moeten worden aanvaard een onderzoek ter zake is nog gaande moge ik erop wijzen, dat de regeering geens zins met instemming het toenemen van het aantal gelegenheden tot beoefening daarvan aanziet. Zij acht het haar plicht, te wijzen op de groote moreele gevaren, verbonden aan het aanwakkeren van de speelzucht onder het publiek, waarbij vooral het gevaar voor de jeugd niet mag worden over het hoofd gezien. Het zou haar dan ook aangenaam zijn, in- dien door u emstig wordt nagegaan, of het houden van deze speelibanken zich wel ver- draagt met hetgeen ten deze in ons land als maatstaf wordt genomen, en wordt overwo gen, of de plaatselijke overheid mag bijdragen ter beivordering van een moreel afkeurens waardig verschijnsel". DR. COLIJN EN ADOLF HITLER. De hoofdredacteur van het ,,Utr. Dagbl." vraagt zioh af, of de zich overal voltrekken- de liquidatie van het politieke partijwezen hier in het Westen geschieden zal, zooals ze in de groote fascistische staten in het Oosten en Zuiden haar beslag kreeg, dan wel of wij hier in het Westen ons van andere staatkun- dige processen moeten bedienen, ten einde de nationale convergentie te bereiken met behoud van de parlementaire traditie. De vrijheids- gedachte, die aan het Nederlandsche staats- en volkswezen ten grondslag ligt, wij'St dui- delijk den weg. Niet naar fascistisch of com- munistisch model, maar volgens de denkwijze, die zoowel het christelijk karakter van ons volk als de liberale vorm van onzen staat aan- geeft, moet de nationale convergentie haar venwezenlijking vinden. Hij vervolgt dan: De heer Colijn heeft dit begrepen in de merkwaardige samenstelling van zijn kabinet. Het getuigt van zijn staatsmanschap, dat hij, die zeif uit de oude coalitie is voortgekomen, en wiens geest door het anti-these-begrip was gekerfd, de beteekenis begrepen heeft van het uur, waarin hij tot de lei ding van ons volk en onzen Staat geroepen werd. door VICTOR BRIDGES. (Nadruk verboden.) 2) (Vervolg.) Mijn metgezellen verklaarden zich voor een tocht door het dorp voor ze verder gingen. Dus nam ik afscheid, wandelde het strand op en stapte in de electrische tram, die de haven met Oporto ver'bindt. Een rit van een half uur langs een zandigen weg bracht me in ge noemde stad, die door haar middeleeuwsche bezienswaardigheden naast slordige, half- voltooide, moderne verbeteringen zulk een typisch beeld van de geschiedenis van Portu gal geeft. Ik stapte uit en ging de oude buurt langs de kade in, waar de hooge, bouwvallige hui- zen met hun eigenaardige open fagaden sinds eeuwen uitkijken op het gele, woelige water van de Douro. Een glas bier op ijs in een na- burig cafd spoelde het stof, dat zich in mijn mond en keel verzameld had, weg, en daarna wandelde ik verkwikt en in een buitengewoon goed humeur de helling op, die op dat uur in de hitte van een bijna tropische zon ligt te blakeren. Na het afwerken van mijn boodschappen- programma waarbij ik Ross z'n pijp niet vergat begaf ik me naar de Engelsche Club een gelegenheid waar de officieren van de Planet Line, dank zij de vriendelijkheid van de leden, altijd welkome gasten zijn. In de ccnversatieizaal trof ik een paar be- kenden aan en onder het genot van ettelijke sigaren en limonades met rs vloog de tijd zoo om, dat ik op een gegeven oogenblik tot de minder aangename ontdekking kwam, dat ik me moest haasten, wilde ik nog bijtijds De beteekenis van Colijn's kabinetsforma- tie wordt duidelijk, indien men Colijn tegen- over Hitler stelt. Ook hier verscheen ,,de sterke man" toen het volk hem riep. Maar de sterke man, die in Duitschland omhoog ge- heven werd door den nood der omstandig- heden, vervormde den Staat tot edn enkele partij, de sterke man in Nederland begon zich te begeven in parlementair overleg en vormde de staatsmacht door de partijen intact te laten, maar ze op te roepen tot samenwer- king. Coign gaf de oppositie „deel aan den staat". Hitler Vemietigde de oppositie met een gepantserde vudst. Em terwijl Hitler ge- lijk schakelde, schakelde Colijn samen. Colijn streeft naar nationale eenheid met eerbiedi- ging van de groepen, die de schakeeringen der volksovertuiging vertegenwoordigen. De parlementaire democratie is in Duitschland vernietigd, in Nederland verkreeg het parle- ment gelegenheid tot vruchtbare samenwer- king met een regeering, die geen kleiner en geen grooter program heeft dan nationaal herstel. Deze gang van zaken geeft een duidelijke aanwijzing voor de politiek der komende jaren. In de eerste plaats hebben wg den plicht, de aan het bewlnd zijnde regeering zoo- veel te steunen als maar eenigszins in ons vermogen ligt. Dit zal velen moeilijk vallen. De hors d'oeuvres van het bezuinigingspro- gram en de bezuinigingspraktijk van het kabi- net-Oolijn, die ons in een reeks van rigoureuze beknibbelingsontwerpen zijn voorgezet, hebben al bitter gesmaakt. En wij vreezen, dat een moeilijk te verorberen gerecht, bij den aan- vang der nieuwe parlementaire periode aan ons volk zaj worden aangeboden. Laat ons, bij alle critiek, die tegen den wetgevenden ar- beid van dit kabinet zal rijzen, nimmer ver- geten, dat dit kabinet niet tot medewerking dwingt, maar tot medewerking oproept. In dien wij ons daarvan rekenschap geven, dat het de nood is en de nood alleen, die de regee ring leidt tot het sloopen van vele waarden van sociaal belang, waaraan wij waren ge- hecht, maar dat, te onzent, herstel van de staatsfinamcien, en niet vemietiging van be- staande instellingen de inzet is, dan zullen wij veel kunnen aanvaarden, waartegen ons hart eigenlijk in opstand komt. PROTESTEERENDE BOEREN TE KOPENHAGEN. Naar het voorbeeld van Jutland is Diasdag te Kopenhagen een vergadering gehouden, waaraan 400 vertegenwoordigers der „L.-S. "bew-eging, der meierijen en veehouders heb ben deelgenomeo. Na langdurige debatten werd de „valuta-stakings"-resolutie van den Boerenstrijdbond aangenomen, met slechts ddn stem tegen. De vergadering was geopend met het zin- gen van het nieuwe strgdlied der boeren- beweging en een rede van den leider Bach. Uit de debatten bleek, dat reeds 1100 van de 1600 meierijen en 53 van de 62 slachtveehou- derijen het stakingsparool hebben opgevolgd. Een der sprekers legde er den nadruk op, dat de L. S.-beweging weldra sterk genoeg zou zijn om de pers te bewegen tot een andere houding tegenover den strijdbond. De oorlogs- verklaring van de regeering wordt door de boeren met kalmte en koelbloedigheid opge- nomen. De boeren zullen nooit vergeten de verklaring van Stauning dat hij 50.000 werk- loozen gereed heeft voor het overnemen der boerdenijien, wanneer de boeren zich niet lan- ger kunnen handhaven. De redevoeringen oogstten grooten bijval. aan boord zijn. Ik nam dus haastig afscheid en begaf me op weg naar de beroemde Rolling Square, waar ik een gedienstige tram op me vond wachten. Oorspronkelijk was ik van plan geweest, om naar Leixoes terug te wandelen, maar daar viel nu niet meer aan te denken. Op het oogenblik, dat ik mgn voet op het achterbalkon zette, zag ik, in de tram, Miss de Roda. Door de beslommeringen van het inkoopen doen en de enthousiaste manier, waarop ik in de club verwelkomd was, had ik vergeten, dat ze ook aan wal was gegaan en het zien van haar slanke figuurtje heel alleen in een hoekje van de tram gaf me zoo'n schok, dat ik me vierkant op de voeten van den conducteur plantte. De explosie die hierop volgde en mgn verontschuldigingen, onder den woordenvloed d66r, trokken natuurlijk haar aandacht. Ze keek op met een geamuseerde trilling om de hoeken van haar kleinen, mooien mond, en in haar oogen lag een uit- drukking, die leek te zeggen: ik ken je wel. Ik aarzelde geen seconde. Vlug besloten liep ik de tram door tot de plaats, waar ze zat en nam mijn hoed af. „Ik mag me