OEMENODE BERICHTEN RECHTSZAKEN. EEN VELDSLAG BIJ HET MAASSTATION TE ROTTERDAM. m UITSLAG VERKOOPINGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. SCHEEPVAARTBEWEGING. WISSELKOERSEN. HOOGWATER TE TER NEUZEN. tie had een groote uitibreiding gekregen en werd beperkt door de mogelijkheid om te onderhouden en te rooien, maar machines hodden die moge lijkheid verruimd. De veribauiw van suikerbieten had een groote uitbreiding gekregen en werd hier gedreven vol- gens een systeem dat nergens ter wereld in doel- bewustheid werd overtroffen. De graanbouw was in oppervlakte achteruit gegaan en men was niet meer zoo afhankelijk van den tarweprijs. Men zei toen, van achter de pui van den dorschvloer moet het niet meer komen, de handelsgewassen houden den boer staande. De lessen van de zich krachtig ontwikkelende landbouwwetenschap werden vertrouwd en in praktijk gebracht. De opbrengst der gewassen was ongeveer ver- dubbeld over de geheele lijn. Bij de bieten was de gewichtsopbrengst wel belangrijk verhoogd, maar toch niet verdubbeld, maar toch wel de op brengst aan suiker. Door selectie van het bietenzaad was het sui- kergehalte heel wat verhoogd. Ook bij de granen hadden selectie en kruising meer opbrengende soorten geleverd en door de gillie gewassen werd er veel minder onkruid binnen gereden. Hieraan werkten ook mede de reeds genoemde verbouw van handelsgewassen, grootendeels hakvruchten. Ook om die redenen was braken minder noodig. Bij deze resultaten vergeleken waren de vroegere opbrengsten be- lachelijk klein. Ook de weilanden kregen meer belangstelling en bemesting, hoewel belangrijk minder dan het bouwland. De landbouw leent zich niet best voor machi- natie, toch werden er veel nieuwe machines in- gevoerd en de oude werktuigen verbeterd. Ook de oude Zeeuwsche ploeg werd grootendeels ver- vangen door een betere. De rundveeteelt was vooruit gegaan, er kwam verbetering door invoer vein beter vrouwelijk fokvee en nog meer door aankoop van betere stieren, de boeren schaamden zich niet meer een stier op stal te hebben. Het rundveestamboek kreeg ook hier leden en inschrijvingen. Het stronkige Zeeuwsche witrug-rund was bijna ver- dwenen, weggefokt. Ook de in Zeeland bjj uitstek tehuis behooren- de paardenfokkery had een overweldigende be langstelling en waar die vroeger alleen in Zeeuwsch-Vlaanderen bestond, legde men zich nu in geheel Zeeland toe op het fokken van het zware Zeeuwsch Belgisch trekpaard. De voedering van paarden en rundvee was rationeeler geworden, en alles werd gedaan met meer verstandig overleg om een vooropgesteld doel te bereiken. Er was ook door de noodzaak meer samen- werking ontstaan. Op ieder dorp was er een landbouwvereeniging die door aankoop van kunstmest en veevoer voor rekening der leden en ook medewerkte om codperatie verder door te voeren. Er waren op iedere losplaats weegbruggen ge- bouwd. Voorbereid werd de bouw van een cooperatieve suikerfabriek om van de willekeur der fabrikan- ten vrij te worden. Kort na dien tijd kwam ze ook tot stand en werd door anderen gevolgd. Hier en daar werd een boerenleenbank gevestigd, die ook later zoo goed als algemeen werden. Ook voor de zuivelbereiding kwam er coopera- tie, maar dat bleef hier meer sukkelen dan bloeien. De organisatie in de Z. L. M. en voor Neder- land in het Koninklijk Nederlandsch Landbouw- Oomitd ging met flinke schreden vooruit en be- moeide zich ook emstig met de belangen van den boer. De saamhoorigheld onder de boeren bleef be- staan, maar had toch wel lets geleden. Ik ver- nam, dat een boer zijn buurman liet betalen voor een half uurtje dat zijn arbelders hadden gehol- pen om buurmans paard uit de sloot te halen. Dat wees op achteruitgang, maar zoo lets kwam toch uiterst zeldzaam voor. Bij al deze veranderingen in het bedrijf moest ook de boer wel een weinig veranderen. Van conservatief was hij