S P 0 B T. QBMBNGDE BEKICHTBN BURGEBLIJKEN STAND, LANDBOUWBEBICHTEN ST. JANSTEEN. VOETBAL. EEN GEHEEL GEZIN DOOR GAS VERSTHtT. INGEZONDEN STUKKEN. Herinneringen van een Zeeuwschen boer door voomoemde Kamers benoemd tot leden de heerenP. A. Neeteson te Sas van Gent, G. F. P. van der Peijl en A. C. L. Weijnen te Ter Neuzen, L. A. Stofkoper te Middelburg, F. V. de Groof te Haesweert, P. A. van Bou- chaute en A. de Bruijn beiden te Ter Neuzen. In dezelfde volgorde werden tot plaatsver- vanger der benoemde leden benoemd de heeren F. J. van der Heijden te Sas van Gent, D. de Jong en C. L. de Smidt, beiden te Ter Neuzen, J. Vermeulen (P 117) te Middelburg, T. van Heel te Goes, C. L. Hamelink Lz. te Ter Neu zen en F. Klaaijsen te Breskens. Door de Kamers is tot voorzitter der com- missie benoemd de heer G. F. P. van der Peajd. In eene j.l. Miaandag gehouden bijeenkomst zijn de leden en plaatsrvervangende leden der Bevrachtingscommissie door den voorzitter der Kamer te Ter Neuzen, den heer J. A. van Rompu, geinstalleerd met de volgende toe- apraak Mijne Heeren, Zooalls u uit de u geworden voorloopige be- noemingsbesluiten zal gebleken zijn, hebben de betrokken Kamers, op uitnoodiging van hooger hand, zich reeds vooraf van de taak gekweten, die hen thans officieel bij Konink- lijk besluit is opgelegd. Het is met de invoering dezer wet wel vreemd gegaan. Wij alien zijn overtuigd, dat de scheepvaart, evenals vele andere bedrijven, zeer noodlijdend is, en dat er zeker alle aan- leiding is om aan. dat bedrijf en degenen die het beoefenen ondersteuning te verleenen. Nu zijn in hun groote meerderheid de Kamers van Koophandel en Fabrieken het niet eens met de Regeering in de manier waarop die steun behoort te worden verleend. Onze Kamer had daarvoor gaarne andere, meer doeiltreffende, maatregelen zien ge- nomen. De Regeering weaschte op die wenken niet in te gaan; zij had voor dit bedrijf niet enkele millioenen voor rechtstreekschen steun be- schikbaar en hield aan haar voomemen vast. En ofschoon wij van oordeel zijn dat dit mid- del niet de redding zal brengen die de scheep vaart noodig heeft, de wet is er thans en be hoort te worden uitgevoerd. Nu we er voor staan, hopen wij er het beste van. Niettemin zal de uitvoering voor hen, die daartoe geroepen zijn een zware taak betee- kenen. De bevrachtingscommissies toch zullen rekening hehben te houden met verschillende dikwijls geheel tegenover elkaar staande be- langen, om die ten slotte op te lossen in het algemeen belang. Ik voorzie niet, dat voor de leden der commissies in deze een dankbare taak is weggelegd, daar het hen wel niet zal kunnen gelukken alle partijen te bevre- digen. Aan de Kamers van Koophandel en Fabrie ken was de taak opgelegd Bevrachtingscom missies te vormen. Met de Kamer te Middel burg waren wij van meening, dat het in het belang van handel en scheepvaart zou zijn, indien het gebied der Bevrachtingscommissie werd uitgebreid tot Z.-Vlaanderen en de Zeeuwsche Eilanden, omdat de schippers bin- nen het gebied der commissie laadklaar moe- ten liggen. Ads zetel der commissie werd Ter Neuzen aangewezen, als drukste centrum van be- vrachtingen, en tevens omdat men hier op de hoogte is met de toestanden aan de grens en over de grens, en deze voor de commissie in vele gevallen gewicht in de schaal zullen leggen, daar niet alleen rekening is te houden met een loonend,e scheepvaart, doch ook met de concurrentiemogelijkheid, niet alleen tegen over de vervoermiddelen te land, maar ook met de concurrentiemogelijkheid der haven, der industrie en dje van den handel, tegenover toestanden ten overzijde der grens. Veel zal van uw beleid en doorzicht worden gevorderd, doch de Kamers vertrouwen, dat zij door u in deze commissie te benoemen een goede