misschien wel even voorstel- len", waagde ik. „Ik ben de tweede stuurman van de ,,Neptunus" en u is een van de passa- giers, als ik me niet vergis." Door een kleine. maar buitengewoon lieftal- lige beweging van haar hoofd beduidde ze me, naast haar te gaan zitten. „Ik heet Dryden", ging ik voort. „John Dryden, 't zelfde als de dichter." Ze keek me met een ondeugende schittering in haar groote, bruine oogen aan. ,,Ik ken u al van gezicht, Mr. Dryden," zei ze. „Ik heb u dikwijls aan dek gezien." Ze waohtte even. „U bent zeker heel trotsch op uw naam," ging ze voort. „Te heeten als zoo'n beroemdheid ,,Ik was 'm zooeven al bijna kwijt geweest," zei ik lachend. ,,Tenminste, als ik de vrien- delijkheden van den conducteur au serieux neem Ze begon te lachen welluidend-laag, een geluid, dat me een korte prikkeling van wel- behagen gaf. De Deensche pers bericht ten aanzien van den voorgenomen grooten boerenmarsch voor Noord-Sleeswgk naar Kopenhagen, dat het plan bestaat, een verzoekschrift aan den ko- ning te overhandigen. Bi> delegatie, die zich met het aanbieden van flit verzoekschrift zou belasten, zouden zich 500 boeren aansluiten, die over zee van Noord-Sleeswijk naar Kopen hagen gaan. Terwijl de koning de delegatie ontvangt, zouden de boeren zich op het pleiD voor het koninklijk paleis opstellen. De koning zal worden verzocht, groote veranderingen aan te brengen in de personen der Noord-Sleeswfjksche autoriteiten. De boe ren keeren zich vooral tegen de liberale lei- ders. Volgens de bladen zal op 20 Augustus een nieuwe productiestaking wprden afgekondigd, die drie dagen zal duren. In Deensche poli tieke kringen neigt men tot de opvatting, dat thans de politieke partij, die de boeren weet te beivredigen, kans van slagen heeft. DE ARRESTATIE VAN GANDHI. Gandhi, is schrijft de N. R. Crt., weer gearresteerd. Viermaal heeft hij in Britsch- Indische gevangenissen opgesloten gezeten, ongeacht de tijden in Zuid-Afrikaansche ge vangenissen doorgebracht in den tii(id doen hij streed voor de rechten der Britsch-Indische landverhuizers in dat land. Zijn strijd in Britsch-Indie zeif dateert van 1919 toen hij zich verzette tegen de Rowlatt-wetten, welke de regeering buitengewone volmachten gaven tegen rervolutionaire misdaden en samenzwe- ringen. Gandhi achtte deze wetten een be- leediging voor zijn volk en begon een veldtocht van satyagraha (letterlijk: vasthouden aan de waarheid), welke zich moest uiten in onge- hoorzaamheid zonder geweld. Het jaar daarop kondigde hij zijn geweldlooze ncn-cooperatie af, de boycott van alle regeeringsdiensten en instellingen. Dit leidde tot een grootsche beweging, waarbij tot 's leiders ontstemming echter de geweldloosheid wel eens in het ge- drang kwam. In 1922 werd hg gearresteerd en veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf, doch in 1924, nadat hij in de gevangenis een operatie wegens appendicitis had ondergaan, werd hij onvoorwaardelijk in vrijheid gesteld. Intusschen was de beweging verloopen en in andere banen geleid en had het er den schijn van alsof Gandhi als leider had afgedaan. Dat dit maar schijn was, bleek drie en een half jaar geleden, toen hij zijn tweeden veldtocht van burgerlijke ongehoorzaamheid aanving met zijn marsch naar Dandi, waar hg met zijn volgelingen de zoutwetten overtrad door zeif zout te maken. In Mei 1930 werd hij ge- vangen genomen, doch in Januari 1931 op vrije voeten gesteld. Er volgde toen een periode van wapenstilstand met de regeering, waarin Gandhi deelnam aan de tweede ronde-tafel- conference. Biji zijn terugkeer in September 1932 werd hij weer in de gevangenis gewor- pen en pas in Mei van dit jaar, toen hij zijn drieweeksche vasten begon, in vrjjheid gesteld. Tijdens zijn gevangenschap was de beweging van burgerlijke ongehoorzaamheid, die aan vankelijk bij een groot deel der Hindoebevol king weerklank gevonden had, voor een