Mijn Eiland Ter Neuzensche Courant Tweede Blad bihienland BTJITSNLAHS FEUILLETON Woensdag 2 Aug. 1933. Ho. 9023 VAN VALSCHE RENTEZEGELS. De vereeniging van Raden van Arbeid meldt: Uit berichten in de dagbladen is gebleken dat er valscbe rentezegels in omloop zijn. In venband hiermede komt het't bestuur der ver eeniging van Raden van Arbeid gewenscht voor het publiek te waarschuwen niet in te gaan op aanibiedingen van onbekende ver- koopers van rentezegels. Deze zegels zijn uitsluitend verknijigbaar bij de Raden van Arbeid, de postkantoren en bij de door de Raden aangestelde wederverkoopers. Aanbie- dingen, waarbij de rentezegels beneden de werkelijke op de zegels vermelde waarde wor- den aangeboden, verdienen als regel wanitrou- wen. Raden van Arbeid bij het constateeren van geplakte valsche zegels, zooals dit te Rotter dam is geconstateerd, moeten het bedrag ten voile bij den betrokken werkgever navorderen. V AC ANTIE-CURSUS OVER DE WATEREN. A/b Prinses Juliana, d.d. Dinsdag. Men schrijft aan de N .R. Crt.: Maandagmorgen is het instructie-vaartuig Prinses Juliana uit Amsterdam bij bui'ig weer uitgevaren naar de Noordzee om het slechte weer teruggekeerd en binnendoor naar Dordt gegaan. Daar lag het Dinsdagochtend aan de Handelskade gereed voor directeuren en leeraren van binnenvaartscholen, die aan board van dit mooie schip den jaarlijkschen vacantiecursus zullen volgen. Er is groote belangstelling voor. Het vaartuig is met een zeventig koppen bemand. Vandaag gaat de reis naar Ter Neuzen. De directeur van het Onderwijsfonds voor de scheepvaartde heer G. de Jong, heeft den drijvenden leergang geopenid met een opwek- kend, hartelijk woord. Vervolgens zouden de heeren F. J. H. Geraerts, referendaris van het bureau scheepvaart aan het departement van oeconomische zaken, en P. Kuyper, inspecteur van den Raad, lezingen houden over „de wet voor de evenredige vrachtverdeeling in de bin- nenvaart" en „de sociale verzekering voor den binnenschipper". s Avonds leidt de burge- meester, de heer Huizinga, in Ter Neuzen een vergadering, waar de propagandafilm „Na tien jaar" vertoonid wordt. Woensdag door het kanaal naar Gent. Qn- derweg spreekt M. Braamz uit Rotterdam over het onderwerp, dat hiij, reeds eerder in deize courant heeft behandeld: „uniformiteit in de reglementeni". In Gent worden de eursisten officieel ont- vangen. 's Middags wordt hun op het s.s. Artevelde een tocht door de haven aangebo den, onder leiding van de heeren L. van de Putte en Blonde, handelsbestuurder en haven- kapitein. 's Avonds opnieuw de film op het doek voor vele Belgische genoodigden. Donderdag van Gent naar Breskens. De heer J. P. Klokje vertelt dan over het ver- eenigirugsleven van de Nederlandsche schip- pers in de middeleeuwen. De heer J. L. Lentiz, inspecteur van de bevolkingsregisters, spreekt over de registratie van de binnenschippers. En na de plechtige on-tvangst te Breskens worden de leergangers 's avonds onthaald op muziek- en zanguitvoeringen. Vrijdag terug naar Gouda. Deze dag zal gewijd zijn aan de bespreking van het nieuwe leerplan voor de binnenvaartscholen, zooals de heeren A. de Vos en A. Banning, directeu ren te Rotterdam en Amsterdam, het ont- worpen hebben. De directeur van het onder wijsfonds, de heer De Jong, besluit dan den cursus met een verhandeling over de opleiding van de schippersjeugd. Wind en weer dienende een aardige tocht, waarop stellig voor het in ens waterland zoo belangrijke bedrijf van de binnenvaart zeer nuttige zaken besproken zullen worden door bij uitstek beivoegde mannen van het vak. ZAANDAM BUIGT HET HOOFD. De gemeenteraad van Zaandam heeft, na zijn uitdagenide motie van 27 Juni, het hoofd gebogen voor de regeering en met 15 tegen 8 stemmen de door Den Haag geeischte bezui- nigingen en wijzigingen op de begrooting 1933 overeenkomstig het voorstel van B. en W. aan- Vier soc.