keuze he/bben gedaan, en dat u, met inaehtneming van de wetten en reglementen op deze zooveel mogelijk eivenredige vrachtver- deeling in de Binnenvaart, naar recht en bil- lijkheid, met inaehtneming van de algemeene belangen van onze gewesten zult weten te handelen. Moge het dan ook al zijn dat u daarvoor in het algemeen geen dank der groote massa zal kunnen ten deel vallen, zoo moge dan het bewustzijn uw plicht te hebben vervuld u ten deze voldoening schenken. Ik eindig met den wensch dat, hoewel wij thans donkere wolken zien, uw arbeid moge strekken zoowel tot heil der scheepvaart als die van handel en industrie en verklaar uwe commissie hiermede geinstalleerd. Ik geef thans de leiding der bijeenkomst over aan uwen voorzitter den heer Van der Peijl, die thans nog een en ander met u zal hehben te bespreken, en daarmede zijn niet lichte taak kan aanvangem. De voorzitter der commissie, de heer Van der Peijl, antwoordde hierop als volgt: Geachte heer Voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Z.- Vlaanderen, der commissie is tot secretaris benoemd de heer A. C. L. Weijnen. Hieraan kan worden toegevoegd, dat het in de bedoeling ligt in enkele plaatsen van Zee- land een agentschap der Bevrachtingscom missie te vestigen. Het tijdstip van inwerkingtreden der wet is nog niet vastgesteld. GEVONDEN VOORWERPEN. De inspecteur van politie alhier maakt be- kend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn bjj de daarachter vermelde adressen. Kinderportemonnaie met inhoud, H. Rib- bens, Westkolkstraat 38. Idem, M. Hamelink, Dijkstraat 22. Belastingmerk (oud), P. de Mul, le Ver- binddngstraat 2. Idem, R. Dees, Baandijk 9. Idem, bureau van politie. Zonnebril, L. Meinema, Dijkstraat 82. Stalen diuimstok, bureau van politie. Kinderhandtasch, A. Harpe-Pieters, Noord- straat 28. Sleutel, W. Verlinde, Nieuwstraat 40. Gummischoen, F. de Bakker, Nieuwediep- straat 106. Polshorloge, P. Jansen, Tholensstraat. Jomgensoverjas, J. C. Dooms, Tuinpad 22. Alpinomuts, J. de Doelder, le Verbinding- straat 16. Autostep, P. Loof, Nieuwediepstraat 5. EXAMEN VOOR COSTUMIeRE. Bij de gehouden examens voor costumi^re te 's Hertogenbosch slaagden o.a. de dames B. de Grave te Sluis en Al. Buijsse te Aarden- burg. HANDENARBEID L. O. Voor het examen Handenarbeid L. O. slaag- de de heer J. C. de Ridder te Axel. In den nacht op Zondag is wederom brand uitgabroken te Heikant, doordat de bliksem insloeg. In de Magdalenastraat brandden de zwingelschuren af van A. Zaman, A. van Remortel en J. de Bruijn. Daar geen vol- doende water aanwezig was, heeft men nog getracht het vuur met zand te blusschen. Alleen de schuur van A. van Remortel was voor de halve waarde verzekerd. Ook is de bliksem ingesdagen in de woning van Oh. de Kind, A. Beekman en A. Vonck. Bij laatstge nioemde werden gaten in de muren geslagen, bij de slaapplaatsen, terwijl bij de anderen houtwerk aan deuren en ramen vemield werd In verschillende huizen sprongen de stopper der electrische leiding. Op enkele plaatsen is voor donderden guldens schade aangericht. BONDSWEDSTRIJD Z. V. B. De wedstrijd tusschen het Z.-Vlaamsch Z.V.B.-elftal en Terneuzen I, zal gehouden worden op Zondag 13 Augustus a.s., op het terrein van Terneuzen. GERED. Evenals het vorige jaar wordt ook nu veel gebaad in de Schelde bij het kustlicht te Baar- land. Dat bij opkomend getij groote voorzichtig- hgid geboden is, bleek toen een ongeveer 30 jarige ongehuwde jonge man, zekere M. T., onverwachts in een kuil stapte, en onder water verdween. Daar het water reeds tamelijk hoog was, h add en de meeste zwemmers hun kleeren reeds aan. Gelukkig bevond zich een der beste zwem mers, de 17jarige Anton Hoogvliet, nog in badcostuum aan den dijk. Deze snelde direct te hulp en mochit het