vooruitstrevend geworden het kostte hem geen strijd meer het nieuwe te aanvaarden en in zijn bedrijf in te voeren. Hij was op verre na niet meer de boer van vroeger. Hij had ook geen bezwaar meer om zijn zonen een betere opleiding te geven, de vele oud-leer- lingen van winterschool en cursussen zijn daar- voor een levend bewijs en ook de oudere boeren trachtten zich de vooruitgang in kennis eigen te maken en in de praktijk nam hij nauwkeurig acht op hetgeen er te leeren was. Het spreekt van zelve dat er op dezen ge- schetsten regel ook nog wel uitzonderingen voorkwamen en dat ik ook niet alles genoemd heb en dat de bespreking uitvoeriger kon zijn. Het genoemde toont voldoende aan, dat de malaise zeer gunstige gevolgen had. Al mogen wij niet alles aan de malaise toeschrijven het is buiten kijf dat zij voor den vooruitgang een krachtige aandrang is geweest. Het is niet onredelijk als wij zeggen: ziet wat de malaise vermag en wanneer wij den lof der malaise beschrijven is het minder paradox dan de lof der zotheid van Erasmus. Na den eersten tijd die volgden op de malaise kregen wij een zoo gunstige tijd voor den boer als waarschjjnlijk nergens in de geschiedenis voorkomt. De vooruitgang op ieder onderdeel van den landbouw ontwikkelde zich regelmatig en voor iederen goeden boer was er behoorlijk brood te verdienen. Ik stip nu slechts aan. Vervolgens kwam de oorlog en in Nederland de distributietijd. Toen heeft de landbouw ge- toond hoe hij zich kon aanpassen, er is toen gewerkt en gezorgd voor de behoeften van het vaderland en zijn taak om de steden voor hon- gersnood te bewaren heeft de landbouw naar behooren vervuld. De steden waardeerden dat slechts oppervlak- kig, de bezwaren die den boer werden opgelegd, werden huns inziens overvloedig vergoed door de winsten die werden gemaakt. Deze winsten waren er, ze waren bescheiden, maar in de steden werden ze overdreven en den boer mis- gund. In dien tijd kwam ik te Vlake in den trein, de coupd zat vol stedelingen, grootendeels Oweeers. Even voorbij Kruiningen zei een hun- ner tot mjj: nu maken de boertjes winsten he? Ik antwoorde: ik was verwonderd in welk ge- zelschap ik beland ben. Ik reed al van Vlake tot Kruiningen en ik hoorde de gewone opmer- king niet. Nu is ziji dan toch gekomen. In emst overgaande wees ik op de overdreven voorstelling van deze winsten. Hierop voegde men mjj toe: duizend gulden per jaar en per gemet winst is toch nog al aardig. Op deszen onzin heb ik niet geaatwoord, zij teekende de mentaliteit der stadsmenschen, die den toestand nooit kunnen en nooit willen be- grrjpen. Op 't eind van dien tijd en nog een paar jaar na den oorlog zjjn de pacht- en koopprijzen tot in het ongerjjmde opgeloopen. De saamhoorigheid was geheel zoek. Ieder trachtte een boerenbedrjjf of minstens een per- ceel land machtig te worden. Moest een pachter inpachten dan werd het hem van vele zijden moeilijk gemaakt. Terecht werd toen opgemerkt: wanneer een arbeider ontslag bedreigt staan er twintig andereg om hem te verdedigen gereed. Wanneer een pachter aan het eind van zijn pacht- term'rjin komt staan er ook twintig anderen ge reed, doch om hem te vervangen en te verdrin- gen. POLITIEItLCHTKK TE MIDDELBURG. Ziitting van Dinsdag 1 Augustus 1933. De volgende zaken werden behandeld: N. d. P., huisvr. van P. R., oud 35 j., zonder beroep te Westdorpe, werd ten laste gelegd, dat zij op 26 Mei 1933 te Westdorpe Christina de Vrieze heeft beleedigd. Deze zaak werd uitgesteld om nog nader getuigen te hooren. A. B., oud 40 j., kraanmachinist te Hoofd- plaat, werd verdacht dat hij op 24 Juni 1933 te Hoofdplaat Elisabeth Imanse by den arm heeft beet gepakt en in een hoek geduwd. Deze zaak werd uitgesteld om nog nader getuigen te hooren. A. E., oud 32 j., werkman te Rouchaute, werd ten laste gelegd, dat hij op 20 Juni 1933 te Philippine zich aan vischstrooperij