-dem. leden stemden v66r. genomen. WILLEM DE ZWIJGER TE ORANGE HERDAOHT. Zondag heeft de Fransche stad Orange in het departement Vaucluse de nagedachtenis van prins Willem van Oranje gehuldigd, naar aanleiding van het feit, dat het in dit jaar vierhonderd jaar is geleden, dat de prins het levenslicht aanschouwde. Om negen uur 's ochtends zijn de feestelijk- heden begonnen. Het was prachtig weer toen ridders in het costuum van den tijd aan een dichte menigte van inwoners en belangstellen- den van elders de aankomat van den prins binnen zijn stad aankondigden. Ten stadhuize van Orange ontvingen Monis, de prefekt van het departement en Gout, de burgemeester van Orange, de afgezanten van Koningin Wil- helmina, graaf Dumonceau en kapitein Sirte- ma van Grovestins, aan wde een jongmeisje kostelijke bloemen aanbood. Een muziekkorps bracht het Nederlandsche Volkslied en ver volgens de Marseillaise ten gehoore. Nadat er een gedenksteen was onthuld, uit welke blijkt dat de weg, leidende naar de bouwvallen van het kasteel van Orange voortaan zal heeten: ,,Montee du Chateau des Princes d'Orange" (opgang naar het kasteel van de prinsen van Oranje) bracht de burgemeester in herinne- ring wat ook Orange aan het liberate beleid van prins Willem heeft te daniken. De historicus Bergier schetste het levens- werk van prins Willem van Oranje en drs. St als uit Amsterdam sprak uit naam van de aanwezige Nederlanders een woord van dank. In de Protestantsche kerk werd een spe- ciale dienst gehouden, waarbij ds. Boegner, voorzitter van de vereeniging van Protestant sche kenken in Frankrijk, -een redevoering hield. Hij schetste Willem van Oranje als een van de grootste strijders voor de hervorming en als een van de mooiste karakters van de 16e eeuw. Hij herinnerde aan het huwelijk van den Prins met de dochter van den admi- raal de Coligny, waarvan koningin Wilhel- mina dus een afstammeling is. Deze herinne- ring, zeide ds. Boegnar, brengt voor altijd de harten in Frankrijk en Nederland tot elkaar in een vrome genegenheid voor Orange, het land van den dienaar Gods. Ds. Gounelle, te Parijs, hofprediker van ko> ningin Wilhelmina, voerde vervolgens het woord en zeide o.m., dat ,,alles wat Oranje betreft en Franrijk belang inboezemt, konin gin Wilhelmina, die hij de eer had te vertegen- woordigen, interesseert. Om drie uur trok de historische optocht, waarvan prins Willem de hoofdfiguur was onder de toejuichingen der menigte de stad binnen. De stoet ging langs het stadhuis, op welks balkon de autoriteiten en de afgezan ten van koningin Wilhelmina zich hadden op- gesteld. Om zes uur verscheen Daladier, de minister- president, met den minister van koophandel ten stadhuize, waar hij door prefekt en bur gemeester werd ontvangen. Graaf Dumon ceau hield hier een toespraak, waarin hij schetste welke banden de stad Orange en ge- heel Frankrijk met Nederland verbinden. In zijn antwoord heeft Daladier o.m. ge- zegd, dat Frankrijk alle moeilijkheden van het oogenblik te boven zal komen met behulp van de bevriende mogendheden. Vervolgens heeft hij den lof van Willem den Zwijger, dien roem van Nederland, gezongen. De avond van Zondag is besloten met een voorstelling in het antieke openlucht-theater. Spelers vain de Oomedie Frangaise hebben er een voor de gelegenheid geschreven stuk, Willem de Zwijger, vertoond. Onder het zeer talrijke publiek bevond zich ook Jhr. Loudon, de Nederlandsche gezant te Parijs. HEFFING VAN EEN OMZETBELASTING. De heer Kortenhorst heeft op het ontwerp tot heffing van een omzetbelasting een amen- dement ingediend, waarvan de strekking is de tegemoetkoming aan den Nederlandschen pro- ducent te vergrooten. De kosten en risico's aan deze belasting verbonden, worden door het regeeringsvoorstel onvoldoende vergoed. Bo- vendien zal onder de tegenwoorddge abnor- male omstandigheden, nu de prijizen van de buitenlandsche goederen in het algemeen lager