genoegen smaken, den drenkeling van een wissen dood te redden. Daar deze reeds geheel machteloos was, be- gaf Jobs. Dronkers zich gekleed te water om te helpen den drenkeling aan land te brengen. Tengevolge van gasverstikking zijn 4 leden van het gezin G. H. D., wonende aan de Wil- lem de Zwijgerlaan te Schiedam, en bestaan- de uit man, vrouw en 2 kinderen, door de po litie dood op hun bed gevonden. De politie waarschuwde onmiddellijk een geneesheer, die slechts den dood constateerde. Omtrent de toe- dracht der zaak stelt de politie een onder- zoek in. VERDRONKEN. gevallen. Hij was onmiddellijk dood. De duo- rijder werd licht gewond. MUIZENPLAAG TE STAPHORST. De bovenstreken in de gemeente Staphorst, de bouwlanden en wel voomamelijk de rogge- akkers, worden geteisterd door een ware mui- zenplaag. Sommige velden zijn geheel wegge- vreten. Getracht zal worden met een serum een ziekte onder deze knaagdieren te veroorzaken. Voor de landbouwers die het toch al niet te breed hebben, beteekent deze plaag een groote schade. NEDERLANDER RIJDT TE GENT EEN TROTTOIR OP. Zondagmiddag had een 37jarig automobilist uit Amsterdam, de heer H. G., het ongeluk, in de Brusselsche straat te Gent het trottoir op te rrjden. Een 47jarige voorbijgangster, Jo sephine Focroul uit Gentbrugge, liep een sche- delbreuk op en overleed korten tijd later. Een andere voorbijganger werd licht gewond. De politie stelt een onderzoek in naar de schuld- vraag. BLINDE PASSAGIER ONDER DEN TREIN. Treinpersoneel te Amsterdam, vond Zondag middag onder een wagen van den trein, welke uit Duitschland aan het Centraal Station was aangekomen, een 25jarigen man. Hij was be- wusteloos. Het bleek later, dat hij oorspron- kelijk uit Moskou kwam en eerst naar Berlijn was gereisd. Vrijdag is hij daar onder een wagen gekropen en heeft op die manier de reis naar Amsterdam gemaakt. Hij was ge heel uitgeput en is ter verpleging opgenomen in het Binnengasthuis. MASSA-VERGIFTIGING TE WINSUM. In de gemeente Winsum (Groningen) zijn vermoedelijk door het eten van bedorven ijs, Zaterdag 150 personen ziek geworden. Dit aantal is Zondag tot over de 200 gestegen. Het ijs moet afkomstig zijn van de ijsfabriek Hunsigno aldaar. De doktoren hebben handen vol werk. De resten van het ijs zijn opgestuurd naar het laboratordum te Utrecht. Geen der patienten verkeert in levensgevaar. Van andere zijde meldt men aan de N. R. Crt. De laatste dagen deden zich in de gemeente Winsum (Gr.) in verscheidene gezinnen ziekte- verschijnselen voor. Daar het aantal patienten steeds stijgende was, heerschte in het dorp groote ongerustheid. Vooral personen, die ijsco's hadden gebruikt, behoorden tot de patienten. In verband niet het vele gebru-ik van ijs in den laatsten tijd is door den burgemeester een onderzoek inge- steld. Zaterdagmiddag waren dr. Tuntler uit Groningen en dr. de Waal uit Leeuwarden, in- specteurs van de volksgezondheid, met dr. de Boer, direoteur van den provincialen keurings- dienst te Groningen, aanwezig, teneinde een onderzoek in te stellen. Hierbij is niet gebleken, dat het ijs de oor- zaak van de ziektegevallen is. Voor nader onderzoek is een nog aanwezig restant mee- genomen. Het werd evenwel niet noodig ge- acht de ijs-bereidplaatsen te slui-ten. De rust in Winsum is -althans voorloopig her- steld. In verband met de vergiftiging kan nader worden gemeld, dat thans is geconstateerd, dat in het onderzochte ijs paratyphus-bacillen voorkwamen. De eerste verschijnselen van de ziekte heb ben zich voorgedaau op Vrijdag j.l., waama het aantal patienten zich tot heden heeft uit gebreid tot ongeveer 250. Behoudens enkele zeer emstige gevallen bepaalt de ziekte zich hoofdzakelijk tot braken en diarrhee. Ter voorkoming van verdere besmetting is de fabricage en