heeft schuldig gemaakt, door met palingfuiken te visschen in een vischwater in den Dijckmees- terpolder, terwijl hij daarbij inbreuk maakte op eens anders rechten. Eisch25 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraak idem. E. B. D., oud 27 j., werkman te Aardenburg, werd beklaagd dat hij op 26 Jiuni 1933 te Sluis Augusta Fleurbaaij een slag of stomp tegen het hoofd heeft gegeven. Eischf 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraakf 25 boete of 15 dagen hechtenis, A. d. L., oud 23 j., arbeider te Breskens, werd verdacht dat hy op 26 Juni 1933 te Sluis een vensterruit, toebehoorende aan D. F. de Roeck, heeft vemield. Eischf 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak 10 boete of 10 dagen hechtenis, le. C. W. C., oud 33 j., 2e. G. d. K., oud 23 j., en 3e. H. d. J., oud 21 j., alien bankwer- ker te Schoondijke, werden verdacht dat zij op 25 Juni 1933 te Sluis, te zamen en in ver eendging eenige flesschen bier, toebehoorende aan den herbergier De Meijer, hebben weg- genomen. Eischieder f 15 boete of 10 dagen hecht. Uitspraak idem. J. V., oud 52 j., landbouwer te Groede, werd ten laste gelegd dat hij op 21 Juni 1933 te Groede een hekwerk, toebehoorende-aan J. de Feijter, heeft beschadigd. Eisch: /I boete of 1 dag hechtenis. Uitspraak idem. R. S. d. K., huisvr. van F. W., oud 30 j., zonder beroep te Hulst, werd beklaagd dat zi op 26 Juni j.l. te Hulst Maria en Rosalia de Wilde met een melkkan heeft geslagen. Eisch15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. Iv C. v. L., oud 53 j., veehouder te Ter Neu- zen, werd verdacht dat hij op 29 Juni 1933 te Zaamslag Willem van Vessem heeft beleedigd, Eisch10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak idem. J. F. d. L., oud 20 j., wielrenner te Koewacht, werd verdacht dat hij op 3 Juli 1933 te Ste- kene Roger Herman op het gezicht heeft ge slagen. Deze zaak werd uitgesteld. W. P., oud 41 j., zander beroep te Sluis, werd verdacht dat zij op 29 Mei j.l. twee paren nieuwe rubberschoenen heeft ingevoerd uit Belgie (te Heille, Sluis). Eisch0,50 boete of 1 dag hechtenis. Uitspraak idem. HOOGER BEROEP. Door J. H. D., oud 24 j., bode te Koudekerke, is hooger beroep aangeteekend tegen het von- nis der Rechtbank te Middelburg, van 19 Juni 1933, waarbij hij wegens het voortgezette mis- drijf van verduistering (o.a. gepleegd te Bres kens), is veroordeeld tot twee maanden ge- vangenisstraf. JODEN NIET VAN DE LEIPZIGER MESSE UITGESCHAKELD. De Joodsche perscommissie voor bijzondere berichtgeving heeft in de pers een bericht verspreid, dat de Joden op de Leipziger Messe zouden zijn uitgeschakeld. De Nederland- sche vertegenwoordlging van het Leipziger Messamt verzoekt ons, dit te willen tegen- spreken, vooral in het belang van hen, die van het niet bezoeken der Messe schade in hun zaken zouden ondervinden. Men heeft namelijk de Leipziger Messe verward met een bijzondere afdeeling, die op de terreinen van de Technische Messe in eenige hallen voor de kleine industrie en het handwerk wordt georganiseerd en op welke afdeeling uitsluitend Duitsche producten worden toegelaten. Niemand, hetzij exposant of kooper, zal in eenig enkel opzicht worden gehinderd en zonder onderscheid van nationaliteit of geloof zijn alien op de Leipziger Messe vein harte welkom. Gisteravond is een zeer groot aantal Chi neezen met elkaar slaags geraakt in en bij het Maasstation te Rotterdam. Ongeveer 200 Chineezen hebben n.l. een con tract gesloten met de Ufa-film-maatschappij voor de opname van een film. Hedennacht zouden zij per extra-trein van het Maasstation vertrekken en tegen half elf arriveerden de Chineezen bij het station, waar zij zich in de derde-klas-wachtkamer neerzetten. Voor zoo- ver uit de verhalen viel op te maken zijn er twee groepen van personen, die de vertrek- kende Chineezen willen tegenhouden. De eerste