zijn dan die der in eigen land geproduceerde, deze belasting tot averechtsche protectie aan leiding geven. Mr. H. P. MARCHANT KOMT MET NIEUWE PLANNEN. De minister van Onderwijs enz. mr. H. P. Marchant, heeft zijn memorie van antwoord uitgebracht op het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot beperking van udtgaven, welke voor de open- bare kassen voortvloeien uit de uitvoering der Lager Onderwijswet 1920. De Kamer moge den minister ten goede houden, aldus schrijft hij, dat hij te dezer plaatse niet treedt in een principieel debat over den aard en de relatieve waarde van de beide takken van ons volksonderwijs. Hetdoel is alleen, afgezien van de vraag, of de gel- decide wetgeving een doelmatige regeling in- houdt, met het oog op den zeer ernstigen toe- stand onzer financien de ruimte van beweging door deze wetgeving geboden, tijdelijk in te perken. Het ontwerp, waarover thans het oordeel der Kamer wordt gevraagd, is inderdaad slechts een klein onderdeel van het geheel van maatregelen, waardoor de regeering de kosten van het onderwijs hoopt te kunnen terugbrengen. Het spreekt vanielf, dat die maatregelen moeten voorafgaan, welke zon- der tijdroovende hervorming effect kunnen hebben. Opvoering van het aantal leerlingen per leerkracht is stellig een doeltreffend middel tot besparing van kosten. Het middel kan bovendien ongelimiteerd werken. Er bestond voor den minister geen aanlei ding om aanstonds naar dit middel te grijpen, omdat de jongste toepassing er van kort te voren bij de wet van 30 December 1932 had plaats gevonden, en deze maatregel ingevolge de door de Staten-Generaal aanvaarde over- gangsbepaling eerst met 1 Januari 1935 tot volledige uitvoering zou geraken. Intusscheo heeft de minister zich genoopt gezien het initiatief te nemen tot een wets- wijziging, waardoor de werking van deze over- gangsbepaling tot 1 .Tanuari 1934 wordt inge- kort Hij doet dit niet, omdat hij den maat regel wenschelijk of onverdeeld nuttig acht, maar omdat hij moet zoeken naar maatrege len, die het onderwijs zoo min mogelijk schade doen, en hrj daaronder de vervroegde invoering van een regeling, waartoe reeds besloten is, meent te mogen rangschikken. De minister houdt zich vooralsnog over- tuigd, dat hij het hiergestelde doel, practische distributie van scholen over beschikbare schoolruimte, zonder dwingende wetswijziging zal kunnen bereiken. Het is den minister nog altijd niet duidelijk waarom bij een verstandige toepassing van de voorgestelde regeling kinderen van ouders die de openbare school niet begeeren, hier- heen zouden worden gedreven, terwijl dit thans niet het geval zou zijn. Als met die kinderen een openbare school zou kunnen worden gevuld, zullen hun ouders de begeerde bijzondere school moeten hebben. ROOSEVELTS PROEFNEMING. De eerste ontvangst van de groote wel- vaartscampagne door Roosevelt, met generaal Johnson als chef van zijn generalen staf, on- demomen, schijnt, schrijft de N. R. Crt., niet ongunstig te zijn. Men kant het recept, min der werkuren om meer menschen aan het werk te krijgen, hoogere loonen om de koop- kracht der menschen weer op peil te brengen. Of de noodzakeiijke duurte der artikelen het effect weer niet grootendeels te niet zal doen Men schijnt te meenen van niet. Of loonsver- hooging zonder voorafgaande prijsverhooging voor het meerendeel der bedrijven mogelijk is Men vraagt er niet naar. Aan alle kanten stelt men maximum-werktijden en minimum loonen vast. Zaterdag hadden reeds 16.000 werkgevers in de groote steden de z.g. nood- codes, in de wandeling „blanket-codes" ge- naamd, geteekend. Ook van de kleine plaat- sen komen geestdriftige berichten van toetre- ding. Het is alsof het land in oorlog is en van alle kanten de vrijwilligers toesnellen; ten deele omdat zij inderdaad geestdriftig zijn, ten deele omdat zij goed beseffen, dat er een stok achter de deur staat om