de aflevering van ijs sedert Vrrjdagavond stop gezet. Van den kant van de zuivelfabriek wordt alle mogelijke medewer- king verleend. Er worden geen arbeiders toe- gelaten uit gezinnen waarin de ziekte voor- komt. Voorts heeft de burgemeester bekend ge maakt, dat alle lijfgoederen van de patienten moeten -worden uitgekookt. Water, melk, groenten en vleesch moeten worden gekookt. Veelvuldig handenwasschen is noodzakelijk. Den slagers is verboden worst of gehakt te maken of af te leveren. Teneinde te voorkomen dat ook de bad- en zweminrichting wordt besmet, is deze inrich- ting voorloopig door het bestuur gesloten. Het bestuur van de vereeniging voor volks- vermaak heeft besloten de aan het einde der week te houden kermis niet te laten doorgaan. De bijzondere lagere school is eveneens deze week gesloten. Ik ben overtuigd de tolk te zijn van alle aanwezigen, wanneer ik u dank zeg voor de harteljjke woor den, waarmede u ons hier hebt verwelkomd. U hebt ons gewezen op de zware taak die ons wacht. Inderdaad, die taak is oiet gemakkelijk, en zij rust te zwaarder, als men ook van meening is, dat voor het be- oogde doel andere, betere wegen waren te be- wandelen geweest. Het was mij ook als lid der Kamer gegeven, van af den beginne, in eake deze wet te adviseeren, waarom ik er mij ook reeds mee vertrouwd kon maken. En het is juist, we staan thans voor de uitvoering. AJ voorzie ik een moeilijke taak, zoo heeft mij dat niet doen terugschrikken en heb ik gemeend in het algemeen belang van de scheepvaart en van ons gewest zoowel de benoeming tot lid als de belangrijker be- no-eming tot voorzitter te moeten aannemen, ender dank voor het vertrouwen dat de Kamer daardoor in mrj bleek te stellen, en dat ik ook niet hoop te beschamen. Ik vertrouw daarbij op de medewerking der benoemde leden, van wie ik de meesten ken als menschen met door zicht en geizomd oordeel. Ik hoop dat wij, al zal ook wel eens verschil van inzicht bl-'j- ken, onze besprekingen in aangenamen tocn zullen kunnen houden, en de beslissingen zul len mogen strekken tot bevordering van de ons toevertrouwde belangen. Ik ben te voren overtuigd, dat het ons daarbij niet zal gelukken alien te bevredigen, ons werk wordt, in de benoemde personen reeds aangevochten voor we aan het werk zijn geweest. Dat stemt niet hoopvol, of het zou moeten zijn dat we in dat opzicht de ver- wachtingen van onze opposanten beschamen. Laat ens dat echter niet doen terugschrikken van ens voomemen om met inaehtneming der wet en van onze reglementen naar recht en billijkheid te handelen. Met een beroep op uw aller medewerking verklaar ik hiermede het voorzitterschap uwer commissie te aarvaarden. In een daarop gevolgde eerste vergadering Zondagmiddag vond de landbouwer Horston te Oosteinde, gemeente Oosterhout, thuis- komende van het land, zijn zeven nog jeugdige kinderen zonder toezicht thuis. Toen hij daar- na in de buurt ging zoeken, vond hij zijn vrouw verdronken in de waterput. Zondagmiddag ging een zevenjarig knaapje, dat in de Koornbloemstraat te Amsterdam woonde, met zijn ouders op bezoek bij een sohipper, die met zijn schip aan de Oosterkade in de Vaartschen Rijn ligt. Nog voor de ouders op de -loopplank waren, was het ventje al spelenderwijze naar het achterschip gehold. Hiei*stnudkelde het en sloeg overboord, waar het tusschen twee schepen onmiddellijk ver dween. Eenige agenten en omstanders doken, doch slaagden er niet in het kind te vinden. Na iy2 uur dreggen einde-lijk slaagde men er in het lrjkje op te halen. De 17jarige meubelmaker S. L., wonende in de Voshoek te Steenwijkerwold, is bij het baden in het kanaal Steenwijk-Ossenzijl ver dronken. AUTO TE VENLO GESLIPT. Nabij het klooster „Albertushof" te Venlo is Zondagmiddag een auto bij het uitwijken