groep verreweg de grootste, bestaat uit Chineezen, die bang zijn, dat hun landgenooten zullen moeten spelen voor een film, waarin den oorlog tusscheh Japan en China zal worden uitgebeeld en waarin de Chineezen zullen moeten vluchten voor de Japanners. Als trouiwe vaderlanders willen zjj dit beletten, De andere groep in aantal veel kleiner, maar voorts zeker even heftig bestaat uit meest jeugdige vrouwen, die met haar aan- hang die liefdesbetrekkingen met de thans op het punt van vertrek staande Chineezen heb ben aangeknoopt en die bevreesd zijn, dat zij hun geliefde nimmer terug zullen zien. Aanvankelijk bleef het heel rustig in de wachtkamer, maar opeens is er een geduchte kloppartij ontstaan. Niemand van de oogge- tuigen kon zeggen, hoe dat precies was begon- nen, maar plotseling hadden zij de Chineezen op- zien springen en op elkaar in zien stor- men. Er werd met stoelen gegooid en gesla gen en er vielen harde klappen. Na nader bleek waren 11 leden van de groep Chineezen, die hun landgenooten wildee ver- hinderen naar Berlijn te gaan, mee de wacht kamer ingeloopen. Er waren een paar agenten op het station aanwezig en met de grootste moeite lukte het hen de vechtenden te scheiden, waarbij druk van sabel en gummistok gebruik gemaakt moest worden, en waarbij een van de agenten zqn revover heeft getrokken. Vier van de 11 opposanten werden gegrepen. Een van hen had een geduchte hoofdwond. Voorts was de mandoer van de troep ver- trekkende Chineezen aan den neus gewond. De gewonden en de aangehoudenen zijn naar de lood-s van de Holland Amerika lijn aan de Oosterkade overgebracht, waar de gewonden voorloopig zijn verbonden. Inmiddels was politie ter assistentie ver- schenen, onder leiding van de heeren H. P. van Vliet, hoofd-inspecteur, chef van den vreemdelingendienst en G. A. Alberda, inspec- teur in de tweede afdeeling. De gearresteerden werden zoo goed en zoo kwaad als het ging gehoord, met behulp van een tolk, waarna zij naar het hoofdbureau van politie zijn overgebracht. De rust in de wachtkamer was intussehen teruggekeerd. Maar voor het station stond nog 'n groep van de tweede categorie ,,tegen- standers,, en de politie heeft deze menschen tot doorloopen aangemaand. Juist was men hiermee bezig toen een aan tal taxi's met Chineezen aan kwam rijden. Deze lieden bleken gealarmeerd te zijn door de 7 gevluchte landgenooten. Uit de 3 auto's stapten ongeveer 38 Chineezen, die terstond de wachtkamer wilden binnengaan. De politie wist hen op het laatste oogenblik nog juist tegen te houden. Nauwelrjks had men deze groep een beetje bij elkaar gedreven, toen over de Oosterkade een heele file van taxi's naderde. Men kon nog juist de hekken bij het station dichtgooien, om die auto's tegen te houden. ONWEER. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur hebben op verschillende plaatsen in ons land zware on- weersbuien gewoed, gepaard gaande met bui- tengewonen regenval. Vooral te Amsterdam is buitengewoon veel water gevallen, zoo zelfs dat het verkeer op sommige plaatsen in de stad gestremd werd. Ook te Bussum en te Hilversum viel zeer veel water. Van ongeluk- ken door het bemelvuur veroorzaakt wordt geen melding gemaakt. Boven Amsterdam barstte Zaterdagmiddag een waar onweer los, hetwelk gepaard ging met een heftigen regenval. Omstreeks drie uur begon het al flink te gieten en een half uur later stonden vele straten blank, doordat de riolen den stortvloed niet konden verwer- ken. Herhaaldelijk werd de brandweer opge- beld om assistentie, daar vele kelders en garages in miniatuunzwembassins waren ver- anderd. Natuurlijk kon zij niet aan alle aan- vragen voldoen en moesten velen zelf het droogleggen ter hand nemen. In enkele nood- gevallen werd door de brandweer hulp gebo- den. Bijzondere dingen hebben zich daarbij niet voorgedaan. Tegen vijf uur was het ergste achter den rug en een