hen te treffen, die niet vrijwillig gaan. Echter ook van niet rechtstreeks betrokkenen komt er hulp, van bankiers, die tot steun van de beweging ter bestrijding van de werkloosheid hun oredieten zooveel mogelijk zullen verruimen, van de radio, die zijn 610 omroepstations ten dienste stelt van de beweging, van een vrouwenorga- nisatie met meer dan twee millioen leden, die zegt, dat zij de winkels zullen boycotten, welk niet den blauwen adelaar toonen als be- wijs, dat de eigenaar de National Recovery Administration zijn medewerking heeft toege- zegd. iHet is voorwaar geen kledn doel, dat Roose- velt zich gesteld heeft, zes millioen werkloo- zen nog voor den winter aan het werk te krij gen, met hooger loan voor alien! Men is er dan' nog wel niet, want er zijn op het oogen blik naar schatting nog 13 millioen werkloo- zen, al hebben er sinds Maart al twee millioen werk gevonden. Maar de rest schijnt men te hopen van de aldus bereikte verbetering, hoe kunstmatig die ook zij. Toen president Roosevelt Maandag in een toespraak zijn plan aanjkondigde, kreeg hij dadelijk talrijke bewrjzen van instemming. Sindsdien is er een circulaire met een beroep tot medewerking uitgegaan aan de vijf mil lioen werkgevers in den lande, welke Zater dag bezorgd was en dien dag alweer aanlei ding gegeven heeft tot een reeks verklaringen en telegrammen van medewerking. Toch vindt de actie ook wel verzet. Ook van een kant, waarvan men dit misschien niet zou verwachten. Een deel der de-mocraten, van Roosevelts eigen aanhang dus, acht de neiging tot dwang, die achter de actie steekt, uit den booze. Newton D. Baker pleit voor een zekere mate van controle van het parlement, een ander, Walter Lippmann, meent, dat de regee- r*. 1 door VICTOR BRIDGES. (Nadruk verboden.) 1) EERSTE HOOFDSTUK. Met mijn ellebogen op de verschansing stond ik naar een boot, om me naar den wal te laten brengen, uit te kijken, toen ik opeens een fermen tik op mijn schouder kreeg. Ik keerde me om; daar stond Ross, de scheeps- dokter, zooals gewoonlijik met een groote sigaar in zijn mond. Hallo, Dryden!" began hij met zijn pret- tige, joviale stem. „Zooals gewoonlijk druk bezig?" 'k Had juist vijf uur hard werken achter den rug het lossen van een groote boot is geen peulschilletje en dus reageerde ik op zijn poging om geestig te zijn, met de minachting, die ze verdiende. „Ga je aan wal?" vroeg ik. Hij schudde zijn hoofd. ,,Ik ben geen tweede stuurman op de ,,Neptunus". Ik moet werken. Om drie uur komt een wagonlading nikkers aan boord en je weet, hoe het met hun oogen staat". Hij tikte de asch van zijn sigaar; als een gnijis wolkje dwarrelde ze naar omlaag, naar het blauwe water van de baai. „En daarbj) komt nog dit", g!ng hij cnversohillig voort. „Wat heb ik eraan, of ik aaar den wal ga. Ik ken Oporto op een prik „Er zal wel wat nieuws te ruiken zijn", lachte ik. „Ik ga in elk geval ik heb meer dan genoeg van dit schip Ross knikte begrijpend. „Ja, 't is een hon- denleven", zei hij. ,,Ik ben al dikwijls van plan geweest om t stop te zetten en me ergens, in Harley Street, als specialist in het een of ander te vestigen. Maar het grootste bezwaar is mijn ingekankerde eerlijkheid en waarheidsliefde". „Binnen een week pakte je je koffers zei ik en verdween je naar Trmboectoe of Yoko hama. Jij habt niet mijn kalmen, rustigen aard. Er zijn van die menschen, die door hun slechte geweten voortdurend opgejaagd worden ,,Mijm geweten is 't niet", was het opge- wekte antwoord. ,,Om me daardoor te laten ringelooren, heb ik jaren geleden al afgeleerd. Nee, 't is een soort van gewoonte geworden. En heb je die eenmaal, dan kom je er niet meer af. Zoo iets als met alcohol of opium!" Hij keek me quasi ernstig aan. „Laat mijn lot een waarschuwing voor je zijn, Dryden. Als je een-eigen-huisje-met-vrouw-en-kinderen en kippetjes en konijntjes-in-den-achtei tuin- aspiraties in je voelt, zeg