in de tramrails geraakt, dientegevolge ge- slipt en vervolgens tegen een boom gereden. De vier inzittenden, twee paters en twee fra- ters van het Jezuietenklooster te Valkenburg, moesten naar het ziekenhuis te Venlo worden overgebracht. Pater Rembold heeft een bek- kenfractuur, een sch-edelbreuk en enkele ge- vaarlijike hoofdwonden opgeloopen en was er zeer emstig aan toe; frater Lessel bekwam een borstfractuur en liep bovendien enkele hoofdwonden op. Zijn toestand was zorgwek- kend. De andere inzittenden bekwamen slechts lichte verwondingen. Pater Rembold is later aan zijn verwondin gen overleden. ONTPLOFFING OP EEN MOTORSOHIP. Zaterdagavond te ongeveer half zeven is een emstig ongeluk gebeurd aan boord van het Nederlandsche motorschip ,,De Hoop", dat op de Maas in Belgie voer ter hoogte van Hermalle sous Argentaux. Aan boord bevon- den zich de 50jarige W. Looy, afkomstig uit Maastricht, zijn 16-jarige zoon en zijn drie dochters. De oudste dochter Alida stond aan het roer en de twee anderen waren het eten aan het klaar maken, toen ze in de machine- 1 kamer een ontploffing hoorden, meldt het ,,Dgbl. v. R'dam". Ze snelden er heen en j vonden hun broer met verbrijzelden schedel j dood liggen. De vader was tegen den wand Het 2y2-jarig dochtertje van den' wegwerker j van het schip geslagen. De meisjes riepen Tijdens de opgraving van de stad Mohenjo Daro, welke dateert uit 3000 voor Christus, vonden eenige studenten van een seminari, die de ruines onderzochten, in het stof een ver- droogde tarwe-aar, welke naar schatting meer dan 5000 jaar oud moest zijn. Zij namen hun vondst mee en zaaiden haar uit in den tuin van het seminarie. Op zekeren dag begon het zaad op te komen. Het gewas groede zeer snel en gaf buitenge- woon talrijke en sterke vruchten, zwaardfer en grooter dan van de bekende tarwesoortSh. Ook de voortplanting ging in een ongekend snel tempo. Het geheel was zoo merkwaardig, dat men de Engelsche autoriteiten ervan in kennis stelde en zooals wij reeds zeiden, heeft men thans het plan opgevat de merkwaardige ont- dekking productief te maken door het zaad aan de boeren te gaan verkoopen. EENOOGIGE VLIEGERS. Wij lezen in een Engelsch blad: Er zijn niet veel vliegers, zooals Wiley Post, die maar een oog ter beschikking hebben. Volgens de internationale conventie voor de luchtvaart mogen lieden met een oog niet als vlieger toegelaten worden en uitzonderingen worden slechts veroorloofd in speciale geval len van zeer ervaren vliegers, die het zicht van een hunner oogen kwijt raken. Zoo'n uit- zondering was kapitein Hinchliffe, die in 1928 bjj een poging om den Atlantischen Oceaan van Oost naar West over te steken met Elsie Mackay om het leven is gekomen. Hinchliffe was een vermaard oorlogsvlieger en had een oog verloren toen. hij in 1917 met zijn toestel door den vijand in Franknijik werd neerge- schoten. Wiley Post behoort echter niet tot die uit zonderingen. Hij heeft zijn oog verloren bij een ongeluk op den vasten grond en heeft zijn eerste vliegtuig gekocht van het geld, dat hij kreeg ter vergoeding voor het verlies van zijn oog. Doordat de Ver. Staten de internationale conventie voor de luchtvaart niet geteekend hebben, kon hij toch zijn brevet als vlieger halen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur! Niet zonder eenige verbazing las ik j.l. Za terdag aan den kop van het Landbouwbl. voor Z. en N.