half uur later brak de zon weer door de wolken, In de Plantage Middenlaan, sloeg de bliksem In het tramnet evenals op het Frederiksplein. Het verkeer ondervond de ergste stagnatie aan het viaduct aan de Zeeburgerstraat. Het tramverkeer naar en van de Indische buurt moest gerui- men tijd worden gestaakt. Personeel van de tram heeft de schade aan het net zoo spoedig mogelijk hersteld. Het noodweer heeft zich 's avonds herhaald. Te 10 uur brak opnieuw een onweer los, gepaard gaande met een zwa- ren regenval. In totaal is te Amsterdam 43 mlM. regen gevallen, hetgeen een buitenge- wone hoe<veelheid is, als men in aanmerking neemt, dat de vloed in slechts enkele uren naar beneden is gekomen. Tijdens een hevig onweer is Zaterdagmiddag de bliksem ingeslagen in een groote bouw schuur te Brielle. De schuur brandde tot den grond toe af. Het huis kon behouden blrjven. Tijdens een onweer te Berkel en Roderijs is door een hevige windhoos zeer veel schade aangericht in de tuindersbedrijven. Bij vele tuinders werd een groot aantal eenruiters opgenomen en vemield. Duizenden ramen zijn stukgeslagen. Bij een persoon zelfs on geveer 800 stuks. Veel huizen zijn beschadigd en een paard en wagen zijn een eind meege- sleurd. Voor de vele kweekers die hier wonen is dit alles vooral in dozen tijd een zware slag daar er velen niet verzekerd zijn en de pro ducten, die onder de vemielde ramen stonden, eveneens zijn vemield. GEPANTSERDE SMOjKKEL-AI TO BESCHOTEN. Tusschen de plaatsjes Straelen en Walbeck nabij Vemlo is een gepantserde smokkel-auto met groote snelheid Duitschland binnen komen rijden, hoewel de dienstdoende be- ambte den chauffeur bevel gaf, te stoppen. De bestuurder voldeed hieraan echter niet, waarop de beambte onmiddellijk van de vuur- wapenen gebruik maakte. Na eenigen tjjd bleef de auto stilstaan. Het bleek toen, dat de chauffeur een schot in de maag had op geloopen. Met zware verwondingen moest hij in het ziekenhuis te Walbeck worden opge nomen. De twee andere inzittenden, beiden Hollanders, werden gearresteerd. Bij onder- zoek bleek de wagen, welke een zware be- pantserimg had, 500 K.G. koffie uit Holland binnengesmokkeld, te bevatten. Alles is in beslag genomen. NATRIUM-WISSELSTROOM LAMPEN. Een jaar geleden werd in de provincie Lim- burg, op een in de gemeenten Geleen en Beek gelegen vak van den Rijksweg Maastricht Nijmegen een wegverlichting met de nieuwe Philips natriumlampen, in gebruik genomen. De hierbiji toegepaste lampen waren van het gelijkstroomtype. Intussehen is in de Philips- laboratoria de natriumlamp verder ontwik- keld. Teneinde nu ook met deze lampen een uitgebreide proef in de practijk te kunnen doen ,is aansluitend aan het gelijkstroomvak te BeekGeleen een wegverlichting met de wisselstroom-natriumlampen ingericht, waar bij de N.V. Philips wederom alle medewerking verkreeg van den directeur der Stroomver- koopmaatschappij Limburg prof. dr. ir. I. H. Gelissen, die ook het vorig jaar bij de tot- standkoming van de gelijkstroominstallatie zijn daadwerkelijke steim verleende. Zaterdag 29 Juli werden deze eerste wegverlichting met wisselstroom-natriumlampen in Nederland in bedrijf gesteld. BRUTALE INBRAAK. In den nacht van Zaterdag op Zondag heb ben inbrekers door opschuiving van een raam zich toegang verschaft tot de woning van den winkelier A. van Galen te Langenboom (gem. Escharem N.-Br.). Een brandkast hoog ongeveer 1 Meter en ongeveer 0.70 M. breed en diep is naar een 100 meter verder gelegen bosch gedragen en daar van achteren opengescheurd. Het in de brandkast aanwezige geld, f 900, is gestolen. Ook werden sigaren, sigaretten, en chocolade uit den winkel vermist. Van Galen, die in een aangrenzend vertrek sliep, heeft niets ge"hoord. De marechaussde uit Grave heeft de zaak in onderzoek. LEIDEN IN LAST. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn er te Leiden twee vechtpartijen voorgevallen, waarbij aardappelmesjes zijn gehanteerd. De eerste aardappelmesjesvechtpartij had plaats op de Transvaalkade ,waar een sedert eenige jaren bestaande veete met dit voor meer vredesdoeleinden bestem.de keukengereed- schap werd uitgevochten. D. v. S. is zijn buurman v. H. te lijf gegaan, waarbij hij hem verschillende steken tusschen de ribben heeft toegebracht. Van H. is emstig, maar niet levensgevaarlijk gewond naar het academische ziekenhuis overgebracht. De tweede vechtpartij had plaats in de Oosterkerksteeg, waar een zekere C., die aan overspanndng lijdt, over het gekraai van den haan van zijn buurman Van R. dermate in woede is ontstoken, dat biji hem eerst met een paar planken en daama met het aardappel- mes te lijf ging. Van R. werd daarbij niet ernstig geworid. Hij werd naar het ziekenhuis gebracht; C. is naar de stichting Endegeest gebracht. EEN VRACHTAUTO TE PLETTER GEREDEN. Een vrachtauto, beladen met 130 zakken augurken, die van Venlo naar Amsterdam ver- voerd werden, kwam in den nacht van Zater dag op Zondag circa half drie den Paaschberg te Ede af en het dorp binnenryden, waarbij de chauffeur, D. Dotsch uit Amsterdam, te laat bemerkte, dat de weg een bocht naar rechts maakt. Hij liet, nog steeds de helling afrij- dende, den wagen over de linkerzijde van den weg verder gaan, waardoor hij recht op het cafe-winkelhuis van den heer Romeijn aan- reed. Hoewel de chauffeur op het laatste oogenbik nog het stuur omwierp, baatte dit niet; de wagen viel over zijn linkerkant, botste met kracht tegen genoemd perceel en bleef, met de vier wielen in de lucht, liggen. De chauffeur kroop er ongedeerd onder uit. Zijin broer, M. Dotsch, werd er door toegeschoten omwonenden onderuit getrokken. Hij bleek eenige, niet zware verwondingen aan 't hoofd te hebben. De man is per ziekenauto naar Amsterdam vervoerd. Het winkelhuis heeft vrjj aanzienlijke schade opgeloopen; een deur en een groote spiegelruit werden vemield en de puimuur gedeeltelijk ontzet. ELECTRISC'HE STRIJKIJZERS INGESCHAKELD LATEN STAAN. Maandagavond ontdekten voorbijgangers brand op de vijfde verdieping van een perceel in de Koggestraat te Amsterdam. Het bleek te zijn aan de achterzijde van een zeer diep huis, waarin de confectiefabriek „Dema" ge vestigd is. Van de vijfde verdieping sloeg het vuur door het plafond en via het trappenhuis, naar de zesde etage en vervolgens naar de vlierin^-, 'fi^rwfjl het zich op de vijfde verdie ping ook naar den voorkant uitbreidde, waar de vlammen een oogenblik uit een raam onder de kroonlijist sloegen. Erger was het evenwel aan de achterzijde gesteld. Daar laaiden uit de bovenste drie verdiepingen de vlammen met kracht naar buiten. Snel ingrijpen was hier dringend ge- boden, want de geheele Koggestraat bestaat uit niets dan oude pakhuizeri. De brandweer probeerde zich eerst toegang tot het geheel verlaten huis te verschaffen door aan de Singelzijde een paneel van de voordeur in te trappen. Inmiddels echter slaagde een andere afdeeling brandwachts er reeds in aan den kant van de Koggestraat het huis binnen te dringen. Twee stralen werden hier door het trappen huis naar boven gevoerd, een derde straal werd over de mechanische ladder uitgelegd. Dit was voldoende om den brand te locali- seeren, waarna de vlammen verwonderlijk snel doofden van de drie verdiepingen, waar zy hadden huisgehouden, een rulne achterlatend. Bij het ondenzoek, dat de brandweer in- stelde, vond zij op de vijfde verdieping twee electrische strijkbouten, die nog ingeschakeld stonden op een tafel, welke nagenoeg geheel venbrand was. HITTE TE NEW YORK. Een zelfs voor New York abnormale warmte heeft deze stad bezocht. Meer dan twee mil- lioen menschen zochten Zondag hun toevlucht in de vele badplaatsen aan de zeezijde. Vier menschen overleden tengevolge van de hitte en vier anderen verdronken by