dit leven dan vaar- wel nu je nog jong en onbedorven bent. Over een paar jaar is het te laat". Daarom ga ik nu maar vast naar den wal", zei ik, „met jou als afschrikwekkend voorbeeld voor oogen Hij lachte in 't minst niet beleedigend. „Ga jij maar naar den wal en zeg, als je toco winkelen gaat, want dat komt er natuurlijk van, koop dan een nieuwe pijp voor me. Mijn oude is bepaald on-hygienisch". „Wat ik zeg-gen wou", ging hij na e zwijgon voort, met zijn oogen op de langzaam naderbij komende boot. ,,Als je een beetje gelr.k hebt, loop je misschien tegea Miss de Rcda op. Een half uur geleden heeft ze zich naar den wal laten roeien' Wat? Alleen?" verbaasde ik me. ,'ja. Alleen", was het bemoedigende ant- ring tevreden moet zijn met den steun van de groote fabrikanten; hij is bang, dat er anders onder de menigte een geest van vervolging zal ontstaan tegen den „kleinen man", van wien juist generaal Johnson zooveel verwacht. Deze aanvoerder is dan ook heel andere denk- beelden toegedaan en meent, dat er alleen heil van den aangeprezen maatregel te verwachten is, als iedereen er aan meedoet. Andere bezwaren komen van bedaohtzame lieden, die vragen waar de proefneming het land heen zal brerigen. Niemand gelooft, dat een dergelijke systematische proefneming na twee jaar zoomaar ongedaan gemaakt kan worden, alsof er niets gebeurd zou zijn. Voor de verwezenlijking van het plan is een groote mate van organisatie noodig, overleg tusschen patroons en werklieden, erkenning daardoor in veel grootere mate dan tot dusverre in de Ver. Staten het geval was, van de vakbewe- ging. Dat zijn dingen, die, eenmaal tot stand gekomen, van blijvenden aard zullen zijn. Het- zelfde geldt voor de verhooging der invoer- rechten, welke door de binnenlandsche pnijs- opjaging noodig zal worden, gelrjk generaal Jolmson reeds te verstaan heeft gegeven. Dat er onder deze omstandigheden patroons- vereenigingen zijn, die aarzelen aan de code voor hun vak mee te werken, kan geen ver- bazing wekken. Men mag hun zeker geen kortzichtigheid of dwarsdrijverij verwijten, te minder, nu Johnson gedreceteerd heeft, dat de vaststelling van minimumloonen geen vrij- brief mag zijn voor hen, die thans meer beta- len, om door loonsverlaging het effect van den maatregel van arbeidsverkorting weer geheel of gedeeltelijk teniet te doen. Het nationaal verbond van fabrikaniten heeft nog een ander bezwaargeopperd. Als men bij minder werk- tijd de arbeiders hetzelfde loon moet blijven betalen als zij nu verdienen, wordt voor den overgangstijd, dat de prijzen nog niet behoor- lijk gestegen zijn, de druk van de loonen op de productiekosten voor vele fabrikanten te zwaar. Met name kleine bedrijven zouden er onderdoor gaan en zoo zou de toepassing van de code de werkloosheid niet verkleinen, maar vergrooten. Dit bezwaar echter is al eenigs- zins ondervangen in de circulaire van John son, die bepaalt, dat daar, waar de verminde- ring van de werkuren met toepassing van het minimum-uurloon, zou leiden tot een verlaging van het weekloon ,,een billijke compensatie" moet worden gegeven. Het is maar de vraag wat de patroons onder billijke compensatie zullen verstaan en of de werklieden en de re geering met hun denkbeelden dienaangaande accoord zu^en gaan, terwijl voorts voor de patroons, die tot dusver bij meer werkuren geen hooger uurloon betaalden dan het nu vastgestelde, het bezwaar, door het nationaal verbond gesteld, geheel niet ondervangen is. Dat Ford de code voor de auto-industrie nog niet geteekend heeft, zit ook in het feit dat hij thans een aanzienlijk hooger loon be- taalt (minimum 50 cts. per uur) dan het code- minimum van 40 n 43 cts. (dollarcents wel te verstaan) per uur. Voor het overige wordt voor hem de vermindering van werktijd min der erg, daar hij altijd voor korte werktijden is geweest. Vroeger werkten zijn arbeiders 5 dagen van 8 uur in de week (thans