-Br. de advertentie van den Voorzit ter en den Secretaris van onze Af dealing, dat zij, die hun tarwe, enz. Nu dacht ik, dat deze zaak op de laatstge- houden alg. verg. te Ter Neuzen was beslist. Ik weet wel, niet naar elks genoegen, maar dat valt, vooral tegenwoordig, meer voor. Moeten nu onze Voorzitter en Secretaris, ter wille van enkelen (er was er een, naar ik vernam, die de geldigheid der stemming be- twistte en een, die adviseerde het er niet bij te laten zitten) onze afdeeling weer als ge- vechtsterrein laten dienen voor geschillen, die vermoedelijk elders ontstonden De ervarin- gen, hiermede vroeger opgedaan, nopen tot voorzichtigheid; toch komt dit hierici niet uit. M. d. R., heel deze tarwebeweging betee kent zooveel, dat op eene lang te voren voor- bereidde vergadering een derde der aanwezi gen bianco stemde, terwijl van de rest de grootste helft er tegen was. Het zal mij dan ook verwonderen als Goes aan deze ,,afgedane" zaak nog aandacht of medewerking verleend. In het belang onzer afd. is het zeiker niet, ze heeft al genoeg „veeren moeten laten". U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de plaatsing, teekent, Hoogachtend, J. SCHEEUE Wz., Penn-ingm. Afd. Axel Z. L. M. HOEK. Huwelijks-voltrekkingen. 6 Juli. Douwe Hellinga (van Ermelo), oud 29 j., jm. en Tan- neke Scheele, oud 26 j., jd. Pieter Loof (van Ter Neuzen), oud 27 j., jm. en Margaretha de Blaeij, oud 22 j., jd. Geboortem. 3 Juli. Cornelia Cathalijntje, d. van Oomelis Jasper Hamelink en van Cor nelia Sara Meertens. 6 Juli. Helena Cor nelia, d. van Leendert Marinus Maas en van Suzanna Sara Kolijn. 21 Juli. Pietemella, d. van Gillis Pladdet en van Aaltje Pietemella Jansen. Overlijdem. 4 Juli. Pieter Verhedst, oud 81 j., echtg. van Jacoba Pietemella van de Velde. 9 Juli. Cornells de Bruijne, oud 4 j., z. van Egbert Reinier de Bruijne (overl.) en van Maria Hamelink. 29 Juli. Johannes de Feijter, oud 50 j., echtg. van Janna Pietemella van Es. H. Mond, wonende aan den Haagweg te Delft, is in een onbewaakt oogenblik in een sloot geraakt en verdronken. De 17jarige K. Hebben, die zich Zondag bij het zwemmen in de Maas te Kessel (L.) te ver in de rivier had begeven, moest dit met den verdrinkingsdood bekoopen. Te Utrecht is een 7jarige jongen, die met zijn ouders op bezoek was bij een schipper, overboord gevallen en verdronken. MOTORRIJDEK VERONGELCJKT. De ongehuwde heer H. Fellinger uit Hooge- zand is te Kielwindeweer met zijn motorfiets de hulp van andere schippers in; zoo werd de schipper uit de machinekamer gehaald en daarna door tusschenkom-st van de politie naar een ziekenhuis te Luik overgebracht. De man is aan het hoofd zwaar gewond. Als hij er bovenop komt, zal hij in ieder geval een oog moeten missen. EEN TARWE-AAR VAN 5000 JAAR. Een meer dan 5000 jaar oude tarwe-aar, welke men tijdens het opgraven van een oude stad in Voor-Indie had gevonden, heeft, nadat men Haar had uitgezaaid, zoo menigvuldige vrucht voortgebracht, dat men het plan heeft opgevat het zaad aan Engelsche boeren te verkoopen. PHILIPPINE. Huwelijks-aangiften. 26 Juli. Andr6 Klaas sen, oud 27 j., jm. en Paulina Rosalie Ramme- loo, oud 22 j., jd. Overlijden. 18 Juli. Rosalia Bogaert, oud 85 j., wed. van Petrus Fredericus Albicher. 26 Juli. Karel Frans Balliere (van Eeoloo, B.), oud 19-j., z. van Jules en van Emma de Krane. STOPPELDIJK. Huwelijks-voltrekkiingen. 1 Juli. Honors Karel Vioen (van Hontenisse), oud 22 j., jm. en Johanna Margaretha Verh-eijden, oud 24 j., jd. Geboorten. 21 Juli. Alfons Marie Petrus Louisa, z. van Petrus L. Mangnus-Swage- makers. 27 Juli. Camillas, z. van Petrus A. Mahu-Kindt. 31 JUli. Cesar Ferdinandus, z. van Ferdinandus Lambert-de Schepper. Overlijden. 22 Juli. Maria Louisa Mathilda Schelfhout, oud 19 j., (overl. te Hulst). ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 6 Juli. Jacobus Gerrit van Bendegem (van Axel), oud 26 j., jm. en Janna Klazina Kempe, oud 24 j., jd. 20 Juli. Levinus Mechielsen, oud 28 j., jm. en Sara Maria de Footer, oud 22 j., j-d. Huwelijks-voltrekkingen. 