groot deel verloopen. Men rekende erop, dat het congres haar dit jaar zou intrekken, vooral daar zij reeds voor eenigen tijd was opge- schort. Gandhi .verzette zich echter tegen deze onderwerping. Opheffing van de burger lijke ongehoorzaamheid, goed, mits de regee ring haar ordonnanties zou intrekken. De regeering weigerde zulks en eischte, d'at eerst de ongehoorzaamheid werd opgezegd. Gandhi kwam toen tot het besluit de algemeene actie door een individueele te vervangen. Het con gres zeif nam geen besluit, maar Aney, de „Dat is 'm niet kwalijk te nemen," ver- dedigde ze den man, „u bent niet bepaaid een veertje en als u dan met uw voile gewicht op iemands teenen gaat staan Onmogelijk haar uit te leggen, hoe ik zoo omhandig geweest was. En dus zocht ik mijn heil in een leugenachtige uitvlucht. „Ik had geweldige haast," vertelde ik haar. „Ik heb den heelen middag in de Engelsche Club zitten praten, met vrienden...... en op- eens kwam ik tot de ontdekking, dat ik net op 't nippertje aan boord terug kon zijn. Van- daar mijn onhandigheid." Ze keek op haar horloge. „Ja 't is nogaJ laat", gaf ze toe. ,,Ik moest boodschappen voor mijn oom doen en ik ben langer opge- houden, dan ik gedacht had." Ze keek me met een tikje ongerustheid in haar oogen aan. „We hebben toch geen kans om werkelijk te laat te komendat de boot al wdg is?" vroeg ze. Ik schudde mijn hoofd. „Nu, zoo erg is 't niet. In dat geval had ik dadelijk een taxi ge nomen. We zijn om half zes in Leixoes en van de kade af is 't maar een minuut of tien roeien „AJs we tenminste dadelijk een boot kunnen krijgen", opperde ze weifelend. ,,Ja maar dat zal wel gaan," stelde ik haar gerust. „Ze liggen altijd bij hoopjes langs de kade op 'n vrachtje te wachtenen als dat misliep, zouden we altijd nog de ,,Nep- tunus" te hulp kunnen roepen." Mijn venzekeringen hadden de gewenschte uitwerking. Mijn metgezellin ging in haar hoekje zitten op een manier, of dit onderwerp afgedaan was en ze nu weer haar voile aan dacht aan haar omgeving6n mij kon geven. Het is niet bepaaid gemakkelijk, om in een Portugeesche tram de conversatie aan den gang te houden. In de eerste plaats heb je je aan te pass en aan de vaart, waarmee het vehikel rijdt, en in de tweede plaats moet je het ting-ting-ting zien te overstemmen, waar aan de wagenbestuurders zich aan edn stuk door te buiten gaan. Maar gezien die rem- mende omstandigheden vlotte de kennis- voorzitter, gelastte met ingang van 1 Augus tus de verandering. Gandhi zou de nieuwe campagne inleiden door met 32 volgelingen van dorp tot dorp te trekken en de bewoners op te wekken al leen thee te drinken (daar dat de regeering zou berooven van den alcoholaccijns) en alleen Indische weefsels te dragen. Vanwege de groote offers, die hg van zgn volgelingen moest eischen, van wie velen reeds door de burgerigke ongehoorzaamheid hun landerijen kwijt moesten raken, wilde hg zeif - zich van zijn laatste bezit ontdoen. Zijn ashram, een soort klooster, verliet hg en stelde hij ter be- schikking van de regeering om zeif als dak- looze onder de dakloozen te gaan om zijn ver- zet te prediken. De regeering heeft aan deze actie prompt een einde gemaakt en Gandhi en zijn volge lingen dadelijk toen zij op weg wilden gaan opgepakt. Het aacibod van de ashram sloeg zg af. De verschuldigde rechten over dit jaar zijn betaald; wat er met de ashram gebeurt gaat de regeering niet aan. Merkwaardig is de tegenstelling tusschen Gandhi's arrest van nu en van drie jaar ge leden. Toen had de regeering het hoofd te bieden aan een algemeene volksbeweging, die de schatkist en de oeconomische positie des lands groot nadeel berokkende, thans arres- teert zij een leider, wiens beleid door velen zijner volgelingen wordt afgekeurd. Toen waren er hartals,: rouwdagen op de beurzen, die het heele goederenverkeer voor dagen ver- lamden, nu nemen slechts enkele Hindoes