is het, meenen wij, iets langer)de codewet stelt het maximum aantal wgrkuren voor den werk- man op 40, doch het minimum aantal werk uren van de fabriek per week op 52. Wat overigens het beizwaar van de fabrikan ten inzake de prijsstijging in den overgangs tijd betreft, vergeten zij, dat de overeenkomst door Roosevelt ontworpen, den onderteekenaar verplicht voor reeds gecontracteerde goederen boven den contractueelen prijs een billijken opelag te betalen aan leveranciers, die zich ook bij de N. R. A. hebben aangesloten. Ook voorziet deze overeenikomst in een mogelijk- heid tot tegemoetkoming (na een soort arbi trage) aan de bezwaren van hen, wier be drijven de nieuwe lasten door bijzondere om standigheden niet zouden kunnen dragen. Wij gelooven, dat de fabrikanten in dit ge- j gewekt. val maar beter bonne mine konden maken. Bij de huidige stemming, die Wij herhalen het aan een oorlogsstemming doet denken, heeft de dictator al bij voorbaat gewonnen spel bij het opleggen zijner eischen. Naar de letter zal het plan zeker lukken, de vraag blijft maar of het inderdaad baat zal bren gen. om "en nabij 70.000 pond sterling per week kosten. In Engeland wordt het aantal uit Duitschland geivluchte Joden geschat op meer dan 1000 en de Engelsche steun-organisaties worden eveneens met emstige financieele moeilijkheden bedreigd. De Herald ziet in Hitler's besluit een middel om de Jodenver- volging tot in het buitenland door te zetten. woord. ,,Oompje voelt zich niet wel genoeg, om als chaperon te fungeeren". „Wcn.der, dat hij haar dan heeft laten gaan", bedacht ik. „Wat een vrijheid opeens! En dat na de zorgvuldige manier, waarop hij haar de heele reis achter slot en grendel ge houden heeft". Ross glimlachte toegeeflijk. ,,Hij vindt waar- schijnlijk, dat ze „proof" is tegen de gewone soort verleidingen. Natuurlijk is hij alleen bang voor een romantisch-uitzienden tweede- stuurman". Onder het praten waren we naar de trap geloopen. „Je zult straks een boot noodig hebben, om je terug te brengen. Denk erom, dat we precies om zes uur weggaan". „Dat komt wel in orde", zei ik, met mijn voet al op de bovenste tree. „Ik huur wel een van die schilderachtige boeven .op het strand dan hoef ik niet precies om zoo en zoo laat terug te zijn". Ik liep vlug naar beneden en nam mijn plaats in tusschen de passagiers, die opeens lust gekregen hadden den voet op Portugals dierbaren bodem te zetten. Een oogenblik later voeren we dwars de baai over, op de steenen aanlegplaats af. Gedurende den overtocht, onder het drukke praten van mijn medepassagiers door, bleef ik aan de twee menschen denken, over wie Ross en ik het gehad hadden. Als stuurman op een van de groote mailbooten op Zuid-Ame- rika ben je wel gewend aan opvallende typen, maar Senor de Roda en zijn nichtje "naddea van het eerste oogenblik af mijn belangstel ling opgawekt. Ze waren in Manaos aan boord gekomen en toevallig was ik aan dek, toen zij uit de boot stapten. Dadelijk troffen me twee din gen: ten eerste het feit, dat de Roda er uitzag als iemand, die met den dood in zijn schoencn loopt en ten tweede, dat Miss Roda het mooiste meisje was, dat ik ooit g?zien had. Ik ben niet bepaald knap in het dichterlijk be- schrijven van iemands uiterl vkmaar als u een TER NEUZEN, 2 Augustus 1933- AVERIJ AAN DE WESTSLUIS TE TER NEUZEN. Daaromtrent schrrjft de Antwerpsche „Neptune": Zooals wij gisteren reeds mededeelden is de linkerbuitendeur van de Westsluis te Ter Neuzen Zaterdagavond door het s.s. ,,Otto", van de „Wilson" aangevaren en beschadigd. Het is ook bekend, dat de scheepvaart in die sluis is gestremd, doch dat de middensluia voor schepen van een middelmatige grootte toegankelrjk is. De maatregelen voor de reparatie dezer sluis zijn met een bewonderenswaardige voort- varendheid genomen. Bijzondere omstandig heden voorbehouden, kunnen wij verzekeren. dat de groote sluis Maandagavond 