6 Juli. Comelis Du-erink (van Axel), oud 21 j., jm. en Catha- rina Stoffels, oud 18 j., jd. 20 Juli. Jacobus Gerrit van Bendegem (van Axel), oud 26 j., jm. en Janna Klazina Kempe, oud 27 j., jd. Geboorten. 3 Juli. Jacobus, z. van Jacobus de Putter en van Maria Dieleman. 15 Juli. Adriaan, z. van Louis de Koeijer en van Sara de Zeeuw. 24 Juli. Pieter, z. van Krijn Cor nells Pieter van Dixhoorn en van Cornelia Elisabeth d-s Blaeij. 29 Juli. Marinus Marius, z. van Marinus Elenbaas en van Sara Magda- lena Cornelia Schippers. Overlijden. 8 Juli. Marinus Goosen, oud 40 j., echtg. van Adriana Schuitvlot. (2. Vervolg.) Op deze wijze ging het met den verbouw en de veehouding, behoudens enkele loflijke uitzon deringen, die men vond bij jonge boeren. Van het rundvee moet ik nog vermelden dat een gezeten boer het beneden zijn waardigheid rekende een springstier te-houden. Dat was iets voor een arm boertje, de sitierboer, die een stier beschikbaar hield, naar dat het uitviel was de sitier meer of minder goed gebouwd en op afstamming werd niet gelet. Er was wel eenige samenwerking, maar zij bepaalde zich tot een meststof op cooperatieven grondslag, al werd dat niet zoo genoemd en het kiwam veel voor, dat boeren met een klein be- diryf met hun tweeen een zaaddorschzeil hadden en ook wed een molbord en een landrol. B(j de eenvoudige inrichtdng der bedrijven was er weinig behoefte aan samenwerking. Saamhoorigheid was er wel, ze was zelfs heel mooi. Iedere boer gevoelde heel vast de ver- plichting om een andere boer te helpen, ook al kende hij hem niet persoonlijk. Wanneer een boer onderiweg door een ongeval of om andere redenen hulp noodig had, b.v. stalling voor zijn paard, dan was hij zeker bij den naastbij wonen- den boer het noodige te krijgen. De hulp werd altijd gul en onbekrompen verleend. Buren waren op elkanders hulp aangewezen en het was buiten bedenking, dat de hulp royaal werd aangeboden. Het zou als een groote schan- de zijn aangemerkt als er vergoeding werd ge vorderd. Br is mij uit dien tijd bekend, dat een boer die geen familie in zijn buurt had, met bijna het ge- heele gezin ziek werd. Toen twee buren dat ver- namen, kiwamen zij zeggen, bekommer U niet om Uw bedrijf, daar zongen wij voor, zoo lang als 't noodig is. Zij hielden getrouw hun belofte en de boer verklaarde later: mijn bedrijf heeft niets door mijn ziekte geleden. De buren waren van een andere kerk als de boer. De boeren, ik bedoel daarmede hoofden van boerebedrijven, eigenaars of pachters, want daar- tusschen was weinig zichtbaar verschil, de boe ren waren stoere mannen, die een sterk ontwik- keld gevoel van eigenwaarde hadden, zij waren onbeperkt alleenheerschers als koningen op hun bedrijf. Zij waren, behoudens weinig uitzonde ringen, door en door betrouwbaar, op hun woord kon men rekenen. Daardoor werd hun zelfwaardeering wel eens tot hooghartigheid en zij zagen in den regel met eenige geringachting neer op jonge boeren, dat duurde echter niet lang wanneer deze nieuwelin- gen maar in hun, dat is in het spoor llepen, maar diepe minachting was him deel wanneer zij iets nieuws vertoonden en beproefden. Dan werden zij sarcastisch uitgelachen en het was voor de oude boeren een waar genot, wanneer zij zagen, dat de jongeren faalden, hun proeven mislukten. De boeren, ik bedoel de oude, waren dus erg conservatief en gekant tegen al wat nieuw was. Zij wisten het en daarmede uit. Het ligt voor de hand dat in zulk een houding voor hen weinig gelegenheid tot verstandsontwikke- ling bestond. Er waren uitzonderingen, maar als regel waren zij geen wakkere mannen, die bij onvoorziene omstandigheden zich er konden door- slaan. Ik herinner mij, dat ik als boerenknecht in het voorhuis kwam om een kop koffie te halen. De baas was aan het afrekenen met de Holland- sche vlasboer. Deze trachtte de baas te bedotten door de