aan de hartals deel. Er bestaat in conservatieve Engelsche krin gen een neiging om dit merkbaar verzwakken van Gandhi's invloed toe te schrijven aan het krachtige handhaven van het geizag door de Britsch-Indische regeering. Men mag echter niet uit het oog verliezen, dat Gandhi's eigen houding hem veel aan populariteit heeft doen verliezen. Zijn strijd voor de verheffing van de paria's heeft in eigen kringen veel kwaad bloed gezet. Steun van moslemschen kant, zooals vroeger, wordt hem niet meer geboden, en ten slotte doet het vooruitzicht op een nieuwe constitutie, die, hoe bedeesd ook, het land een grootere mate van wijsheid zal be- zorgen, velen terugschrikken van een nieuwe actie, die op de liiberaliteit van deze consti tutie niets dan een ongunstigen invloed kan hebben en die bovendien het land en daarmee ten slotte toch juist de bewoners om wier be- langen men stnijdt, op oeconomisch gebied steeds verder achteruibzet. Den conservatieven in Engeland juichen nu, dat het „krachtige" bewind van thans, toch maar veel meer succes heeft, dan het toegefe- lgke van eenige jaren geleden. Zij weigeren in te zien, dat een straffer optreden toen waarschijnlijk tot een emstigen opstand zou hebben geleid en dat het verloopen van het verzet veel meer een gevolg is van de gema- tigde politiek uit Louden, dan van het machts- vertoon in Indie zeif. Dat dit succes heeft nu, valt juist te verklaren uit het feit, dat de omstandigheden dusdanig gewijzigd zijn, dat de groote meerderheid der bevolking de nood- zaak van een hemieuwde actie als die van Gandhi niet iniziet, terwijl de meest vooruit- zienden zelfs begrijpen, dat het optreden van de mahatma het verzet in Engelschen conser vatieven kring tegen de huidige voorstellen der regeering, die toch waarlijk in elk opzicht zeer gematigd zijn, slechts kan aanwakke ren. Ongetwijfeld kan men het deswege een wigs beleid achten van het huidige Britsch- Indische bestuur, dat het ingrijpt, voordat Gandhi de beweging nieuw leven zou hebben kunnen inblazen, een motief om voor alle tijden op dergelijk forsch optreden aan te dringen is daarin zoomin gelegen als een mo- making buitengewoon goed. Lang v66r we Leixoes bereikt hadden, onderschreef ik enthousiast de opinie van Ross, dat Miss de Roda even lief en charmant als mooi was en in mijn hart zegende ik het toeval, die dit samentreffen met zoovetel succes gdensce- neerd had. Geen vijf minuten na den vastgestelden tijd reden we luid ting-tingend Leixoes binnen en even later, na een heroisch gevecht met een groep dringende passagiers, stonden we aan de kade. In de verte lag de „Neptunus", klaar voor het vertrek, met een escorte van vaar- tuigjes met koopwaar, die nog een laatste kans waagden om de zakken van de nu op hun hoede zijnde passagiers wat lichter te maken. Op hetzelfde oogenblik, dat wij de kade op- kwamen, stapte een rooverhoofdman-type van een kerel, met een nootbruine huid, brutale, d-onkere oogen en groote zilveren ringen in z'n ooren, op ons af. ,,U moet naar schip?" informeerde hij, met een viezig-zwarten, krommen duim over z'n schouder in de richting van de ,,Neptunus". Ik bekeek hem niet bepaaid met welgeval- len. Maar, behalve de zijne, was er op dat oogenblik geen enkele andere boot in zicht en dus was het zaak om niet hi te critisch te zijn. „Sleep 'm maar tot het eind van den stei- ger", beval ik, „dan stappen we daar in." Door een ergerlijk schel gefluit op zijn vin- gers riep hij zijn kameraad, een tweede exem- Plaar van de vrijbuiters-soort, en samen be- gonnen ze hun boot, door het water, naar de aangewezen plaats te trekken. Met Miss de Rosa naast me ging ik den houten steiger op. ,,'t S-pijit me, dat ik bij wijze van beman- ning niets beter kan produceeren," begon ik schertsend. „Maar we hebben geen keuize zooals u ziet." „0, zoo erg is 't niet," was het antwoord. ,Wie weet, wat een door en door fatsoenlijke lui ze in hun hart zijn. 