het baden in zee. Met 34 graden Celsius in de schaduw be- reikte de thermometer bijna het record van 1917. Er is nog geen verandering van weers- gesteldheid te verwachten. TWEEGEVEOHT „OP DE ZEIS". Te Kovatsjitza in Joego-Slavie hadden twee boeren twist om een meisje. Zij besloten de zaak uit te vechten met het wapen dat zij het makkelijkst hanteerden, n.l. de zeis. Binnen enkele minuten lag edn der rivalen dood op den grond, zijn hoofd was bijna ge heel van den romp gescheiden. De overwinnaar is echter ook niet gelukkig want in plaats van het meisje wacht hem de gevangenis. EEN SCHIPBREUK? Het Deensche stoomschip Cimbria is meer dan 3 maal 24 uur over tijd. De Cimbria is een klein, doch krachtig en goed zeewaardig schip, met een bemanning van 7 koppen aan boord. Aanvankelijk aacht men dat het stuurloos in de buurt van de Sont ronddreef, doch thans vreest men dat het tijdens den storm in het Kattegat met man en muis is vergaan. EEN BOM. Zateidagochtend, zoo meldt Reuter uit Bel- grado, overhandigde de conducteur van een uit Hongarije aangekomen trein een pakket aan den chef van het station Kopreinitz, welk pakket aan den chef van het station van een stadje in Hongarije onder verdachte omstandig- heden door twee Hongaren was overhandigd. De stationschef liet het pakje openen. Op het- zelfde oogenblik ontplofte een bom, die zich in het pakket bevond, waardoor een spoorweg- employd gedood werd. De stationschef en een andere beambte werden zwaar gewond. PANIEK IN CECHISCHE KERK. Het dorp Zoebrohlava in Cechoslovakije is, naar aan de Telegraaf gemeld wordt, getuige geweest van een ontzettende ramp, die aan 12 vrouwen en kinderen het leven heeft gekost, terwijl 15 vrouwen en kinderen zoo zwaar werden gewond, dat zij vermoedelijk eveneens aan de gevolgen zullen overlijden. Terwijl de kerkdienst juist was geeindigd en de kerkgangers zich gereed maakten, het Godshuis te verlaten, brak boven het dorp een hevig onweer los. Drie keer achtereen sloeg de bliksem in de kerk in, met het nood- lottig gevolg, dat vier vrouwen op slag werden gedood. Het gebeurde had een geweldige paniek ten gevolge. Allen drotigen tegelijk naar den eenigen uitgang en hieraan is het te wijten, dat ten slotte het aantal slachtoffers zoo groot is geworden. Vrouwen en kinderen werden on der den voet ge-loopen en vertrapt en in de kerk vochten wanhopige mannen om zich een uitgang te banen. Later vond men in de kerk behalve de vier door den bliksem getroffen slachtoffers nog 18 vrouwen en kinderen, die tijdens de paniek ontzettende verwondingen hadden opgeloopen. Acht harer zijn intussehen reeds aan de be- komen kwetsuren bezweken, terwijl vijftien vrouwen en kinderen stervende zijn. Niet e6n man bevindt zich onder de slachtoffers. NOODWEER IN OPPER-SILEZIe. Zaterdagavond is boven de plaatsen Ros- merika, Rosmdez en Orsjek in het district Groot Strelitz een noodweer losgebarsten ge- lijk. dit sdnds menschenheugenis hier niet meer voorgekomen is. Een woedende orkaan, gepaard met fel neerslaanden hagel richtte ontzaglijke schade aan, vooral in Rosmerika. Aan den geheelen Westkant van dit dorp is geen ruit heel ge- bleven, zelfs door dubbele ramen sloegen groote hagelkorrels. Muren zijn ingestort, schoorsteenen vemield. Dorp en straten zien er uit alsof een vemietigende oorlog zich hier heeft afgespeeld. Kalveren te velde werden door den hagel gedood of dermate gewond, dat ze afgemaakt moesten worden. De rogge- garven worden ver weggeslingerd. Het koren ligt door den hagel uit de aren gedorscht onder de halmen. Tarwe, gerst en haver, die nog op den halm stonden zijn volkomen plat- geslagen. Van de aardappelen ziet men nog slechts hier en daar een stengel boven den grond uitsteken. Dit laatste is te erger, daar het voomaamste product van deze streek de aardappei is, zoodat, nu deze oogst vemield is, de vraag ryst, of deze