rekening zoo ingewikkeld te maken, dat de boer er geen begrip meer van had. Ik zag direct de toeleg en vroeg aan den baas of ik de rekening eens wat vereenvoudigen mocht. De baas stemde toe en het was direct in orde. De vlasboer voegde mij toe dat ik mij niet had mogen bemoeien met zaken die mij niet aangingen. Ik nam dat voor kennisgeving aan en de baas dacht er anders over. Ik rekende dezelfde boer voor, dat hij een be- langrijk voordeel zou doen door een tiendhoek af te koopen volgens de wet van 12 April 1872. Het voordeel zat daarin, dat hij in dien hoek heel wat weiland gescheurd had. Ik legde het hem zoo duidelijk uit, dat hij het voordeel zag, maar hij zou het toch niet doen, omdat hij hfet geld er niet voor had en hij kon het wel leenen, maar daartegen had hij bezwaar. Men leende toen niet zoo grif. Met hunne zonen sprongen zij eigenaardig om, deze zonen werden bijna in alles gelijkgesteld met de knechten. Zij kregen het onderwijs op de dorpsschool en zoodra het mogelijk was, soms nog heel jong, werden zij als werkkrachten in het bedrijf opgenomen. Een boer moet als koewach- ter begonnen zijn. Ik was dat niet en ik schrijf daaraan mijn tekortkoming toe. Het werken met de paarden leerden de boerenzonen in per- fectie, maar van bedrjjfsleiding en handel leerden zij niets, dan hetgeen zij steelsgewijze opvingen. Er is mij een geval bekend, dat een oude boer, die drie zonen boven de dertig jaar oud in zijn bedrijf werkende had, zoo weinig vertrouwen in die jongens had, dat hij, toen hij ziek was, een buurman aan zijn bed liet komen om te infor- meeren of zijn bouwland geschikt lag om te be- zaaien. Wanneer de boerenzonen trouwden werd er voor hen naar een bedrijf uitgezien. Alleen door het trouwen waren zij daarvoor plotseling be- kwaam. Slaagde men er in een boerderij te pachten, dan werden zij boer en zij moesten maar zien zich te redden. Gewoonlijk lukte dit ook wel, het was niet zoo erg ingewikkeld, maar er zijn toch voorbeelden van mislukkig door gemis aan de noodige bedrijfskennis. De verhouding der boeren tot hunne vrouwen was treurig en ik, die min of meer hoflrjk ben aangelegd, heb mij daaraan dikwijls geergerd. In hunne samensprekingen, waar de vrouwen bijzaten, ontzagen zij zich niet te betoogen, dat de vrouwen moeten kort gehouden worden. Zij waren wel onmisbaar, zoo iets als noodzakelijk kwaad, maar zij waren er steeds op uit het geld uit te geven, dat de boer zoo moeizaam verdien- de. Een geliefd spreekwoord was: de vrouw brengt uit met een lepel, wat de man inbrengt met een schepel en de spreekwijze: met de zilve- ren naald naaien, dat is naaiwerk tegen betaling door een naaister laten doen. Deze verhouding was ook de natuurlijke oor- zaak, dat de boerinnen zonder overleg met den baas hun eigen gang gingen en er heel wat ge- beurde, waar de baas niet van afwist. De oudere boeren namen er een gemakkelijk leven van, zij zaten gaarne in 't bestuur van waterschap en gemeente en zij dronken geregeld hun borrel, sommigen een stevige borrel. Iedere week reed men naar de marktdag in de stad en dan reed de boerin netjes aangekleed mede, met de boter om die op de markt te verkoopen of bij klanten thuis te bezorgen. De vrouwen deden heel veel werk en ik heb dikwijls bewonderd de trouw waarmede zij zorgden. Een boerin, die ik diende, ik zou evengoed kunnen zeggen, die mij diecide, zorgde uiterst nauwgezet, alles was op tijd klaar. Des miid'dags twee uur was het loopende werk gedaan en de lantaam, die wij des avonds acht ure noodig hadden, stond dan gereed. Des Zon- dags was de rijstenbrij, die 's middags gageten werd om acht uur's morgens gaar. Het is nooit voorgekomen dat wij moesten wachten, omdat de pot nog niet gaar was.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 6