7 uur weer zal kunnen functionneeren. Het is ons een groot genoegen, hulde te brengen aan de heeren ingenieurs van den Nederlandschen Waterstaat, den Havenmees- ter van Ter Neuzen, en aan de Belgische ingenieurs van de ,,Ponts et Ghaussees welke reeds Zondagmorgen bij het krieken van den dag ter plaatse waren om de maatregelen. welke de toestand zou vereischen te nemen. Het reparatiemateriaal, dat uit Rotterdam, moest komen, was reeds om 8 uur op weg. Het incident zal dus gelukkigeiwijze geen bedenkelijke gevolgen hebben doch het is weer eens te meer bewezen, dat de klachten der Gentenaren ter verkrijiging van hun tweede nieuwe sluis volkomen gerechtvaardigd zijn en dat de huidige toestand voor de gebruikers van de haven van Gent niet vol te houden is. ZWEMDEMON STRATIE EN ZWEMPOLO- WEDSTRIJD. De tegen j.l. Zaterdag aangekondigde demonstrates konden niet doorgaan omdat de Haarlemsche gasten, die daaraan zouden medewerken moesten telegrafeeren, dat zij wegens de weersomstandigheden, die hun tocht vertraagden, niet tijdig zouden kunnen tegenwoordig zijn. De demonstrates werden verdaagd tot Maandagavond. Er waren in de bad- en zweminrichting zeer vele belangstellende toeschouwers opgekomen. Door een aantal dames van de Ter Neu zensche zwem- en poloclub „De Schelde" werd onder grooten brjval een keurige demon strate gegeven in figuurzwemmen, welke hun instructeur, den badmeester Bode, alle eer aandeed. Door leden van de Haarlem sche zwemdub werden demonstrates gegeven in duiken en in het uitvoeren van verschil- lende zwemmethodes, ook in het keeren bij wedstrijden. De gasten bleken goed thuis in het zilte nat. De toeschouwers genoten van een en ander ten zeerste, vooral daar de heer Th. Holsken, secretaris der zwemclub Haar lem, de leider van de excursie en de oefenin- gen alvorens de oefeningen werden uitgevoerd, daaromtrent een theoretische uiteenzetting gaf. Vervolgens werd een zwempolo-wedstrijd. gehouden tusschen 2 gecombineerde zevental- len van „De Schelde" en „Haarlem" Derge lijke wedstrijd is hier nog niet gehouden en was voor velen nieuw. Zij bliijikt ook zeer interessant en zal vermoedelijk de ambitie daarvoor onder de zwemmers wel hebben Het slot der demonstratie was ..Bartjes doodenrit", waarbij de badmeester per fiets van de springplank in het bad reed, en daar- mede zijn duikkunst op uitnemende wijze demonstreerde. Des avonds vereenigden de leden der beide clubs zich met introducee's in het „Hotel Centraal" op een gezelligen avond. GEEN JOODSCH STEUNGELD MEER UIT DUITSCHLAND. De Daily Herald meldt, dat Hitler een be sluit heeft uitgevaardigd, waarbij de verzen- ding van fondsen uit Duitschland naar alle landen, waar Duitschers zich aan achtervol- ging in hun land hebben onttrokken, wordt verboden. Tot nu toe was er voor hen in Duitschland. die hun gevluchte verwanten wil- den bijstaan, gelegenheid geweest per maand ongeveer 200 Mark het land uit te zenden voor dat doel. Het geld ging gewoonlijk naar de talrijke organisaties, welke in Engeland, KrankIV,k, Nederland en andere landen zijo ontstaan om de voor het Naizi-bestuur ge vluchte Duitschers te helped. Als gevolg van het regeeringsbesluit worden deze organisa ties financieel zwaar getroffen. In Frankrijk alleen wordt het aantal Joodsche vluchtelin- gen op 35.000 geschat en hun onderhoud moet -i ii van de sierlijkste vrouwefiguren van Greuze neemt, die modem aankleedt en u die dan voorstelt, vol leven en een tikje gebruimd door de zomerzon, dan heeft u zoo ongeveer wat ik bedoel. 