bedrijven en kleine boerderijen nog wel het"hoofd boven water zullen kunnen houden. Ook de bietenoogst is verwoest. Hetzelfde geldt voor de andere voe- derplanten, zoodat het op het oogenblik on- mogelijk lijkt het vee den winter door te bren- gen met eigen voedermiddelen. Zaterdag heeft boven Pima en omgeving een hevig noodweer groote schade aangericht. De verwoestingen in de stad zijn zoo groot, dat eenige dagen met opruimingswerk zullen gemoeid zijn. Er zijn tot dusver 5 dooden, 12 personen zijn gewond. Het onweer duurde on geveer 15 minuten. Tijdens het onweer was het bijna geheel donker; slechts de bliksem verlichtte bij flitsen de stad. Tal van bosschen van den linker-Elbe-oever zijn geheel ver- nield. Het noodweer ibllijkt zich niet te hebben bepaald tot het Elbe-Sandsteingebergte, maar ook te hebben gewoed boven alle aan Saksisch Zwitserland grenzende deelen van Lausitz. Ook hier is aan oogst en ooft veel schade toe gebracht. Daar de telefoanverthndingen met deze streken vemield zijn, is nog niet bekend, of hier ook menschenlevens te betreuren zjjn. Het geld van den storm was op een plaats zoo groot, dat een zwaarbeladen wagen door den wervelwind werd opgenomen, door een steenen muur geslingerd en op den weg ge- smakt werd. SAS VAN GENT. Dinsdagmiddag had de aanbesteding van het nieuw te bouwen stadhuis plaats. Er waren 15 biljetten ingeleverd. Ingeschreven werd door: Gebr. Wagenaer, Sas van Gent 33.000 Krijger, Sluiskil 31.020 C. Kaes, Zandstraat 31.000 Wisse, Zaamslag 30.986 Dieleman, Zaamslag 30.600 A. Vemaeve, Sas van Gent 30.235 Vercauteren, Axel 29.950 Gebr. Claeyssens, Sas van Gent 29.696 Van Driessen, Lamswaarde 29.510 Voet en de Waal, Kloosterzande 29.500 A. Rijnberg, Ter Neuzen 29.000 J. Wisse, Axel 28.942 Van Sabben, Axel 28.450 Bveraerds en Vermeulen, Hulst 28.314 Van der Poel, Lamswaarde 26.250 COoPERATIEVE VRI CIITEN VEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" G.A. TE TER NEUZEN. Veiling van 31 Juli 1933. Kriekperen 5 tot 9 ct. per K.G. Oomskinderen 5 tot 14 ct. per K.G. Roode Suikerij 5 tot 7 ct. per K.G. Zomerlouwtjes 4 tot 6 ct. per K.G. Madalainen 7 tot 11 ct. per K.G. Astrakan 5 tot 8 ct. per K.G. Earley Victori 5 tot 7 ct. per K.G. Bloemkool 3 tot 8 ct. per stuk. Savoye kool 2 tot 4 ct. per stuk. Roode kool 5 tot 7 ct. per stuk. Wortelen 3 tot 5 ct. per bos. Kroten 4 tot 6 ct. per bos. Snijboonen 12 tot 22 ct. per K.G. Prinsessenboonen 3 tot 6 ct. per K.G. Meloenen 15 tot 28 ct. per stuk. Tomaten 12 tot 18 ct. per K.G. Kropsla 15 tot 23 ct. per 10 stuks. Marbelanen 6 tot 9 ct. per K.G. Oranjepruimen 9 tot 14 ct. per K.G. Eerstelingen f 1,20 per 100 K.G. Van Ter Neuzen: 1 Aug. Nederl. m.s. GRADA, 125, kunstmest, Gravestein. Voor Sluiskil: 31 Juli. Duitseh s.s. AJAX, 1321, stukg., Bremen. Voor Gent: 31 Juli. DuitsCh m.s. KEHDIN- GEN, 125, creosoot, Brugge; Fransch m.s. ANDRE MOYRAND, 1452, fosfaat, Casa Blanca; Grieksch s.s. RITA, 1560, ledig, Am sterdam; Deensch s.s. LILLEBORG, 861, fos faat, Sfax; Eng. s.s. HOLYWOOD, 965, kolen, Newcastle. 1 Aug. Eng. s.s. HERO, 326, stukg., Ant werp en. Van Gent: 31 Juli. Eng. s.s. VIENNA, 1991, passagiers, Harwich; Eng. s.s. HERO, 326, stukg., Antwerpen; Fransch s.s. GAL LIUM, 880, ijzer, Newport. 1 Aug. Eng. s.s. HOLYWOOD, 965, ledig, Blyth; Eng. s.s. CHARLWOOD, 600, stukg., Antwerpen; Duitseh m.s. KEHDINGEN, 125, ijzer, Rendsburg; Duitseh s.s. OSTSEE, 153, ledig, Middlesbrough; Duitseh s.s. GISELA OLLENDORFF, 824, gem., Gdynia; Zweedsch s.s. SKARABORG, 595, fosfaat, R'dam. Amsterdam, 2 Aug. 1933. Bieden. Engelsch Fransch Belgisch Laten. 8,20 8,30 9,67 9,75 6,91 6,95 (Zonnetjjd.) voorm. nam. Donderdag 3 Aug. 11.21 11.55 Vrij dag 4 12.27 Zaterdag 5 0.55 1.21 Zondag 6 1.47 2.10 Maandag 7 2.32 2.53 Dinsdag 8 3.14 3.33 Woensdag 9 3.53 4.12

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1933 | | pagina 3