't Is verkeerd, om naar het uiterlgk te oordeelen," ging ze, met even een venbitterden klank in haar stem door. „Je vergist je zoo dikwijls 0 Ingez. Med. tief om nu meteen maar eenige van de voor- naamste bepalingen van de regeeringsontwer- pen voor de nieuwe constitutie overfooord te werpen. De toestand in Britsch-Indie is aanzienlijk beter dan drie jaar geleden, zij is echter nog te labiel, dat niet van alle kanten behoed- zaamheid zou zrjn geboden. Ulvenhout, 1 Augustus 1933. Mender, Lijk ik oew ver- lejen week schreef zouw 'k oew nog n vertesseltje doen van onz' bloeiende hei, waar 'k mee Dre III in gewiest ben! Neee, 't was gin nuuwke veur 'm. De hei, de peersbloeiende hei, of ie ze al kent, da kleine boske! Hij hee-t-er ge- zwommen in de vennekes, water zoow helder, zoow malsch, zoow deugdzaam as vruchtensap! Te filteren sta-g-et, 't heele jaar deur, in d'n bojem van zulverzaand! Te slurpen sta-g-et de werme zon, die er d'r eigen op z'n schonst ziet spiegelen in dec gouwen rimpels van 't rauschend riet. En maalsch is 't van de muljoeneii' rengel- phhrls, die er geregeld inkledderen van d'n hoogen hemel af, tot schuimens toe! Drijven op zo'n venneke, zo'n heiplaske, £n oew nakende vel, ollee, da's asem hafem mee heel oew lijf-en-ziel. Zoow liggen te leven in 't stille poersc pa.ru- dijs, in 't zonnewater, da's champagne drin ken mee heel oew vel! Zoow drrjven, stildekes drijven, onder die groote hemelkoepeling en in die stille onen- digheid aan alle kaanten, da's gedragen wor- ren in de blaanke handen van den Schepper zelvers...! Zo'n bad, da's 'nen teug uit de wijnkel-- ders van den Hemel, 'nen slok veur oew ziel, da-d-altij te snakken staat naar 'n guts ge- luk! Neee, 't was gin wonder da m'n boske de hei koos veur onzen fietstocht toen 'k 'm Zaterdags terveuren, aan d'n groentwagel, ge- vraagd had: „en waar gaan me mergen naar toe, Drd III?" Hij kent ze al! Ik keek haar oplettend aan. „Ja, misschien is 't verkeerd," gaf ik toe, „maar toch geloof ik erinEen eerste mdruk en dan oor- deel je naar het ui ter lijk, niet? is gewoon- lijk goed." Op deze bewering gaf ze geen antwoord en geen halve minuut later legde de boot, nu met, haar beide vagebond-eigenaars erin, bij de trap van den vrij hoogen steiger aan. We gin gen op het achterstevenbankje zitten, recht tegenover den meneer met de zilveren oorbel- len. Van dichtbij gezien was hij het ongun- stigste, boefachtigste type, dat ik ooit van mijn leven meegemaakt had en die indruk werd nog versterkt door het lange, zakelijik- uibziende dolkmes, dat hij in een leeren schee aan zijn gordel droeg. Met een opvallend kalm gangetje verwij- derden we ons van den steiger, en zetten naar de „Neptunus". Geen van beide kerels voelden er blijkibaar iets voor, om zich te veel in te spannen en dus roeiden ze of ze den tijd hadden tot den volgenden dag. Onder andere omstandigheden zou ik hen scherp tot de orde geroepen hebben, maar elke minuut langer in het gezelschap van Miss de Roda was me wel- kom en dus liet ik hen maar begaan. Maar lit moet zeggen, dat hun heele manier van doen en de loerende, veelbeteekenende blikken, die ze onophoudelijk wisselden, me bovenmate ergerden. We hadden cngeveer de helft van den af- stand afgelegd en waren nog een tweehon- derd meter van de „Neptunus" verwijderd, toen onze twee vrienden met de oorbellen als bij onderlinge afspraak ophielden met roeien. en hun riemen cp het water lieten rusten. Ik keek ze met gefronste wenkbrauwen aan ,,Wat heeft dat te beteekenen?" vroeg ik scherp. „Roei door, onmiddellijk! en een beetje vlugger alsjeblieft." De man vlak voor me keek me met zijn bolle. donkere osseoogen onbeschaamd aan. ..Nee," zei hi'j. „Eerst moet u ons betalen. U betaalt ons twee pond en dan roeien we u naar het schip." (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 1