't Was gelukkig, dat er op dat oogenblik niemand in de buurt was, want ik stond haar aan te gapen als een onbehou- wen boerenkinkel en de vriendelijkhaden, die ik daarover te slikken gekregen zou hebben... De Roda zelf gunde ik natuurlijk geen blik, maar ik had toch wel een indruk van hem gekregen. Een groote, zwaargebouwde man van een jaar of vijftig, vroeg oud door een slechte gezondheid, met een bleek-geel ge- zicht, waaruit een paar donkere oogeq^onder zware, overhangende wenkbrauwen koud en hard en toch met iets wanhopigs in hun diep- ten de wereld inkeken. Het volgende oogenblik waren ze voorbij geweest en had ik me, met moeite, tot mijn gewone houding van beleefde belangstelling en oplettendheid kunnen terugdwingen. Dienzelfden middag had ik den administra tes om inlichtingen gevraagd, maar behalve hun naam, 't feit, dat hun bestemming Lcn- den was en dat ze op de twee beste hutten van het schip .beslag gelegd hadden, had hij me niets kunnen vertellen. Na een paar dagen hoorde ik van Ross, die in zijn hoedanig'heid van medicus al gauw te hulp geroepen was, het een en ander. De Roda zelf had een hartkwaal, die wel tijdelijk verbeteren kon, maar waarbij herstel, een vol komen herstel, uitgesloten was. Het meisje was blpkbaar zijn nichtje en in tegenstelling met den oom, die een volbloed Zuid-Amerikacn was, „half" Eagelsch ze sprak de taal ten- minste gemakkelijk en bijna zonder eenig accent. Volgens Ross was ze even beminnelijk en charment als mooi, maar dat was ean be- wering, die ik zelf nog niet aan de werkelijk- heid had kunnen toetsen. Oom en nicht waren gereserveerd in het kwadraat; van het oogen- BEVRACHTINGSCOMMISSIE VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN EN DE ZEEUWSCHE EI LANDEN TE TER NEUZEN. Ingevolge de wet van 5 Mei 1933, houdende bijdelijke maatregelen ter bevordering van eene zooveel mogelijk evenredige vrachtver deeling in de binnenscheepvaart, is een Konin-- klijk besluit uitgevaardigd, waarbij aan de Kamers van Koophandel is opgedragen bet benoemen van Bevrachtingscommissies. De Kamer voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Ter Neuzen en die voor de Zeeuwsche Eilan- den te Middelburg kregen daarbij opdracht tot het benoemen eener commissie voor het be- vrachtingsdistrict gevormd door hun gebied. dat geheel Zeeland omvat, met uitzendering van de eilanden Tholen en St. Philipsland, die, bij West-Brabant zijn ingedeeltf. Gevolg gevende aan die opdracht, werden blik van hun inscheping af hadden ze zich •zoo afzijdig van hun medepassagiers gehou den, als op een mailboot mogeljk is. Roda's gezondheid had de eerste paar dagen een ver- blrjf in zijn hut noodzakelijk gemaakt en ze waren pas in de eetzaal verschenen, toen de reis al voor meer dan de helft achter de rug was. Maar zelfs te midden van de algemeene vroolijkheid bleven ze de eenzelvige men schen, die ze van het begin af geweest waren.. Ze hadden met den administrateur een rege ling getroffen, waarbij hun een tafeltje voor twee toegewezen werd en voorzoover ik erover kon oordeelen, cnthielden ze zich systema- tisch van praten met hun mede-passagiers. Het eenige waartoe ze zich lieten verleidea was een korte groet. Nu en dan wandelden ze samen het dek op en neer. Miss de Roda jong en veerkrachtig, de Roda zelf een gebogen figuur met een mager, geelibleek gezicht, waaruit de donkere oogen strak en broeiend recht voor zich uit staarden. En op sommige middagen kwam het jonge meisje alleen, met een boek aan dek.. Maar de ondernemende geesten onder de man- nelijke passagiers, die dan van de gelegen heid wilden profiteeren, om zich aan haar voor te stellea en een praatje te beginnen, keken bij hun exit uit het rustige hoekje, door haar uitgekazen, niet, of ze bepaald tevreden met het resultaat waren. Midden in mijn overpeicizingen legde de boot, schurend langs het hout, bij den steiger- aan, waarop een viertal inboorlingen van Leixoes onze komst hadden staan afwacht In verhouding tot zijn niet bepaald reusach- tige afmeting heeft Leixoes een merkwaardig groot quantum inwoners, die den heelen lieveu dag diets behoeven te doen en die toch be- hoorlijk den kost verdienen door middel van hun slciveade vrouwen. (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 5